M.2 nvme ne boota nakon nove instalacije win 11

poruka: 14
|
čitano: 2.600
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
M.2 nvme ne boota nakon nove instalacije win 11
Pozdrav, molim pomoć jer sam cijeli dan pokušavao instalirati windowse 11 na nmve ssd, no bez uspjeha.
Problem se javlja nakon instalacije, kada prođe instalacija windowsa onda jednostavno neće bootati nego me vraća na instalaciju iako odaberem ssd (uključen csm), a ako isključim csm onda mi ne nudi uopće ssd.
Napominjem da sam instalirao sa isključenim cms.
Probao sam svakakve kombinacije sa secure bootom, ono sa terminalom diskpart (da bude gpt). Sve sto sam nasao na internetu.
Probao sam i staviti nvme u drugi comp koji ima obican sata ssd i win, a onda se ni tamo sustav nije dizao, iako kad izvadim nvme radi. Nemam pojma sto dalje..
Cpu: ryzen 5600
Mbo: gigabyte b550 gaming x v2
Nvme: TRANSCEND TS110
RAM : 16 gb
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2024 21:24 (brka911).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: M.2 nvme ne boota nakon nove instalacije win 1

Dok si instalirao win11 sa stika da li je koji drugi disk bio priključen na MBO jer se zna desiti da boot nasnimi na taj drugi.

Kad se završi instalacija i restarta PC izvadiš USB pa ti neće nuditi instalaciju.

12 godina
offline
Re: M.2 nvme ne boota nakon nove instalacije win 1
Nije bio niti jedan drugi disk, a kada izvadim usb onda mi samo izbaci poruku da treba boot cd ili tako nesto.
Stvarno ne znam, izgleda da cu morati na prastari hdd windowse ubaciti, pa onda nekakvu migraciju ako se to može..
12 godina
offline
Re: M.2 nvme ne boota nakon nove instalacije win 1
Nije bio niti jedan drugi disk, a kada izvadim usb onda mi samo izbaci poruku da treba boot cd ili tako nesto.
Stvarno ne znam, izgleda da cu morati na prastari hdd windowse ubaciti, pa onda nekakvu migraciju ako se to može..
15 godina
offline
Re: M.2 nvme ne boota nakon nove instalacije win 1
Lijenčina je sam sebi na putu
○Lijepog li djeteta! Koliko je star?○ -Trideset i pet godina!
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
M.2 nvme ne boota nakon nove instalacije win 11

Jesi li probao nanovo napraviti windows 11 instalacijski usb? Ja sam znao imati slicnih problema sa windows ili linux usb-ovima. 

Starlink is Skynet!
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
M.2 nvme ne boota nakon nove instalacije win 11

AMD?

Moj PC  
2 2 hvala 1
12 godina
offline
Re: M.2 nvme ne boota nakon nove instalacije win 1
Windowsi odrađeni preko creation toolsa i probao sam i win 10 staviti i ista situacija. Sto se tiče gpt, pokazuje u diskpartu da je gpt inače mi ni ne da instalirati windowse (kao nije kompatibilan hardver) kada je onaj csm uključen, tako da moram sa njim isključenim instalirati, ali ga kao što sam rekao nema u bootu nakon takve instalacije..
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.1.2024 23:17 (brka911).
15 godina
offline
Re: M.2 nvme ne boota nakon nove instalacije win 1
Sve ti je u bios pod boot menu(secure boot,storage boot option control itd.)

Nedjelja je, treba spavati ^^
○Lijepog li djeteta! Koliko je star?○ -Trideset i pet godina!
15 godina
offline
Re: M.2 nvme ne boota nakon nove instalacije win 1

-nisi napravio bootabilan medij-m2.. + podesiti bios ovisno o potrebi-želji, uefi fičeri kao secboot i tpm-2.0 kao uvjet za win11 ili modificiran itd. dakle sve od nule-clean + brisati 'disk' (nvme-m2 medij) prije svake instalacije-pokušaja jer se mora inicijalizirati u pravom modu, gpt ili mbr i kreirati particijsku shemu kao boot+manager .. + sec keyevi iz biosa.

-csm na uefiju služi za legacy-mbr boot.. ili želiš uefi-gpt.. ili imaš razlog za stari mbr, dok zbog sec.boot i povezanih fičera tad ne želi bootati, tj može sve biti ispravno ali to je sigurnosni fičer koji to blokira.

 

-postoje teme, postoje bezbrojne upute, treba samo ići redom i napraviti sve, ne preskočiti korake i svaki put obrisati medij diskpartom-clean... 

-ne možeš 'probavati' kombinacije npr secboota, tj to služi tome da onemogući.. a jednom podešeno i instaliran os se tad više ne smije mijenjati kombinacija, kao što je auto ili dizel ili benzin, ne miješati nakon kupnje auta, to biraš prije.. tj clean install po redu ili uefi fičeri ili mbr kad imaš neki svoj razlog..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: M.2 nvme ne boota nakon nove instalacije win 1
Evo probao sam sve i neće ga očitati za bootanje. Ne znam... Evo kronološki slike postavki i instalacije.
12 godina
offline
Re: M.2 nvme ne boota nakon nove instalacije win 1
Nije baš htio kronološki mi poredati slike (na mobu sam). Uglavnom nakon instalacije onih pet stavki ( kopiranje datoteka, pripremanje datoteka, instaliranje značajki, završavanje itd) prije automatskog reboota, opet mi ulazi u instalaciju ili bios, nvme nigdje na vidiku iako je prepoznat fizicki u utoru. Nema ga u bootabilnim uredajima. Jel moguće da taj disk ne podrzava instalaciju windowsa?

Još jedna napomena, uspio sam prije par dana instalirati na isti sistem windows 11 ali na ssd sata (samsung 850 evo bez problema) i ocitavao je i nove m.2 ssd kao pohranu podataka. Ali sam odlucio stari samsung ubaciti i kolegin komp, pa reko idem instalirati win na nvme a ono šipak..

EDIT: instalirao sam win 10 na prastari seagate hdd bez problema. Mogu li napraviti neku migraciju na nvme, pa onda updateati na win 11 preko windows update-a?
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.1.2024 14:13 (brka911).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: M.2 nvme ne boota nakon nove instalacije win 1

vidiš posljednju sliku.. mora biti prazno, ne s postojećim particijama (boot-recovery) + mora biti odgovarajuća bios-sec-key konfiguracija.

-možeš, instalirati na bilo koji disk zatim migrirati-klonirati, no uvjek ćeš imati isti problem.. uefi-gpt-secboot, dok to ne odradiš po pravilima..

-zato, redosljed:

-pribaviti pravi-origiti iso-install sa ms stranice, čisti, win10-11 koji želiš + win11 traži sec.tpm.. fičere i ovisno o tome podržava li računalo ili imaš razlog za drugačije tad radiš modificiran install koji to ne traži.

-tad podešavaš bios ovisno o prethodnom redu, npr za win11 sve npr možda defaultne postavke, reset bootkeya.. f10.. ne dirati csm, bootorder itd..

-bootaš sa stikića-install.. ideš do posljednje slike na kojoj ćeš opet vidjeti disk s tri particije.. tad shift+f10, u cmdu, diskpart, select disk (broj, obično nula) i kad si siguran clean... pazi, ako je pogrešan obrisan je..

-dalje nastaviš i nakon tog će bootati, normalno.

 

-kloniranje ne može pomoći ako je problem boot, tj nije problem install ili copy nego postavke biosa i boota-diska + sigurnosni fičeri koji ne dozvoljavaju upravo bootanje bez keya, tome služi.

 

edit: .. 

+ tebi je usb-stikić jedini bootabilan medij, tj koristiš pogrešan b-utor, provjeri, vjerojanto mora a-prvi.. ili RTFM.

- jer nije svaki kontroler-port jednak, ovisno o mbo-chipsetu+cpu i resursima koje ima ili dijeli .. npr s nekim sata portom..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.1.2024 17:31 (ihush).
12 godina
offline
Re: M.2 nvme ne boota nakon nove instalacije win 1
Zadnju sliku napravi sam windows kada kliknem novo na prvoj slici u drugom redu.. Kako da inače udem u proces instalacije. Napravio sam clean preko diskparta uvijek prije instalacije i sve formatirao tako da se pojavi samo onaj unalocated dio i onda nakon novo se pojave ove 3 particije..
Probao i u jedan i u drugi utor..

VELIKI EDIT: Dakle imam i drugi nvme koji je trebao posluziti za steam 1tb kingston kc3000 i on od prve prošao proces za win 11, očito je problem u ovom transcend šrotu koji nije nikako htio bootati..
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.1.2024 18:27 (brka911).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice