Pomoć oko odabira fotoaparata izdvojena tema

poruka: 2.247
|
čitano: 693.285
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Torent kaže...

Sve stoji ali ja sam recimo bio debelo razocaran sa kit objektivima. Slika je bila toliko losa da sam mislio da je nesto u kvaru. 18 55 vr2 i 55 200 vr... Ovaj drugi kad sam kupio sigmu nisam uopšte koristio...

Sigma nas razmazila.  Ja na Sonyju imam kit-objektive 16-50 i 55-210 (obadva su poslije počela dolaziti u kitu s aparatom, ja sam doduše prvog dobio u kitu s NEX-6, a drugog sam sam kupio). Sa 16-50 sam oduvijek bio razočaran, 55-210 mi je bio OK, daleko ujednačeniji unutar kadra, ali vidjelo se da ipak nije to to (ipak mu fali oštrine).

 

Kad sam kupio a6500, onda sam se pogotovo razočarao s tim objektivima jer je bolji senzor, osjetno više rezolucije (24 vs 16), pogotovo istaknuo njihove nedostatke. I onda za bezveze kupim Sigmu 30 f/2.8 jer je bila jeftina i ljudi na YouTubeu pričali da si lud ako je ne kupiš i... Vidljivo oštriji objektiv, a ono što je pogotovo bitno je da je dovoljno oštar od ruba do ruba, što 16-50 nije bio (to mu je rak rana). I onda kupih još i 60 f/2.8 i taj je još oštriji i s njim dobijem pliću dubinsku oštrinu - taj mi je sad omiljen objektiv. Sonyjeve kit-objektive praktički više uopće ne koristim, unatoč tome što su zum objektivi (a ovi prime) i što imaju optičku stabilizaciju i što kod Sigma fazni autofokus radi samo u centru i malčice oko centra. Blenda i oštrina vs zum i stabilizacija i bolji autofokus... Biram ono prvo, pogotovo što a6500 ima stabilizaciju u tijelu čime se uvelike anulira jedan od nedostataka.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.9.2017 12:17 (mbaksa).
8 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Ja koristim skoro samo prime objektive. 
Nabavio sam si jedan zoom cisto zato jer je bio jeftin (relativno) i covjek je primao foto opremu u zamjenu tak da sam pocistio tavan nesto nadoplatio i evo novog objektiva. 
Dobro ce mi doc za rally u 11. mjesecu, a mogo bi i video snimit posto ima vrhunsku stabilizaciju(samo moram nabavit neki mikrofon)
No dok ne dođe vrijeme za taj rally ne vjerujem da cu taj zoom puno koristim (18-135)

https://www.instagram.com/celestial__emissary/?r=sun1
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.9.2017 15:33 (Santana).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Torent kaže...

Sve stoji ali ja sam recimo bio debelo razocaran sa kit objektivima. Slika je bila toliko losa da sam mislio da je nesto u kvaru. 18 55 vr2 i 55 200 vr... Ovaj drugi kad sam kupio sigmu nisam uopšte koristio...

 

Nisam imao iskustva s tim pa ne mogu reći. Ja sam zadovoljan. Možda jer ne znam za bolje haha. 

8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
slaven96 kaže...
Torent kaže...

Sve stoji ali ja sam recimo bio debelo razocaran sa kit objektivima. Slika je bila toliko losa da sam mislio da je nesto u kvaru. 18 55 vr2 i 55 200 vr... Ovaj drugi kad sam kupio sigmu nisam uopšte koristio...

 

Nisam imao iskustva s tim pa ne mogu reći. Ja sam zadovoljan. Možda jer ne znam za bolje haha. 

 Ovi noviji kit objektivi su oke, cak je i Canon svog popravio. No najbitnije je da si ti zadovoljan, ak tebi izgleda dobro onda je tuđe misljenje potpuno nebitno.

https://www.instagram.com/celestial__emissary/?r=sun1
8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
slaven96 kaže...
Torent kaže...

Sve stoji ali ja sam recimo bio debelo razocaran sa kit objektivima. Slika je bila toliko losa da sam mislio da je nesto u kvaru. 18 55 vr2 i 55 200 vr... Ovaj drugi kad sam kupio sigmu nisam uopšte koristio...

 

Nisam imao iskustva s tim pa ne mogu reći. Ja sam zadovoljan. Možda jer ne znam za bolje haha. 

 Onda sigmu nemoj ni gledati jer ces se razocarati u to sto imas ;)

13 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Santana kaže...

 Ovi noviji kit objektivi su oke, cak je i Canon svog popravio. No najbitnije je da si ti zadovoljan, ak tebi izgleda dobro onda je tuđe misljenje potpuno nebitno.

 

Ma vjerujem ja da je osjetna razlika sa skupljim objektivima, ali trenutno sam osuđen na ovo što imam. Mislim da me pratiš na Instagramu pa možeš i sam vidjeti fotografije. Malo improvizacije, malo obrade, i zasad sam zadovoljan. Kad iscrpim sve iz njega, možda dođe vrijeme i za novi. 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Torent kaže...

 Onda sigmu nemoj ni gledati jer ces se razocarati u to sto imas ;)

 

Trudim se izbjegavati sve kvalitetnije :P Imao sam priliku koristiti širokokutni 10-24mm i bio sam oduševljen jer najviše fotografiram pejzaž pa bi dobro došao, a isto tako i bolji zoom nije višak. Ali vratim se brzo u realnost jer sam student i ovo mi je hobi pa se zasad ne mogu buniti 

8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
slaven96 kaže...
Torent kaže...

 Onda sigmu nemoj ni gledati jer ces se razocarati u to sto imas ;)

 

Trudim se izbjegavati sve kvalitetnije :P Imao sam priliku koristiti širokokutni 10-24mm i bio sam oduševljen jer najviše fotografiram pejzaž pa bi dobro došao, a isto tako i bolji zoom nije višak. Ali vratim se brzo u realnost jer sam student i ovo mi je hobi pa se zasad ne mogu buniti 

 Dosta toga mozes nadoknadit raznim tehnikama, no jasno moras vise vremena potrosit na to za fotoaparatom pa kasnije racunalom.

https://www.instagram.com/celestial__emissary/?r=sun1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Santana kaže...
slaven96 kaže...
Torent kaže...

 Onda sigmu nemoj ni gledati jer ces se razocarati u to sto imas ;)

 

Trudim se izbjegavati sve kvalitetnije :P Imao sam priliku koristiti širokokutni 10-24mm i bio sam oduševljen jer najviše fotografiram pejzaž pa bi dobro došao, a isto tako i bolji zoom nije višak. Ali vratim se brzo u realnost jer sam student i ovo mi je hobi pa se zasad ne mogu buniti 

 Dosta toga mozes nadoknadit raznim tehnikama, no jasno moras vise vremena potrosit na to za fotoaparatom pa kasnije racunalom.

 Da da.. Nemam širokokutni npr, ali iz više fotografija sastavim jednu i slično. Kao hobi je sasvim dovoljno za sada

15 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Ovo su moje slike sa kit objektivom 18-55 na D5300

 

https://www.flickr.com/photos/150832671@N05/

 

EDIT: ..i da, u fazi sam gledanja jednog objektiva sa malo većim zoomom, konkretno gledam ovo: https://yellowstore.hr/proizvod/nikkor-af-s-dx-55-300mm-f4-5-5-6-g-ed-vr/

 

Imate li kakav savjet za neki drugi objektiv?

 

Ne tretirajte ljude kao budale ali nikada nemojte zaboraviti da oni to jesu! People who drink light beer do not really like beer. They just like to piss a lot.
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.9.2017 9:45 (Srednji).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Srednji kaže...

Ovo su moje slike sa kit objektivom 18-55 na D5300

 

https://www.flickr.com/photos/150832671@N05/

 

EDIT: ..i da, u fazi sam gledanja jednog objektiva sa malo većim zoomom, konkretno gledam ovo: https://yellowstore.hr/proizvod/nikkor-af-s-dx-55-300mm-f4-5-5-6-g-ed-vr/

 

Imate li kakav savjet za neki drugi objektiv?

 

 Ja ti koristim Nikon D3300 i kitove 18-55 vr2 i 55-300vr2 (taj koji želiš kupiti). Ovdje možeš pogledat moje fotke, sve ti piše s čim su fotkane i kako, s tim da uzmi u obzir da su neke i dodatno izoštravane u PS-u tj Lightroomu. Ovi konji npr nisu sharpani dodatno. Po mom iskustvu taj objektiv je najoštriji na F8 i na 200mm, na 300mm zna biti poprilično zbluran. Ja da sad kupujem zum kit uzel bi ovaj 70-300 AP to su brže i tiše nove verzije, mislim da ti ga fotić podržava, a ako ne updejtaj firmware ja sam svoj neki dan kad je izašao napokon novi firmware za D3300. Uostalom koliko sam čital da su te 70-300 verzije uvijek bile oštrije od 55-300, a vidim da im je cijena skoro ista. Nadam se da ti ovo malo olakšava stvar. :)

http://d-u-d.deviantart.com http://500px.com/Dado_D https://dariodrvodelic.wordpress.com/ https://www.flickr.com/photos/95774435@N02/?hide_photostream_welcome=1
12 godina
protjeran
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Po dxomarku overall najostriji zoom objektivi su redom 18-300 i 18-140 tamo su mene uputili pa si pogledaj.lp
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Stjepanj kaže...
Po dxomarku overall najostriji zoom objektivi su redom 18-300 i 18-140 tamo su mene uputili pa si pogledaj.lp

 Za d3300? Otkad to ;)

Sigma 18-35 i sigma 50-150 ;)

 

https://www.dxomark.com/Reviews/Best-lenses-on-a-budget-for-the-Nikon-D3300-Best-Zooms/Best-zoom-for-the-D3300

12 godina
protjeran
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Sry zaboravio sam da se moze birati i fotic, inace koliko je ova sigma 50-150 10000kn? Za jedan bod je bolja..
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Stjepanj kaže...
Po dxomarku overall najostriji zoom objektivi su redom 18-300 i 18-140 tamo su mene uputili pa si pogledaj.lp

 

Stjepanj kaže...
Sry zaboravio sam da se moze birati i fotic, inace koliko je ova sigma 50-150 10000kn? Za jedan bod je bolja..

 hehehhe nisi napisao best bay nego overall najostriji a to nisu ;) A nasao si me jer imam d3200 i istrazivao sam to ;)

12 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Kad je moj frend kupio tu sigmu 18-35 za svoj nikon d5200, ja sam ga pital kaj je kupil neki novi full frame fotić, eto tolika je razlika između kita i sigme, onak odoka ;)

http://d-u-d.deviantart.com http://500px.com/Dado_D https://dariodrvodelic.wordpress.com/ https://www.flickr.com/photos/95774435@N02/?hide_photostream_welcome=1
 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Ta sigma ima reputaciju da daje ff rezultate na apsc aparatu.... Z vise nego pola cijene mozes kupiti 17-50 f2.8 koja daje vrlo slicne rezultate po nizoj cijeni i vecu fleksibilnost radi veceg raspona...

15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

U međuvremenu, dok sam tražio d5300, našao sam ovaj fotić https://www.se-mark.hr/detalji_proizvoda.6adc5fb1585d46fb9da2f92e60555796.fotoaparat-panasonic-dmc-gf6weg9-k-crni-14-42-45-150mm.aspx

 

Panasonic DMC-GF6 sa dvije leće (14-42 + 45-150mm). Obzirom da je 1000 kuna jeftini isplati li se?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Pozdrav, samo da vam javim kako sam uzeo Canon 200d. Malo je skuplji bio od prvotnog plana ali sam zadovoljan.

 

Prvotni dojmovi su pozitivni :D Nakon malo korištenja javim vam ostalo :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

ovako dvoumim se oko kupnje DSLR-a

 

1. opcija: Canon 750d, sa 2 objektiva..canon 18-55 mm f/3.5-5.6 STM te canon 55-250 mm f/4-5.6 STM...cijena oko 710€

2. opcija: Canon 77d, sa objektivom canon 18-55 mm f/4-5,6 STM...cijena oko 760€

3. opcija: Canon 77d, sa objektivom Tamron 18-200 mm f/3.5-6.3 VC + staklo sa UV filterom + torba za nosanje... 820€

4. opcija: Canon 200d, sa objektivom canon 18-55 mm f/4-5.6 STM ...cijena oko 540€

 

Sto mislite o ovome svemu? mozete komentirati svaku opciju zasebno...a najvise me zanima usporedba 2. i 3. opcije zbog tamron objektiva...isplati li se platit tih 80 € vise i dobiti ne-canonov objektiv kao jedini koji bih posjedovao u pocetnom razdoblju?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Što namjeravaš fotografirati?
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

prije vega krstenja, svadbe i slicne prigode kod sebe i rodbine, a vjerojatno ponekad i prirodu, zivotinje i tako :D

16 godina
moderator
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Onda si kupi neki Nikon i objektive s velikim otvorom blende, po mogućnosti f/1.4 ili eventualno f/1.8. I blic ako nemaš. Znači, bolje dva brza primea nego ovo sporo zumovlje. Odabrao si totalno neodgovarajuće objektive.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.10.2017 11:19 (mbaksa).
12 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
tomko kaže...

ovako dvoumim se oko kupnje DSLR-a

 

1. opcija: Canon 750d, sa 2 objektiva..canon 18-55 mm f/3.5-5.6 STM te canon 55-250 mm f/4-5.6 STM...cijena oko 710€

2. opcija: Canon 77d, sa objektivom canon 18-55 mm f/4-5,6 STM...cijena oko 760€

3. opcija: Canon 77d, sa objektivom Tamron 18-200 mm f/3.5-6.3 VC + staklo sa UV filterom + torba za nosanje... 820€

4. opcija: Canon 200d, sa objektivom canon 18-55 mm f/4-5.6 STM ...cijena oko 540€

 

Sto mislite o ovome svemu? mozete komentirati svaku opciju zasebno...a najvise me zanima usporedba 2. i 3. opcije zbog tamron objektiva...isplati li se platit tih 80 € vise i dobiti ne-canonov objektiv kao jedini koji bih posjedovao u pocetnom razdoblju?

 ja sam si uzeo canon 750d sa sigmom 17-50 2.8

 

odlicna stvar za početnike/ali i napredne, preskocis kit objektiv, solidan raspon i odlicna blenda.

 

uzet cu jos canon 50mm 1.8 stm a onda kasnije nesto sa vecim zoomom.

Trazim ljude za BF4 squad + TS i timsko igranje. PP ako ste zaintersirani
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

zbog cega nikon? cak npr. d5600 mi se cini slabiji od npr 200d iako je skuplji...canonovi dslr imaju dual pixel autofokus kod snimanja i imaju svi novu generaciju digic 7 procesora za obradu slika...nisam oucio niti jednu prednost npr tog nikona d5600 prema ovom 200d, osim eventualno u broju fokusnih točaka kod fotografiranja...

a sto se tiče objektiva, ne razumijem se bas pretjerano, ali ti želiš reći da mi je bolje uzeti objektiv koji nema mogućnost zumiranja nego ima fiksnu poziciju leća npr 50mm..ili??

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

ne razumijem zbog čega bih uzimao taj sigma koji kosta 2500 kuna a ima isti raspon (17-50) kao i kit objektiv (18-55) koji dobijem u paketu za 400 kuna, a jos su to novi kit objektivi sa STM tehnologijom...??

nadalje ne razumijem zasto bi ti sebi kupio 50mm objektiv kad tu sigmu koju imas mozes podesiti da bude 50mm objektiv?

16 godina
moderator
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
tomko kaže...

zbog cega nikon?

Kvalitetniji senzori s boljim dinamičkim rasponom.

 

tomko kaže...

canonovi dslr imaju dual pixel autofokus kod snimanja

Nisi napisao da misliš snimati video.

 

tomko kaže...

a sto se tiče objektiva, ne razumijem se bas pretjerano, ali ti želiš reći da mi je bolje uzeti objektiv koji nema mogućnost zumiranja nego ima fiksnu poziciju leća npr 50mm..ili??

LOL Potpuno si izvrnuo poantu koju sam iznio. Za ono što si napisao da bi fotografirao tebi trebaju objektivi s velikim otvorom blende, zbog male količne svjetla u unutrašnjosti, te radi estetike, da se dobije plića dubinska oštrina. A kad se gleda otvor blende, prime objektivi su osjetno jeftiniji od zum objektiva, te su nerijetko dostupniji s većim otvorom blende, odnosno ni nemaš ekvivalentni zum tog otvora blende.

 

tomko kaže...

ne razumijem zbog čega bih uzimao taj sigma koji kosta 2500 kuna a ima isti raspon (17-50) kao i kit objektiv (18-55) koji dobijem u paketu za 400 kuna, a jos su to novi kit objektivi sa STM tehnologijom...??

nadalje ne razumijem zasto bi ti sebi kupio 50mm objektiv kad tu sigmu koju imas mozes podesiti da bude 50mm objektiv?

Postavljaš pitanja iz kojih je razvidno da ne znaš osnove osnova fotografije pa bi bilo uputno da upoznaš barem osnovne koncepte. Znači, da bi razumio to što ti pišemo moraš naučiti što je otvor blende (aperture size, F-stop), uz ostale stvari. Evo npr.:

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.10.2017 15:50 (mbaksa).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

ahaa hvala za video...bilo mi je cudno to zasto otvor blende treba biti sto je nizi moguci jer sam mislio da se to bez problema kompenzira brzinom okidanja ili sa ISO, ili eventualno sa bljeskalicom. A sad vidim da svaka od tih postavki uzima danak na necemu drugom...poucan video..hvala jos jednom

ali svi ovi uređaji dolaze sa objektivima koji su kit ili imaju otvor blende samo 4 ili više...tako da neminovno moram uzeti neki od njih za pocetak...pa je moje pocetno pitanje sa one 4 opcije  vise bilo usmjereno prema odabiru fotoaparata, jer me zanima isplati li se uloziti 200€ više za eos77d sa kit objektivom naspram eosa 200d koji mogu nabaviti za 100€ manje i dobiti kit objektiv te jos canon 70-300mm objektiv kao dodatak...

16 godina
moderator
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

F4 je oznaka koja zapravo znači f/4. Glupo, znam, ali tako je. A f/4 je manje od f/2.8, pa s te strane ispada da je veći rezultat (koji je posljedica manjeg nazivnika) predstavlja veći otvor blend. Ali dobro...

 

Gle u čem ti je stvar - s tim fotoaparatima, s objektivima tako malog otvora blende, mogao bi imati problema s fokusiranjem u malo tamnijim prostorima (u prostorima u kojima namjeravaš fotkati!), a i manji otvor blende ti onda znači da ćeš ili morati produljivati vrijeme ekspozicije, pa će ti fotografije biti podložnije zamućivanju zbog trešnje ruku (pogotovo ako bi fotkao teleobjektivom), ili ćeš dizati ISO pa ćeš dobiti hrpu šuma. I ako kupiš aparat s kit-objektivom, trebao bi se riješiti kit-objektiva i kupiti odgovarajuće objektive. Spori teleobjektivi će ti biti problematični za korištenje u unutrašnjosti. A osim toga, u unutrašnjosti ti ni ne treba neka velika žarišna duljina - tu zumiraš nogama. 

 

Mislim, od navedenog, ja ti mogu preporučiti da jednostavno ne kupiš ništa od toga - dat ćeš novac za nešto što će ti biti problem koristiti za to za što si naumio koristiti. Znaš onu dobru staru - tko kupuje jeftino, kupuje dvaput? Upravo to će se tebi dogoditi ako kupiš nešto od toga.

 

Gledaj si ovako - prvo se odluči za neki objektiv kojeg ćeš sigurno koristiti, tipa 50 mm f/1.8. Te razmisli o nekom širem, tipa 24 mm, barem f/2.8, ali po mogućnosti isto 1.8. jer je 2.8 već na knap u takvim uvjetima na APS-C-u. Eventualno možda da za prvu silu kupiš Sigmin 17-50 f/2.8, kojeg je spominjao kolega. I onda gledaj koji fotić bi ti uz taj objektiv ili uz te objektive stao u budžet.

 

Na jeftine teleobjektive malog otvora blende (velike F-brojke) zaboravi. Oni ti eventualno mogu poslužiti za fotkanje udaljene živine (koja se ne kreće brzo) u prirodi pod suncem. A i tada ti rezultati vjerojatno neće biti baš impresivni.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

pa ev nakon svega ovoga mislim da mi je onda najbolje uzeti kit objektiv 18-55 i uz njega prime canon 50mm f1.8...on nije preskup a vidim po recenzijama da je dobar...a kit lense da koristim za snimanje videa te slikanje na manjim udaljenostima jer se moze postavit na 18mm...vidim tu da ljudi komentiraju po youtubu kako posjedovanje jednog prime lense 50mm nije dovoljno, a nemam pretjeranu puno novaca za neki skuplji i bolji lense umjesto kit lensa (kao npr taj sigma sto smo spominjali), jel mislis da bi ova kombinacija bila ok?

i da li mislis da bi mozda bolje bilo ubaciti canon 70-300 mm umjesto obicnog kit lense ili ostaviti prvotno navedenu kombinaciju?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice