Kako je napravljen facebook?

poruka: 24
|
čitano: 8.389
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Kako je napravljen facebook?

Zamolio bih one koji poznaju web programiranje i dizajn da mi kažu kojim je tehnologijama i načinom napravljen facebook? Zanima me čisto iz znatiželje.

 

Unaprijed hvala!

Ako slučajno pomognem molimo pritisnite gumb hvala.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kako je napravljen facebook?

Napravljen je u PHP jeziku i još je dodano AJAX-a da se cijela  stranica ne mora refreshati, već samo određeni dijelovi kad,  npr., dodaješ komentare, označavaš slike, pišeš po zidu... Dizajn je naravno u CSS-u. Ima i dosta jQuerya(javascript framework).

k1.c0
Moj PC  
11 0 hvala 8
15 godina
neaktivan
offline
Kako je napravljen facebook?

Onako je bugovit.

Koja http://www.18plusnightclubs.com/homepage/bostonssexiestbartenders_1.jpg Warhammer 40k Colonel Miles Quaritch is my hero
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako je napravljen facebook?
I.Kk kaže...

Onako je bugovit.

što bi ti ovo trebalo znaciti? Iznenađen

Lijepo li je Hrvat biti, majko hvala ti!!! | Bolje biti 100 godina bogataš nego 7 dana siromah
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako je napravljen facebook?
sk8 4 life kaže...
I.Kk kaže...

Onako je bugovit.

što bi ti ovo trebalo znaciti? Iznenađen

Ima dosta bugova.

Captain Obvious strikes again.

Koja http://www.18plusnightclubs.com/homepage/bostonssexiestbartenders_1.jpg Warhammer 40k Colonel Miles Quaritch is my hero
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.6.2010 9:51 (I.Kk).
13 godina
neaktivan
offline
RE: Kako je napravljen facebook?
captain_soap_McTawish kaže...

Zamolio bih one koji poznaju web programiranje i dizajn da mi kažu kojim je tehnologijama i načinom napravljen facebook? Zanima me čisto iz znatiželje.

 

Unaprijed hvala!

pa cyber sperma je oplodila cyber jajašce i nastao je NOfaceOPENbook

HRVATI su ZAKON
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako je napravljen facebook?
I.Kk kaže...
sk8 4 life kaže...
I.Kk kaže...

Onako je bugovit.

što bi ti ovo trebalo znaciti? Iznenađen

Ima dosta bugova.

Captain Obvious strikes again.

Možda bug-ova ima, ali na 450 milijuna ljudi, koji gotovo skavi dan nešto rade po njemu (a ima i neki što rade za njih 5) onda se može reci da je dobro što je i ovakav. Iako ja nisam imao neke bug-ove ako bi ih se moglo tako nazvati.

I ako si imao bug-ove u vecini su bile krive aplikacije koje nisu stvorene sa strane facebook-a.

Lijepo li je Hrvat biti, majko hvala ti!!! | Bolje biti 100 godina bogataš nego 7 dana siromah
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako je napravljen facebook?
k1c0 kaže...

Napravljen je u PHP jeziku i još je dodano AJAX-a da se cijela  stranica ne mora refreshati, već samo određeni dijelovi kad,  npr., dodaješ komentare, označavaš slike, pišeš po zidu... Dizajn je naravno u CSS-u. Ima i dosta jQuerya(javascript framework).

Zaboravio si koja je baza podataka u igri.Namigiva

...Scooter Tuning is not A Crime!!...
15 godina
neaktivan
offline
Kako je napravljen facebook?

Lion King@ MySQL ?

 

btw. mene zanima kako je facebook napravljen, dakle znamo što se koristilo za izradu. Jel facebook napravio CMS i što?!

Lijepo li je Hrvat biti, majko hvala ti!!! | Bolje biti 100 godina bogataš nego 7 dana siromah
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Kako je napravljen facebook?
Sve što sam napisao nije moje mišljenje. Vjerovatno se nisam odlogirao pa ovo piše ili moj brat ili mama
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.6.2010 10:52 (hrvooje).
 
1 0 hvala 1
14 godina
odjavljen
offline
Kako je napravljen facebook?

Ja bih slobodno rekao da je FACEBOOK sam po sebi CMS,jer sadržaj kreiraju korisnici

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kako je napravljen facebook?

@sk8 4 life mislim da nije mysql. Jednostavno nebi radilo kako spada jer imas previse upita u sekundi da bi mysql bio stabilanNevinašce

...Scooter Tuning is not A Crime!!...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Kako je napravljen facebook?

Evo nekakav tekst o tehnologijama korištenim za izradu facebooka http://www.makeuseof.com/tag/facebook-work-nuts-bolts-technology-explained/

 

Koliko je točan, nebi znao.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako je napravljen facebook?
Lion King kaže...

@sk8 4 life mislim da nije mysql. Jednostavno nebi radilo kako spada jer imas previse upita u sekundi da bi mysql bio stabilanNevinašce

pa što je onda ako nije tajna? Smijeh

Lijepo li je Hrvat biti, majko hvala ti!!! | Bolje biti 100 godina bogataš nego 7 dana siromah
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako je napravljen facebook?
Lion King kaže...
k1c0 kaže...

Napravljen je u PHP jeziku i još je dodano AJAX-a da se cijela  stranica ne mora refreshati, već samo određeni dijelovi kad,  npr., dodaješ komentare, označavaš slike, pišeš po zidu... Dizajn je naravno u CSS-u. Ima i dosta jQuerya(javascript framework).

Zaboravio si koja je baza podataka u igri.Namigiva

Nisam zaboravio, već nisam htio napisati da je u igri i baza podataka. Ja mislim da je MySQL, a evo i u ovoj temi navodim shemu facebookove baze podataka.

k1.c0
15 godina
neaktivan
offline
Kako je napravljen facebook?

Facebook je originalno napisan u PHP-u, ali su napravili C wrapper koji kompajlira kod radi bržeg izvršavanja. Isto tako nije MySQL već Cassandra, njihova vlastita baza podataka (NoSQL pristup). Javascripte koriste njihov vlastiti framework, kao i FBML, FB jezik za aplikacije (koliko sam čuo, nisam koristio). Za slike koriste posebnu tehnologiju spremanja (Haystack) jer imaju 15 milijardi slika. Naravno, sve je hostano u vlastitom datacentru (ili više njih?).

 
7 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Kako je napravljen facebook?

Šta mislite jel ovo stvarno? Facebook source code Ali nije cijeli

zakon
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako je napravljen facebook?
nidjo123 kaže...

Šta mislite jel ovo stvarno? Facebook source code Ali nije cijeli

 

A i da je ne pokazuje ništa korisno

15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako je napravljen facebook?
nidjo123 kaže...

Šta mislite jel ovo stvarno? Facebook source code Ali nije cijeli

Nebi baš rekao da je to to...Ima na netu za skinuti facebook klonova pa navali...

16 godina
neaktivan
offline
Kako je napravljen facebook?

Drzao je lik iz fb na FERu nedavno predavanje  o tome, nista specijalno nije rekao jer nema nista magicno, jedini je fora da oni imaju neki PHP->C++ kompajler , pa onda to sa GCCom dalje kompajliraju. Barem mislislim da je tako :D

 

Imate tu vise

 

http://www.facebook.com/note.php?note_id=280583813919

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Kako je napravljen facebook?

Svaku fotografiju možzeš naći na google sa fejsa bez logiranja. Čto mislite o tome?

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kako je napravljen google, skype?

Pozdrav, zanima me iz čiste znatiželje kako je napravljen  google, skype. Koji su jezici potrebni.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako je napravljen google, skype?

Facebook nisam siguran koju su serversku tehnologiju koristili dali je to PHP, ASP il nešto treće, no bez baze podataka i serveske tehnologije to nejde.Pošto je Skype aplikacija to se malo drugačije radi. Mislim da je u C# napravljen skype ako se nevaram tražio me bio C++ il neki libery ba zato se sječam.


Web se obično radi u PHP-u ili ASP-u (.net) nešto rijeđe u Java Server Pagu, dok se desktop aplikacije rade  obično u javi (ne brkat sa JavaScriptom) ili C# oni su standard neki kolko ja znam. Doduše zna se i premjenjivat i za jedno i drugo razni "C++" derivati. Ulavnom to su neki Objektno Orjentirani Programski jezici (OOP). Koriste se i baze podataka za web je standard MySql dok se za desktop aplikacije koristi od Accessa do Oracle SQL baza. Android i iOS imaju svoje stvari al opet ima opcija.

16 godina
neaktivan
offline
Kako je napravljen facebook?

facebook: PHP + custom wrapper u C++, jer bi taj serverski dio u PHP-u bio opasno spor da nije kompajliran ogroman dio u C++

baza: njihova custom made cassandra (kao što i google ima svoju bazu i svoj file sistem) - nosql logika jer im značajno ubrazava transakcije

 

a ovo vezano u jsp i desktop app... jsp se obilno koristi u enterprise okruženjima. samo to večina ne zna (barem ovdje na forumu, jer su pre mladi i nisu još vidjeli enterprise okruženja).

desktop se i dalje radi u c++ koliko god netko mislio da je c++ izumro. ok, radi se i u c# ili java, ali c++ je sigurno najrašireniji (pogotovo kada je brzina i optimizacija važna)

Moj PC  
3 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice