RAID polje u kućnoj primjeni

poruka: 8
|
čitano: 3.369
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
RAID polje u kućnoj primjeni

Bok,

 

imam par pitanja vezana za raid polja jer sam na tom području totalno "zelen".

U kompu imam 4 harda, 2x Western digital 500GB i 2x Maxtor 250GB.

Ono što mene zanima koju kombinaciju sa raid poljima da izvedem.

Da li je moguće staviti dva harda u RAID0 a dva harda u neki drugi RADI?.

Komp mi služi najviše za igranje igrica, opet imam dosta muzike također koju ne bi htio izgubiti ukoliko crkne jedan od hardova u RAID0.

Koju od ovih kombinacija hardova je najbolje postaviti u RAID0 polje.

Koliko ima smisla unutar RAIDA raditi particije.

Ako vam išta znači komponente kompa se nalaze pod Moj PC.

 

Hvala unaprijede na svim informacijama.

Đomla
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: RAID polje u kućnoj primjeni

mozes (osim ako to raid kontroler ne dozvoljava) u istom racunalu imat vise raid sustava, pa tako npr. mozes imati raid 0 i raid 1.

na raid 0 polje stavi OS, na raid 1 podatke. Ako ti je 250gb dovoljno za podatke, onda njih stavi u raid1, ako ne, obratno...

14 godina
neaktivan
offline
Re: RAID polje u kućnoj primjeni

znaci onda će to biti prikazano kao da imam dva harda, jedan od terabajt a jedan od 500GB.

Na ovaj koji će biti u RAID0 instaliravam sve moguće i služi mi za rad, a ovaj drugo RAID1 služi za pohranjivanje.

 

Ako je to to onda se bacam na posao....

 

Hvala Pozdrav!!!

Đomla
16 godina
neaktivan
offline
Re: RAID polje u kućnoj primjeni

Ne bas...

Raid0 ce ti bit brzi, imat ce kapacitet 2x500gb, ali raid1 polje ce imat ukupni kapacitet od 250gb (i to ti mora bit dovoljno za pohranu podataka)... ako ti 250gb nije dovoljno, onda ti preostaje diskove od 500gb stavit u raid1, pa ces imat 500gb za podatke, i 2x250gb (raid0) za OS i programe...

 

RAID1 ti povecava pouzdanost podataka, ali efektivno ne dobivas nista po pitanju kapaciteta, pa su tako dva diska od 250gb u raid1 polju i dalje 250gb, ali vece pouzdanosti. Ovo polje ce te zastitit od kvara pojedinog diska, ali ako nastrada citavi komp (grom, napajanje, i sl) nece ti ga nista spasit, pa je unatoc svemu potrebno radit redoviti backup na eksterni diski ili na dvd-e...

14 godina
neaktivan
offline
Re: RAID polje u kućnoj primjeni

hvala na svemu. Sada mi je sve puno jasnije....

Ako zapnem di javim se.

 

Pozdrav

Đomla
14 godina
neaktivan
offline
Re: RAID polje u kućnoj primjeni

Još samo jedno pitanje, da li mi se isplati raditi particiju unutar RAID0.

Tipa part C i Part D. Na C bi išli samo Windowsi a na drugu sve ostalo što bi se instaliravalo.

To mi je važno kod reinstalacije Windowsa da ne gubim sve.

Đomla
16 godina
neaktivan
offline
Re: RAID polje u kućnoj primjeni
Ne vidim smisao posto reinstalacijom winsa ponovo moras instalirat i ostale programe unatoc tome sto si ih mislia stavit na drugu particiju. Druga je stvar da imas podatke,ali kako ti oni idu na raid1 polje onda ne dobivas nista particioniranjem...
16 godina
offline
Re: RAID polje u kućnoj primjeni
wifi kaže...
Ne vidim smisao posto reinstalacijom winsa ponovo moras instalirat i ostale programe unatoc tome sto si ih mislia stavit na drugu particiju. Druga je stvar da imas podatke,ali kako ti oni idu na raid1 polje onda ne dobivas nista particioniranjem...

neki programi rade i bez instalacije, tak da ih je dovoljno samo pokrenuti, a ima još jedna stvar -> znaš koje si programe prije imao, pa ako je baš potrebno, pregaze se novom instalacijom.

Kad već čitaš ovo, pročitaj i pravila foruma! :D
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.12.2011 15:01 (denix).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice