Je li Tesla napuhani balon?

poruka: 87
|
čitano: 14.027
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Je li Tesla napuhani balon?".
8 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?

Vezana vijest:

30 milijuna investicije u Rimca dio je kineske strategije osvajanja tržišta vrijednog 40 milijardi dolara

 

"Želimo li stoga shvatiti pravi značaj ove investicije, moramo pratiti i što se događa na globalnom tržištu električnih baterija kojim su godinama dominirale prvenstveno korejske i japanske tvrtke poput Panasonica koji surađuje s američkim Tesla automobilima.
Goldman Sachs procjenjuje kako će tržište električnih baterija do 2025. biti vrijedno preko 40 milijardi dolara i da će njime dominirati kineske tvrtke – očito uz malu pomoć jedne hrvatske.
Kako navodi Financial Times, kineske tvrtke poput Camela te 11,5 milijardi dolara vrijednog CATL-a, žele dominirati rastućim globalnim tržištem električnih automobila, u čemu im pomažu i kineske vlasti brojnim programima potpore poput poticaja, ali i restrikcija na stranu konkurenciju koja želi ući na kinesko tržište."

EDIT: evo sad je i Bug je pronašao vijest:
http://www.bug.hr/vijesti/rimac-dobio-jos-30-milijuna-eura-investicija/159772.aspx

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.4.2017 18:47 (Zechina).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Bravo, mozda nehotice ali dobro si rekao, radi se o muskovom geniju. I ti i ja i pero coric i braco cigan mozemo participirati sa muskom! I kupiti dionice podrzati ga i biti dio price. Znaci direktno, a indirektno svijet dobiva nove sjajne proizvode. A da li su sjajni procijeniti ce drugi ljudi koji ce ih kupovati ili ne.
Cijena dionica odrazava vjeru u muska i njegovu kompanju.
14 godina
odjavljen
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
civicar kaže...

 

 

1. Model 3 neće biti jeftin - cca $35000, vjerujem i više. To nije malo novca i za taj novac čovjek može birati brand. Ista situacija je trenutno i sa Modelom S - cijena je visoka.Teslu trenutno kupuju ekološki visoko osvješteni, ljubitelji napredne (bleeding edge) tehnologije i oni koji se žele dodatno istaknuti na cesti i u društvu. Svima im je zajedničko da si mogu priuštiti taj luksuz.

 

2. neozbiljno za auto od 150000€ (Model P100D).

 

3. problem je i doseg - Tesla je odlična za gradske vožnje - nezgodna za ljude koji putuju autocestom na udaljenosti 500+km. Pri brzini od ajmo reć 140km/h (volim život na rubu zakona) Tesla ima doseg od cca 250km.

 

4. Problem je i to što je mreža punjača u europi pretežno loša (gledam tesline punjače) - zapadna Europa (Njemačka, Belgija, Nizozemska, Britanija, Francuska) stoji dobro ali nikako odlično kad se usporedi s klasičnim "benzinskim pumpama". Vrijeme punjenja iako sve bolje opet nije sjajno i na razini auta pogonjenih dinosaurima.

 

1,2. Trenutno za 151600€ (prije poreza i davanja) u EU se može dobiti novi Tesla P100D sa svim opcijama.Novi Mercedes S600 L Maybach košta 154000€ (prije poreza i davanja). Mercedes je pojam luksuza/profinjenost i rafiniranosti - pogotovo za duža putovanja.

 


 

 

 

1.  35000 minus ušteda na gorivu i servisima, također to će biti auto u rangu 250-300 ks pa je malo nezahvalno uspoređivati s prosječnim autima od 120 ks

 

2. 150000 je doslovno najveća moguća cijena, model s kreće od 70000, zašto nisi napisao tu cijenu? Ali ok, ajmo uzeti taj model, koliko koštaju drugi auti koji idu ispod 3s do 100 (zbroji i trošak goriva i servisa za takve aute koji je enorman)

 

3. doseg nije nikakav problem ako si imalo razumna osoba, pri 120 kmh iznosi 292-471 km ovisno o modelu, a pri 100 kmh 372 do 594. Jel možeš (ili želiš) toliko (ili više od toga) voziti u komadu?

 

4. problem je jer ljudi u europi misle da su puno pametniji od amerikanaca, i ok, možda i jesu, ali oni zato imaju puno bolje uvjete za ev, a mi se pravimo pametni. No bez brige, gradi se dosta novih i bit će ih sasvim dovoljno za tebe kad budeš imao el auto.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
11 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Jakovp kaže...
 

3. doseg nije nikakav problem ako si imalo razumna osoba, pri 120 kmh iznosi 292-471 km ovisno o modelu, a pri 100 kmh 372 do 594. Jel možeš (ili želiš) toliko (ili više od toga) voziti u komadu?

 

Nije problem doseg. Problem je punjenje. Za napunit (prazan) rezervoar SUS automobila treba ti 10-ak minuta. To isto za električni je bliže satu (ako ne i više). To je problem. Kada taj sat postane 10-ak minuta onda su SUS automobili odsvirati svoje i svi će preć na elektrićne. Zašto? Jednostavno: električni motor je bolji od SUS motora. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.4.2017 19:44 (markoBT).
14 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?

Treba biti realan. 35k nije puno za automobil ako je dobar, potražnja je pokazala da nije preskup.
Uštede na gorivu i servisima su nepoznanica jer će Tesla najvjerojatnije promijeniti politiku kad budu imali puno primjeraka u eksploataciji (servisi, chargeri...) 
Doseg jest problem ljudima koji u komadu voze do Stuttgarta ili Dubrovnika, a takvih ima više nego misliš.

 

P.S. markoBT  nema punjenja električnog za sat vremena, bar ne do vrha. Tesla S85 se do 100% na superchargeru puni skoro 2 sata. Prvih 2/3 ide za cca 40 minuta ali dalje jako sporo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.4.2017 19:49 (jozef).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
markoBT kaže...

Nije problem doseg. Problem je punjenje. Za napunit (prazan) rezervoar SUS automobila treba ti 10-ak minuta. To isto za električni je bliže satu (ako ne i više). To je problem. Kada taj sat postane 10-ak minuta onda su SUS automobili odsvirati svoje i svi će preć na elektrićne. Zašto? Jednostavno: električni motor je bolji od SUS motora. 

Svi zaboravljaju na još jedan problem: infrastruktura. U nekoj temi sam već jednom računao, s današnjim prometom na autocestama, uz polusatno punjenje brzim punjačem, kompletnu zamjenu automobila električnima, te jednaku učestalost punjača kolika je sad benzinskih, svaka benzinska bi trebala imati priključenu snagu od nekoliko MW.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?

Izreka jest na mjestu i slažem se s time, no u ovom slučaju "nema toliko vrhnja" kolika je razlika između cijene dionica i stvarne materijalne vrijednosti Tesle i morali bi napraviti strašnu hiperprodukciju da to realliziraju

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?

Treba čekati jedno 5 godina da cijeneu padnu i tehnologija sazrije. Ali opet sve je to začarani krug. Da bi cijene pale i da bi se tehnologija razvila netko mora kupit taj auto. Cijena od 35k dolara je velika za nas ali nije za amerikance. Ako vrijedno radiš i malo se potrudiš te pare možeš skupit za 3-4 mjeseca. A pitanje je da li bi kupci prije izabrali teslu ili mercedesa kad oni izbace svoj električni auto.

13 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
southy kaže...

Izreka jest na mjestu i slažem se s time, no u ovom slučaju "nema toliko vrhnja" kolika je razlika između cijene dionica i stvarne materijalne vrijednosti Tesle i morali bi napraviti strašnu hiperprodukciju da to realliziraju

 Ne postoji stvarna materijalna vrijednost.

 

Koliko bi onda vrijedio facebook? Hrpa data centara i to je to??!

9 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
zeroname kaže...

. Cijena od 35k dolara je velika za nas ali nije za amerikance. Ako vrijedno radiš i malo se potrudiš te pare možeš skupit za 3-4 mjeseca.

 

Kako da ne. Po toj logici za dvije godine skupiš za kuću, a ako se potrudiš malo više onda i platiš faks djeci. U snovima.

11 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
MrBlc kaže...

Svi zaboravljaju na još jedan problem: infrastruktura. ...

Točno. Zbog infrastrukture će cjeli taj proces (prelaz sa SUS na električne automobile) biti još sporiji.

 

Ali postoji još jedan problem. Imali na Zemlji dovoljno litija za napravit sve baterije koje će trebat napravit da zamjena bude kompletna?

15 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.4.2017 20:57 (movie).
7 godina
protjeran
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Zechina kaže...
picajzla0707 kaže...
Zechina kaže...

 
Pozdrav u Dalmaciji je "BOG"? Oklen, otkad, pobogu? I to ne "Bog daj", "Bog ti pomog'o" već "Bog"???
Btw, već 50 (70+!) godina je pozdrav "ciao", "adio" kao mediteranski ekvivalent "žabarskom" "bok", a zna se i zašto, moj šjor (šjor od talijanskog signore, gospodar). Toliko o "Imamo svoj jezik, a "oni" imaju njihov".

 evo ja kao rođeni purger, "udan" već više od 10 godina u dalmaciji, svakodnevno slušam pozdrav "aj' bog" 

a kad kažem ćao (što mi je neznam otkud ušlo u govor) blago me teleće pogledaju, adio doduše prolazi, ali aj bog i bog ljudi ili samo bog je svakako češće i uobičajenije

da se razumijemo, meni kao purgeru to je u prvo vrijeme sličilo iskrivljenom bok, ali čini mi se da nije i nemam pojma otkud vuče korijene, ali se koristi svakodnevno i to u svim generacijama

 Evo zadnji offtopic: Naravno, ali (bitni ali) sa prefiksom i sufiksom! Imaš i zagrebački (zagorski) "bogdaj", u različitim varijantama i u ostatku balkana; "ajd bog" je vjerojatno neka skraćenica od "Hajde i bog ti pomogao"... ali *samo* BOG je besmisleno. Možeš reći i "križ", "nebo", "prozor" onda. To vjerojatno ne postoji ni u kojem jeziku. Bogu (i gospodi) se klanjaš, ili nešto zazivlješ u njegovo ime. Ne spominješ ga uzalud :-)
S druge strane, možeš reći "naklon" (umjesto moj naklon), 'đenja itd jer se kontekst podrazumijeva.

 Istina je, u narodu, tj. u Dalmacijii i Splitu, "bog" se koristi masovno. "Ej bog, sta ima". "Aj bog, vidimo se". "Bog, bog" ili samo "bog". Jezicno nema smisla, ali u narodu se rasirilo pa ce i taj jezik morati prhivatiti realnost. "Ciao" se rjedje koristi, "adio" isto tako. Generalno se govor izjednacava sa sluzbenom stokavicom, tudjice se polako gube. Jedino je jos na otocima zadrzano specificno narjecje (puno zabarskog utjecaja) koji ostatak Dalmacije ne moze razumijet.

16 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?

Mletački tj. mediteranska lingua franca bila je mješavina nekoliko jezika, a na našim otocima imaš i zadnje ostatke starodalmatskog jezika.

 

Bog se zaista koristi kao pozdrav, a ciao/ćao govore samo furešti ili domaći iz zaj*bancije.

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.4.2017 23:12 (memulica).
Moj PC  
1 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Zechina kaže...

 
Pozdrav u Dalmaciji je "BOG"? Oklen, otkad, pobogu? I to ne "Bog daj", "Bog ti pomog'o" već "Bog"???
Btw, već 50 (70+!) godina je pozdrav "ciao", "adio" kao mediteranski ekvivalent "žabarskom" "bok", a zna se i zašto, moj šjor (šjor od talijanskog signore, gospodar). Toliko o "Imamo svoj jezik, a "oni" imaju njihov".

 Oduvik. 

8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
miki1981 kaže...

 Samo bi se osvrnuo na ovaj dio o razlici struje naspram goriva...

Mislim da si u krivu, iako jhoš ne znamo kako će ići cijena el energije na punionicama, ali ja ne vozim puno pa sam prosječno do sada kurio 12-15 000 kn goriva godišnje. Što se u 10ak godina očito nakupi, dakle razlika do struje u ovom trenutku (ako puniš doma noću jer prilična, ako puniš na trenutno besplatnim punionicama još i veća).

A i što se tiče zamjene baterija, el auto ima u praksi daleko manje izdatke za servis, da ne kažem da ga gotovo i nema, dakle i tu se štedi poprilična cifra.

 

Inače se slažem s dijelom da je za pravi boom potrebna daljnja evolucija (revolucija) u razvoju baterija i punjenja.

 u pogledu baterija i govorim. taj dio koči (očito baš i ne ) cijelu priču. dugo punjenje i neminovna zamjena od 10000$ nakon 10ak godina. auto star 10g s kvarom od 10000$ bi se nazivao totalkom. u pogledu tesle to je skoro pa feature.   a početna cijena je prepreka sama za sebe. kao što rekoh, pričati o štednji, a iskeširati 250000 na kredit za auto je pomalo suludo. opet, nije da su električni auto imuni na kvarove. po meni, da je auto oko 100000kn bilo bi super, vjerojatno bi išli ko vruće kifle, međutim, problem cijene je u prvoj rečenici mog odgovore. baterije.

 

Muha kaže...

Ok, ali uzmi u obzir priče da nafte više NEMA za jako dug period. Dakle, prije ili kasnije će se preći na neko novo pogonsko "gorivo" - gorive ćelije, struja, brlja od susjeda, svejedno je, ali je bit ima li itko prednost u startu SADA. A Tesla ima, bar gledano danas... Možda za 50-100 godina ljudi uvide da je budućnost u... lupam, torijumskim reaktorima u autima...?

 

ta priča o nafti postoji već 30ak godina. potražanja je sve veća, a ne vidim nestašicu goriva, niti naznake toga. prednost sada? prvi automobil je bio električni. gdje je prednost tog proizvođača nestala? danas nije nikakav problem proizvest e-auto, svi dijelovi, uključivo i motor, su javno dostupni za kupiti. rimčev auto ti je primjer. nije on ništa razvio, osim sustava za baterije, već samo složio kupljene dijelove u funkcionalno vozilo. dakle, ako netko u neautomobilskoj zemlji poput naše ima kapacitet za tako nešto, gdje su onda tek kapaciteti vw-a, mercedesa, reanulta i sl. prednost? za sada, prednost tesle je hype i ime.

7 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
bruno1026 kaže...

 u pogledu baterija i govorim. taj dio koči (očito baš i ne ) cijelu priču. dugo punjenje i neminovna zamjena od 10000$ nakon 10ak godina. auto star 10g s kvarom od 10000$ bi se nazivao totalkom. u pogledu tesle to je skoro pa feature.   a početna cijena je prepreka sama za sebe. kao što rekoh, pričati o štednji, a iskeširati 250000 na kredit za auto je pomalo suludo. opet, nije da su električni auto imuni na kvarove. po meni, da je auto oko 100000kn bilo bi super, vjerojatno bi išli ko vruće kifle, međutim, problem cijene je u prvoj rečenici mog odgovore. baterije.

 

 Uffff....

Odakle uopće početi.

Kao prvo, od kud ti ove brojke?

Garancija na bateriju u Tesli je 8 godina i beskonačna kilometraža.

Imaš primjere ljudi koji su već napravili pregršt kilometara, npr. ovi , koju su prošli 200000 milja (320000 kilometara) i degradacija kapaciteta je zanemariva.

Računajmo da i nakon 500000 kapacitet baterije bude još uvijek dovoljan za normalnu vožnju.

Za prijeći 500000 km s autom koji recimo prosječno troši 8 litara na 100 kilometara treba ti 40000 litara goriva (300-400 tisuća kuna).

Kolega jakovp je napisao neke okvirne brojke za Teslu, pa uzmimo dosta loš prosjek od 300 km za jedno punjenje.

Što znači da za 500000 km trebaš oko 1666 punjenja.

Od kojih svako recimo košta oko 100 kuna.

Što ti daje cifru od 166600 kuna.

Upola manje od benzinskog ekvivalenta.

A pretjerao sam u svim brojkama, i ta cifra je realno oko 100000, 3-4 puta manje, a za benzinca i više.

I onda si još uračunaj cijenu redovnih servisa na benzincu, koji su ogromna stavka.

Plus još hrpa nepredviđenih troškova.

A kod električnog auta imaš i potrpore i pomoć države (ne znam jel još kaj potpomažu, nisam u toku.

Uglavnom, na kraju krajeva, uzimaš na kredit, pa si računaj i da razliku u cijeni rate budeš i više nego pokrio cijenom energenta.

I pazi, nije Tesla uopće konkurentna na tržištu povoljnih električnih automobila.

I uspoređuj onda aute iste klase, pa ti računica bude otišla još i puno više u korist električnog auta.

 

P.S. tko nije vidio, Gigafactoryje bio pun pogodak, uz novi format baterije:

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.4.2017 10:17 (fer-de-lance).
16 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?

Evo neki su se zbrojili i došli do troška od cca 17 tisuća dolara godišnje:

 

 

 

 

A evo npr. troškova jednog vlasnika Ferarija od cca 13 tisuća godišnje:

 

http://jalopnik.com/heres-what-it-cost-me-to-own-a-ferrari-for-a-year-1669923931

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?

ako će praksa pokazat takve brojeve za baterije koje stoje na -20 zimi do +50 ljeti i ostanu upotrebljive nakon 10+ godina, super. nije sarkazam.

 današnji noviji auti ne troše 8L.

ove cifre si bome pretjerao i za teslu prema dolje i benzinca gore.

tesla također ima ovjes, kočnice, glave kotača, gume, amortizere itd. nije tesla nekvarljivo sedmo čudo. nemojmo biti naivni.

potpore države za eko energiju su za jednu drugu temu...

 

kažeš:

Uglavnom, na kraju krajeva, uzimaš na kredit, pa si računaj i da razliku u cijeni rate budeš i više nego pokrio cijenom energenta.

 

na kredu je jeftinije?
uza sve prednosti, nikakve mane, skoro nikakve troškove, "ogromne razlike" u održavanju i svašta nešto, kupuješ teslu? očito se isplati...

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.4.2017 12:27 (bruno1026).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
memulica kaže...

Evo neki su se zbrojili i došli do troška od cca 17 tisuća dolara godišnje:

 

 

 

 

A evo npr. troškova jednog vlasnika Ferarija od cca 13 tisuća godišnje:

 

http://jalopnik.com/heres-what-it-cost-me-to-own-a-ferrari-for-a-year-1669923931

 

 

Ne uspoređuju se iste stvari. Iskreno nisam pogledao video, ali koliko vidim Teslu je kupio novu i računa u trošak rate lizinga koji je na samo 3 godine. dok je ovaj ferraria kupio polovnog i računao razliku vrijednosti između kupljenog i prodanog...uglavnom samo već po tome je stvar neusporediva. a na blogu ovog što ima ima teslu piše da štedi samo 30% na struji u odnosu na gorivo, što je kod nas puno veća razlika.

 

Inače ni onaj što je imao Ferraria nema baš neki precizan izračun, jer što mi vrijedi što on nije morao mijenjat kuplung, ili neke od onih drugih stvari koje je nabrojao da se mijenjaju svakih koliko 4 ili 5 godina (vjerojatno iapk ima cifra u km) a koštaju po par tisućica usd svaka, kad je to samo jnegov slučaj, da je imao auto duže, ili da mu je u njegovih godinu dana trebalo i to mijenjati trošak bi bio apsurdan.  ne kažem da je čovjek nešto krivo napravio, samo da to nije realan COO za nekoga tko želi imati bilo koji od ta dva auta o kojima je tu riječ na par godina.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
bruno1026 kaže...

 u pogledu baterija i govorim. taj dio koči (očito baš i ne ) cijelu priču. dugo punjenje i neminovna zamjena od 10000$ nakon 10ak godina. auto star 10g s kvarom od 10000$ bi se nazivao totalkom. u pogledu tesle to je skoro pa feature.   a početna cijena je prepreka sama za sebe. kao što rekoh, pričati o štednji, a iskeširati 250000 na kredit za auto je pomalo suludo. opet, nije da su električni auto imuni na kvarove. po meni, da je auto oko 100000kn bilo bi super, vjerojatno bi išli ko vruće kifle, međutim, problem cijene je u prvoj rečenici mog odgovore. baterije.

 

Ne kužim čemu ova rečenica?

Prva stvar po meni tu nije uopće štednja glavni faktor kupnje ovog vozila, ja sam samo iskomentirao dio o štednji kojeg si ti započeo i kojeg se može primjeniti na ono o čemu si ti počeo pričati, ali ti s takvim razmišljanjem ni nisi ciljani kupac Tesle. Kad bi se aute kupovalo samo zbog uštede bilo čega 99% modela sa nebi nikad niti prodavalo pa ni proizvodilo.

A drugo kakve veze ima to što netko želi uštediti na trošku vožnje sa cijenom vozila? Nije to direktno vezano. Ljudi npr žele uštediti pa umjesto da kupe BMW M5 uzeli su 530d. To bi po tebi bila glupost, ali ljudi tako razmišljaju i to je posve ok.

Isto tako kakve veze kredit ima s ičime u ovom tekstu i ovoj raspravi?

 

 

12 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?

Gospodo, zašto svi pišete o baterijama? Zar vam nije jasno da će električni automobili postati ozbiljna alternativa tek kad se baterije uklone iz automobila? 

 
0 2 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
I da pogodim, umjesto njih bi trebao ici vodik ili neki prepetuum mobile generator?
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
7 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?

Ili fuzijski generator 

 

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Je li Tesla napuhani balon?
Računajte da eko poticaje plaćamo svi mi, a ne "država". Isplati se sad kad puno ljudi plaća, a malo koristi. Kad se okrene situacija, možete zaboraviti na poticaje. Isto tako, povećanjem potrošnje struje se povećava i cijena, a smanjuju mogućnosti ekološki prihvatljivije proizvodnje, pa su time i električni auti manje ekološki. Ekološka prihvatljivost električnih auta prvenstveno ovisi o načinu proizvodnje struje.

S druge strane, najveći udio u cijeni goriva su trošarine koje se za sad na struju ne plaćaju, ali kad struja bude imala značajniji udio, država će naći način da ih naplati i na utrošenu struju.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Jakovp kaže...
I da pogodim, umjesto njih bi trebao ici vodik ili neki prepetuum mobile generator?

 Ne, umjesto njih ne bi trebalo ići ništa. 

14 godina
odjavljen
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Ok, a otkud bi dolazila energija za pogon? Iz ceste?
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Jakovp kaže...
I da pogodim, umjesto njih bi trebao ici vodik ili neki prepetuum mobile generator?

 vjerovatno misli na solarnu energiju   ili nesto drugo iz ,,zraka,, ... ipak u pitanju je ,, Tesla ,,

waaagh
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
MrBlc kaže...

Svi zaboravljaju na još jedan problem: infrastruktura. U nekoj temi sam već jednom računao, s današnjim prometom na autocestama, uz polusatno punjenje brzim punjačem, kompletnu zamjenu automobila električnima, te jednaku učestalost punjača kolika je sad benzinskih, svaka benzinska bi trebala imati priključenu snagu od nekoliko MW.

 Brojke štimaju ali ti logika ispod njih ne odgovara.

Naime, tko kaže da punionica treba biti baš koliko i benzinskih pumpi. Benzinske pumpe imaju određeni standard što moraju imati pa je svaka od njih povelika investicija - zato ih je relativno malo. Punionica možeš imati 20 puta više za isti novac. A i ne moraš jer će jako puno ljudi puniti automobile u svojoj garaži, na poslu...

 

Čemu se uopće zamarati s megavatima? Struje ima dovoljno; također smo računali da bi Hrvatska potpunom elektrifikacijom trebala dodatnih 3,5 TWh na postojećih 15 TWh dok nam prijenosni sustav radi na 25 TWh. Problema po tom pitanju uopće NEMA.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.4.2017 15:50 (Feudalac).
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
MrBlc kaže...
Isto tako, povećanjem potrošnje struje se povećava i cijena, a smanjuju mogućnosti ekološki prihvatljivije proizvodnje, pa su time i električni auti manje ekološki. Ekološka prihvatljivost električnih auta prvenstveno ovisi o načinu proizvodnje struje. S druge strane, najveći udio u cijeni goriva su trošarine koje se za sad na struju ne plaćaju, ali kad struja bude imala značajniji udio, država će naći način da ih naplati i na utrošenu struju.

 Trošarine na stranu, nazovimo ih cestarine; netko mora održavati ceste.

 

Što se tiče porasta cijena struje, na tržištu je već prisutna tehnologija koja sve okreće naglavce. Njemačka koja je najdalje otišla sa FN panelima ima i negativnu cijenu struje u pojedinim trenucima; dolaze vremena kada će struje biti u izobilju a koštat će samo skladištenje.. PowerWall+električni crijep, elektra kao rezerva. Vjerojatno neće postojati ni brojači već će se plaćati samo fiksna cifra za održavanje priključka, nešto kao flat internet

Ja rekoh
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice