Novi 144hz monitor flickera u igrama

poruka: 16
|
čitano: 4.298
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Novi 144hz monitor flickera u igrama

Prije par dana sam uzeo monitor od kolege (LG 27GL850-B) i odlično radi van igara.

 

Međutim, kada uđem u igrice, imam konstantan problem treperenja ekrana u crno. Na radnoj površini, pregledavanje, svi programi, nema problema, ali čim uđem u igru počinju problemi.

 

Zanimljivo jedna igra (World of Tanks) flickeranje se događa samo na ultra grafici u 1080p, dok se na srednjoj normalno vrti; a 2k kada stavim rezoluciju ista stvar - zeza na visokoj rezoluciji, ali kad stavim najnižu radi normalno. Probao staviti 100, 120 i 144 Hz, isti problem. Ono što mi je zanimljivo jest i da u slučaju kada stavim visoku rezoluciju na 2k i 1080p u oba slučaja bez problema capa FPS-e, tako da s jedne strane mi nema smisla da se grafička "muči" na visokim rezolucijama, a onda opet opis upućuje na to.

 

Probao sam spojiti s dva različita, nova DP 1.4 porta, i s jednim HDMI kablom (nez koje je verzije, ali je najviše bilo 100hz) i isti problem.

 

Pokušao sam isključiti FreeSync u postavkama (budući da koristim AMD karticu), ponovno instalirati upravljačke programe za GPU, pokušati isključiti Adaptive Sync na svom monitoru. Monitor je reklamiran kao G-Sync monitor, ali koliko ja znam podržava i FreeSync? - je li moguće da je eventualno problem u nekim postavkama unutar AMD softwarea?

 

Stvarno nisam siguran kamo dalje. Imate li ideju što bi mogao biti problem, što bi još mogao probati, ili jednostavno GPU umire?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Novi 144hz monitor flickera u igrama

Najjednostavnija provjera da odeš frendu ili on dođe do tebe pa spojite na njegov komp/laptop pa isprobaš.

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Novi 144hz monitor flickera u igrama
Emhanced sync probaj ugasiti, u postavkama monitora, ako ima.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Novi 144hz monitor flickera u igrama

Monitor je kod kolege radio normalno tako da nije do monitora (a i radi savršeno van igara).

 

Nakon još malo testiranja - barem jedna igra (World of Tanks) dobro radi na 2k ultra grafici kada su monitor i postavke unutar igre postavljeni na 60 Hz. Ograničio sam FPS na 59 i nisam imao problema. Usred igre sam se prebacio na 100 Hz, podigao FPS cap na 99 i ponovno naišao na iste probleme. Pokušao sam zatim postaviti monitor na 100hz, ali ostaviti FPS zaključan na 59, i dobio sam isti problem, zaslon nasumično postaje crn.

 

Također sam pokušao onemogućiti Adaptive Sync na svom monitoru - nije pomoglo.

 

Očito je stoga problem negdje u refresh rejtu, ali ne znam kako ga popravit?

 

Edit: Video na kojem se vidi točan problem

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.8.2023 18:50 (ficosime).
14 godina
offline
Re: Novi 144hz monitor flickera u igrama
Jedna od opcija ti je i reinstalacija windowsa, ako ti nije tlaka. Just in case.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 mjeseci
offline
Novi 144hz monitor flickera u igrama

Radi li dobro na tvom starom ili općenito nekom drugom monitoru i jesi li prvo obrisao drivere za grafu sa DDU-em? Taj monitor po LG-evim stranicama nativno podržava Freesync tak' da ne mislim da je u tome problem.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Novi 144hz monitor flickera u igrama

U originalnom postu vidim da si monitor uzeo od

kolege. Jesi li uzeo i orginalan strujni kabel od njega?

 

Naime, ja sam imao sličan problem kada sam sa starog

Samsunga prešao na Zowie X2430 144Hz. Koristio

sam stari strujni kabel od Samsunga T220 i kada bi igrao

na 144Hz monitor bi mi se nakon nekog vremena

samo ugasio. Ja bi ga onda upalio na gumb i on

bi se nakon minute-dvije ugasio i tako redom.

Nakon toga uzeo sam novi (od Zowie) strujni

kabel i sve je bilo u redu.

 

Iz onog što sam vidio izgleda da monitoru "fali"

struje. Ne znam je li to do strujnog kabla ili do

kvalitete strujne mreže (pad napona ili višak napona

meni je trenutačno u kući wattmetar pokazuje od 234 do 238V

umjesti 220V[momci iz HEP-a "našpanali" ovu struju nema što])??

E sad ne mora biti ovo što ja govorim, ali provjeri,

i ako riješiš napiši što je bilo.

 

BTW: Također sam mjerio wattmetrom koliko troše monitor

na 60 Hz i 144 Hz i mogu reći da na mogu "potegnut"

i tri do četri puta više struje (u mojem slučaju od 35W na 60 Hz

do 120W na 144Hz, uz napomenu da se radi o TN matrici)!

I sama EU prodavače natjerava da visokoherzne monitore

označavaju energetskom klasom kojoj pripadaju npr. "F" i "G"  

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Novi 144hz monitor flickera u igrama

Nisu našpanali HEP-ovci već je norma 230V (+-10%) a ne 220V.

A ovo s kablovima bi moglo biti slučaj, ali ja bih prvo posumnjao na DP kabel.

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.8.2023 11:01 (miki_the_pirat).
13 godina
offline
Novi 144hz monitor flickera u igrama

Napajanje monitora je originalno da, DP kabel sam zamijenio već dva (1.4DP). Iako, ako je do napajanja monitora ili do kabela šta se ne bi to događalo stalno? I na desktopu, Photoshopu itd. radi sve normalno na 144hz, samo u igrama zeza.

Pokušat ću još jedan kabel zamijeniti, i spojiti monitor na zasebni izvor struje.

 

Jučer sam uspio igrati jedno sat vremena na 75Hz (napravio custom resolution profil u GPU softwareu), i radilo je normalno sve dok me nije izbacilo uz GPU error i nakon toga mi Windows nije uopće prepoznavao da imam GPU prije nego sam resetirao računalo. Što mi je opet čudno jer je radilo savršeno lockano na 70 FPSa, nikakvih problema do trenutka kad je sve krepalo.

 

Nažalost nemam pri ruci neki drugi GPU da ubacim u računalo i testiram. Danas ću još pokušat opet zavrtjeti sve uz upaljen benchmark da vidim skače li nešto posebno na GPU u trenutcima kad se zacrni ekran.

 

Ima li smisla otvarati grafičku, zamijeniti pastu, očistiti, ili vjerojatno neće pomoći?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Novi 144hz monitor flickera u igrama

Nema smisla ako su temperature ok. Jedino radi vizualnog pregleda, ali tu možeš malo toga zaključiti. Napravi DDU kako te kolega savjetovao (ali "onak kak se šika" iz safe moda). Ne košta te ništa osim malo vremena.

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.8.2023 11:21 (miki_the_pirat).
7 godina
online
Re: Novi 144hz monitor flickera u igrama

@absolon

230 do 240V ti je standard već prek 10 godina.

Do 2050. bude prijelaz na 250V.

Uglavnom, ispod 250 ti je sve ok, i nema nikakve veze, pogotovo ne ha switching napajanje u monitoru.

A ako je do kabela (lako moguće) to je zato kaj si neki konektori na njima tak kriminalno loši da jmaju jako slab kontakt, ili često čak i ženski konektor na monitoru ne valja.

Može probat s drugim, ionak ih ziher ima hrpu doma.

 

Ali sumnjam da je do toga, prije će biti da je do postavki računala (Adrenalin) ili monitora, jer znam da sam i ja uspio to isto jednom uzrokovat, ali se fakat ne sjećam kaj sam napravio.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.8.2023 11:41 (fer-de-lance).
3 godine
offline
Re: Novi 144hz monitor flickera u igrama
Promijeni gpu i bit ce sve uredno.
Moj PC  
1 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Novi 144hz monitor flickera u igrama

Hmm vidiš, sad kad spominješ struju. Na starom monitoru (75hz, 1080p, DELL SE2717h) sam znao imat problem da ponekad kad se uključi mapa u kuhinji ili se upalim produžni kabel na stolu ekran se znao zacrniti, povremeno čak ući u loop blicanja crnog ekrana koji bi trajao sve dok ne bi stavio Windows u sleep i opet ga probudio. 

Tako da moguće da je do struje - što mogu napraviti za testirati taj problem?

5 godina
neaktivan
offline
Novi 144hz monitor flickera u igrama

Ako nisi, probaj ovo u monitor postavkama: ECO MODE OFF i/ili SMART ENERGY SAVING OFF

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.8.2023 7:19 (Mitohondri).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Novi 144hz monitor flickera u igrama
ficosime kaže...

Hmm vidiš, sad kad spominješ struju. Na starom monitoru (75hz, 1080p, DELL SE2717h) sam znao imat problem da ponekad kad se uključi mapa u kuhinji ili se upalim produžni kabel na stolu ekran se znao zacrniti, povremeno čak ući u loop blicanja crnog ekrana koji bi trajao sve dok ne bi stavio Windows u sleep i opet ga probudio. 

Tako da moguće da je do struje - što mogu napraviti za testirati taj problem?

Malo čudan odgovor, ali probaj posuditi

UPS od nekoga i probaj ponoviti ovu stvar

sa napom. UPS obično reagira na pad napona

jednim dugim "zviždukom"!?

 

OFFTOPIC:

Hvala ekipi za informaciju oko 220V, našao

sam da je to promijenjeno 1993.g.

13 godina
offline
Novi 144hz monitor flickera u igrama

Bacit cu i ja biser, jer imam slican problem.

 

Ak imas iGPU na CPU mogu se posvadjat GPU i iGPU da ko ce kontrolirat refresh rate, a djaba ti stiskao #-Sync off ili on.

Moj PC  
0 1 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice