HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

poruka: 25
|
čitano: 10.508
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

2 pitanja u temu.

 

1. Jednom prilikom sam instaliravao win10, i skužio sam anomaliju .... ne znam što znači. Imam 1TB hard i tom prilikom se desilo, kad sam brisao particije - dobio sam 2 unlocated spacea, umjesto jednog. I od tad me HDD zeza do bola. Nikako se rješiti te particije, ne mogu je povećati i spojiti s ovom drugom. Skoro pa ništa. Probao sam zbilja razno razne toolove, ali 0 bodova. Zato pitam, dal' ima koji program koji bi mi kompletno izbrisao ama bašsve sa harda i počistio ga pošteno? Ne formatiranje, ne neke gluposti .. nego kompletno izbrisao sve sa harda? Hvala.

 

2. Imam još jedan HDD, pošto su isti proizvođač i isti kapacitet, odlučio sam jednoga izvaditi van i pretvoriti u USB. Zanima me, kako to ide? Vidim da su ladice skupe do bola, cca 200kn. Vidio sam da postoje neki čudni USBovi s amazona/ebaya. Pa me zanima, što nabaviti i gdje, a proći čim jeftinije? Hvala.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.12.2017 12:39 (VelvetGlove).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

Live linux, i u gparted apk odradi kaj želiš....
6 godina
neaktivan
offline
HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

Ma meni bi najbolje odgovaralo kad bi to odradio preko USBa, lijepo boot toola s USBa, počisti sve i odradi svoje, ja izvadim disk... a drugi sredim kako mi odgovara.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

1 - može u windiskmanageru ili diskpart clear.. rizik (bilo koji disk-part editor, manje mogućnosti grešaka, npr Easeus-free), moguće su posebne particije koje ne možeš koristiti ali se mogu brisati.

2 - već si odgovorio, može ext.ladica, može samo 'kabel' .. razlika je u struji-napajanju, za interni 2.5" hdd ja dovoljno napajanje kroz usb, za 3.5" treba dodatno napajanje, cijene 50-70-150-400kn, u bilo kojoj trgovini. Može biti problem pronaći pod što je naveden artikl, adapter/kontroler/onverter/kućište/ladica/disk.. ali većina trgovina ima nešto. Najskuplji su hdd-docking bay ili ugradbeni-izmjenjivi/ladice + ovisi za koliko diskova, 1-2-4.. dok samo napajanje vrijedi cca 70kn (ext ladica s napajanjem je cca 150kn, to je jeftino).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Re: HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.
VelvetGlove kaže...

Ne formatiranje, ne neke gluposti .. nego kompletno izbrisao sve sa harda? Hvala.

 

 

 Disk Wipe

 

41 program 

Da, JA lično i osobno !
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.12.2017 13:09 (Anđeo bez falinge).
6 godina
neaktivan
offline
HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

Well, radi se o "običnoj" 1TB Toshibi 3.5", to bi pretvorio u USB, pošto je stariji. A Toshibu P300 bi ostavio u kompu, kao jedini hard.

 

EDIT:

 

Treba od tih 41 programa odabrat najbolji. -.- Znam za gugle članak, guglao jučer. Ali me zanimali ako ima tko iskustvo iz prve ruke.

Hvala anyway.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.12.2017 13:14 (VelvetGlove).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

-eto specijalci na djelu.... što je iduće, za zabit čavlić, preporuka nekek pneumatske bušilice kojom se zabija klin 326m pod zemlju.. :))

... overkillate, linux-gparted, jer svaki disk-part manager može isto, jer wajpanje nije potrebno .. jer je nealociran space normalna stvar za alignanje cilindra particije i stvara se automatikom (osim ako se to ne dozvoli, par MB uštede i nešto slabije performanse), dok se jedna nealocirana stvara kao noramlna/potrebna, MSov fičer kao toc-namespace.. (zapravo mutno objašnjenje čemu služi, ali tako je, ovisno o veličini diska cca 8MB).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

https://ibb.co/mbhPxw

 

Ovo je kod mene. Znam da su ove od 100 mb sistem nešto, što se ne dira. Ali ove od 16 mb mi fakat nisu jasne. Skužio sam da preko hdd toola mogu prebaciti dio veličine, ali je ne mogu maknuti kompletno. Iz nekog razloga ta particija "mora" (???) postojati kod mene. -.-

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

-zašto čačkaš.. npr skrivena particija treba biti srkivena, tebi je kao juzeru beskorisna... ili te zabrinava 8-16MB? .. Pravilo 1., ako ne znaš, ne diraš.

-google + disk alignment.. jasnije?

naravno, može biti bilo što, možeš sam kreirati, može installer.. sama po sebi takva particija ne znači baš ništa.

+ kad već imaš 'slova' diskova to znači da si bio i diskmanageru.. tamo možeš obrisati/vidjeti. OS neće dozvoliti diranje njemu važnih particija, dok je diskpart rizik za početnika (koji prvo čačka pa onda prita/uči..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
neaktivan
offline
HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

Stvar je da je u početku ta particija bila 320GB za koju sam 125% siguran da sam Windows fajlove imao gore. Nema smisla jednostavno ...

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.
Kod frenda imal slican problem pri instalaciji win10 ... nikak nije htio formatirat hdd i na kraju uspio preko cmd-a ...
https://www.google.hr/amp/s/www.disk-partition.com/diskpart/format-disk-partition-4125.amp.html
Moj PC  
1 0 hvala 1
6 godina
neaktivan
offline
HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

Ali zbilja, znam kako dijelim svoj HDD.

Jedan je 350 za Windowse, 750 ostalo. Drugi 500-500 za backup. Uvijek ih tako djelim i znam prepoznati gdje sam šta stavio. I odjednom sam htio kompletno izbrisati ovaj od 350-750, i od tad se stalno pojavljuju 2 unlocated spacea, umjesto jednog, jer je jedan fizički HDD. I od tad problemi. -.-

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

Bilo bi dobro da nam daš screenshot Disk Managementa ili EaseUS Partition Mastera pa da vidimo kako točno ti je disk trenutno particioniran, da se ne igramo pokvarenog telefona. 

6 godina
neaktivan
offline
HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

Opet, jučer sam probao nešto s Windowsima, čisto da potvrdim tezu. Opet 2 unlocated spacea, a samo 1 HDD. -.-

 

https://ibb.co/jtHYaG

 

Tu ih ima puno više, samo fakat ne znam na koju foru.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

Windowsi očito zbog nekog razloga ostavljaju te prazne prostore na GPT disku.

 

Možeš eventualno pokušati obrisati te particije putem EaseUS Partition Mastera. Ako se ne daju, onda je to valjda zato što tu moraju biti (ne znam kako funkcionira GPT u praksi jer su mi svi diskovi u MBR formatu).

 

Ako ne ide, onda disk konvertiraš u MBR. Kliki na njega desnom tipko miša pa vidi ima li Convert GPT to MBR. Ako nema, formatiraj ga HDD LLF-om pa vidi onda kakva je situacija.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.12.2017 16:38 (mbaksa).
6 godina
neaktivan
offline
HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

Da, ali zajeb konventanja je taj što imam Win10, i diskovi moraju biti u određenom formatu da bi mogli funkcionirati sa Win10. Prije sam imao Win7, i imao sam ga u X formatu, i nije mi dalo da stavim gore Win10 dok ga ne konventiram u Y format. Zato je tako.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.
VelvetGlove kaže...

Da, ali zajeb konventanja je taj što imam Win10, i diskovi moraju biti u određenom formatu da bi mogli funkcionirati sa Win10.

Ne moraju biti. Ja sasma normalno koristim MBR diskove pod Windowsima 10, na matičnoj s UEFI-em.

 

Ako se ne varam, GPT eventualno treba samo za sistemski disk ako bootaš računalo u UEFI modu (ili računalo možda ni ne podržava bootanje u klasičnom BIOS modu), te možda ako imaš disk veći od 2 TB (pa zbog toga bootaš u UEFI modu). Nemoj me držati za riječ, ali mislim da su neke takve cake bile u pitanju.

 

Ako ti disk misliš staviti u vanjsko USB kućište, onda ti to nije bitno. Pa onda disk može biti MBR. Nemaš nikakve koristi od držanja tog diska u GPT formatu.

6 godina
neaktivan
offline
HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

Valjda znam o čem pričam. xD

 

http://oi67.tinypic.com/152iy2q.jpg

 

Ovo je zajeb.

 

Frend mi je vrsni informatičar na PC ekspertu, iz nekog razloga mi je rekao da bootam preko UEFIa.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

Pa to sam ti i napisao:

Ako se ne varam, GPT eventualno treba samo za sistemski disk ako bootaš računalo u UEFI modu...

Tu ćeš koristiti GPT particiju i gotovo. Ne kužim koji je problem s par minijaturnih nealociranih particija koje si Windowsi zbog nečeg rezerviraju - što to tebe kao korisnika u svakodnevnom radu smeta?

 

Ako se svom silom hoćeš riješiti tih particija (ne vidim doduše zašto), onda ćeš UEFI probaciti u legacy BIOS mod (ako ti matična ploča to uopće dozvoljava) i onda ćeš moći instalirati Windowse na MBR disk.

 

 

Mislio sam da te nealocirane particije opterećuje kod diska kojeg si mislio staviti u USB kućište.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.12.2017 17:10 (mbaksa).
6 godina
neaktivan
offline
HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

Problem je što mi se kompjutor ponaša i glasa kao trudni slon na porođaju. -.-" Tipa otvorim najobičniji video zapis, a komp rikava kao da ga prešam u auto otpadu. -.-"

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.
VelvetGlove kaže...

Problem je što mi se kompjutor ponaša i glasa kao trudni slon na porođaju. -.-" Tipa otvorim najobičniji video zapis, a komp rikava kao da ga prešam u auto otpadu. -.-"

Nisam te tu skužio - kada ti se tako ponaša? Kad je u BIOS modu? 

6 godina
neaktivan
offline
HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

Ma najobičnije kad palim komp. Tipa probam otvoriti HWmonitor, sve se smrzne do bola. Disk manager 0 bodova, 3 dana se loudaju diskovi i freeza se sve. Ne znam na koju foru mi je uopće ovaj program za particije proradio. Prije ulaska u Win10, u onom meniu mi povremeno traži provjeru diskova, radi errora kojih nema ... a provjeravao sam stanje diskova u milion alata i sve je ok, ali iz nekog razloga stalno traži provjeru. Ponekad i prije ulaska u Windows 10 menu, dobijem čudne menu-isječke .... tipa: https://ibb.co/mnd0aG . Jest da imam G1840 i R7 260 s 12 GB RAMa ... ali da se sve živo smrzne radi otvaranja videa od pola minute, to mi zbilja nije jasno. -.-

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

Ne znam kako/na koje načine si ti testirao taj disk. Ajde lijep taj disk prebaci natrag u MBR, formatiraj ga cijelo u jednu jedinu particiju (provjeri pomoću EaseUS Partition Mastera da se doista na disku nalazi samo jedna particija) i testiraj ga programom H2test2. E, ako tada sve prođe bez problema, onda si siguran da je disk ispravan.

 

I daj nam screenshot SMART podataka.

 

 

(a što se tiče nealociranih particija - koliko vidim, sve su ti to neke male particijice od 1-4 MB, koje su si Windowsi vjerojatno zbog nekog razloga rezervirali za eventualno buduće korištenje ili je možda u pitanju nekakav "padding" - ne vidim razlog zašto bi se time opterećivao, tim više što u normalnom radu ne dolaziš u kontakt s njima).

6 godina
neaktivan
offline
HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.

Na odlasku sam, stavim screen shooteve sutra u neko doba. Ili večeras kasno navečer. Prije 11 me nema nažalost. Javim se.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: HDD to USB, i kompletno brisanje HDD podataka.
ihush kaže...

..

-google + disk alignment.. jasnije?

..

 

mbaksa kaže...

..

 

(a što se tiče nealociranih particija - koliko vidim, sve su ti to neke male particijice od 1-4 MB, koje su si Windowsi vjerojatno zbog nekog razloga rezervirali za eventualno buduće korištenje ili je možda u pitanju nekakav "padding" - ne vidim razlog zašto bi se time opterećivao, tim više što u normalnom radu ne dolaziš u kontakt s njima).

 

.. ali ne vidim posebnu potrebu dodatno objašnjavati :) .. npr gpt mod, u kojem modu je bootan installer (medij) je odgovor, ne u mbr-gpt disku .. no ima on frenda experta :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.12.2017 8:31 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice