Na Rubu Znanosti

poruka: 187
|
čitano: 92.792
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
RE: Na Rubu Znanosti
Champollion kaže...

Ponedjeljkom valjda....

 

Gledam kad se sjetim i kad je tema zanimljiva, Ickea obavezno, ovo je mislim četvrti put a vjerojatno ne i zadnji jer premalo mu Mišak postavi pitanja za vrijeme emisije pa mora često dolazit. Osmijeh 

Upravo zbog toga i ne gledam u zadnje vrijeme. Prije su teme bile bolje, sada vidis samo teorije zavjera, Icke, Icke pa jos malo Icke, onda ona baba o svinjskoj gripi, Icke itd. Gdje su teme o izvanzemaljcima, duhovima, fizici (pogotovo kvantnoj), znanstvenicima i znanstvenim dostignucima itd. ? Sada je totalno bezveze emisija pogotovo dok ovaj Icke blebece gluposti.

,,Baš i nije... COD je više razbibriga u odnosu na nadmoćni BF2.'' ROFLCOPTERIMAO
15 godina
neaktivan
offline
Na Rubu Znanosti

Meni je bila najbolja emisija kada je Gospon Plečko pričao o paranormalnim aktivnostima i alternativnim energijama i medicini. To samo on zna. 

15 godina
offline
RE: Na Rubu Znanosti
ukay1000 kaže...
Champollion kaže...

Ponedjeljkom valjda....

 

Gledam kad se sjetim i kad je tema zanimljiva, Ickea obavezno, ovo je mislim četvrti put a vjerojatno ne i zadnji jer premalo mu Mišak postavi pitanja za vrijeme emisije pa mora često dolazit. Osmijeh 

Upravo zbog toga i ne gledam u zadnje vrijeme. Prije su teme bile bolje, sada vidis samo teorije zavjera, Icke, Icke pa jos malo Icke, onda ona baba o svinjskoj gripi, Icke itd. Gdje su teme o izvanzemaljcima, duhovima, fizici (pogotovo kvantnoj), znanstvenicima i znanstvenim dostignucima itd. ? Sada je totalno bezveze emisija pogotovo dok ovaj Icke blebece gluposti.

Slažem se da su emisije u zadnje vrijeme relativno loše al jbg ponestaje ideja, puno je tema već odrađeno, dok se ne bih složio to da Icke blebeće gluposti, iako naravno ne znači da je sve što on priča istina (daleko od tog), jučerašnja priča o novcu i gospodarskoj krizi je prije žalosna stvarnost nego glupost mada su sve opcije otvorene.  

Noi siamo come la nostra fede...Immomartali...
16 godina
offline
Na Rubu Znanosti

Sve 5. Ali emisija se zove Na rubu znanosti a ne Na rubu stvarnosti ili Na rubu....nekakvom rubu samo da nije znanost. Mislim da je Icke debelo u krivoj emisiji i trebala bi se napraviti nova samo za njega a Na rubu znanosti nek ostane za znanost.

,,Baš i nije... COD je više razbibriga u odnosu na nadmoćni BF2.'' ROFLCOPTERIMAO
14 godina
neaktivan
offline
Na Rubu Znanosti

Teoreticari zavjere mjesaju cinjenice sa pretpostavkama/lazima, predstavalju svoju pricu kao sokantnu informaciju, izvlace stvari iz konteksta i zapadaju u duboke digresije - kako bi vas naveli da vjerujete u ono sto pisu i govore.

 

No, i oni koji nisu teoreticari zavjere (nazovimo ih glavna struja) takodjer mjesaju cinjenice sa pretpostavkama i lazima. Takodjer predstavalju svoju pricu kao sokantnu informaciju, izvlace stvari iz konteksta i zapadaju u duboke digresije - kako bi vas naveli da vjerujete u ono sto pisu i govore.

 

Tu stvarno ima samo jedna razlika - a to je ta da teoreticari zavjere obicno govore stvari koje su van percepcije vecine ljudi, dok glavna struja obicno ne izlazi izvan okvira percepcije vecine ljudi.

 

Kako je strah najjaca i najcesca ljudska emocija, teoreticare zavjere vecina ljudi odbacuje, jer vecina osjeca strah citajuci stvari koje ne mogu/ne zele dokuciti i shvatiti. Samim time njihove price uglavnom padaju u vodu, nitko od nas ne vjeruje onome koga se boji. Plus sto je svijet organiziran tako da kad bi se poistovjetili sa savjetima i pricom bilo kojeg teoreticara zavjere morali bi zivjeti onako kako ne diktira glavna struja - a toga se klone i oni koji vjeruju ili sumnjaju u teoreticare zavjere.

 

Uvijek je lakse vjerovati glavnoj struji, onome sto smo ucili u skoli, i sto vidimo u medijima - jer je u okvirima percepcije vecine, ne stvara strah od nicega, i samim tim osjecamo se ''ispravno''.

 

Sad je jasno zasto mnogi odbacuju teorije zavjere - ili se boje pa se stvara mrznja prema njima, ili shvacaju/ sumnjaju da u danasnjem svijetu nesta nije kako treba no strah ih je odbaciti ''ispravan'' zivot.

 

Teoreticara zavjere koji ne pricaju gluposti ima koliko i politicara koji su posteni. Znaci malo. A oni ce uvijek ostati u sjeni onoga koji prica gluposti, isto kao sto je svaki politicar neposten samo zato jer ih je vecina takva. 

 

Za danasnje pojmove, treba biti poprilicno siroke percepcije i misljenja da bi se uopce uzimalo u obzir misljenje koje ne dolazi iz glavne struje. Treba biti sposoban razluciti smislene stvari od idiotarija (iako nikad ne mozes biti siguran da je nesto idiotarija) pri citanju teoreticara zavjere, kao sto i u kontekstu glavne struje treba ''pohvatati'' neke stvari i imati ''pregled igre'', a ne gledati svijet kroz naocale.

 

Ono sto hocu reci je da je besmisleno odbacivati teoreticare zavjere samo tako kao ludjake - a ekvivalent tome bi bio da vjerujes svemu sto procitas u 24sata. 

 

NEMA novih informacija koje vam mogu naskoditi - bilo koja informacija na ovome svijetu, dosla od teoreticara zavjere, nekoga modernoga pisca, ili sta god pozelite - moze vam posluziti samo povecavanju vase baze znanja. Bilo koja, pa i najgluplja i najbesmislenija stvar moze vam prosiriti vidike.

 

Evo, elaborirao sam zasto nemam nista protiv, ili barem ne mrzim teoreticare zavjere nista manje ni vise od glavne struje.

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.11.2009 0:00 (!mpact35).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Na Rubu Znanosti
Xanzzu kaže...
dncrmt kaže...

Uvijek želim pogledati tu emisiju,ali ne znam kad je i na kojem programu!

U utorak na drugom HTV poslije zvjezdanih staza (oko 17:10).

ponedjeljak na drugom HTV nakon Star Trek-a u 17:05.

 

Uostalome, koga zanima na www.hrt.hr

Illusion for your eyes
15 godina
online
RE: Na Rubu Znanosti

(@impact!35), dug post, dobar. Samo dodatak:

!mpact35 kaže...

...

NEMA novih informacija koje vam mogu naskoditi - bilo koja informacija na ovome svijetu, dosla od teoreticara zavjere, nekoga modernoga pisca, ili sta god pozelite - moze vam posluziti samo povecavanju vase baze znanja. Bilo koja, pa i najgluplja i najbesmislenija stvar moze vam prosiriti vidike.

..

- u novinarskom-medijskom svijetu, informacija postaje 'činjenica', informacijama se (namjerno) barata, prilagođava, čupa iz konteksta.. i već iz druge ruke postaju relevantni izvor. npr. da neki portal objavi glupost (izmišljenu-patku), idući prenosi tu vijest bez 'grižnje savijesti' i koristi je kao činjenicu. Tako da svaka teorija može skupiti dovoljno 'činjenica', pa i teorija zavjere. Icke je velemajstor u korištenju takvih izvora, piše knjige, postoji osobni interes za takav stav (prodaja istih), dakle sve njegovo teoretiziranje se mora uzimati kao moguće, ali 'u sukobu interesa' da bi bio vjerodostojan.

-s druge strane, da postoji dokaz o bilo čemu (npr, Bog, svemirci...) da imaš čvrst dokaz u ruci, 100%tni, slika, potpis ovjeren kod bilježnika itd da je svemirac na slici... opet većina odlućuje što je istina. A većina zapravo nezna/nemože znati sve činjenice. (kvaka-22)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.11.2009 11:14 (ihush).
16 godina
protjeran
offline
RE: Na Rubu Znanosti
bed kaže...
MorciTheCroat kaže...

Dobra, mi je emisija, ali fakat fali kontra strane, tak da se vise diskutira o argumentima jedne i druge strane.

Kontra strane imaš stalno i posvuda, još da u tih pola sata, pola vremena, potroše na kontra stavove. A i šta imaš reći kontra? Sve stoji što je David ovaj puta rekao..

Potpuno se slazem, ali mislim na to da bi bilo zanimljivo kak bi reagirali oni koji brane  "sluzbene" stavove.

Uvijek je bolje da se suoce dvije strane i tada moze gledatelj sam donosit neke zakljucke, a ne slijepo vjerovat 

jednoj ili drugoj strani.

Ja inace nisam "spuzva" za teorije zavjera kak me je nazvao jedan nas forumas (ne sjecam se kak se zove), ali 

vise vjerujem ljudima kao sto je David Icke, nego sluzbenim vlastima.

I DONT NEED SEX, THE GOVERNMENT FU*KS ME EVERY DAY
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.11.2009 10:33 (MorciTheCroat).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Na Rubu Znanosti
ihush kaže...

(@impact!35), dug post, dobar. Samo dodatak:

!mpact35 kaže...

...

NEMA novih informacija koje vam mogu naskoditi - bilo koja informacija na ovome svijetu, dosla od teoreticara zavjere, nekoga modernoga pisca, ili sta god pozelite - moze vam posluziti samo povecavanju vase baze znanja. Bilo koja, pa i najgluplja i najbesmislenija stvar moze vam prosiriti vidike.

..

- u novinarskom-medijskom svijetu, informacija postaje 'činjenica', informacijama se (namjerno) barata, prilagođava, čupa iz konteksta.. i već iz druge ruke postaju relevantni izvor. npr. da neki portal objavi glupost (izmišljenu-patku), idući prenosi tu vijest bez 'grižnje savijesti' i koristi je kao činjenicu. Tako da svaka teorija može skupiti dovoljno 'činjenica', pa i teorija zavjere. Icke je velemajstor u korištenju takvih izvora, piše knjige, postoji osobni interes za takav stav (prodaja istih), dakle sve njegovo teoretiziranje se mora uzimati kao moguće, ali 'u sukobu interesa' da bi bio vjerodostojan.

-s druge strane, da postoji dokaz o bilo čemu (npr, Bog, svemirci...) da imaš čvrst dokaz u ruci, 100%tni, slika, potpis ovjeren kod bilježnika itd da je svemirac na slici... opet većina oglućuje što je istina. A većina zapravo nezna/nemože znati sve činjenice. (kvaka-22)

Istina je da informacija postaje cinjenica, ma kakva god da bila. To je i bio cilj nekih - drzati ljude u neznanju a opet obasipati ih "cinjenicama" i "informacijama" - i to u tolikoj kolicini da su ljudi na kraju zbunjeni pa ne vjeruju nicemu ili vjeruju sve sto se napise - a tada tek krece showtime.

 

 Svaka teorija moze skupiti dovoljno podloge da bi postala teorija zavjere, istina, no opet, to je bio neciji cilj. Zbog takvih stvari najvise se i ne vjeruje teoreticarima zavjere, cak i ako pricaju istinu.

 

Sto se tice Ickea konkrentno, ne razlikuje se on bitno od ostalih teoreticara zavjere. Bilo sta sto je on rekao u svojim knjigama nije receno prvi put. Ono sto ga ipak izdavaja je nacin na koji je to napisano, jako jednostavno i lako shvatljivo, te dobar marketing. Iskreno sto se tice njegovog nacina pisanja, ja mu se divim, jer fakat covjek je u nekoliko knjiga obuhvatio sve sto se obuhvatiti dade, na jedan zanimljiv nacin, gotovo interesantan kao roman. Vjerujte mi, knjige su tako dobro pisane da cak i ako ste anti teoreticar zavjere, mozete ju procitati kao roman, biti ce vam zabavno.

 

A sto se tice onoga sto on pise, pa mislim da sam rekao sve u velikom postu. Puno dobrih stvari, puno besmislica (barem se nama tako cine). Ipak, pisano na onako jednostavan i inventivan nacin, moglo bi vam promijeniti puno pogled na svijet. Mnogi pljuju bezveze po njemu - jest da je pisao da je George Bush reptil Viče. Ali pisao je i mnogo o razmijevanju svijeta i prirode oko nas, vibracijama, umu, tijelu, mozgu, vremenu/prostoru, iznjeo neke teorije o kojima znanstvenici vec godinama pricaju (iluzija cvrstoga svemira recimo), i tako dalje. Tamo je napisano mnogo dobrih i korisnih stvari i dobro ih je procitati. U svakom slucaju korisnije od gledanja najnovijeg filma ili sapunice..

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.11.2009 11:22 (!mpact35).
14 godina
neaktivan
offline
Na Rubu Znanosti

Meni je imisja zakon, bas sam gledao sada jedan dan kada je govorio jedan gost iz amerike o svijetskoj središnjoj banci. Ova tema je bila zakon, jos ako ste gledali dokumentarac duh vremena Zatgist se pise ako sam tocno napisao.

16 godina
protjeran
offline
RE: Na Rubu Znanosti
veki101 kaže...

Meni je imisja zakon, bas sam gledao sada jedan dan kada je govorio jedan gost iz amerike o svijetskoj središnjoj banci. Ova tema je bila zakon, jos ako ste gledali dokumentarac duh vremena Zatgist se pise ako sam tocno napisao.

ZEITGEIST :-)

https://www.youtube.com/user/CowboyBebop2012#p/c/78C41D26D65E5733/3/l5BTKAWFSek

I DONT NEED SEX, THE GOVERNMENT FU*KS ME EVERY DAY
14 godina
offline
RE: Na Rubu Znanosti

Emisija mi se sviđa,zanimljivo ju je pogledati ,te se može saznati nešto novo što inače teško da bih saznao.Pogledam je kad se sjetim ili kad stignem(večinom prvo).

 

!mpact35 slažem se sa tvojim stavom,Icke jako dobro piše knjige te zanimljivo prezentira dobar dio toga.

16 godina
offline
Na Rubu Znanosti

Puno sam se bavio teorijama zavjere, od NLO-a do svjetske ekonomije, od religije to WTC-a, od gustera do bermudskog trokuta. U neke stvari u pecetku nisam vjerovao, a sada vjerujem, u neke sam u pocetku vjerovao, a sada ne... Ali mislim da sam iz svega toga izvukao jednu vrlo bitnu pouku, vise kao vrsta refleksa kojeg sam dobio, a to je da niti jednoj "informaciji" ne vjerujem, tko god da mi ju prezentira, i sve sto me zanima provjerim iz vise izvora. Isto tako, ne odbacujem teorije koje mi zvuce glupo, jer mozda nisu, ali i ne prihvacam teorije koje mi mozda u prvi mah zvuce savrseno. Tek nakon dubljeg ulaska u problem donosim misljenje, ali ni ono nije konacno, nego ga konstantno preispitujem ako naidjem na neku novi informaciju vezanu za to misljenje. A to je ono sto vas niti jedna skola ne moze nauciti.

Nothing is true, everything is permitted...
15 godina
offline
Na Rubu Znanosti

Uh, umori se čitajući zadnjih nekoliko postova koji su, moram priznati, dosta kvalitetni. Kad ste se već dotakli teorije zavjere onda moram i ja još nešto konstatirati.

 

Što je uopće zavjera? Pa rekao bih riječ koja asocira na pljačku, zatvor, nevjericu itd. Zašto se druga strana od općeprihvaćene ne zove recimo čokolada, dijamant, ljubav i slično?! Samim tim što se zove zavjera već u ljudima pobudi osjećaj odbojnosti, gadosti ili čega već. Znači dovoljno je samo teoriji koja se ne sviđa, kako je neko rekao glavnoj struji, dodati etiketu zavjera, većina ljudi će kao takva to odmah prihvatit i riješen problem.

 

Naravno da u učvršćivanju značenja riječi zavjera dosta pridonose neki teoretičari koji stvarno pričaju gluposti ali tko kaže da nekima od njih to nije posao u namjeri da potkopaju prave vrijednosti. 

 

Na kraju u moru izmišljenih teorija, prevara i gluposti čovjek jednostavno više ne zna komu da vjeruje. Kada se sve sagleda iz neke neutralne pozicije jasno se vidi da i na jednoj (glavna struja) i na drugoj (teorija zavjere) strani postoji velik broj sr*nja i onda jednostavno kažeš ma idite svi u ku*ac odsad ja donosim zaključke i vjerujem samo sebi.

 

P.S. Sry na izražavanju sa zvjezdicama al morao sam, ne mogu si pomoći. Osmijeh

Noi siamo come la nostra fede...Immomartali...
14 godina
neaktivan
offline
RE: Na Rubu Znanosti
Champollion kaže...

Uh, umori se čitajući zadnjih nekoliko postova koji su, moram priznati, dosta kvalitetni. Kad ste se već dotakli teorije zavjere onda moram i ja još nešto konstatirati.

 

Što je uopće zavjera? Pa rekao bih riječ koja asocira na pljačku, zatvor, nevjericu itd. Zašto se druga strana od općeprihvaćene ne zove recimo čokolada, dijamant, ljubav i slično?! Samim tim što se zove zavjera već u ljudima pobudi osjećaj odbojnosti, gadosti ili čega već. Znači dovoljno je samo teoriji koja se ne sviđa, kako je neko rekao glavnoj struji, dodati etiketu zavjera, većina ljudi će kao takva to odmah prihvatit i riješen problem.

 

Naravno da u učvršćivanju značenja riječi zavjera dosta pridonose neki teoretičari koji stvarno pričaju gluposti ali tko kaže da nekima od njih to nije posao u namjeri da potkopaju prave vrijednosti. 

 

Na kraju u moru izmišljenih teorija, prevara i gluposti čovjek jednostavno više ne zna komu da vjeruje. Kada se sve sagleda iz neke neutralne pozicije jasno se vidi da i na jednoj (glavna struja) i na drugoj (teorija zavjere) strani postoji velik broj sr*nja i onda jednostavno kažeš ma idite svi u ku*ac odsad ja donosim zaključke i vjerujem samo sebi.

 

P.S. Sry na izražavanju sa zvjezdicama al morao sam, ne mogu si pomoći. Osmijeh

Bitna je razlika u danasnjem svijetu izmedju "zavjera" i "teorija zavjere". Zavjera je otprilike ono sto si naveo - narodna rijec koja se moze koristiti u raznim kontekstima i situacijama, koja nije etiketirana te nema skrivenih znacenja. Dok, teorija zavjere...

 

Teorija zavjere je skovani izraz kreiran od onih iz glavne struje i ostalih kojima smeta ono sto iznose pojedinci ili grupe, namijenjen njihovom etiketiranju, kako bi svakoga od njih i svaku pricu koja im ne odgovara brzim i lakim postupkom smjestili u nesto sto ljudi ne vjeruju, i sto ce ljude nagnati da "se ostave tih paranoicnih budala i cine ispravne stvari". A da im je namjera uspjela pokazuje cinjenica da je za neku pricu dovoljno reci samo da je to teorija zavjere pa da je svi posprdaju.

 

Da, covjek vise ne zna kome da vjeruje. Iz tog razloga mnogi se jednostavno prepuste glavnoj struji, ili alternativi, a nije dobro ni jedno ni drugo - nicemu se ne treba cvrsto prepustiti. Zakljucke treba donositi na osnovu svojih razmisljanja i osjecaja, a u tome si je lagano pripomoci ako imas veliku bazu znanja i informacija, jer to je nacin da si prosiris percepciju, a samim time i povecas mogucnost sirokog ledanja na svijet, iz cega dolaze i kvalitetni zaključci.

 

Iz ovoga sam izveo zakljucak da nijednu informaciju ne treba odbaciti, ali nijednoj se ni ne klanjati - a tu mislim i na ono sto govore i teoreticari zavjere.

 

I sami znate da uvijek postoje dvije strane, ja sam ih nazvao glavna struja i teoreticari zavjere. Pa recite mi moze li se svijet neutralno sagledati i donositi dobre zakljucke ako se jedna od ove dvije strane potpuno odbaci? Nikako.

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.11.2009 15:39 (!mpact35).
15 godina
offline
Na Rubu Znanosti

Jedini mogući način da se stvari gledaju iz neutralne perspektive i jest samo u slučaju prisutnosti obiju strana...ne znam što je tu nejasno.

Noi siamo come la nostra fede...Immomartali...
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.11.2009 16:04 (Champollion).
16 godina
moderator
offline
RE: Na Rubu Znanosti
!mpact35 kaže...
Iz ovoga sam izveo zakljucak da nijednu informaciju ne treba odbaciti, ali nijednoj se ni ne klanjati - a tu mislim i na ono sto govore i teoreticari zavjere.

 

I sami znate da uvijek postoje dvije strane, ja sam ih nazvao glavna struja i teoreticari zavjere. Pa recite mi moze li se svijet neutralno sagledati i donositi dobre zakljucke ako se jedna od ove dvije strane potpuno odbaci? Nikako.

Moze. Ovisi o cemu se radi. Skepticki (neutralni) pristup ne znaci automatski i uvazavanje obje strane - sve ovisi o tome koliko za bilo sto postoji argumenata. Tipicni primjer je pokusaj predstavljanja kreacionizma kao "alternative" teoriji evolucije - svato tko ima imalo intelekta u sebi odbacit ce kreacionizam i to je posve u redu. Carl Sagan je rekao: Extraordinary claims require extraordinary evidence - time je sve rekao.

 

Shodno tome, logicno je da cemo se mainstremom lakse i prije baviti nego onime sto nije mainstream. Sve to ne znaci nuzno da je mainstream u pravu, a da teoreticari zavjera nisu u pravu, nego znaci da mainstream ima daleko vecu tezinu. To je tako generalno, pogotovo u znanosti, gdje vecinu onog sto nije mainstream mozemo bez previse griznje savjesti odbaciti, iako moram napomenuti da su politika i drustvo sasvim druga zivotinja, jer se radi o stvarima koje se ne mogu samo tako dokazati/provjeriti (dakle, u vecini slucajeva nema onog na cemu pociva znanost - empirijske provjere) i previse su podlozni osobnim interesima i novcu.

 

Na primjer, sebe dozivljavam kao skeptika, i mozda bi bilo za ocekivati da cu recimo cjepivo za ovu svinjsku gripu prihvatiti kao nesto sto je nuzno i ispravno, i "znanstveno", ali... Sve to bi bilo OK i trebalo bi tako i biti, da nije jedna stvar u pitanju - novac. Ljudi su svasta spremni napraviti za novac (pogledajte samo duhansku industriju) - dok se takva lova vrti oko svega, javlja se (opravdana) sumnja da se mala korist radi zarade pokusava prikazati kao velika.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Na Rubu Znanosti
mbaksa kaže...
!mpact35 kaže...
Iz ovoga sam izveo zakljucak da nijednu informaciju ne treba odbaciti, ali nijednoj se ni ne klanjati - a tu mislim i na ono sto govore i teoreticari zavjere.

 

I sami znate da uvijek postoje dvije strane, ja sam ih nazvao glavna struja i teoreticari zavjere. Pa recite mi moze li se svijet neutralno sagledati i donositi dobre zakljucke ako se jedna od ove dvije strane potpuno odbaci? Nikako.

Moze. Ovisi o cemu se radi. Skepticki (neutralni) pristup ne znaci automatski i uvazavanje obje strane - sve ovisi o tome koliko za bilo sto postoji argumenata. Tipicni primjer je pokusaj predstavljanja kreacionizma kao "alternative" teoriji evolucije - svato tko ima imalo intelekta u sebi odbacit ce kreacionizam i to je posve u redu. Carl Sagan je rekao: Extraordinary claims require extraordinary evidence - time je sve rekao.

 

Shodno tome, logicno je da cemo se mainstremom lakse i prije baviti nego onime sto nije mainstream. Sve to ne znaci nuzno da je mainstream u pravu, a da teoreticari zavjera nisu u pravu, nego znaci da mainstream ima daleko vecu tezinu. To je tako generalno, pogotovo u znanosti, gdje vecinu onog sto nije mainstream mozemo bez previse griznje savjesti odbaciti, iako moram napomenuti da su politika i drustvo sasvim druga zivotinja, jer se radi o stvarima koje se ne mogu samo tako dokazati/provjeriti (dakle, u vecini slucajeva nema onog na cemu pociva znanost - empirijske provjere) i previse su podlozni osobnim interesima i novcu.

 

Na primjer, sebe dozivljavam kao skeptika, i mozda bi bilo za ocekivati da cu recimo cjepivo za ovu svinjsku gripu prihvatiti kao nesto sto je nuzno i ispravno, i "znanstveno", ali... Sve to bi bilo OK i trebalo bi tako i biti, da nije jedna stvar u pitanju - novac. Ljudi su svasta spremni napraviti za novac (pogledajte samo duhansku industriju) - dok se takva lova vrti oko svega, javlja se (opravdana) sumnja da se mala korist radi zarade pokusava prikazati kao velika.

Djelomicno se slazem.  Skepticizam ne znaci uvazanje obadvije strane, niti odbacivanje obadvije strane u potpunosti, vec djelomicno odbacivanje obadvije i djelomicno prihvacanje obadvije (barem po mojoj definiciji, vjerovatno je skolska (sluzbena) definicija skepticizma drukcija). Iz toga proizlazi da naravno - uvijek ovisi o cemu se radi. No to cemo lakse zakljuciti imamo li vise informacija u sebi, sto cemo postici sto vecom obradom njih samih. Ja sam se krivo izrazio, mozda sam trebao napisati potpuno odbacivanje.

 

Slazem se i sa tockom dva - mainstream definitivno ima vecu tezinu. Razlozi zato mogu se naci u mome prvome postu - ljudi ga jednostavno lakse prihvacaju jer se tako osjecaju ispravno, a i glavna struja ga ''gura''.  Sad ne znam za znanost, iskreno cisto sumnjam da je ovo najbolje sto se moze i da se neka znanstvena otkrica nisu zataskavala radi profita. Samim time i ne znamo za puno stvari, pa se moze reci da mozemo odbaciti neka ''otkrica'' bez griznje savjesti, no sa saznanjem da vjerovatno postoje otkrica koja itekako ne bi odbacili. Politika je definitivno druga prica. Sve i da se manimo teorija zavjere jasno je kakva je ljudska priroda, a to je pogotovo izrazeno u politici. Nikad nije bila cista i bez lazi, te gotovo uvijek politika i zakoni su tu da nekome donesu profit a ne da nama(narodu) pomognu. Mislim da je to jasno kao dan i bez ''Ickeologije''. A mozemo se i toga prihvatiti pa reci da nas kroz politiku kontroliraju tajna drustva koja teze uspostavljanju svjetske vlade, vojske, i valute. Iskreno, ja vise vjerujem drugome navedenome - ne radi toga sto mislim da nas, po Ickeovim rijecima, kontroliraju reptili koji zele sprijeciti ulazak covjeka u drugu sferu zivota, astralnu (daleko od toga da nema smisla KOLIKO GOD mutavo zvucalo, pogotovo kada se malo prouci ta tema - iako nijednog dokaza nema..). Ne, nego zato sto se to namece kao logican nastavak djelovanja svjetskih vlada gladnih za profitom.

 

Da, sve i da cjepivo nije doslo bez glasina o tome koliko je stetno, zapitao bi se koliko moze biti istine tu gdje se toliko love vrti. Poznato je sto je rekao Rockfeller (predsjednik svjetske banke) na pitanje koliko novaca treba covjeku: ''Uvijek jos samo malo''. Vjerujem da je to mnogima nit vodilja, i automatski se stvara sumnja..

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.11.2009 16:57 (!mpact35).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Na Rubu Znanosti
_Xaad_ kaže...
Xanzzu kaže...
dncrmt kaže...

Uvijek želim pogledati tu emisiju,ali ne znam kad je i na kojem programu!

U utorak na drugom HTV poslije zvjezdanih staza (oko 17:10).

ponedjeljak na drugom HTV nakon Star Trek-a u 17:05.

 

Uostalome, koga zanima na www.hrt.hr

Da sorry na dezinformaciji.

16 godina
moderator
offline
RE: Na Rubu Znanosti
!mpact35 kaže...
Djelomicno se slazem.  Skepticizam ne znaci uvazanje obadvije strane, niti odbacivanje obadvije strane u potpunosti, vec djelomicno odbacivanje obadvije i djelomicno prihvacanje obadvije (barem po mojoj definiciji, vjerovatno je skolska (sluzbena) definicija skepticizma drukcija). Iz toga proizlazi da naravno - uvijek ovisi o cemu se radi. No to cemo lakse zakljuciti imamo li vise informacija u sebi, sto cemo postici sto vecom obradom njih samih. Ja sam se krivo izrazio, mozda sam trebao napisati potpuno odbacivanje.

Potpuno si promasio smisao onog sto sam rekao. Ne, skepticizam ne znaci to sto si napisao - skepticizam znaci drzati se onog sto znamo (ili onog za sto smo prilicno sigurni da znamo) i razmatranje onog za sto postoje valjani argumenti. Znaci, razmatranje kreacionizma ili Ickeovih gustera ne spada u skepticizam. Razmatranje opravdanosti cijepljenja protiv svinjske gripa spada u normalno skepticko razmisljanje jer su se u cijelu pricu upleli politika i novac.

 

!mpact35 kaže...
Slazem se i sa tockom dva - mainstream definitivno ima vecu tezinu. Razlozi zato mogu se naci u mome prvome postu - ljudi ga jednostavno lakse prihvacaju jer se tako osjecaju ispravno, a i glavna struja ga ''gura''.

Mainstream je najcesce utemeljen na cinjenicama - zbog toga ga ljudi lakse prihvacaju, a ne zbog toga jer se osjecaju ispravno. I velim - ispravno je prihvatiti mainstream, dokle god u tom mainstreamu nema nekih visih interesa (novac, politika).

 

Sad - mozda bi bilo dobro da se prebacis na neke konkretne stvari - za koje ne-mainstream stvari ti mislis da bi ih trebalo razmatrati?

 

!mpact35 kaže...
Sad ne znam za znanost, iskreno cisto sumnjam da je ovo najbolje sto se moze i da se neka znanstvena otkrica nisu zataskavala radi profita.

U znanosti su takve stvari privremene, sve na kraju sjedne na svoje mjesto, jer se ne moze dovijeka zataskavati i/ili lagati - uvijek ce se naci netko tko ce za magisterij ili doktorat ici obradjivati istu temu i dobit ce drugacije rezultate i objavit ce rad i vidjet ce se da tu nesto ne stima. U znanosti nema puno koristi od zataskavanja - znanstvenicima je najcesce od koristi upravo to da objave i unovce svoj rad.

 

Problem su druge stvari, sto je valjda najvidljivije u farmaceutskoj industriji - to zaista granici sa znanoscu, jer si oni sami financiraju istrazivanja kojima dokazuju ucinkovitost vlastitih lijekova i cjepiva! Poznata je cinjenica da se mnoga istrazivanja koja ne govore u prilog lijeku/cjepivu uopce ne objavljuju (negdje sam pronasao informaciju da se objave rezultati samo od 20% istrazivanja!) - izvodjacima testiranja (ujedno i proizvodjacima!) to nije u koristi - potrosili su milijune ili milijarde dolara na istrazivanja i razvoj lijeka i onda se pokaze da je zapravo ucinkovitost proizvoda vrlo upitna. To je klasicni sukob interesa i za to je kriva politika (pardon - novac farmaceutske industrije koji je preko lobija definirao takvu politiku) - kao prvo, takva istrazivanja ne smiju provoditi autori proizvoda, nego netko nezavisan, a kao drugo - svako zapoceto istrazivanje moralo bi se objaviti - kakvi god rezultati bili.

16 godina
offline
RE: Na Rubu Znanosti
mbaksa kaže...

 

!mpact35 kaže...
Sad ne znam za znanost, iskreno cisto sumnjam da je ovo najbolje sto se moze i da se neka znanstvena otkrica nisu zataskavala radi profita.

U znanosti su takve stvari privremene, sve na kraju sjedne na svoje mjesto, jer se ne moze dovijeka zataskavati i/ili lagati - uvijek ce se naci netko tko ce za magisterij ili doktorat ici obradjivati istu temu i dobit ce drugacije rezultate i objavit ce rad i vidjet ce se da tu nesto ne stima. U znanosti nema puno koristi od zataskavanja - znanstvenicima je najcesce od koristi upravo to da objave i unovce svoj rad.

 

...

Ali se cesto dogadja da dobiju novac da NEBI objavili neki rad. Ovo se posebno dogadja u farmaceutskoj industriji, jer je nevjerojatno da mi nemozemo smisliti lijek za gripu, ili za neke druge bolesti. Jer, ako pogledas logicno, lijek za gripu (dakle, da jednom uzmes lijek i vise nikad nemozes imati gripu, ili da ga popijes kad ju dobijes i odmah se izljecis) oduzeo bi jako puno novaca farmaceutima. Jer, ne zaradjuju oni na gripi samo od cijepiva, nego i od svih vitamina, kapi za nos, sirupa za kasalj i ostalih stvari koje ljudi trose tijekom gripe.

Nothing is true, everything is permitted...
16 godina
offline
Na Rubu Znanosti

Nekada davno sam je redovito pratio i bila je u nočnim terminima što me smetelo. Danas je skoro pa i ne pogledam, a termin je sasvim OK.

16 godina
moderator
offline
RE: Na Rubu Znanosti
Assassin kaže...
mbaksa kaže...

 

!mpact35 kaže...
Sad ne znam za znanost, iskreno cisto sumnjam da je ovo najbolje sto se moze i da se neka znanstvena otkrica nisu zataskavala radi profita.

U znanosti su takve stvari privremene, sve na kraju sjedne na svoje mjesto, jer se ne moze dovijeka zataskavati i/ili lagati - uvijek ce se naci netko tko ce za magisterij ili doktorat ici obradjivati istu temu i dobit ce drugacije rezultate i objavit ce rad i vidjet ce se da tu nesto ne stima. U znanosti nema puno koristi od zataskavanja - znanstvenicima je najcesce od koristi upravo to da objave i unovce svoj rad.

 

...

Ali se cesto dogadja da dobiju novac da NEBI objavili neki rad. Ovo se posebno dogadja u farmaceutskoj industriji, jer je nevjerojatno da mi nemozemo smisliti lijek za gripu, ili za neke druge bolesti. Jer, ako pogledas logicno, lijek za gripu (dakle, da jednom uzmes lijek i vise nikad nemozes imati gripu, ili da ga popijes kad ju dobijes i odmah se izljecis) oduzeo bi jako puno novaca farmaceutima. Jer, ne zaradjuju oni na gripi samo od cijepiva, nego i od svih vitamina, kapi za nos, sirupa za kasalj i ostalih stvari koje ljudi trose tijekom gripe.

Nevjerojatno? Budimo realni - ovo je samo nekakva tvoja osobna kvalifikacija, koja je posve neutemeljena. Ne znam kakav bi ti to lijek smislio za gripu ili "za neke druge bolesti" - takvu izjavu moze izreci samo netko tko nema nikakvog pojma o biologiji - kad tako nesto izjavis onda moras ponuditi i nacin na koji bi se takav lijek mogao proizvesti, jer u suprotnom da pricas bezveze, da izvalis sto ti prvo padne na pamet. To je isti princip kojim kreacionisti napadaju teoriju evolucije.

 

Ovo logicno - gledaj sad drugu logiku - jedna farmaceutska tvrtka napravi cjepivo protiv gripe koje daje imunost do kraja zivota. To cjepivo prodaje za masnu lovu i pritom si puno zaradi na tome, te ugrozi status drugih farmaceutskih firmi jer im pokupi sav profit. Znaci, druge kompanije slabe, ova kompanija jaca, moze vise od drugih ulagati u daljnja istrazivanja itd.

16 godina
offline
RE: Na Rubu Znanosti
mbaksa kaže...
Assassin kaže...
mbaksa kaže...

 

!mpact35 kaže...
Sad ne znam za znanost, iskreno cisto sumnjam da je ovo najbolje sto se moze i da se neka znanstvena otkrica nisu zataskavala radi profita.

U znanosti su takve stvari privremene, sve na kraju sjedne na svoje mjesto, jer se ne moze dovijeka zataskavati i/ili lagati - uvijek ce se naci netko tko ce za magisterij ili doktorat ici obradjivati istu temu i dobit ce drugacije rezultate i objavit ce rad i vidjet ce se da tu nesto ne stima. U znanosti nema puno koristi od zataskavanja - znanstvenicima je najcesce od koristi upravo to da objave i unovce svoj rad.

 

...

Ali se cesto dogadja da dobiju novac da NEBI objavili neki rad. Ovo se posebno dogadja u farmaceutskoj industriji, jer je nevjerojatno da mi nemozemo smisliti lijek za gripu, ili za neke druge bolesti. Jer, ako pogledas logicno, lijek za gripu (dakle, da jednom uzmes lijek i vise nikad nemozes imati gripu, ili da ga popijes kad ju dobijes i odmah se izljecis) oduzeo bi jako puno novaca farmaceutima. Jer, ne zaradjuju oni na gripi samo od cijepiva, nego i od svih vitamina, kapi za nos, sirupa za kasalj i ostalih stvari koje ljudi trose tijekom gripe.

Nevjerojatno? Budimo realni - ovo je samo nekakva tvoja osobna kvalifikacija, koja je posve neutemeljena. Ne znam kakav bi ti to lijek smislio za gripu ili "za neke druge bolesti" - takvu izjavu moze izreci samo netko tko nema nikakvog pojma o biologiji - kad tako nesto izjavis onda moras ponuditi i nacin na koji bi se takav lijek mogao proizvesti, jer u suprotnom da pricas bezveze, da izvalis sto ti prvo padne na pamet. To je isti princip kojim kreacionisti napadaju teoriju evolucije.

 

Ovo logicno - gledaj sad drugu logiku - jedna farmaceutska tvrtka napravi cjepivo protiv gripe koje daje imunost do kraja zivota. To cjepivo prodaje za masnu lovu i pritom si puno zaradi na tome, te ugrozi status drugih farmaceutskih firmi jer im pokupi sav profit. Znaci, druge kompanije slabe, ova kompanija jaca, moze vise od drugih ulagati u daljnja istrazivanja itd.

To nije moje misljenje, to je misljenje nekih lijecnika. Jeli ono tocno ili nije, neznam, i iskreno, ne zanima me, jer nista ne mijenja, ali je svejedno zanimljivo razmisliti o tome.

A u logicnom dijelu si zaboravio jednu vrlo bitnu stvar: u velkikim farmaceutskim kompanijama nema konkurencije, i nema nikakve koristi jedna farmaceutska tvrtka od toga da druga smanji svoj profit, posebno ako se i njen profit samnjio. A u slucaju da se otkrije cijepivo za gripu, profit bi pao svim farmaceutskim tvrtkama, a ne samo onima koje to cijepivo nemaju.

Nothing is true, everything is permitted...
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.11.2009 22:45 (Assassin).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Na Rubu Znanosti
mbaksa kaže...
!mpact35 kaže...
Djelomicno se slazem.  Skepticizam ne znaci uvazanje obadvije strane, niti odbacivanje obadvije strane u potpunosti, vec djelomicno odbacivanje obadvije i djelomicno prihvacanje obadvije (barem po mojoj definiciji, vjerovatno je skolska (sluzbena) definicija skepticizma drukcija). Iz toga proizlazi da naravno - uvijek ovisi o cemu se radi. No to cemo lakse zakljuciti imamo li vise informacija u sebi, sto cemo postici sto vecom obradom njih samih. Ja sam se krivo izrazio, mozda sam trebao napisati potpuno odbacivanje.

Potpuno si promasio smisao onog sto sam rekao. Ne, skepticizam ne znaci to sto si napisao - skepticizam znaci drzati se onog sto znamo (ili onog za sto smo prilicno sigurni da znamo) i razmatranje onog za sto postoje valjani argumenti. Znaci, razmatranje kreacionizma ili Ickeovih gustera ne spada u skepticizam. Razmatranje opravdanosti cijepljenja protiv svinjske gripa spada u normalno skepticko razmisljanje jer su se u cijelu pricu upleli politika i novac.

 

!mpact35 kaže...
Slazem se i sa tockom dva - mainstream definitivno ima vecu tezinu. Razlozi zato mogu se naci u mome prvome postu - ljudi ga jednostavno lakse prihvacaju jer se tako osjecaju ispravno, a i glavna struja ga ''gura''.

Mainstream je najcesce utemeljen na cinjenicama - zbog toga ga ljudi lakse prihvacaju, a ne zbog toga jer se osjecaju ispravno. I velim - ispravno je prihvatiti mainstream, dokle god u tom mainstreamu nema nekih visih interesa (novac, politika).

 

Sad - mozda bi bilo dobro da se prebacis na neke konkretne stvari - za koje ne-mainstream stvari ti mislis da bi ih trebalo razmatrati?

 

!mpact35 kaže...
Sad ne znam za znanost, iskreno cisto sumnjam da je ovo najbolje sto se moze i da se neka znanstvena otkrica nisu zataskavala radi profita.

U znanosti su takve stvari privremene, sve na kraju sjedne na svoje mjesto, jer se ne moze dovijeka zataskavati i/ili lagati - uvijek ce se naci netko tko ce za magisterij ili doktorat ici obradjivati istu temu i dobit ce drugacije rezultate i objavit ce rad i vidjet ce se da tu nesto ne stima. U znanosti nema puno koristi od zataskavanja - znanstvenicima je najcesce od koristi upravo to da objave i unovce svoj rad.

 

Problem su druge stvari, sto je valjda najvidljivije u farmaceutskoj industriji - to zaista granici sa znanoscu, jer si oni sami financiraju istrazivanja kojima dokazuju ucinkovitost vlastitih lijekova i cjepiva! Poznata je cinjenica da se mnoga istrazivanja koja ne govore u prilog lijeku/cjepivu uopce ne objavljuju (negdje sam pronasao informaciju da se objave rezultati samo od 20% istrazivanja!) - izvodjacima testiranja (ujedno i proizvodjacima!) to nije u koristi - potrosili su milijune ili milijarde dolara na istrazivanja i razvoj lijeka i onda se pokaze da je zapravo ucinkovitost proizvoda vrlo upitna. To je klasicni sukob interesa i za to je kriva politika (pardon - novac farmaceutske industrije koji je preko lobija definirao takvu politiku) - kao prvo, takva istrazivanja ne smiju provoditi autori proizvoda, nego netko nezavisan, a kao drugo - svako zapoceto istrazivanje moralo bi se objaviti - kakvi god rezultati bili.

Ok nikako ne vidim gdje sam profulao smisao onog sto si htjeo reci, iako se slazem sa tvojom definicijom skepticizma vise nego sa svojom. Zapravo, sa svime sto si rekao se slazem, jer manje - vise isto mislimo, ili se sa tobom vise slazem nego sa sobom, no nema smisla traziti zajednicki jezik jer to obicno zavrsi zapadanjem u glupe digresije i na kraju svadju. Meni je osobno drago da naucim nesta od nekoga ili da mi netko pokaze neke stvari koje ne shvacam.

 

Offtopic: To bi valjda i trebala biti bit rasprave, a ne kao obicno zadovoljavanje svoga ega naustrb sugovornika dok se ne posvadjate.

 

No odgovoriti cu na pitanje: ''Sad - mozda bi bilo dobro da se prebacis na neke konkretne stvari - za koje ne-mainstream stvari ti mislis da bi ih trebalo razmatrati?''

 

Zapravo nema tu konkrentne stvari na koju bih uputio nekoga da proucava - htjeo sam reci da treba razmatrati i ne mainstream jer tek sagledanjem obadvije strane medalje otkrivas njenu pravu prirodu. A to sam rekao jer vjerujem da jako puno ljudi gleda potpuno pravocrtno te odbacuje sve sto ne shvacaju, ili bilo sto sto dovodi u pitanje ispravnost njihovog dosadasnjeg vjerovanja. Mnogo sam ljudi sreo koji apsolutno i potpuno vjeruju svemu sto je mainstream (i ne kazem da nema tu istine, suprotno), te potpuno odbacuju alternativu, za cega jednostavno vjerujem da nije ispravno.

 

Inace, na svo ovo pisanje su me potakli ljudi koji su bili potpuni fanatici mainstreama ili potpuni fanatici teorija zavjere.

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.11.2009 23:48 (!mpact35).
16 godina
moderator
offline
RE: Na Rubu Znanosti
Assassin kaže...
mbaksa kaže...
Nevjerojatno? Budimo realni - ovo je samo nekakva tvoja osobna kvalifikacija, koja je posve neutemeljena. Ne znam kakav bi ti to lijek smislio za gripu ili "za neke druge bolesti" - takvu izjavu moze izreci samo netko tko nema nikakvog pojma o biologiji - kad tako nesto izjavis onda moras ponuditi i nacin na koji bi se takav lijek mogao proizvesti, jer u suprotnom da pricas bezveze, da izvalis sto ti prvo padne na pamet. To je isti princip kojim kreacionisti napadaju teoriju evolucije.

To nije moje misljenje, to je misljenje nekih lijecnika. Jeli ono tocno ili nije, neznam, i iskreno, ne zanima me, jer nista ne mijenja, ali je svejedno zanimljivo razmisliti o tome.

Ok, misljenje "nekih lijecnika" - svejedno. I dalje je tvrdnja neutemeljena. Ne kuzim kojim bi mi to nacinima trebali moci napraviti cjepivo koje bi stvorilo trajni imunitet na viruse gripe. Ti (ili ti tvoji lijecnici) postavljate se ko da su virusi gripe isti ko recimo virusi tuberkuloze, hepatitisa B (cjepivo bi navodno trebalo drzati deset godina) ili ne znam cega vec ne. Princip je isti u svim tim slucajevima - ubaci oslabljeni virus ili cestice virusa u tijelo kako bi se razvila antitijela. Ista metoda postize dugotrajnu imunost kod drugih virusa, kod gripe - ne. Pa sad... Cekam objasnjenje tih tvojih lijecnika kako bi se to napravilo? Cjepiva protiv gripe se ionako svake godine iznova muckaju, jer su razlicitih godina u pitanju razliciti sojevi.

 

To je nesto u stilo ko da ja kazem - s obzirom na to da je Linux open-source - znaci, da ga razvija ogroman broj ljudi, trebali su do danas vec mogucnostima prestici zatvorene Windowse. Open source zajednici sigurno je u interesu da ne napravi operacijski sustav koji ce se (iz perspektive prosjecnog korisnika) moci mjeriti s Windowsima. Mislim, jasno je samo po sebi da ne zele, a ne da ne mogu, napraviti Office kvalitete i mogucnosti kao MS Office, da ne zele napraviti igracu platformu koja ce u najmanju ruku biti dobra kao Windows+DirectX itd. Nije istina da ne zele, niti da im to ne bi bilo u interesu, nego je surova cinjenica da ne mogu - nemaju horde dobro placenih programera koji ce osam sati dnevno raditi samo to. I jos je puno vise toga u pitanju.

 

Assassin kaže...

A u logicnom dijelu si zaboravio jednu vrlo bitnu stvar: u velkikim farmaceutskim kompanijama nema konkurencije, i nema nikakve koristi jedna farmaceutska tvrtka od toga da druga smanji svoj profit, posebno ako se i njen profit samnjio. A u slucaju da se otkrije cijepivo za gripu, profit bi pao svim farmaceutskim tvrtkama, a ne samo onima koje to cijepivo nemaju.

Pa rekao sam ti - cjepivo se moze prodavati za znacajno visu cijenu, moze se reci da imunitet traje deset godina, a uvijek ce biti nekog koga treba cijepiti - naime, djeca se radjaju svake godine. I onda bi ispalo da se sva cijepljenja rade samo s cjepivima te firme - ona uvijek moze staviti takvu cijenu da nece nista izgubiti. A druge firme nece dobiti dio tog kolaca. Ne kuzim kak mislis da u velikim farmaceutskim kompanijama nema konkurencije - pa one se natjecu koja ce prva izbaciti lijek za neku bolest. Prije su bili aktualni antidepresivi, sad su aktualni lijekovi protiv osteoporoze. Mislim - nema konkurencije, a svaka firma ima svoj "aspirin" (acetilsalicilnu kiselinu), svoj lekadol (paracetamol) itd. Istu stvar prodaju pod razlicitim imenima i stvore si brend na kojem zaradjuju - tko ima bolji brend, vise zaradi.

 

No sve to je nebitno - ako ti ne mozes dokazati da je uopce moguce u dogledno vrijeme napraviti cjepivo protiv gripe koje ce stititi desetljecima, onda su takve tvrdnje obicno baljezganje. Ne mozes nekoga optuziti da zbog profita ne zeli napraviti nesto sto mozda uopce nije moguce napraviti!

 

!mpact35 kaže...
Zapravo nema tu konkrentne stvari na koju bih uputio nekoga da proucava - htjeo sam reci da treba razmatrati i ne mainstream jer tek sagledanjem obadvije strane medalje otkrivas njenu pravu prirodu.

Ja ti cijelo vrijeme pokusavam objasniti da mnoge stvari nemaju drugu medalju, barem ne u onom obliku u kojem ti mislis da bi trebale imati. Vec sam spominjao kreacionizam - to nije druga medalja teorije evolucije - to je jedna nebuloza. Imas recimo onda homeopatiju - to nije druga medalje medicine - to je nebuloza. To je izmisljotina. Ili recimo vidovnjaci, tarot, horoskop... Druga strana cega je to? Nebuloza kao i sve drugo nabrojano.

 

Zbog toga te i pitam za konkretne stvari - to sto bi ti nacelno htio da postoji druga strana medalje, ne znaci da ona postoji. Ili moze samo znaciti to da si pogresno identificirao drugu stranu medalje. "Alternativa" nije uvijek alternativa.

16 godina
neaktivan
offline
Na Rubu Znanosti

uuu... od:"Sad, kad su mi se oci otvorile" tipova, bježim ko vrag od tamjana... Smijeh

 

BTW. retrovirus (RNA virus) pod čiju grupu spada i influenca ima mogućnost mutacije i to je pravilo, za razliku od virusa velikih boginja (DNA virus) koji u pravilu ne mutira, bit je u tome da je nemoguće (bar ne ovom tehnologijom) napraviti AV cjepivo koje bi učinkovito preveniralo sve tipove gripe i njihove kasnije tipove i podtipove (mutacije), dok je virus velikih boginja gotovo posve istrebljen...

 

stoga je redovita (sezonska) vakcinacija rizičnih skupina protiv gripe i to "napamet" (possibility) metodom (ne zna se koji tip gripe će se pojaviti a kad se sazna je u većini slučajeva kasno) nužnost

 

BTW2. jel se netko sjeća filma Variola Vera Iznenađen

sviđa mi se da ti nebude prijatno
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2009 1:46 ((s)izgoreo).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Na Rubu Znanosti
ukay1000 kaže...

Upravo zbog toga i ne gledam u zadnje vrijeme. Prije su teme bile bolje, sada vidis samo teorije zavjera, Icke, Icke pa jos malo Icke, onda ona baba o svinjskoj gripi, Icke itd. Gdje su teme o izvanzemaljcima, duhovima, fizici (pogotovo kvantnoj), znanstvenicima i znanstvenim dostignucima itd. ? Sada je totalno bezveze emisija pogotovo dok ovaj Icke blebece gluposti.

Teme koje si nabrojao baš i ne idu skupa...

 

Izvanzemaljci su zanimljiva tema, no nemamo nikakvih konkretnih naznaka o njihovom postojanju (osim vjerojatnosti, koja je vrlo osjetljiv alat). No bilo bi zanimljivo prezentirati neke ideje o mogućem obliku izvanzemaljskog života. Problem je što bi se to, nažalost, svelo na NLOe i slične gluposti.

 

Duhovi su pak vjerojatna izmišljotina (ako netko smatra da nisam u pravu, slobodno neka da dokaz - doista je sasvim moguće da postoje, kao i čajnik u orbiti oko Sunca...).

 

Znanost je pak treća strana, i definitivno se slažem da je potrebna emisija o njoj. No "na rubu znanosti" se nikad nije pokazala korisnom u tom pogledu (barem koliko sam ju pratio - to ipak nije bilo često, a u zadnje vrijeme uopće).

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
14 godina
offline
RE: Na Rubu Znanosti
!mpact35 kaže...

 

Slazem se i sa tockom dva - mainstream definitivno ima vecu tezinu. Razlozi zato mogu se naci u mome prvome postu - ljudi ga jednostavno lakse prihvacaju jer se tako osjecaju ispravno, a i glavna struja ga ''gura''.  Sad ne znam za znanost, iskreno cisto sumnjam da je ovo najbolje sto se moze i da se neka znanstvena otkrica nisu zataskavala radi profita. Samim time i ne znamo za puno stvari, pa se moze reci da mozemo odbaciti neka ''otkrica'' bez griznje savjesti, no sa saznanjem da vjerovatno postoje otkrica koja itekako ne bi odbacili. Politika je definitivno druga prica. Sve i da se manimo teorija zavjere jasno je kakva je ljudska priroda, a to je pogotovo izrazeno u politici. Nikad nije bila cista i bez lazi, te gotovo uvijek politika i zakoni su tu da nekome donesu profit a ne da nama(narodu) pomognu. Mislim da je to jasno kao dan i bez ''Ickeologije''. A mozemo se i toga prihvatiti pa reci da nas kroz politiku kontroliraju tajna drustva koja teze uspostavljanju svjetske vlade, vojske, i valute. Iskreno, ja vise vjerujem drugome navedenome - ne radi toga sto mislim da nas, po Ickeovim rijecima, kontroliraju reptili koji zele sprijeciti ulazak covjeka u drugu sferu zivota, astralnu (daleko od toga da nema smisla KOLIKO GOD mutavo zvucalo, pogotovo kada se malo prouci ta tema - iako nijednog dokaza nema..). Ne, nego zato sto se to namece kao logican nastavak djelovanja svjetskih vlada gladnih za profitom.

 

Da, sve i da cjepivo nije doslo bez glasina o tome koliko je stetno, zapitao bi se koliko moze biti istine tu gdje se toliko love vrti. Poznato je sto je rekao Rockfeller (predsjednik svjetske banke) na pitanje koliko novaca treba covjeku: ''Uvijek jos samo malo''. Vjerujem da je to mnogima nit vodilja, i automatski se stvara sumnja..

 

to o reptilima on vise prica tek toliko da ga smatraju ludim i da ga shvate manje ozbiljno svi ovi protiv kojih priča, kad bi ugledali neku veliku opasnost u njemu vjerojatno bi ga se riješili

14 godina
neaktivan
offline
RE: Na Rubu Znanosti
(s)izgoreo kaže...

uuu... od:"Sad, kad su mi se oci otvorile" tipova, bježim ko vrag od tamjana... Smijeh

 

Mislis li na mene pri ovome? Ako da, onda izvoli procitati postove i citiraj mi gdje sam ja napisao da su mi se oci otvorile..napisao sam da mislimo isto samo drukcije govorimo i da nema smisla traziti zajednicki jezik, a da se i u nekim stvarim vise slazem sa njim, i to pretezno zato jer se bolje izrazava nego ja. U cemu je problem, molim ljepo??

 

Ako ne, onda zanemari..

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2009 8:20 (!mpact35).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice