42" ili 46" plasma

poruka: 12
|
čitano: 5.547
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
42" ili 46" plasma

Dvoumim između 42 ili 46" plasma, Panasonic neoPDP, G10 serija.

 

TV gledam s cca 3 metra udaljenosti, imao sam u planu uzeti 46" (kad već svi imaju 42) ali upravo vidjeh da je u Ronisu na akciji 42" G10 za 7.000 kuna dok isti model samo 46" košta 10.800 kn. Prevelika razlika za samo 10cm dijagonale? Na TVu će se gledati i SD i HD sadržaj.

 

Vaša mišljenja? Ili možda da malo pričekam možda će i 46" model pojeftiniti?

 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
 
2 1 hvala 1
16 godina
offline
42" ili 46" plasma

Ja gledam 42" neoPDP sa 3 metra. Veća ne treba. Preblizu je.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
42" ili 46" plasma

Da, malo sam razmislio... odoh ja po 42" dok je još na akciji....

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: 42" ili 46" plasma

Hmm imam 22" monitor u sobi, pise da bi min udaljenost trebala biti 1,5m, a meni je 1m udaljenost i nemam nikakvih problema....tko je tu u pravu?

addicted to HD :)
14 godina
neaktivan
offline
42" ili 46" plasma

Evo ti kalkulator za udaljenosti po THX i SMPTE standardima. Ja gledam 42" plazmu sa 2 metra i ne bi bilo loše da sam u mogućnosti uzet neku od 50"

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: 42" ili 46" plasma
Mirko935 kaže...

Evo ti kalkulator za udaljenosti po THX i SMPTE standardima. Ja gledam 42" plazmu sa 2 metra i ne bi bilo loše da sam u mogućnosti uzet neku od 50"

 Ti nisi normalan, 50" bi gledao s 2 m  ???

A sto bi to gledao na plazmi s te udaljenosti , orbitere za sprecavanje burnin-a i digitalni sum.

Ja gledam 50" s  oko 4-5 m i jos uvijek me nekad smeta digitalni sum jer ga vidim i s te udaljenosti, a s 2 metra mozes brojati pixele.

14 godina
neaktivan
offline
RE: 42" ili 46" plasma
Pixel kaže...
Mirko935 kaže...

Evo ti kalkulator za udaljenosti po THX i SMPTE standardima. Ja gledam 42" plazmu sa 2 metra i ne bi bilo loše da sam u mogućnosti uzet neku od 50"

 Ti nisi normalan, 50" bi gledao s 2 m  ???

A sto bi to gledao na plazmi s te udaljenosti , orbitere za sprecavanje burnin-a i digitalni sum.

Ja gledam 50" s  oko 4-5 m i jos uvijek me nekad smeta digitalni sum jer ga vidim i s te udaljenosti, a s 2 metra mozes brojati pixele.

Digitalni šum možeš vidit jedino ako gledaš DivX ripove DVD-a od 700 MB ili relativno loše kodiran SD signal, npr. maxTV. Na DVD-u se možda tu i tamo može primjetit kakav artefakt, ali to je dosta rijetko, i više-manje se vidi jednako bez obzira na udaljenost. Na Blu-Rayu ne vjerujem da možeš ikakav artefakt vidit, barem ih ja nisam primjetio, a pogledao sam dosta filmova kodiranih u DivX, kao i sa original DVD-a i Blu-Raya.

 

Što se tiče udaljenosti, ako sam ja nenormalan radi toga, znači da je i cijela filmska industrija skupa sa mnom, jer sve što sam napisao je podržano od strane THX-a, SMPTE-a itd. Da ne duljim, evo ti par linkova: članak sa hdtvsolutions.com, sa THX.com, i slika o vidljivosti razlika između 480, 720, 1080 itd rezolucija... Sa 2 metra bi na 50" ekranu jedva primjetio razliku između 1080 i 1440 ekrana, i to vjerojatno jedino direknom usporedbom da imaš jedan pored drugoga. Ti sa svojih 5 m udaljenosti doslovno ne vidiš razliku između 480p i 720p. Naravno, sve ovo je bazirano na savršenom ljudskom vidu, znači vrijedi i za tebe osim ako si Superman ili gledaš TV sa dalekozorom.

 

Sve ovo vrijedi ako čovjek ima namjeru pošteno gledat TV (serije, emisije, etc) i filmove na tom TV-u; ako će primarna namjena TV-a bit gledanje vijesti, toplo bih mu preporučio da kupi neki Quadro ili Vivax CRT od 55 cm (ne da imam nešto protiv tih firmi, imaju dobre stvari za malu cijenu, ali po kvaliteti se ne mogu mjerit s firmama o kojima diskutiramo ovdje; isto vrijedi za CRT, u svoje vrijeme je bio odlična stvar i meni je i dalje najdraža tehnologija za ekrane ali se više ne proizvodi za ovakve namjene) i viška novce spremi u džep.

 

Molio bih te da se prije takvog bahatog odgovaranja na moje postove malo obrazuješ o tome o čemu pišeš, osim ako držiš, kao što si dao naslutit, da su svi nenormalni osim tebe, uključujući mene, ostale koji se slažu sa mnom i cijelu industriju.

15 godina
offline
RE: 42" ili 46" plasma
Mirko935 kaže...
Pixel kaže...
Mirko935 kaže...

Evo ti kalkulator za udaljenosti po THX i SMPTE standardima. Ja gledam 42" plazmu sa 2 metra i ne bi bilo loše da sam u mogućnosti uzet neku od 50"

 Ti nisi normalan, 50" bi gledao s 2 m  ???

A sto bi to gledao na plazmi s te udaljenosti , orbitere za sprecavanje burnin-a i digitalni sum.

Ja gledam 50" s  oko 4-5 m i jos uvijek me nekad smeta digitalni sum jer ga vidim i s te udaljenosti, a s 2 metra mozes brojati pixele.

Digitalni šum možeš vidit jedino ako gledaš DivX ripove DVD-a od 700 MB ili relativno loše kodiran SD signal, npr. maxTV. Na DVD-u se možda tu i tamo može primjetit kakav artefakt, ali to je dosta rijetko, i više-manje se vidi jednako bez obzira na udaljenost. Na Blu-Rayu ne vjerujem da možeš ikakav artefakt vidit, barem ih ja nisam primjetio, a pogledao sam dosta filmova kodiranih u DivX, kao i sa original DVD-a i Blu-Raya.

 

Što se tiče udaljenosti, ako sam ja nenormalan radi toga, znači da je i cijela filmska industrija skupa sa mnom, jer sve što sam napisao je podržano od strane THX-a, SMPTE-a itd. Da ne duljim, evo ti par linkova: članak sa hdtvsolutions.com, sa THX.com, i slika o vidljivosti razlika između 480, 720, 1080 itd rezolucija... Sa 2 metra bi na 50" ekranu jedva primjetio razliku između 1080 i 1440 ekrana, i to vjerojatno jedino direknom usporedbom da imaš jedan pored drugoga. Ti sa svojih 5 m udaljenosti doslovno ne vidiš razliku između 480p i 720p. Naravno, sve ovo je bazirano na savršenom ljudskom vidu, znači vrijedi i za tebe osim ako si Superman ili gledaš TV sa dalekozorom.

 

Sve ovo vrijedi ako čovjek ima namjeru pošteno gledat TV (serije, emisije, etc) i filmove na tom TV-u; ako će primarna namjena TV-a bit gledanje vijesti, toplo bih mu preporučio da kupi neki Quadro ili Vivax CRT od 55 cm (ne da imam nešto protiv tih firmi, imaju dobre stvari za malu cijenu, ali po kvaliteti se ne mogu mjerit s firmama o kojima diskutiramo ovdje; isto vrijedi za CRT, u svoje vrijeme je bio odlična stvar i meni je i dalje najdraža tehnologija za ekrane ali se više ne proizvodi za ovakve namjene) i viška novce spremi u džep.

 

Molio bih te da se prije takvog bahatog odgovaranja na moje postove malo obrazuješ o tome o čemu pišeš, osim ako držiš, kao što si dao naslutit, da su svi nenormalni osim tebe, uključujući mene, ostale koji se slažu sa mnom i cijelu industriju.

 

Ne moras meni stavljati nikakve linkove jer sam jako dobro upoznat s tematikom.  Gledaj , i o sexu se puno prica ali dok ne probas ... Smijeh 

Ne znam kakv je tvoj vid ali ja s 4-5 m itekako vidim razliku izmedju ovih rezolucija.  A gledanje 50" s 2 metra je meni i dalje cista glupost.

I ne gledam divixe niti slusam mp3-ce, zanimaju me iskljucivo orginalne snimke sto bolje kvalitete i zato mi ne moras pametovati.

I provjeri malo na stto se odnosi pojam digitalni sum, nema to veze s artefaktima koje spominjes, a imaju ga svi uredjaji koji koriste digitlne podatke.

I tv ekrani idu do 1080p ,  a ne  1440.

A sto se tice crt-a, koliko god dobar bio, ne moze se vise mjeriti s jednim plazma ekranom.

I nista se ja ne bahatim, daj mi reci koliko to ljudi gleda 50" ekrane s 2 metra ?

Evo bas sam probao jucer gledati par bluray naslova s 2 metra (i radi se u kuro plazmi zadnje generacije , da ne mislis da je stvar do loseg ekrana) i to je negledljivo. Pa pixele doslovno po ektranu mozes brojati i doslovno vidis anti burnin tehnologiju plazme na djelu, a o digitalnom sumu snimke da i ne govorim. I nakon toga se mogu bahatiti i dalje jer to sto tvrdis je i dalje po meni besmislica.

A na internetu moze pisati sto hoce jer vise vjerujem svojim ocima.

 

 

14 godina
neaktivan
offline
RE: 42" ili 46" plasma
Pixel kaže...

 

Ne moras meni stavljati nikakve linkove jer sam jako dobro upoznat s tematikom.  Gledaj , i o sexu se puno prica ali dok ne probas ... Smijeh 

Ne znam kakv je tvoj vid ali ja s 4-5 m itekako vidim razliku izmedju ovih rezolucija.  A gledanje 50" s 2 metra je meni i dalje cista glupost.

I ne gledam divixe niti slusam mp3-ce, zanimaju me iskljucivo orginalne snimke sto bolje kvalitete i zato mi ne moras pametovati.

I provjeri malo na stto se odnosi pojam digitalni sum, nema to veze s artefaktima koje spominjes, a imaju ga svi uredjaji koji koriste digitlne podatke.

I tv ekrani idu do 1080p ,  a ne  1440.

A sto se tice crt-a, koliko god dobar bio, ne moze se vise mjeriti s jednim plazma ekranom.

I nista se ja ne bahatim, daj mi reci koliko to ljudi gleda 50" ekrane s 2 metra ?

Evo bas sam probao jucer gledati par bluray naslova s 2 metra (i radi se u kuro plazmi zadnje generacije , da ne mislis da je stvar do loseg ekrana) i to je negledljivo. Pa pixele doslovno po ektranu mozes brojati i doslovno vidis anti burnin tehnologiju plazme na djelu, a o digitalnom sumu snimke da i ne govorim. I nakon toga se mogu bahatiti i dalje jer to sto tvrdis je i dalje po meni besmislica.

A na internetu moze pisati sto hoce jer vise vjerujem svojim ocima.

 

 

 

Vjerujem ja da si upoznat s tematikom, ali držim da kad nekom preporučuješ šta da kupi bi mu trebao uz svoje preference ukazati i na neke standarde industrijske. Ako se ne slažeš, ok, to je samo moje mišljenje.

 

Drago mi je da ne gledaš DivX i ne slušaš MP3, rijetki su danas ljudi koji drže toliko do kvalitete. I znam ja što je digitalni šum, ali sam pretpostavio da ti misliš na nešto drugo jer nisam znao koliko si upoznat sa svime time. Očito kriva pretpostavka, ispričavam se.

 

Znam da TV ekrani danas idu do 1080, ono je čisto teoretski.

Za CRT se slažem kao što sam i ranije rekao.

Za to koliko ljudi gleda 50" ekran s 2 metra, sa mnom se slažu ljudi koji postavljaju razne standarde, kao što sam spomenuo, kao i, vjerujem, veći dio home theater entuzijasta, budući da je njima cilj da postignu doživljaj s tim filmom kao da su u kinu; pogledaj recimo audioholics.com, koji je vrlo ozbiljan site.

 

To što po internetu piše, nije glupost čista kao što inače razni napisi po internetu znaju bit, nego je iz medicinskih podataka, zdravo ljudsko oko može precizno razlučiti jednu kutnu minutu ako se ne varam, nisam se nikad potrudio da sam izračunam sve to jer vjerujem da ljudi koji to pišu znaju osnovnu matematiku. Ako ti tvrdiš da vidiš bolje od toga, ok, neću ulazit u to. Vid mi nije savršen ali je relativno blizu, i na svojem 720p ekranu jasno vidim individualne pixele na oko 1.5 m od ekrana. S čistim tekstom ili nekakvim testovima dalje, ali to mi nije bitno jer mi TV služi prvenstveno za gledat filmove, a ne za čitat nešto. Vidim i ja digitalni šum, naravno, ali ako je dovoljno dobar film koji gledam zanemarim takve nesavršenosti jer su mi neke stvari u tom slučaju bitnije. Tako i tako nekakav kompromis u vezi toga mora bit, a rađe gledam film sa kutom od 26 stupnjeva koliko mi je trenutno i ignoriram takve stvari nego da ga gledam s kutom od 10 stupnjeva zbog malo šuma, pogotovo jer bih onda i zvučnike trebao prednje staviti vrlo široko, a nemam ni sobu toliku, budući da kut između njih isto treba biti relativno precizan, i trudim se da bude oko 50-60 stupnjeva.

 

Također gledanje s većim kutom potiče bolju psihičku reakciju na film, laički rečeno, bolje se uživiš; isto kako se sigurno bolje uživiš u muziku kad slušaš Red Book CD nego 128kbps MP3.

 

Meni je isto malo čudno bilo tako gledat TV prvih par dana, ali sam htio pokušati zbog preporuka THX-a i šta ja znam koga već, tek da vidim kako to izgleda... Nakon što sam se naviknuo mi je totalna glupost gledat TV s kutom od 10 ili tako nešto stupnjeva.

Većina ljudi kad dođe kod mene se isto prvo čudi kako mi je tako blizu TV, a malo kasnije se slože s mojim mišljenjem u vezi toga.

 

Ako se ne slažeš, imaš pravo na to, neću ti ja govorit kako da gledaš svoj TV, samo i dalje držim da uz svoje mišljenje oko ovakvih stvari treba iznijeti i mišljenje ljudi koji zapravo rade filmove i dio su te industrije, u ovom slučaju mislim prvenstveno na THX i SMPTE, i usput kažeš da se ti ne slažeš s tim, da ti je to totalna glupost ili šta već.

 

Možda ja gledam malo preozbiljno na sve ovo, ali svatko od nas je bolestan na svoj način :)

 

Kao što si i rekao, dok ne probaš sex... Ima ljudi koji vole jedne stvari u sexu, ima ih koji vole druge neke. Tako i kod ovog :D

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2009 17:06 (Mirko935).
15 godina
offline
42" ili 46" plasma

Ok je ovo sto si rekao ali opet moje osobno misljenje je suprotno tome.

TV nikad nije niti ce ikad moci (barem sto se sadasnej tehnologije tice)  zamjeniti dozivljaj velikog platna u kinu.

Mozes se pribliziti koliko hoces ekranu ali to nije to.

Druga stvar, kad si tako blizu ekrana , blizu si i prednjim zvucnicima sto je opet jedan veliki minus jer za pravilnu zvucnu sliku zvucnici traze prostor.

I onaj kut podesavanja zvucnika mi isto nema smisla jer je to individualna stvar svakog pojedinog modela zvucnika kako ce  najkvalitetnije reproducirati sadrzaj, ali to je daleko prekomplicirana tema za ovaj topic.

Probao sam gledati s te udaljenosti i opet imam dojam da od  drveta ne vidim sumu.

 

Ali kao sto si rekao, sto ljudi sto cudi, svako voli nesto drugo.

Neko ide na kvantitetu, neko na kvalitetu, nekome niti jedno nije bitno ...

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: 42" ili 46" plasma
Pixel kaže...

Ok je ovo sto si rekao ali opet moje osobno misljenje je suprotno tome.

TV nikad nije niti ce ikad moci (barem sto se sadasnej tehnologije tice)  zamjeniti dozivljaj velikog platna u kinu.

Mozes se pribliziti koliko hoces ekranu ali to nije to.

Druga stvar, kad si tako blizu ekrana , blizu si i prednjim zvucnicima sto je opet jedan veliki minus jer za pravilnu zvucnu sliku zvucnici traze prostor.

I onaj kut podesavanja zvucnika mi isto nema smisla jer je to individualna stvar svakog pojedinog modela zvucnika kako ce  najkvalitetnije reproducirati sadrzaj, ali to je daleko prekomplicirana tema za ovaj topic.

Probao sam gledati s te udaljenosti i opet imam dojam da od  drveta ne vidim sumu.

 

Ali kao sto si rekao, sto ljudi sto cudi, svako voli nesto drugo.

Neko ide na kvantitetu, neko na kvalitetu, nekome niti jedno nije bitno ...

Za ovo sa zamjenom doživljaja velikog platna se slažem, meni nije to ni cilj, nego tražim optimalne (za sebe, naravno) uvjete gledanja filmova. I mislim da bi kućno kino s projektorom moglo biti vrlo blizu doživljaja u kinu; iako nisam nikad vidio pošteno složeno takvo kućno kino, čisto teoretski mi se čini zanimljiva ideja.

 

Za zvučnu sliku se više-manje slažem pogotovo jer se jako mijenja slika s obzirom na to gdje sjedim, kad se recimo nagnem naprijed dok sjedim na kauču, zvučna slika mi se izgubi jer mi je kut sa zvučnicima tad gotovo 90 stupnjeva, pogotovo je problematično jer mi zvučnici i nisu nešto posebno, pa mi zvučna slika ni inače nije neko čudo baš, ali služe solidno dok ne skupim novce za nešto bolje.

 

Čini mi se da me nisi dobro shvatio što se tiče tog kuta. Ne mislim na toe-in, to je naravno individualno za svaki zvučnik, nego kut pod kojim vidim zvučnike, npr ako sam jednako udaljen od zvučnika i oni jedan od drugog, kut je 60 stupnjeva (matematika, jel :) ). Ja nisam vidio niti jedan zvučnik kojem je preporuka izvan onih 45-60 koje sam naveo, ako se ne varam ta preporuka bi trebala vrijediti za sve od sterea pa do svih surround formata.

 

Sto ljudi, sto ćudi... Većina ljudi samo stavi televizor, ostavi ga na divljim dynamic postavkama (kao da gledam u reflektor, a ne televizor), kupe Vivax 'kućno kino' i stave svih 5 zvučnika uključujući i onaj subwooferčić (pojačan, naravno, koliko ide, tako da čuješ clipping bolje nego zvuk) na stol pokraj i sretni su s tim... Kad to vidim, slabo mi dođe...

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice