NAPAJANJE: LC POWER lc8550

poruka: 10
|
čitano: 3.091
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
NAPAJANJE: LC POWER lc8550

Pregorio osigurač na napajanju. Probao bi ga zamijeniti novim, međutim ne znam koje specifikacije ima.

Ne mogu naći dijagram od tog modela, a na PCB-u ne piše ništa (koliko vidim).

Slike: izoštreno na jedan i drugi kraj osigurača (centralni dio se raspao).

 

Moilim savjete što i kako dalje.

 

Hvala.

 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: NAPAJANJE: LC POWER lc8550
Kako ne. Piše ti na ploči na lijevoj strani slike specifikacija osigurača.
14 godina
offline
Re: NAPAJANJE: LC POWER lc8550

Ok, sad vidim kad sam zumirao novu sliku. Tu vidim 3 vrijednosti. Koja je tu logika, tj. koju vrijednost gledam od te 3?

 

DODANO: Mislim da sam skužio. Ova prva vrijednost me interesira jer je moje napajanje 550W.
Ostale dvije vrijednosti su za jača napajanja, tj. isti PCB se koristi i za njih. Je li ok razmišljam?

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.11.2023 16:59 (Pinudija).
13 godina
offline
Re: NAPAJANJE: LC POWER lc8550
Ja bi taj srednji šibnuo.
10 godina
offline
Re: NAPAJANJE: LC POWER lc8550

...kad promjeniš osigurač prije uključenja u struju istrumentom (ohmi x1) provjeri diode greca kao i blok kondenzatore i velike elektrolite ...razlog izgaranja osigurača mora postojati.

13 godina
offline
Re: NAPAJANJE: LC POWER lc8550
Imaš neku ideju zašto bi napajanje izbacivalo osigurač na razvodnoj?
Radim elektroniku ali na mobilnim telefonima. Nisam se nikad bavio s napajanjima u kućanskim aparatima pa nisam pohvatao sve logike. Iz tog razloga mi je dijagnostika malo otežana.
10 godina
offline
Re: NAPAJANJE: LC POWER lc8550

Da bi izgorio osigurač znači da je iza njega na elektronici kratki spoj, a zbog trenutne prevelike struje u startu normalno se može desiti da izbaci i osigurač u razvodnoj kutiji pogotovo ako je ovaj osigurač u napajanju spori tip.

Iza osigurača u napajanju imaš blok kond. , dvostruku prigušnicu (većinom na feritnom prstenu), NTC koji usporava struju u trenutku uključenja punjenja 450V ili 2 od 200V velikih kond. preko gretz dioda na otprilike 300V= .

 

Vidi za primjer shemu livi gornji dio je ulaz za 220V~ https://duckduckgo.com/?t=ffab&q=shema+atx+napajanja&iax=images&ia=images&iai=http%3A%2F%2Fshema.ucoz.ua%2F_pu%2F0%2F92796246.gif

 

Ako osigurač opet izbaci a kratki spoj nije na elementima ispred elektrolita može biti iza njih na visokonaponskim tranzistorima ( u ovoj shemi Q2 i Q3).

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.11.2023 12:56 (AF139).
7 godina
offline
Re: NAPAJANJE: LC POWER lc8550

Ak ti je prije nego kaj je skroz krepalo znalo svjetlo zablinkat kad pališ komp, onda provjeri ulazni termistor (NTC).

Ak je ok, onda kao što je kolega rekao: grec, ulazni elektrolit/i, switching čip i tranzistori na ulaznoj strani.

 

Edit: džabe sam tipkao, dok sam napisao kolega me prestigao 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.11.2023 12:58 (fer-de-lance).
13 godina
offline
NAPAJANJE: LC POWER lc8550

Hvala obojici. Provjerim taj prvi dio. Svu opremu imam i znam kaj je kaj, samo to sve trebam ukombinirat kod dijagnostike.

U pitanju je Seasonic/Antec signature 1300w platinum. Šteta ga hitit ak nije nekaj neizvedivo. Na oko se ne vidi ništa sumnjivo.

 

EDIT: kad ste me već okuražili da sam to probam posložiti, krenem redom i pitam se, zakaj ovaj psu ima 2 gretza? Spojeni paralelno sa hladnjakom u sendviću. Neka redundacija valda?

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.11.2023 15:50 (dax-lax).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: NAPAJANJE: LC POWER lc8550

Vjerovatno je lakše tak ohladit, a možda i isplativije nego jedan za nazivnu struju, koji bi onda trebao veći hladnjak, ovak gađaju bliže sweet spotu dioda.

 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice