Overscan

poruka: 9
|
čitano: 4.432
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Overscan

Da li je netko upoznat sa pojmom overscan?

 

Kad gledam divx filmove preko DVD-a ( philips dvp 3380_12) preko HDMI-a ( TV Sharp Aquos) slika je crop-ana sa svih strana. Isto se desava kada se na TVu gleda slika sirokog formata 16:9. Trazeci neki razlog tome na Internetu, naisao sam na pojam overscan ( sto ce reci da slika crop-ana), i da je to normalno za flat ekrane a pogotovo kada se gleda preko HDMI ulaza.

 

Na TVu niti na DVDu nema nikakve opcije za iskljuciti overscan.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Overscan
Baš nitko nije upoznat s time i ne zna da li se to može izbjeći?
15 godina
neaktivan
offline
Overscan

Potraži aspect ratio opciju na TV-u. Radi se o promjeni omjera stranica - isključi automatsko podešavanje i odaberi opciju koja ti odgovara (4:3, 14:9, 16:9, ...)

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Overscan

sve je namjesteno na rucno podesavanje, ali kad prima signal sa DVDa preko HDMIa ili kad je na TVu u 16:9 onda reze sliku sa svih strana (overscan). Navodno je 10% normalno, ili kod HDMIa cak samo 5%, ali kod mene se cini to puno vise.

 

Nema opcije za iskljuciti overscan. U  manualu pise:

Item (for HD (High-Definition) signal)

Full: Display with the Overscan image. Crop all sides of screen.

 

Vjerojatno tako mora biti s ovim modelom TV koji imam.

15 godina
neaktivan
offline
Overscan

Nabrzinu sam pogledao neka rješenja na netu - budući da nisi naveo model TV-a, ovo su rješenja za neke modele Aquosa:

 

Some displays let you reduce the overscan and thereby show more of the image. In the case of the LC-32D6U, rather than reducing the overscan, it allows you to shift the image in the display by up to ±10 pixels horizontally and ± 20 pixels vertically. - LC-32D6U

---

While there is no overscan control, the View Mode (aspect ratio) option Dot-by-Dot (not available with all inputs and resolutions) provides zero overscan. The zoom mode can enlarge letterboxed material to fill the screen with an undistorted, correctly proportioned picture. This includes standard definition letterbox programming over cable that's upconverted to 1080i by a cable box. Not all HD sets can enlarge such material properly, but rather display it only as a letterbox within a 4:3 area in the center of the screen. - LC-52D64U

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Overscan

Hvala!

Je, LC-32D6U taj je ... ali pomicanjem slike gore dolje ili lijevo desno se ne rijesava problem, i dalje isti kolicina slike fali .. nema veze, tako je kako je, iako je TV samo godinu dana star valjda jos nisu ubacili opciju za reguliranje overscan-a.

15 godina
neaktivan
offline
Overscan

Ovdje je review i spominju dot-by-dot format slike (sekcija Picture Format):

(...)

Sharp's solution is much like other vendors - pick the format that you find most pleasing:

1. "dot by dot" where the image is shown in its native resolution without any upconverting or downconverting. This is the cleanest image solution.

 

(...)

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Overscan

Sharp televizija Sharp slika,samo stamalo fali..a to je Sharp

14 godina
neaktivan
offline
RE: Overscan

ipak moj TV nema uopce mogucnost mijenjanja formata slike preko HDMI ulaza...hvala na pomoci! nekad se covjek mora pomiriti sa situacijom.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice