Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.854.476
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
7 godina
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kaj se gumba tiče, to ti je onda "taster" tj. momentary switch, znači nije prekidač koji pomakneš u drugi položaj pa ostane u njemu, nego je uključen samo dok držiš stisnuto, čim pustiš više nije.

To ti onda nije samo stvar da možeš nekaj prelemit na pločici, jer taj prekidač zapravo daje informacije procesoru kaj da radi, zato stalno prelazi iz on u off jer se stalno pali-gasi.

To možeš riješiti tak da napraviš neki jednostavni latch krug koji bude okinuo jednom svaki put kad se pojavi napon i držao uključeno 3 sekunde, pa onda da upravlja kontaktima.

Vjerovatno ima toga na netu kolko god hoćeš.

Guglaj latch circuit ili nekaj.

Možda najbolje Schmitt trigger, to ide s jednim operacijskim pojačalom i par komponenti.

A ovo da ti ne radi kad nema baterije, to možeš riješiti tak da sa usb konektora dopeljaš + i - na kontakte gdje ide baterija inače, ali OBAVEZNO staviš dvije diode da spuste napon jer je USB 5V, a na kontaktima baterije smije biti maksimalno 4.2V.

Staviš jednu običnu i jednu Schottky diodu, to ti je onda taman od 0.8-1.5V pad napona, ovisno o opterećenju.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2024 6:52 (fer-de-lance).
13 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Stvar je sta ja vec na tim kontaktima od baterija (sa fizicki iskljucenom baterijom) imam 4.2-4.3V pa mi nije jasno zasto ne radi?
Ako maknem bateriju kompletno, mogu li onda samo prespojiti kontakte bez dioda ili bi svejedno bio prevelik napon?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Imaš 4.2 V tamo zato kaj je to napon kojim inače puni bateriju.

Ali ako ne radi bez baterije, to onda znači da i detektira bateriju, pa ne želi raditi bez nje.

Znači ne možeš samo prespojiti bez dioda jer budeš onda tam dao 5V, kaj bi moglo uništit uređaj.

 

Edit: i za dodatnu sigurnost, možeš onaj trace koji ide s + kontakta na usb portu prerezati da ne ide dalje u strujni krug, nego samo na diode i onda na kontakt baterije.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice