Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

poruka: 44
|
čitano: 9.695
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Link članka:

Jutarnji

 

Zanima me što misle starije generacije i sadašnje generacije školaraca o školskom sustavu za koji se smatra da je zastarjeli i da je pun nepotrebnog gradiva i da nije sadržaj usklađen sa godinama školarca a pismenost i riječnik jezičnog govora je sramotan.

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.10.2009 18:04 (308gtsfan).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Evo kao učenik Prirodoslovno-matematičke gimnazije mogu reći da je kod nas nastava možda čak i previše okrenuta na književnost. Stalno , po čitanci radimo, a gramatika i pravopis skoro nikako Možda se potroši tjedan dana u cijeloj školskoj godini na to, a po meni je to premalo. Imamo udžbenik za gramatiku i teoriju jezika, a u ove tri godine ni jedan nismo otvorili, tako da te knjige izgledaju k'o nove.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

U potpunosti se slažem, te je ista/slična situacija i u nas!!! Evo naša profesorica već tjedan dana citira Marka Marulića-Marula, a već smo 2 lekcije trebali proći iz morfema i ostalih cijelina...

Taj obrazovni sustav treba srušiti i ponovno ga uspostaviti!! Ne idu ministri u školu već mi!!

Filip
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.10.2009 20:28 (AlienWare1).
14 godina
protjeran
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

nama sada rekli da cemo pisati nacionalne ispite na kraju godine(8.raz.) a ni sami neznaju dali ce se i kako ce se bodovati, navodno da drugo polugodiste stize novi pravilnik ocjenjivanja prema kojemu bi se ocjena iz ponasanja trebala uracunati u prosjek, te da ako 30% razreda napise test sa neprolaznom ocjenom(1) test se mora ponavljati.

uglavnom sadasnje stanje nevalja.

ali za mnoge nebi valjala ni promjena posto ni sada ne prate..:)

15 godina
odjavljen
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Isto i kod nas , tehnička škola , više smo radili geografiju/povijest/biologiju/kemiju a da ne pričam o hrvatskom (književnost) od stručnih premeta....

16 godina
neaktivan
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav
netko,netkovic kaže...

nama sada rekli da cemo pisati nacionalne ispite na kraju godine(8.raz.) a ni sami neznaju dali ce se i kako ce se bodovati, navodno da drugo polugodiste stize novi pravilnik ocjenjivanja prema kojemu bi se ocjena iz ponasanja trebala uracunati u prosjek, te da ako 30% razreda napise test sa neprolaznom ocjenom(1) test se mora ponavljati.

uglavnom sadasnje stanje nevalja.

ali za mnoge nebi valjala ni promjena posto ni sada ne prate..:)

Autoru posta bi siguno trebalo gramatike i pravopisa.

 

Ispričavam se ako izgleda kao uvredljivo.

14 godina
neaktivan
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Imam hrvatski tri sata tjedno,a i mogu potvrditi nepismenost manjine i problema u izražavanju većine(uključujući i mene).Naravno,nije tome problem tri sata tjedno jer imamo odličnu profesoricu,nego predznanje iz OŠ.Lektire malo tko stigne pročitat zbog gradiva ostalih predmeta.Jednostavno,toliko moram učiti stručne predmete da je sreća ako se jednom tjedno uspijem uhvatiti lektire,a inače čitam preko vikenda.Iz iskustva znam da je čitanje s razumijevanjem veći problem nego gramatička pismenost,pogotovo kod starijih djela(od antike do baroka.U klasicizmu se već piše stilom koji je razumljiv današnjim učenicima).Moram se osvrnuti i na dio članka koji govori da je bolje riješen engleski jezik na državnoj maturi nego hrvatski.Državna matura iz engleskog je toliko lagana(čak i viša razina),da i onaj koji je solidan u engleskom jeziku da ga uz minimalan trud može riješiti bez problema.

oko za oko,pasta za zube
14 godina
protjeran
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav
Kardaki kaže...
netko,netkovic kaže...

nama sada rekli da cemo pisati nacionalne ispite na kraju godine(8.raz.) a ni sami neznaju dali ce se i kako ce se bodovati, navodno da drugo polugodiste stize novi pravilnik ocjenjivanja prema kojemu bi se ocjena iz ponasanja trebala uracunati u prosjek, te da ako 30% razreda napise test sa neprolaznom ocjenom(1) test se mora ponavljati.

uglavnom sadasnje stanje nevalja.

ali za mnoge nebi valjala ni promjena posto ni sada ne prate..:)

Autoru posta bi siguno trebalo gramatike i pravopisa.

 

Ispričavam se ako izgleda kao uvredljivo.

:), trebalo bi :)

nemojte me tjerati da se i na forumu pridrzavam pravila, molim Vas :)

16 godina
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Ja također idem u prirodoslovno-matematičku gimnaziju i mogu reći da je hrvatski najzahtjevniji predmet. Dvije lektire mjesečno, skoro pa stalno radimo već dosadnu književnost, a gramatiku (koju nitko u razredu ne zna) skoro pa i ne radimo. Na nju potrošimo 3 sata mjesečno od 20.

Mene jako smeta što skoro svaki prof za svoj predmet traži da znamo ko da ćemo taj predmet studirati. Pa ako mislim upisati ETF ili FER ne treba mi ni likovni, ni toliko hrvatske književnosti, ni latinski. Npr. iz likovnog imamo godišnje 35 sati, a udžbenik od 300 stranica formata A4. Pa šta će nam to pobogu?!?

92% tinejđera sluša turbo folk, pop, rap ili tehno. Ako si među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu rock i metal glazbu kopiraj si ovo u potpis.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

A da li imate 2. strani jezik?

 

Zanima me jer me, jer iako imam mogućnost umjesto 2. stranog imati matematiku ili informatiku, to nam nisu omogućili.

16 godina
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav
Kardaki kaže...

A da li imate 2. strani jezik?

 

Zanima me jer me, jer iako imam mogućnost umjesto 2. stranog imati matematiku ili informatiku, to nam nisu omogućili.

Nama su omogućili 2. strani jezik (eng ili njem) ili izbornu informatiku.

92% tinejđera sluša turbo folk, pop, rap ili tehno. Ako si među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu rock i metal glazbu kopiraj si ovo u potpis.
15 godina
neaktivan
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Kolko mi toga ucimo u skoli to je nevjerovatno,u mnogo predmeta je gradivio daleko preopsirno stvarno neznam kake koristi imam od toga da ucim ono sto mi kasnije nece trebati gotovo sigurno.A i usput to sto kao "naucim" a ne radi se o struci i onome sta me zanima polako cu zaboravit nakon par tjedana..Sto je najgore sto svi profesori misle da njihov predmet trebamo znati u potpunosti 100% kako pise u knjizi..

14 godina
protjeran
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav
Bili kaže...

Kolko mi toga ucimo u skoli to je nevjerovatno,u mnogo predmeta je gradivio daleko preopsirno stvarno neznam kake koristi imam od toga da ucim ono sto mi kasnije nece trebati gotovo sigurno.A i usput to sto kao "naucim" a ne radi se o struci i onome sta me zanima polako cu zaboravit nakon par tjedana..Sto je najgore sto svi profesori misle da njihov predmet trebamo znati u potpunosti 100% kako pise u knjizi..

Ili sto misle da je njihov predmet najvazniji, ponekad ne stignem nista obaviti zbog skole :)...

14 godina
neaktivan
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Ma ljudi moji naš sistem je totalno očajan. Kao student ne mogu se previše buniti, to je sve više manje struka, a i kada nije onda je sve iz srednje škole. Ali ovo što se uči po osnovnim školama nije normalno. Gradivo je totalno pretrpano i jedino što se djecu uči jest da budu štreberi. Samo nauči, a poslije ako zaboraviš nikome nište, ionako ti vjerojatno neće trebati. U srednjoj je bilo malo bolje, mada sam bio uvijek zbunjen matematikom i slinim formulama-logoritmima, a često mi se činilo i da su ostali predmeti pretrpani, i naravno imao sam predmete koji uopće ne pripadaju elektrotehničkoj školi kao povijest, zemljopis itd. Za hrvatski pak nemam ni riječi jer smo za lektiru imali neke ćelave pjevačice i maštovite balkone koji su tu valjda samo da te j* u mozak. Ja ne znam kako netko može tako nespretno složiti gradivo. Ali eto, preživi se. Ja sam imao dobre profesore koji su maksimalno izlazili u pomoć. Da nisam ne znam koliko bi nas uopće završilo školu. Barem netko razuman.

Crushing Apple Fanboys dreams... One at the time.
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.10.2009 21:50 (Xanzzu).
16 godina
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Ja se slažem sa kolegama, ali najviše me smeta to kad je naš sad već bivši ministar primorac rekao da se mi u školstvu ugledavamo na nordijske(skandinavske) zemlje. W T F ?????

Meni ova drž. matura ide na k**** zato jer nas svi kao pripremaju za nju, a u zadnju nas nitko ne priprema za nju, dakle ja ću da bih upisao faks morat u malom prstu imat sve 4 godine hrvatkog, matiše, engleskog i izbornog predmeta(za mene fizika) jer hoću studirat računalstvo, mislim ono, a što je sa onim školama kao medicinska gdje se matiša uči samo 2ili3 godine i poslije ne, kako će oni napisati sve 4 godine matematike i znati to kao mi ostali?? To nije pravedno. Uopće.

BOG I HRVATI
14 godina
protjeran
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav
zero cool kaže...

Ja se slažem sa kolegama, ali najviše me smeta to kad je naš sad već bivši ministar primorac rekao da se mi u školstvu ugledavamo na nordijske(skandinavske) zemlje. W T F ?????

Meni ova drž. matura ide na k**** zato jer nas svi kao pripremaju za nju, a u zadnju nas nitko ne priprema za nju, dakle ja ću da bih upisao faks morat u malom prstu imat sve 4 godine hrvatkog, matiše, engleskog i izbornog predmeta(za mene fizika) jer hoću studirat računalstvo, mislim ono, a što je sa onim školama kao medicinska gdje se matiša uči samo 2ili3 godine i poslije ne, kako će oni napisati sve 4 godine matematike i znati to kao mi ostali?? To nije pravedno. Uopće.

Da, npr. idem u neku tehnicku skolu gdje 100% nemam isti program kao onaj u gimnaziji ali svejedno isto pisemo, to mi malo ne funkcionira, tek sam osnovna skola, ali svejedno se cini nelogicno.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav
netko,netkovic kaže...
zero cool kaže...

Ja se slažem sa kolegama, ali najviše me smeta to kad je naš sad već bivši ministar primorac rekao da se mi u školstvu ugledavamo na nordijske(skandinavske) zemlje. W T F ?????

Meni ova drž. matura ide na k**** zato jer nas svi kao pripremaju za nju, a u zadnju nas nitko ne priprema za nju, dakle ja ću da bih upisao faks morat u malom prstu imat sve 4 godine hrvatkog, matiše, engleskog i izbornog predmeta(za mene fizika) jer hoću studirat računalstvo, mislim ono, a što je sa onim školama kao medicinska gdje se matiša uči samo 2ili3 godine i poslije ne, kako će oni napisati sve 4 godine matematike i znati to kao mi ostali?? To nije pravedno. Uopće.

Da, npr. idem u neku tehnicku skolu gdje 100% nemam isti program kao onaj u gimnaziji ali svejedno isto pisemo, to mi malo ne funkcionira, tek sam osnovna skola, ali svejedno se cini nelogicno.

stvar je u tome, da, kao, gimnazijalci su ko fol vrijedniji od nas...oni, moraju na faks, a nas ko jebe...

a , u biti, ak ne zavrse faks, radit mogu u konzumu za 3 000 kn..nego,

kaj sam htio rec...

sve bu ok..prođe se skola...

ja u svojoj uzivam, graditeljska tehnicka,a mogao sam u bilo koju gimnaziju, osim mioc-a, i V. gimnazije...

slusao sam sebe, i eto, vidjet cemo...

al to da se u svim skolama uce gluposti, to stoji....

trebalo bi se nakon osnovnjaka vidjet ko ja za kaj, i tak ic i u skolu...

a ne sad da ja u graditeljskoj imam 2 sata biologije u prvom razz(tj. imao sam) , umjesto da mi daju ta dva za fiziku ili nosive...vece koristi, ali neeee...Viče

 

Psssssst Zecovi spavaju
15 godina
neaktivan
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Da ne pricam o drzavanoj maturi bas me zanima kako moze netko ko ide strukovnu skolu tipa tehnicka skola itd,nakon koje ces vjerovatno htjeti ici na faks kako bi se usavrsio u svom zanimanju,lakse dosao do zaposljenja itd; kako da on zno jednako hrvatski  i engleski  ko oni sto idu u gimanaziju kojima je program vjerovatno prosirenji a i ucitelji se vise koncentriraju na take predmete kod njih.Drzavna matura bi trebala biti prilagodena i drugim skolama a ne samo gimnaziji.Ma ostat cemo mi zaostali jos dugo vremena,a onaj slogan zemlja znanja trebalo   bi preimenovat u "Zemlja strebanja".Jer ocito oni kojima se da strebat 4-5h svaki dan uceci pojmove koje par dana nakon testa zaborave prolaze dobro.

14 godina
protjeran
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

i da se nadopunim, kaj su racunala i biologija isto?

16 godina
neaktivan
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Mislim da je opće poznato kvakva je situacija. Sve što se uči se uči tek površno, i bez objašnjenja što rezultira štrebanjem. U 90% predmeta. Ima netko da se ne slaže?

 

edit: Upravo primjetih moguću dvosmislenost u svom postu. Pod površnim učenjem mislim na površnu i preopširnu obradu od strane udžbenika - tj. preskakanje bitnoga i umetanje previše nebitnoga (te preskakanje nebitnoga ali ubacivanje još nebitnijega što je povezano prvotnim nebitnim), ne na površno učenje od strane učenika.

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 23:02 (itf4n).
16 godina
neaktivan
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Ma cijeli taj projekt ''Zemlja znanja'' ne valja... Prvo treba napraviti jednu veliku reformu školstva (ponajprije programa za pojednine škole) pa bi se onda donekle mogli znati Zemlja znanja

15 godina
neaktivan
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Nece jos dugo biti reforme ili poboljsanja dok ovaki sjede u ministarskim i saborskim foteljama..

14 godina
protjeran
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Ma mi smo zemlja sr*nja

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.10.2009 23:48 (netko,netkovic).
16 godina
neaktivan
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

kaj se tiče državne mature, po meni, trebalo bi se odrediti jedan broj slobodnih mjesta za gimnazijalce, i jedan broj za one koji dolaze iz strukovnih skole...

npr. od 500 slobodnih mjesta, 400 za gimnazijalce, 100 za tehničare, ali , onda se ne boris za upis s gimnazijalcem, koji slusa svakakve gluposti u gimnaziji, nego ti je konkurencija onaj čovjek s kojim si u skolu isao...

to bi bilo pravdeno...i da se onda boris za upis i sa svojim stručnim znanjem...

 

dalje, po meni je previse kvazi studenata...pola njih zavrsava faks u roku 10 godina, neki odustanu, neki ovo, neki ono...

al najvise sam ogorčen na to favoriziranje gimnazijalaca pri upisu...al, eto, iz inata sam iso u strukovnu skolu, i uspijet cu i iz strukovne skole...pa se nek je**u oni...

Psssssst Zecovi spavaju
15 godina
neaktivan
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Možda smo se malo previše odvojili od glavne teme sa upisima na fakseve i tome ko piše kakvu maturu itd. Ja se slažem sa svima onima koji kažu da strukovne škole su zakinute što se tiče nekih predmeta na maturi, ali kada bi se recimo matematika radila sporije a da se manje obradi bili bi bolji rezultati na maturi, sad dal ćemo tijekom školovanja od četvrtog razreda osnovne pa do četvrtog razreda srednje naučit bezveze govorim 1500 stranica gluposti ili samo 1000 tako je svejedno.

 

Matematika nema smisla nakon četvrtog razreda samo se uvode nove gluposti koje se objašnjavaju sa "trebati će vam to na faksu" a sve to samo zato da bi tamo učili još veće gluposti. Trebalo bi poraditi na tome što se uči i eventualno ubrzati ili usporiti gradivo iz nekih predmeta da se bolje nauči.

16 godina
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Da usput spomenem. Tehničar sam za računalstvo. Fiziku imamo 2 sata tjedno, a to bi trebalo biti 75 godišnje. Imamo isto gradivo kao i gimnazijalci. Oni to isto gradivo imaju za obraditi u 100 sati, a mi za to isto imamo 75. Pa tko je tu lud? Ma sustav i polIzlanuo sePlač

14 godina
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav
angel of fire kaže...

kaj se tiče državne mature, po meni, trebalo bi se odrediti jedan broj slobodnih mjesta za gimnazijalce, i jedan broj za one koji dolaze iz strukovnih skole...

npr. od 500 slobodnih mjesta, 400 za gimnazijalce, 100 za tehničare, ali , onda se ne boris za upis s gimnazijalcem, koji slusa svakakve gluposti u gimnaziji, nego ti je konkurencija onaj čovjek s kojim si u skolu isao...

to bi bilo pravdeno...i da se onda boris za upis i sa svojim stručnim znanjem...

 

dalje, po meni je previse kvazi studenata...pola njih zavrsava faks u roku 10 godina, neki odustanu, neki ovo, neki ono...

al najvise sam ogorčen na to favoriziranje gimnazijalaca pri upisu...al, eto, iz inata sam iso u strukovnu skolu, i uspijet cu i iz strukovne skole...pa se nek je**u oni...

pa zas ovaj koji ide  u gimnaziju on puno vise uci (ako je upiso gimnaziju znaci da je puno ucio i u osnovnoj) nebi imo prednost

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 21:37 (cuspajz).
16 godina
neaktivan
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Mene iritira činjenica da su knjige za ku*ac. Npr. iz hrvatskog imam knjigu koja je pisana za 6 sati na tjedan, a imam 4. Iako, čitanka je kvalitetno napravljeno(jedna od rijetkih koja nešto valja). Sve je lijepo objašnjeno, nisu izabrali totalna sranja koja su napisana na razini djeteta u 3. razredu kao u osnovnoj. Inače se žalim i na kvalitetu - npr. radne bilježnice(konretno, izadavač Alfa - Biologija, kemija) su već raspadnute.

Normal's overrated!
Poruka je uređivana zadnji put čet 22.10.2009 22:55 (Horagio).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav
cuspajz kaže...
angel of fire kaže...

kaj se tiče državne mature, po meni, trebalo bi se odrediti jedan broj slobodnih mjesta za gimnazijalce, i jedan broj za one koji dolaze iz strukovnih skole...

npr. od 500 slobodnih mjesta, 400 za gimnazijalce, 100 za tehničare, ali , onda se ne boris za upis s gimnazijalcem, koji slusa svakakve gluposti u gimnaziji, nego ti je konkurencija onaj čovjek s kojim si u skolu isao...

to bi bilo pravdeno...i da se onda boris za upis i sa svojim stručnim znanjem...

 

dalje, po meni je previse kvazi studenata...pola njih zavrsava faks u roku 10 godina, neki odustanu, neki ovo, neki ono...

al najvise sam ogorčen na to favoriziranje gimnazijalaca pri upisu...al, eto, iz inata sam iso u strukovnu skolu, i uspijet cu i iz strukovne skole...pa se nek je**u oni...

pa zas ovaj koji ide  u gimnaziju on puno vise uci (ako je upiso gimnaziju znaci da je puno ucio i u osnovnoj) nebi imo prednost

hahhaha..samo to.....hahhaha...Izlanuo se

to je moj komentar na tvoj post...

a uopce nisi shvatio kaj sam ja reko...da pogodim, ides ili ces ic u gimnaziju...

Psssssst Zecovi spavaju
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.10.2009 9:26 (angel of fire).
15 godina
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Ma sve je to napravljeno na brzinu samo da bi se vlada mogla europi pohvalit da rade ogromne promijene  u školstvu a ono ćorak,sve totalni promašaj. Neko je rekao u vezi državne mature kako je rađena po gimnazijskom programu dok ostale strukovne onda pate jer imaju manji broj sati te tako i nemogu naučit sve što i oni, jer eto gimnazijalci će ić na faks, a nas ko j**e. A po meni to je totalno krivo. Evo jedan primjer:

 

Ja idem elektrotehničku školu u kojoj imam 2 sata fizike, 3 sata matiše , 3 sata hrvatskog tjedno. Ovi u gimnaziji imaju sve to pa skoro puta 2, što znači da će oni sigurno te predmete odradit bolje i temeljitije od nas(očigledno)te kao takvi lakše upast na FER jer se tamo ti predmeti traže. I sad onda neka meni neko kaže, za koji vrag sam ja kroz 4 godine učio ove predmete-osnove elektrotehnike,električna mjerenja, elektrotehnički materijali i komponente,digitalna elektronika,elektrotehnički sklopovi,telekomunikacijske mreže,internetske tehnologije,raćunalstvo(c++ i visual basic),komutacijski sustavi,prijenosni sustavi...ja to sve  kroz 4 godine učim da bi dobio nekakvu podlogu za faks tipa FER da bi mi onda neki štreber iz gimnazije uzeo mjesto koji nezna ni što je napon ili struja,zna samo da nesmije stavit prste u utčnicu jer će ga ubit a upast će jer zna fiziku i matišu koja kao ima neeeeevjerojatnu povezanost sa elektrotehnikom a u fizici ako su mjesec dana radili struju i to najosnovniji spoj(baterija i žarulja,izračunavanje struje/napona/otpora pomoću omhovog zakona)i to je sve,eto to meni nikako ne ide u glavu al šta ću, pomoći nema država je katastrofalna(neću reć u banani jer banana je itekako zdravo i kvalitetno voće i time bi ju vrijeđao da ju uspoređujem sa našom državom) Nadam se samo da ću moć nastavit školovanje u struci na nekom faksu jer kod nas( a ni vani)baš se i nema velikih izgleda samo sa srednjom školom.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice