Pitanje - povrat novca unutar 14 dana

poruka: 43
|
čitano: 17.008
|
moderatori: vincimus, Lazarus Long
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Pitanje - povrat novca unutar 14 dana

Ima i u tome nešto

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pitanje - povrat novca unutar 14 dana
Texpi kaže...

Vraćaju ga u tvornicu da se natrag zapakira u originalno stanje, te se nakon toga vraća u prodaju. Naravno da ovo nije istina, ali sam to nedavno negdje pročitao, i stvarno svašta ljudi pišu.

 

Vjerojatnije je da taj artikl stave na neku rasprodaju uz napomenu da je artikl otvaran, ili ako se ne vidi sigurno se neki i vraćaju u ponovnu prodaju kao novo. Naravno da u prvoj opciji trgovac gubi novac, ali to nije tvoja briga.

 -da/ne.. tj ovisi koja trgovina, veličina, lanac.. mali nemaju takvu logistiku, mali tad to prodaju kao otvoreno-raspakirano i sl. s nižom cijenom, dok veliki imaju pogone za prepakiravanje ovisno o djelatnosti, tj nije trgovina samo računalima-IT, nego i ostale robe, textil npr ili lonci, cipele.. tisuće drugih roba-trgovina (specijaliziranih)..

 

-isplativost? trošak? sve je trošak, svaki rad, ali i zarada, tj zakon je takav da trgovac ako želi prodavati na daljinu, online-web, tad mora pihvatiti i taj uvjet, u paketu oboje.. time daleko više poveća promet-zaradu nego trošak tj tgovac koji je to izračunao zna da mu se isplati, odnosno ako mu se ne isplati tad ne prodaje na daljinu i nema takav trošak ni zakonsku obvezu. Tako trgovac odlučuje ili-ili, ono što mu je isplativije a to znači da u pravilu zarađuje više, neovisno što je moguć i veći trošak, daleko više zarađuje, dok obrnuto logika i ekonomski zakoni kažu da s gubitkom naprosto ne bi tako poslovao, ne bi prodavao tu robu, na daljinu itd.

 

-pogoni za prepakiravanje.. to su 'original' tj mora biti vlasništvo branda, mora biti originalna ambalaža, kutija, selotejp, sve, zato to rade samo veliki trgovački lanci dok za pc komponente nemamo ni jedan pogon koji bi nešto proizvodio a time ni pakirao, tj postoji samo ovlašteni servis koji ima recimo originalni servisni selotejp, nema ostatak ambalaže jer je to servis, nije pogon-pakiraona robe, jer to se za komponente ne radi u eu nego u kini-istoku, ponekad na brodu dok roba putuje i sl.

 

-zato u velikim trgovačkim lancima možeš bez problema (i prije postojanja ovog zakona 14 dana ili prodaje na daljinu) vratiti robu, neovisno čak o datumu kupnje, dok u usa imaš extrem primjer pa možeš uzeti neku tehniku-tv-liniju.. i vratiti nakon par mjeseci, bez da te trgovac čudno pogleda, jer im je takva rutina i nepisana pozitivna trgovačka praksa, tj ono što je zapad oduvijek bio a mi i istok nećemo nikad.. jer imaju standard i zaradu, time je to kao trošak zanemarivo u odnosu na pozitivnu reklamu koja je možda najvažnija stvar za neki brand, tj reklame se plaćaju milijunskim iznosima pa du-d-math koliko im se (ne)isplati takva pojedina gesta prema kupcu što im je klasa za kikiriki, tj usa tržište funkcionira na to da će bez problema obaviti povrat, tj tad kupac naviknut na to kupuje mehanički, ne bira, ne traži, olako kupi čak i ono što realno ne treba, za probu.. i dobar dio ne vrati recimo iz ljenosti, tj ako novca ima a ima ga jer je već kupio robu, tad mu se ne da iz ljenosti vraćati i sl. čak i kad nešto ne treba, time su osigurali najbolju moguću reklamu, prodaju čak i ono što ne trebaš dok kao kupac znaš da ako želiš možeš vratiti. ..

 

-zakon u eu nije pao s marsa, to je nešto što na zapadu postoji odavno, isplativo, izračunali i dokazali su to pozitivnim biznisima razne kompanije itd. Mada je to u slučaju povrata trošak, veća je zarada, daleko veća od troška i time primarno u interesu trgovca, dok je kupac samo zaštićeniji-sigurniji i time će se lakše-brže odlučiti na iduću kupnju, najbolja moguća reklama, funkcija slična recimo jamstvu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Pitanje - povrat novca unutar 14 dana

Mene zanima povrat novca u eu kod odustajanja od narudžbe; nigdje ne vidim napisano odnosi li se onih 14 dana na 14 radnih, ili 14 dana ukupno?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pitanje - povrat novca unutar 14 dana
TomyCroSound kaže...

Mene zanima povrat novca u eu kod odustajanja od narudžbe; nigdje ne vidim napisano odnosi li se onih 14 dana na 14 radnih, ili 14 dana ukupno?

-ne postoji odustajanje u kupnji na daljinu, jer si tad već kupio robu.. (osim plaćanja pouzećem).

-za svaki posao postoji neki 'ugovor', jednostavan-kompliciran, uvjeti.. račun u jednostavnoj trgovini ima ulogu jednostavnog ugovora. Račun se mora platiti-podmiriti, dug. (ako je važeći-valjan, nije lažni). U povijesti se za neplaćen dug išlo u zatvor-robovanje, danas naplata ovrhom i sl.

-odustajanje nema nikakve veze s pravom na povrat-zakonom.. tj ako želiš iskoristiti taj zakon-pravo, prvo moraš robu kupiti-platiti, tad imaš pravo povrata. To nije pravo odustajanja, kojeg zapravo ni nemaš jer se plaća online u košarici osim izuzetaka kojih je zanemarivi dio, kao mogućnost plaćanja pouzećem... Ako trgovina tako posluje, ako to dozvoljava, vjerojatno postoji u uvjetima, tj svako takvo pitanje možeš uputiti trgovcu i on ti mora dati odgovor, tj to je stvar uvjeta koje određuje trgovac jer nije samo 'normalna' trgovina .. postoje različite vrste trgovina, kupljeno-prodano, bez prava jamstva, reklamacije itd.. i to je jasno prije kupnje, to je tad takav uvjet i zna se.. tako na licitaciji da bi učestvovao moraš prvo uplatiti kotizaciju-iznos, tek da imaš 'dokaz' da imaš novac tj ne možeš odustati, možeš ali tad gubiš dio ili sve kao zakon o kapari-pologu-itd.. 

-zakon o zaštiti potrošača kao i pravo 14 dana unutar tog zakona se odnosi isključivo na malog-kranjeg kupca (riječ potrošač je definirana), fizičku osobu, ne za firme, ne za veleprodaju itd.. tj ne za ostale oblike prodaje-trgovine, tad se ne primjenjuje i tad se ne možeš ni pozivati na taj zakon ili pravo 14 dana unutar njega.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Pitanje - povrat novca unutar 14 dana

I dalje me interesira odnosi li se brojka 14 inače na ukupan broj dana, ili 14 radnih dana.

Napravio sam klasičnu početničku pogrešku, a kupujem online otkako znam za sebe.. 

U Slovačkoj sam naručio artikl koji je znatno jeftiniji nego u nas i to s dostavom. Tek nakon  što sam artikl platio, istraživao sam taj webshop. Izuzetno malo recenzija po netu, shop postoji dugo godina, ali to malo recenzija koje sam uspio pronaći su negativne - ne slanje robe, svojevoljno otkazivanje narudžbe daleko iznad roka dostave, ne poštivanje povrata, rokova i slično. 
Odmah sam u mailu zatrazio storniranje narudzbe i povrat sredstava, nakon čega sam primio mail da je narudžba otkazana i rok za povrat novca je 14 dana. 
Danas je 14. dan (ukupno), od njih ni traga ni glasa.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Pitanje - povrat novca unutar 14 dana

Pod 14 dana se misli na 14 kalendarskih dana od dana kada ti je proizvod uručen/dostavljen, glede našeg zakona o zaštiti prava potrošača.

Ako si kupio u poslovnici u nekoj drugoj državi tada je ta trgovina dužna poslovati po zakonima koji vrijede u toj državi. Ako neka eu agenda nije integrirana u zakone te države onda se te agende niti neće primjeniti. Eu tijela donose razne odluke ali se u nekoj državi može ta odluka primjeniti tek kad se integrira u zakone te države.
Bunker
14 godina
neaktivan
offline
Pitanje - povrat novca unutar 14 dana

Pozdrav forumasi, imam jedno pitanje glede potrosackih prava.

 

Kupio sam mobitel online, dobio ga u roku od par dana, otvorio, postavio sve. Instalirao mobilno bankarstvo i shvatio da su mi karticu teretili odjednom, umjesto na 12 rata, kao sto sam stavio prilikom placanja. Zovem PBZ, kazu proslo je kao jednokratna transakcija i kazu zovite trgovca. Trgovac kaze jedino sto mogu je mobitel vratiti da oni to storniraju i ponovno mi posalju uredjaj sto ja vise ne zelim. Dakle, zelim povrat novca jer mi je ovo krajnje neozbiljno od trgovine da mi umjesto 12 rata, karticu tereti odjednom.

 

Imam li pravo na povrat novca ako vratim uredjaj u originalnom pakovanju? Uredjaj sam zaprimio i otvorio jucer. Kupljeno online. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje - povrat novca unutar 14 dana
mesomeone kaže...

Pozdrav forumasi, imam jedno pitanje glede potrosackih prava.

 

Kupio sam mobitel online, dobio ga u roku od par dana, otvorio, postavio sve. Instalirao mobilno bankarstvo i shvatio da su mi karticu teretili odjednom, umjesto na 12 rata, kao sto sam stavio prilikom placanja. Zovem PBZ, kazu proslo je kao jednokratna transakcija i kazu zovite trgovca. Trgovac kaze jedino sto mogu je mobitel vratiti da oni to storniraju i ponovno mi posalju uredjaj sto ja vise ne zelim. Dakle, zelim povrat novca jer mi je ovo krajnje neozbiljno od trgovine da mi umjesto 12 rata, karticu tereti odjednom.

 

Imam li pravo na povrat novca ako vratim uredjaj u originalnom pakovanju? Uredjaj sam zaprimio i otvorio jucer. Kupljeno online. 

Imas.

 

Trgovac tu nije kriv, jer si sam upisivao podatke i "birao" rate.

 

To sto to nisi odabrao plaćanje na 12 rata nije kriv ni PBZ a još manje trgovac

 

 

 

 

13 godina
offline
Re: Pitanje - povrat novca unutar 14 dana

Koliko mi je poznato ne trebaš navoditi nikakve razloge zašto uređaj vraćaš. Dok god je sve u stanju kako je i zaprimljeno. A što se rata tiče, baš da je tu striktno trgovac kriv, teško. To je ili do posrednika preko kojeg im ide plaćanje ili do banke. Ili s tom karticom nisi ni mogao 12 rata nego manje ili je došlo do greške u njihovoj aplikaciji. Ali ionako svejedno što se samog povrata tiče. Jer trgovac sad niti nema nekog izbora nego sve stornirati i odraditi postupak ispočetka. Njima je na račun sjelo, ne znam, 1000€ i šta on zna jesi li ti to platio odjednom ili na 100 rata. Niti ga na kraju dana briga. 

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
14 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje - povrat novca unutar 14 dana

Pozdrav, 

 

odabrao sam 12 rata, a ponudjeno je bilo do 36. Ponuda je bila "u periodu od 02.12.-31.12.2023. ili do isteka zaliha - 40% popusta za plaćanje do 12 rata uz promo kod HUAWEI40"

 

Dakle kod sam ukucao, cijena se spustila sa 1327 eur na 796 EUR i odabrao sam sigurno 12 rata. 

 

Isto tako sam odabrao paketomat kao mjesto dostave, dostavili mi na kraju na adresu doma.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje - povrat novca unutar 14 dana
Hexfire kaže...

Koliko mi je poznato ne trebaš navoditi nikakve razloge zašto uređaj vraćaš. Dok god je sve u stanju kako je i zaprimljeno. A što se rata tiče, baš da je tu striktno trgovac kriv, teško. To je ili do posrednika preko kojeg im ide plaćanje ili do banke. Ili s tom karticom nisi ni mogao 12 rata nego manje ili je došlo do greške u njihovoj aplikaciji. Ali ionako svejedno što se samog povrata tiče. Jer trgovac sad niti nema nekog izbora nego sve stornirati i odraditi postupak ispočetka. Njima je na račun sjelo, ne znam, 1000€ i šta on zna jesi li ti to platio odjednom ili na 100 rata. Niti ga na kraju dana briga. 

 Da, mislim da je problem do monri payment sustava. Cak ni na mailu ne pise da se radi o obrocnom placanju. Ni u potvrdi narudzbe.

 

U paketu takodjer nisam dobio racun ni obrazac za povrat. Provjerio i na mailu, nema ni tamo.

13 godina
online
Re: Pitanje - povrat novca unutar 14 dana
mesomeone kaže...

Pozdrav forumasi, imam jedno pitanje glede potrosackih prava.

 

Kupio sam mobitel online, dobio ga u roku od par dana, otvorio, postavio sve. Instalirao mobilno bankarstvo i shvatio da su mi karticu teretili odjednom, umjesto na 12 rata, kao sto sam stavio prilikom placanja. Zovem PBZ, kazu proslo je kao jednokratna transakcija i kazu zovite trgovca. Trgovac kaze jedino sto mogu je mobitel vratiti da oni to storniraju i ponovno mi posalju uredjaj sto ja vise ne zelim. Dakle, zelim povrat novca jer mi je ovo krajnje neozbiljno od trgovine da mi umjesto 12 rata, karticu tereti odjednom.

 

Imam li pravo na povrat novca ako vratim uredjaj u originalnom pakovanju? Uredjaj sam zaprimio i otvorio jucer. Kupljeno online. 

rekao si da imaš PBZ.. pogledaj u bankarstvu mozes li tu transakciju prebaciti na rate - PBZ je to uveo neki dan

14 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje - povrat novca unutar 14 dana
ministar kaže...
mesomeone kaže...

Pozdrav forumasi, imam jedno pitanje glede potrosackih prava.

 

Kupio sam mobitel online, dobio ga u roku od par dana, otvorio, postavio sve. Instalirao mobilno bankarstvo i shvatio da su mi karticu teretili odjednom, umjesto na 12 rata, kao sto sam stavio prilikom placanja. Zovem PBZ, kazu proslo je kao jednokratna transakcija i kazu zovite trgovca. Trgovac kaze jedino sto mogu je mobitel vratiti da oni to storniraju i ponovno mi posalju uredjaj sto ja vise ne zelim. Dakle, zelim povrat novca jer mi je ovo krajnje neozbiljno od trgovine da mi umjesto 12 rata, karticu tereti odjednom.

 

Imam li pravo na povrat novca ako vratim uredjaj u originalnom pakovanju? Uredjaj sam zaprimio i otvorio jucer. Kupljeno online. 

rekao si da imaš PBZ.. pogledaj u bankarstvu mozes li tu transakciju prebaciti na rate - PBZ je to uveo neki dan

 Pokusao sam, no nemam tu opciju u mobilnom bankarstvu. Kartica mi je VISA premium tako da do nje tkodjer nije. Zvao sam PBZ i rekli mi da kontaktiram trgovca, zbog cega sam i zvao SD i dobio odgovor da mob vratim da oni storniraju, naplate ponovo i posalju. Medjutim, ne zelim vise taj mob, bar ne od njih.

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.12.2023 19:13 (mesomeone).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice