Pomoć oko odabira fotoaparata izdvojena tema

poruka: 2.247
|
čitano: 693.511
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata



Naravno X-T2 je skup, al i jeftiniji FUji fotoaparati funkcioniraju na slican nacin.

 

Samo uzmi u obzir da ak nađes jeftiniji fuji fotoaparat objektivi su ti skupi ,nisu overpriced nego inzistiraju na kvalitentim objektivima pa novi objektiv ispod 3000kn neces nac.. 
rabljeni mozda.

Ima ova ponuda na njuskalu (link na oglas) za Fujifilm X-A1 + Helios 44M (sa adapterom M42-FX ), 1500kn

 

Vidim da u paketu dolazi i adapter za razne objektive - jel se može onda sa ovim ili nekim drugim stavljati jeftinije objektive, od drugih marki itd ?

 

Meni je bitno da mogu fotkati raznovrsno kao i sa lumixom fz8, čiji mi veliki zoom baš i nije  previše koristio jer se gubila kvaliteta fotografije. Većinom je upotrebljivost zooma bila do nekih 5-6x (što je bilo dovoljno). Sa makrom sam bio zadovoljan. Znači all round fotkanje. Koliko posebni objektivi daju bolji rezultat od nekog all -round objektiva? Rabljeno mi je sasvim ok jer ne želim imati nešto oko čega moram previše brinuti.

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.6.2017 7:36 (1obblak).
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
1obblak kaže...



Naravno X-T2 je skup, al i jeftiniji FUji fotoaparati funkcioniraju na slican nacin.

 

Samo uzmi u obzir da ak nađes jeftiniji fuji fotoaparat objektivi su ti skupi ,nisu overpriced nego inzistiraju na kvalitentim objektivima pa novi objektiv ispod 3000kn neces nac.. 
rabljeni mozda.

Ima ova ponuda na njuskalu (link na oglas) za Fujifilm X-A1 + Helios 44M (sa adapterom M42-FX ), 1500kn

 

Vidim da u paketu dolazi i adapter za razne objektive - jel se može onda sa ovim ili nekim drugim stavljati jeftinije objektive, od drugih marki itd ?

 

Meni je bitno da mogu fotkati raznovrsno kao i sa lumixom fz8, čiji mi veliki zoom baš i nije  previše koristio jer se gubila kvaliteta fotografije. Većinom je upotrebljivost zooma bila do nekih 5-6x (što je bilo dovoljno). Sa makrom sam bio zadovoljan. Znači all round fotkanje. Koliko posebni objektivi daju bolji rezultat od nekog all -round objektiva? Rabljeno mi je sasvim ok jer ne želim imati nešto oko čega moram previše brinuti.

 

 

 

 

 

 Samo uzmi u obzir da sa adapterom niti jedan objektiv ti nece imat autofokus.

Ima fuji 2 jeftinija zooma koji su solidne kvalitete 
XC 16-50  i XC 50-230

Probaj si nac negdje rabljeni XC 16-50. Tog si uzmes i realno drugog neces nit trebat. Ja sam ga bio prodo jednom za 900kn tak da se moze nac za tu cijenu.
Pogledaj i na ebay-u malo, ima ih puno tam rabljenih na prodaju.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.6.2017 9:33 (Santana).
15 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Pozdrav,

 

vi koji imate Nikon (moj je D5300) koje zamjenske baterije imate (ako ih imate ofc)? Koje su dobre? 

 

 

Hvala

 

Pozz

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemohte zaboraviti da oni to jesu!
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Generalno se ne preporucuju zamjenske jer imaju obicaj crknuti iz cita mira. Ja kupio grip i jos jednu originalnu bateriju za 40 eur (to je cijena baterije) i miran....

8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Torent kaže...

Generalno se ne preporucuju zamjenske jer imaju obicaj crknuti iz cita mira. Ja kupio grip i jos jednu originalnu bateriju za 40 eur (to je cijena baterije) i miran....

To je problem kaj fotoaparat ne ocitava dobro njihovo stanje. Mozes imat dvije crtice, a zapravo je gotovo prazna baterija pa ti crkne kak si reko iz cistog mira. 
Isto ih ne preporucam. Orginal bateriju kupis jednom i trajat ce ti mozda cak i dulje nego fotoaparat.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Santana kaže...
Torent kaže...

Generalno se ne preporucuju zamjenske jer imaju obicaj crknuti iz cita mira. Ja kupio grip i jos jednu originalnu bateriju za 40 eur (to je cijena baterije) i miran....

To je problem kaj fotoaparat ne ocitava dobro njihovo stanje. Mozes imat dvije crtice, a zapravo je gotovo prazna baterija pa ti crkne kak si reko iz cistog mira. 
Isto ih ne preporucam. Orginal bateriju kupis jednom i trajat ce ti mozda cak i dulje nego fotoaparat.

 KAd joj ne vjerujes onda je i nebitno jel puna ili prazna... ;)

7 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Santana kaže...

 pa gle svaka fuji jpg slika je film simulacija 
provia je neka realisticna simulacija, standardna
astia je za portrete gdje pazi da tonovi koze nisu previse naglaseni nego umjereni
velvia je za landscape, po meni previse saturiziran
pro neg high za portrete sa viskoim kontrastom
pro neg standard isto ispada kao neki standardni profil samo sa niskim kontrastom
monochorome R,G,Y - crno bijeli sa filterima
classic chrome - jaci kontrast i ugašene boje

Meni se osobno astia dopada najvise za opcenito slikanje i provia, dok instagram ekipa pati na classic chrome...


 

 

Ček jel ovo znači da kada moj fotić napravi jpeg to je onda obična fotka, a kada fuji napravi jpeg on preko njega zalijepi tu film simulaciju?

 

Jer gledam i gledam samplove po netu, znaci kao testne fotke, i stalno primjećujem određenu plavu boju koja je lijepa, ali bi radije da je nema.  Radi se o nijansi prusko plave, evo primjer

 

primjer 1

 

primjer 2

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.6.2017 10:21 (1obblak).
12 godina
odjavljen
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

U nekoj bližoj budućnosti planiram uzeti fotić..tražim neki svestrani DSLR (i fotogafiranje i snimanje videa), nešto malo naprednije od onog početničkog razreda, opet ne nešto pre nadobudno...

Trenutno mi se kao najbolji takav izbor čini Canon EOS 80D, za početak ću vjerojatno uzeti sa defaultnim 18-55 objektivom.. 

Ako postoje koji bolji izbori, preporučite tako nešto u tom cijenovnom rangu.

Može biti i nešto jeftinije ako su u pitanju neke sitne razlike tipa NFC, onaj dodatni gornji ekran za postavke itd..(600D i sl.)

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.6.2017 10:53 (Zin8).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Santana kaže...
Torent kaže...

Generalno se ne preporucuju zamjenske jer imaju obicaj crknuti iz cita mira. Ja kupio grip i jos jednu originalnu bateriju za 40 eur (to je cijena baterije) i miran....

To je problem kaj fotoaparat ne ocitava dobro njihovo stanje. Mozes imat dvije crtice, a zapravo je gotovo prazna baterija pa ti crkne kak si reko iz cistog mira. 
Isto ih ne preporucam. Orginal bateriju kupis jednom i trajat ce ti mozda cak i dulje nego fotoaparat.

Treba istražiti. To se može dogoditi kod jeftinih bezimenih, ali isto tako neke koje imaju neku marku mogu biti sasvim OK. Jednostavno treba provjeriti. Meni se to recimo sad zadnji put dogodilo s jednom "bezimenom" - mislim da je bilo još kakti oko 30% kapaciteta do kraja i - puf. Fotić više ne radi. Koji vrag? Stavim drugu bateriju, dalje sve ide.

 

Uglavnom, ja imam pozitivna iskustva s baterijama Vivitar za Sony NEX/A. Iako lažu o kapacitetu (navodnih 1200 mAh naspram Sonyjevih 1080 ili 1020 mAh, a traju kraće!), i dalje imaju dobar kapacitet i može ih se cijediti do kraja, isto kao i Sonyjeve. Na YouTubee se često spominju Wasabi baterije, ali mislim da je nama problem doći do njih. Dave Dugdale je testirao Watson baterije, one velike F-nešto za Sonyjeve kamere i pokazale su se jako dobre, (skor? ne sjećam se više točno) u rangu Sonyjevih.

 

DSLR Video Shooter je u jednom od zadnjih videa preporučio DSTE baterije s navodnim kapacitetom od oko 1900 ili tako nešto mAh, što je čista laž, jer baterija te veličine (FW50) i kemije fizički ne može imati takav kapacitet - ni približan. Imam dvije DSTE baterije deklarirane na 1700 mAh i te baterije su smeće. Sad se više ne sjećam mogu li ih cijediti do kraja, no izdrže osjetno kraće od Sonyjevih (a i Vivitarovih) i čini mi se da su se blaaaago počele napuhavati (mada jesu već nekih tri godine stare, ali nisu bile baš mnogo korištene).

 

Da idem kupovati baterije, možda bih probao s markom Patona - mogu se kupiti kod nas u dućanu i naručiti iz Njemačke, a imaju deklariran uredni kapacitet (neke su deklarirane na oko 900 mAh) pa bi se moglo zaključiti da je netko fakat mjerio njihov kapacitet, jer bi u suprotnom mogli nadrapat. Nekakve bezimene ili DSTE baterije više nikad neću naručiti, ali eto - Vivitar bih naručio da mi treba, a te Patona bih rado probao, jer bi se dalo pretpostaviti da su OK čim se prodaju na našem tržištu (jer ak je kapacitet lažiran ili se fotić naprasno isključi prije nego li je registrirao da je baterija potrošena, lijepo vratiš u dućan i tražiš novac natrag).

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.6.2017 10:30 (mbaksa).
16 godina
moderator
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
1obblak kaže...
Ček jel ovo znači da kada moj fotić napravi jpeg to je onda obična fotka, a kada fuji napravi jpeg on preko njega zalijepi tu film simulaciju?

Jesi zavirio u postavke svog fotića? Velik broj aparata ima mogućnost na ovaj ili onaj način doraditi sliku (i video). Recimo ja na a6500 imam profile slika, gdje mogu birati gamu, mogu posvjetljavati ili zatamnjivati individualne boje ili im pomicati fazu, mislim da mogu manipulirati i WB-om. Naravno, kad bih htio - radije sve to ostavim za post. A imam još i pizdarije tipa jesensko lišće, mislim i sepiju i tako to.

 

Tako da možda i ti imaš neke tako efekte. Ako i nemaš, ništa te ne sprečava da si sam obradiš fotku na željeni način. To kod Fujia je praktično i imaju fakat lijepo uštimane boje, ali to ne znači da ti to isto uz nešto truda ne možeš sam postići drugim aparatom i softverom, barem ako imaš RAW fotke, jer bi JPEG-ovi mogli biti previše "reducirani" za intenzivnije zahvate.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
mbaksa kaže...
1obblak kaže...
Ček jel ovo znači da kada moj fotić napravi jpeg to je onda obična fotka, a kada fuji napravi jpeg on preko njega zalijepi tu film simulaciju?

Jesi zavirio u postavke svog fotića? Velik broj aparata ima mogućnost na ovaj ili onaj način doraditi sliku (i video). Recimo ja na a6500 imam profile slika, gdje mogu birati gamu, mogu posvjetljavati ili zatamnjivati individualne boje ili im pomicati fazu, mislim da mogu manipulirati i WB-om. Naravno, kad bih htio - radije sve to ostavim za post. A imam još i pizdarije tipa jesensko lišće, mislim i sepiju i tako to.

 

Tako da možda i ti imaš neke tako efekte. Ako i nemaš, ništa te ne sprečava da si sam obradiš fotku na željeni način. To kod Fujia je praktično i imaju fakat lijepo uštimane boje, ali to ne znači da ti to isto uz nešto truda ne možeš sam postići drugim aparatom i softverom, barem ako imaš RAW fotke, jer bi JPEG-ovi mogli biti previše "reducirani" za intenzivnije zahvate.

 Imam i ja sve te fore, pitanje je bilo jel može aparat napraviti najobičniji jpeg fotku bez ikakvog efekta? Znači da izgleda kao i fotka ovog mojeg aparata, ali naravno npr 20-30% bolje, detaljnije itd, ALI bez tog efekta gdje se ode u smjeru neke specifične boje.

8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
1obblak kaže...
mbaksa kaže...
1obblak kaže...
Ček jel ovo znači da kada moj fotić napravi jpeg to je onda obična fotka, a kada fuji napravi jpeg on preko njega zalijepi tu film simulaciju?

Jesi zavirio u postavke svog fotića? Velik broj aparata ima mogućnost na ovaj ili onaj način doraditi sliku (i video). Recimo ja na a6500 imam profile slika, gdje mogu birati gamu, mogu posvjetljavati ili zatamnjivati individualne boje ili im pomicati fazu, mislim da mogu manipulirati i WB-om. Naravno, kad bih htio - radije sve to ostavim za post. A imam još i pizdarije tipa jesensko lišće, mislim i sepiju i tako to.

 

Tako da možda i ti imaš neke tako efekte. Ako i nemaš, ništa te ne sprečava da si sam obradiš fotku na željeni način. To kod Fujia je praktično i imaju fakat lijepo uštimane boje, ali to ne znači da ti to isto uz nešto truda ne možeš sam postići drugim aparatom i softverom, barem ako imaš RAW fotke, jer bi JPEG-ovi mogli biti previše "reducirani" za intenzivnije zahvate.

 Imam i ja sve te fore, pitanje je bilo jel može aparat napraviti najobičniji jpeg fotku bez ikakvog efekta? Znači da izgleda kao i fotka ovog mojeg aparata, ali naravno npr 20-30% bolje, detaljnije itd, ALI bez tog efekta gdje se ode u smjeru neke specifične boje.

 To ne postoji, svaka marka fotoaparata ima svoje profile, na tebi je da odlucis koji ti se najvise sviđaju. 
Neki neutralni profil na fuji-u je provia 

Nisu ti to neki debilni efekti tipa toy camera 

Evo ti usporedbe film simulacija kod fuji-a

https://www.fujivsfuji.com/film-simulation-modes-compared/

7 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Santana kaže...

 To ne postoji, svaka marka fotoaparata ima svoje profile, na tebi je da odlucis koji ti se najvise sviđaju. 
Neki neutralni profil na fuji-u je provia 

 

Aha, znači canon hardver ide skupa s canon bojama, fuji sa fuji bojama. Canon look , fuji look....

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.6.2017 11:20 (1obblak).
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
1obblak kaže...
Santana kaže...

 To ne postoji, svaka marka fotoaparata ima svoje profile, na tebi je da odlucis koji ti se najvise sviđaju. 
Neki neutralni profil na fuji-u je provia 

 

Aha, znači canon hardver ide skupa s canon bojama, fuji sa fuji bojama

 da svaki interpretira boje iz stvarnog zivota na svoj nacin. 

Opcenito se ljudima najvise sviđaju Canon i Fuji boje dok recimo sony bas i ne.

8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
mbaksa kaže...
Santana kaže...
Torent kaže...

Generalno se ne preporucuju zamjenske jer imaju obicaj crknuti iz cita mira. Ja kupio grip i jos jednu originalnu bateriju za 40 eur (to je cijena baterije) i miran....

To je problem kaj fotoaparat ne ocitava dobro njihovo stanje. Mozes imat dvije crtice, a zapravo je gotovo prazna baterija pa ti crkne kak si reko iz cistog mira. 
Isto ih ne preporucam. Orginal bateriju kupis jednom i trajat ce ti mozda cak i dulje nego fotoaparat.

Treba istražiti. To se može dogoditi kod jeftinih bezimenih, ali isto tako neke koje imaju neku marku mogu biti sasvim OK. Jednostavno treba provjeriti. Meni se to recimo sad zadnji put dogodilo s jednom "bezimenom" - mislim da je bilo još kakti oko 30% kapaciteta do kraja i - puf. Fotić više ne radi. Koji vrag? Stavim drugu bateriju, dalje sve ide.

 

Uglavnom, ja imam pozitivna iskustva s baterijama Vivitar za Sony NEX/A. Iako lažu o kapacitetu (navodnih 1200 mAh naspram Sonyjevih 1080 ili 1020 mAh, a traju kraće!), i dalje imaju dobar kapacitet i može ih se cijediti do kraja, isto kao i Sonyjeve. Na YouTubee se često spominju Wasabi baterije, ali mislim da je nama problem doći do njih. Dave Dugdale je testirao Watson baterije, one velike F-nešto za Sonyjeve kamere i pokazale su se jako dobre, (skor? ne sjećam se više točno) u rangu Sonyjevih.

 

DSLR Video Shooter je u jednom od zadnjih videa preporučio DSTE baterije s navodnim kapacitetom od oko 1900 ili tako nešto mAh, što je čista laž, jer baterija te veličine (FW50) i kemije fizički ne može imati takav kapacitet - ni približan. Imam dvije DSTE baterije deklarirane na 1700 mAh i te baterije su smeće. Sad se više ne sjećam mogu li ih cijediti do kraja, no izdrže osjetno kraće od Sonyjevih (a i Vivitarovih) i čini mi se da su se blaaaago počele napuhavati (mada jesu već nekih tri godine stare, ali nisu bile baš mnogo korištene).

 

Da idem kupovati baterije, možda bih probao s markom Patona - mogu se kupiti kod nas u dućanu i naručiti iz Njemačke, a imaju deklariran uredni kapacitet (neke su deklarirane na oko 900 mAh) pa bi se moglo zaključiti da je netko fakat mjerio njihov kapacitet, jer bi u suprotnom mogli nadrapat. Nekakve bezimene ili DSTE baterije više nikad neću naručiti, ali eto - Vivitar bih naručio da mi treba, a te Patona bih rado probao, jer bi se dalo pretpostaviti da su OK čim se prodaju na našem tržištu (jer ak je kapacitet lažiran ili se fotić naprasno isključi prije nego li je registrirao da je baterija potrošena, lijepo vratiš u dućan i tražiš novac natrag).

 

 evo netko je mjerio :=)

http://ultralightphotography.net/gear/fuji-cameras/everything-you-wanted-to-know-about-np-w126-batteries/

16 godina
moderator
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Lijepo! Ispada da sam dobro pretpostavljao.  Patona solidna i ispunjava deklariranu specifikaciju, DSTE smetje s totalno lažiranim kapacitetom.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Santana kaže...

 da svaki interpretira boje iz stvarnog zivota na svoj nacin. 

Opcenito se ljudima najvise sviđaju Canon i Fuji boje dok recimo sony bas i ne.

 ok sada mi je malo jasnije

8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
1obblak kaže...
Santana kaže...

 da svaki interpretira boje iz stvarnog zivota na svoj nacin. 

Opcenito se ljudima najvise sviđaju Canon i Fuji boje dok recimo sony bas i ne.

 ok sada mi je malo jasnije

 Evo ti jedan jako koristan video 




7 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Santana kaže.

 Evo ti jedan jako koristan video 




 Dobar video. Zanimljivo kako sony odredjenu hladnoću , pomalo je elegantna, ali ne svidja mi se što se čini kao da malo pretjeruju sa svjetlinom. Sony mi je općenito u svim proizvodima dosta elegantno hladnjikav,pomalo distanciran.

 

Hvala na informacijama!

6 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Lijepi pozdrav!

U potrazi za savjetima oko kupovine novog fotoaparata, naisla sam na ovaj forum. I odlucila zatraziti savjet. Trenutno imam Lumix FZ72. Ne bavim se profesionalno fotografijom. Fotografiram dosta u zatvorenom prostoru (zupna crkva, razlicita dogadjanja), koncerte, ali i volim fotografirati detalje u prirodi. Zeljela bi prijeci na "novu razinu" fotoaparata, ako se tako moze reci i uzeti nesto profesionalnije. Gledala sam Nikon D3300, i u pocetku mi je bio ok. No kako vas citam, razmisljam mozda nesto drugo. Iznos oko 4000 kuna (ali moze i manje). Znam da za odredjeni zoom (koji je dosta velik na ovom fotoaparatu sto imam i sto je bio jedan od razloga zasto sam taj kupila) treba kupovati objektive. No mene zanima za pocetak sto uzeti.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
osjecanka kaže...

Lijepi pozdrav!

U potrazi za savjetima oko kupovine novog fotoaparata, naisla sam na ovaj forum. I odlucila zatraziti savjet. Trenutno imam Lumix FZ72. Ne bavim se profesionalno fotografijom. Fotografiram dosta u zatvorenom prostoru (zupna crkva, razlicita dogadjanja), koncerte, ali i volim fotografirati detalje u prirodi. Zeljela bi prijeci na "novu razinu" fotoaparata, ako se tako moze reci i uzeti nesto profesionalnije. Gledala sam Nikon D3300, i u pocetku mi je bio ok. No kako vas citam, razmisljam mozda nesto drugo. Iznos oko 4000 kuna (ali moze i manje). Znam da za odredjeni zoom (koji je dosta velik na ovom fotoaparatu sto imam i sto je bio jedan od razloga zasto sam taj kupila) treba kupovati objektive. No mene zanima za pocetak sto uzeti.

 I ja sam krenuo tvojim stopama i kada sad došao u Yellow Store (ovlašteni Nikon dućan) dobio sam sljedeće informacije: D3300 je stari model i nisu ga imali više u prodaji, nisu znali hoće li još dobijati. Njegova nova verzija je D3400 sa malo boljim performansama. Pitao sam također, kada sam već bio tamo, koji je slijedeći model iznad D3400 i rekli su mi D5300. Taj fotić je 500ak kuna skuplji ali je u Svijet Medija dućanu preko ZABA kartica bio popust i cijena fotoaparata je bila oko 4200 kn, D3400 je 3690 kn (crveni je jeftiniji 150 kn sa istim kitlensom). Vidim da je još uvijek ta ponuda na njihovim stranicama.

 

Crni - https://www.svijet-medija.hr/art/fotoaparat-dslr-nikon-d3400-crni-kit-sa-af-p-18-55vr/76326

Crveni - https://www.svijet-medija.hr/art/fotoaparat-dslr-nikon-d3400-crveni-kit-sa-af-p-18-55vr/76327

 

 

Ja sam odabrao D5300.

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemohte zaboraviti da oni to jesu!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Isti fotić, uzet ću rezervnu bateriju iz Yellow Store-a, originalnu.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
16 godina
moderator
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
osjecanka kaže...

Znam da za odredjeni zoom (koji je dosta velik na ovom fotoaparatu sto imam i sto je bio jedan od razloga zasto sam taj kupila) treba kupovati objektive.

Ovo je fascinantna stvar - razlika u pristupu između početnika i naprednijeg korisnika (da me se krivo ne shvati - i ja sam nekad bio početnik i isto tako gledao na aparate, te je i meni nekad bilo bitno da imam jak zum). Dok početnici prvo gledaju koliki zum neki aparat ima, naprednije korisnike više interesira koliki "odzum" ima, odnosno koji je najširi kut koji može pokriti. Ultraveliki zum, tj. jako velika žarišna duljina, ti treba samo ako misliš nekoga špijunirati, bilo ljude u njihovom prirodnom staništu, bilo životinje u njihovom prirodnom staništu. A to većina ljudi u većini slučajeva ne želi. Dodatni problem s velikim zumom je taj što se tada blenda u pravilu prilično pritvara, često na ionako malim senzorima, pa gubiš dosta svjetla, pogotovo kad uračunaš na to da što je veći zum, to moraš imati brži zatvarač.

 

Veliš da dosta fotkaš u zatvorenom prostoru. To znači dvije stvari: skučeno i tamno. Tu ti je možda i manje važan sam fotoaparat (ako govorimo o APS-C aparatima) od dostupnih objektiva. Za to ti trebaju objektivi čim manje žarišne duljine (čim većeg, šireg kuta) i s čim većim otvorom blende (manjom F-stop brojkom). U usporedbi s ovim fotićem kojeg imaš, svaki DSLR ili mirrorless APS-C (pa i MFT) aparat s kit-objektivom dat će ti osjetno bolju sliku u unutrašnjosti. Jedino što kit-objektivi ne idu baš toliko široko, mada je tipična ekivalentna širina kit-objektiva OK (24 mm kod Nikona i Sonyja, 27 kod Canona naspram 20 mm kod tvog aparata). Ako ti je to OK širina, onda ti je OK bilo koji APS-C aparat sa zoom kit-objektivom.

 

Ako hoćeš ići na višu razinu, pa da možeš slikati ljepše slike pri slabom svjetlu, onda kupiš objektiv recimo s blendom f/1.8 ili neki Zoom s f/2.8 (već će i to biti prednost u odnosu na kit-objektiv). Spominjali su se takvi objektivi u prethodnim porukama (recimo Sigme). Sad je tu problem što svjetlosno jaki objektivi mogu puno koštati, barem u odnosu na aparat kojeg si napikirala.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.7.2017 13:27 (mbaksa).
12 godina
protjeran
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Jel postoji kakva alternativa nikonovoj aplikaciji SnapBridge koja malo radi pa malo ne radi😠?LP
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Stjepanj kaže...
Jel postoji kakva alternativa nikonovoj aplikaciji SnapBridge koja malo radi pa malo ne radi😠?LP

 Ne, ak ti je to problem preporuca se uzet starije tijelo koje ima samo obican wifi ili ne uzmes nikon

7 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

imam jos jedno pitanje:

 

Kod aparata sa micro 4/3, ako se na njega stavi adapterom nekakav objektiv, dolazi do "crop situacije". kako to utječe na performanse po uvjetima sa manje svijetla? Ako da, je li to onda neka razlika koja je očita ili se vidi tek kod npr. printanja na veci format. 

 

Probao sam jedan canon dslr i manual fokus ide jedino ako gledam kroz optičko tražilo, inače lcd mi je bio mučenje.

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.7.2017 15:35 (1obblak).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
1obblak kaže...

imam jos jedno pitanje:

 

Kod aparata sa micro 4/3, ako se na njega stavi adapterom nekakav objektiv, dolazi do "crop situacije". kako to utječe na performanse po uvjetima sa manje svijetla? Ako da, je li to onda neka razlika koja je očita ili se vidi tek kod npr. printanja na veci format. 

 

Probao sam jedan canon dslr i manual fokus ide jedino ako gledam kroz optičko tražilo, inače lcd mi je bio mučenje.

 2X Crop faktor ide na bilo koji objektiv koji stavis, sa adapterom ili bez jer su svi objektivi mjereni po full frame standardu tak da se ne brini oko toga 

Inace meni je manual focus puno lakse radit preko evf-a nego preko optickog trazila 

 

7 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Totalni amater što se tiče fotografiranja i fotoaparata ovdje. Treba mi nešto budget za fotografiranje i snimanje nekretnina (izvana, iznutra) pa ako imate nešto za preporučiti bio bih zahvalan. 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
joka993 kaže...

Totalni amater što se tiče fotografiranja i fotoaparata ovdje. Treba mi nešto budget za fotografiranje i snimanje nekretnina (izvana, iznutra) pa ako imate nešto za preporučiti bio bih zahvalan. 

 potrazi si ovak neku kombinaciju 

 

https://explorecams.com/photos/pair/canon-eos-550d=canon-ef-s-10-18mm-f-4-5-5-6-is-stm

7 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

pitanje

mogu dobiti par objektiva za pentax besplatno (mislim 300 m* f4 ,tamron 17-75 f2.8il tak nest ..i pentax 50-150 f2.8 )

pa citajuci nitko nepominje pentax dlsr-ove

samo sony nikon canon panasonic fuji

da li mi mozete preporuciti  neko solidno pentax tjelo (da ima svih tih nekih fićfirića kao ostlai brandovi)

ili da idem na cisto neki brand kao sony (svidja mi se njihov 7ii ali preskup)

tj sve da si uzimam i objektive i tjelo

 

hvala

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice