Bolje kućište, a više temperature

poruka: 105
|
čitano: 13.868
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Bolje kućište, a više temperature

Pozdrav ljudi!

 

Kupio sam kućište nekoliko klasa iznad onog kojeg sam imao do sad, i po pitanju hlađenja a i buke.

Prije sam imao neko Chieftec Dragon staro 10-15 godina, a sad imam Fractal Design Define XL R2.

 

Promjenom kućišta temp CPU-a su narasle za 10 stupnjeva

Staro Staro
 
Novo Novo
 

 

Na različitim temama sam dobio razloge da je to zbog pogrešno okrenutog coolera. On se na žalost ne može drugačije okrenuti.

I prije sam imao PSU gore, pa je on izvlačio topli zrak.

 

I sad sam ipak odlučio staviti na ovom kućištu ventilator gore (makar nisam želio jer mi je na prvom mjestu tišina) a kad tamo... temperature skoro pa nisu pale!!

Vent gore Vent gore
 

(Slike budu na kraju. S novim kućištem i ventilatorom gore nisam poslikao)

 

Naprijed imam dva 140mm ventilatora za upuh, gore imam jedan 140 za ispuh. CPU cooler je stavljen na max.

 

Prema različitim tekstovima na netu, ovo je savršeno kućište za malu buku, ALI I niske temperature!

http://www.anandtech.com/show/6764/fractal-design-define-xl-r2-case-review-maybe-we-can-have-it-all

http://hexus.net/tech/reviews/chassis/53325-fractal-design-define-xl-r2/

http://www.kitguru.net/components/cases/henry-butt/fractal-design-define-xl-r2-review/5/

 

Što sam krivo napravio kod premještanja u novo kućište?

Ima i mjesta, ima i protok zraka. Cooler nisam micao s procesora prilikom premještanja.

Dajte neke ideje....

Još slika

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Bolje kućište, a više temperature

Novo kuciste ti je puno vece pa i teze za ohladiti jer treba ogroman/jak protok, takoder i sva ta silna pjena ne pomaze rijesavanju temperature!

Ovaj vent za upuh kod hardova ti je beskoristan za kuciste jer sav hladni zrak sto ga ugura to hdd zagrije nazad u kuciste! dakle prakticki ti je ostao jedan 140mm vent! jednostavno ne do vo ljno!

Cpu cooler ti je okrenut na najgori moguci nacin jer najveca toplina s gpu-a ulazi u njega...

Po meni tu ti jedino moze pomoci ili tona ventova s ogromnim protokom ili nabavka nekog vodenog hladenja za cpu!

No problem trenutnog cpu coolera nemozes rijesiti, on tj gpu ti najvise stvara problema!LP

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.7.2016 19:20 (Stjepanj).
Moj PC  
2 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Bolje kućište, a više temperature

Probaj jedan od prednjih ventilatora(po mogućnosti onaj koji puše po diskovima) staviti na stražnju stranu.
Onda bi se temperature morale smanjiti.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Bolje kućište, a više temperature

3xhdd jedan pored drugoga ce se usijati na prek 50°c...tako da to sto mu preporucujes nevalja nikako!

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Bolje kućište, a više temperature
Stjepanj kaže...

Novo kuciste ti je puno vece pa i teze za ohladiti jer treba ogroman/jak protok, takoder i sva ta silna pjena ne pomaze rijesavanju temperature!

Ovaj vent za upuh kod hardova ti je beskoristan za kuciste jer sav hladni zrak sto ga ugura to hdd zagrije nazad u kuciste! dakle prakticki ti je ostao jedan 140mm vent! jednostavno ne do vo ljno!

Cpu cooler ti je okrenut na najgori moguci nacin jer najveca toplina s gpu-a ulazi u njega...

Po meni tu ti jedino moze pomoci ili tona ventova s ogromnim protokom ili nabavka nekog vodenog hladenja za cpu!

No problem trenutnog cpu coolera nemozes rijesiti, on tj gpu ti najvise stvara problema!LP

 Da, sve kaj veliš ima smisla.

 

Meni jedino muči da je prošlo kućište imalo 10 stupnjeva niže temperature!

Koliko kod ovo bilo loše, prije je bilo LOŠIJE. Naprijed je bio samo jedan 80mm vent, prekriven kablovima i graf karticom.

CPU cooler je bio isto postavljen, s istom grafom, pa je opet bio 10 stupnjeva hladniji.

Kužiš kaj velim?

 

Kaj bi još moglo utjecati na povećanje temperature?

Gdje su uopće senzori za mjerenje?

Ono, temp matične je pala prema starom kućištu, a temp CPU narasla. Da nisam slučajno prekrio dio matične gdje je senzor sa hrpom kablova pa se grije?

Ili da sam ga oštetio?

 

Pa čak i da je kućište došlo s krivo postavljenim ventilatorima.. 10 stupnjeva gore..?

 

P.S. Nadam se da se "na približavanje ruke" može točno vidjeti na koju stranu puše, jer mi se čini da su dobro :)

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.7.2016 19:51 (CyberDemonVZ).
12 godina
protjeran
offline
Bolje kućište, a više temperature

Staro kuciste je cijelo aluminijsko, razmak izmedu komponenata je mali a airflow je ustvari bio idealan za to, sav vreli zrak brzo je izasao van kucista! nema tu previse mudrolija! ovo novo kuciste ti je kubikazom cca 45% vece!

zamisli klimu od 2.5kw da mora ohladiti stan od 145m2 a deklarirano je na max 100m"? kuiš?

Velim ti ili hrpa ventova(dakle skupih:) koji daju ogromnu kolicinu zraka ili nabavka vodenog! a i provjer dali je cooler zaista dobro sjeo i sl.!

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.7.2016 20:10 (Stjepanj).
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Bolje kućište, a više temperature

majstore gore 2 venta na ispuh definitivno. i cpu cooler okreni kako valja. 

xfact
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Bolje kućište, a više temperature

Nemam naočale pri ruci pa ne vidim najbolje, ali jesi razmišljao da možda spustiš grafičku na neki od slotova niže ako ti to matična podržava? Možda povećanjem razmaka između ventilatora od coolera i grafičke, povećaš protok zraka...

Koristite blage riječi i jake argumente
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.7.2016 20:14 (Dodinho).
16 godina
offline
Bolje kućište, a više temperature

Treba maknuti ventilator ispred HDD-ova i staviti ga gore da izvlači topli zrak.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Bolje kućište, a više temperature

Di će se ugrijati?
Pa nema 3 Velociraptora.

Ja imam WD Green i Blue jedan ispod drugoga bez ventilatora u blizini i temperature im nikada ne idu preko 36-37 stupnjeva.

 

Nek stavi pa vidi, ali poprilično sam siguran da neće biti problema. A ako baš postoji strah neka najtopliji ide na vrh kaveza.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
11 godina
offline
Re: Bolje kućište, a više temperature
chutac kaže...

Di će se ugrijati?
Pa nema 3 Velociraptora.

Ja imam WD Green i Blue jedan ispod drugoga bez ventilatora u blizini i temperature im nikada ne idu preko 36-37 stupnjeva.

 

Nek stavi pa vidi, ali poprilično sam siguran da neće biti problema. A ako baš postoji strah neka najtopliji ide na vrh kaveza.

 a baš bedastoća, pa da se i ugriju hdd-ovi na 50 stupnjeva, neće se automatski sav friški zrak koji prelazi preko njih ugrijati na tih 50 stupnjeva

taj friški zrak može dobiti par stupnjeva i to max na tom kratkom dijelu dok prolazi

13 godina
neaktivan
offline
Re: Bolje kućište, a više temperature

Veći problem je taj što taj kavez praktički blokira prolaz zraka.

Koliko vidim, stranice su mu pune, a gdje ima rupa, pokrile su ih ladice za diskove.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
12 godina
offline
Re: Bolje kućište, a više temperature
Dodinho kaže...

Nemam naočale pri ruci pa ne vidim najbolje, ali jesi razmišljao da možda spustiš grafičku na neki od slotova niže ako ti to matična podržava? Možda povećanjem razmaka između ventilatora od coolera i grafičke, povećaš protok zraka...

 Da, razmišljam o tome.

Ali, čitam upute od matične, i ASUS izričito, na nekoliko mjesta, ne preporuča stavljanje grafe na druge pozicije kad se koristi samo jedna.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
12 godina
offline
Bolje kućište, a više temperature

Budem pomaknuo HDD cage lijevo, prema napajanju.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Bolje kućište, a više temperature

Cekaj malo, netko je rekao da treba okrenuti CPU Cooler kako valja ( meni stoji isto kao i sajberu ), jel to onda dobro postaljen cpu cooler ili nije ?

Battleog - 191silvinjo
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Bolje kućište, a više temperature

Okreni ga za 90, vidim da se može.

 

Ali opet smatram da je bolje maknuti ventilator od tamo.

Probaj. Diskovi ti se neće zagrijati, a ako se i zagriju, neće se rastaliti..

 

Seagate kaže da je optimalna temperatura od 5 do 50C za starije, do 60 za novije diskove.

A ako ih ne držiš sve istovremeno na 100%, neće doći ni do 45.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
12 godina
offline
Re: Bolje kućište, a više temperature
hahhaajaads kaže...

Cekaj malo, netko je rekao da treba okrenuti CPU Cooler kako valja ( meni stoji isto kao i sajberu ), jel to onda dobro postaljen cpu cooler ili nije ?

 Nije dobro postavljeno.

Treba biti na lijevo, prema ispuhu iz kućišta.

 

Moj se ne može okrenuti.

Matična ima kopče samo gore-dolje, a ovaj hladnjak samo lijevo-desno, pa to opet ispadne gore-dolje u mojem slučaju.

 

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
10 godina
offline
Re: Bolje kućište, a više temperature
CyberDemonVZ kaže...
hahhaajaads kaže...

Cekaj malo, netko je rekao da treba okrenuti CPU Cooler kako valja ( meni stoji isto kao i sajberu ), jel to onda dobro postaljen cpu cooler ili nije ?

 Nije dobro postavljeno.

Treba biti na lijevo, prema ispuhu iz kućišta.

 

Moj se ne može okrenuti.

Matična ima kopče samo gore-dolje, a ovaj hladnjak samo lijevo-desno, pa to opet ispadne gore-dolje u mojem slučaju.

 

 Hvala, ali opet, temperature su oko 28C u idle modu.. kad gejmam onda idu do 60-65C, vjerujem da je to dobro.

Kad budem mjenjo pastu na procesoru, onda cu i cooler rotirati.

Battleog - 191silvinjo
12 godina
protjeran
offline
Bolje kućište, a više temperature

evo cyber ovak bi trebalo biti najbolje:

 

u tako velikom kucistu moras imati za push-pull barem po minimalno dva upuha i dva ispuha!

ja bi dolje na dno roknuo jos jedan vent da roka po grafickoj i da tjera sto prije taj zrak prema gore!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Bolje kućište, a više temperature

Znaš ono što se koristi u zračnim tunelima za aute? Onaj bijeli mlaz zraka?

Da ga pustiš u tvoju shemu, ta bijela crta bi išla do sredine grafičke. Što je bespotrebno ako se njegova grafička ne grije pretjerano. A budući da mu je ventilator procesora iznad grafičke, taj zrak koju pređe preko nje će ići preko hladnjaka procesora i van preko onog ventilatora na krovu.

Zato je bolje staviti više ventilatora na dno(kad već ideš 2 naprama 1) da više vanjskog zraka ode u gornji dio kućišta, a taj jedan staviti naprijed da malo pripomogne strujanju prema komponentama.

 

Ali u njegovom slučaju bi bilo najbolje da makne onaj ventilator koji mu stoji naprijed gore i stavi na pod(prvo mjesto do kaveza), a onaj koji je iza kaveza da stavi na krov.

Na taj način će imati negativan pritisak koji je bolji za temperature, ali ne za prašinu.

 

Gornji ventilatori će izvlačiti vrući zrak od procesora, donji će upuhivati hladni, djelomično po grafičkoj, djelomično u gornju polovicu, dok će se zbog nedostatka upuha kroz prednje otvore uvlačiti zrak koji je potreban da se tlakovi izjednače.

 

CyberDemon, probaj, ništa te ne košta, vidiš da se sve druge preporuke odnose na kupovinu ventilatora ili vodenog hlađenja.

 

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
16 godina
offline
Bolje kućište, a više temperature

Kruno,

 

Prvo imam nekoliko pitanja.

- Pri promjeni kućišta, zamijenio si termalnu pastu na procesoru? Ako da, koju pastu si stavio? Ako nisi, jesi samo probacio komponente bez skidanja hladnjaka?

- Jesi li provjerio ispravnost svih ventilatora?

- Rade li svi ventilatori i ima li razlike kada su na recimo 50% i kada su na 100%?

- Jesi li u mogućnosti nabaviti još koji ventilator?

- U kakvim je uvjetima kućište odnosno držiš li ga možda u stolu ili slično?

- Jesu li čisti (prozračni) filteri za prašinu na svim upusima?

 

E sad, ako nisi zamijenio pastu, trebaš to odraditi. Moja preporuka - Arctic Cooling MX-4.

 

Ako nisi provjerio ispravnost ili rad ventilatora, odradi to. Svakako provjeri i jesu li svi spojeni (bez nekakvih adaptera).

 

Ako možeš, ubaci barem jedan ventilator natrag gore za ispuh. To pomaže.

 

Ako kućište držiš bez dovoljno zraka (recimo unutar stola, ormara i sličnog), pokušaj izvan.

 

Svakako probaj i očistiti filtere, recimo kompresorom ili četkom za cipele i usisavačem.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Bolje kućište, a više temperature

Nema ti teoretske sanse da zbog kucista su toliko razlicite temperature. Linus je napravio test i TRUDILI su se unakazit kuciste i jedva je radilo neku razliku, ovo je nesto drugo skroz... Vjerovatno si losije montirao hladnjake.

LoL acc THCJoshi
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Bolje kućište, a više temperature
191x7 kaže...

Kruno,

 

Prvo imam nekoliko pitanja.

- Pri promjeni kućišta, zamijenio si termalnu pastu na procesoru? Ako da, koju pastu si stavio? Ako nisi, jesi samo probacio komponente bez skidanja hladnjaka?

- Jesi li provjerio ispravnost svih ventilatora?

- Rade li svi ventilatori i ima li razlike kada su na recimo 50% i kada su na 100%?

- Jesi li u mogućnosti nabaviti još koji ventilator?

- U kakvim je uvjetima kućište odnosno držiš li ga možda u stolu ili slično?

- Jesu li čisti (prozračni) filteri za prašinu na svim upusima?.

 Mjenjao sam pastu prije 1-2 tjedna, kad sam kupio novi ventilator za cooler. Pasta je MX-4.

 

I, kak sam napisao u prvom postu, nisam micao cooler prilikom promjene kućišta.

Moguće da se odvojio/pomaknuo.. ali to je tako čvrsto spojeno da je jako mala vjerojatnost... bar si mislim.

Svi ventilatori rade kak treba.

Mrežice su čiste.

PC je ispod (potpuno otvorenog) stola. Tamo gdje je bilo i kućište s puno boljim temperaturama.

Imam stari ventilator s coolera.

Jonja kaže...

Nema ti teoretske sanse da zbog kucista su toliko razlicite temperature. Linus je napravio test i TRUDILI su se unakazit kuciste i jedva je radilo neku razliku, ovo je nesto drugo skroz... Vjerovatno si losije montirao hladnjake.

 To sam i ja mislio, al je previše glasova protiv mene :D

 

 

Znači, ideja bez dodatnih ulaganja:

Izvaditi sve ventilatore, provjeriti jednog po jednog, maknuti cooler, očistiti, staviti novu pastu i sve ponovo složiti.

Slažete se?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
12 godina
offline
Re: Bolje kućište, a više temperature
hahhaajaads kaže...

 Hvala, ali opet, temperature su oko 28C u idle modu.. kad gejmam onda idu do 60-65C, vjerujem da je to dobro.

Kad budem mjenjo pastu na procesoru, onda cu i cooler rotirati.

 Temperaure čega?

Moj CPU ne bi smio raditi iznad 62 stupnja! To je preporuka AMD-a.

Probaj pronaći ta podatak za svoj.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
13 godina
neaktivan
offline
Bolje kućište, a više temperature

Ajd prvo probaj mojom metodom.

Meni je snizila temperature, valjda će i tebi.

Jedan na dno, jedan gore, jedan iza, pa da vidimo. Baš me zanima.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Bolje kućište, a više temperature
CyberDemonVZ kaže...

 Znači, ideja bez dodatnih ulaganja:

Izvaditi sve ventilatore, provjeriti jednog po jednog, maknuti cooler, očistiti, staviti novu pastu i sve ponovo složiti.

Slažete se?

Ne moraš ih vaditi da bi ih provjerio, ali svakako ih provjeri. Možeš recimo spojiti sve na jedno napajanje i upaliti ga (kao da provjeravaš napajanje), tako ćeš vidjeti koji se vrte dobro a koji ne.

 

Kada se prebacuje komponente, skida se hladnjak, pogotovo takav poput tvog (jer su teški). Preporučam reseat procesora i novu pastu.

 

Dodaj i jedan vent straga gore za ispuh.

 

Zapravo, pogledaj ova dva videa prvo:

 

Kakve su ti temperature u IDLE?

Twitter: @191x7
12 godina
offline
Re: Bolje kućište, a više temperature
chutac kaže...

Ajd prvo probaj mojom metodom.

Meni je snizila temperature, valjda će i tebi.

Jedan na dno, jedan gore, jedan iza, pa da vidimo. Baš me zanima.

OK. Hvala!

 

Makar, za micanje prednjih ventilatora, sad imam čak i više posla nego vaditi CPU cooler.

Moram ištekati sve diskove, odšarafiti donji HDD cage, odšarafiti ventove, zašarafiti ih na novo mjest, vratiti cage, diskove... a sve je na šarafe, i onda još zašarafano na kućište. Iz nutra.

 

191x7 kaže...

 

Zapravo, pogledaj ova dva videa prvo:

Kakve su ti temperature u IDLE?

 Gore, na slici min temperature su mi i idle. HW monitor sam pokrenuo nekoliko minuta kako je računalo već radilo.

Matična oko 33, CPU oko 40 (ako gledamo što javlja sama ploča).

 

Btw, prema ovome iz videa, na malo manjem kućištu dodavanjem dodatnih venilatora na situacija: 2 naprijed, 1 gore (moj slučaj), dobiju se 2-3 stupnja manje temperature.

 

Kod mene i da je DUPLO više, to bi opet bilo samo 4-6 stupnja.

 

Ja sam novim kućištem, sa 3 velika ventilatora očekivao bar 10-15 stupnjeva niže temperature... a kad tamo, imam 10 stupnjeva više.

 

Pronašao sam dva 12cm ventilatora doma. Sutra ću i njih ugurati prije vađenja CPU coolera pa da vidimo onda situaciju.

 

Pozdrav!

I hvala svima na pomoći (do sad) :D

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
13 godina
neaktivan
offline
Re: Bolje kućište, a više temperature

Ventilatori se vade s prednje strane, zar ne?

 

Evo i fotka moga, čisto informativno :)

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
15 godina
offline
Bolje kućište, a više temperature

Ja bih kao prvi korak skinuo ove spužvice na gornjem dijelu kućišta i ugradio jedan ventilator da izvlači zrak, ali mislim da je to predloženo.

Čak mislim da bi i samo skidanje spužvica pomoglo jer direktno sprječavaju izlazak toplog zraka, a zadnji ventalotor na kućištu mislim da nema snage da usisa i izbaci sav topli zrak. Bio bi efikasniji da možeš postaviti CPU hladnjak okomito, ali koliko vidim Yasya ima kopče za amd bracket tako da ide vodoravno na AMD socket, dok kod matičnih sa Intel socketima ide okomito jer ima nožice kao referentni Intel cooler.

Sve u svemu, meni izgleda da ti cooler uvlači ti topli zrak od grafičke i čipseta, no udara u spužvice i raspršuje se po kućištu, dok je izbacivanje u starom jednim dijelom radio ventilator na napajanju.

 

 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Bolje kućište, a više temperature

Ako nema love neka samo ovaj dolje vent sto puse po hardovima prebaci gore iznad coolera da ispuhuje.

 

neka ostavi samo ovaj jedan naprijed sto ne puse po hardovima.

 

ali prvi korak je da izvadi cooler i promijeni pastu bez obzira sto ju je mijenjao prije 1-2 tjedna. cinjenica da je cijelu platforumu selio u novo kuciste, uvijek moze doci do razno raznih anomalija pri seljakanju pa eto neka promijeni to za pocetak.

 

i jos jedno pitanje kada si mijerio sa starim kucistem a kada s novim cisto da vidimo jel su temperature sobe bile identicne ili ?

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.7.2016 9:45 (toxic).
Moj PC  
2 0 hvala 2
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice