Virtualizirano okruzenje za hosting servera

poruka: 6
|
čitano: 3.060
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Virtualizirano okruzenje za hosting servera

Imam jedan dedicated server na kojem je instaliran Win 2012 host. Tamo je i VMWare Workstation sa par virtualki (linux, win sa java). Te virtualne imam da ne bi zeznuo slucajno host os sa raznim verzijama Jave, MySQLa, tko zna cega, ako se to raspadne da mi ne zezne host jer mi je on bitan.

Sredio sam i da rutam promet prema internoj virtualki, npr kada ukucam test.web.com, IIS na hostu zna rutat promet na internu masinu/virutalku (App Request Routing addon za IIS), a npr www.web.com se posluzuje sa host IISa. 

 

Cilj:

 - hostanje web-ova sa virtualki

 - interni servisi (db, build server, ...) izolirani u LANu

 - jednostavno dodavanje/brisanje VMova. Sam-svoj-cloud ;)

 

Ogranicenja:

 - 1 staticki dodjeljen IP na jednoj mreznoj

 - radi se o "obicnom" PCu u jednom data centru

 - PC je i7, 32gb ram, 2x256gb ssd

 

Ono sto bi ja htio, mozda, ako ne pricam gluposti:

 - uzet HyperV host supervisor, baremetal (MS verzija vmware esx-a, besplatno)

 - HyperV ima interni virtual switch

 - dignuti N virtualki (win, linux)

 - virtualke naravno moraju moc ic na internet

 - virtualke se medjusobno vide putem internih IP adresa dodjeljenih od virtualnog switcha

 - reverske proxy koji na vanjskoj IP adresi

 - taj r. proxy zna preusmjeravati promet, tako da mogu vezat www.bla.com na jednu virtualku, www.ble.com na drugu, njok.ble.com na trecu, i slicno

 - HAProxy ili nginx kao reverse proxy

 

Dali ovo uopce drzi vodu? 

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Virtualizirano okruzenje za hosting servera

Može može, samo par podpitanja.

 

Koliko virtualki, kojeg tipa? Serviraju web? Bazu? App ili static?

 

Koliki load očekuješ ili procjenjuješ?

 

Ovo svakako drži vodu, tako rade i hosteri. Nemam toliko windows iskustva za sam web hosting, ali za centralizaciju s hyperV je ok. Radio sam s njim, sustav je stabilan koliko je guest stabilan, nikad nisam imao problema sa samim hostom ili HyperV.

 

Eventualni bottleneck vidim u disk I/O, ako je to, kako kažeš, consumer grade PC. Ne samo da na to utječe narav hostanih aplikacija, nego i sami guest OS-ovi mogu tu zapeti. Bilo bi dobro što više diskova i hardware RAID kontrolere imati. 2xSSD je malo, ovisi o setup, to sami windowsi zakolju.

Daj SSDove za host te eventualno guest OS diskove. Onda još neki dedicated storage ili grdi RAID za guest app space.

 

Također, ako imaš bilo kakvu, čak i minimalnu bazu, ako ikako možeš, daj joj barem dedicated storage, ako ne i stroj.

 

I na kraju znam da bi nginx pojeo bilo kakav load na takvom "malom" stroju, kao r.proxy, ali ne znam kako se on ponaša na windowsima. Pretpostavljam da nemaš opciju svakom public VMu dati njegov IP? To bi te riješilo bilo kakvog proxy problema i potrebe.

 

To su ovako naglas nagađanja, bez detalja o tome što radiš. Možda pomogne. Pitaj dalje konkretno ako što imaš.

 

 

 

 

 

 

 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Virtualizirano okruzenje za hosting servera

Thanx na odgovoru.

 

Da probam pojasniti malo poblize:

load ce biti jako malen, tamo drzim privatne sajtice, nekoliko custom web appova i wordpressova, sa mssql i mysql bazom. To se vrti na w2012 hostu i dnevno posluzuje parsto do tisucu-dvije upita, predpostavljam. Mozda sam i puno rekao. Trenutno, CPU je uvijek pri nuli, RAM je na 4-5GB. Stoga do 32GB ima prostora... i btw, diskovi su intel ssd 335 ako me sjecanje dobro sluzi. 

 

Cijela infrastruktura koju sam zamislio nije zbog performansi, nego vise zbog izolacije VMova, da nemam single point of failure, odnosno da mi host nemoze prdnut i povuc sa sobom virtualke. Predpostavimo dakle da se na hyperV hypervisoru nema sto posebno pokvariti, osim hardware failura:) 

 

HyperV bi se vrtio kao host hypervisor, a ostalo bi bilo:

 - 1 vm sa win+IISom za .NET sajtova, mssql express baza

 - 1 vm sa win ili linux, za wordpressove, sa mysql-om. Radije bi Win, je ima manje "attack vectora", odnosno neznam konfigurirati linux;)

 - 1 vm za TeamCity build masinu, win+java. Htio bi imati malen Continous Integration, za par privatnih projektica. Odradio bi max 5-10 buildova dnevno

 - 1 reverse proxy za rutanje upita, haproxy ili nginx

 

I to je to, mislim da nece rasti iznad toga, mozda jos 1 ili 2 VM ako zatreba neka egzotika. Ako svakom VMu dam 4GB RAMa, sto je i previse, ostaje jos 16GB free na stroju. 

 

Posto imam na raspolaganju samo jedan kompjuter sa jednom mreznom i jednom statickom IP adresom, moram izkombinirati nesto sa time. 

 

Ono sto me posebno zanima jer nemam nikakvog iskustva, odnosno nisam probao:

 - dali ngingx ili haproxy mogu rutat promet izvana prema zadanim rule-ovima. Npr, upit na www.bla.com neka ide na tu internu vm x.y.z.w.?

 - hyperv barebone supervisor, dali on ima mogucnost kreiranja virtualnog internog switcha, kao i hyperV koji dolazi u Win2012/8?

 - kako konfiguriram tu jednu IP adresu: kazem HyperVu da ju dodjeli VMu sa reverse proxyjem, ili nesto drugo? Taj linux sa reverse proxyem bi bio entry point u cijeli sustav, posto imam (samo) jednu IP adresu na raspolaganju.

 

Inace, hosting provider je Hetzner. 

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Virtualizirano okruzenje za hosting servera

Ah, Hetzner, good old Hetzner :)

 

- Za to sto si nabrojao, mislim da je stroj skoro pa overkill. 99% sam siguran da ce ti ovaj virtual switch raditi na barebone hyperVu, uostalom, to je skoro pa isto.

 

- sto se tice "manje attack vectora", mislim da ih je manje kod linuxa, ali ako ti bolje poznajes Win, onda ces ga i bolje utvrditi :)

 

- ako vec imas RAMa viska, daj jos 4GB ovom CI stroju. Em je Java, em ta CI djubrad zdere resurse ko luda.

 

- nginx za routanje - za ovakve stvari je i izmisljen :) (Mislim da moze i HAproxy, ali ga nisam koristio).

 

Jedino nisam sto posto siguran za network setup, zaboravih. Znam da host uzme ovaj jedan defaultni NIC/IP sebi, pa mislim da ces morati raditi externi switch, ne interni, da bi ga morao povezati. Mozda jos bolje dva: jedan externi, za taj proxy koji se kaci na host NIC, i jedan interni ili privatni, s kojim medusobno pokacis virtualke.

 

I jos, SSL. Jedan IP = SNI, sto znaci IE < 9 (tj. bilo kakav Win XP) nece htjet potvrdit alternativne certifikate, samo defaultni. Cisto da znas, ako ti je bitno.

 

I dalje jos ostaje pitanje storage-a - nemas nikakvu opciju dodat jos? Samo jedan mali mali malecki, stari magnetni terabajtic? :) Ako stavis ova 2x256 u RAID 1, to je 256mb. 4 x windows = cca 150-200mb + onaj LAMP (ili WAMP pa opet Windows), ne? Pa si vec na 80% iskoristenosti i SSDi uspore. Ako stavis u RAID 0, imas SPOF.

 

Ako i ne, onda uzmi ili neki od onih root servera na hetzneru ili backula.com ili slicno, kad tad ce ti diskovlje prdnit ovako.

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Virtualizirano okruzenje za hosting servera

Inace one Dellove poweredge 720 zvjercice kod Hetznera, bas sam na takvom jednom radio s tim Hyper-Vom (ili je bio 710?). To su mrak strojevi, jos smo imali dedicated storage s nekih 24 SAS diska (hehe, otud paranoja), mljeo je sve. Tj. dva PowerEdgea su bila, taj storage i jos hrpa legacy strojeva sa Win 2000 Server ili tako nesto :)

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.10.2014 1:14 (zlayer).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Virtualizirano okruzenje za hosting servera

Ok, drago mi je da moj plan koliko-toliko drzi vodu. Sada samo treba onaj laksi dio, implementirati cijelu tu infrastrukturu, ukljucujuci migraciju trenutnih webova, sitnica:)

 

Hetzner nudi i 2TB hdd (http://www.hetzner.de/en/hosting/produkte_rootserver/flexipack), to mi je onda opcija za dodatni storage.

 

Plan je da si nabavim neku staru kantu doma, da probam dignut hyper v barebone, sa ovim ngings/haproxy ispred, i da skuzim kako rutat promet na interne VMove. Razmisljam si uzet onaj neki jeftini Intel NUC, spojiti jedan od brdo 2.5" diskova koje imam naokolo po kuci, i igrati se malo... 

 

Javim kada postignem ikakav napredak:)

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice