Pomoć oko matematike

poruka: 443
|
čitano: 196.072
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko matematike

može li mi ko pomoć oko pitagorinog poučka za kvadrat ili korjenovanja

nikako ne kužim to korjenovanje kad je malo složenije

hvala :)

 

AMD Phenom 9600 @3.0 ,4 gb 800mhz , GF GTX280, vx550
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.1.2009 14:13 (c0x0x).
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko matematike

Korjenovanje nije ništa nego kvadriranje u reverse. 3x3=9, korijen iz 9 je 3. Kad znaš šta je korjenovanje, lako ćeš skužiti formule za Pitagorin poučak i drugo

Kažu da škola nije ztvor, a mi ni krivi ni dužni dobili 12 godina... Sticks and stones may break my bones, but chains and whips exite me.
15 godina
offline
Pomoć oko matematike

Pitagorin poučak kaže:

 

Zbroj površina kvadrata nad katetama jednak je površini kvadrata nad hipotenuzom.

 

c2=a2+b2 ; gdje je stranica "c" stranica nasuprot pravom kutu, a stranice "a" i "b" stanice uz pravi kut.

 

Najčešća kombinacija za izračun pitagorina trokuta je a=3 b=4 c=5 jer je 32+42=52 ili a=5 b=12 c=13 jer je 52+122=132

Jednom kad ovo sjedne onda će sjest i sve ostalo

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.1.2009 15:05 (yaro).
16 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko matematike

Pozdrav,

evo da pojasnim, prvo treba shvatiti potenciranje i korjenovanje, pa onda mozemo prijeci na pitagorin poucak.

 

Potenciranje je uzastopno mnozenje. Npr. dva na trecu potenciju ili skraceno dva na trecu (23) je u prijevodu 2×2×2.

Kvadrat broja je je taj broj na drugu potenciju, recimo 2 na kvadrat je 2×2, 3 na kvadrat 3×3 itd.

 

Korjenovanje je obrnuto od potenciranja, kada kazemo korjen najcesce mislimo na kvadratni ilitiga drugi korijen.

 

Recimo 32 je 9 pa je kvadratni korjen iz 9 3

 

Evo jedan s trecim korjenom:

 

23 je 8 pa je tako treci korjen iz 8 2

 

Pitagorin poucak vezan je u osnovi za pravokutni trokut.

Glasi ovako: Zbroj kvadrata dviju kateta jednak je kvadratu hipotenuze.

Evo primjera:

Ako zamislimo pravokutni trokut kojemu su stranice koje su međusobno okomite (katete) oznacene slovima a i b, a najdulja stranica (hipotenuza) c, onda vrijedi formula:

c2=a2+b2

Mozemo se time koristiti da izracunamo duljinu hipotenuze, tocnije formulom koju smo izvukli iz toga (bug forum nema korijena):

c=√a2+b2

 

Mozemo ga primjeniti na kvadratu i pravokutniku da izracunamo duljinu dijagonale.

U tom slucaju a i b su dvije okomite stranice, a c dijagonala

 

             Nadam se da sam od pomoci

                        FB

15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko matematike

treba mi pitagorin poučak za kvadrat ono a*a pravokutnik znam

i treba mi djelomično korjenovanje to baš ne znam ovo osta znam barem osnove

AMD Phenom 9600 @3.0 ,4 gb 800mhz , GF GTX280, vx550
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko matematike

zar nitko to ne zna

AMD Phenom 9600 @3.0 ,4 gb 800mhz , GF GTX280, vx550
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko matematike

a2+a2=d2

 

d=√a2+a2=√2a2= √2 * a

 

 

√2 ≈ 1.414

 

 

 

 

 

Ha ha ha ... I knew it! ha ha ha ... He..He has pulled the wrong tooth ha ha ha ... There is only one man who could have pulled the wrong tooth ... ha ha ha ... It's Clouseau ha ha ha ... KILL HIM ha ha ha ...KEEELLL HIM! ha ha ha ha ...
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko matematike

otprilike da znam može li mi ko još malo pojasnit djelomično korjenovanje

HVALA SVIMA

AMD Phenom 9600 @3.0 ,4 gb 800mhz , GF GTX280, vx550
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko matematike

Djelomicno korjenovanje radis kada se ne moze naci "cisti korijen", pa izraz pod korijenom rastavis:

 

primjer:  √18 = √(2*9) = √2 * √9 = 3√2

15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko matematike

Meni treba pomoc oko jednog zadatka.

Zadatak glasi ovako:

 

Odredite točke unutar trokuta iz koje se sve stranice trokuta vide pod jednakim kutovima...

 

Ako ima koja dobra duša da to rijesi....

15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko matematike

Evo da se ubacim,bratić mi ide u 2.opće gim,i sada me zamolio da mu rješim zadatke do 11h,a ja neman pojma,lekcija je kut pravca i ravnine!

1.Uz zid su pod kutom od 60°prislonjene ljestve duljine 6m.Dosežu li te ljestve do visine 5m?

2.Kocka kojoj je duljina brida jednaka a presječena je ravninom što prolazi dijagonalom osnovke pod kutom 30° prema osnovci.Kolika je površina presjeka?

3.U ravnini pi dan je kvadrat ABCD.Svaka od četiriju spojnica točke V s vrhovima tog kvadrata dugačka je 20cm i svaka s ravninom pi zatvara kut od 60.Koliko je točka V udaljena od ravnine pi?

 

Molio bih vas i skicu uz svaki zadatak!
Hvala

"In vino veritas" "Quod capita tot sententia"http://i44.tinypic.com/1z3at89.jpg
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.3.2009 9:30 (tandara).
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko matematike

Ajde netko

"In vino veritas" "Quod capita tot sententia"http://i44.tinypic.com/1z3at89.jpg
16 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko matematike

1. Dosežu. Ako su postavljene pod kutem od 60o to znači da ljestve s zidom i podom zatvaraju polovicu jednakostraničnog trokuta. Ako znaš to onda je jednostavno shvatiti da je dužina (na podu) od ljestva do zida 3 metra. Imaš hipotenuzu i katetu i izračunaš drugu preko pitagorinog poučka: 62 = 32 + x2

I na kraju ti ispadne rješenje 5m.

 

 

 

3. zadatak je na istu foru kao i ljestve. Imaš kut od 60 i udaljenost

Windows XP is a 32-bit shell for a 16-bit extension to an 8-bit operating system designed for a 4-bit microprocessor by a 2-bit company that can't stand one bit of competition
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.3.2009 10:57 (Paolo2612).
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko matematike

Hvala

 

"In vino veritas" "Quod capita tot sententia"http://i44.tinypic.com/1z3at89.jpg
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko matematike
c0x0x kaže...

otprilike da znam može li mi ko još malo pojasnit djelomično korjenovanje

HVALA SVIMA

 evo recimo imas √50 i onda kak mozes dobit 50=2*25 i vidis da 25 mozes izvadit korijen on iznosi 5 a broj 2 ti ostane jel ag nemres korijenovat(bar ne napamet po onoj tablici) i onda fino √50=5√2 (ono kaj nemres korjenovat ostavis pod korjenom ono kaj mozes  to mnozi korjen broja iz kojeg nemres izvadit!
http://ubizec.net46.net/forum http://www.ubizeccorporation.bloger.hr Posjeite forum za gaming,programiranje i izrada igara and hacking!
14 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko matematike

Ako je f(x+1)=5x-3, koliko je f(x)

 

Treba mi postupak

 

Hvala puno

15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko matematike

f(x+1)=5x-3

 

 

x+1=t

x=t-1

f(t)=5(t-1) -3

f(t)=5t-5-3

f(t)=5t-8

 

f(x)=5x-8

14 godina
protjeran
offline
Pomoć oko matematike

Konstruirajte pravokutan trokut s katetom duljine a=2.7cm i hipotenuzom c=4.6cm,a zatim konstruirajte tom trokutu opisanu kružnicu .

Molim Vas može li mi netko riješiti ovaj zadatak,ako mi ne možete napisati preko poruke uslikajte preko foto-aparata ili mobitelom,pa mi pošaljite sliku...

                                                                                                                                                                                                                                             UNAPRIJED HVALA!

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko matematike
Mate-matičar kaže...

Konstruirajte pravokutan trokut s katetom duljine a=2.7cm i hipotenuzom c=4.6cm,a zatim konstruirajte tom trokutu opisanu kružnicu .

Molim Vas može li mi netko riješiti ovaj zadatak,ako mi ne možete napisati preko poruke uslikajte preko foto-aparata ili mobitelom,pa mi pošaljite sliku...

                                                                                                                                                                                                                                             UNAPRIJED HVALA!

Nacrtaj hipotenuzu i zabij šestar u njezinu polovinu (2,3 cm) i opiši krug oko hipotenuze (ona je promjer kruga). I onda uzmi u šestar 2.7 cm, zabij u kraj hipotenuze i označi gdje presijeca krug. Sada iz oba kraja hipotenuze povuci pravce i spoji s tom točkom.

 

To je svojstvo Talesovog teorema - svaki obodni kut nad promjenom kružnice je pravi kut (a ujedno je i opisana kružnica pravokutnom trokutu).

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
14 godina
protjeran
offline
RE: Pomoć oko matematike

HVALA!!!Namigiva

14 godina
protjeran
offline
Pomoć oko matematike

Suta pišem test iz matematike!Molim ako mi itko može riješiti ove zadatke jer će mi biti sutra u testu...

                                                                                                                   __

3)  Veličina obodnog kuta )<(znate već kako se to piše) BAC nad tetivom BC je 38°26'  ?

Izračunaj veličinu njemu odgovarajućeg središnjeg kuta.  

 

4)  Izračunaj opseg kruga s promjerom duljine 1.3cm.

 

5)  Izračunaj površinu kruga s polumjerom duljine 7.4cm.

 

6)  Konstruiraj pravokutan trokut s hipotenuzom duljine 4.2cm i katetom duljine 29mm (KORISTI TALESOV POUČAK).

 

7)  Opseg kruga je 25.12m.Izračunaj površinu kruga koji ima polumjer za 1cm veći od polumjera zadanog kruga.

 

8)  U kružnici je upisan pravilni deseterokut. Kolika je dužina polumjera te kružnice,ako je duljina kružnog luka nad jednom stranicom tog deseterokuta za y=42m?

 

9)  U krug polumjera 2cm upisan je kvadrat. Za koliko je površina kvadrata manja od površine kruga?

 

 

npr. u 6. zadatku,ako ga budete htieli riješiti probajte ga preko PAINT-a nacrtati.. MOLIM DA MI RIJEŠITE BAR NEKE ZADATKE,JER MI JE SUTRA TEST BAŠ IZ OVIH ZADATAKA....HVALA!!!                            

15 godina
offline
RE: Pomoć oko matematike
Mate-matičar kaže...                                                                                                                 __

3)  Veličina obodnog kuta )<(znate već kako se to piše) BAC nad tetivom BC je 38°26'  ?

Izračunaj veličinu njemu odgovarajućeg središnjeg kuta.  

 

4)  Izračunaj opseg kruga s promjerom duljine 1.3cm.

 

5)  Izračunaj površinu kruga s polumjerom duljine 7.4cm.

 

6)  Konstruiraj pravokutan trokut s hipotenuzom duljine 4.2cm i katetom duljine 29mm (KORISTI TALESOV POUČAK).

 

7)  Opseg kruga je 25.12m.Izračunaj površinu kruga koji ima polumjer za 1cm veći od polumjera zadanog kruga.

 

8)  U kružnici je upisan pravilni deseterokut. Kolika je dužina polumjera te kružnice,ako je duljina kružnog luka nad jednom stranicom tog deseterokuta za y=42m?

 

9)  U krug polumjera 2cm upisan je kvadrat. Za koliko je površina kvadrata manja od površine kruga?

Ajmo po redu :D

 

3. vrijedi da je središnji kut = 2*obodni.

4. ako je promjer=1.3cm, onda je polumjer (r)=1.3/2=0.85cm. A opseg = 2*r*pi.

5. r=7.4, a površina=r2pi

6. hm, ne znam kako ovo sa Talesom, ali možeš iskoristit Pitagorin poučak za dobit drugu katetu, pa je onda lagano.

7. O=25.12m, a vrijedi O=2*r*pi. Iz toga se dobije r. Polumjer novog kruga je R=r+1, pa je njegova površina P= R2pi = (r+1)2 pi

8. vrijedi da je duljina luka L=r*pi*alfa/180, pri čemu je r polumjer kružnice, a alfa kut nad kojim je taj luk. Pošto se ovdje radi o desetorokutu, onda je alfa=360/10 (desetina punog kuta)=36stupnjeva. Sad to samo ubaci u formulu za duljinu luka i izračunaj r iz poznatih podataka.

9. površina kruga je 22 pi=4*3.14=... Polumjer te kružnice je pola dijagonale kvadrata, koja je po pitagorinom poučku jednaka a*korijen(2), gdje je a stranica kvadrata. Dakle, 2=a*korijen(2)/2, iz čega se dobije a=4/korijen(2). Površina kvadrata je a2 pa je P=16/2=8. I to je to.

 

Tu sam dao samo hintove, ne i cijela rješenja, jer je cilj da naučiš i sam riješiš. Ako nešto nije jasno, pitaj.

14 godina
protjeran
offline
Pomoć oko matematike

MOLIM POMOĆ OKO OVA 2 ZADATKA!

1)  U kružnici je upisan pravilni deseterokut.  Kolika je duljina polumjera kružnice,ako je duljina kružnog luka nad jednom stranicom tog deseterokuta 9.42m  ?

 

2)  U krug polumjera 2cm upisan je kvadrat. Za koliko je površina kvadrata manja od površine?

 

 

                                                                                       MOLIM DA MI NETKO RIJEŠI OVA 2 ZADATKA!!

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko matematike
Mate-matičar kaže...

MOLIM POMOĆ OKO OVA 2 ZADATKA!

1)  U kružnici je upisan pravilni deseterokut.  Kolika je duljina polumjera kružnice,ako je duljina kružnog luka nad jednom stranicom tog deseterokuta 9.42m  ?

 

2)  U krug polumjera 2cm upisan je kvadrat. Za koliko je površina kvadrata manja od površine?

 

 

                                                                                       MOLIM DA MI NETKO RIJEŠI OVA 2 ZADATKA!!

 

 

1. ako je to opisana kružnica deseterokuta onda je očito da 10 tih lukova tvore puni krug tj. opseg kruga. Pomnoži duljinu kružnog luka s 10 i onda iz formule za opseg dobiješ polumjer

 

2. polumjer kruga je dijagonala kvadrata. Iz dijagonale izračunaš stranicu, a nakon toga i površinu. I onda podijeli površinu kruga s površinom kvadrata

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
15 godina
offline
RE: Pomoć oko matematike
Mate-matičar kaže...

MOLIM POMOĆ OKO OVA 2 ZADATKA!

1)  U kružnici je upisan pravilni deseterokut.  Kolika je duljina polumjera kružnice,ako je duljina kružnog luka nad jednom stranicom tog deseterokuta 9.42m  ?

 

2)  U krug polumjera 2cm upisan je kvadrat. Za koliko je površina kvadrata manja od površine?

 

 

                                                                                       MOLIM DA MI NETKO RIJEŠI OVA 2 ZADATKA!!

Već sam gore napisao postupak, napisao ga je i Paolo, ali eto cijeli postupak:

 

1. imamo pravilan deseterokut. Nakon što ga upišemo u kružnicu, njegov sredšnji kut je alfa=360/10=36 stupnjeva. Imamo formulu da je duljina kružnog luka nad kutom alfa u kružnici radiju r jednaka: L=r*pi*alfa/180. Iz toga slijedi da je r=L*180/(pi*alfa). Sad samo uvrsti što imaš zadano. L=9.42, alfa=36, pi=3.14.

 

2. P_kruga=r2 pi = 4*pi=12.56cm2. Kada u taj krug ubacimo kvadrat, polumjer kružnice je jednak polovici dijagonale (slika, 1.dio). Dijagonala kvadrata se dobije primjenom Pitagorinog poučka, jer je dijagonala kvadrata zapravo hipotenuza pravokutnog trokuta sa katetama duljine a (slika, 2.dio). Dakle d=sqrt(a2 + a2)=a*sqrt(2). Sad iskoristimo ono što smo zaključili za radijus i dijagonalu, tj r=d/2 ; tj r=a*sqrt(2)/2, tj a=2r/sqrt(2). Površina kvadrata je a2 pa je

P_kvadrata = ( 2r/sqrt(2) )2 = 4r2 /2 = 4*4/2=8 cm2. Dakle, razlika površina kruga i kvadrata je 12.56-8=4.56 cm2

14 godina
protjeran
offline
Pomoć oko matematike

1)  U kružnici je upisan pravilni deseterokut.  Kolika je duljina polumjera kružnice,ako je duljina kružnog luka nad jednom stranicom tog deseterokuta 9.42m  ?

                                                                                                                                                                           HVALA!!!

15 godina
offline
RE: Pomoć oko matematike
Mate-matičar kaže...

1)  U kružnici je upisan pravilni deseterokut.  Kolika je duljina polumjera kružnice,ako je duljina kružnog luka nad jednom stranicom tog deseterokuta 9.42m  ?

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    HVALA!!!

Pa Luuka ti je gore sve izracunao! Zasto opet pitas??

TrustNo1
14 godina
protjeran
offline
RE: Pomoć oko matematike

HVALA

14 godina
protjeran
offline
Pomoć oko matematike

Metodom supstitucije riješi sustav:

x-2y-11=0

5x+3y=-10

                      UNAPRIJED HVALA!

14 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko matematike

Iz prve jednadžbe"izluči" x:

 

x-2y-11=0

x=2y+11

 

i sada 2y+11 uvrsti umjesto x-a u drugoj jednadžbi.Kada to riješiš dobit ćeš x.Onda taj x stavi u bilo koju od te dvije jednadžbe i dobit ćeš y.

alrighty then
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice