Pomoć oko fizike

poruka: 14
|
čitano: 15.077
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko fizike

može mi neko riješiti neke od ovih zadataka

zadatci zadatci
XBOX Live: badcxx
14 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko fizike

itko ?hitno mi je

XBOX Live: badcxx
14 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko fizike

da malo refresham temu

XBOX Live: badcxx
16 godina
online
Pomoć oko fizike

Mnogo se dugo nisam bavio ovakvim stvarima, ali da probam:

 

1. Pretpostaviću da se voda u sistemu kreće konstantnom brzinom. U tom slučaju, tj pošto nema ubrzanja, rad pumpe na podizanju vode je jednak radu sile teže koja na vodu deluje vertikalno naniže.

 

Pošto je rad jednak A=F*S (sila puta pređeni put), rad na podizanju delića vode Δm je ΔA=Δm*g*S, tj ΔA=Δm*g*h.

 

Ukupan rad za t=10min=600s je A=M*g*h

M=60kg/s*t

A=60kg/s*600s*9,81kgm/s2*10m=3,53*106J

 

2. Malo nejasno. Strogo formalno, rad vrši sila. Na koju silu se ovde misli? Na silu kojom telo deluje na strmu ravan?

 

3. Opet nejasno. Pretpostavljam da je data energija zapravo kinetička energija pojedinačnog atoma. U tom slučaju, imaš običan horizontalni hitac, a početnu brzinu dobijaš iz Ek=m*V2/2.

 

4. Ne bi bilo loše da ovo sebi nacrtaš.

 

Ukupan rad je A=F*S=20J

 

Na kretanje tela utiče samo horizontalna komponenta sile koja je Fx=F*cos45°=(F*√2)/2.

 

Ubrzanje je a=Fx/m, put S=a*t2/2, a krajnja brzina V=a*t. Mrzi me da računam.  Smijeh

 

5. Neka je N sila zemljine teže (N=m*g). Sile koje deluju na telo su N i F, obe u vertikalnom pravcu (za silu F to ne piše eksplicitno u zadatku, ali je to neophodna razumna pretpostavka), ali u suprotnim smerovima, tako da je intenzitet rezultujuće sile Fr=F-N.

 

Za pređeni put važi S=h=a*t2/2=(Fr/m)*t2/2=(F/m-g)*t2/2.

 

Odatle je vreme t=√[2S/(F/m-g)]= 1.388s

 

Krajnja brzina je V=a*t=(F/m-g)*t=7.2m/s.

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.6.2010 23:48 (Ivan(4)).
16 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko fizike

1.)
t=10 (min)=600 (s)
g= 9.81 (m/s2)
Q= 60(l/s)=0.06(m3/s)
h=10 (m)
-----------------
W=?


V=0.06x60x10=36 (m3)
m=ρxV
m=1000x36=36000 (kg)
W=mxgxh
W= 36000x9.81x10=3531,6 (kJ)

 

vidi slike

Peace and Love _ Frankenstein Build
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.6.2010 18:16 (Verbatim).
13 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko fizike

Može i meni pomoć?? Bila bih jako zahvalna...

Dakle... Harmonijski oscilator...

1) Elongacija harm. osc. je opisana izrazom 3cm sin (30t). Ako je masa 500g odredi energiju, period i nacrtaj a-t dijagram.

2) Elongacija harm. osc. opisana je izrazom 80cm sin (20t). Ako je energija 20J odredi brzinu u položaju ravnoteže.

Imam i pitanjce iz kosine, al nisam sigurna dal sam ga dobro riješila:

Tijelo mase 300kg giba se niz kosinu nagiba 45 stupnjeva akceleracijom od 5m/s2. Koliki je faktor trenja?

Puno hvala!

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko fizike
delina kaže...

Može i meni pomoć?? Bila bih jako zahvalna...


Tijelo mase 300kg giba se niz kosinu nagiba 45 stupnjeva akceleracijom od 5m/s2. Koliki je faktor trenja?

Puno hvala!

Koef. trenja:

zaokruženo u=0,28

Zadatak je isti kao u prvom postu zd.br 2

Peace and Love _ Frankenstein Build
13 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko fizike

Puno hvala na zadatku iz kosine =) A kaj nitko ne zna harmonijski smrdljivi oscilator? Zadavit ću sa još jednim zadatkom, lagan je, al me zadnji taj korak zeza, ne znam koju formulu da koristim...

Koliki put prevali tijelo mase 30kg na kojeg djeluje stalna sila od 200mN u vremenu od 5s? U početnom trenutku tijelo se giba jednoliko brzinom 36km/h, a sila djeluje u smjeru gibanja tijela. 

Ne znam dal da sad tu koristim s=at2/2 il v2=2as?????? imam podatke da upotrijebim i jednu i drugu a rezultati mi ne ispadaju isto kad ih obadvije riješim... Malo sam mutava... ???

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko fizike
delina kaže...

Zadavit ću sa još jednim zadatkom, lagan je, al me zadnji taj korak zeza, ne znam koju formulu da koristim...

Koliki put prevali tijelo mase 30kg na kojeg djeluje stalna sila od 200mN u vremenu od 5s? U početnom trenutku tijelo se giba jednoliko brzinom 36km/h, a sila djeluje u smjeru gibanja tijela. 

Ne znam dal da sad tu koristim s=at2/2 il v2=2as?????? imam podatke da upotrijebim i jednu i drugu a rezultati mi ne ispadaju isto kad ih obadvije riješim... Malo sam mutava... ???

Zadana je početna brzina, dakle tijelo se giba.

 

v(o)= 36 (km/h) = 10 (m/s) - početna brzina

 

 

s=v(o)t+(at2)/2

a=F/m

 

Konačna brzina

Edit:

 

            ________

v(k)= √2as+v(o)2

 

 

 

 

 

 

Peace and Love _ Frankenstein Build
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.6.2010 19:37 (Verbatim).
14 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko fizike
ja imam neke zadatke za 1. srednje i jako bih vam bio zahvalan kad biste mi pomogli u rješavanju!Hvala.

1.kutija mase 1kg miruje na horizontalnome stolu.osoba počne gurati kutiju stalnom horizontalnom silom od 10N.nakon što je kutija prešla put od 1.5 m ,postigla je brzinu od 2m/s.koliko je energije osoba utrošila na savladavanje trenja između kutije i stola?

2.nakon što hokejaš A,mase 70kg,pri brzini od 10m/s naleti na mirnog hokejaša B,mase 80kg,oni nastavljaju klizati zajedno sve do udara u ogradu igrališta.na ogradi se zaustave nakon o.5 sec. od trenutka doticanja ograde.trenje je zanemarivo.
a)kolikom je srednjom silom djelovala ograda na hokejaše?
b)kolikom su srednjom silom hokejaši djelovali na ogradu?

3.u ćelićnoj se boci nalazi određena masa plina pri nekoj temp. T.Masa plina se udvostruči uz istovremeno udvostručenje temp.,izražene u kelvinima.Kloiko se puta pritom poveća tlak plina u boci?

još jednom,Hvala svima unaprijed za pomoć!!!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Pomoć oko fizike
dario-bobo kaže...
ja imam neke zadatke za 1. srednje i jako bih vam bio zahvalan kad biste mi pomogli u rješavanju!Hvala.

1.kutija mase 1kg miruje na horizontalnome stolu.osoba počne gurati kutiju stalnom horizontalnom silom od 10N.nakon što je kutija prešla put od 1.5 m ,postigla je brzinu od 2m/s.koliko je energije osoba utrošila na savladavanje trenja između kutije i stola?

2.nakon što hokejaš A,mase 70kg,pri brzini od 10m/s naleti na mirnog hokejaša B,mase 80kg,oni nastavljaju klizati zajedno sve do udara u ogradu igrališta.na ogradi se zaustave nakon o.5 sec. od trenutka doticanja ograde.trenje je zanemarivo.
a)kolikom je srednjom silom djelovala ograda na hokejaše?
b)kolikom su srednjom silom hokejaši djelovali na ogradu?

3.u ćelićnoj se boci nalazi određena masa plina pri nekoj temp. T.Masa plina se udvostruči uz istovremeno udvostručenje temp.,izražene u kelvinima.Kloiko se puta pritom poveća tlak plina u boci?

još jednom,Hvala svima unaprijed za pomoć!!!

 jedan prijatelj mi je pomogao riješit koji se kuži u fiziku.za one koje žele znati kako se rješavaju ovi zadaci post-at ću rješenje:  

1. Pošto je tijelo krenulo iz stanja mirovanja i postiglo neku brzinu znaci da je tijelo ubrzavalo tj. da je na njega djelovala neka ukupna sila. Ovdje vidimo da je na tijelo djelovala sila od 10 N kojom smo vukli tijelo i sila trenja u suprotnom smjeru koja nas i zanima da izracunamo koliki smo rad obavili na savladavanje trenja. Prvo iz formule v^2=2*a*s dobijes kolika je ukupna akceleracija tijela. Ja sam dobio da je a=1.33 m/s^2. Sada napises drugi Newton zakon za dano tijelo a on iznosi m*a=F_v – F_tr gdje je F_v sila kojom vucemo tijelo F_v =10 N a smo dobili i sad trazis kolika je sila trenja F_tr, F_tr=8,67 N. I sada izracunas rad koji si napravio za savladavanje trenja i on iznosi W=F_tr*s gdje je s=1.5 m i dobijes da je W=13.005 J.
2. Znaci prvo imas neelasticni sudar dvaju hokejasa i napises zakon ocuvanja kolicine gibanja za slucaj hokejasa  m_a*v_a+m_b*v_b=(m_a+m_b)*V, v_b=0 m/s a v_a=10 m/s, kada to sredis itd dobijes da je V=4.66 m/s. Sad znas da se oba hokejasa gibaju brzinom od 4.66 m/s i lupe u ogradu i za 0.5 s se zaustave. Iz izraza delta p=F*delta t gdje je p kolicina gibanja a t vrijema a delta oznaka za promjenu dobijes kolika je sila. delta p je jednak (m_a+m_b)*V, t imas i dobijes F koja iznosi F=1400 N. a) i b) su jednake sile po iznosu jer se to radi o trecom Newtonovom zakonu.
3. Imas izraz za jednadzbu idealnog plina p*V=N*k_B*T gdje k_b konst. imas dva slucajeva, prvi kad imas neki tlak p_1=1/V*N_1*k_B*T_1 i sad duplo povecas N i T i gledas kakav je sad tlak. Ubacis u p_2=1/V*N_2*k_B*T_2 gdje V isti za oba slucajeba a N_2=2*N_1, T_2=2*T_1 i iz toga slijedi da je p_2=4*p_1

16 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko fizike

Pozdrav,

može pomoć oko zadataka iz fizike (4. razred srednje)?
Nije me bilo poprilično u školi, a prijatelji iz razreda koje mogu tražit pomoć također ne znaju...{#}

Zadaci su na priloženoj slici, hvala!

lapy:- HP 6715b stroj: Intel core2duo E5200 [@4GHz - Scythe Zipang SCZP-1000] Gigabyte EP31-DS3L Kingmax MARS 2x2GB PC-8500 Gigabyte ATI HD4670 [Aceelero S1 v2] WD 640AALS Corsair CX-400
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko fizike
hara_zg kaže...

Pozdrav,

može pomoć oko zadataka iz fizike (4. razred srednje)?
Nije me bilo poprilično u školi, a prijatelji iz razreda koje mogu tražit pomoć također ne znaju...{#}

Zadaci su na priloženoj slici, hvala!

Hajd se ti lijepo potrudi pa prepiši te zadatke i napiši post da ne moramo lomit oči na ovom "rukopisu" :)

LoL EU : pr1mus
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko fizike

evo, evo.. I nije moj rukopis, da se zna {#}{#}.

 

1. Izračunajte energiju vezanja vodikova atoma u pobuđenom stanju ako on pri prijelazu u osnovno stanje emitira jedan foton frekfrencije 3.085x10^15 Hz !
2. Fotoni valne duljine 14µm emitirani su iz atoma, pri prijelazu elektrona između dva kvantna stanja. Kolika je razlika energije tih stanja?
3. Da li će svjetlost valne duljine 1,5x10^-7 izazvati fotoučinak na metalu za koji je izlazni rad 5eV?
4. Elektron se giba te ima kinetičku energiju 20eV. Masa elektrona iznosi 9,1x10^-31 kg. Odredite: a)koliki je impuls toga elektrona?; b)kolika mu je valna duljina?

5. Pretpostavimo da količinu gibanja neke čestice možemo mjeriti uz točnost ((delta)p)/p=0,09%. Odredite kolika je neodređenost čestice mase 2µg koja se giba 10^5 m/s.

6. Napišite iznose kvantnih brojeva u jednom elektronskom stanju 4f^6. ?



Edit.

lapy:- HP 6715b stroj: Intel core2duo E5200 [@4GHz - Scythe Zipang SCZP-1000] Gigabyte EP31-DS3L Kingmax MARS 2x2GB PC-8500 Gigabyte ATI HD4670 [Aceelero S1 v2] WD 640AALS Corsair CX-400
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.2.2011 22:32 (hara_zg).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice