DHCP IP adrese

poruka: 10
|
čitano: 4.838
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 mjeseci
neaktivan
offline
dhcp ip

Imam Technicolor ruter i A1 1GBit internet na kojemu se nalaze dva D-Link DES-1016D switcha na kojima je spojeno 17 HP Compaq Pro 6300 SFF računala. Računala rade 24/7 tj. radila bi da internet ne puca svaka 24 sata. Jedini način da se obnovi konekcija na računalima jest da se ugase i upale. ipconfig /release i /renew /flushdns komanda uopće ne pomažu što se tiče ovoga jedino gašenje pa nanovno paljenje računala pomaže. Probao sam ugasiti DHCP i staviti static IP adrese na sva računala, bezuspješno. Probao sam staviti još jedan ruter koji će biti kao bridge između A1 i switcheva, bezuspješno. Updejtani su driveri, nanovno instalirani windowsi, bezuspješno. Koliko sam primjetio kada nestane interneta i upiše se ipconfig /all izbaci mi kompletno drugačiju IP adresu koja se ne nalazi unutar 192.168.0.100-200 range-a, dapače IP adresa uopće ne počinje sa 192.168. Također sam pokušao preko Technicolor rutera upisati static IP i MAC adresu svakog računala, bezuspješno. Technicolor ruter ne dopušta proširenje lease time DHCP-a duže od 24 sata no problem se javlja i kada je DHCP ugašen. Ako netko ima nekakav prijedlog bio bi veoma zahvalan.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: dhcp ip

-naravno.. mada si bio na dobrom putu, problem je razumjeti kako mreža-router-dhcp.. rade + vrijeme potrebno uređajima za npr reboot-reset i dodjelu novih ip adresa, vidljivo u dijelu kad prerano gledaš-tražiš novu ip adresu koja ne započinje s korisničkim 192.168.. tj to ti mreža kaže da uređaj (računalo-os) još nisu dobili taj podatak od šefa-routera tj dhcp servera... uz sitnu razliku starih-novih oseva kao win koji je neakd davno kod svakog paljenja ili restarta tražio mrežne postavke i timesinc dok to sad ne radi, preskače tj time se smanjuje 99% nepotrebnih zahtijeva prema routeru no u onih 1% je potrebno.. i sad to više ne radi automatika kod npr paljenja-reboota nego tek kad okidač to skuži ili ručno.. tj kao mrežni indikator u systraju (mrežna ikona, žičana-bežična..) koja dok prikazuje globus znači da nema pristupa internetu i opet staro-novo, tad nema valjanu ip adresu i ne dozvoljava normalan mrežni rad tj browsanje jer sys prvo čeka oznaku da internet radi, pri čemu ignorira potebu za intranetom koji radi i kad interneta neam (lan-wan..).

 

-treba imati svoj router (odgovarajućih mogućnosti-klase, običan..). Ne bridgati ga, osim kad za tim postoji konkretna potreba-razlog, normalno modem i dalje obavlja svoj posao, router svoj-mrežu-subnet.. spojen na wan port.

-razlika, modem (router operatera) se restira, nisi admin, postavke nisu trajne itd.. i ovisiš o soft-firmwareu kojeg operater ograniči ili nema potrebne mogućnosit.. zaseban router odgovarajuće klase jednom podešen radi... i tad lan-intranet radi neovisno o wan-internetu, promjeni linije-operatera, .. a to je važno za više računala, share-servere-printere tj kad dođe do reseta mreže, promjene.. to može potrajati, dok se sve propagira, dok svi uređaji ovisno o svom okidaču dohvate svoj novi ispravan dhcp-ip.. do tad je mreža 'nervozna'.. i ako ne podesiš 'ručno' s routerom.. tad to traje 10-15min, dok kvalitetno podešeno traje kao i svaki reboot modema kojeg normalan kućni korisnik ima, par minuta.. uz to da nema problem ostatka mreže koja vjerojatno nešto shera tj 15 računala nije isto što i jedno ili kad nisu povezana shereanjem i sl.

 

-u routeru, povezati rezervacije po macu, ne ručno-fixno, mada to može, no tad se mora to sve ručno raditi na svim računalima-uređajima.. tj dhcp služi tome da sve možemo lakše na jednom mjestu u routeru, bez dhcpa je to samo tlaka..

-odgovarajući subnet, ovisno o modemu koji je na 1 ili kabelska na 0, treći c broj ip adrese, npr 192.168.0.1.. postavi se router na npr 2 ili 10.. (iskon je na 5, ostali-većina na 1 što je default za sve uređaje dok ovisno o softu-automatika to može dekekirati i prilagoditi-promjeniti da nema kolizije, tj ako je isto-problem..

 

-obično se vanjska adresa mijenja jednom dnevno, 24h.. i to je normalno, nema pomoći.

-računala.. poželjno je ne ostaviti ih 7-24 nonstop, nego programirani reset, npr u 3 ujutro.. odnosno tek poneki pravi server kao AD i pravi server os imaju razloga raditi nonstop i to kad je takav servis-usluga koja mora biti dostupna.. za interne potrebe firme-korisnika tog u pravilu nema, tj može restart.. a može i gašenje, štednja struje, dok je po potrebi moguće daljinski upaliti računalo + programirano paljenje-gašenje recimo od ponoći do jutra + po potrebi paljenje mobitelom i sl. uz jedini uvjet da u tom trenutku imamo internet liniju-pristup i naravno sve odgovarajuće podešeno da s druge lokacije-interneta možeš pristupiti a to ovisi o modemu+routeru pri čem modem operatera u pravilu ne nudi potrebne opcije-mogućnosti i resetira se po želji operatera pa ono što podesiš sutra možda ne radi..

 

-clientski os.. mada se reklamira-gura nonstop upaljeno s recimo updateanjem u noćne sate kad se ne radi.. je ekšli veći problem, jer mada je ideja u teoriji dobra, kao i svaki put u pakao, dovede do problema, pa bilo koji problem updatea vidiš ujutro kad djelatnici dođu na radno mjesto .. jer je update zaglavio, jer je u trenu updatea-restarta račuanal i modem odlučio obnoviti ip, jer je više računala tražilo istu stvar u isto vrijeme, jer je... kao gužva na cesti, nije problem tovoj auto ili kvar no svi krenu na posao i stvori se čep-zastoj.. slično-usporedivo a to sve tad automatika radi u isto vrijeme, u istoj minuti dok kad u isto vrijeme na istom mjestu imaš dva auta dobiješ sudar, ako ih razmakneš 10 sec sudara nema... opet kao karikirana usporedba.

 

-ostalo.. ipak moraš sam, tj ovo nije howto jer to je ozbiljan posao.. i to treba raditi osoba koja to zna, nije učenje, nije mali kućni juzer.. i to treba raditi osoba s iskustvom, admin-sys.. tj razlika u rezultatu je upravo to, jer i druge firme rade i imaju računala.. no bio si na dobrom putu, možda samo prebrz.. pa ćeš uz par ponavljanja i to naučiti-riješiti...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 mjeseci
offline
Re: dhcp ip
tompa99 kaže...

Imam Technicolor ruter i A1 1GBit internet na kojemu se nalaze dva D-Link DES-1016D switcha na kojima je spojeno 17 HP Compaq Pro 6300 SFF računala. Računala rade 24/7 tj. radila bi da internet ne puca svaka 24 sata. Jedini način da se obnovi konekcija na računalima jest da se ugase i upale. ipconfig /release i /renew /flushdns komanda uopće ne pomažu što se tiče ovoga jedino gašenje pa nanovno paljenje računala pomaže. Probao sam ugasiti DHCP i staviti static IP adrese na sva računala, bezuspješno. Probao sam staviti još jedan ruter koji će biti kao bridge između A1 i switcheva, bezuspješno. Updejtani su driveri, nanovno instalirani windowsi, bezuspješno. Koliko sam primjetio kada nestane interneta i upiše se ipconfig /all izbaci mi kompletno drugačiju IP adresu koja se ne nalazi unutar 192.168.0.100-200 range-a, dapače IP adresa uopće ne počinje sa 192.168. Također sam pokušao preko Technicolor rutera upisati static IP i MAC adresu svakog računala, bezuspješno. Technicolor ruter ne dopušta proširenje lease time DHCP-a duže od 24 sata no problem se javlja i kada je DHCP ugašen. Ako netko ima nekakav prijedlog bio bi veoma zahvalan.

što ovo znači?

Računala rade 24/7 tj. radila bi da internet ne puca svaka 24 sata.

 

kakve veze ima pucanje internet veze sa radom računala? radiš nešto vezano uz internet 24h dnevno? tipa download torrenta.

 

Jedini način da se obnovi konekcija na računalima jest da se ugase i upale

no way. nešto nisi dobro napravio, kakvo gašenje i paljenje računala da bi se ponovno spojio na internet? ili misliš na lokalnu mrežu LAN? daj malo preciznije.

 

kako si spojio switcheve u router? da nisi preko WAN porta? nestajanje interneta ne bi trebalo imati apsolutno nikakve veze sa tvojom lokalnom mrežom i lokalnim IP adresama koje je dodijelio DHCP.

 

ili si nešto krivo povezao ili nešto nije ispravno od opreme, mislim da će prije biti ovo prvo.

 

taj A1 1Gbit je optika? ili kabelski (koaksijalni)? obično uz optiku daju Huawei routere, a Technicolor uz kabelski.

 

ta HP računala imaju gigabitni port zašto si stavljao 100Mbit switcheve? bilo bi dobro to nadograditi sa 1Gbit switchevima, nije to nekakav veliki trošak.

8 mjeseci
neaktivan
offline
Re: dhcp ip

Pa nema nikakve veze da, ali u mom slučaju ima jer se računala moraju ugasiti i upaliti što znači da ne mogu raditi 24/7, bez prestanka.


Sve je dobro spojeno, nije preko WAN porta.

 

Računala rade sasvim normalno kada su spojena direktno u ruter, jedino kada su preko switcha onda gube konekciju.

1Gbit je optika.

Stavljen je jefintiji switch jer mi brzina interneta ne igra ulogu.

9 mjeseci
offline
Re: dhcp ip
tompa99 kaže...

Pa nema nikakve veze da, ali u mom slučaju ima jer se računala moraju ugasiti i upaliti što znači da ne mogu raditi 24/7, bez prestanka.


Sve je dobro spojeno, nije preko WAN porta.

 

Računala rade sasvim normalno kada su spojena direktno u ruter, jedino kada su preko switcha onda gube konekciju.

1Gbit je optika.

Stavljen je jefintiji switch jer mi brzina interneta ne igra ulogu.

 gle, da je dobro spojeno onda bi dobro i radilo. Može biti i do software postavki. 

imam sličnu kombinaciju i sve mi radi ok, jedino je router Huawei.

 

Brzina interneta ti možda ne igra ulogu, ali što je sa brzinom lokalne mreže?

Plaćaš 1Gbit internet koji niti jedno računalo spojeno preko switcha ne može koristiti, ok ako ti nije bitno, ali i ta računala međusobno komuniciraju na 100Mbit. Moda ti i to nije bitno, ne znam.

 

Vratimo se na problem. Ako želiš pomoć onda će trebati shema kako si što spojio, kabeli, router, switchevi. Da vidimo gdje što točno i kako ide.

Zatim trebaju postavke routera DHCP i isto tako postavke sa jednog od računala koje prestane raditi, network DHCP.

 

Kad to staviš biti ćemo nešto pametniji.

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.8.2023 23:23 (millennial).
5 godina
offline
Re: dhcp ip
tompa99 kaže...

Pa nema nikakve veze da, ali u mom slučaju ima jer se računala moraju ugasiti i upaliti što znači da ne mogu raditi 24/7, bez prestanka.


Sve je dobro spojeno, nije preko WAN porta.

 

Računala rade sasvim normalno kada su spojena direktno u ruter, jedino kada su preko switcha onda gube konekciju.

1Gbit je optika.

Stavljen je jefintiji switch jer mi brzina interneta ne igra ulogu.

 Meni ovo smrdi na to da imas najmanje dva DHCP servera u mrezi. Kod jednog prijatelja mi se isto to desilo damsu 4 unify AP prestala raditi i dobijali su nekakve cudne IP adrese kad ih restartujes. Znao sam da on ne cacka po mrezi bez mene pa nisam posumnjao u to dok mi nakon par sati zezanja nnije rekao da se to pocelo desavati nakon sto je spojio jos jedan router ;)

14 godina
offline
Re: dhcp ip
tompa99 kaže...

Pa nema nikakve veze da, ali u mom slučaju ima jer se računala moraju ugasiti i upaliti što znači da ne mogu raditi 24/7, bez prestanka.


Sve je dobro spojeno, nije preko WAN porta.

 

Računala rade sasvim normalno kada su spojena direktno u ruter, jedino kada su preko switcha onda gube konekciju.

1Gbit je optika.

Stavljen je jefintiji switch jer mi brzina interneta ne igra ulogu.

Ako ti preko switcha gube konekciju onda nešto ozbiljno ne štima.

 

Jel imaš ispravne kablove uopće?!

9 mjeseci
offline
Re: dhcp ip
Posmatrač kaže...
tompa99 kaže...

Pa nema nikakve veze da, ali u mom slučaju ima jer se računala moraju ugasiti i upaliti što znači da ne mogu raditi 24/7, bez prestanka.


Sve je dobro spojeno, nije preko WAN porta.

 

Računala rade sasvim normalno kada su spojena direktno u ruter, jedino kada su preko switcha onda gube konekciju.

1Gbit je optika.

Stavljen je jefintiji switch jer mi brzina interneta ne igra ulogu.

 Meni ovo smrdi na to da imas najmanje dva DHCP servera u mrezi. Kod jednog prijatelja mi se isto to desilo damsu 4 unify AP prestala raditi i dobijali su nekakve cudne IP adrese kad ih restartujes. Znao sam da on ne cacka po mrezi bez mene pa nisam posumnjao u to dok mi nakon par sati zezanja nnije rekao da se to pocelo desavati nakon sto je spojio jos jedan router ;)

 yup, tako djeluje definitivno mu se negdje nešto poklalo. trebaju nam postavke da vidimo što je gdje upisao, možda krivi gateway koristi, jer ovi switchevi koje ima su dummy i tu ne bi trebalo biti problema.

7 godina
offline
Re: DHCP IP adrese
dhcp auto renew??
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice