Baterija naglo padne na 1%

poruka: 24
|
čitano: 8.087
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Baterija naglo padne na 1%

Pozdrav,


Primjetio sam u zadnjih par dana da kada laptop nije na punjenju, baterija naglo padne na 1%. Čitao sam da je to najčešće znak da je vrijeme za novu bateriju. Ipak, to mi je čudno pošto je laptop star tek 1 godinu. Također, u power statistics (na ubuntu-u sam) piše da je energija baterije dok je puna jednaka onoj koja bi trebala biti. Ima li neki način da provjerim je li sama baterija zdrava ili je softverski problem?

Laptop je HP Probook 450. (konponente ima u moj pc)

 

Hvala

 

EDIT: Također, primjetio sam da se puno brže prazni (tipa sad je palo za 2% u manje od minute). Bio sam ga ostavio da se napuni do cca 70%. Možda je problem u tome da on prikazuje da ima više % baterije nego što stvarno ima?


EDIT2: Nakon 20% počne rapidno padati.

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.4.2015 17:46 (marky55).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Baterija naglo padne na 1%
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Baterija naglo padne na 1%

Koliko vidim to je samo za Windows, ja imam Ubuntu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Baterija naglo padne na 1%

Statistika iz TLP-a ako ikome znaci

 

 

--- TLP 0.7 --------------------------------------------

+++ Battery Status
/sys/class/power_supply/BAT0/manufacturer = Hewlett-Packard
/sys/class/power_supply/BAT0/model_name = Primary
/sys/class/power_supply/BAT0/cycle_count = (not supported)
/sys/class/power_supply/BAT0/charge_full_design = 4460 [mAh]
/sys/class/power_supply/BAT0/charge_full = 4460 [mAh]
/sys/class/power_supply/BAT0/charge_now = 4436 [mAh]
/sys/class/power_supply/BAT0/current_now = 619 [mA]
/sys/class/power_supply/BAT0/status = Charging

 

 

EDIT:
current_now se podupla dok je na bateriji

 

/sys/class/power_supply/BAT0/current_now = 1312 [mA]
/sys/class/power_supply/BAT0/status = Discharging

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.4.2015 18:46 (marky55).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Baterija naglo padne na 1%
Neznam, stvarno cudno . Pretpostavljam garancija izasla? Mislim da nema u nicemu drugome biti problem nego u samoj bateriji
13 godina
neaktivan
offline
Baterija naglo padne na 1%

Da, garancija izasla.

Ne znam u cemu je stvar, znam da Ubuntu inace trosi bateriju dosta brze od Windowsa. Mislio sam probati instalirati Win7 pa usporediti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Baterija naglo padne na 1%
Da, ali ovo je ociti drain baterije, ako imas vremena probaj stavit win, ali cudno je...
16 godina
offline
Re: Baterija naglo padne na 1%
marky55 kaže...

 

Ne znam u cemu je stvar, znam da Ubuntu inace trosi bateriju dosta brze od Windowsa. Mislio sam probati instalirati Win7 pa usporediti.

 i ja sam primjetio istu stvar.

sto se tice tvoje baterije, vjerojatno je vrijeme za novu..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
moderator
offline
Re: Baterija naglo padne na 1%
marky55 kaže...

Da, garancija izasla.

Ne znam u cemu je stvar, znam da Ubuntu inace trosi bateriju dosta brze od Windowsa. Mislio sam probati instalirati Win7 pa usporediti.

A koliko dugo ti laptop izdrži na bateriji?

 

Zaviri inače u BIOS - tamo bi trebao imati kalibraciju baterije, pa je pokušaj kalibrirati - time bi trebao dobiti preciznije očitanje postotka napunjenosti. Ako ti ni nakon toga stanje napunjenosti baterije neće biti ispravno prikazano, vrijeme je za novu bateriju. Baterije nisu vječne, a i kako se priča neki laptopi ih relativno brzo unište (loša metoda punjenja? previsoka temperatura u laptopu pa to skrati vijek baterije?)

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.4.2015 18:59 (mbaksa).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Baterija naglo padne na 1%

Izdrzi oko sat - sat i pol, ali znam da je prije mogao do 4-5 sati bez problema. Iskreno ne znam je li to s vremenom postepeno padalo jer nisam pratio, ali zadnjih dana sam primjetio da se brze prazni.

Pogledat cu u BIOS-u kasnije.

Laptop je HP pa ne bih ocekivao da je zbog toga unistena (a mozda sam i u krivu?), a s temperaturom nikad nije bilo problema.

16 godina
moderator
offline
Re: Baterija naglo padne na 1%
marky55 kaže...

Izdrzi oko sat - sat i pol, ali znam da je prije mogao do 4-5 sati bez problema.

To je ogromna razlika, pod uvjetom da se radi o istom opterećenju.

 

marky55 kaže...

Laptop je HP pa ne bih ocekivao da je zbog toga unistena (a mozda sam i u krivu?)

Nema veze koja je marka u pitanju. Svakoj marki se mogu zalomiti problematični modeli.

 

marky55 kaže...

a s temperaturom nikad nije bilo problema.

Nije toliko bitno to koliko se tebi laptop činio toplim, koliko je bitno koliko je baterija udaljena od procesora i grafičke kartice, odnosno kako je izvedeno hlađenje i koliko ostale komponente u računalu zagrijavaju bateriju. Ali rekoh - nije temperatura baterije jedini faktor - na bateriju utječe i način punjenja, a i to na koliko je se prazni - ako je recimo stalno prazniš do kraja pa tek onda stavljaš na punjač, prije će se uništiti.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Baterija naglo padne na 1%
Laptop je vecinu vremena prikljucen na punjenje i rijetko se uopce prazni. Citao sam da je tako i bolje litij ionskim baterijama.
Mozda je u tome problem?
12 godina
offline
Baterija naglo padne na 1%

pa ukoliko je uvijek ukljucen u struju, izvadi bateriju. laptop ce najnormalnije radit ako je baterija izvađena

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Baterija naglo padne na 1%

Optimalno bi bilo da je litij-ionska baterija uvijek između 30 i 80% napunjenosti, o čemu neki ljudi vole jako pametovati. S obzirom da je tako nešto neizvedivo u praksi (jer punjači pune do 100%), ovih 80% možemo ignorirati, a ovih 30% nam može biti vodilja da laptop stavimo na adapter kad napunjenost baterije padne na 30%.

 

Problem je jednostavno u punjaču i/ili bateriji. Vjerojatno u lošem punjaču (pritom ne mislim na ciglu na žici, odnosno AC-DC adapter, nego na punjač baterije koji se nalazi u prijenosniku).

 

peace_of_cake kaže...

pa ukoliko je uvijek ukljucen u struju, izvadi bateriju. laptop ce najnormalnije radit ako je baterija izvađena

Baterija se ne može izvaditi iz svih današnjih prijenosnika. Baterija ti je tu kao svojevrsni UPS, znači ako nestane struje imaš vremena za sve fino spremiti. I baterija ti je tu za slučaj kad želiš na kraće vrijeme prenijeti prijenosnik s jednog mjesta na drugo, a da ne moraš sa sobom vući AC-DC adapter.

 

Ak trebaš bateriju vaditi samo zato da ju laptop ne uništi, onda znači da su ili punjač ili baterija drek. 

12 godina
offline
Baterija naglo padne na 1%

mnogi laptop koriste kao zamjenu za desktop pc te je laptop uvijek na radnom stolu, tu je baterija nepotrebna

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Baterija naglo padne na 1%

mozes i ovako vidjet podatke o bateriji u terminalu

al sve to imas i u power statistics

 

upower -i /org/freedesktop/UPower/devices/battery_BAT0

 

 

ovako to kod mene izgleda.. ovako to kod mene izgleda..
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
moderator
offline
Re: Baterija naglo padne na 1%
peace_of_cake kaže...

mnogi laptop koriste kao zamjenu za desktop pc te je laptop uvijek na radnom stolu, tu je baterija nepotrebna

A neki pak kupuju UPS-ove za desktop računala. 

13 godina
neaktivan
offline
Baterija naglo padne na 1%

Nisam uspio naci kalibraciju u BIOS-u.

 

Inace evo screen ovog upowera.

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.4.2015 15:44 (marky55).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Baterija naglo padne na 1%

Danas mi je dok sam upalio laptop baterija bila na 2% (bila je puna, ispraznila se dok je laptop bio ugasen, doduse nije bio na punjenju) i nije se htjela vise napuniti. Probao sam opet naci kalibraciju u bios-u, ali nisam uspio. Na internetu sam nasao da HP bios ima battery check, ali izgleda da radi samo na windowsima. Probao sam ju izvaditi van i staviti natrag unutra. Nakon ponovnog paljenja pri bootanju mi je javilo da je baterija u losem stanju, a nakon paljenja u tlp-u mi je izbacio podatke dolje na slici. Izgleda da je uginula...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Baterija naglo padne na 1%

Ako ju više ne možeš puniti i ako ima samo 104 mAh, onda je gotova. Ako ju možeš puniti, onda ju napuni pa onda pogledaj što ti taj alat kaže.

13 godina
neaktivan
offline
Baterija naglo padne na 1%

Ma sad na 100% je otkad sam upalio laptop nakon vađenja baterije. Restartao sam ga sad opet, tlp i dalje prikazuje iste podatke.


Koje su vase preporuke dalje? Ne znam zbog cega je doslo do ovoga, desilo se dosta naglo. Ne znam dal mi se isplati kupovat novu bateriju ako ce opet riknut za godinu dana. Mozda bi bilo pametno odnijeti laptop na neku dijagnostiku? Ili se ni to bas ne isplati? Ne znam...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Baterija naglo padne na 1%

Vjerojatno ti je propala jedna ćelija u bateriji, koja je onda povukla cijelu bateriju za sobom. A sad, znači li to da je ta ćelija bila defektna ili se laptop prekasno isključivao (previše ispraznio bateriju, a samim tim ćelije) ili je stalno nadopunjavao... Your guess is good as mine.

 

Nemaš što drugo napraviti nego kupiti drugu bateriju. Provjeri imaš li noviji firmware za laptop - možda donosi neke promjene u pogledu punjenja baterija. Baterija ti je izdržala više od godinu dana, kolika joj je i bila garancija, tako da tu ne možemo govoriti o nekom kvaru punjača.

 

Staru bateriju nemoj bacati - mogla bi dobro doći ekipi koja se bavi elektronikom, jer se u njoj nalaze 18650 li-ionske baterije (ćelije) - vjerojatno su neke od njih još dobre pa ih se može iskoristiti za druge stvari. Ujedno, testiranjem pojedinačnih ćelija možda se iskristalizira što se zapravo dogodilo s baterijom.

13 godina
neaktivan
offline
Baterija naglo padne na 1%

Samo za provjeru (iako mislim da je glupo pitanje), moze li to imati veze s operativnim sustavom (konkretno ubuntuom?)

Kako mogu testirati celije?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Baterija naglo padne na 1%

Nikad nisam koristio Ubuntu na laptopu (samo u virtualnoj mašini), tako da ni ne znam kak se ponaša. Direktno ne, ali indirektno mogla bi postojati veza ako uzmeš u obzir ono o čemu sam već pisao - ako OS prekasno gasi kompjuter (ak se ne varam, meni se Windowsi žale već na 15% baterije, a laptop gurnu u standby negdje na 10%? zaboravio sam), znači ako cijedi bateriju do kraja, tada postoji rizik da će doći do oštećenja pojedinih ćelija unutar baterije, jer ako se li-ionske baterije/ćelije previše isprazne, dolazi do nepovratnih kemijskih reakcija. Ne znam kak se Ubuntu ponaša tako da ne mogu reći je li takva stvar s njim.

 

Drugo je jednostavno potrošnja baterije OS-a. Ako ti Ubuntu više ždere bateriju (možda ne koristi sve power management funkcije koje bi mogao/trebao), znači da će ti brže potrošiti bateriju, a to opet znači češće punjenje baterije. A baterija ima ograničen broj ciklusa punjenja/pražnjenja. Znači, ako ju češće prazniš-puniš, vremenski gledano prije će doći do kraja svog radnog vijeka. Ponovno - ne znam koliko baterije troši Ubuntu, odnosno troši li više od Windowsa.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice