Načela pokleknula pred kintom

poruka: 245
|
čitano: 30.055
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Načela pokleknula pred kintom".
14 godina
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
syncmaster245b kaže...
Tonči kaže...

syncmasteru 245b,  http://www.pirateparty.org.uk/policies/uk-2011/  kaže:

 

 

We will legalise use of copyright works where no money changes hands, which will return to the people various rights including, but not limited to:

A right to “format shift” (for example, buy a CD then copy it to a portable media device such as an MP3 player);

A right to share files between friends and peers (which provides free advertising that is essential for less well-known artists);

A right to enjoy and share our cultural heritage free from the threat of excessive legal action.

 

 

Meni se podebljano tu ne sviđa. Omogućava lako korištenje bez plaćanja. Svi možemo lako postati frendači i dijeliti si sve :)

 

Ne kuzim, zasto nisi pejstao ili zahvatio odmah prvu recenicu ispod ovoga gore?

Counterfeiting and profiting directly from other people's work without paying them will remain illegal.

 

Ovako izgleda kao klasicno cupanje iz konteksta.

  To nije nikakvo cupanje iz konteksta, jer se ona gore podebljana recenica odnosi na dijeljene bilo kakvog sadrzaja. Npr. kupis pjesmu i onda je dijelis sa svakim. Time piratiziras, a ona donja recenica nema veze s onom gore. To ti zabranjuje da prodajes piratski sadrzaj tj. da ti stavis pjesme na cd i onda ga prodajes.

 

Dakle oni uopce ne priznaju intelektualno vlasnistvo. Da ga priznaju ne bi pokusali legalizirati njegovu krađu.

 

I daj molim te pročitaj članak i par većih Draginih postova. Tu ti sve jasno piše.

I would love to change the world, but they won't give me the source code
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.9.2012 21:45 (captain_soap_McTawish).
16 godina
moderator
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
syncmaster245b kaže...

Ma dajte ljudi ne vrtite se u krug. Svaka rasprava u kojoj se spomene torrent, pirati ili download zavrsi uvijek na istim zakljucima i iznova istim poredbama. Valjda smo to vec apsolvirali.

 

Pricamo o piratskoj partiji.

 

Evo jedani kraci c/p sa hrvatske wiki stranice Piratske partije

 

Što Piratska stranka je

 Piratska stranka je organizacija građana čiji cilj je educirati i širiti ideje:

  • Ljudskih prava
  • Demokracije
  • Privatnosti osobnih podataka
  • Privatnosti komunikacije na Internetu
  • Slobodnog obrazovanja
  • Transparentnosti državne uprave
  • Reforme autorskih prava u doba Internetu orijentirane kulture
  • Reforme patenata
  • Širenja znanja.

Nastojanja Međunarodne Piratske stranke su opisana u Deklaraciji iz Uppsale ( engleska verzija)

 

Što Piratska stranka nije

Piratska stranka ne podržava i ne potiče:

  • Zarađivanje na "piratstvu"
  • Nezakonite radnje
  • Anonymouse i druge grupe koje ciljeve postižu na nedemokratski način
  • Anarhizam.

 

S cime se ovdje ne slazete, odnosno da li ima razloga za ovoliko pjenjenje i pljuckanje po piratskoj partiji?

 

Dobro mi je ovo što se zalaže za demokraciju i ljudska prava. I slobodno obrazovanje. I ostalo. Za razliku od drugih stranki koje se smiju registrirati u registru stranaka, a koje se zalažu za robovlasništvo i zabranu obrazovanja...

 

Ne mogu vjerovati da je ovo "differentia specifica". Ima li neke stranka koja se zalaže protiv demokracije? Ljudskih prava? Slobodnog obrazovanja? Zahtijeva netransparentnost državne uprave? Ovo su smijurije. Većina tih načela je ionako već u mnogim evropskim ustavima, našem, primjerice, plus što smo još i socijalna država, nitko te nema pravo lišiti slobode i imovine bez razloga itd. I za to se zalaže piratska stranka? Ne vidim na popisu...

 

Ovo "što nisu"  je malo bolje: ne potiču zarađivanje na piratstvu, ali tko dijeli tuđe autorsko dijelo besplatno, iz zlobe, dobre namjere, zato jer mu je dosadno, bez obzira kakve to ima posljedice na autora ili nosioca autorskog prava - nema veze. 

 

Ja s time imam problema. Ovo je obrnuto od ZAMP-a - oni štite izmišljene interese glazbenika i to na takav način da Johny Štulić, primjerice, nikada nije dobio ni lipe, a Ivo Josipović s svojim "genijalnim" kompozicijama dobiva 30 keka kuna godišnje, a pirati bi štitili izmišljene interese javnosti na taj način da dio te javnosti onemoguće da prodaje plodove svog rada. 

 

Evo za što se još zalažu:

 

"A right to share files between friends and peers (which provides free advertising that is essential for less well-known artists)".

Jel može netko biti bezobrazniji od ovoga gore? Ukrade i dijeli tvoje nešto i onda ti još govori da ti pravi reklamu? 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.9.2012 22:24 (Drago).
16 godina
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
syncmaster245b kaže...
 

A right to “format shift” (for example, buy a CD then copy it to a portable media device such as an MP3 player);

A right to share files between friends and peers (which provides free advertising that is essential for less well-known artists);

A right to enjoy and share our cultural heritage free from the threat of excessive legal action.

Counterfeiting and profiting directly from other people's work without paying them will remain illegal.

 Dakle, pirati su protiv pirata, ali ne i protiv piratstva... {#}

 

Pirati su pojavom brzog interneta ionako izumrli (oni striceki kod kojih si dosao sa 5.25" disketama ili kazetama pa su ti snimili igrice a ti si njima dao dinare), tako da im je ta recenica bezveze. Ako kopiram COD od frenda nisam nis zaradio, a ostetito sam tvrtku koja je radila na njemu. Cak i ako kopiram AutoCAD i zaradim radeci u njemu, nisam direktno zaradio da njihovom radu nego na svojem.

 

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
syncmaster245b kaže...
Tonči kaže...

syncmasteru 245b, http://www.pirateparty.org.uk/policies/uk-2011/ kaže:

 

 

We will legalise use of copyright works where no money changes hands, which will return to the people various rights including, but not limited to:

A right to “format shift” (for example, buy a CD then copy it to a portable media device such as an MP3 player);

A right to share files between friends and peers (which provides free advertising that is essential for less well-known artists);

A right to enjoy and share our cultural heritage free from the threat of excessive legal action.

 

 

Meni se podebljano tu ne sviđa. Omogućava lako korištenje bez plaćanja. Svi možemo lako postati frendači i dijeliti si sve :)

 

Ne kuzim, zasto nisi pejstao ili zahvatio odmah prvu recenicu ispod ovoga gore? 

Counterfeiting and profiting directly from other people's work without paying them will remain illegal.

 

Ovako izgleda kao klasicno cupanje iz konteksta.

 

 

Još mi nije jasno, kakvo je to dijeljenje fajlova među prijateljima i "peersima" (whatever im to pokrivalo), a da nije ilegalno? Duh? Oni će odrediti što treba njihovu reklamu pa to izuzeti iz zakona? Ne kužim, možeš li mi nacrtati?

15 godina
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
Drago kaže...

 

Dobro mi je ovo što se zalaže za demokraciju i ljudska prava. I slobodno obrazovanje. I ostalo. Za razliku od drugih stranki koje se smiju registrirati u registru stranaka, a koje se zalažu za robovlasništvo i zabranu obrazovanja...

 

Ne mogu vjerovati da je ovo "diferentia specifica". Ima li neke stranka koja se zalaže protiv demokracije? Ljudskih prava? Slobodnog obrazovanja? Zahtijeva netransparentnost državne uprave? Ovo su smijurije. Većina tih načela je ionako već u mnogim evropskim ustavima, našem, primjerice, plus što smo još i socijalna država, nitko te nema pravo lišiti slobode i imovine bez razloga itd. I za to se zalaže piratska stranka? Ne vidim na popisu...

 

Ovo "što nisu"  je malo bolje: ne potiču zarađivanje na piratstvu, ali tko dijeli tuđe autorsko dijelo besplatno, iz zlobe, dobre namjere, zato jer mu je dosadno, bez obzira kakve to ima posljedice na autora ili nosioca autorskog prava - nema veze. 

 


 

 

 

Ako ces tako gledati onda program bilo koje stranke spada pod kategoriju otkrivanja tople vode

evo ti par primjera:

 

http://www.hdz.hr/program/

http://www.hss.hr/o-nama/program

http://www.hns.hr/index.php/dokumenti/2012-04-20-00-38-37/programi-i-projekti/9-uncategorised/2956-hns-ov-cetverolist-reformski-projekti-2

 

 

Tonči kaže...

 

Još mi nije jasno, kakvo je to dijeljenje fajlova među prijateljima i "peersima" (whatever im to pokrivalo), a da nije ilegalno? Duh? Oni će odrediti što treba njihovu reklamu pa to izuzeti iz zakona? Ne kužim, možeš li mi nacrtati?

 

Mislis na ono da nesmijes posuditi legalno kupljenu igru frendu da je odigra ili jos bolje kupim legalnu igru i mogu ju samo 5  puta instalirati, ili ja kupim gospodare prstenova 1 a ti 2 i nesmijemo medjusobno ih zamijeniti.....

 

 

Dajte gledajte siru sliku.

Pa bar na BUG-ovom forumu bi trebali cijeniti da konacno se pojavila politicka opcija koja je sposobna i kadra ici u korak sa tehnologijom. Svi se dizete na zadnje noge kada zatucani i zaostali kreten zahtjeva zabranu nasilnih igara, ili kada se zbog kretenskog patenta (pod ovim mislim na zaobljene rubove i takve svinjarije) koci cijela jedna grana industrije ili kada se zeni koja je skinula 5 pjesama odreze kazna od nekoliko milijuna dolara....

 

Revizija postojecih copyright i patentnih zakona je nuzna svugdje a pogotovo u informatici.

 

Nitko ne tvrdi da intelektualni rad ne treba platiti niti da sve treba biti besplatno, ali isto tako nitko ne moze od mene traziti da budem ovca za sisanje.

 

 

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.9.2012 22:35 (syncmaster245b).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
syncmaster245b kaže...

Revizija postojecih copyright i patentnih zakona je nuzna svugdje a pogotovo u informatici.

Nitko ne tvrdi da intelektualni rad ne treba platiti niti da sve treba biti besplatno, ali isto tako nitko ne moze od mene traziti da budem ovca za sisanje.

Revizija patentnih i copyright zakona VEZE NEMA s piratstvom.

U medjuvremenu, dok se ne revidiraju, sam sa sobom odlucujes da li ces bespravno ostecivati autore zbog "viseg cilja" ({#}) ili biti posten, pa platiti.

 

Sve ostale palamudrije i polu-informirane kalkulacije o tome koliko odlazi publisheru u dzep ili ne - ne treba se zamarati s time. Autor je odabrao publishera, ne obratno.

All the people in the left wing fuck and all the people in the right wing fuck and all the people in the underground fuck... I find myself stupified, coming back again
15 godina
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
Deus ex machina kaže...

Revizija patentnih i copyright zakona VEZE NEMA s piratstvom.

 

Jos jednom, ne prica se o piratstvu nego o piratskoj stranci.

 

Piratska Partija != piratstvo

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.9.2012 22:46 (syncmaster245b).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
syncmaster245b kaže...

Jos jednom, ne prica se o piratstvu nego o piratskoj stranci.

Piratska Partija != piratstvo

Dakle, zelimo raspravljati o stranci, ali ne zelimo raspravljati o njihovoj glavnoj agendi? Svasta...

All the people in the left wing fuck and all the people in the right wing fuck and all the people in the underground fuck... I find myself stupified, coming back again
15 godina
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
Deus ex machina kaže...
syncmaster245b kaže...

Jos jednom, ne prica se o piratstvu nego o piratskoj stranci.

Piratska Partija != piratstvo

Dakle, zelimo raspravljati o stranci, ali ne zelimo raspravljati o njihovoj glavnoj agendi? Svasta...

 

Ma covjece, kakve veze ima ima Piratska Partija sa piratstvom???

 

Da li znas da se izmedju ostalih stvari Piratska stranka zalaze za smanjenje trajanja patentnih prava na lijekove, kako bi lijekovi ranije presli u genericku grupu i samim time bili jeftiniji?

 

Ne razumijem zasto se zalijepite na to ime i automatski prvo sto si predocite je neopranog krkana koji u mraku svoje sobice stanca DVD-ove i masno zaradjuje na njima.

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.9.2012 23:15 (syncmaster245b).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom

Ali, poanta nije u patentima, nego piratstva. Zašto se stranka zove tako, ako s time nema veze?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
syncmaster245b kaže...

Ma covjece, kakve veze ima ima Piratska Partija sa piratstvom???

Da li znas da se izmedju ostalih stvari Piratska stranka zalaze za smanjenje trajanja patentnih prava na lijekove, kako bi lijekovi ranije presli u genericku grupu i samim time bili jeftiniji?

Ne razumijem zasto se zalijepite na to ime i automatski prvo sto si predocite je neopranog krkana koji u mraku svoje sobice stanca DVD-ove i masno zaradjuje na njima.

Zapravo, oni su bas zadnji o kojima razmisljam... trenutno mi je na pameti ona ekipa iz Svedske sto je donedavno objavila da su na pragu lijeka za rak, i sad ne mogu dobiti financiranje jer nikoga ne interesira financirati nesto od cega ne moze zaraditi.

I uopce ne razumijem gdje si stekao dojam da se itko ovdje protivi reviziji patentnih zakona... vecini normalnih ljudi je jasno da su trenutni patentni zakoni toliko smijesni da su na granici uzasa.

 

Unatoc tome - osnovne zivotne potrebe ne bi smjele potpadati pod zakone o intelektualnom vlasnistvu, ali to povlaci druge probleme o kojima mi se stvarno ne da sada. 

 

Ono sto nije zivotna potreba je vise manje ono cime se svaka piratska stranka bavi - luksuz. Igre, filmovi, muzika, knjige, etc etc etc.... Opet, osobno smatram da su mnoge te stvari precijenjene, ali isto tako necu zbog toga ici krasti. Ako mi je previse - ne kupim. Jednostavno.

All the people in the left wing fuck and all the people in the right wing fuck and all the people in the underground fuck... I find myself stupified, coming back again
15 godina
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
Drago kaže...

..

Ali krali su mi dosta tekstova po raznim webovima, negdje me potpisavši, a negdje se netko drugi potpisao pod moj tekst.

 

Onaj osobni stav "Prodajem Miš, Tpikovnicu i Kučište" http://www.bug.hr/ostav/prodajem-mis--tipkovnicu-kuciste/83943.aspx) sam vidio na barem 4 naša ili BH weba.

- Billa Clintona ili Bill Clintona? ili Monika.

- misliš, kopirali-plagirali... kršili su tvoja autorska prava. Dali su krali?

 

Tonči kaže...
..

Kad je uobičajeni softver u pitanju, imaš pravo na korištenje (u većini slučajeva krajnjih kupaca). ..

 

..

korištenju/raspačavanju vrijednosti (u bilo kojem obliku), za čije korištenje nije pristanak dao vlasnik prava, odnosno onaj tko ima ovlasti dati taj pristanak.

 ..

Jednostavno rečeno, govorimo o moralnim i etičkim (čak ne toliko ni pravnim) implikacijama konzumacije za koju nemamo dozvolu, a sve potaknuti činjenicom da je članica ..

crtica prva-

- kranji kupac je maloprodajni termin. Licence i konzumacija AV-a nemaju veze s kupnjom-plaćanjem jer nije to preduvijet (nit zakon predviđa plaćanje, cijenu itd.). Konzumacija-korištenje za osobne potrebe u slučaju AVa je legalno. U slučaju softwarea ovisi o licenci, ako je free... (?) my point, nema kupnja-plaćanje veze, nego pravo na korištenje (po bilo kojoj osnovi) imaš ili nemaš to pravo.

 

crtica druga-

- točno, za distribuciju. (i nastavak predhodne crtice, ne za korištenje, software i AV su u toj pravnoj formi za koju se ne traži dozvola za konzumaciju-korištenje, dovoljno je da je dostupno i time već imaš pravo na konzumaciju). Uvjek govorim u kontekstu kranjeg korsnika, korištenja za osobne potrebe. U slučaju komercijalnog korištenja stvari su sasvim drugačije.

 

crtica 3. i 4.-

-ipak govorimo o pravnim, i gluparijama piratskih stranaka.

 

- Kao i nastavak prethodne crtice, za konzumaciju (za osobno korištenje) AV-a dozvola nije potrebna, dozvola (posebna) je potrena za distribuciju, umnažanje, preprodaju, javno izvođenje, emitiranje, editiranj-adaptiranje... sve ono što je npr napisano na rubu DVD medija, istovemeno na tom rubu nikad ne piše da korisnik smije gledati film ili slušati glazbu (podrazumijeva se), dok za soft korištenje u skladu s licencom, čak i ako posjeduješ jednu licencu npr home-student, to ne zanči da možeš koristiti u komercijalne svrhe, kao i freeware koji može imati jednako ograničenje.

 

- Dakle isključivo korištenje u skladu s licencom, sve ostalo je kršenje licence... ali nije krađa, nije piraterija, nije.. bla-bla to (kršenje licence) je samo kršenje ugovora između korisnika i vlasnika, prekršaj po privatnoj tužbi. Ne dio kaznenog zakona ili teme o pirateriji.

 

- Ni jedan sudski slučaj npr od strane MSa ne postoji u kojem bi krimen bio korištenje bez valjane ili u neskladu s licencom. Uvjek je tužba za nešto drugo, mada MS ima pravo pokernuti postupak i dobiti ga. Ni jedan slučaj RIAA za mp3ce u kojem bi optužba bila zbog konzumacije-slušanja.. isključivo zbog kršenja zakonom zaštićenog prava ili copyrighta, piraterije distibucije... jer (guess what) konzumacija je legalna.

- Jedini preduvijet je da si do sadržaja došao legalnim putem (ne 'krađom', provalom, distribucijom ...torrent?) u kojem slučaju se ne optužuješ za konzumaciju nego upravo za to kršenje kao distibucija, crack, uklanjanje zaštite radi pribavljanja itd..

 

- Pravilo za AV i soft je jednako pravilu FTA primanja signala. Ukoliko je wlan otvoren, korisinik ima pravo legalnog korištenja. Ukoliko je zatvoren, probijanje je kazneno djelo. Svaki zakonom zaštićen materijal je zaštićen (kao obveza dobrog vlasnika, jednako kao što automobil treba biti zaključan). Ni jedan komercijalan sadržaj se ne distribuira torrentom, isključivo free sadržaji jer bi svaki korisnik istovremeno bio distributer.. i tad je kriv.

Kriv bi bio u tom slučaju bez obzira dali je leglani vlasnik, dali je platio sadržaj, dali ima pravo na taj sadržaj pa čak i da je on sam autor (ako je vlasnik distribucijiskih prava netko drugi, uobičajeno). Nije distributer i kršio bi zakon koji to brani svima osim ovlaštenom distributeru.

 

- Najleglanija konzumacija AV materijala je npr. primanje SAT signala (FTA ili kodiranog ako posjeduje karticu), internet servisi kao YT, Grooveshark.. mjesta za kupnju kao iStore, MS.. to su downloadi ili srteamovi.

Ako je download = piraterija tad su svi kupci i pirati?

- Korisnik ima pravo pohraniti sadržaj na sve zamislive medije, ZAMP. To nije umnažanje-preprodaja-distribucija, to nije piraterija.

- To je pravo korisnika koje je platio SD karticom u fotiću, mobiću, HDDu itd i kojem mu daje zakon. Svejdno vozio se po HR cesti i slušao Radio Mariju, možeš istu emisiju snimiti, ili radio luxemburg vozeći se oko schengena... Možeš snimiti TV program PVR funkcijom, jednako kao što se nekad snimalo na kasete. To je leglano, za osobnu upotrebu, ni za što više (ono što piše ne rubu DVDa..).

- Dali je download s MSstorea npr Officea piraterija? LOL, skineš, instlairaš, snimiš na medij.. koristiš u trial periodu LEGALNO.

- Ako platiš licencu dobiješ odgovarajući key u suprotnom po isteku triala soft ne radi. To je najnormalnije korištenje, leglano.

- To nije piraterija.

- Piraterija je ako je: crack, distribucija, izmjena bilo kojeg dijela po copyrightu itd...

 

Uz dodatak, kupnja-plaćanje uopće nisu preduvjet za legalno korištenje AV i soft materijala.

- Može biti po bilo kojoj osnovi pa i kupnjom tog prava. Može biti jednostavno besplatno za kranjeg korisnika (za osobnu upotrebu) i on s tim materijalom raspolaže jednakim pravima kao i s plaćenim.

- Već za komercijalnu upotrebu to nije jednako.. ne postoji komercijalan materijal koji možeš dobiti besplatno za komercijalnu upotrebu, potreban je račun-dokaz za inspekora, pa čak i da osobno B.Gates pokloni taj Office, licenca ne vrijedi jer tako kaže 'inspektor Vinko', tj nije na R1 računu kojim bi dokazao pravo firme na korištenje u skladu s licencom. Vrijedilo bi isključivo u slučaju da dobri B.Gates sjedne i napiše posebnu licencu u kojoj piše da je to posebna licenca koja dozvoljava komercijalnu upetrebu bez računa tj plaćanja, pošto su soft licence neprenosive mora i navesti za koju firmu, koju komercijalnu djelatnost i sl., isprinta je, poštambilja (jer inspektori vole štambilje) i prevede na lokalni jezik.. (ne baš nužno ali i tih zakona se ponekad sjete)

 

- Zapetljano? Da. Vjerojatno i mojom krivicom... zadnji odlomak je suvišan ali nek' se nađe.

 

Tonči kaže...

..

 

Sama činjenica da se virtualna vrijednost lako umnaža i krade, ne znači da nije krađa i tu se ne slažem niti s nekim zakonima...

-AV i soft se ne kradu, neukradivi su. Osim (naravno uvjek postoji izuzetak) da netko iz sefa ukrade deponiran kod novog MS OSa, da netko ukrade riječi pjesme, patent..

 

- u kontekstu soft.pirata ne govorimo o fizičkoj krađi ili plagijatu, nego umnažanje, crackanje... pa tako možemo reči krađa ne postoji. Postoji kopiranje, distribucija, korištenje i sl. za koje se ima ili nema pravo. Jednako tako trgovac na crno može prodavati robu (ne plaća poreze) kao što može prodavati lažne torbice Gucci (plagijat-fake).

Taj trgovac je 'pirat' (na crno) ali nije lopov tj nije ukrao robu. Jednako software pirat nije ukrao soft ili AV, recimo da ga je kupio. Distribucijom (+ crack) postaje pirat. Slažemo se?

 

Čak i krađa fizičkog medija s police trgovine u ovom slučaju ne spada pod kršenje autorskih prava, RIAA, BSA.. nego pod običnu krađu, svejedno dal je ukradena čokolada ili CD Graše, ukradena je fizička roba (materijalna) određene vrijednosti i to je sve. Pirat nije osuđen za krađu AV-soft, osuđen je za distribuciju-umnažanje-preprodaju (rad na crno) i sl.

Ni jedan slučaj krađe fizičkih medija zakonom zaštićenih materijala nije pokrenut od srtane RIAA, BSA ili po toj osnovi. Isključivo (ako netko ukrade takav šleper) kao krađa (bilo čega, sjećam se i krađe kamiona pršuta, povezano također s temom tj uredom predsjednika autora ZAMPa...).

- Ili, kod plagiranja-fejkanih marki, (npr nike, gucci..) vlasnik branda inzistira na uništavanju, čak se ne može iskoristiti u humanitarne svrhe jer je gore fejkani brand. Uništava se silom zakona (na zahtijev vlasnika branda, štiti se sam brand, ugled..).

To čak nije ukradena roba vlasniku, nit' postoji mogućnost vraćanja. To je u nekoj mjeri usporedivo s 'krađom' AV-soft, tj nema krađe. ima povrede copyrighta, itd.

 

--

Ukoliko imate neki link koji bi doakzao da je neki pirat osuđen zbog krađe, zbog downloada, molim argument. U suprotnom inzistiram da se ne trpaju svakave (pogrešne) kvalifikacije, termini u rečenicama jer govorimo o zakonima-pravnom definiranju, ne o interpretaciji sheakspearove drame.

 

i obavezan btw, nisam za pirate, jesam za provođenje zakona. (i stvarno mrzim editor! {#})

-btw2, post nije upućen Tončiju, nego je samo iskorišten za 'repliku'. Sacirajte ga, da vidim dali drži vodu dok ga pravi pravnik ne dohvati.. ili nastavite o neolitskoj filozofiji vlasništva.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
Tonči kaže...

Ali, poanta nije u patentima, nego piratstva. Zašto se stranka zove tako, ako s time nema veze?

 

He he, a kakve veze americki specijalci imaju sa tuljanima? {#}

 

Mislim da na wikiju ima objasnjenje zasto su bas odabrali tu rijec, iako osobno smatram to nesretnim izborom, moram priznati da je zvucno i tko god prvi puta cuje za naziv Piratska partija barem je malo zaitrigiran.

 

 

Deus ex machina kaže...

I uopce ne razumijem gdje si stekao dojam da se itko ovdje protivi reviziji patentnih zakona... vecini normalnih ljudi je jasno da su trenutni patentni zakoni toliko smijesni da su na granici uzasa.

 

Ma nisam niti pomislio da se netko buni protiv revizije, ali u samom tekstu i kasnije u raspravi na forumu pripadnici Piratske parije su bili etiketirani kao idioti, muktarosi koji samo cekaju zavuci ruku u tvoj dzep, a siguran sam da minimalno polovica sudionika rasprave nije se udostojila upoznati sa programom Piratske partije i za sto se tocno oni zalazu pa sam iz tog razlga spomenuo i patente. Takvo povrsno generaliziranje me smeta. Na stranu sada da li je bio ili nije ispravan postupak Julie Schram, no na osnovu jednog koraka pojedinca okarakterizirati jedan cijeli internacionalni pokret nakupinom idiota je smijesno.

 

 

Deus ex machina kaže...

 

 

Unatoc tome - osnovne zivotne potrebe ne bi smjele potpadati pod zakone o intelektualnom vlasnistvu, ali to povlaci druge probleme o kojima mi se stvarno ne da sada. 

 

 

U ovome se u potpunosti slazemo.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.9.2012 0:01 (syncmaster245b).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
ihush kaže...
.....

- Najleglanija konzumacija AV materijala je npr. primanje SAT signala (FTA ili kodiranog ako posjeduje karticu), internet servisi kao YT, Grooveshark.. mjesta za kupnju kao iStore, MS.. to su downloadi ili srteamovi.

Ako je download = piraterija tad su svi kupci i pirati?

- Korisnik ima pravo pohraniti sadržaj na sve zamislive medije, ZAMP. To nije umnažanje-preprodaja-distribucija, to nije piraterija.

- To je pravo korisnika koje je platio SD karticom u fotiću, mobiću, HDDu itd i kojem mu daje zakon. Svejdno vozio se po HR cesti i slušao Radio Mariju, možeš istu emisiju snimiti, ili radio luxemburg vozeći se oko schengena... Možeš snimiti TV program PVR funkcijom, jednako kao što se nekad snimalo na kasete. To je leglano, za osobnu upotrebu, ni za što više (ono što piše ne rubu DVDa..).

- Dali je download s MSstorea npr Officea piraterija? LOL, skineš, instlairaš, snimiš na medij.. koristiš u trial periodu LEGALNO.

- Ako platiš licencu dobiješ odgovarajući key u suprotnom po isteku triala soft ne radi. To je najnormalnije korištenje, leglano.

- To nije piraterija.

- Piraterija je ako je: crack, distribucija, izmjena bilo kojeg dijela po copyrightu itd...

.......

Secirao bi samo ovo jedno jer mi je to zapelo za oko, brojevi odgovaraju crticama:

1. Naravno da ne.

2. Nema. Korisnik ima ona prava koja mu propisuje licenca, na koju je pristao _prije_ instalacije software. ZAMP nije svjetska organizacija, i ZAMP se bavi zastitom lokalnih umjetnika. Ne dobijaju svi moguci svjetski brendovi/ljudi koji se ikako doticu "proizvodnje" zabave udio iz ZAMPA, vec samo hrvati. Shodno tome, zakon je debelo aljkav.

3. Ako to pravo uistinu postoji (nisi ga samo logicki izveo), onda sam siguran da se odnosi iskljucivo na lokalnu produkciju. TV program ne potpada pod jednake okvire kao ostala autorska djela zato jer od zacetka zabave bazirane na radiovalovima (tu spada i radio), nisi mogao kontrolirati tko ce dobijati signal a tko ne - otuda TV pretplata.

4. Naravno da nije. Zasto uopce pitas to? I to dvaput?

5...

6...

7. Zapravo, ni to nije tocno. Piraterija je nedozvoljeno _kopiranje_ sadrzaja zasticenog autorskim pravom. Izrada cracka nije nelegalna, cak ni njegova primjena nije nelegalna, jer da bi ga legalno primjenio - moras imati kopiju koju si legalno stekao. Modifikacija softwarea je dozvoljena unutar gabarita koje ti licenca dozvoljava - vecina softwarea dozvoljava _vrlo_ opsezne modifikacije kroz ponudjeni API (primjerice, bilo koji MS-ov proizvod), koji cesto bude ponudjen kao zasebni dinamicki library (primjerice, Spotify).

 

 

Zanimljiva analiza iznikla mi  je u glavi dok sam pisao br.3...

Pretplata je nacin na koji je drzava doskocila naplati onoga sto ne moze kontrolirati, ie. radio valova. S obzirom da pored drzavnih programa, postoje i privatni, tu je kabelska TV preko koje doslovce dobijes ono sto platis.

Zanimljivi su privatnici koji zele emitirati putem radio valova, jer oni se ne mogu naplatiti od krajnjeg korisnika, pa se posredno naplacuju putem reklama.

 

Nazalost - jasno je da takav model naplate trazi cim vise gledatelja (statisticki), dakle potrebno je skratiti program na zajednicki nazivnik, sto unistava kvalitetu.

 

 

Ovo rezoniranje mi nije bas bez pameti - kad se pogleda kako to ide s muzikom a i u zadnje vrijeme s video-igrama... sve sto je besplatno ili financirano kroz reklame, ne vrijedi ni centa.

A oni koji rade vrijedna djela propadnu - jer im je model naplate kroz reklame nedostupan, a direktna naplata od kupca vise ne dolazi u obzir.

All the people in the left wing fuck and all the people in the right wing fuck and all the people in the underground fuck... I find myself stupified, coming back again
15 godina
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
Deus ex machina kaže...

 

Ovo rezoniranje mi nije bas bez pameti - kad se pogleda kako to ide s muzikom a i u zadnje vrijeme s video-igrama... sve sto je besplatno ili financirano kroz reklame, ne vrijedi ni centa.

A oni koji rade vrijedna djela propadnu - jer im je model naplate kroz reklame nedostupan, a direktna naplata od kupca vise ne dolazi u obzir.

 

Mislim da si u krivu, odnosno da si najvjerojatnije zaboravio kako ti Google u potpunosti rusi teoriju.

 

Doduse neznam da li si mislio samo na samo na zabavnu industriju  ili si pod time podrazumijevao kompletan IT.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.9.2012 0:22 (syncmaster245b).
15 godina
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
Deus ex machina kaže...
..

1. Naravno da ne.

2. Nema. Korisnik ima ona prava koja mu propisuje licenca, na koju je pristao _prije_ instalacije software. ZAMP nije svjetska organizacija, i ZAMP se bavi zastitom lokalnih umjetnika. Ne dobijaju svi moguci svjetski brendovi/ljudi koji se ikako doticu "proizvodnje" zabave udio iz ZAMPA, vec samo hrvati. Shodno tome, zakon je debelo aljkav.

3. Ako to pravo uistinu postoji (nisi ga samo logicki izveo), onda sam siguran da se odnosi iskljucivo na lokalnu produkciju. TV program ne potpada pod jednake okvire kao ostala autorska djela zato jer od zacetka zabave bazirane na radiovalovima (tu spada i radio), nisi mogao kontrolirati tko ce dobijati signal a tko ne - otuda TV pretplata.

4. Naravno da nije. Zasto uopce pitas to? I to dvaput?

5...

6...

7. Zapravo, ni to nije tocno. Piraterija je nedozvoljeno _kopiranje_ sadrzaja zasticenog autorskim pravom. Izrada cracka nije nelegalna, cak ni njegova primjena nije ...

 2. ima. Prvo vidi ovo, kao argument da se isplaćuje ZAMP strancima. (prvi link koji je google izbacio),

HDS ZAMP sav novac od koncerata inozemnih izvođača uplaćuje inozemnim autorima putem svjetske mreže društava za zaštitu prava
 ostalo tad možda nije potrebno dokazivati... ipak:

 

 - zakon mu dozvoljava izradu backupa, dok ZAMP pokriva sve medije. (softwareaši se samo nisu sjetili osnovati udrugu i živjeti od poreza, nema ni približno jednaku zaštitu osim kroz copyright dok je AV ind. to odavno digla na kazneni zakon). Svi prihodi, koji se skupljaju po osnovi autorskih prava se dijele po 'ključu', međunardono prihavćeno, nešto kao poštanska marka. Brojači pjesama, dalje je matematika koji postotak se isplaćuje za nekog izvođača, čak i rejting radio stanica, program koji emitiraju pa po procjenama slušatelja koliko naplaćuju za reklame.. te procjene su također relevantne za strane pjesme i prema tom postotku se isplaćuje. Tako da ima pravo. Jednako pravo ima gledati TV u francuskoj kao što i franuz ima pravo gledati u hr.. Osnovna funkcija na npr DVBt uređajima koji nisu iz najniže kategorije je PVR. ... - to sve, se uvjek odnosi isključivo na osobnu upotrebu.

Medij pak može imati zaštitu od kopiranja, tad je sudski moguće dobiti 'otključan' medij upravo iz razloga jer se ima pravo snimiti ga. Uz neku razumnu količinu, npr za njemačku se spominje 7 kopija, 8ma bi značila distribuciju (sl. kao droga).

... možda netko pronađe link na talijansko ili španjoslku presudu o uklanjanju DRMa? ja sad ne uspjevam, od prije cca 3god...

2.a. -licanca uopće nije važna (lako osporiva EULA) tj pošto je dozvoljeno snimiti, ili u sljučaju downloada s iStorea, MSa .. kako misliš preuzeti-instalirati ako ne snimiš? Podsjetnik, nova vremena digitalizacija, svi mediji su pravno izjednačeni pa i HDD, MMC, CD, internet... sve su to samo mediji. Na sve medije se plaća namet. Na sve medije korisnik može snimiti što poželi, što mu je dostupno. (ne kršeći pri tomu neke druge zakone). Mobitel i njegova memorija su medij, na koji je plaćen i ZAMP, imaš pravo skinuti pjasmu i držati je na mobitelu, presnimiti na CD itd. itd..

 

3. = 2.

 

1, 4, 5, 6. - pitam, jer tražm potvrdu-demant-koncenzus oko terminologije, prava, tumačenja..

- jer se prečesto (ne slušajno) npr. download, kopiranje, korištenje izjednačava s piraterijom.

- Zato sam (prije) postavio pitanje što je piraterija. .. da se izbjegnu nesporazumi ili samo različite interpretacije (i nepotrebne svađe).

 

7. ne, nije piraterija nedozvoljeno kopiranje. Čak mogu reči, ne postoji nedozvoljeno kopiranje, jer je i zakonom predviđena backup kopija kao i moderna vremena, digitalizacija, .. iStore.

- Je ako gledaš kao zaobilaženje zaštite (to označavam kao crack, vidim i ti misliš na crack.., to je kršenje copyrighta kod softwarea), ili zaobilaženje DRMa, jednako kao descrambling SAT programa, kabelske upad u zaštićenu mrežu itd. Tad je upravo to, probijanje, kaznano djelo. Ne samo kopiranje, kopije tad služe samo kao dokazni materijal (ali za drugo ozbiljnije djelo), jedanko kao kad uhvate kriminalca i poslažu metke, nije zbog metaka uhapšen.. to je samo 'stilski' dokaz.

- kopiranje je dozvoljeno (podsjetnik na 2. i medije), naravno postoje realne granice ako govorimo o broju identičnih kopija koje tad logično mogu biti za prodaju = starisnka piraterija.

 

Piraterija bi tad bila, crack, hack, distribucija-upload (samo umnažanje je danas sporedno, elektronički mediji, TPB..). Ali piraterija nije kopiranje, download, korištenje.

(ovo treba malo dopuniti, kako bi bilo jasnije, preciznije..) ostaje otvoreno pitanje, što je (i što nije) piraterija. (u kontekstu AV i softwarea, AV je AudioVizualni materijali tj glazba-film..)

Možda kao preprodaja, ili čak ne mora biti za novac (besplatno, reklame..) ali za stjecanje protupravne imovinske koristi, klasična formulacija, kojoj bi trebalo dodati zaštićenih materijala, AV, soft, autorskih, intelektualnih i sl. da se razlikuje od klasičnih materijalnih dobara. (jer bi tamo bila klasična krađa).

 

--

btw, kao što razmišljaš o načinima naplate, besplatnim igrama.. upravo to je jedan od argumenata da nije uopće kriterij za legalno korištenje kupnja-plaćanje, jer može biti i besplatno po nekoj drugoj osnovi za korsnika. Već sam u drugim temama nabrajao s primjerima, pa sad samo: VIP music club, Peugeot, DM, Parni Valjak, Tcom-MaxTV, ... svi za korisnike-kupce imaju neke 'besplatne' nagrade, promo. To je za tog korinsika legalan izvor, jednako da je kupio CD, jednaka prava. Konzumacija se uopće više ne mora dokazivati kao pravno dozvoljena. Konzumacija je unaprijed (i zbog ZAMPa, sistem ne može i ovce i novce) postala leglana. Jedino što korisnik mora do leglanog materijala doći leglanim sredstvima. (logično) ako je nešto od tih uvjeta nelegalno, tad je to prekršaj ili kazneno djelo ovisno što nije leglano učinjeno, ali ne sama konzumacija jer je sporedna.

 

Tako se za soft besmisleno navodi korištenje nelicenčne verzije ili gore, piratske verzije sustava windows 7. ... wtf. uhapčen zbog ubojstva, pedofilije, droge.. .. i navedu da nije imao valjanu licencu za tetris? Čisti utjecaj BSAovaca na formiranje naslovnica.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
syncmaster245b kaže...

Mislim da si u krivu, odnosno da si najvjerojatnije zaboravio kako ti Google u potpunosti rusi teoriju.

Doduse neznam da li si mislio samo na samo na zabavnu industriju  ili si pod time podrazumijevao kompletan IT.

Iskljucivo zabava!

Razlika izmedju zabavnih proizvoda i usluznih proizvoda je u tome da vecini zabavnih proizvoda vrijednost pada na nulu jednom kad ih iskusimo.

Prakticno, neke ih vrijedi pogledati/poslusati/odigrati/prozivjeti ponovno, no velika vecina ih gubi na vrijednosti konstantno.

Multiplayer igre i muzika bi se mogli ciniti kao izuzetak, no na njih treba gledati malo drugacije - oboje se 'istrose' sto ih vise konzumiramo, i automatski im (subjektivno) pada vrijednost, sto znaci da vise nismo za njih spremni izdvojiti svotu novaca koju bi izdvojili na pocetku.

 

Sve ovo je, trenutno, kompletno nevezano uz tematiku "Koliko zaista nesto vrijedi", u sto se ne bi upustao.

 

 

@ihush

vidis vidis, nisam imao pojma. Povlacim 'argumente' koje sam imao. S ostatkom posta se slazem, potrebno je puno preciznije definirati sve, ali ja nisam bas dovoljno pametan za to.

All the people in the left wing fuck and all the people in the right wing fuck and all the people in the underground fuck... I find myself stupified, coming back again
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.9.2012 1:32 (Deus ex machina).
16 godina
moderator
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
ihush kaže...
Drago kaže...

..

Ali krali su mi dosta tekstova po raznim webovima, negdje me potpisavši, a negdje se netko drugi potpisao pod moj tekst.

 

Onaj osobni stav "Prodajem Miš, Tpikovnicu i Kučište" http://www.bug.hr/ostav/prodajem-mis--tipkovnicu-kuciste/83943.aspx) sam vidio na barem 4 naša ili BH weba.

- Billa Clintona ili Bill Clintona? ili Monika.

- misliš, kopirali-plagirali... kršili su tvoja autorska prava. Dali su krali?

 

 

 

U jednom slučaju frajer je c/p tekst i potpisao se kao da je njegov, dakle plagijat,  u ostalim slučajevima c/p tekst, ali ja potpisan, premda bez pitanja i dozvole.

 

Što kažu pirati, besplatna reklama nepoznatim autorima... :-)

 

 

This space for rent!
15 godina
odjavljen
offline
Načela pokleknula pred kintom

Malo upadam ali jedan primjer/pitanje:

 

Što ako netko downloada i seeda netaknuti ISO? Po ovim našim zakonima, kriv si. "Čisti", untouched ISO igre ili nekog softvera je neupotrebljiv bez ključa, loadera ili nekog cracka. Eventualo bi mogao instalirati neku trial verziju (Office, Windowsi) ali strogo gledano, nisi u prekršaju - čak i pomažeš izdavaču jer rasterećuješ njegove servere svojim seedanjem tog istog ISOa koji bi netko morao skinuti sa MSovog FTP servera.

 

Da se razumijemo, kao programer sam apsolutno protiv piratstva a kao korisnik ne vidim ništa loše u skidanju/sharanju abandonwarea ili čak skidanju i gledanju serije koja je nekad davno bila na TVu a nisam je gledao (Sopranosi, X-files...) ili serija koja se sada emitira (Dr. House ili Dexter) a nisam je u prilici gledati zbog obveza. Gledam to kao DVR funkciju - ne možeš gledati seriju/film sada, pogledat ćeš ga sutra, isti klinac. U oba slučaja sam definitivno protiv skidanja/shareanja izdanja na koja nemam nikakva prava i koja nisu bila emitirana. Ili "prženje" tih serija na DVDove i prodaja, to je čisti kriminal i rad na crno.

 

Moralno gledano je ok jer plaćam pretplatu (dok se neki svim silama trude da je izbjegavaju) a pravno bi isto trebalo biti ok jer taj sadržaj je već bio emitiran na mediju koji sam platio.

 

Za 2-3 godine moj softver može koristiti tko god hoće ali bit će zaglavljen u toj godini - ako hoćeš izmjene i nadogradnje, izvoli plati novu verziju pa ćeš dobiti i podršku i nadogradnje dok onaj koji ima 3 godine staru aplikaciju mora 30% posla raditi pješke a aplikacija mu može poslužiti kao šablona i pomoć u izračunu - isto kao i excelica koju bi složio za 2-3 sata. Funkcinalnost bi bila jednaka.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
Sum_of_all_fears kaže...

Malo upadam ali jedan primjer/pitanje:

 

Što ako netko downloada i seeda netaknuti ISO? Po ovim našim zakonima, kriv si. "Čisti", untouched ISO igre ili nekog softvera je neupotrebljiv bez ključa, loadera ili nekog cracka. Eventualo bi mogao instalirati neku trial verziju (Office, Windowsi) ali strogo gledano, nisi u prekršaju - čak i pomažeš izdavaču jer rasterećuješ njegove servere svojim seedanjem tog istog ISOa koji bi netko morao skinuti sa MSovog FTP servera.

..

-jesi u prekršaju jer za distribuciju moraš dobiti dozvolu vlasnika. Sve ostalo je neovlaštena distribucija.

MS ne dozvoljava, jer je to jedan od načina kontroliranja korisnika (wga).

Čak i u slučaju npr drivera, directxa, updatea.. besplatnih stvari. (pitaj bugovce, za sadržaj DVDa)

Free softvare to 'izrijekom' dozvoljava.

 

jednako tako za državu ako reemitiraš neki AV mateijal radiš ilegalni posao (nevažan profit) kez koncesije i zaslužuješ kaznu itd. Kao i razlika između registriranih tvrtki i odgovornosti, koje 'pirat' nema.

 

i zanimljivost, kao usporednica, čak ne smiješ npr besplatno dijeliti hranu (kruh), jer npr nije obavljen zdravstveni pregled, dali je zdravstveno ispravna u slučaju problema odgovornost itd. Država, zakoni, ponekad jesu kruti ali ipak je bolje tako.. postoje razlozi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.9.2012 2:10 (ihush).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
ihush kaže...

-jesi u prekršaju jer za distribuciju moraš dobiti dozvolu vlasnika. Sve ostalo je neovlaštena distribucija.

MS ne dozvoljava, jer je to jedan od načina kontroliranja korisnika (wga).

..

jednako tako za državu ako reemitiraš neki AV mateijal radiš ilegalni posao (nevažan profit) kez koncesije i zaslužuješ kaznu itd. Ka i razlika između registriranih tvrtki i odgovornosti, koje 'pirat' nema.

Da, ta stavka sa dozvoljenom/nedozvoljenom distribucijom mi je promakla. Malo blesavo pravilo ali šta ćeš. Ionako key tj. priložena licenca određuje je li kopija legalna ili ne.

 

Materijal ne reemitiram jer ga gledam na svom TVu/PCju - situacija je praktički identična snimanju na VHS. Stvar je u tome što ja taj "VHS" nabavim iz drugog izvora i ne dijelim ga dalje (zli leecher) nego ga odgledam i obrišem. To bi trebalo biti ok.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
16 godina
neaktivan
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
captain_soap_McTawish kaže...
Koki007 kaže...

 

Pametna (a da ne govorimo i pristojna) osoba ce koristiti argumente umjesto vrijedanja.

Pametna osoba može shvatiti da ,tvrdnje koje doživljava uvrjedljivo, mogu biti istina. 

 

Nazivanje nekoga idiotom je uvredljivo bez obzira da li se 1% ili 99% ljudi slaze da je taj netko stvarno neinteligentan. Ta vrsta licemjerja se zove bonton i "izumili" su ga tzv "politicki obrazovani" ljudi, tako da se toga treba pridrzavati.

http://izrada-igara.bloger.hr/ -> Blog o izradi igara :)
16 godina
neaktivan
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
Drago kaže...

 

Koliko ti je godina, ako se može znati, i što radiš (koju si školu završio)? Pitam ovo ne da bih te vrijeđao, već da znam odakle da počnem. 

 

'86 godiste, SSS - tehnicar za racunalstvo.

http://izrada-igara.bloger.hr/ -> Blog o izradi igara :)
16 godina
neaktivan
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
SupremeCommander kaže...
Koki007 kaže...

 

Ono sto ce piratski pokret napraviti je uvesti u politiku dovoljno mladih, obrazovanih, inteligentnih i  informaticki pismenih ljudi. (Da, intelignenih, mogu si zamislit napravljenu facu sa tim popovskim mentalitetom koji smatra da su pametni samo oni koji se slazu s njim)

A same piratske stranke ce se ionako silom prilika prije ili poslije trasformirati i/ili forkati u nesto odrzivo ili se rascjepati prema razlicitim strujama koje budu nastale zbog spomenute nekoherentnosti. Zbog toga ih podrzavam. Do "legalnog piratiziranja" ionako nece doci za nasih zivota. 

 Hoces reci da je stranka nazvana "piratska stranka" samo da bi budale koji misle da ce uz njih smjeti legalno piratizirati glasale za njih, a kad oni dodju na vlast borit ce se za nesto sasvim drugo?

 

 

Skoro pa da.

 

Bit ce tako bez obzira da li je to pokrenuo neki pristavac za vrijeme plakanja i ocaja sto ne moze pristupiti piratebay-u ili neki genijalac koji je odlucio baciti direktnu pljusku danasnjoj vodecoj "eliti", te iskoristiti njihov nacin rada protiv njih, koji za manipuliranje masa koriste ljudsku psihologiju - odnosno "bugove" u njoj i manipulaciju medija. Sto se tice psihologije za referencu prouciti rad Edwarda Bernaysa, a sto se tice manipulacije medijima, dobar primjer je danasnja situacija sa Sirijom - plus bonus posebna vrsta licemjerja od strane zapada, koji se brinu za par tisuca mrtvih ljudi koje je navodno ubila vlastita vlada, dok je recimo za genocid od pola miljuna ljudi u Rwandi sluzbeno objasnjenje Washingtona - "da nisu znali" ( a da ne govorimo koliko se taj zapad rastrgao od akcije da sprijeci tisuce ubijenih hrvatskih, bosanskih i srpskih civila za vrijeme rata na podrucju bivse YU)

 

 

Kapitalisti su globalno presli granicu, najmanje u IT grani industrije, ali sloboda skidanja piratiziranja simbolizira otpor prema tim kapitalistima (veliki bonus za fejsbuk generaciju je sto mozes biti buntovnik iz udobnosti svoje fotelje, ili barem svoje radnje pravdati time) te ce se (i inteligentni) ljudi oko toga okupljati. Ali najvaznije od toga je sto ce imati podrsku naroda, bilo zbog piratluka ili bunta, meni nevazno. Kad se skupi kriticna masa ljudi, koja ce za razliku od danasnjih politicara biti buntovna/anti-kapitalisticka i obrazovana, lose/neodrzive ideje ce potonuti a dobre ce ostati plivati ili isplivati.

http://izrada-igara.bloger.hr/ -> Blog o izradi igara :)
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.9.2012 3:30 (Koki007).
16 godina
moderator
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
Koki007 kaže...
Drago kaže...

 

Koliko ti je godina, ako se može znati, i što radiš (koju si školu završio)? Pitam ovo ne da bih te vrijeđao, već da znam odakle da počnem. 

 

'86 godiste, SSS - tehnicar za racunalstvo.

 

Okej, stariji si nego sam mislio, ali pretpostavljam da kao tehničar za računalstvo nisi imao ni sociologiju ni filozofiju (nekakve uvode).

 

Politička stranka je interesna udruga građana koja se bori za sudjelovanje u vlasti, odnosno za utjecaj na vlast u organiziranju pitanja od svakodnevnog života, koja se u društvu rješavaju zakonima i propisima na raznim razinama - od komunalnih propisa o tome gdje parkirati auto, do ustava neke države.

 

Istina je da politička stranka ne mora nužno imati neku ideologiju. Može se raditi o skupini ljudova različitih ideologija (kasnije objasnim što je to), ali jedinstvenog interesa po pitanju zelene boje (primjerice, htjeli bi da sve zgrade u zemlji obavezno budu obojane u zeleno) i na tim osnovama se organiziraju i pokušavaju sudjelovati u vlasti kako bi izgurali svoje želje, odnosno utjecati na vlast kako bi poslušala njihove želje.

 

Kod nas su neideološke strane Stranka umirovljenika, neke stranke manjina i pirati.

 

Politička ideologija je skup ideja o tome kako društvo kao cjelina treba funkcionirati, što je općenito dobro, moralno, prihvatljivo, a što je loše, nemoralno, neprihvatljivo. Ideologija je uvijek neznanstveni, odnosno "strastveni" pristup problemima organizacije društva, iako u nekim svojim segmentima može koristiti znanstvene argumente za neke svoje ideje.

 

Za ostvarivanje svoje ideje o idealnom (po njima) načinu na koji se treba organizirati, ideologije zadaju ciljeve (besklasno društvo,svi jednaki - bila bi komunistička; klasno društvo, nejednakost bazirana na osobnoj vrijednosti i trudu - bila bi neka desničarska, ne nužno samo konzervativna) i metode (do besklasnog društva dolazimo radničkom revolucijom koju predvodi najavangardniji dio radništva - komunisti; do pravednog klasnog društva dolazimo zaštitom kapitalista, financijskog sektora i jačanjem nacionalne svijesti i crkve - konzervativna ideologija) za postizanje tog cilja. 

 

Uoči da se sve ideologije vode moralnim načelima što je po njihovom mišljenju ispravno i dobro, bilo za svijet u cjelini, bilo samo za njihovo društvo, naciju, zajednicu. 

 

Zašto su ideologije važne u političkom životu? Zato jer daju neka opća, međusobno usklađena/harmonizirana načela, pa se onda nositelji tih ideologija ponašaju u skladu s čitavim skupom načela i vrijednosti, koja tvore opću sliku društva - od toga ima li ili nema opće zdravstvene zaštite za sve, besplatnog školovanja, prava glasa ženama i manjinama, abortusa, itd. itd.

 

Zašto je bitno to organizirati na taj način? Zato jer ako se vodiš moralnim načelima, neke stvari su međusobno isključive. Naime, ne možeš se istodobno zalagati za pravedno besklasno društvo u kojem su svi jednaki i istodobno zabraniti ženama, onima što šepaju ili svima preko 180 cm da glasaju.

 

Gore navedeni primjeri su očiti, ali u stvarnosti se pojavljuju složeniji i neočekivaniji slučajevi u stvarnom društvenom životu kada treba odlučiti da li je nešto u skladu s općim moralnim i svjetonazornim postulatima stranke i ideologije koju zastupa, a što nije. Masu stvarnih slučajeva ideologije i stranke već imaju predviđene u svojim programima, ali, život se stalno mijenja i kada iskrsne nešto novo (primjerice, da li dovoljno inteligentnim robotima/računalima priznati pravo glasa i građanstva?) stranke će o tome tek donijeti sud na osnovu svoje ideološke podloge. (Mogu ti odmah sada reći da će konzervativno desne stranke, ako se to ikada dogodi, biti u početku pretežno protiv toga, iz raznih razloga, neki od njih će biti religijske naravi, a lijeve i lijevoliberalne će biti pretežno za davanje glasa).

 

Ideologije, nesavršene kakve jesu i neznanstvene, ipak su korisne, jer nam daju osnovni skup pravila po kojem se društvo organizira na način da svi dijelovi međusobno funkcioniraju. 

 

Neideološke stranke nemaju taj imperativ utjecanja na čitavo društvo, već samo na jedan segment koji tišti njihove članove, pa su prije interesne udruge (poput Udruge franak koja se bavi problemom onih koji su uzeli kredite kod banaka vezane uz švicarski franak, a okuplja ljude različitih političkih svjetonazora, ali koje gazi ista čizma :-)) nego prave političke stranke. 

 

Pirati su interesna udruga. Oni su oko interesa za slobodnu, odnosno nekažnjivu neovlaštenu distribuciju tuđeg intelektualnog vlasništva razvili stranku koja nema nikakvih stvarnih jedinstvenih ideoloških ciljeva zadruštvo u cjelini. Kakav je piratski stav o eugenici? Abortusu? Odvajanju crkve i države? Angažmanu vlastite vojske u stranim zemljama (u Njemačkoj, recimo, vrlo bitno pitanje)? 

 

To uopće nije u programu stranke, premda su to pitanja koja su bitna za čitavo društvo, pa će odgovor pirata na svako od tih pitanja ovisiti o njegovoj stvarnoj ideološkoj inspiraciji. Nedavno su izbacili iz stranke neke koji su hvalili Hitlera i nacističku Njemačku, što je, recimo, nepravedno. Stranka nema nikakav poseban stav o tom pitanju, kao što ni Udruga franak u svom programu nema nikakav stav ni o Hitleru, ni o Anti Paveliću ni o Titu i izbaciti nekoga iz udruge zbog nekog svog, bilo kojeg, stava o njima je idiotizam. 

 

Rekavši to - što žele pirati? Osnovno je ono što im ime stranke sugerira (nomen est omen - ime je znak), ali ima tu u programu i dosta "fillera", gluposti koje je naveo Syncmaster o "slobodnom obrazovanju", "demokratskim načelima" i slično kod naših pirata, odnosno "problemu autorskih prava i patenata" kod Nijemaca, koji se inspiriraju švedskim piratima. 

 

Problem patenatnih prava i autorskih prava uistinu postoji jer je sistem postavljen tako da od autorskih i patentnih prava najčešće njihovi stvarni, fizički autori ne zarađuju ili zarađuju minimalno, a umjeto toga ogromne svote zarađuju pravni vlasnici tih prava koji nisu stvaratelji autorskog djela ili znanstveno-tehničkog rješenja. Ja od pirata nisam čuo za niti jedan pametan prijedlog kako riješiti taj problem, kako to zakonski uobličiti, kako vratiti pravo stvarateljima, autorima, a oduzeti ga korporacijama iako sam čuo načelnih priča beskonačno mnogo.

 

Umjesto toga imamo priču o slobodnom neprofitnom dijeljenju tuđeg rada, bez znanja i dozvole autora, a to se opravdava tobožnjom "besplatnom reklamom" tom autoru. (Zašto ne bi kupili djelo tog autora pa ga dijelili prijateljima? - to bi bila besplatna reklama, ovako autora to itekako košta).

 

Problem s idejom nenaplate intelektualnog vlasništva, što zagovara (samo na riječima, naravno i kad se radi o drugima) Schrammova u društvu koje je bazirano na robno-novčanoj privredi i naplati rada, usluga i dobara, je jednako ideji da se automobili ne bi trebali naplaćivati. To što tebi treba auto, a ne možeš ga platiti, jest realni problem i istina je da je društvo nepravedno što svima ne daje iste mogućnosti da si kupe auto. Međutim, takva ideja bi brzo uništila prodavače auta jer oni ne bi mogli zaraditi za život, ne bi mogli platiti proizvođačima automobila i uskoro ne bismo imali autoindustrije. 

 

Proizvođači fizičkih dobara, međutim, u daleko su boljem položaju da zaštite otuđivanje/krađu svoje robe od proizvođača intelektualnog vlasništva u digitalnom dobu koje je praktički nemoguće efikasno zaštititi.

 

Ideja da se jedna grana privrede u kapitalističkom društvu, s robnonovčanom privredom, izuzme od prava zaštite tog vlasništva je neusklađena i neharmonizirana s ukupnom metodom na kojoj financira kapitalističko društvo. Ne postoji nikakav moralni, pravni i načelni razlog zašto onda svatko ne bi tražio da u njegovom području interesa, a u privrednoj grani od koje ne živi, ne traži isto pravo "slobodne" (besplatne) dostupnosti automobila, hlača, frižidera, kocaka za juhu ili tajlandske masaže. Postoje ideologije (anarhisti i komunisti) koje tvrde da rade u tom pravcu, slobodnog društva u kojem će svi imati sve što im treba, neće biti granica, policije ni vojski, svi će ljudi biti braća i živjeti u miru. 

 

Pirati, međutim, ni u snu ne misle mijenjati čitav društveni sustav, već bi samo izmijenili onaj dio za koji su interesno vezani i to na način da unište ili jako naštete jednoj grani društvenog stvaralaštva, a ostatak sustava bi trebao funkcionirati kako i sada funkcionira i za njega bi trebala vrijediti druga pravila nego za intelektualno vlasništvo. 

 

To nije ideologija, nije idealizam, to je sebičnjaštvo i populizam.

 

Executive summary

 

Ideologija - kompletna ideja o tome kako društvo treba biti organizirano, bazirano na vrijednosnim sudovima o tome što je dobro i loše, moralno i nemoralno.

Ideologija ima ciljeve (konkretni oblik društvene organizacije) i metode (zakoni, postupci, pravila) kako doći do željene društvene organizacije. Ciljevi i metode su međusobno usklađeni, bilo samo na idejnoj razini, ili na konkretnoj društvenoj za one ideologije koje jesu na vlasti.

 

Piratska stranka nema ideologiju jer nema jedinstveni stav o tome kako društvo u cjelini treba biti organizirano, a partikularni interes oko jednoga pitanja bi riješili na način koji nije usklađen sa svim ostalim aspektima funkcioniranja društva. 

 

Pirati nisu revolucionarni, ne bi iz temelja mijenjali društvo, mijenjali bi samo pravila u jednom malom segmentu društvene stvarnosti na taj način da ugroze opstanak tog segmenta. 

 

Ovo je najkraće i najjasnije što mogu objasniti. 

 


This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.9.2012 8:57 (Drago).
12 godina
protjeran
offline
Načela pokleknula pred kintom

Mislim si otvoriti neku Gejmoteku u kojoj bih iznajmljivao igre za PC, Xbox i Plejstejšn.

 

Najteže mi je napisati projekt ali ću to nekom dati da mi napravi. Uzmem pare iz Fondova Eu (moram se raspitati da li im ta djelatnost stoji u bazi financiranja) i voila. Riješit ću problem piratiziranih igara za 90%.

Zašto bi ljudi morali kupovati igre ako ih ne žele trajno zadržati ili ako je igra smeće ?

 

Zašto bi kupovali CD- Tonija Cetinskog ili Red hot chili peppers-a ako na albumu ima jedna pjesma koju možeš poslušati, a ostalo je smeće !?

Tko je sad tu prevaren ? Vara li nas industrija kompjuterskih i inih igara, glazbena industrija ?

 

Nekad su postojale i CD-teke, no pojavom ripanja Cd-a isčezle su. No, za to nisu krivi vulgaris ljudi, nego moderna tehnologija koja to omogućava.

 

Lijepo iznajmiš igru na 3-5-10 dana , odigraš je , vratiš, platiš iznajmljivanje.

Većina kupi igru, odigra je jedanput i što onda ?

 

Ne smiješ je ni posuditi nikom da nebi oskrnavio svetost developera i megakompanija koje ulože 200 milijuna dolara u okljaštrenu i li lošu igru a zarade preko milijardu. Serijali MOH, COD, Splinter Cell, pa ovo zadnje smeće od gejmpleja Max Pejn 3, Cryisis, Black Ops...itd..itd.. (svi su zaradili preko miljardu dolara)

 

Piratstvo ima i drugu pozadinu.

Pasivna borba protiv materijalističko-globalističkog društva koje izrabljuje radnika, ispljune ga na ulicu kad ne ostvari planirani godišnji profit od 10 milijardi, nego ostvari 8 milijardi € ili $.

 

Sigurno je i svjetsku ekonomsku krizu izazvao neki siromah iz Albanije koji je skinuo COD 4.

 

Ima tu puno šita u svemu i nitko nije apsolutno kriv niti pravedan. To je tema za ozbiljniju društveno političku pa i znanstvenu ekspertizu.

Novi junaci crtanog filma su ŠUKI I PIPI
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.9.2012 10:23 (Budokai).
 
0 3 hvala 0
14 godina
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
Budokai kaže...

Mislim si otvoriti neku Gejmoteku u kojoj bih iznajmljivao igre za PC, Xbox i Plejstejšn.

 

Najteže mi je napisati projekt ali ću to nekom dati da mi napravi. Uzmem pare iz Fondova Eu (moram se raspitati da li im ta djelatnost stoji u bazi financiranja) i voila. Riješit ću problem piratiziranih igara za 90%.

  Mislim da vecina licenca za igre, takve stvari ne dopusta, pa je to ilegalno.

Budokai kaže...

 

Zašto bi ljudi morali kupovati igre ako ih ne žele trajno zadržati ili ako je igra smeće ?

 

Zašto bi kupovali CD- Tonija Cetinskog ili Red hot chili peppers-a ako na albumu ima jedna pjesma koju možeš poslušati, a ostalo je smeće !?

Tko je sad tu prevaren ? Vara li nas industrija kompjuterskih i inih igara, glazbena industrija ?

  Nitko tu nije prevran, jer game indutrija i glazbena industrija ne tjeraju nikoga na kupovanje njihovih proizvoda. Ako ne zelis ne kupiti cijeli album, onda ga nemoj ni kupiti.

Budokai kaže...

 

Ne smiješ je ni posuditi nikom da nebi oskrnavio svetost developera i megakompanija koje ulože 200 milijuna dolara u okljaštrenu i li lošu igru a zarade preko milijardu. Serijali MOH, COD, Splinter Cell, pa ovo zadnje smeće od gejmpleja Max Pejn 3, Cryisis, Black Ops...itd..itd.. (svi su zaradili preko miljardu dolara)

  Tjera li tebe itko da kupujes to "smece od gejmpleja"?

Budokai kaže...

 

Zašto bi ljudi morali kupovati igre ako ih ne žele trajno zadržati ili ako je igra smeće ?

  Ne moraju. Nitko ih ne tjera da kupe igru. No ako je zele igrati onda moraju pristati na uvjete njezina kreatora, bez obzira kakvi ti uvjeti bili. Autor ju je napravio i moze raditi sa njom sto god hoce, dok ti kao korisnik mozes samo sto on odredi.

Budokai kaže...

 

Piratstvo ima i drugu pozadinu.

Pasivna borba protiv materijalističko-globalističkog društva koje izrabljuje radnika, ispljune ga na ulicu kad ne ostvari planirani godišnji profit od 10 milijardi, nego ostvari 8 milijardi € ili $.

  Zasto ta tvoja zamisljena borba mora biti na podrucju intelektualnog vlasnistva? Ako neka tvornica automobila ne ostvari planirani profit, to isto moze uzrokovati otkaze i sl. Idi se onda bori na podrucju autoindustrije.

Budokai kaže...

 

Sigurno je i svjetsku ekonomsku krizu izazvao neki siromah iz Albanije koji je skinuo COD 4.

  Nije ni siromah koji je ukrao auto uzrokovao svjetku ekonomsku krizu, no svejedno se borimo protiv toga.

Budokai kaže...

 

Ima tu puno šita u svemu i nitko nije apsolutno kriv niti pravedan. To je tema za ozbiljniju društveno političku pa i znanstvenu ekspertizu.

  Ovo je glupost1000000.

I would love to change the world, but they won't give me the source code
15 godina
neaktivan
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom

da ali automobil nemožeš skinut s neta, ili sa dvd-a. i ako ti auto prodaš više ga nemaš. a kad film kopiraš i daš drugome imaš 2 ista primjerka. dakle, distributer je zakinut za 1 primjerak filma. međutim, kad bi se cijena filma na disku svela na neku prihvatljivu cijenu, nitko nebi kopirao kad bi mogao za iste novce imati original. isto tako nelogično je da npr. cijena tiskane knjige i knjige u elektroničkom obliku imaju istu cijenu. jer ipak za tiskano izdanje je skuplja distribucija.

 

moje je mišljenje da se piratske stranke ili udruge građana pokušavaju izborit da se cijene programa svedu na neku normalnu razinu jer izdavači koriste priliku i ubiru extra profit.

 

15 godina
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
Budokai kaže...

Mislim si otvoriti neku Gejmoteku u kojoj bih iznajmljivao igre za PC, Xbox i Plejstejšn.

 

Najteže mi je napisati projekt ali ću to nekom dati da mi napravi. Uzmem pare iz Fondova Eu (moram se raspitati da li im ta djelatnost stoji u bazi financiranja) i voila. Riješit ću problem piratiziranih igara za 90%.

Zašto bi ljudi morali kupovati igre ako ih ne žele trajno zadržati ili ako je igra smeće ?

 

Zašto bi kupovali CD- Tonija Cetinskog ili Red hot chili peppers-a ako na albumu ima jedna pjesma koju možeš poslušati, a ostalo je smeće !?

Tko je sad tu prevaren ? Vara li nas industrija kompjuterskih i inih igara, glazbena industrija ?

 

Nekad su postojale i CD-teke, no pojavom ripanja Cd-a isčezle su. No, za to nisu krivi vulgaris ljudi, nego moderna tehnologija koja to omogućava.

 

Lijepo iznajmiš igru na 3-5-10 dana , odigraš je , vratiš, platiš iznajmljivanje.

Većina kupi igru, odigra je jedanput i što onda ?

 

Ne smiješ je ni posuditi nikom da nebi oskrnavio svetost developera i megakompanija koje ulože 200 milijuna dolara u okljaštrenu i li lošu igru a zarade preko milijardu. Serijali MOH, COD, Splinter Cell, pa ovo zadnje smeće od gejmpleja Max Pejn 3, Cryisis, Black Ops...itd..itd.. (svi su zaradili preko miljardu dolara)

 

Piratstvo ima i drugu pozadinu.

Pasivna borba protiv materijalističko-globalističkog društva koje izrabljuje radnika, ispljune ga na ulicu kad ne ostvari planirani godišnji profit od 10 milijardi, nego ostvari 8 milijardi € ili $.

 

Sigurno je i svjetsku ekonomsku krizu izazvao neki siromah iz Albanije koji je skinuo COD 4.

 

Ima tu puno šita u svemu i nitko nije apsolutno kriv niti pravedan. To je tema za ozbiljniju društveno političku pa i znanstvenu ekspertizu.

-prvo razbistri ideju što zastupaš/tvrdiš/želiš..

 

- iznajmljivao bi igre, istovremeno 'krizu nije izazvao siromah skidanjem CODa' -te dvije stvari su kontradiktorne, jer time zastupaš stav da je ok skinuti besplatno, mada bi ti to naplaćivao. Odluči se.

 

-ne, EU fondovi podupiru kvalitetne projekte, ali primarno da su u skladu s elementarnim moralno-ekološkim načelima, kao obnovljivi izvori, proizvodnja bez pesticida, ..do gradnje mosta ako naši supiju iskamčiti novac, razvoj regija i sl.. Ali ne za igre i čistu komercijalnu osnovu (osim da uobličiš kao humanitarni rad recimo u sirotištima, besplatno,... ali tad si neprofitan..). Druga stvar je i da imaš osnovu za dobijanje sredstva, to je uvjek neki postotak, npr 30% (ti, EU, lokalna zajednica.. svako po trećinu). To su i nepovratna sredstva, ali u slučaju trošenja za nešto što taj fond ne podupire, novac se mora vratiti.

 

-zašto bi ljudi nešto kupovali, željeli.. probudi se. Ljudi žele Ferrarija, žele sex s Pamelom A., žele biti vatrogasci ili spajdermeni... istovremeno lurkaju bigbrothera, nose gucci torbice, farbaju kosu ili jedu kavijar. Interesantna sitnica, to im omogućuje određena količina novca. Možemo racionalizirati da žele novac, tj ono što taj novac omogućuje (ispunjnje snova).

Ako pak ne žele neki CD (ili bilo što drugo-treće), gues what, ne moraju ga ni slušati, kamoli kupiti. Uz sasvim legalnu mogućnost snimanja s radija željene pjesme, može i besplatno doći do nje umjesto kršenja zakona (nepotrebnim rizikom) kao torrentom. Nasuprot onom što žele, vlasnik određuje uvjete, ne potrošać jer i vlasnik ima pravo željeti bilo što a to ostvaruje odgovarajućom kolićinom novčanica dobivenih za svoj proizvod-robu-uslugu. Istim principom kao što bi ti naplaćivao posudbu..

 

-koliko tko uloži ili zaradi na nekom poslu nije tvoja stvar, osim kao ideja-razlog da se i ti okušaš upravo u tom poslu (ili izmisliš nešto novo) ako imaš ikakav preduvijet, budi recimo nogometna zvijezda, glumac, političar.. astronaut ili ti je želja raditi u konzumu za kasom. Otvori rudnik zlata-dijamanata, otvori firmu kaoja mlati milijarde kao Microsoft-Apple, Nesttle, BritishPetrol, banku itd. Sve što se tebe treba ticati  je dali ta firma plaća poreze jer tako i ti imaš koristi (hint zdravstvo, školstvo, ceste..) ili su kradezeovci pa im se treba suditi.

 

- ne kaki o izrabljivanju, otkupi konzum i daj plaće radnicima ili povedi jogurt revoluciju do Markovog trga..

 

-siromašni Albanac? koliko je siromašan? Ima PC dualcore s điforsicom, adsl, ... i slobodno vrijeme za ZABAVU, ali nema za COD pa je OK torrentirati i tako rizikovati da ostane i bez tog piceka. Želiš mu pomoći? = daj mu posao ili socijalnu pomoć. kupi igru i daj mu key, nauči ga da rizik ponekad besmislen. Pomozi mu. Primjer pomaganja je prikupljanje novca za operaciju djevojčice u USA. Koliko CODova se može podijeliti siromašnim albancima za taj iznos?

 

-prije nekih tvrdnji, potrebno je razmisliti, vidjeti koliko drže vodu ili su kao pogled plavuše u prostranstva svemira, s pitanjem 'ima li tu inteligencije'... (nema, jer gledam plavušu, za ostalo možda).

Postavlljaš se jednako kao kritizirana piratska stranka, svoj cilj interes i ono što bi ti želio da je tebi sve besplatno, da ti npr EU da novac. Istovremeno ti nije na kraj pameti da ti jednako drugima išta daš. Nit patetični siromah kojeg eto pokušavaš zadovoljiti dajući mu igru (ne ti nego netko drugi-vlasnik, ti bi mu naplatio posudbu), recimo zašto bi EU tebi dao novac umejsto tom siromahu, ili realnije, da tom siramahu EU da novac za otvaranje slastičarnice s ekološkim sladoledom... (?). to je samo hipotetsko pitanje.

 

i (obavezni) BTW, primjeti da kritiziram BSAovce, 'vikanje' pirat-pirat.., prividno-površno bi se dalo zaključiti da sam na piratskoj strani.. i to bi naravno bilo pogrešno.

 

captain_soap_McTawish kaže...
..
Mislim da vecina licenca za igre, takve stvari ne dopusta, pa je to ilegalno.
..
Ovo je glupost1000000.
- upravo zato postoje odgovarajuće licence, jednako kao za filmove itd. Distribucija. Može i online vidjeti cijene, registrati itd..
Ali nije ni intencija bila stvarno leglano poslovanje nit' ozbiljno razmišljanje (osim da bi on radi imao igraonu, ''i tata bi sine..'').
C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.9.2012 11:29 (ihush).
13 godina
offline
Re: Načela pokleknula pred kintom
Deus ex machina kaže...
syncmaster245b kaže...

Ma covjece, kakve veze ima ima Piratska Partija sa piratstvom???

Da li znas da se izmedju ostalih stvari Piratska stranka zalaze za smanjenje trajanja patentnih prava na lijekove, kako bi lijekovi ranije presli u genericku grupu i samim time bili jeftiniji?

Ne razumijem zasto se zalijepite na to ime i automatski prvo sto si predocite je neopranog krkana koji u mraku svoje sobice stanca DVD-ove i masno zaradjuje na njima.

Zapravo, oni su bas zadnji o kojima razmisljam... trenutno mi je na pameti ona ekipa iz Svedske sto je donedavno objavila da su na pragu lijeka za rak, i sad ne mogu dobiti financiranje jer nikoga ne interesira financirati nesto od cega ne moze zaraditi.

I uopce ne razumijem gdje si stekao dojam da se itko ovdje protivi reviziji patentnih zakona... vecini normalnih ljudi je jasno da su trenutni patentni zakoni toliko smijesni da su na granici uzasa.

 

Unatoc tome - osnovne zivotne potrebe ne bi smjele potpadati pod zakone o intelektualnom vlasnistvu, ali to povlaci druge probleme o kojima mi se stvarno ne da sada. 

 

Ono sto nije zivotna potreba je vise manje ono cime se svaka piratska stranka bavi - luksuz. Igre, filmovi, muzika, knjige, etc etc etc.... Opet, osobno smatram da su mnoge te stvari precijenjene, ali isto tako necu zbog toga ici krasti. Ako mi je previse - ne kupim. Jednostavno.

 

Vidis, vidis, naisli smo na zanimljivu temu. Vi bi smanjili patente (neki i ukinuli) jer vam se ne placa nesto sto je netko samo izmislio. A onda dodjemo do ovoga. Lijek protiv raka je mozda moguce naci, ali ljudi koji ga traze ne mogu raditi besplatno, a vi ga ne zelite platiti. Netko moze investirati svoj novac u to, ali kad daje novac i riskira (jer su sanse mizerne da je to stvarno pravi lijek) onda zasluzuje dobit i jack pot ako je ulozio u pravu stvar. Da bi dobio jack pot mora imati cvrste patente i cvrste zakone da ce svatko tko koristi njegov lijek platiti lijepu sumu novaca njemu. I gdje smo sada? Nema para, nema lijeka. Sve je besplatno, ali niceg nema. Ljepse?
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice