Entry level DSLR's

poruka: 40
|
čitano: 6.968
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
RE: Entry level DSLR's

Slazem se sa stavom da umjetnicka vrijednost fotografije nema veze sa kvalitetom aparata, Terry Richardson snima sa idiotom i ne vidi bas dobro pa radi ludilo fotke. Medjutim tehnicka fotografija je lako mjerljiva. Kod cipa na digitalcu bitno je koliko hvata detalja u crnim i svjetlim tonovima, ostrina i ponasanje u slabim svjetlosnim uvjetima. Druga mjerljiva stvar su objektivi. Velika razlika je izmedju Sigme i Canon L objektiva iste zarisne duljine i otvora blende. Jednostavno ne mogu prihvatiti argument da se kupi DSLR aparat samo zato sto ima najbolji kit. Kasnije ce se kad tad morati kupiti drugi objektivi. Uostalom zato ulaziti u kupnju DSLRa ako se nema love za ostale objektive koji nerjetko kostaju vise nego samo tijelo aparata.

 

Edit: Pogledao sam malo po netu i saznao da se mogu stavljati Minoltini objektivi na Sony sto dosta povecava raspon objektiva ponudzenih za Alphu.

 

jesti i spavati
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.3.2008 17:50 (branimir).
16 godina
moderator
offline
RE: Entry level DSLR's
branimir kaže...
Velika razlika je izmedju Sigme i Canon L objektiva iste zarisne duljine i otvora blende. Jednostavno ne mogu prihvatiti argument da se kupi DSLR aparat samo zato sto ima najbolji kit. Kasnije ce se kad tad morati kupiti drugi objektivi. Uostalom zato ulaziti u kupnju DSLRa ako se nema love za ostale objektive koji nerjetko kostaju vise nego samo tijelo aparata.

 

Edit: Pogledao sam malo po netu i saznao da se mogu stavljati Minoltini objektivi na Sony sto dosta povecava raspon objektiva ponudzenih za Alphu

Sony je preuzeo Konica-Minolta diviziju za fotiće, tj. DSLR-e, naravno da nije njihova ponuda od jučer.... Dapače, budući da Sony (i Pentax) imaju stabilizaciju implementiranu u TIJELU, to automatski znači da su svi Minoltini objektivi koje imaš/kupiš stablizirani. Canon i Nikon idu na stabilizaciju u samom objektivu što znači mnogo, po meni, loših stvari: a) tjeraju te da kupuješ njihove objektive, smanjujući mogućnost izbora third party objektiva (Sigma, Tamron) b) svi stari objektivi, prije "vremena stabilizacije" su bezveze i gube vrijednost. Ukratko, sa svim ovim u vidu ponuda objektiva za Sony uopće nije loša, dapače izvrsna je.
Ali vratimo se pitanju kit objektiva, za koje ja i dalje mislim da ih brat bratu 50% korisnika entry level DSLR-a NIKADA ne zamijeni i NIKADA ne skida s aparata. Nisam vidio istraživanja na tu temu, ali uvjeren sam da bi mi dala za pravo. Ovaj trend će osobito biti vidljiv ove godine kada se predviđa rast tržišta entry level DSLR-a. Ekipa koja skuplja lovu za prvi DSLR i nema love da odmah kupi pet objektiva. Ostajem na tvrdnji da je veći raspon kita kod Sonya bitna prednost za POČETNIKE, a mogućnost kupnje stabiliziranih starih Minolti, te third party Sigmi i Tamrona, velika prednost za one koji nadiđu početnički status (ovo je prednost koju dijele s Pentaxom).

Bivši ćovijek, sada žena!
16 godina
offline
RE: Entry level DSLR's

Kada sam kupovao prvi DSLR ciljano sam na odrezeni aparat jer sam znao da cu kroz godine skupljati objektive, i nakon nekog vremena preci na full frame. Stabilizacija slike je plus velikom broju korisnika. Cijelu ovu situaciju sam previse gledao iz svoje perspektive i sudio po svojim iskustvima a ne objektivno, ali nejde mi nikako u glavu koji je razlog kupovine DSLR-a ako se nema u planu kupovati objektive. DSLR bez objektiva je kopile. Koja je namjena tog aparata. Vjerjatno ljudi zele probati vrtiti blendu, igrati se sa zarisnim duljinama i izgledati profesionalno ali valjda se to moze i sa jeftinijim aparatima. Kako se ljudima da tegliti to cudo od aparata. Osobno DSLR koristim samo za posao. Nije mi ni na kraj pameti snimati u trenucima dokolice sa icim drugim nego idiotom. Uperis i kliknes - divota.

 

 

 


jesti i spavati
16 godina
neaktivan
offline
RE: Entry level DSLR's

Nisan baš uspija sve pročitat vezano za ovu temu, al ja kad san kupova dslr na bozic uzeja san panasonic jer mi je nekoliko prodavaca reklo da je on najbolji zamene (biljna uš). Inace obozavan olynpuse  a ni sonijevi mi nisu puno losiji ali cijena i kolicina opcija (pri kupnji sa osnovnin kiton) mi je ipak bila isplativija u panasonica. e  a brane, nebi se slozija stoobon da je idijot najbolji jer bas to -uperi i klikni-nije neka draz slikavanja, ja svaku sliku koju ispucan pokusavan napravit posebnijon, napravit da ima ono nesto usebi jer ionako neslikajen da bi se sa 80-90godina moga sitit di san sve bija i pričat pajdašima   dok budemo igrali  ŠAH.  A sta se tice objektica, slazen se stobon brane sta ce normalnon coviku dslr ako nece kupit objektive, al mi ti nismo normalni nego, hrvati, balkanske seljačine koji se pravimo važnima sa velikim stvarima (ovo je po uzoru na onu staru: Veliko auto, mali...) heh

 

PS: Ako se ova poruka ispiše više puta NEZAMJERAJTE jer mi je komp sjeban.

PS2: Ako san koga uvridija sovin sa su hrvati-balkanske seljačine, nemojte biti uvrijeđeni nego prihvatite stvarnost onakvu kakva je.

PS3: A evo ovaj PS3 je samo da naveden sve sonyjeve plejstejšone (bar do sada).

16 godina
neaktivan
offline
RE: Entry level DSLR's
Zli Luđak kaže...
Ali vratimo se pitanju kit objektiva, za koje ja i dalje mislim da ih brat bratu 50% korisnika entry level DSLR-a NIKADA ne zamijeni i NIKADA ne skida s aparata. Nisam vidio istraživanja na tu temu, ali uvjeren sam da bi mi dala za pravo. Ovaj trend će osobito biti vidljiv ove godine kada se predviđa rast tržišta entry level DSLR-a. Ekipa koja skuplja lovu za prvi DSLR i nema love da odmah kupi pet objektiva. Ostajem na tvrdnji da je veći raspon kita kod Sonya bitna prednost za POČETNIKE, a mogućnost kupnje stabiliziranih starih Minolti, te third party Sigmi i Tamrona, velika prednost za one koji nadiđu početnički status (ovo je prednost koju dijele s Pentaxom).

 
Mene osobno je fotografija počela zanimati zahvaljujući nekolicini prijatelja. U osnovi jedan je počeo s analogijom, zainteresirao drugog, nakon godinu - dvije trećeg itd. Većina ih je počela isto kao i ja, kupnjom idiota ili UZ-a, gledanjem frendovih fotki uz "hoću i ja tak fotkat" ili "daj me nauči tak fotkat" te završila skupljanjem novca za dSLR a nijedan nije imao lovu da odmah kupi pet objektiva.

Nitko od njih nije ostao na kit objektivu, skoro svi su kupili makar 50-ku... Ima tu svega od Canon L-stakla do prastarih Practikinih objektiva.

 

Moje osobno zapažanje je da većina ljudi koji kupuju dSLR već ima nekog iskustva s fotografijom.

 

Npr. prije mi je bilo koji idiot bio dovoljan, UZ-ovi su izazivali wow efekt a dSLR je bio zanimljiv ali preskup("pa jesi normalan, za tu lovu kupiš ok auto!?IznenađenIznenađen."). Još učim, znam jedva osnove a skupljam za dSLR i 50-tku, poslije filtri, pa nova ili rabljena sigma 18-50 f2.8 pa tko znaOsmijeh... Zašto netko ne proizvede kompakt s senzorom i brzinom dSLR-a, stavi gore optiku ekvavilentnu 50mm f1.8-ici  i počne to prodavat za  razumnu cijenuMršti se.


Poruka je uređivana zadnji put ned 9.3.2008 16:40 (isthvan).
16 godina
moderator
offline
RE: Entry level DSLR's
branimir kaže...

Kada sam kupovao prvi DSLR ciljano sam na odrezeni aparat jer sam znao da cu kroz godine skupljati objektive, i nakon nekog vremena preci na full frame. Stabilizacija slike je plus velikom broju korisnika. Cijelu ovu situaciju sam previse gledao iz svoje perspektive i sudio po svojim iskustvima a ne objektivno, ali nejde mi nikako u glavu koji je razlog kupovine DSLR-a ako se nema u planu kupovati objektive. DSLR bez objektiva je kopile. Koja je namjena tog aparata. Vjerjatno ljudi zele probati vrtiti blendu, igrati se sa zarisnim duljinama i izgledati profesionalno ali valjda se to moze i sa jeftinijim aparatima. Kako se ljudima da tegliti to cudo od aparata. Osobno DSLR koristim samo za posao.  

 Sto ljudi sto ćudi buraz. U dubini duše, mnogi vlasnici DSLR-a, čak i oni koji kupuju objektive, žude za tim da imaju samo jedan - otud i nevjerojatan tržišni uspjeh raznih 18-200 ili 18-250mm "all in one" modela objektiva za razne aparate. Osobito je uspješan 18-200 Nikon VR kojega se unatoč povisokoj cijeni tražilo toliko da tvornica nije mogla proizvesti dovoljno. Sonyev 18-250 je isto popularan, unatoč kompromisima koji su načinjeni da se u jednu cijev ubaci toliko pokrivanje. Naravno da ti tri različita objektiva daju bolji rezultat ali ogromnom broju ljudi praktičnost je mnogo bitnija, koriste aparat na putu, ne žele mijenjati objektive u prašini ili na brodu itd.
 
Mene osobno DSLR zanima 95% radi slikanja van Zagreba (a u ZG živim i nažalost provodim previše vremena) - znači ili na putu, ili "doma" na moru, a ako je na moru uglavnom je vezano za biciklu ili plovilo. U Zagrebu slikam samo klince i obiteljske fotke a za to bi mi dosta bio bilo koji Ixus. U svjetlu toga me nekako privlače rješenja koja su "all in one" tipa, prenosiva ruksakom, fleksibilna i donekle kompaktna. Ne vidim nijednu situaciju u životu gdje bi nosio više od dva objektiva, a u 80% slučajeva bit će samo jedan. Odabir stativa (35 eura) naišao bi na podsmjeh profića, ali meni osobno ništa teže ne dolazi u obzir jer se ne bi nikad ni nosilo na bajk, u ruksak itd.

Bivši ćovijek, sada žena!
16 godina
offline
Entry level DSLR's

Moram priznati da sad jos nestrpljivije cekam sljedeci BUG.

 

Do sada sam planirao uzeti Nikon D60 sa kit objektivom 18-55, ali sada sam isao kopati o Sonyu A200 i nasao A200 sa dual kitom 18-70 i 75-300 za skoro istu cijenu..... 

 

 

BTW:Obavezno uzimam kit jer nemam dovoljan budzet da bi kupovao samo tijelo + zasebni objektivi, a vjerujem da 80% ako ne i vise "vikend" fotografa razmislja na isti nacin kao i ja.

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.3.2008 15:26 (Scorpyo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Entry level DSLR's
Scorpyo kaže...

Moram priznati da sad jos nestrpljivije cekam sljedeci BUG.

 

Do sada sam planirao uzeti Nikon D60 sa kit objektivom 18-55, ali sada sam isao kopati o Sonyu A200 i nasao A200 sa dual kitom 18-70 i 75-300 za skoro istu cijenu..... 

 

 

BTW:Obavezno uzimam kit jer nemam dovoljan budzet da bi kupovao samo tijelo + zasebni objektivi, a vjerujem da 80% ako ne i vise "vikend" fotografa razmislja na isti nacin kao i ja.

 A200 dere D60 uzduž i poprijeko. Nevjerojatno je koje je sve funkcije Nikon skinuo sa D60, a bez ikakvog racionalnog objašnjenja. Nemaš auto bracketing (A200 ima i osobno smatram to esencijalnom funkcijom), RAW + JPG način snimanja snima samo basic quality JPG (još nešto što smatram vrlo bitnim), mislim da Nikon daje samo bazični software za RAW (samo konverzija, bez podešavanja) uz aparat a bolji trebaš dokupiti (to mislim, ali bi trebalo provjeriti), D60 nema motor za autofokus u tijelu (a ni stabilizaciju u tijelu) što znači da moraš uzimati objektive s motorima i stabilizacijom.
Sve navedeno, A200 ima "in the box" a i košta manje.

Bivši ćovijek, sada žena!
16 godina
offline
RE: Entry level DSLR's
Zli Luđak kaže...
Scorpyo kaže...

Moram priznati da sad jos nestrpljivije cekam sljedeci BUG.

 

Do sada sam planirao uzeti Nikon D60 sa kit objektivom 18-55, ali sada sam isao kopati o Sonyu A200 i nasao A200 sa dual kitom 18-70 i 75-300 za skoro istu cijenu..... 

 

 

BTW:Obavezno uzimam kit jer nemam dovoljan budzet da bi kupovao samo tijelo + zasebni objektivi, a vjerujem da 80% ako ne i vise "vikend" fotografa razmislja na isti nacin kao i ja.

 A200 dere D60 uzduž i poprijeko. Nevjerojatno je koje je sve funkcije Nikon skinuo sa D60, a bez ikakvog racionalnog objašnjenja. Nemaš auto bracketing (A200 ima i osobno smatram to esencijalnom funkcijom), RAW + JPG način snimanja snima samo basic quality JPG (još nešto što smatram vrlo bitnim), mislim da Nikon daje samo bazični software za RAW (samo konverzija, bez podešavanja) uz aparat a bolji trebaš dokupiti (to mislim, ali bi trebalo provjeriti), D60 nema motor za autofokus u tijelu (a ni stabilizaciju u tijelu) što znači da moraš uzimati objektive s motorima i stabilizacijom.
Sve navedeno, A200 ima "in the box" a i košta manje.

 Upravo su navedeni razlozi bili ono sto me odgovaralo od kupnje D60, a do danas nisam imao konkretnu alternativu.....
16 godina
offline
Entry level DSLR's

Nadam se da nisam zakasnio sa ovim prijedlogom.

 

Mogu li se na CD/DVD uz slike slikane u idealnim uvjetima, kao i do sada, staviti i slike slikane pri visim ISO vrijednostima (u slucaju DSLRova 1200 i visim) jer svi fotici rade dobre slike u idealnim uvjetima. Ali kada se slika pri visim ISO vrijednostima kvaliteta slika (uglavnom) drasticno opada..... 

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.3.2008 9:02 (Scorpyo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice