Windows 10 - problemi izdvojena tema

poruka: 6.671
|
čitano: 1.716.395
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
15 godina
offline
Windows 10 - problemi

-besmisleno.. tj bez znanja-razumijevanja, skripta će obaviti resize samo ako je sve ostalo po uvjetima uefi-win11.. npr winre particija mora biti nakon osove, ne prije, tad ne može resizati, a to ovisi o načinu instalacije, kako je koji os-installer u svoje vrijeme to radio dok su same instalacije od win7 nadalje kroz nadogradnje na polovici računala, tj samo nova +2018 računala koja su prije installa osa podešena prema uvjetima win11 (uefi, secboot, tpm..) i s novom installer skriptom (ne upgrade sa starog jer tad se ne zna koje je stanje diska-particija tj može i ne mora biti sukladno novom)..

-samu particiju je lako resizati, umjesto skriptom, može bilo koji disk-part manager (osim win-osovskog ili diskparta) koji nude guijevsko klikanje i time su daleko lakši.. no i dalje će ostati problem, npr oznaka particije ..

-ako je postojeća particija manja od 500mb (mora biti veća od 250mb).. tad resizanje ima smisla, pošto je barem 50% postojećih stanja-računala-particija veća, 350-500 i više mb, tad to jednostavno nije odgovor, tj particija-veličina uopće nisu uzrok problema ne prolaska installa, nego ostalo, pravila-uvjeti za win11...

 

-nova, pogotovo ručna instalacija, u kojoj juzer može kreirati po želji paritcije i dodjeliti im redosljed-kapacitet, će biti sukladna win11 i update će prolaziti, ostalo neće tj hoće samo ako su i ostali uvjeti zadovoljeni, ne samo kapacitet particije i tad resizanje nije riješenje jer nije ni problem.

-problem je ekšli u tome što je ms to tako i najavio, tj traži win11 kompatibilnost, mada lažna-izmišljena, dok dozvoljava install na 'nekompatibilno' po svojim ručnim uputama ili uz npr rufus, no kako ms kaže, tad neće raditi update.. zato ne radi, jer ms to radi namjerno, planski.. kako bi juzere elegantnije natjerao na novi os, uvjete, kao tpm2.0..  mada za sam os to nema baš nikakve veze, tj to je samo installer-skripta-uvjet, umjetan-lažan-izmišljen.

-problem čak nije za win10 temu-problemi.. jer po ms-u to nije problem nego 'fičer' :) .. tj ono upozorenje (prijetnja?) da takav os neće dobijati updateove, mada je to rečeno samo za w11.. no naravno da im je primarni cilj ubiti win10 prije.. ms ima dugo iskustvo s gašenjem osa-supporta, zna kako izbjeći stanje od xp-a.. i to rade.

-juzer koji ne želi 'probleme' tad podesi-instalira os sukladno željama ms-a.. ne pišati protiv vjetra i čuditi se rezultatu, tj ako i progurate ovaj update-problem.. 'sutra' će doći novi, jer ms to zna, odlučuje.. ili ovako, da ms želi fix, tad bi to već bilo fixano. ok? :)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 1
4 godine
offline
Windows 10 - problemi

 

OS kao OS. Trebao bi biti stabilan i brz u radu. Ovo pišem na Win 10 i prastarom PC-u. I ne kupuje mi se novi samo zato jer Microsoft to želi. Tim više što se brojni servisi raznih firmi koje koristim odvijaju na udaljenom serveru, pa ne opterećuju izravno PC nego neizravno putem Web browsera ili neke aplikacije. Win 11 na poslovnom laptopu isto radi ali je sve krcatiji smećem koje podupire AI (Copilot i sličns s*anja) i kojeg ne želim na radnom stroju. Bit će teško to onemogućiti, ali vjerujem da će se naći način).

 

S Microsoftovim OS-ovima je od samih početaka njegovih OS-ova bilo problema koje Microsoft nije htio riješiti (ili dodati neki utility), koje su korisnici sami rješavali, najčešće uz pomoć onih koji su znali nešto više. Koliko god trubili o sigurnosti OS-a, činjenica je da OS običnom kućnom korisniku koji čita news portale i šalje e-mail sam za sebe ne predstavlja problem, nego to rade aplikacije koje se naknadno instaliraju. A iz iskustva znamo da su manjkave na svim poljima. Meni je neshvatljivo kako u 2024. jedan MS Office i dalje ima razne probleme koji su opisani u povijesti svake nadogradnje, a ti problemi nekada znaju biti početnički.

 

Primjer zakrpe od 29.3.2024.:

"Excel We fixed an issue where the app closed unexpectedly when the user would attempt to open or import large text files."

 

"Outlook We fixed an issue where Office add-ins disappeared from the ribbon. i We fixed an issue that caused Outlook to exit unexpectedly when attaching an Outlook item from the Insert tab."

 

Je, riječ je o gomili linija programskog koda koje su nastale tijekom godina, ali nekada kao korisnici doživimo probleme kojih ne bi trebalo biti. Tako da si korisnici nekada moraju sami pomoći. Zahvalam sam svakomu tko takvu pomoć ponudi.

 
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Windows 10 - problemi

Dakle, pri paljenju računala čuje se kratki beep i na monitoru se pojavi no signal.

 

Računalo radi ali na monitoru ništa.

Ubacim nekakav random usb i tada ima signala na monitoru kratko, pojavi se win logo i tada opet no signal.

Tako računam ja da je nešto s windowsima pa napravim na usb-u da se može reinstalirati windowsi ali kad mi ponudi repair koji opet ne može popraviti stanje.

 

Novu instalaciju mi isto otkaže jer ne može instalirati.

 

Znači dok sam u biosu ili pokušaju instalacije ima signala na monitoru ali kada bi trebao ući u windows više ne radi.

 

Možda sam malo nejasan ali što da radim? Kojim redosljedom da idem ako bi popravio windowse?

 

Između ostalog mi je u jednom trenutku javio 0xc000000e.

 

 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

komp ili laptop?

 

ako je komp, ima li matičnu s diagnostičkim LEDicama ili ima na kontrolnim pinovima i one označene sa "Speaker" i je li postavljen zaj mali zvučnik?

 

Ako je laptop, svjetle li neke LEDice na tastaurI (CapsLock, NumLock...) u nekom ritmu ili uzorku ?

 

 

ovo što opisuješ je više simptomatično za neke osnovne hardverske probleme (Matična, RAM, CPU) i  moraš nači neki dijagnostički mod (u BIOSIma laptopa najčeešće postoji diagnostički mod, za komp moraš sam očitati s matiične piskanjem ili LEDicom)...

Ju je je? Je ju je!
11 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

Komp. Star je 10 godina, nema ledice na matičnoj.

 

Kažem čuje se jedan kratki beep i to je to.

 

Odspojio sam grafičku i spojio monitor direkt na ploču, isto se događa.

 

Formatirao sam jedan usb s free dosom i tako se pokrene i uredno radi.

 

 

Znači napravio sam preko media creation toola usb za pokrenuti win.

 

Ako stavim da prioritet pri bootanju  ima usb - pojavi se ovo na slikama.

 

Kao drugu opciju mi nudi UEFI nešto i o tome ću u drugom postu.

 

Bootanje sa ssd-a moram disableat jer bez obzira što stavim kao prioritet za bootanje nema signala ako ostanje kao opcija.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2024 11:51 (hispanic).
11 godina
offline
Windows 10 - problemi

E sad kad uspijem dignuti sistem preko tog uefi (uopce ne znam sto to znači, laik sam inače, nego eto nekad nešto poguglam pa uspije napraviti).

 

Nudi opciju instal i repair. Repair ne radi, dođe do nekog dijela i kaže ne može se popraviti.

Za instalaciju kaže da ne može niti na SSd niti na  HD.

 

 

Edit: imao sam dvije pločice RAM-a i probao sam kombinacije jedan, drugao - nije do toga.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.4.2024 11:55 (hispanic).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Ta instalacija Windowsa na USB je napravljena za disk koji je formatiran u GPT, a tvoji disk je u MBR formatu.
Morat ces tu instalaciju Windowsa na USB ponovo napraviti ali instalacija ce morati biti u MBR formatu.
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
djigibao kaže...
Ta instalacija Windowsa na USB je napravljena za disk koji je formatiran u GPT, a tvoji disk je u MBR formatu.
Morat ces tu instalaciju Windowsa na USB ponovo napraviti ali instalacija ce morati biti u MBR formatu.

 -ili obrnuto.. jer sva računala unazad desetljeće podržavaju uefi-bios i može se podesiti-promijeniti uz brisanje diska (podatci..) + budućnost kompatibilnost win10-11.. jer nas ms tjera već ove godine, iduće gašenje itd.

 

-bios mod, uefi (gpt, secboot, ahci..) i stari-legacy-mbr mod su 'dizel-benzin', ili-ili.

-matična (bios) podržava unazad +10godina dok za ms-win11 kriterij (izmišljen) računalo-mbo mora biti +2018god, za tpm2.0.. ali uz modifikaciju po ms uputama-ručno ili korištenjem rufusa možete napraviti install-stikić koji će raditi bez tih ograničenja i tad radi na svim računalima ovisno što želimo-podesimo, staro računalo bez uefija, prijelazno koje ima ali ovisi kako je podešeno i nova koja mogu biti samo uefi (često laptop nema drugu opciju-legacy + bootmeni cms..), dok računalo novije od 2018me može imati sve podešeno i podržava nemodificiran win11 install uvjet, ali mora biti odgovarajuće podešeno .. bez tog svaka drugačija kombinacija-par daje isti rezultat..

-računalo-bios koji ne podržava uefi je starije od 10-15god.. prestaro, preslabo, starije od core2 serije.. nedovoljno rama, slab cpu, grafika za današnje potrebe.. nije ni za surfanje.

-svi osevi duže od desetljeća imaju iste-slične kriterije, win-lin-mac.. 'isto je'.. isto pravilo, isti hw, iste mogućnosti (do novog mac-cpua..).

-kao sve, os-soft-računalo.. mora se updateati-ažurirati.. i stari macos je beskoristan, ne može ni sufrati bez novijeg osa-softa.. a da bi mogao noviji mora zadovoljiti hw krierije kao sse4.2+.. 

-linux ne postavlja takve uvjete, ali jednak rezultat, tj da bi bilo što radilo, browser, mora imati odgovarajući hw-fičere-mogućnosti.. linux nije čarobni štapić, tj takvo računalo tad nije za 'normalno' korištenje npr surfanje..

-win je win.. još godinu može w10... jer tako kaže ms.

 

.. tj sve tri stvari moraju biti jednake-sukladne-kompatibilne.. bios kao prvi uvjet tj podešavanje ovisno što se nudi i što se želi-treba iz nekog razloga.. bez takvog posebnog-izuzetak razloga, juzer 'treba' podesiti defaultno-uefi.. nema razloga ne podesiti tako + pišanje protiv vjetra tj ms odluke..

-disk, ako je već korišten tad je u mbr ili gpt modu + sec-enkripcija kao moguć dodatak .. promjena=brisanje (gubitak podataka).. tj clean install 'od nule' uključuje brisanje, diskpart-om, clean, tad se disk reinicijalizira u odgovarajućem modu, ovisno kako je bios podešen, što bios dozvoljava i kako je napravljen-bootan install medij-stikić.. 

bios + disk + stikić, sve troje u istom modu, bilo što različito ne prolazi, + driver + sec-enkripcija, tj isti je rezultat, disk je nedostupan i ista-slična poruka kao iznad..

 

-novi disk još nije inicijliziran, nema izabran-određen mod (gpt ili mbr).. prva instalacija-pokušaj to napravi automatski, tj priprema diska-particije jer je to korak prije i već idući boot nije isto, tj mora biti kompatibilno-jednako da bi mogao nastaviti.. tj može se svaki put kod clean installa prije tog diskpartom obrisati (shift+f10, diskpart .. select disk (paziti-broj..) .. clean.. ako ste obrisali pogrešan disk, nema ničeg.. paziti!).

 

-driver, tj ako je novo računalo-chipset, tad možda installer nema noviji odgovarajući driver za kontroler, sata-usb.. i tad ne vidi disk, jednako kao za sec.boot-enkripciju, tj rezultat je isti-sličan, disk nedostupan, kao i u pogrešnom gpt-mbr modu.. driver je lako riješiti, skinuti driver za konkretan hw, mora biti support proizvođača jer je to novo, time lako.. + često je naveden samo win11, isti driver radi s w10, za stariji hw kad postoje razlike tad koristiti sukladno winver-osu koji se instalira tj u pravilu posljednji-najnoviji osim za izuzetke od tog pravila.. + mora biti 64bitni (više nema 32bitnog osa za široke mase, inače driver od xp-a može raditi, važno je 'samo' 32 ili 64bitni.. + certifikacija + forsiranje installa da ga installer ne odbije itd..). Driver se realno ne mijenja, tj ako je nešto staro tad mora raditi stari driver, jer je isti.. a noviji može samo imati dodatne win power opcije i postavke-certifikate.. no sam dirver je isti za većinu, osim za bug-greške.. za stari hw ne mora postojati novi npr win11 driver, tad se ide unazad, 11, 10, 8.1.. do xp a problem je što tad većina nema 64bitne drivere jer je tad većina bila 32bitna, tj ovisi o supportu, serverima.. no tad je računalo prestaro, neadekvatno za današnje potrebe, opet, neovisno koji os, samo je razlika što win to forsira, mac ne pita, lin radi na svemu, no nije sam os ono što treba raditi.. mora raditi apps kao browser a to ne radi ako ne zadovoljava uvjete kao videodekoder (kao za tv-hevc-dvbt2..) i to direktno ovisi o cpu-jezgri-tehnologiji (fičer) kao i gpu + količini rama i diska za svaku app, igru koja nešto traži..

 

-install stikić je lako napraviti, naravno ako imate ispravno računalo s win koje radi.. tj skinuti ms-win-iso direktno s ms stranice, taj iso snimiti nemodificiran ili rufusom pa se može sve restrikcije ukloniti.. i u par pokušaja, podešavanja biosa + clean za disk mora proći.. sam win 10-11 radi na svemu, nije problem os, nego pravila-kompatibilnost i izmišljen uvjet od čega je najgore tpm i secboot jer kad se nešto dogodi tad juzer ne može do podataka-spasiti.. jer to služi upravo tome, tj koristi ima samo juzer klase jamesbond, ako mu ukradu računalo-disk.. ostali 'normalni' juzeri od tog nemaju ništa, kao ni sam os, jer to uopće nisu fičeri koje os treba-traži.. njemu je nevažno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Windows 10 - problemi

 

 

Pokušao sam što je prvo kolega napisao - nije uspjelo.

Pa sam iščupao SSD i probao instal na HD ali ni tamo nije htijelo MBR niti GPT.

 

Nakraju sam sam otišao i kupio novi SSD i evo radi.

Bio sam uvjeren da je nekakav softwerski problem jer sam ipak mogao pristupiti disku pa čak ga na kraju formatirati ali eto jeftinije mi je nakraju kupiti novi nego više trošiti vrijeme na ovo.  

 

Računalo je staro ali nije toliki krš da je za baciti.

 

I5, 16GBRam, 1650Super

 

 

Hvala vam svakako.

 

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

Mozda bi bilo dobro provjerit da ti slucajno taj disk nije nekako "postao" dinamicki disk...nemoj ga odmah otpisat/bacit

 

Ako se, nakon provjere, pokaze da je disk dinamicki onda ga samo "prebacis" u normalni disk i trebao bi ti radit

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.4.2024 17:35 (djigibao).
15 godina
offline
Windows 10 - problemi

-disk treba obrisati.. tad nema pogrešnog moda, neovisno gpt-mbr ili dyn-basic.. u installu, shift+f10, diskpart, clean.. ako je računalo-disk ispravno, mora raditi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice