Polaganje vozačkog izdvojena tema

poruka: 2.915
|
čitano: 1.226.306
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
KerFlorijan kaže...
Ivanjino96 kaže...
bbbmarko01 kaže...

Na dizelasu se moze krenuti lagani otpustanjem kvacila bez dodavanja gasa

Da ali  zato nova lamela ne gine nakon par tisuća km 

kod mene 550k km,1.9 tdi,još uvijek original lamela(1996.g)

I krećeš svaki dan samo sa kuplungom

http://valid.canardpc.com/2gp8dx
9 godina
protjeran
offline
Polaganje vozačkog

ne vozim ga ja,to je od starog,nezz kako kreće uopće...pratit ću ga sljedeći put :D znam da je u strica djelomično isti motor pa mijenja lamelu svako 2-3g(tip ne zna ni brzinu promijenit)

Ako prdnem,usrat ću se.-Miroslav Krleža
 
0 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
KerFlorijan kaže...

ne vozim ga ja,to je od starog,nezz kako kreće uopće...pratit ću ga sljedeći put :D znam da je u strica djelomično isti motor pa mijenja lamelu svako 2-3g(tip ne zna ni brzinu promijenit)

Pitaj si staroga ali sigurno kreće sa gasom to samo specijalci u autoškoli kreću bez gasa ne kužiom što im instruktor ne kaže da nije tako dobro. 

http://valid.canardpc.com/2gp8dx
9 godina
protjeran
offline
Re: Polaganje vozačkog
Ivanjino96 kaže...
KerFlorijan kaže...

ne vozim ga ja,to je od starog,nezz kako kreće uopće...pratit ću ga sljedeći put :D znam da je u strica djelomično isti motor pa mijenja lamelu svako 2-3g(tip ne zna ni brzinu promijenit)

Pitaj si staroga ali sigurno kreće sa gasom to samo specijalci u autoškoli kreću bez gasa ne kužiom što im instruktor ne kaže da nije tako dobro. 

kad ode lamela,treba 2 dana čekat na servisu,a to znači da 2 dana imaju slobodno {#} ja sam svog instruktora mora vozit u fast food,jer je tip bio gladan,pa sam ga morao čekat dok kupi lubenicu,tip se razbaca pokraj mene,pa ne možeš od njega(tj. od njegove noge) brzinu promijenit.....

Ako prdnem,usrat ću se.-Miroslav Krleža
15 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
bbbmarko01 kaže...

Na dizelasu se moze krenuti lagani otpustanjem kvacila bez dodavanja gasa

I na laganim bezincima isto. AL to ti nije dobro...

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
13 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
Ivanjino96 kaže...
KerFlorijan kaže...

ne vozim ga ja,to je od starog,nezz kako kreće uopće...pratit ću ga sljedeći put :D znam da je u strica djelomično isti motor pa mijenja lamelu svako 2-3g(tip ne zna ni brzinu promijenit)

Pitaj si staroga ali sigurno kreće sa gasom to samo specijalci u autoškoli kreću bez gasa ne kužiom što im instruktor ne kaže da nije tako dobro. 

To mene hebe otkako sam položio vozački...instruktor mi je rekao: krećeš s kvačilom, kad si pustio do kraja lagano gas...ako hoćeš krenut brzo daš gas ranije, ali mi to nemoj radit...

 

Ne vozim često/puno, pa su mi se svaki novi auti u koje sam sjeo (benzinci samo) gasili...ali i to je prošlo.

12 godina
odjavljen
offline
Polaganje vozačkog

Neki nesposobni instruktori, bez obzira dali je dizelaš ili je benzinac, dali ima 80 ili 580 konja, dali je 1.5 ili je 2.5... gas pri otpuštanju kvačila (kuplunga) se mora dodavati, pa to moj brat od 14 godina jako jako dobro zna (ajde, vozi duže nego polovica vas tu, ali nema veze). U ovoj temi sam inače prvi put čuo da se kuplung otpušta bez dodavanja laganog gasa, znam da me još prije 10 godina moj stari učio da se treba gas dodavati, a stari sad ima cca. 600.000km iza sebe. 

 

Držite se laganog dodavanja gasa i nemojte lamelu kuriti, isto tako nemojte previše gasa dodavati da vam okretaji ne skaču preko 3000rpm, pogotovo na hladnom dizelašu. 

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Polaganje vozačkog
to otpuštanje kuplunga bez gasa dobro dođe u koloni.
Moj PC  
5 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
zuper kaže...
to otpuštanje kuplunga bez gasa dobro dođe u koloni.

Misliš da onako polako ideš. Ako je onda dodaš gasa i otpustiš kušlung kak bi i trebao pravilno i onda pustiš gas i ak treba prikoćiš i pustiš auto da ide bez gasa i tako lamelu štediš.

http://valid.canardpc.com/2gp8dx
14 godina
offline
Polaganje vozačkog

Previše pričate tu sa tom štednjom lamele i ostalih stvari na autu, ovdje su većinom početnici i jednostavno oni (mi) ne mogu pratiti te sve stvari.

Mislim, valja i to istaknuti i napomenuti ali teško netko može očekivati od nekoga tko je vozio 30ak sati automobil da sada misli o tom, pogotovo ako sam sjedne u auto.

Swedish latin super funk.
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
sirka666 kaže...

Previše pričate tu sa tom štednjom lamele i ostalih stvari na autu, ovdje su većinom početnici i jednostavno oni (mi) ne mogu pratiti te sve stvari.

Mislim, valja i to istaknuti i napomenuti ali teško netko može očekivati od nekoga tko je vozio 30ak sati automobil da sada misli o tom, pogotovo ako sam sjedne u auto.

Pa i ja sam početnik, trenutno idem u petak na ispit iz propisa. Ali imam od prije iskustva nekih tri godine. Ali opet to je prvo kj te trebaju naučiti, kako pravilno krenuti sa atuom da ti ne crkne itd..

http://valid.canardpc.com/2gp8dx
16 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
Ivanjino96 kaže...

Da ali  zato nova lamela ne gine nakon par tisuća km 

Zašto, što se događa lameli ako krećeš bez gasa?

11 godina
neaktivan
offline
Polaganje vozačkog

Evo danas sam se jos malo igrao sa gasom i kuplungom.

Iskreno cu vam reci da to sve oko benzinca je prenapuhano.

Noga drvena,naravno da ce riknut.

Neki dizelasi,evo naprimjer mazdica 323 vozi bez gasa odlicno.Kada ju idem furat u dvoriste,za prat,gas ne trebam koristit.

Ovaj Klitac 1.2,vozim bez frke.Prvih 5dana mi redovito crkavao,ali kad sam nogu sredio skuzio sam foru sa gasom.

Kada krecete pri kraju kuplung treba drzati,dodat gas i cekat da auto dobi zamah.Onda pusti kvacilo kak os.Ja ga na vecim raskrizjima drzim na 1.1k okretaja,kako ne bi guzvu radio.Znaci kako kuplung pustam,rpm pada,dodam gas.rpm pokusavam odrzat stabilnim.Ako vas bas muci,cukajte auto,tj dok je crveno lagano kuplung otpustajte.

Nije da se hvalim,al na semaforu sam bolje startao od m3 e46. :D

Sve je to igra kuplunga i gasa.

I instrukor mi je pokazao da se moze vozit bez gasa.Na kracem dijelu bez gasa saltao 1,2,3.Neznam kak,al dobro mu ide.

 

 

Jel iko vozio sa mosta prema Horvacanskoj,kod Save?

Nova regulacija lomi ruke,zavoj skoro pod 90.

Prestanite stavljati zarez,tamo gdje je odavno trebala biti tocka!
Moj PC  
2 2 hvala 0
14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
Penryn kaže...
Ivanjino96 kaže...

Da ali  zato nova lamela ne gine nakon par tisuća km 

Zašto, što se događa lameli ako krećeš bez gasa?

https://www.google.com/search?q=how+clutch+works

 

Bez gasa je duže vrijeme kretanja, duže traje to klizanje lamele koje ju ubije.

 

S gasom motor dobiva moment, auto brže krene i brže digneš nogu s kvačila. Ovo s momentom je osobito bitno kod benzinca, pogotovo onih s manjom kubikažom (primjer: 1.5 dizel 75ks krene uz brijeg bez gasa, 1.4 benzinac 90ks na istom brijegu krepa ako pustim gas, o kretanju ne mogu niti misliti).

STB-7710/SG8000/VIP1003 Firmware Development: http://blagus.info
14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
Paradox1 kaže...

Iskreno cu vam reci da to sve oko benzinca je prenapuhano.

 

Neki dizelasi,evo naprimjer mazdica 323 vozi bez gasa odlicno.Kada ju idem furat u dvoriste,za prat,gas ne trebam koristit.

Ovaj Klitac 1.2,vozim bez frke.Prvih 5dana mi redovito crkavao,ali kad sam nogu sredio skuzio sam foru sa gasom.


I instrukor mi je pokazao da se moze vozit bez gasa.Na kracem dijelu bez gasa saltao 1,2,3.Neznam kak,al dobro mu ide.

Istina, nije uopće problem, ali svakako je krivo tvrditi da se kreće bez gasa (ne odnosi se na tebe).

Ja sam iz autoškole s Golf V 1.9 TDI 105KS prešao na Tempru plinaša iz '94., 75KS. U početku katastrofa, ali kasnije mi je išlo bolje nego Golf (opustiš se kad izađeš iz autoškole).

 

Dizelaši imaju dosta veći moment na leru. Ja s Daciom 1.5 75KS (obični dizel) krenem uz brijeg bez prevelike muke (ne stalno, isprobao sam 2-3 puta)

 

Nije neki problem čak niti na benzincu, jednom kad kreneš masa auta će spriječiti da se zaustaviš taman toliko da se motor opet zaleti na svojih 700-900 okretaja, a dizelaš može biti toliko lud da ga možeš šaltati na leru uz brijeg (opet Dacia {#})

STB-7710/SG8000/VIP1003 Firmware Development: http://blagus.info
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.7.2014 23:55 (blagus).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
i meni je stari još prije govorio uvijek pustas kuplung dodajea gas, a instruktor mi reko da mu krećem samo lagano s kuplungom i onda gas...na poligonu 2 kruga odvozio samo sa kuplungom, kad zadržim kuplung da auto krene onda samo malo opet stisnem da usporim ili odpustim da ubrza..
Origin ID za FIFU 13: strbi_zg
12 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
strbi kaže...
i meni je stari još prije govorio uvijek pustas kuplung dodajea gas, a instruktor mi reko da mu krećem samo lagano s kuplungom i onda gas...na poligonu 2 kruga odvozio samo sa kuplungom, kad zadržim kuplung da auto krene onda samo malo opet stisnem da usporim ili odpustim da ubrza..

Mislim da tako vecina radi. Ja kad sam ga pito jel to trosi kuplung dobio sam odgovor da to nije nista. Mislim, ako oni u 7 godina koliko smiju imati auto nikad ne mjenjaju lamelu onda ja ne vidim problem u tome. Sad po parkiralistu je najbolje tako, isto ko i kod parkinga. Fino ga drzis na kuplungu i nemas frke. 

https://www.youtube.com/user/crazypeopleteamcro
16 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
blagus kaže...

https://www.google.com/search?q=how+clutch+works

 

Bez gasa je duže vrijeme kretanja, duže traje to klizanje lamele koje ju ubije.

 

S gasom motor dobiva moment, auto brže krene i brže digneš nogu s kvačila. Ovo s momentom je osobito bitno kod benzinca, pogotovo onih s manjom kubikažom (primjer: 1.5 dizel 75ks krene uz brijeg bez gasa, 1.4 benzinac 90ks na istom brijegu krepa ako pustim gas, o kretanju ne mogu niti misliti).

Je duže, al je onda sila koja djeluje na lamelu kod spajanja manja pa se i manje troši. Nećeš sad krećat tako da ti lamela šlajfa 10 sec..{#}

Problem kod takvog starta je što motor padne ispod ler okretaja gdje još više izgubi snage i dolazi do vibracija koje su totalno nepoželjne.

15 godina
neaktivan
offline
Polaganje vozačkog

I onda se ljudi čude što padaju na kosini -.-. Ja sam kretao samo sa kuplungom tijekom prve vožnje,da se upoznam sa kuplungom al to je sve,kasnije nisam smio ni pomislit na kretanje bez gasa,al zato nikad nisam imao problema sa kretanjem na kosini.

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
zerocool12 kaže...

I onda se ljudi čude što padaju na kosini -.-. Ja sam kretao samo sa kuplungom tijekom prve vožnje,da se upoznam sa kuplungom al to je sve,kasnije nisam smio ni pomislit na kretanje bez gasa,al zato nikad nisam imao problema sa kretanjem na kosini.

Mislim da se za uzbrdicu takozvana vaga podrazumijeva kao jedina mogućnost kretanja, koliko sam ja shvatio ovo je bila rasprava kod kretanja na ravnome.

Swedish latin super funk.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog

To je i meni insturkor rekao.

Vaga funkcionira do odredene granice,nakon koje se koristi ručna.

Prestanite stavljati zarez,tamo gdje je odavno trebala biti tocka!
16 godina
online
Re: Polaganje vozačkog
sirka666 kaže...
zerocool12 kaže...

I onda se ljudi čude što padaju na kosini -.-. Ja sam kretao samo sa kuplungom tijekom prve vožnje,da se upoznam sa kuplungom al to je sve,kasnije nisam smio ni pomislit na kretanje bez gasa,al zato nikad nisam imao problema sa kretanjem na kosini.

Mislim da se za uzbrdicu takozvana vaga podrazumijeva kao jedina mogućnost kretanja, koliko sam ja shvatio ovo je bila rasprava kod kretanja na ravnome.

Nikad se ne kreće bez gasa, ni na ravnom ni na kosini. Jedna stvar je može li se nešto, druga koliko je to "zdravo" za motor.

Moment dizelaša (i to starijih, noviji to baš i ne mogu) pomaže u tome, ali je štetno za motor.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
sirka666 kaže...
zerocool12 kaže...

I onda se ljudi čude što padaju na kosini -.-. Ja sam kretao samo sa kuplungom tijekom prve vožnje,da se upoznam sa kuplungom al to je sve,kasnije nisam smio ni pomislit na kretanje bez gasa,al zato nikad nisam imao problema sa kretanjem na kosini.

Mislim da se za uzbrdicu takozvana vaga podrazumijeva kao jedina mogućnost kretanja, koliko sam ja shvatio ovo je bila rasprava kod kretanja na ravnome.

Naravno,samo sam htio reći da ak se prije ne privikneš na normalno kretanje, uzbrdica bude problem.

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
11 godina
neaktivan
offline
Polaganje vozačkog

Ko je početnik nek se previše ne zamara sa kvačilom, kretanje sa gasom dolazi samo od sebe poslije par sedmica vožnje izvan autoškole. I meni je instruktor govorio da se kreće bez gasa, samo sa kvačilom. Nakon položene vozačke i malo stečenog iskustva sam i sam počeo krećat sa gasom, i to prvenstveno da se mogu ubacivat u saobraćaj, a kasnije sam saznao da je tako i pravilnije.

 

I jedan savjet svim vozačima, što više pažnje posvjećujte drugim sudionicima u saobraćaju i ne zalijećite se ukoliko imate prvenstvo prolaza, prvenstvo prolaza vam ništa ne znači ako vas neki pijan/bahat/glup vozač udari. Nažalost situacija je takva da mnogi pričaju na telefon/ ne znaju pravila ili nisu u stanju da voze (pijani, umorni i sl.) Ja druge vozače posmatram kao da aktivno pokušavaju da me ubiju. Kolko je puta samo meni puta neko oduzeo prvenstvo prolaza, skoro se prestrojio u moje vozilo, pa onda pješaci koji ne gledaju kad prelaze cestu i sl.

Moj PC  
1 1 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Polaganje vozačkog

Pozdrav buducim vozacima!

Imam pitanje.

Navrsio sam 18 u prvom mjesecu ove godine, ali cekam trenutno bolje financijsko doba za polaganje vozackog ispita, ali ima jos jedna stvar koja me muci.

Naime, vec 4 godine bolujem od mladenacke epilepsije.

Doktori su mi na zadnjem redovnom pregledu prije 2 godine rekli da ce mi za vozacki trebati potvrda od medicine rada da je 4 godine proslo od zadnjeg napadaja (prosle su 2,5god), te da tek onda mogu pristupiti polaganju vozackog ispita.

Dali to i dalje vrijedi, i koji su mi danji koraci ukoliko je doslo do nekih promjena?

Hvala unaprijed na odgovorima.

iPhone 4S, iOS 7.1.2
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Polaganje vozačkog

Neki instruktori u aš uče kretanje bez gasa jer je puno manje opterećenje za auto kretanje bez gasa nego da im neiskusni vozači nabijaju gas i pale lamelu kad puštaju kuplung. No idealno je za dobrobit auta kretati s toliko gasa da se motor ne počne gušiti, ali bez da okretaji skaču. Treba naći sweet spot.

 

Bilo kako bilo, dobar instruktor će vas možda u početku učiti bez gasa pošto je tako lakše, ali kad se ufurate u vožnju, trebao bi vas naučiti kretati s gasom. Loš instruktor je onaj koji vas nikad ne nauči kretati s gasom i koji vam laže da je kretanje s gasom nepotrebno. Takvog što prije zamijenite, ne zato što je kretanje s gasom vitalno za vožnju (jer nije, bar ne za početak) nego zato što postoji velika mogućnost da mu se isto tako neće dati učiti vas drugim stvarima.

 

Instruktor koji je nezainteresiran i lijen vam pokazati kako ispravno voziti vam niš ne znači. Svi koji polože i dobiju vozačku su još uvijek zeleni čak i uz najboljeg instruktora, a još zeleniji ako su imali lošeg instruktora. Nemojte da nakon autoškole morate učiti ono što ste brže i s manje stresa mogli naučiti u autoškoli.

Broz before hoes
Moj PC  
7 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Polaganje vozačkog

baš sam pitao instruktora za to kretanje samo sa kuplungom da sam čuo kako šteši lameli bla bla, i on mi je rekao kako me nebi tako učio da nije dobro, da se čak lamela manje troši tako...

Origin ID za FIFU 13: strbi_zg
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Polaganje vozačkog

Koja auto škola? Troši to lamelu, sad koliko više ne znam, ali ako želite da vam auto što duže traje koristite gas. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.7.2014 21:57 (Deawood).
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Polaganje vozačkog

Joj ljudi mi smo preveliku znanost napravili od tog.

Glupo je kretat samo sa kuplungom.

OK je na parkingu i sl,ali zamislite da ste na zelenom valu,ili sad na ulazu na autocestu.

Prestanite stavljati zarez,tamo gdje je odavno trebala biti tocka!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Polaganje vozačkog
strbi kaže...

baš sam pitao instruktora za to kretanje samo sa kuplungom da sam čuo kako šteši lameli bla bla, i on mi je rekao kako me nebi tako učio da nije dobro, da se čak lamela manje troši tako...

Pitaj ga samo kako on vozi, kad mijenja nosače motora, koliko mu trube na semaforima i slično.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice