Seljenje Windows 7 particije na novi disk

poruka: 27
|
čitano: 10.533
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Seljenje Windows 7 particije na novi disk

Pozdrav,

 

imam Win 7 x64 instaliran na jednom starom IDE disku i htio bi komplet sistem pa te sistemske particije (30 GB) preseliti na drugi disk na kojem su dvije particije: 60 GB (ona bi bila sistemska) i 400 GB (data particija). Kako to najlakše napraviti a da sačuvam podatke na user particiji od 400 GB?

 

Planrao sam putem Acronis True Imagea 2010 ali mi on misteriozno odbija instalaciju... Pokušao sam običnim kopiranjem podatka preko Ubuntu Live!-a (nekoliko sistemskih fileova nije uspio iskopirati) i fixati mbr ali se Windowsi nisu htjeli učitati do kraja.

 

Koji je vaš savjet?

 

Hvala na odgovorima!

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk

Novi disk je Sata? U tom slučaju moraš napravit clean install. Data particija od 400 GB neće bit ni taknuta.

 

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
14 godina
offline
Seljenje Windows 7 particije na novi disk

ja sam napravio to s acronisom 2010 i bez problema.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk

Onda objasni čovjeku kaj i kak si napravil!!

 

Jedan način seljenja : Napraviti system image backup u Backup and Restore u Control Panelu ,naravno ,na vanjski disk.

Instalirati novu Sedmicu na novi disk i onda vratiti taj image uz pomoć Backup and Restore-a na tu novu particiju.

Nema potrebe za instalacijom nikakvih third party softvera.

 

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2010 13:08 (kizo2703).
14 godina
offline
Seljenje Windows 7 particije na novi disk

pa kaže da ne može instalirati acronisa,šta ču ja sad.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk

ti se smiješ ali tako je: instalacija se prekida uz poruku "The installation was interrupted before Acronis True Image Home could be installed" i na netu ima puno savjeta kako to rješiti... ali meni ne pomaže! Mršti se

14 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk

e to sam probao ali nije išlo...

doduše ja sam malo modificirao proceduru i nije uspijelo, znaš možda zašto?

 

IDE: C, D

SATA: E, F

 

Kreirao sam system image od C na F, u BIOS-u promijenio BOOT order tako da je SATA disk postao primarni disk a restore sistema iz imagea pregazio mi je primarnu particiju na IDE disku!? Zašto???

15 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk

Zato jel može biti samo jedna boot particija ,u tvom slučaju to je C i mora biti C. Pokrenuo si Restore iz Windowsa ,jelda?

Seljenje sistemske (boot) particije se ne radi u Windowsima!

 

Sada napravi sljedeće : U Backup and Restore panelu napravi System repair disc. Ugasi sada PC ,isključi ga iz struje ,otvori PC ,isključi IDE hard disk iz struje (isključi molex kabel).

 

Uključi PC ,startaj ga sa CD-a - System repair disca i idi na System Image Recovery. Vrati system image na 60 GB particiju. Kad završi ,prvo probaj restart na novu particiju ,i dali je sada sve u redu ,te pogledaj koje slovo sada ima sistemska particija.

Ako je sve u redu ,ako je C ,to je to. Sada ,opet isključi PC ,ukopčaj IDE drive ,Startaj PC i stavi SATA kao first boot device. Sada bi trebal bootat direktno na prvu particiju SATA drivea.

Ako je sve u redu ,sad radi kaj hoćeš s IDE drive-om.

 

Pogledaj tutorijal - KLIK

 

 

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2010 15:27 (kizo2703).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk

Sve sam napravio kao što si me i savjetovao jedino nisam isključio IDE hard disk. Znam da MBR može biti samo na jednom disku ali sam mislio da će Windowsi zapisati MBR na prvom disku (koji je prema Boot orderu bio SATA disk). Koliko me sječanje služi, imao sam instalirane WinXP i Debian koje sam bez problema odabirao preko Boot ordera). Doduše, Debian me pitao na koji disk da instalira grub! Izlanuo se

 

Probati ću sutra striktno se držeći tvojih uputa s jednom razlikom: sistem image neće biti na eksternom disku nego na drugoj particiji istog diska! Koje su prognoze za uspijeh? Neodlučan

15 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk

IDE disk je u Disk Managementu disk 0 ,znači prvi disk. MBR je na IDE disku i tu će ti se uvijek ponovno upisat novi MBR!! Zato sam i napisal da ga moraš isključiti ,da bi se MBR upisal na SATA disk koji je disk 1.

 

A ti još imaš i Debian i njegov Grub? Jel ti je Grub isto na C particiji na IDE driveu? Podižeš sve kroz Grub ,ili kroz bootloader Sedmice?

 

Nije pametno da je na istom disku. Ako već imaš 500 GB SATA disk ,napravi privremeno jednu particiju ,stavi image na nju.

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2010 21:19 (kizo2703).
15 godina
offline
Seljenje Windows 7 particije na novi disk

Izuzetno brz i jednostavan program za seljenje particije sa jednog na drugi HDD, cak i za kopiranje celog HDD na drugi, recimo veci HDD je Acronis MigrateEasy (daleko brzi i jednostavniji nego TIH).

Program je takodje jako intuitivan tako da nema sanse da necete znati sta da radite i da cete nesto zeznuti.

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2010 20:47 (Martin Mystere).
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk

Acronis Migrate Easy je odavno komponenta True Image-a ,i sve je isto ko i u Migrate Easy-u ,a čovjek veli da ga ne može instalirati. I zato je tu problem.

Može probat ,ali ako ne može instalirati True Image ,sumnjam da će moći i Migrate Easy.

 

A pošto ima Windows 7 ,ima sve kaj mu treba ,samo nek napravi kak sam napisal. Ja sam to već radil i znam da inače nema problema ,kad se sve napravi kak treba.

 

 

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2010 21:05 (kizo2703).
15 godina
offline
Seljenje Windows 7 particije na novi disk

U True Image ima opciju clone partition koja je slicna kao Migrate Easy ali nije ista (btw slicnu opciju ima i u Acronis Disk Director Suite), a inace rekao sam mu da instalira Migrate Easy upravo iz razloga zato sto je covek rekao da ne moze da instalira True Image.

Valjda nesto od Acronisa moze da instalira ako vec ne moze TIH?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk

Nisam znao da i prilikom dizanja Recovery Diska ostaje poredak kakav je u Disk Menagementu!

 

Debian više nemam , to je bilo once before a time... Cool Sada je Sedmica, sama k'o ćuk!

 

I da, ima kizo pravo: neće ni True Image ni Migrate Easy na taj komp!

 

Probao sam sa CloneZillom i sve je dobro išlo ali me bilo frfa lupiti zadnji Yes, djelovalo mi je kao da će izbrisati particije i krenuti particionirati iznova!

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.1.2010 22:43 (nikic).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk

Za Acronis znam zato ,jel sam prije dvije godine imal True Image na XP-u i nakon jednog crasha i popravka sistema jednostavno je prestal radit i više mi nije dopuštal ni popravak ni reinstalaciju ,a kad sam probal instalirat Disc Director Suite ponašal se isto ko i kod tebe.

 

Da ,poredak ostaje isti ,jel je MBR u system image-u isti!! Zato moraš isključiti stari disk (IDE) ,tako da novi SATA disk postane disk 0 u Disk Managementu. Onda ti se sve zapisuje isto kak je i bilo ,samo na novi disk.

 

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.1.2010 1:55 (kizo2703).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk

Ovo putovanje još uvijek nije stiglo kraju...  Mogao sam Već pet puta reinstalirati Win7 i sve potrebne programe i enviromente! Cool

Nisam se odlučio na Restore System By Microsoft jer je osim restora htio napraviti i Format and Repartitioning of disk (a na njemu imam 400 GB koje trenutno nemam gdje uskladištiti...).

 

Našao sam na netu da Ghost 15 podržava rad sa Win7 particijama, možda da njega probam mada zazirem od Symanteca koliko god mogu! Neodlučan

15 godina
neaktivan
offline
Seljenje Windows 7 particije na novi disk

Zasto se mucis sa kopiranjem particija iz windowsa, jednostavno si skini neki boot cd, Hiren's Boot CD recimo i na njemu imas Norton Ghost, za par minuta iskopiras particije gdje god hoces. Ja sam to koristil dosad i nikad nikakvih problema...

My life has no purpose, no direction, no aim, no meaning, and yet I'm happy. I can't figure it out. What am I doing right?????
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk

Da ,mogel si ,to sam odmah i napisal ,pošto hoćeš seliti sistem sa IDE na SATA hdd. U tom slučaju je najbolje i najsigurnije napraviti clean install. Format and Repartitioning - da ,ali particije na koju seliš ,ne cijelog diska. Ne znam kaj i kak si radil da ti hoće preformatirat cijeli disk.

 

Istina ,ja sam na svom PC-u selil sistem sa 500 GB SATA hdd-a na 1 TB SATA hdd ,ali je prethodno bila napravljena 1 particija iste veličine na novom disku ,a ostale dvije nisu bile ni taknute!!

 

Možeš probat sa Ghostom ,ne znam kaj ti je Symantec ''kriv'' ,osim kaj ,ko i svi njihovi programi ,zauzima puno mjesta na disku i pokreće 5-6 procesa na startu.

Ali u tome nije bolji ni Acronis ,ni bilo koji drugi program za izradu backupa.

 

@ch33ta : iz windowsa to ni ne može napraviti tak i tak mora to raditi sa Repair diskom ,a sve mu je opisano i to nije nikakvo mučenje.

 

A sad da ponovim : preduvjet za seljenje bilo koje particije je imati poseban hard ili particiju na posebnom hardu koja ne može biti na hardu s kojeg seliš ni na koji seliš particiju!! Inače ,sve to skupa nema smisla!!

Najbolje da je to eksterni hard.

 

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2010 13:13 (kizo2703).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk
@ kizo2703: misliš da to "Format and Repartitioning..." se odnosi samo na particiju... Hmmmm, sad sam zaboravio što je do kraja pisalo ali znam da se taj checkbox nije dao "isključiti"! Neodlučan
kod Symanteca mi smeta upravo to što si naveo, ništa posebno. Možda je Acronis isti ali nekako ipak "lakše" djeluje!
Znam da je bilo najbolje sve reinstalirati a s obzirom na trenutnu situaciju doma to bi trajalo 4-5 dana a komp mi je svakodnevno potreban za obaviti neki posao!
A što se tvoje napomene da je potrebno imati doadtni (externi) hdd tiče: moja situacija je sljedeća:
IDE: C, D
SATA: E, F
System image je na "F" a mora se Restore na "E"...
Misliš da neće ići?
@ch33ta: koja verzija Ghosta je na Hyrens CD-u? misliš da se sa starijom verzijom Ghosta može manipulirati Win7 particijama?
15 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk
nikic kaže...
@ kizo2703: misliš da to "Format and Repartitioning..." se odnosi samo na particiju... Hmmmm, sad sam zaboravio što je do kraja pisalo ali znam da se taj checkbox nije dao "isključiti"! Neodlučan
kod Symanteca mi smeta upravo to što si naveo, ništa posebno. Možda je Acronis isti ali nekako ipak "lakše" djeluje!
Znam da je bilo najbolje sve reinstalirati a s obzirom na trenutnu situaciju doma to bi trajalo 4-5 dana a komp mi je svakodnevno potreban za obaviti neki posao!
A što se tvoje napomene da je potrebno imati doadtni (externi) hdd tiče: moja situacija je sljedeća:
IDE: C, D
SATA: E, F
System image je na "F" a mora se Restore na "E"...
Misliš da neće ići?
@ch33ta: koja verzija Ghosta je na Hyrens CD-u? misliš da se sa starijom verzijom Ghosta može manipulirati Win7 particijama?

Da ,normalno se odnosi na particiju ,i ako je Windows 7 na C ,system image je C ,jedino ako su boot fileovi iz nekog razloga na drugoj ,D particiji.

 

Dali je tako ,možeš provjeriti tako da u Backup and Restore u Control Panelu klikneš na Create a system image i tu će ti prikazati od kojih sve particija će ga napraviti (slika).

 

Ako su to C i D ,onda - ili od ovog postupka nema nikakve koristi i prijeđi na Ghost ,ili sa nekim LiveCD-om ili Hirensom formatiraj D i onda poprravi MBR da ti sve bude na jednoj particiji i onda ponovno napravi system image.

 

Ukratko - ići će ,ako je u image-u samo C particija i ako napraviš kak sam napisal u prethodnim postovima ,ali nije preporučljivo. Za spremanje backupa je najbolje imati eksterni hard.

 

Ne znam koja je verzija na Hirens CD-u ,mislim da je 10 ili 12 ,zato ako imaš Ghost 15 ,upotrijebi njega i s njim onda radi dalje.

 

 

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2010 16:15 (kizo2703).
15 godina
neaktivan
offline
Seljenje Windows 7 particije na novi disk

Ajoj ljudi moji, al ste ga zakomplicirali, pa covjek samo hoce prebacit particiju sa starog diska na novi... Lijepo skines Hiren's, pokrenes Ghost, verzija nije bitna posto ghost ne gleda kaj je na particiji, i on ju jednostavno prekopira cijelu, bit po bit... Copy -> Partition to: -> Partition ili tak nesto, tolko jednostavno da bi moja baka to znala slozit... Takodjer oznake drive-ova, tj. slova, vrsta diska (SATA/PATA) i operativni sustav koji je na njemu je nebitan...   Bitno je samo da odaberes dobru Source particiju i Destination, da ne budes presnimil praznu particiju na punu i to je to....

 

Kolko sam ja skuzil, ti imas 2 diska, jedan ATA stari sa 2 particije i drugi novi SATA na kojem si takodjer napravil 2 particije, sa Ghostom samo prekopiras 2 stare particije na 2 nove i to je to. Ispravite me ako grijesim...

My life has no purpose, no direction, no aim, no meaning, and yet I'm happy. I can't figure it out. What am I doing right?????
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk

dobro, ako ti tako kažeš! Cool imao je svojedobno Ghost problema sa SATA diskovima a ove nove verzije ghosta su sve samo ne simple!

a pošto se oko tog Restore-a MS potrudio, htio sam isprobati kako bi to išlo by Microsoft! i to ide ali treba biti puno uslova zadovoljeno... Šutim 

evo probati ću to sutra i ako ne uspije kreće friška reinstalacija u subotu navečer!

 

ch33ta je naša nada!!!

15 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk
nikic kaže...

dobro, ako ti tako kažeš! Cool imao je svojedobno Ghost problema sa SATA diskovima a ove nove verzije ghosta su sve samo ne simple!

a pošto se oko tog Restore-a MS potrudio, htio sam isprobati kako bi to išlo by Microsoft! i to ide ali treba biti puno uslova zadovoljeno... Šutim 

evo probati ću to sutra i ako ne uspije kreće friška reinstalacija u subotu navečer!

 

ch33ta je naša nada!!!

 Ma zato i velim da si skines Hiren's bootCD jer loada SATA drivere prije pokretanja Ghosta (ustvari pita te koje sve drivere hoces loadat). Mislim da je na njemu trenutno Norton Ghost 11.5, ali ove DOS verzije ghosta i one za windowse su totalno drugacije, ovaj na hirenu je bilo kaj samo ne kompliciran...

 

Vec sam neznam kolko puta ljudima presnimaval s njim particije i nikad nikakvih problema, niti sa SATA driverima. Naravno jedini preduvjet je da imas particije na novom disku buduci da Ghost nema nikakve opcije kaj se tice kreiranja novih particija...

 

BTW. Ovaj MS Restore je jos daleko od programa kao sto je Norton Ghost, previse su zakomplicirali to za normalne korisnike, a moglo je bit tak jednostavno...

My life has no purpose, no direction, no aim, no meaning, and yet I'm happy. I can't figure it out. What am I doing right?????
14 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk

ch33ta evo ruke!!! Cool

Norton Ghost 11.5 je to obavio bez puno pitanja i bez muke!

 

Hvala svima na savjetima a posebice kizi koji se posebno trudio!

15 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk

Evo ,ja sam jučer kolegi premjestil sistem na novi disk sa Windows Backupom. Particija je 120 GB ,na novom disku sam napravil istu takvu ,islkjučil stari disk i sa Rescue CD-om pokrenul Restore. Pola sata i bilo je gotovo. I vrlo jednostavno.

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
14 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk
kizo2703 kaže...

Evo ,ja sam jučer kolegi premjestil sistem na novi disk sa Windows Backupom. Particija je 120 GB ,na novom disku sam napravil istu takvu ,islkjučil stari disk i sa Rescue CD-om pokrenul Restore. Pola sata i bilo je gotovo. I vrlo jednostavno.

jel' te pitao Format and Repartition?

A bogme je i s DOS Ghostom jednostavno, samo se mora popraviti i MBR!

15 godina
neaktivan
offline
RE: Seljenje Windows 7 particije na novi disk

Pital je ,ali box nije bil chekiran i mogel sam birati. Pošto je particija bila prazna ,ja sam samo nastavil i sve je prošlo u redu i sve sad radi uredno ,ko i na starom disku.

 

Da ,nakon seljenja sistemske particije na bilo koji način u pravilu se uvijek mora popravljati MBR.

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.1.2010 18:41 (kizo2703).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice