Carina

poruka: 62
|
čitano: 32.652
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
odjavljen
offline
Carina
jel se plaća carina na računalne komponente i koliko, recimo iz njemačke? ne mislim na naručivanje preko weba nego na kupnju u stranim zemljama.....kako to sve ide? hvala
15 godina
offline
Carina

Naravno da se plaća.

 

Pogledaj ovo pa ako nebu nekaj jasno, pitaj.

 

Tam ti piše za pošiljke koje stižu poštom, no stvar funkcionira isto kada roba stiže autom.

 

s tim da te moram upozoriti da si dužan robu iznad 300 kuna vrijednosti prijaviti na granici cariniku.

 

kazne za neprijavljivanje robe su 500 kuna na licu mjesta ili ako je roba veće vrijednosti,

pokretanje prekršajnog postupka...

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.12.2009 19:41 (Alen2).
16 godina
odjavljen
offline
RE: Carina
Alen2 kaže...

Naravno da se plaća.

 

Pogledaj ovo pa ako nebu nekaj jasno, pitaj.

 

Tam ti piše za pošiljke koje stižu poštom, no stvar funkcionira isto kada roba stiže autom.

 

s tim da te moram upozoriti da si dužan robu iznad 300 kuna vrijednosti prijaviti na granici cariniku.

 

kazne za neprijavljivanje robe su 500 kuna na licu mjesta ili ako je roba veće vrijednosti,

pokretanje prekršajnog postupka...

 

 

ja sam mislio ako se kupi u europi u dućanu i onda sam uvezeš u rh,ako je to tako onda mislim da i nema neke uštede
15 godina
offline
Carina

da, možeš uvesti, uz plačanje carine i poreza, naravno

 

inaće, na većinu roba proizvedenih u EU carene nema (porez, naravno moraš platiti)

no mislim da se za većinu komponenata to nebi moglo ustvrditi...

15 godina
offline
RE: Carina

Ako se ne varam na računala, hardware i software se ne plaća carina, bez obzira na mjesto proizvodnje. Plaća se PDV i eventualno neki troškovi carinjenja.

15 godina
neaktivan
offline
Carina
Ako nesto (tocnije ekran za laptop) narucim iz UK preko ebaya da li ce mi naplatiti carinu. Do koliko funti se ne naplacuje? I koliko je porez?
EVERYBODY LIES
16 godina
neaktivan
offline
RE: Carina
Šef kaže...
Ako nesto (tocnije ekran za laptop) narucim iz UK preko ebaya da li ce mi naplatiti carinu. Do koliko funti se ne naplacuje? I koliko je porez?

Carina na racunalne komponente je 0 (bas sam nedavno uzeo nesto s ebay.co.uk), porez je 23% na ukupno sto si platio (oboje cijena samog predmeta i shipping).

Plus ponekad bude par desetaka kuna skladisnine, otpremnine, najamnine, postarine, ovisi posalju li ti preko neke dostavne firme ili najobicnije poste.

 

Porez se placa na sve, nema neke donje granice (osim na sitne posiljke tipa jedna knjiga ili jedan DVD, na to im se najcesce ne da trositi vrijeme).

 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Carina
Alen2 kaže...

 

 

s tim da te moram upozoriti da si dužan robu iznad 300 kuna vrijednosti prijaviti na granici cariniku.

 

 

  Od Nove godine nije više 300 nego 1000 kuna.

 

Šoping može početi: Vlada digla granicu za carinjenje robe na 1000 kuna 

15 godina
offline
Carina

Evo, službeno je, od 01.01.2010. oslobođenje od plačanja carine i PDV-a

za robu što ih putnici unose u RH iznosi 1000 Kn...

 

što se tiće robe koju domaće fizičke osobe putem poštanjskih pošiljaka primaju

iz inozemstva oslobođenje od plačanja carine (u smislu ovih 1000 kn) primjenjuje se onda i samo onda kada

domače fizičke osobe primaju robu besplatno od stranih fizičkih osoba.

u svakom drugom slučaju nema oslobođenja i naplačuje se carina i na robu manje vrijednosti od

onih, dosadašnjih 300 a od 01.01.2010, 1000kn

 

inaće, za pojašnjenje gornjih postova, na graničnom prijelazu obračunava se

carina po jedinstvenoj stopi od 10% ili ako je roba porijeklom iz EU po povlaštenoj stopi koja iznosi 0% i to

do maksimuma od 1200 eura a ako roba premašuje tu vrijednost upučuje se na redovan postupak carinjenja u jednu

od carinskih ispostava u unutrašnjosti RH. U unutrašnjosti se pak za stopu carine obračunava iznos iz carinske trife

koji u našem slučaju (dijelovi računala) iznosi 0%.

No, tad troškovima pribrojite i troškove špediterskih usluga...

cca 200kn na granici + 200kn u unutrašnjosti...

 

 

Ima pitanja?

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.12.2009 5:08 (Alen2).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Carina

Ima pitanja:

Ako naručim ekran za laptop iz USA koji je cca 550kn kolika je carina?

EVERYBODY LIES
16 godina
neaktivan
offline
Carina

ako ja dobijem nesto besplatno, po kojoj tarifi se onda racunaju troskovi?

potpis :D
16 godina
neaktivan
offline
RE: Carina
Hacker-ri kaže...

ako ja dobijem nesto besplatno, po kojoj tarifi se onda racunaju troskovi?

po vrijednosti toga što ti je poslano

15 godina
offline
RE: Carina

 

To šef:

 

550 x 10% (carina) = 55kn

 

plus PDV. a osnovica za izračun PDV-a je cijena robe + iznos carine.

 

u tvojem slučaju:

 

550 + 50 = 600 kn.

 

znači da moraš još platiti PDV na 600 kn a što iznosi 138kn.

 

sve ukupno na taj ekran moraš platiti 193kn...

 

naravno moral buš podastijeti dokaz (račun) da ta roba zaista toliko i košta.

i naravno, šećer na kraju: carinik ti može osporiti račun (što se u praksi nikad ili

vrlo rijetko događa) i naplatiti ti na iznos za koji on smatra da ta roba vrijedi.

 

 

ovo su, naravno, potpuno neslužbene informacije i za detalje nazovi carinsku ispostavu gdje to misliš cariniti i pitaj.

svaka veća carinska ispostava (u unutrašnjosti RH - ali ne i granica) ima (barem bi trebala imati...) djelatnika

koji daje takove informacije.

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.12.2009 16:43 (Alen2).
15 godina
offline
RE: Carina
Hacker-ri kaže...

ako ja dobijem nesto besplatno, po kojoj tarifi se onda racunaju troskovi?

mislim da ti je dantex odgovorio...

15 godina
offline
RE: Carina
Alen2 kaže...

 

To šef:

 

550 x 10% (carina) = 55kn

 

plus PDV. a osnovica za izračun PDV-a je cijena robe + iznos carine.

 

u tvojem slučaju:

 

550 + 50 = 600 kn.

 

znači da moraš još platiti PDV na 600 kn a što iznosi 138kn.

 

sve ukupno na taj ekran moraš platiti 193kn...

 

naravno moral buš podastijeti dokaz (račun) da ta roba zaista toliko i košta.

i naravno, šećer na kraju: carinik ti može osporiti račun (što se u praksi nikad ili

vrlo rijetko događa) i naplatiti ti na iznos za koji on smatra da ta roba vrijedi.

 

 

ovo su, naravno, potpuno neslužbene informacije i za detalje nazovi carinsku ispostavu gdje to misliš cariniti i pitaj.

svaka veća carinska ispostava (u unutrašnjosti RH - ali ne i granica) ima (barem bi trebala imati...) djelatnika

koji daje takove informacije.

 

krivo, informatička oprema je oslobođena plaćanja carine (10%), no plaća se pdv.

 

uz ove troškove postoje još i dodatni tzv. carinski troškovi koje oni naplaćuju za otvaranje paketa, izdavanje računa i sl. to bi za ovaj predmet koštalo oko 50-80kn.

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.12.2009 16:53 (nkdz).
15 godina
offline
RE: Carina
Hacker-ri kaže...

ako ja dobijem nesto besplatno, po kojoj tarifi se onda racunaju troskovi?

 

Tada carinik procjenjuje vrijednost predmeta prema njegovoj kataloškoj vrijednosti.

15 godina
offline
RE: Carina

katalozi postoje za aute i neke vrlo specifične stvari.

a za većinu roba o kojoj ovdje govorimo katalozi ne postoje.

ili, što je s rabljenom robom?

ma kakvi katalozi, ako ne postoji račun, carinik sam određuje vrijednost,

tj, oformi se komisija od 3 člana i zapisnički se konstatira vrijednost.

 

 

da si pročitao sve postove vidio bi da razgovaramo o naplati carine za

pošiljke što dolaze poštom ili što ih fizička osoba sama uvozi iz inozemstva a

tu su naplate upravo onakve kako sam i napisao.

 

ne razgovaramo o uvozu dijelova računala što ih uvoze pravne osobe.

 

 

 

15 godina
offline
RE: Carina
nkdz kaže...
Alen2 kaže...

 

uz ove troškove postoje još i dodatni tzv. carinski troškovi koje oni naplaćuju za otvaranje paketa, izdavanje računa i sl. to bi za ovaj predmet koštalo oko 50-80kn.

 

 

naplata za otvaranje paketa? nikad čuo. možda, mada nisam baš siguran.

naplata za izdavanje računa? ukinuto prije cca 2 godine, i zvali su se "manipulativni troškovi" a iznosili su 10 kn...

evo sad malo povijesti: nekad, ali stvarno nekad, prije cca 15-ak godina (da, da, tolko sam star da se i toga sjećam...Osmijeh)

postojala je i taksa u iznosu od 1%, zvala se "carinska pristojba" a uplačivala se na poseban račun iz kojeg se financiralo 

opremanje carinskih ispostava...

15 godina
offline
RE: Carina
Alen2 kaže...
nkdz kaže...
Alen2 kaže...

 

uz ove troškove postoje još i dodatni tzv. carinski troškovi koje oni naplaćuju za otvaranje paketa, izdavanje računa i sl. to bi za ovaj predmet koštalo oko 50-80kn.

 

 

naplata za otvaranje paketa? nikad čuo. možda, mada nisam baš siguran.

naplata za izdavanje računa? ukinuto prije cca 2 godine, i zvali su se "manipulativni troškovi" a iznosili su 10 kn...

evo sad malo povijesti: nekad, ali stvarno nekad, prije cca 15-ak godina (da, da, tolko sam star da se i toga sjećam...Osmijeh)

postojala je i taksa u iznosu od 1%, zvala se "carinska pristojba" a uplačivala se na poseban račun iz kojeg se financiralo 

opremanje carinskih ispostava...

 

 

 

Nevažno je kako se ta naplata zove, ali naplaćuje se.

Poziv za podnošenje računa na carinu, inspekcija paketa, dodatna poštarina (ako se paket ne preuzme u pošti carinjenja), ležarina... sve to dodatno naplaćuju.

Ono što je zanimljivo je to što svaki carinik taj iznos zaračunava po nekom svojem "pravilu", tako da je za isti paket moguće platiti npr. 20 kn, 40kn ili je moguće da carinik to uopće ne naplati.

Najzloglasnija je gospođa Jadranka Posavec koja te dodatne troškove najviše naplaćuje.

 

 

15 godina
offline
RE: Carina
Alen2 kaže...

katalozi postoje za aute i neke vrlo specifične stvari.

a za većinu roba o kojoj ovdje govorimo katalozi ne postoje.

ili, što je s rabljenom robom?

ma kakvi katalozi, ako ne postoji račun, carinik sam određuje vrijednost,

tj, oformi se komisija od 3 člana i zapisnički se konstatira vrijednost.

 

 

da si pročitao sve postove vidio bi da razgovaramo o naplati carine za

pošiljke što dolaze poštom ili što ih fizička osoba sama uvozi iz inozemstva a

tu su naplate upravo onakve kako sam i napisao.

 

ne razgovaramo o uvozu dijelova računala što ih uvoze pravne osobe.

 

 

 

Komisija od 3 člana? Za jedan običan procesor, memoriju ili matičnu?

Ne, carinik će u tom slučaju otvoriti amazon.com ili ebay.com i tako utvrditi vrijednost premdeta.

15 godina
offline
RE: Carina
nkdz kaže...

 

 

 

Nevažno je kako se ta naplata zove, ali naplaćuje se.

Poziv za podnošenje računa na carinu, inspekcija paketa, dodatna poštarina (ako se paket ne preuzme u pošti carinjenja), ležarina... sve to dodatno naplaćuju.

Ono što je zanimljivo je to što svaki carinik taj iznos zaračunava po nekom svojem "pravilu", tako da je za isti paket moguće platiti npr. 20 kn, 40kn ili je moguće da carinik to uopće ne naplati.

Najzloglasnija je gospođa Jadranka Posavec koja te dodatne troškove najviše naplaćuje.

 

 

 

Ovi troškovi plačaju se pošti a ne carini. Na graničnim prijelazima ih nema.

 

Da, zakon im omogućava da sami odrede carinsku osnovicu a s time i iznos koji se mora platiti.

Opa, vidim da si imal posla s njima kad im i imena znaš...Osmijeh

15 godina
neaktivan
offline
Carina

Ako imaš nekog rođu u policiji nećeš ništa platiti možeš si cjeli kamion opreme donest i još dobit povrat poreza.

15 godina
offline
RE: Carina
nkdz kaže...
Alen2 kaže...

katalozi postoje za aute i neke vrlo specifične stvari.

a za većinu roba o kojoj ovdje govorimo katalozi ne postoje.

ili, što je s rabljenom robom?

ma kakvi katalozi, ako ne postoji račun, carinik sam određuje vrijednost,

tj, oformi se komisija od 3 člana i zapisnički se konstatira vrijednost.

 

 

da si pročitao sve postove vidio bi da razgovaramo o naplati carine za

pošiljke što dolaze poštom ili što ih fizička osoba sama uvozi iz inozemstva a

tu su naplate upravo onakve kako sam i napisao.

 

ne razgovaramo o uvozu dijelova računala što ih uvoze pravne osobe.

 

 

 

Komisija od 3 člana? Za jedan običan procesor, memoriju ili matičnu?

Ne, carinik će u tom slučaju otvoriti amazon.com ili ebay.com i tako utvrditi vrijednost premdeta.

Da, komisija od 3 člana i vrijednost se konstatira zapisnički.

Tako zakon nalaže. nevezano za vrijednost ili vrstu robe.

Internet je samo izvor informacija da ne stave ili preveliku ili premalu vrijednost...

 

Znaš i sam da je raspon cijena procesora od 500 do 5000+ kn a 

laičkom oku oni su isti.

Isto vrijedi i za memoriju ili grafičku.

 

Nemoj zaboraviti da je oslobođenje od plačanja carine 300 kn vrijednosti robe.

Ok,ok, samo do 01.01.2010., od tad bude 1000kn...

15 godina
offline
RE: Carina
zeroname kaže...

Ako imaš nekog rođu u policiji nećeš ništa platiti možeš si cjeli kamion opreme donest i još dobit povrat poreza.

 

Ovo su ozbiljne optužbe.

 

A sad mi još objasni kakve veze ima tu policija?

15 godina
neaktivan
offline
RE: Carina
Alen2 kaže...
zeroname kaže...

Ako imaš nekog rođu u policiji nećeš ništa platiti možeš si cjeli kamion opreme donest i još dobit povrat poreza.

 

Ovo su ozbiljne optužbe.

 

A sad mi još objasni kakve veze ima tu policija?

Da čitaš novine znao bi da naša država radi ma sistemu rođaka i kumova. Kod nas je sve moguče!

 

Edit: btw to nisu ozbiljne optužbe nego samo šala na račun države.

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.12.2009 23:43 (zeroname).
16 godina
offline
Carina

Kad ćemo uć u EU, dali ćemo i onda plaćati  carinu (tj. PDV i ostalo)  za robu koju smo uveli iz EU?

Intel C2D E6400 2.13GHz, Nvidija 7900GS 256 MB, HDD 250GB, 2GB DDR2 RAM-a 667 MHz
15 godina
neaktivan
offline
Carina

Da a kome ces je platit na granici imaju dva ulaza EU i ostali ako imaš EU tablice niko te niš nepita samo prođeš.

15 godina
offline
RE: Carina
zeroname kaže...
Alen2 kaže...
zeroname kaže...

Ako imaš nekog rođu u policiji nećeš ništa platiti možeš si cjeli kamion opreme donest i još dobit povrat poreza.

 

Ovo su ozbiljne optužbe.

 

A sad mi još objasni kakve veze ima tu policija?

Da čitaš novine znao bi da naša država radi ma sistemu rođaka i kumova. Kod nas je sve moguče!

 

Edit: btw to nisu ozbiljne optužbe nego samo šala na račun države.

 

 

Ok, u globalu se slažem s tobom.

I priznajem, malo sam pre grubo reagiral, nisam odma svatil ironiju.

 

A novine čitam. Doduše, ne sve, ali čitam.

15 godina
offline
RE: Carina
Geek kaže...

Kad ćemo uć u EU, dali ćemo i onda plaćati  carinu (tj. PDV i ostalo)  za robu koju smo uveli iz EU?

 

Ne, neće biti naplate.

 

ali nemoj se prerano veseliti, nećemo mi u EU tak brzo...Osmijeh

15 godina
offline
RE: Carina
Alen2 kaže...

Nemoj zaboraviti da je oslobođenje od plačanja carine 300 kn vrijednosti robe.

Ok,ok, samo do 01.01.2010., od tad bude 1000kn...

 

Nažalost, tu granicu od 1000kn su stavili samo za putnički promet i ona počinje vrijediti od 01.01.2010.

Nadao sam se da će se to odnostiti i na poštanski promet, međutim, izgleda ništa od toga.

 

Dogodilo se čak i obratno. Dok je za putnički promet do sada vrijedila ta "granica" od 300kn, za poštanski promet

zakonski nije bila postavljena nikakva granica, tako da se po zakonu na svaki paket (čak i ako vrijedi samo 1kn) morala

naplaćivati carina i porez na dodanu vrijednost. Međutim, kako se broj paketa dnevno tijekom godina eksponencijalno 

povećavao, sami carinici su, kako nemaju vremena sve pakete otvarati i cariniti, zaključili da je jednostavnije cariniti 

samo veće i skuplje pakete, a one manje puštati bez plaćanja.

 

Međutim, stvari se nakon 01.01.2010. mijenjaju, tada počinje važiti novi carinski pravilnik:

 

Plaćanja poreza na dodanu vrijednost oslobođen je: uvoz pošiljaka vrijednostido 160,00 kuna poslanih iz inozemstva, uz uvjete propisane carinskim propisima. Oslobođenje se ne odnosi na alkohol i alkoholna pića, duhan i duhanske proizvode, parfeme i toaletne vode".

 

Svatko to je imao priliku vidjeti Carinu i Poštu u Branimirovoj mogao se uvjeriti kako je ona organizacijski zaostala u nekim davnim vremenima, kada je kroz nju prolazilo 100 puta manje paketa nego što je danas. Nemaju oni ni vremena ni kapaciteta cariniti svaki paket vrijednosti iznad tih 160 kn. Sve će ostati kao i po starom, što je veći paket, veća je šansa da ga otvore i carine.

 

 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice