Laptop se smrzne kod obrade videa

poruka: 18
|
čitano: 3.708
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Laptop se smrze kod obrade videa

Lijep pozdrav, imam problem,

 

naime vec godinu dana poluprofesionalno obradjujem video u Fimora Wondershare, i nikada nije bilo nikakvih problema.. No unazad par dana u jeku obrade videa mi se smrze laptop i jedina opcija mi je rucno ugasiti komp. dakle ne smrzne se samo program vec cijeli laptop.

 

Napravio sam memory check, sve je u redu, antivirus mi mi kod scana nije pronasao nista. Driveri graficke kartice su updajtani, kao i od intel procesora. Uninstalirao i ponovno instalirao sam filmoru, no ista stvar se dogadja. Ima li netko neki savjet?

 

Imam win10 64bit
nvidia geforce 740m
intel i7 45000U CUPU @1.800ghz 2.40ghz

 

Što napraviti? U principu mi sve na kompu radi normalno, iako malo duze se dizu windowsi odnosno loading kod ulaska u windowsa u paljenju. Igram wow koji tehnici trosi vise memroije i grafike od obrade kratkog videa od 30ak sekundi, photoshop mi radi normalno.. Ne znam sto jos uciniti?

 

Hvala Vam svima unaprijed na savjetu!

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Laptop se smrze kod obrade videa

-trial? .. popularan killswitch u raznim appsima.

-ako si provjerio sav HW i ako sve ostalo radi bez problema, onda je problem-uzrok, soft.. a trial bi bio logično objašnjenje, nakon tog bug ... možda oboje, ako je bio trial+aktiviran, neka opcija zaštite/provjere (tko zna zbog čega, win-restore i sl.) podivlja. Tad jedino clean install winsa ili traženje po forumima koja stavka u reg ... ili problematični updateovi, osa/appsa. Aktualna winver 1709, od jeseni. Ako ideš na clean install svakako skini posljednji mctool/alat za skidanje-kreiranje ISO/installa (pazi na winver, da bi skinuo najnoviju mora biti nov-ista verzija).

-prije ipak obavi i chkdsk.. možda je samo neki badsector. + jer hdd je najuže grlo u ovakvoj konfiguraciji, hd materijali.. i omjer slobodnog mjesta, fragmentacija.. poželjno što više RAMa i što brži disk, ssd + više slobodnog mjesta (idealno +50%..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.2.2018 15:51 (ihush).
14 godina
offline
Re: Laptop se smrzne kod obrade videa
Moze samo mali odgovor, killseotcj je program s kojim da probam? Nisam shvatio ovo trial, da skinem trial verziju killswitcha pa da probam ili je to bilo pitanje da li je moj filmora trial?. (Original je filmora kao i windowsi..)
15 godina
offline
Re: Laptop se smrzne kod obrade videa

-ne, nije to app nego zaštita.. da npr koristiš trial nakon isteka roka ne radi, kao što crack ne mora biti 'pravi' i mogući su problemi. Pošto ništa drugo nije sujmnjivo.. ali, kažeš nije (ni za porobu?) bio trial.. pa onda nije uzrok. Nepoznato.

 

btw, sav soft je original, razlika je u keyu-aktivaciji (jer pirati ne rade fejk soft).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Laptop se smrzne kod obrade videa

Nekažem da je kod tebe isto, ja sam imao sličan problem, doduše sa drugim softwareom i nakraju se ispostavilo da je hard disk bio malo oštećen, dali si probao defrag pa da vidiš kako ti je stanje sa sectorima?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Laptop se smrzne kod obrade videa
Chdsk je ok, defragmentacija diska je bila potrebna za 3%, to sam ucinio. Skinuo sam Comodo Killswitch kako ste mi savjetovali, skenovi su ok.. nasao mi da je sumnjivo desetak fileova koji se nalazi u win32 system direktoriju a njih ne mogu dirati, sto mi preporucate? Da li je to neki malware? Zasto onda antivirus ne nalazi nista?
 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Laptop se smrzne kod obrade videa
Yvan kaže...
Chdsk je ok, defragmentacija diska je bila potrebna za 3%, to sam ucinio. Skinuo sam Comodo Killswitch kako ste mi savjetovali, skenovi su ok.. nasao mi da je sumnjivo desetak fileova koji se nalazi u win32 system direktoriju a njih ne mogu dirati, sto mi preporucate? Da li je to neki malware? Zasto onda antivirus ne nalazi nista?

Iako se većina voli praviti pametna, ako još uvijek imaš problem najlakše je napraviti (većini "pametnih" omraženi) reinstal windowsa a time i kompletnog softvera pa ne moraš brunuti brigu je li ovo, je li ono.

Vjerojatno imaš backup svojih sekvenci negdje na vanjskom hardu.

bok...

Da, JA ! A+ Rvat Akoholičar
14 godina
offline
Re: Laptop se smrzne kod obrade videa
Hvala ti,

U pravu si to mi je omrazeno raditi ali samo iz razloga jer to nikada nisam radio odnosno ne znam to napraviti..
Hocu li izgubiti sve podatke, dadoteke i programe?
6 godina
protjeran
offline
Re: Laptop se smrzne kod obrade videa
Yvan kaže...

Hocu li izgubiti sve podatke, dadoteke i programe?

 Da.

Smisao formatiranja i je da izgubiš odn. prebrišeš stare podatke a time i sve softverske probleme.

To je za tebe odlično rješenje jer sam kažeš da se ne razumiješ u instalaciju Windowsa  a kako misliš riješiti složeniji problem ?

Plati nekom dečku neka ti to napravi a ti nabavi hrpicu DVD.a ili vanjski disk pa si prebaci sve što ti treba na njih.

Adio....

 

Da, JA ! A+ Rvat Akoholičar
16 godina
moderator
offline
Re: Laptop se smrzne kod obrade videa
Yvan kaže...
U pravu si to mi je omrazeno raditi ali samo iz razloga jer to nikada nisam radio odnosno ne znam to napraviti..

Lijepo si kupi SSD, ištekaj HDD, instaliraj Windowse na SSD i uštekaj HDD. Tako nećeš dirati disk i riskirati da obrišeš nešto što ne bi želio.

 

Yvan kaže...
Hocu li izgubiti sve podatke, dadoteke i programe?

Znači li tvoje pitanje da nemaš backup? Kopije datoteka na nekom vanjskom mediju ili uređaju moraš uvijek imati. Što ako ti se disk pokvari i ostaneš bez svega na njemu? Uvijek to moraš razmatrati kao opciju.

 

Što se inače tiče Windowsa 10, mislim da njim možeš instalirati preko postojećih (da pregaziš postojeće) bez da formatiraš disk.

 

 

BTW nisam primijetio da si igje napisao temperature procesora i grafičke kartice...

 

Također, što ti za SMART/Health kaže HD Tune ili neki sličan program?

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.2.2018 12:57 (mbaksa).
6 godina
protjeran
offline
Re: Laptop se smrzne kod obrade videa
mbaksa kaže...
Yvan kaže...
Hocu li izgubiti sve podatke, dadoteke i programe?

Znači li tvoje pitanje da nemaš backup? Kopije datoteka na nekom vanjskom mediju ili uređaju moraš uvijek imati.Što ako ti se disk pokvari i ostaneš bez svega na njemu? Uvijek to moraš razmatrati kao opciju.

 

Da nadodam.

Ako ih nemaš, to automatski znači da su ti iste te datoteke nebitne i da te previše ne briga hoće li disk krepat danas-sutra ili za 16 godina, a da nećeš kmečat kako si izgubio slike sa maturalca od životne važnosti nećemo ni spominjat jer se to podrazumijeva. 

15 godina
offline
Re: Laptop se smrzne kod obrade videa
mbaksa kaže...
..

 

Što se inače tiče Windowsa 10, mislim da njim možeš instalirati preko postojećih (da pregaziš postojeće) bez da formatiraš disk.

 

..

 

 -opcija koja ima smisla samo kad je sve OK, ne kad se želi riješit mogućeg smeća-malwarea i sl. .. i zato je početna ideja clean, uprotno od upgrade s razlogom. .. mada bi juzeru upgrade bio poželjan s obzirom da nema iskustva i s nadom da bi sve moglo proći bez problema, podaci i appsi.. ali, sjetimo se, problemi postoje.. inače ni tema ne bi bila tu.

-nema backup, nema iskustva.. -nemam preporuka, osim da nađe nekog tko će sve obaviti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
offline
Re: Laptop se smrzne kod obrade videa
ihush kaže...
 -opcija koja ima smisla samo kad je sve OK, ne kad se želi riješit mogućeg smeća-malwarea i sl. .. i zato je početna ideja clean, uprotno od upgrade s razlogom.

Nisam ni govorio o upgradeu. Ne može se pregaziti postojeća instalacija Windowsa 10 bez formatiranja diska?

 

 

15 godina
offline
Re: Laptop se smrzne kod obrade videa

-ne ili iz OSa-upgrade ili clean/boot (npr format, mada sam format nije uvjet).. installer bi morao ukloniti-obrisati sve win-sys foldere, pa time ni nema smisla (izgubljeni podaci, kao razlog), dok u slučaju da ih ne briše imaš moguć nasljeđen problem, ne samo moguća malware nego i smeće prethodnog sys-osa.. recovery je nešto drugo, ali nije moguć u ovakvoj kombinaciji (nije napravljen za konkretno računalo-usera) itd..

 

npr, što s postojećim regfileom? ako ga pregaziš novim tad je sve povezano s app nestalo.. dok user folder ne može biti tako nasljeđen ako ništa tad zbog sigurnosnih mehanizama, pass itd.

takav 'frankenštajn' os bi možda uspio bootati, možda bi i popravio stanje.. možda ne bi. Odavno nije moguće install OSa na istu particiju s već postojećim (dos-w98..). Upgrade (iz OSa) muvne sve staro u win.old ali tad je to upgrade i tad juzer ne bira ništa, tj user name i sve ostalo kao apps, dokumenti se pokuša zadržati, odnosno installer prijavi ono što ne može.

 

može bez formatiranja, ako prije toga npr nekim liveom obrišeš sve win foldere/fielove.. a tad je format brži-lakši (isti rezultat).

-može juzer sam muvnuti potrebne podatke na neki dio-particiju.. ili vanjski disk, kao što može napraviti backup, tad je ovaj preoblem nepostojeći i zapravo ćorsokak.. smjer u kojem ne treba ići. Kao što gore anđeo kaže, clean, upravo zato jer se nezna što je ispod haube, dok bi otkrivanje uzroka problema moglo potrajati godinama.. backup, clean, gotovo za sat... i tad ako je HW ispravan mora raditi. No juzer koji nema iskustva je rizik sam po sebi.. hoće li izgubiti podatke, hoće li kasnije moći instalirati željeni program i koristiti ga.. (a to je tema)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
offline
Re: Laptop se smrzne kod obrade videa
ihush kaže...

-ne ili iz OSa-upgrade ili clean/boot (npr format, mada sam format nije uvjet).. installer bi morao ukloniti-obrisati sve win-sys foldere, pa time ni nema smisla (izgubljeni podaci, kao razlog), dok u slučaju da ih ne briše imaš moguć nasljeđen problem, ne samo moguća malware nego i smeće prethodnog sys-osa..

Nije u pitanju što bi ili ne bi morao, nego što se može. Ne sjećam se kad sam zadnji put (re)instalirao Windowse - mislio sam da možeš instalirati na istu particiju pa da onda on pobriše mape poput Windows i Program Files.

 

Idem sad malo googlat i nađem ovo - kaže:

Instead of deleting partitions, just click on C and choose Next without deleting or formatting.  This will archive your files in C:\windows.old.  But it is not as clean of an install.)

Znači - može se, nije nužno da se disk formatira.

15 godina
offline
Re: Laptop se smrzne kod obrade videa

ok, moguće.. muvnut će u win.old, ali previše winver-installera (w7-8-10, buildovi..) da bi se na to smjelo računati. Istovremeno, pošto juzer ima funkcionalan win, može sam iskopirati-muvnuti potrebne podatke i time eliminira rizik gubljena svega.

 

Računati na to da će kreirati .old ..  u upgradeu to piše i nudi se kao opcija, zadržati sve, app+data, data.. ništa. U Cleanu to ne piše, ne nudi se.. i rizik koji je time povezan.

 

čitav odlomak..

Choose Custom Install, then to get it cleanest at the "Where do you want to install Windows?" screen (shown below) highlight each partition to select Delete.  None of these partitions will be needed in a fresh install and may interfere or build up a disk junkyard if left undeleted. (Note:  If you did not rescue files stranded in C using the bootable media step earlier, you can save them here.  Instead of deleting partitions, just click on C and choose Next without deleting or formatting.  This will archive your files in C:\windows.old.  But it is not as clean of an install.)

 

.. i rečenica prije kaže da -and may interfere or build up a disk junkyard if left undeleted. Previše mogućih problema i izmjena 'pravila' dok se u primjeru koriste slike win7 installera. Win10 predviđa upgrade iz funkcionalnog starijeg OSa i kreira win.old.. za ovaj primjer nije sigurno da bi w10 installer (ovisno koji build) napravio isto u clean-boot proceduri jer se i po buildovima razlikuju npr unos juzerskih podataka-aktivacija-key itd (ono što kao opcije unosiš-biraš za pripremu instalacije, npr sad možeš preskočiti unos winkeya-aktivacije), prevelik rizik da bi to isprobavao.. umjesto ručno iskopirao potrebno tako da ne znam, možda.. s tim možda ne računam nego tad radije napravim ono u što sam siguran.

-kroz upgrade w10 iz starog win pokupi sve podatke, user-pass, postavke.. i ako sve prođe ok, prenese dokumente/appse.. to radi iz postojećeg win, dok kao clean-boot samo možda, tj recimo da kreira .old i muvne sve, ali ništa više od tog. Razni instaleri-winver nisu dozvoljavali upgrade na postojeći win time ni izbor takve zauzete particije ili format (w10 dozvoljava, jer je takva politika-želja MSa). Lako se dobije poruka 'win cant be installed...' kao u slučaju gpt-mbr i sl.

 

+formatiranje nije obavezno, samo je praktično-brzo umjesto brisanja ili muvanja desetaka/stotina GB u .old dok su podaci za backup jedino bitni i daleko manje zauzimaju..

+to bi bila recimo pokušaj-procedura za spašavanje strganog win, koji npr ne boota.. i za juzera koji nema drugu mogućnost (neki live medij, drugo računalo i sl) u ovom slučaju takve potrebe nema, računalo po opisu radi normalno, sve osim jedne app.

-juzer mora znati iskopirati potrebne podatke ili ne dirati računalo (installirati i sl.).

-ili, kao upgrade iz postojećeg win.. ali tad nije clean i problem može biti nasljeđen kao što i konkretna app ne mora biti prenešena ako je w10 ne vidi kao kompatibilnu. Podaci uvjek mogu biti izgubljeni i backup je preporuka.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Laptop se smrzne kod obrade videa
Ljudi neizmjerno vam hvala puno na savjetima, pazite sto se dogodilo:

UPDATE: Naime kada sam jutros krenuo nastaviti s obradom videa, nakon 40ak sekundi kod previewa opet se sve smrzlo, no samo na 3 sekundi i zatim mi dolazi windows notification da je blokiran program Filmora prema grafickoj kartici, i sada mogu normalno editirati video bez ikakvih problema!

Ima li netko od iskusnijih neki zakljucak sto bi to moglo biti? Da li svejedno da napravim format ili..?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Laptop se smrzne kod obrade videa
Yvan kaže...
..blokiran program Filmora prema grafickoj kartici,..

 -takva poruka za VGA je ugl kad hw ili driver imaju problema.. moguće da je win updejtao driver i popravio stvar. (većinom se desi gejmerima.. skoro nikad za video editore). Ostaje mogućnost kvara ili pregrijavanje, vram, napajanje.. da je nešto povezano s VGA pred crkavanje ili na granici stabilnosti.

-često je potrebno instalirati npr directx 9.0c-june-2010.. jer se koristi za 90% softa (kompatibilnost), gaming-video.. sve što intenzivnije koristi hw akceleraciju VGA-GPUa, dok novije app/igre možda koriste dx11-12..

-uz probleme u sys folderu, možda i neki vc-runtime.. sve to je osnova win platforme, često uz instalaciju igre-videoeditora imaš i te installere, ako su fileovi oštećeni, repair-reinstall...

ili je sad sam win to sve pokrpao i ne moraš dalje 'popravljati' ... (kao što se opet može ista stvar ponoviti, npr nakon restarta).

 

(za druge app, npr mrežu-internet, bi moglo biti blokiranje firewalla ili sigurnosne postavke antivirusa.. i tad se takva app dodaje u dozvoljene-izuzetke od blokiranja, za video editore to ugl nije potrebno, ali može biti povezano.. ili ima neki dodatni (malware) proces koji pokušava nešto ...).

 

edit: ... format/clean install ili nešto treće..

pa nema odgovora, nego vidi kako će raditi... i tad ako ima problema, ..

ako je laptop već godinu dana radio, to znači da je w10 bio stariji build, upgrade 1703 pa 1709.. i to je već moguće ili kao razlog za clean ili (re)install directx+vc starijih (jer win-ms instalira samo novi directx, ne stariji 90c.. itd. koji je možda potreban).

ili npr samo provjeriti hlađenje-ventilaciju.. počistiti prašinu, to bi bilo pregrijavanje pod opterećenjem i kvar koji je lako otkloniti.

ili ako imaš isključenu bateriju/napajanje, uključiti.. jer stabilan napon-snaga su potrebni kad se radi.. svaka od tih sitnica može biti uzrok ili kumulativno..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.2.2018 15:54 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice