Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šlampav

poruka: 62
|
čitano: 8.650
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šlampav".
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: DUMP-ovo očitovanje
15 godina
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla

1. ožujka?

http://msacademic.hr/ - Ne gubi vrijeme guglajući o prilikama koje učenicima i studentima nudi Microsoft, ovdje je sve što ti treba! Ako sad nemaš vremena, msacademic.hr je tu i sutra :)
14 godina
offline
Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šlampav

Haha ,promijenili su, pisalo je 21.3.2012......

Bilo bi zgodno......, ali nije potrebno !
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla

Sve se može zanemariti ALI NEMOGU SE ZANEMARITI NEISPRAVNA PITANJA. Ako imaš pitanje s greškom nečeš ga riješiti.

Arian RIčko
14 godina
neaktivan
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla
mbaksa kaže...
vlad0 kaže...

Čini se da je kritika urodila plodom? ;]

 

Inače vrlo dobar osvrt mbaksa, jedino je šteta što nisi pokušao dobiti službene komentare na sve od DP-a, DUMP-a i AZOO-a.

Molim ne skakati pred rudo. {#} Kritiku koju spominješ nisam ni vidio, s problemom me jedan forumaš upoznao nekoliko dana prije kritike koju spominješ, a tekst je "kasnio" jer sam čekao službeni komentar, koji na kraju nije stigao. Organizatori su, naravno, slobodni kontaktirati nas imaju li ikakav komentar.

 

Ma kakvo skakanje pred rudo, shvati to više kao mini-provokaciju. ;]

 

 

Fearless kaže...

mbaksa, evo i DUMP-ovog odgovora na cijelu stvar : http://www.dump.hr/

 

1. ožujka 2012. u Splitu
OSVRT NA ŽUPANIJSKU RAZINU INFOKUPA 2012

Službeni stav DUMP Udruge mladih programera o pogreškama počinjenim na županijskoj razini Infokupa. Treba priznati greške da bi bolja budućnost bila moguća.

Na dan županijske razine Infokup natjecanja (22. veljače) sa servera Infokup portala ukradeni su natjecateljski materijali povezani s tom razinom, čime je regularnost županijske razine izravno dovedena u pitanje.

Napad na sustav i uspješan pokušaj krađe natjecateljskih materijala smatramo vlastitom pogreškom – naivnom vjerom u natjecateljski duh sudionika. Šteta je nepovratno počinjena, ali sada smo svjesni prijetnje koju smo prije smatrali zanemarivom i činimo sve da se propust ne ponovi.

Za prijatelje i sudionike Infokupa, ovaj napad ne znači da su drugi podaci korisnika ugroženi. Sva vaša natjecateljska povijest, osobni podaci i druge vrijedne informacije koje ste svojim radom i sudjelovanjem na Infokupu stvorili su sigurne.

DUMP, kao suorganizator Infokup natjecanja, tvorac Infokup brenda i evaluatora zadataka, nastavit će štiti web portal. Infokup web portal izgrađen je za sve natjecatelje i zaljubljenike u informatiku, kao mjesto druženja za one slične nama, i nećemo odustati od daljnjeg razvoja zajednice zaljubljenika u tehnologiju.

Kao što smo ranije rekli, šteta je nepovratno počinjena, posebice za natjecatelje u kategoriji Osnove informatike i Algoritmi za srednje škole, čija su županijska natjecanja poništena i biti će ponovo održana 5. ožujka. Ispričavamo se za sve neugodnosti uzrokovane našom pogreškom, cijenimo svu podršku iskazanu DUMP-u u danima nakon napada. Nastavit ćemo poboljšavati sigurnost sustava web natjecanja i štiti vrijedne podatke pohranjene u njemu.

Također, svoje isprike želimo uputiti i mentorima i članovima povjerenstava, čija je brza reakcija pomogla u ranom otkrivanju problema i njegovom rješavanju. Bez vas, rješavanje problema ne bi uspjelo – hvala vam na tome.

DUMP Udruga mladih programera

 

 

Po ovom ispada da je DUMP bio žrtva pravog hackerskog napada, a ne da je riječ zapravo bila o tome da je netko od organizatora zadatke / rješenja stavio na web server. Pa da je čak i tako kako tvrdite, ti dokumenti ionako nisu tamo imali što raditi dok natjecanje nije bilo gotovo!

 

Ali vidiš, stvar je u ovakvim slučajevima vrlo, vrlo jednostavna... Ako vi i dalje tvrdite da je riječ o "napadu" i "krađi" onda imate obvezu sve prijaviti MUP-u i predočiti im dokaze da je doista tako. I onda će ti pojedinci morati odgovarati za učinjenu štetu. Ako to ne možete napraviti, znači da ipak nije bila riječ o "napadu" i "krađi". Doista jednostavno, zar ne? I na kraju još samo jedna stvar, da ne bi rekao da vas nisam upozorio: sve lažne prijave također podliježu krivičnom gonjenju, pa dobro razmislite želite li doista nastaviti s pokušajima prodavanja ovakvih priča za malu djecu.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.3.2012 14:11 (vlad0).
15 godina
neaktivan
offline
Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šlampav

@vlad0 Ako pogledas u komentarima na www.dump.hr vidjet ces da sam upravo to ja upisao u komentare. Slobodno se pridruži. 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla
vlad0 kaže...
 


Napad na sustav i uspješan pokušaj krađe natjecateljskih materijala smatramo vlastitom pogreškom – naivnom vjerom u natjecateljski duh sudionika. Šteta je nepovratno počinjena, ali sada smo svjesni prijetnje koju smo prije smatralizanemarivom i činimo sve da se propust ne ponovi.

 

Posto je da bi se doslo do tih podataka u linku trebalo promjeniti samo "skolsko" u "zupanijsko" znacili to da ako ja rucno upisujem link da sam napadac?

Inace, ja sam sudjelovao na natjecanju i do tih podataka nisam dosao prije nego sto je natjecanje zavrsilo ali ova izjava mi je stvarno fenomenalna.

 

 

15 godina
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla

Čisto DUMPovcima dobronamjerni savjet...

 

Takve stvari se uopće ne drže na nečemu što ima konekciju prema netu, a kamoli na serveru...

Sigurno netko od vas ima notebook. Disableajte mrežnu i wi-fi karticu i na njemu, na skrivenoj particiji koja je kriptirana držite zadatke i rješenja. Jedina stvar koja može biti prikopčana na to računalo sve dok su zadaci gore je vulgaris printer (pod ovo vulgaris ne smatram onaj koji printa 1/4 str. / min., već onaj koji nema apsolutno nikakvih doticaja sa mrežom). Same zadatke i rješenja plasirate u označenim (i pobrojanim), neprozirnim, zapečaćenim fasciklima. Alternativa je dizanje VPNa i SSH-om (pogledajte malo OpenSSH) prebacivanje podataka na isto tako sigurne (green machine) kompove.

 

Nije problem u tome što se natjecanje ponavlja (jbg, treba imati i sreće, koliko puta sam ja spušio jer je neki kreten zasro i sve nas vraćali na start), niti to što će možda netko ispasti,a po prvome je trebao proći (takav je život...), već to što ovakva natjecanja nerijetko donose ogromne prednosti na upisima na fakultet i mogu direktno utjecati jel će netko plaćati popriličnu lovu ili neće. Jel će dobiti stipendiju ili neće... Itd.

 

Što se tiče @vlad0, istina, čovjek je u pravu, možda malo preemocijonalno reagira, ali takvim iskazima samo doljevate sol na ranu. Umjesto da se kaže - jbg, sry, zajebali smo, DUMP ide - e, buhuhu mi smo žrtve. Shvaćam da se propust uvijek može dogoditi, al to treba odmah sanirati i 100 puta provjeriti jel sve u redu, pogotovo s ovako osjetljivim podacima. Da je netko ovo zaštitio samo s .htaccessom (iako je i to ćorak, više-manje), sumnjam da bi itko uspio doći do podataka. Sreća u nesreći je ta su "napadači" bili retardirano glupi i umjesto da su to odnijeli sa sobom u grob, išli su se okolo hvaliti. Zašto nitko od DUMPa nije provjeravao logove pa da vidi čudan promet? Ako imaš nešto tako važno na netu, daj svaki dan u 7 sati napravi dump dnevnika od zadnjih 25 sati.

 

Iskreno, i DUMP i natjecatelji mogu biti sretni što se ovo desilo, koliko god to zvučalo glupo, jer hajmo se pitati što bi bilo da se za propust nije doznalo i da jedan natjecatelj imao rješenja. I isto napravio i na državnom.

 

Koliko god @vlad0 ovdje bjesnio, ali napravio bih što on predlaže... Naganjo vještice dok se ne dozna tko je ukrao rješenja i istant diskvalifikacije cijele škole i ove i slijedeće godine, tako da ubuduće malo razmisle kako se treba ponašati. Treba imati i neki etički kodeks. Ako nađeš prospust - prijaviš ga!

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
16 godina
neaktivan
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla
Bukva kaže...

Takve stvari se uopće ne drže na nečemu što ima konekciju prema netu, a kamoli na serveru...

Sigurno netko od vas ima notebook. Disableajte mrežnu i wi-fi karticu i na njemu, na skrivenoj particiji koja je kriptirana držite zadatke i rješenja. Jedina stvar koja može biti prikopčana na to računalo sve dok su zadaci gore je vulgaris printer (pod ovo vulgaris ne smatram onaj koji printa 1/4 str. / min., već onaj koji nema apsolutno nikakvih doticaja sa mrežom). Same zadatke i rješenja plasirate u označenim (i pobrojanim), neprozirnim, zapečaćenim fasciklima. Alternativa je dizanje VPNa i SSH-om (pogledajte malo OpenSSH) prebacivanje podataka na isto tako sigurne (green machine) kompove.

 

Mislim da su pokušavali olakšati distribuciju prema županijskim povjerenstvima (21 povjerenstvo, right?)

 

Županijska povjerenstva ujutro, prije natjecanja printaju zadatke.

 

Što znači da se *samo* trebalo mejlati zadatke povjerenstvima u 7:00am umjesto da se stavljaju oko ponoći na javni server, i sve bi bilo u redu. A tako se, koliko ja znam, radilo okvirno desetak godina dok je HSIN organizirao natjecanja. Ako već ne desetak, pet sigurno. Dakle upitno je samo i jedino to što su zadaci radili na javno dostupnom serveru bez apsolutno ikakve zaštite. Da su bar password nekakav imali, moglo bi se pričati o napadu. Ovako je, nažalost, sve ispalo smiješno, konfrontativno i optuživački - minimalno jedan veliki PR fail.

 

Sad zašto ljudi nisu prijavili... Otvoreno ću reći (neka se nitko ne nađe uvrijeđenim): ne postoji velika ljubav prema trenutnim organizatorima natjecanja od strane samih natjecatelja. Vrlo je lako nanizati razloge, a najmanji od njih je niz PR failova zadnjih godina, kao i fokusa na kvalitetu krivih stvari. Prečesto se čini da je trenutno estetika bitnija od sustavske kvalitete i poštovanja prema natjecateljima. Pohvale na estetici, ali ovogodišnji debakl -- treću godinu po redu -- je pokazatelj da to treba biti zadnja stvar na koju se misli.

 

Opet, bez da se itko nađe uvrijeđenim, nekako se čini prigodnim:

  • Fool me once, shame on you.
  • Fool me twice, shame on me.
  • Fool me thrice... što ove godine?

 

Eh da, i Bukva spominje da su "varači" trebali "odnijeti tajnu u grob". Isti sustav natjecanja se koristio i prošle godine. Ne znam. Ali zanimljivo je za razmisliti.

the evil programming mastermind
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.3.2012 17:43 (ivucica).
14 godina
neaktivan
offline
Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šlampav

DUMB, ne DUMP 

 

{#}

xFire: rebelsy | steam: rebelsycro | origin: rebelszuka
 
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla
Bukva kaže...
....

 

Bukva, profesionalno se bavim sistem administracijom već popriličan niz godina i problematika sigurnosti podataka je nešto što mi stoji u opisu posla. Sad na to pridodaj činjenicu da sam do prije nekoliko godina i sâm radio na organizaciji natjecanja iz informatike (radi nedostatka vremena sam otišao taman koju godinu prije nego je DUMP to preuzeo) te da mi je vrlo dobro poznato kako jedan takav sustav - a pritom mislim na ljude, organizaciju i tehniku kao jednu cjelinu - mora funkcionirati. I kad to dvoje uzmeš u obzir, normalno da ne mogu ne reagirati kad netko pokušava vlastite (neoprostive!) greške opravdati objašnjenjima koje vjerojatno ni osnovnoškolski natjecatelji ne mogu shvatiti ozbiljno.

 

 

A DUMP i DP su zajedno u kombinaciji napravili toliko propusta vezano uz ovo da je to jednostavno prestrašno:

 

Prvo: ti dokumenti se nisu sami od sebe stvorili na web serveru nego ih je netko tamo svjesno stavio. A tko normalan ide to stavljati na javno dostupno mjesto prije početka natjecanja?

 

Drugo: ako su ti dokumenti iz nekog razloga (iako iz vlastitog iskustva znam da razloga za ovako nešto nema!) trebali biti na web serveru... Onda je minimum minimuma kojeg su trebali napraviti zaštita direktorija u kojem su se nalazili kompliciranom kombinacijom korisničkog imena i lozinke, a same dokumente dodatno staviti u neki RAR/ZIP sa kompliciranom lozinkom.

 

Treće: ako si već stavio nezaštićene dokumente na javno dostupan web server, koliku dozu naivnosti moraš imati u sebi kad si pretpostavljao da nikome od toliko pametnih natjecatelja (koji rješavanje problema imaju u malom prstu) neće pasti na pamet da proba jednostavno promijeniti URL? I onda se čudom čudiš kad se to dogodi i prozivaš to "napadom" i "krađom" (iako promijena URL-a kako bi se došlo do javno dostupnih podataka to nije po ni jednoj kategoriji!) te optužuješ natjecatelje za svoje vlastite propuste!

 

Četvrto: ako se to već dogodilo i neki učenici su uspjeli doći do zadataka (i ti si znao da se to dogodilo) onda se ne možeš praviti blesav i izjavljivati kako (citiram) "kratkotrajna vidljivost natjecateljskih materijala zbog tehničkih problema na sustavu natjecanja nije mogla utjecati na regularnost provedbe natjecanja ni u jednoj kategoriji". Tehnički problemi? Koji tehnički problemi? Nije utjecalo na regularnost provedbe natjecanja? Kako nije utjecalo? Ne znam, možda sam ja glup ili nešto, ali ovo objašnjenje nema apsolutno nikakvog smisla.

 

Peto: kad su ih konačno svi pritisnuli da otvoreno priznaju pogreške i snose odgovornost za njih, oni i dalje to ne rade nego objavljuju besmislene odluke i osvrte, proglašavaju natjecanja ništavnima te poreznim obveznicima izbijaju lovu iz ruku za organizaciju novih. A do svega toga ne bi došlo da ovo natjecanje ne organiziraju ljudi iza kojih stoji tek nekoliko godina iskustva. A da vas usput podsjetim: jedan od razloga zbog kojeg je AZOO oduzeo natjecanje HSIN-u je taj što je HSIN tražio dovoljno sredstava kako bi mogao kvalitetno održati sva potrebna natjecanja (čitaj: od prve i bez ovakvih skandala).

 

 

Ja ovdje nemam nikakvog osobnog interesa, ali uvijek ću se zalagati se da se prema mladim hrvatskim informatičarima svi mi stariji odnosimo s dužnjim poštovanjem. Ti mali IT-jevci su naša budućnost i nedopustivo je da se ovakvo nešto događa na natjecanjima na kojima bi oni trebali pokazati koliko znaju, mogu i žele. Jednostavno je nedopustivo. Nije me briga koliko je DUMP eventualno uspješan na drugim poljima (predavanja, tečajevi itd.), ali u organizaciji informatičkih natjecanja su se pokazali kao potpuni amateri izgubljeni u magli.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.3.2012 17:56 (vlad0).
12 godina
offline
Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šlampav

pitanje: zašto HSIN ne vrati natrag organizaciju pod svoje? te postoji li neka treća opcija?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla
vlad0 kaže...
Bukva kaže...
....

 

Bukva, profesionalno se bavim sistem administracijom već popriličan niz godina i problematika sigurnosti podataka je nešto što mi stoji u opisu posla. Sad na to pridodaj činjenicu da sam do prije nekoliko godina i sâm radio na organizaciji natjecanja iz informatike (radi nedostatka vremena sam otišao taman koju godinu prije nego je DUMP to preuzeo) te da mi je vrlo dobro poznato kako jedan takav sustav - a pritom mislim na ljude, organizaciju i tehniku kao jednu cjelinu - mora funkcionirati. I kad to dvoje uzmeš u obzir, normalno da ne mogu ne reagirati kad netko pokušava vlastite (neoprostive!) greške opravdati objašnjenjima koje vjerojatno ni osnovnoškolski natjecatelji ne mogu shvatiti ozbiljno.

 

Oke... A u čemu se ti i ja razilazimo točno?

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
14 godina
neaktivan
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla
Bukva kaže...

Oke... A u čemu se ti i ja razilazimo točno?

 

Ma u ničemu, moj se odgovor odnosio na ovo:

 

Bukva kaže...
Što se tiče @vlad0, istina, čovjek je u pravu, možda malo preemocijonalno reagira...

 

 

A usput kad već pišem odgovor da se pohvalim kako sam replicirao "napad" i "uspješnu krađu" Infokup 2012 natjecateljskih materija - evo LINK za one koje zanima.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.3.2012 19:46 (vlad0).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla
Tanuki kaže...

pitanje: zašto HSIN ne vrati natrag organizaciju pod svoje? te postoji li neka treća opcija?

Zato jer im fali novaca, točnije država im je prestala plaćati koliko im je trebalo ( mislim da im nije plaćala par godina, al da su to neko vrijeme ipak trpili i krpali se parama iz vlastitih džepova ) pa su odustali od organizacije. Računaj da sama ta općinska, županijska i državna natjecanja nisu jedino što HSIN organizira. To im je bilo najmanje važno ( jer natjecatelje za razna međunarodna natjecanja mogu i preko HONI-ja izabrati ) pa su odustali od toga.

Guide za Warwicka: http://www.leaguecraft.com/strategies/guide/3252 Guide za Xin Zhaa:http://leaguecraft.com/strategies/guide/7326 Warbringer007 ( EU ) te moj brat Chomet ( EU )
15 godina
neaktivan
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla
vlad0 kaže...

 

 

A usput kad već pišem odgovor da se pohvalim kako sam replicirao "napad" i "uspješnu krađu" Infokup 2012 natjecateljskih materija - evo LINK za one koje zanima.

Baš su me zanimala rješenja, maknuli su link na portalu, ali ih nisu maknili sa servera.

 

Najbolji broj je 73.73 je 21. prosti broj.Njegov zrcalni par, 37, je 12.,a njegov zrcalni par, 21,je nastao množenjem brojeva sedam i tri.U binarnom sustavu, 73 je palindrom: 1-0-0-1-0-0-1.
12 godina
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla
Blizek kaže...
Tanuki kaže...

pitanje: zašto HSIN ne vrati natrag organizaciju pod svoje? te postoji li neka treća opcija?

Zato jer im fali novaca, točnije država im je prestala plaćati koliko im je trebalo ( mislim da im nije plaćala par godina, al da su to neko vrijeme ipak trpili i krpali se parama iz vlastitih džepova ) pa su odustali od organizacije. Računaj da sama ta općinska, županijska i državna natjecanja nisu jedino što HSIN organizira. To im je bilo najmanje važno ( jer natjecatelje za razna međunarodna natjecanja mogu i preko HONI-ja izabrati ) pa su odustali od toga.

pa zar djeca nisu jedina važna u cijeloj priči? natječu se i ostala djeca bez obzira na one koji idu na HONI. o ovome i pričamo cijelo vrijeme, zar ne? ne vjerujem da su se najbolji natjecatelji bunili na ikakve propuste, njima je, pretpostavljam svejedno? a što ako DUMP recimo odustane od organizacije? postoji li neka treća opcija?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla
Tanuki kaže...
Blizek kaže...
Tanuki kaže...

pitanje: zašto HSIN ne vrati natrag organizaciju pod svoje? te postoji li neka treća opcija?

Zato jer im fali novaca, točnije država im je prestala plaćati koliko im je trebalo ( mislim da im nije plaćala par godina, al da su to neko vrijeme ipak trpili i krpali se parama iz vlastitih džepova ) pa su odustali od organizacije. Računaj da sama ta općinska, županijska i državna natjecanja nisu jedino što HSIN organizira. To im je bilo najmanje važno ( jer natjecatelje za razna međunarodna natjecanja mogu i preko HONI-ja izabrati ) pa su odustali od toga.

pa zar djeca nisu jedina važna u cijeloj priči? natječu se i ostala djeca bez obzira na one koji idu na HONI. o ovome i pričamo cijelo vrijeme, zar ne? ne vjerujem da su se najbolji natjecatelji bunili na ikakve propuste, njima je, pretpostavljam svejedno? a što ako DUMP recimo odustane od organizacije? postoji li neka treća opcija?

 

Savjetujem ti da polako i sa razumijevanjem pročitašOBAVIJEST HRVATSKIM UČENICIMA, MENTORIMA I HRVATSKOJ JAVNOSTI. Ne radi se o tome da HSIN nije želio i dalje biti organizator natjecanja, nego im je AZOO toliko bezobrazno srezao sredstva da natjecanja jednostavno više nije bilo moguće održavati na istoj razini. I što se onda dogodilo? AZOO je organizaciju natjecanja predao DUMP-u. I sad imamo ovo što imamo.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
12 godina
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla
vlad0 kaže...
Tanuki kaže...
Blizek kaže...
Tanuki kaže...

pitanje: zašto HSIN ne vrati natrag organizaciju pod svoje? te postoji li neka treća opcija?

Zato jer im fali novaca, točnije država im je prestala plaćati koliko im je trebalo ( mislim da im nije plaćala par godina, al da su to neko vrijeme ipak trpili i krpali se parama iz vlastitih džepova ) pa su odustali od organizacije. Računaj da sama ta općinska, županijska i državna natjecanja nisu jedino što HSIN organizira. To im je bilo najmanje važno ( jer natjecatelje za razna međunarodna natjecanja mogu i preko HONI-ja izabrati ) pa su odustali od toga.

pa zar djeca nisu jedina važna u cijeloj priči? natječu se i ostala djeca bez obzira na one koji idu na HONI. o ovome i pričamo cijelo vrijeme, zar ne? ne vjerujem da su se najbolji natjecatelji bunili na ikakve propuste, njima je, pretpostavljam svejedno? a što ako DUMP recimo odustane od organizacije? postoji li neka treća opcija?

 

Savjetujem ti da polako i sa razumijevanjem pročitašOBAVIJEST HRVATSKIM UČENICIMA, MENTORIMA I HRVATSKOJ JAVNOSTI. Ne radi se o tome da HSIN nije želio i dalje biti organizator natjecanja, nego im je AZOO toliko bezobrazno srezao sredstva da natjecanja jednostavno više nije bilo moguće održavati na istoj razini. I što se onda dogodilo? AZOO je organizaciju natjecanja predao DUMP-u. I sad imamo ovo što imamo.

dakle, ako sam dobro shvatio, DUMP uspijeva (koliko-toliko) organizirati natjecanje sa sredstvima s kojima HSIN-u to nije bilo moguće? pitam po treći put- postoji li treća opcija za organizatora??

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla
Tanuki kaže...

dakle, ako sam dobro shvatio, DUMP uspijeva (koliko-toliko) organizirati natjecanje sa sredstvima s kojima HSIN-u to nije bilo moguće? pitam po treći put- postoji li treća opcija za organizatora??

 

Ne, krivo si shvatio. Ponavljanje natjecanja ≠ organizacija natjecanja (pa ni "koliko-toliko"). A što se sredstava tiče, već sada se (županijska razina) cifra radi ponavljanja množi sa faktorom 2, pa ti vidi. A koliko vidim, prošle godine su na državnom natjecanju izbjegli sličan scenarij (tada su valjda uspjeli ovo zgurati pod tepih). Posebno je zanimljiv zadnji paragraf kojeg je ovaj učenik napisao: "Čini se da se ovogodišnjem državnom natjecanju srednjoškolaca u kategoriji ‘Algoritmi’ pristupilo sa ciljem da se samo ‘odradi posao’. Ako se takav pristup ne promijeni, bojim se da će se uzlazna putanja uspjeha naših natjecatelja lagano pretvoriti u silaznu te se će ti uspjesi polako, ali sigurno, nestati.".

 

A što se treće opcije tiče, zbog čega bi se uopće išlo na treću opciju? Zna se točno koja opcija funkcionira i koliko je sredstava potrebno da bi funkcionirala.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
16 godina
protjeran
offline
Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šlampav

2 godine prije:

 

http://www.bug.hr/vijesti/nezadovoljni-mladi-informaticari/101482.aspx

 

HSIN je otkazao suradnju s Agencijom za odgoj i obrazovanje (AZOO) koja je organizaciju i provedbu povjerila udruzi DUMP osnovanoj u siječnju ove godine. U pismu informatičari navode da „njezini članovi nemaju praktički nikakvog iskustva u organizaciji informatičkih natjecanja“ te potez AZOO-a smatraju krajnje neprofesionalnim i nepromišljenim.

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla
vlad0 kaže...
Tanuki kaže...

dakle, ako sam dobro shvatio, DUMP uspijeva (koliko-toliko) organizirati natjecanje sa sredstvima s kojima HSIN-u to nije bilo moguće? pitam po treći put- postoji li treća opcija za organizatora??

 

Ne, krivo si shvatio. Ponavljanje natjecanja ≠ organizacija natjecanja (pa ni "koliko-toliko"). A što se sredstava tiče, već sada se (županijska razina) cifra radi ponavljanja množi sa faktorom 2, pa ti vidi. A koliko vidim, prošle godine su na državnom natjecanju izbjegli sličan scenarij (tada su valjda uspjeli ovo zgurati pod tepih). Posebno je zanimljiv zadnji paragraf kojeg je ovaj učenik napisao: "Čini se da se ovogodišnjem državnom natjecanju srednjoškolaca u kategoriji ‘Algoritmi’ pristupilo sa ciljem da se samo ‘odradi posao’. Ako se takav pristup ne promijeni, bojim se da će se uzlazna putanja uspjeha naših natjecatelja lagano pretvoriti u silaznu te se će ti uspjesi polako, ali sigurno, nestati.".

 

A što se treće opcije tiče, zbog čega bi se uopće išlo na treću opciju? Zna se točno koja opcija funkcionira i koliko je sredstava potrebno da bi funkcionirala.

dakle, tvoje rješenje je platiti HSIN-u više i onda bi sve funkcioniralo? a pošto novaca za to očito nema? koje je onda rješenje? 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla
Tanuki kaže...
vlad0 kaže...
Tanuki kaže...

dakle, ako sam dobro shvatio, DUMP uspijeva (koliko-toliko) organizirati natjecanje sa sredstvima s kojima HSIN-u to nije bilo moguće? pitam po treći put- postoji li treća opcija za organizatora??

 

Ne, krivo si shvatio. Ponavljanje natjecanja ≠ organizacija natjecanja (pa ni "koliko-toliko"). A što se sredstava tiče, već sada se (županijska razina) cifra radi ponavljanja množi sa faktorom 2, pa ti vidi. A koliko vidim, prošle godine su na državnom natjecanju izbjegli sličan scenarij (tada su valjda uspjeli ovo zgurati pod tepih). Posebno je zanimljiv zadnji paragraf kojeg je ovaj učenik napisao: "Čini se da se ovogodišnjem državnom natjecanju srednjoškolaca u kategoriji ‘Algoritmi’ pristupilo sa ciljem da se samo ‘odradi posao’. Ako se takav pristup ne promijeni, bojim se da će se uzlazna putanja uspjeha naših natjecatelja lagano pretvoriti u silaznu te se će ti uspjesi polako, ali sigurno, nestati.".

 

A što se treće opcije tiče, zbog čega bi se uopće išlo na treću opciju? Zna se točno koja opcija funkcionira i koliko je sredstava potrebno da bi funkcionirala.

dakle, tvoje rješenje je platiti HSIN-u više i onda bi sve funkcioniralo? a pošto novaca za to očito nema? koje je onda rješenje? 

 Zato se to zove ULAGANJE U BUDUĆNOST.

Guide za Warwicka: http://www.leaguecraft.com/strategies/guide/3252 Guide za Xin Zhaa:http://leaguecraft.com/strategies/guide/7326 Warbringer007 ( EU ) te moj brat Chomet ( EU )
12 godina
offline
Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šlampav

ah, vama je dakle stalo do toga da HSIN dobije nazad nekih 350 tisuca kuna za organizaciju (hvala momku koji je postao temu poviše, od tamo mi podatak :)

sad mi je sve jasno. pozdrav!

 
1 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla
Tanuki kaže...

ah, vama je dakle stalo do toga da HSIN dobije nazad nekih 350 tisuca kuna za organizaciju (hvala momku koji je postao temu poviše, od tamo mi podatak :)

sad mi je sve jasno. pozdrav!

 

Jesi li uopće pročitao dokument iz mojeg posta (službeno HSIN-ovo priopćenje)? Izvući ću ti samo neke dijelove:

 

...


Isti scenarij odigravao se i u ovoj školskoj godini. Najprije je AZOO smotru softverskih radova, ucijenivši HSIN i Državno povjerenstvo, prepustio Microsoftu (?), Državno je natjecanje smanjeno za jedan dan, smanjeni su honorari za izradu zadataka (od 20 do 33%). Unatoč tome,uspješno su provedena školska natjecanja s nadom da će se u međuvremenu postići sporazum sAZOO oko provedbe daljnjih natjecanja i adekvatnog honoriranja provedenog posla. U tu je svrhu HSIN 12. veljače 2010. uputio AZOO-u opis poslova i troškova za održavanje natjecanja iz informatike za 2010. godinu izrađen temeljem iskustva HSIN-a i prošlogodišnjih isplaćenih honorara za provedeni posao (prijedlog je usuglašen sa stručnim suradnicima, od kojih je 10 (deset) članova Državnog povjerenstva). AZOO je 17 dana poslije, 1. ožujka 2010 (u nekoliko navrata smo pismeno molili hitan odgovor, radi vremenika natjecanja), honorare stručnim suradnicima u odnosu na 2009. godinu znatno smanjio (nekima i do 80%), a ne treba niti spominjati, da nije spreman HSIN-u platiti niti kune za odrađeni posao u stručnoj službi. Obrazloženja za ovaj potez ne smatramo niti stručnim niti objektivnim.
 

 

...


HSIN bi možda ponovo posegnuo u vlastita sredstva, ali proračunom za tehničku kulturu za 2010. godinu sredstva su mu za programe smanjena za 63%. AZOO nam nudi sporazum osuradnji za ovaj posao s mogućnošću otkaza u roku od 10 dana bez ikakvih obveza, što smo im ranije u više navrata rekli da mi to ne možemo prihvatiti. Kriza je, jasno nam je. Novaca ima manje i to nam je jasno, ali po našim informacijama AZOO je dobio iz proračuna RH samo 15% sredstava manje za 2010. godinu? Čemu onda tolika smanjenja za natjecanja iz informatike, pogotovo imajući u vidu da je već znatna ušteda ostvarena prepuštanjem smotre Microsoftu (o ispravnosti ove odluke bi se dalo raspravljati, ali to nije tema ovog teksta…) i smanjenju Državnog natjecanja za jedan dan?

Natjecanje iz informatike puno košta! Naravno, treba osigurati smještaj, prijevoz, unajmiti računala, razvući mrežu, instalirati softvere... Za to su potrebna velika sredstva. Ali uložiti ogromnasredstva u smještaj učenika i profesora, prijevoz, izradu zadataka, računala i ostalo, a štedjeti na i tako malim honorarima ljudi koji će cijeli posao kvalitetno provesti, ima li to smisla? Uzrok otkaza suradnje nije isključivo smanjeno financiranje programa, već nemar i nedostatak sposobnosti i razumijevanja nadležnih, koji bojimo se ne shvaćaju važnost dobro razvijenog sustava rada s nadarenima, kao osnovu razvoja modernog društva. Zbog navedenog omalovažavajućeg odnosa nadležnih prema sustavu natjecanja, te Hrvatskom savezu informatičara, bili smo prisiljeni otkazati suradnju i time ukazati na probleme, koji će, ako ih ne riješimo, uništiti još jednu stvar s kojom se Hrvatska donedavno ponosila pred međunarodnom zajednicom. Da netko ne pomisli da je ovdje riječ samo o novcu (ili o nekom velikom novcu, govorimo o 70-tak tisuća kuna). Bila je to samo kap koja je prelila čašu višegodišnjeg nezadovoljstva odnosom AZOO-a prema svim natjecanjima, pa tako i prema HSIN-u i natjecanjima iz informatike, što je i dovelo do otkaza suradnje na informatičkim natjecanjima u 2010. godini. Iz višegodišnje prakse AZOO-a stječe se dojam da je samo bitno održati što veći broj natjecanja sa što manje novca. Kvaliteta? Da li je ikoga briga za to? Glavno da je održano! Djeca i profesori su nezadovoljni, puno je pritužbi ljudi s terena.
 

 

...

 

Toliko zasad.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla

 

Vidim da tu neki pišu od VPN-u,  ssh-u itd.. Mislim da je jadničak koji je stavio testove na server čisti informatički dibidus, koji za te pojmove nije ni čuo. Ta osoba očito nije upoznata sa činjenicom da su datoteke na web serveru dostupne iako nisu linkane sa neke stranice.

 

I ono što je još čudnije, koje su to osobe dale tom dibidusu 10 sati prije  (a možda i više) testove da ih on postavi na web, odnosno tko uopće drži takvu osobu na nekakvim poslovima vezanim za informatiku.

 

Nadam se da ta osoba ne dobija nekakva financijska sredstva (plaću, ugovore o djelu ili sl.) za poslove koje obavlja.

 

Osvrt DUMP-a na županijsku razinu je tragikomičan. Kao da im je neki političar to pisao.

 

"Napad na sustav i uspješan pokušaj krađe natjecateljskih materijala" -> ovo nije za komentirati jer napada nije niti bilo, a ne vidim baš ni krađu ako je nešto stavljeno na internet.

"cijenimo svu podršku iskazanu DUMP-u u danima nakon napada."  -> opet, pa oni prave budale od nas. Ja se ovomu ne mogu načuditi. Šta to DUMP vodi sin nekog političara koji je završio neki "prestižni" privatni hrvatski fakultet.

" tvorac Infokup brenda i evaluatora zadataka" -> koji brend to je užas. A svaka im čast na evaluatoru zadataka, netko je uspio napraviti .bat datoteku u kojoj piše nešto tipa

gcc main.c

a.out < test1.txt > out1.txt , cmp out1.txt ok1.txt     itd... (ovo sad karikiram, ali vjerujem da solidnijem informatičaru ne bi trebalo više od 1 dan da složi solidan evaluator)

 

Mislim da se DUMP odmah nakon državne razine treba povući sa svih natjecanja.  Ima se godina dana da se sve organizira, a ne da učenici dobiju testove pune grešaka koje je netko slagao 2 dana prije natjecanja.

 

 

 

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šlampav

DUMP (yard) bi bio nesposoban organizirati i natjecanje tipa "četiri kafića" (u informatici). AZOO ne samo da uskraćuje sredstva svima, nego u zadnje vrijeme sve češće radi propuste gdje su npr. dva županijska (ne državna koja i ovako i onako traju tri dana) natjecanja istog dana (prošle godine čini mi se vjeronauk i debata, a ove engleski i debata- ali je debata bila odgođena zbog prelijepog vremena :P, pa tu nije nitko ni kriv).

Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šlampav

Cuo sam danas da se ponavlja natjecanje i iz Osnova informatike? Jel to istina?

xFire: rebelsy | steam: rebelsycro | origin: rebelszuka
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla
rebelsy kaže...

Cuo sam danas da se ponavlja natjecanje i iz Osnova informatike? Jel to istina?

O čemu se piše u ovoj temi?

Najbolji broj je 73.73 je 21. prosti broj.Njegov zrcalni par, 37, je 12.,a njegov zrcalni par, 21,je nastao množenjem brojeva sedam i tri.U binarnom sustavu, 73 je palindrom: 1-0-0-1-0-0-1.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šla
Tomislav95 kaže...

O čemu se piše u ovoj temi?

Sta o cemu se pise? Pa trebali su se samo Algoritmi ponavljati? Zar ne?

 

EDIT: Nisam citao clanak.

 

"Tako će se ponoviti natjecanje i iz algoritama i iz osnova informatike za srednje škole, 5. ožujka. Neki od onih koji "

xFire: rebelsy | steam: rebelsycro | origin: rebelszuka
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.3.2012 15:51 (rebelsy).
12 godina
neaktivan
offline
Županijski Infokup 2012. - Bistri mladci i šlampav

i ima i nema jako smisla ponavljati ovo natjecanje jer sam ja npr. u prošlom trebao proći na državno, a sada neću. zašto bi onda netko tko je imao veću koncentraciju sada išao na državno, a ja koji sam bio "bistriji" onda ne.

 
2 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: DUMP-ovo očitovanje
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice