Kad Linux dođe glave...

poruka: 115
|
čitano: 17.903
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kad Linux dođe glave...".
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Prodan Novell za 2,2 milijarde dolara
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
Cek zasto bi trebao uopce imati licencu za MSO za otvarati i printati dokumente??? NE... imaš viewere na winsima...

I meni je totalno idiotsko da ne kazem slati račune u .doc formatu...

ZA TO POSTOJI PDF...
In Control... MNOGE države imaju mafiju. Ali u Hrvatskoj mafija ima državu...
15 godina
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
SupremeCommander kaže...
Deus ex machina kaže...

Kao sto je rustweaver rekao, ako ne mozes savladati OpenOffice u roku od par dana, IT nije za tebe.

Sto se tice one tupaste FUD reklame, veze s istinom nema, govorim iz iskustva. Ta reklama apelira samo debilima koji misle da opensource automatski znaci besplatno.

 Na stranu sad to koliko je OO jednostavan za koristenje. Prica iz prakse:

Narucujemo robu od kineza i salju nam racun/dokumente u .doc formatu. Trebamo taj dokument isprintat i proslijedit dalje. Otvaramo dokument u OO kad ono, sve razbacano na sve strane, i trebalo bi brdo vremena da se to sredi. Srecom imamo i licencu MS Offica pa to prolazi bez puno muke. Da li nam OO moze zamijenit MS Office? Ne moze... I to je upravo ono sto taj "FUD" kaze... Nije me briga zasto kinezi salju .doc dokumente, niti zasto je MS Office standard, cinjenica je da OO ne moze biti adekvatna zamjena... Mozda za 10 godina, ali danas ne...

 

Od kineza ionako ništa nevalja...

Software is like sex... it's better when it's free (Linus Torvalds)
14 godina
neaktivan
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
SupremeCommander kaže...

 Na stranu sad to koliko je OO jednostavan za koristenje. Prica iz prakse:

Narucujemo robu od kineza i salju nam racun/dokumente u .doc formatu. Trebamo taj dokument isprintat i proslijedit dalje. Otvaramo dokument u OO kad ono, sve razbacano na sve strane, i trebalo bi brdo vremena da se to sredi. Srecom imamo i licencu MS Offica pa to prolazi bez puno muke. Da li nam OO moze zamijenit MS Office? Ne moze... I to je upravo ono sto taj "FUD" kaze... Nije me briga zasto kinezi salju .doc dokumente, niti zasto je MS Office standard, cinjenica je da OO ne moze biti adekvatna zamjena... Mozda za 10 godina, ali danas ne...

 

Po toj logici onda ti nikada niti jedan office paket nece biti zamjena za MS Office. MS format nije otvoren i da bi ga 100% pouzdano citao trebat ce ti MS Office, sto znaci da ces ga i dalje koristiti ma kako on mozda los mozda bio. Postoji naziv za to - Vendor Lock In. I to je politika koju MS gura na svim poljima.

 

Onome kome treba office paket, a ne ovisi o MS proprietary formatu OO je i vise nego dovoljan.

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
13 godina
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
SupremeCommander kaže...
Deus ex machina kaže...

 Na stranu sad to koliko je OO jednostavan za koristenje. Prica iz prakse:

Narucujemo robu od kineza i salju nam racun/dokumente u .doc formatu. Trebamo taj dokument isprintat i proslijedit dalje. Otvaramo dokument u OO kad ono, sve razbacano na sve strane, i trebalo bi brdo vremena da se to sredi. Srecom imamo i licencu MS Offica pa to prolazi bez puno muke. Da li nam OO moze zamijenit MS Office? Ne moze... I to je upravo ono sto taj "FUD" kaze... Nije me briga zasto kinezi salju .doc dokumente, niti zasto je MS Office standard, cinjenica je da OO ne moze biti adekvatna zamjena... Mozda za 10 godina, ali danas ne...

 

Druga priča iz prakse:

Projektantski ured, 6 zaposlenika, već dvije godine radimo koristeći OO. Prije toga koristili MS Office (drugi posao). Mjesečno izbacimo nekoliko tisuća stranica što projekata što dokumenata (tipa račun, dostavnica, dopis, ugovori, ponude, narudžbenice,...) i nemamo nikakvih problema u radu kao ni sa strankama. Vizualni identitet smo provukli kroz cijelu dokumentaciju (složeni hederi i footeri) i niti jedan put nije bilo rušenja dokumenata u OO. Problem je konverzija, posebno hedera i footera, u MS format. Ono što sam naučio kroz ovo vrijeme korištenja OO-a je da je osnovna stvar pridržavati se stylova (o tome sam malo vodio računa u MS O-u) i onda su problemi minimizirani.

 

S druge strane dokument koji izlazi iz ureda je uvijek u PDF-u (koji predstavlja elektronsku kopiju papirnatog dokumenta) što je fantastično implementirano u OO-u.

 

BTW znam da nije bitno ali ured ima ISO 9001.

 

Znam da je totalno {#} ali moraosam reagirati.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
Smooth Operator kaže...

Vidim kako se svi slažu s Deus-om, ali jeste li baš sve tako crno-bijelo? Jesu li svi korisnici developeri koju šupaju po konfiguracijskim datotekama i sl.?!

 

Šta je s više-korisničkim tvrtkama, koji se mjere u stotinama, koji rade na kolaboraciji, koji rade s vanjskim tvrtkama i sl.? Biste li sebi dopustili poziv za svako raspadanje dokumenata ili crasheve? Biste li za svako sjedali i mjenjali konfg. datoteke?

 

Microsoft Office je najrasprostanjeniji komad softvera na svijetu. I nije to slučajno uspio.

 

Now, get back on topic.

Dobro, nisam se eto sjetio spomenuti da su neki korisnici ovisni o vanjskim resursima (koje spominje i SupremeCommander), i naravno onda je tu u djiru gro problema.

Ali u globalu, ja koristim besplatni (usput i opensource) software vec godinama, i u svo to vrijeme sam mozda 4-5 puta patchao nesto sam i to cisto jer sam znao sto treba rijesiti i gdje a nije mi se islo prijavljivati bug na bugzillu i cijela ta birokracija.

 

Ne znam kako je kod tebe Smooth, i vjerujem da ces jednostavnoiznaci slucajeve i probleme koji ce reci "Drzi se placenog softwarea" - problem na koji ja ukazujem je taj, da kad naletis na problem u placenom softwareu, onda nemas drugog izbora nego cekati.

Placeno ne znaci automatski bug-free, i ta podrska s kojom se software tako dici vecinom puta nije tako opaka, to mi vise zvuci kao neki argument of authority.

 

Evo jos jedan primjercic... trenutno nas gameserver ima tupasti bug koji u nekim slucajevima izvrti graficki efekt prije nego li je player postavljen u instancu. To prouzrokuje NPE i zaglavi taj session u loop. Skuzio sam sta je greska u 5 minuta, popravio za 30 sekundi i patchao trunk. Interesantna stvar je to da je to bilo prosli utorak, i to jos uvijek sjedi u trunku. Zasto? Jer QA nije testirao novu verziju, pa nisu patchali ni Live. Zasto? Jer netko (ja, nazalost :-() treba srediti nove QA servere, po cemu prckam sve te prosle dane, i iskreno, meni se nigdje ne zuri - ta birokracija nije moja ideja, pa se necu oko nje ni zivcirati.

Za to vrijeme, playeri koji se skrse na taj nacin se ne mogu ulogirati dok netko ne reboota server (sto se ne dogadja bas cesto).

 

Ali vidis placebo - cim placaju, sve je pet, jer znaju da radimo na tome. Da je igra kojim slucajem besplatna, svi bi poludjeli od zivaca da kad ce vise patch?

 

SupremeCommander kaže...

 Na stranu sad to koliko je OO jednostavan za koristenje. Prica iz prakse:

Narucujemo robu od kineza i salju nam racun/dokumente u .doc formatu. Trebamo taj dokument isprintat i proslijedit dalje. Otvaramo dokument u OO kad ono, sve razbacano na sve strane, i trebalo bi brdo vremena da se to sredi. Srecom imamo i licencu MS Offica pa to prolazi bez puno muke. Da li nam OO moze zamijenit MS Office? Ne moze... I to je upravo ono sto taj "FUD" kaze... Nije me briga zasto kinezi salju .doc dokumente, niti zasto je MS Office standard, cinjenica je da OO ne moze biti adekvatna zamjena... Mozda za 10 godina, ali danas ne...

Naravno, transfer podataka iz jednog formata u drugi je jadan, i drugi su se osvrnuli na to, i nazalost ako vam partneri ne mogu dostaviti podatke u nekom univerzalnom formatu, onda si naravno osudjen na MSO. Nije to neka velika greda po meni, primjerice ne vidim da ljudi dizu frku i paniku oko igara u Windowsima. Jednostavno su prihvatili, ako se hoces igrati, treba ti Win/PC ili konzola i slus. Isto tako je i za dokumente, no stvarno mislim da bi bilo lakse uzeti neki non-proprietary format.

I have got no money, I have got no power, I have got no fame... I have my strong beliefs...
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
Smooth Operator kaže...
...

Microsoft Office je najrasprostanjeniji komad softvera na svijetu. I nije to slučajno uspio.

 

Now, get back on topic.

Naravno da nije slučajno uspio. Da kojim slučajem potpuno otvori svoj format bio bi pokopan prije nego stigneš reći OO, tj. sad LibreOffice.

SupremeCommander kaže...
Deus ex machina kaže...
... Nije me briga zasto kinezi salju .doc dokumente, niti zasto je MS Office standard, cinjenica je da OO ne moze biti adekvatna zamjena... Mozda za 10 godina, ali danas ne...

 

Isto kao i gore.

+ sve kaj je od Kineza ne valja :P.

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
15 godina
protjeran
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
SupremeCommander kaže...
Deus ex machina kaže...

Kao sto je rustweaver rekao, ako ne mozes savladati OpenOffice u roku od par dana, IT nije za tebe. 

Sto se tice one tupaste FUD reklame, veze s istinom nema, govorim iz iskustva. Ta reklama apelira samo debilima koji misle da opensource automatski znaci besplatno.

 Na stranu sad to koliko je OO jednostavan za koristenje. Prica iz prakse:

Narucujemo robu od kineza i salju nam racun/dokumente u .doc formatu. Trebamo taj dokument isprintat i proslijedit dalje. Otvaramo dokument u OO kad ono, sve razbacano na sve strane, i trebalo bi brdo vremena da se to sredi. Srecom imamo i licencu MS Offica pa to prolazi bez puno muke. Da li nam OO moze zamijenit MS Office? Ne moze... I to je upravo ono sto taj "FUD" kaze... Nije me briga zasto kinezi salju .doc dokumente, niti zasto je MS Office standard, cinjenica je da OO ne moze biti adekvatna zamjena... Mozda za 10 godina, ali danas ne...

 

Tebi ne moze, ne koristi ga, rijesen problem.

13 godina
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
M_dipl. kaže...

Moje je iskustvo ovdje ipak na strani MSO-a. Iako sam godinama već na raznim Linux distribucijama, a na Windowsima sam zbog Steama (igara), ne mogu bez MSO.

 

Kao netko tko Word/Writer koristi 5-6 sati dnevno u prosjeku, stvarno vidim razliku u kvaliteti. Toliko se čovjek zbog nekih doslovce sitnica trena izyebat da bi složio uredan tekst u OO to je strašno. Kada radiš jednostavnu prezentaciju ili ispisuješ neki formular sve je ok, ali ajde uređivati znanstveni rad, uređuj fusnote, endnote, bibliografiju, numeriranje stranica, specifične simbole (starogrčki, fonetičke simbole), jednostavno je puno više posla. Istina, na kraju dobiješ jednako odrađeni tekst, ali na MSO je to puno brže gotovo i sa puno manje problema.

 

 

Za sve koji Office koriste samo povremeno ili često ali da uglavnom rade jednostavne stvari, OO je i više nego što im treba, radi se o stvarno odličnom komadu softvera, samo nije (bar po meni) za picajzle koje vole tekst uređivati po nekim standardima akademskog rada.

Jesi pokušao s Addonovima. Prvi koji mi pada na pamet je Writer tools (ili tako nekako). Meni osobno su puno pomogli.

 

Što se tiče posebnih znakova, simbola i formula MSO je godinama iza OO-a.

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2010 21:45 (mario.L_hr).
 
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
M_dipl. kaže...
... ok, ali ajde uređivati znanstveni rad, uređuj fusnote, endnote, bibliografiju, numeriranje stranica, specifične simbole (starogrčki, fonetičke simbole), jednostavno je puno više posla. Istina, na kraju dobiješ jednako odrađeni tekst, ali na MSO je to puno brže gotovo i sa puno manje problema ...

Za tebe onda imam jednu riječ: LaTeX. Jednom kad ga savladaš, pa da je sam Bog programiral MSO/OO, ne mogu radovi tak lijepo izgledati kao kad su napisani LaTeX-om. Samo, treba ga naučiti...

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2010 21:48 (1domagoj1).
 
6 0 hvala 1
15 godina
protjeran
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
1domagoj1 kaže...
M_dipl. kaže...
... ok, ali ajde uređivati znanstveni rad, uređuj fusnote, endnote, bibliografiju, numeriranje stranica, specifične simbole (starogrčki, fonetičke simbole), jednostavno je puno više posla. Istina, na kraju dobiješ jednako odrađeni tekst, ali na MSO je to puno brže gotovo i sa puno manje problema ...

Za tebe onda imam jednu riječ: LaTeX. Jednom kad ga savladaš, pa da je sam Bog programiral MSO/OO, ne mogu radovi tak lijepo izgledati kao kad su napisani LaTeX-om. Samo, treba ga naučiti...

Potpisujem :) LaTeX je bio car dok sam bio na faksu... nije tesko za nauciti, a i hrpa asistenata i profesora je vrtila Mathematicu na Linuxu i LaTeX na njemu itd.

15 godina
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
1domagoj1 kaže...
M_dipl. kaže...
... ok, ali ajde uređivati znanstveni rad, uređuj fusnote, endnote, bibliografiju, numeriranje stranica, specifične simbole (starogrčki, fonetičke simbole), jednostavno je puno više posla. Istina, na kraju dobiješ jednako odrađeni tekst, ali na MSO je to puno brže gotovo i sa puno manje problema ...

Za tebe onda imam jednu riječ: LaTeX. Jednom kad ga savladaš, pa da je sam Bog programiral MSO/OO, ne mogu radovi tak lijepo izgledati kao kad su napisani LaTeX-om. Samo, treba ga naučiti...

 

LaTex apsolutno rula - radio sam neke radove u njemu i nema šanse da bih ikada više probao nešto drugo.

 

Sintaksa jest zahtjevnija nego u Wordu (gdje je *nema*), ali mislim da to nije prevelik problem - za par dana čovjek špranca po tome kao da nikad drugo nije niti radil.....

 

M_dipl. kaže...

U je8ote, zadnja tri sata se za_ebavam sa ovim LaTeXom i poludio sam. Pa poanta koju sam želio prenijeti je da želim da mi život bude lakši a ne teži. Jednako mi je teško uređivati fusnote, podparagrafe i slično kao i u Wordu, samo što mi je obično pisanje teksta, fakin indent, postao noćna mora, LOL! A ustalom, ionako mi treba tekst writer za ubacivat tekst u LaTeX, jer je njegov writer užasan.

 

Ali potrudit ću se još malo, čini mi se da ima tu potencijala, još moram probat onaj UltraEdit, ima trial na siteu, pa if all else fails, natrag k MSO...

 

Probaj ovo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.11.2010 4:26 (Quantum).
16 godina
neaktivan
offline
Kad Linux dođe glave...

Pa gle, reko sam ti da ga treba naučiti, ali kad ga jednom savladaš, isplatit će ti se. Sad, sve ovisi o tome kolko si uporan.

 

Pola knjiga koje imamo po policama, koje se nalaze u knjižnicama, niste to niti znali vjerojatno, pisane su LaTeX-om. Ja recimo nisam fakat znao da su i skripte na mom faksu masovno pisane u LaTeX-u, tek kad sam malo usporedio tekst, način pisanja formula, skužio sam da je to LaTeX.

 

Čisto jedna zanimljivost. Znači, LaTeX ima ugrađen algoritam kojim u odnosu na količinu teksta na stranici i broj riječi u retku preračunava gdje bi bilo najbolje prekinuti riječ (znači staviti onaj minus, pa nastaviti riječ u drugom retku), točno na kojem slogu da bi to bilo najbolje napraviti tak da cijeloukupni dojam koji ostavlja stranica, jednostavno da super izgleda. Nešto kao dok su građevine gradili u omjeru zlatnog reza, jer najbolje izgleda. Negdje sam pročital da je Lamport (frajer koji stoji iza LaTeX-a) 10 dana na gro načina isformatiravo tak tekst dok konačno nije bio zadovoljan pa taj algoritam onda ugradio.

 

LEd je jedan od ponajboljih editora za izradu LaTeX dokumenata, tak da, nadam se da ćeš uspjeti iskoristiti to što LaTeX nudi. :)

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.11.2010 12:07 (1domagoj1).
 
0 0 hvala 1
13 godina
protjeran
offline
Kad Linux dođe glave...

LaTex je kralj pisanja dokumenata. Ni jedan office mu nije ni do koljena.

 

Ali ne daj bog da se nešto treba naučiti. Danas svi očekuju da će se sve samo napraviti umjesto njih. Tako vam djeco nastaje dumbass generacija (može i facebook).

 

Nauči Latex, i poslije ćeš sam sebi biti zahvalan do neba što si odvojio (zamisli odvojio) nešto vremena za učenje (uh, tko je vidio danas da se uči... mi bi da nam sve samo radi i piše tako da ja samo mogu buljiti u ekran i polako i sigurno postati dumbass zombie.)

 

 

p.s. Google ima odličan latex servis :latexlab.org

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.11.2010 12:45 (Elite N00b).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kad Linux dođe glave...

Pa krenuo je čovjek učiti, vidiš da je napisao u postu. Nije M_dipl. ko neki zatucanci da samo po svojem piči (kolko sam ga procjenio kao forumaša). Isprobao je, evo sad mu je Quantum dao LEd, ako mu se neće dati ili mu dojadi, a nikom ništa. Bar je probao. Bitno je samo da vidi rezultate. Jer bez toga čovjek gubi volju.

 

P.S. Ovo za Google nisam znao, idem sad to vidjeti.

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.11.2010 13:01 (1domagoj1).
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Kad Linux dođe glave...

Hebes sve kad moras nauciti napraviti auto da bi ga mogao voziti.

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
M_dipl. kaže...
tnakir kaže...

Hebes sve kad moras nauciti napraviti auto da bi ga mogao voziti.

 A nije baš, ima to i svojih prednosti. Pitao bih te kad bi proveo dva fakin sata da namjestiš da ti fusnota bude poravnana sa određenim proredom.. ili kad moraš u fusnoti ubaciti logičku formulu na kojoj mora biti endnota sa metodom koja je korištena u izvođenju formule. U tim trenucima dođe mi se bacit' kroz prozor.

A sta da ti kazem. Nije svaki alat za sve. Ja bi tu u najgoru ruku koristio nekakav DTP program ili Adobe Acrobat.

Mi smo na putu da budemo na putu prema izlazu iz krize [GOOGLE TRANSLATOR]: Na putu prema dolje
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
M_dipl. kaže...
tnakir kaže...

Hebes sve kad moras nauciti napraviti auto da bi ga mogao voziti.

 A nije baš, ima to i svojih prednosti. Pitao bih te kad bi proveo dva fakin sata da namjestiš da ti fusnota bude poravnana sa određenim proredom.. ili kad moraš u fusnoti ubaciti logičku formulu na kojoj mora biti endnota sa metodom koja je korištena u izvođenju formule. U tim trenucima dođe mi se bacit' kroz prozor.

 

Ovo me podsjetilo na nešto - ima li ovdje bivših atarista i da li se itko sjeća Signuma II? Po meni, najbolji dokument-procesor ikada napravljen baš za pisanje stručnih radova bilo koje vrste.

 

Formule u fusnotama, jednadžbe usred teksta, pozicioniranje indeksa i eksponencija u piksel točno, a sve bez ikakvog "programiranja" teksta...

 

Postojala je derivacija toga, Signum DTP program za PC, nepotrebni overkill, a lošiji od drugih DTP programa, ali lakoću korištenja Signuma II za ovakve stvari nitko kasnije nije dostigao.

This space for rent!
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kad Linux dođe glave...

slazem se s ljudima odozgo, LaTeX (cita se lateh, nikako ne lateks :-P) je apsolutno najbolji alat za pisanje znanstvenih clanaka ili seminara trenutno. zasto? zato sto se u znanstvenim clancima (posebice onima koji traze matematicke ili fizicke formule) trazi konzistentnost, sto znaci: jednaka debljina slova, visina slova, font, razmak medju redovima. to je samo nesto. LaTeX je iznimno mocan i ne znam u cemu je kvaka kod headera i footera, kad je iste jednostavno ugraditi dodatnim paketima. ako se prica samo o fusnotama, dovoljno je napisati

 

neka rijec\footnote{Fusnota}

 

da bi fusnota bila dodana. treba vam brojanje slika, tablica, formula? nema problema, LaTeX vam to radi automatski. trebate dodati neku sliku u tekst a vec su sve slike numerirane, a k'o za inat vasa slika treba doci negdje u sredinu dokumenta? nema problema, LaTeX ce automatski prenumerirati sve slike, a podesit ce i reference (ako istih ima). hocete brojanje formula prema poglavlju odnosno glavi? nema ni to problema, samo recite LaTeXu na sta se numeriranje odnosi i on ce napraviti ostalo. hocete definirati teoreme, definicije, dokaze, leme, korolare? nema problema, LaTeX ima ugradjene stilove koji opisuju svaki od navedenih matematickih izraza. hocete automatsko generiranje sadrzaja, automatsko generiranje literature (bibliografija), hocete dodati abstract, promijeniti numeraciju na stranicama (ne zelite da sadrzaj bude numeriran kao i stranice iza njega)? nikakav problem, LaTeX sve to radi, bez ikakvih dodatnih komplikacija.

 

tko je jednom htio napraviti neki slozeniji izvod u bilo kojem Office alatu (bilo MSO bilo Oo), taj ce se oduseviti nacinom pisanja (da, pisanja) formula u LaTeXu, dok ce rezultat renderiranja biti neusporedivo bolji. LaTeX poznaje direktan izvoz u PDF format, a u njemu se mogu raditi i prezentacije (uzme se posebna klasa dokumenta zvana beamer, cini mi se).

 

sto se tice drugih navedenih stvari - osobno koristim MS Office, makar na faksu koristim i OpenOffice i smatram da je rad u njima jednako kvalitetan (ja prakticki sve izvozim u PDF tak da mi nije problem konverzija). jednako efektne prezentacije kao u Powerpointu se mogu napraviti i u Oo Presentation (barem kod nove verzije), sa jednakim mogucnostima. osim toga, nije samo efektnost prezentacije bitna, vec je bitan sadrzaj prezentacije, ali najbitniji na kraju je onaj koji prezentira. takodjer, one gluposti oko neintuitivnosti Oo ne stoje, jer su sve opcije kao na starim MS Office 2003 (i starijima), vrlo su slicno poredane i imaju iste funkcije. svi koji znaju raditi u MSO, morali bi znati raditi i u Oo bez ikakvih dodatnih ucenja, citanja nekakve literature ili neceg slicnog. MSO je jako uspjesan office alat, ali samo zato sto vise nema Wordperfecta, koji je zbog losih marketinskih poteza nestao s trzista (a bio je uvjerljivo najbolji i najjaci alat za obradu teksta na PCu). a i pitanje je koliko je originalnog MSO koda napravio sam Microsoft a koliko su tehnologija stekli kupnjom drugih firmi i sticanja njihovih patenata. necu ulaziti u tu pricu jer ne znam, ali to je jedna zanimljiva diskusija sama za sebe.

 

Oo u svojem formatu (ili ako se bavite izvozom u PDF) je jednako dobar, jednako kvalitetan, jednakih mogucnosti kao i MSO. kao sto su drugi rekli, problem konverzije postoji, ali ponovo naglasavam, kao i drugi, da za taj problem nisu krivi developeri Oo vec MS koji .doc (a sada i .docx) drzi zatvorenima. i onda algoritmi za konverziju nastali na backward engineeringu naravno ne mogu dati bas do kraja optimalne rezultate. ali velim, ako se koristi .odt ili .odf format (Open Document Format), Oo je i vise nego dostojna konkurencija MSO, od kojega je cak i bolji u jednom, ali jako vaznom (za hrvatski djep) elementu: posve je besplatan.

 

 

Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
Drago kaže...

 

Naslov jest ispao pretenciozan, ali mi nije bila intencija - naslov jednotavno treba biti kratak, a naslov koji bi objasnio Novellov čitav "ratni put" bio bi predugačak.

 

Novellu nije stvarno Linux došao glave (...)

Mea culpa, mea maxima culpa :D

 

Respect.

14 godina
protjeran
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
Paolo2612 kaže...

Ovdje se slažem s SupremeCommander-om. Neka je FUD, ali je i živa istina (iz mojeg nedavnog iskustva). Na fakultetu da bi prošli predmet je svaki obavezno morao napraviti 2 prezentacije o određenim temema i naravno prezentirati ih.

 

Došli u informatički kabinet koji je cijeli opremeljen s linux-ima i naravno sve po zlu - neće otvarati Office 2010/2007 dokumente, a ovi stariji (office 2003) se raspadaju i doslovno su nečitljivi, a šanse za izlaganje prezentacije su bile ravne nuli.

E fakat vidiš samo ono što želiš vidjeti... Već gotovo desetljeća se svi, a prvenstveno MS Office korisnici bune zato što nisu mogli iz Worda/Excela/itd 5 otvoriti Word/Excel/itd 95 dokument, iz Worda/Excela/itd 95 otvoriti Word/Excel/itd 98 dokument, iz Worda/Excela/itd 98 Word/Excel/itd 2000 dokument itd itd itd, pa sad slijede već apsurdi sa docx. itd i formatom koji nije bio kompatibilan sa svojom vlastitom specifikacijom (!)

 

Vjerovat ću ti na riječ da nisi krao već svake 3 godine kupovao novu verziju jednog te istog alata... mogao si si kupiti još par kompjutera da si umjesto toga tada koristio otvoreni softver.

 

S druge strane, frend je na Macu u OpenOffice-u uredno otvarao openOffice dokumente sa Windowsa i Linuxa kad nije mogao MS Office dokumente. Tu nikada nije bilo problema.

Razmisli sad koliko je to istina (a za razliku od MS reklama tvrdim 100%),

i razmisli koliko si pristran.

14 godina
protjeran
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
EnlightenedPhoenix kaže...

I nikad nisam imao problema s njime, a bogme, nisam ni morao namještati prored i ostale defaultne stavke kako moram u novog officea...

AAAAAAAA skoro zaboravih gospodina spajalicu!

http://1thought2many.files.wordpress.com/2010/02/word-paperclip.jpg

Da, da neki su sentimentalno vezani za MS podcjenjivanje/zaglupljivanje korisnika....

"Start: Click here to begin" {#} ...nikad ne bi znao što je start da nije Gatesa i Windoza ROFL

&lt;Annoying&gt; <Annoying>
14 godina
protjeran
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
EnlightenedPhoenix kaže...
Cek zasto bi trebao uopce imati licencu za MSO za otvarati i printati dokumente??? NE... imaš viewere na winsima...

I meni je totalno idiotsko da ne kazem slati račune u .doc formatu...

ZA TO POSTOJI PDF...

LOL, da samo jedna sitnica: možeš ga automatski napraviti iz OpenOfficea, ali ne i iz MSO. Osim ako (opet) ne platiš+instaliraš... Tko nema u glavi ima u novčaniku ;)

 

Back to sub-topic:

Ako radite prezentacije/publikacije za tisak (PDF npr), toplo preporučam Scribus (radi na Linux/UNIX, Mac OS X, OS/2 Warp 4/eComStation and Windows). Koliko znam radi i sa LaTexom (i wordom/writerom).

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.12.2010 19:10 (darkborn).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kad Linux dođe glave...
darkborn kaže...
Paolo2612 kaže...

Ovdje se slažem s SupremeCommander-om. Neka je FUD, ali je i živa istina (iz mojeg nedavnog iskustva). Na fakultetu da bi prošli predmet je svaki obavezno morao napraviti 2 prezentacije o određenim temema i naravno prezentirati ih.

 

Došli u informatički kabinet koji je cijeli opremeljen s linux-ima i naravno sve po zlu - neće otvarati Office 2010/2007 dokumente, a ovi stariji (office 2003) se raspadaju i doslovno su nečitljivi, a šanse za izlaganje prezentacije su bile ravne nuli.

E fakat vidiš samo ono što želiš vidjeti... Već gotovo desetljeća se svi, a prvenstveno MS Office korisnici bune zato što nisu mogli iz Worda/Excela/itd 5 otvoriti Word/Excel/itd 95 dokument, iz Worda/Excela/itd 95 otvoriti Word/Excel/itd 98 dokument, iz Worda/Excela/itd 98 Word/Excel/itd 2000 dokument itd itd itd, pa sad slijede već apsurdi sa docx. itd i formatom koji nije bio kompatibilan sa svojom vlastitom specifikacijom (!)

 

Vjerovat ću ti na riječ da nisi krao već svake 3 godine kupovao novu verziju jednog te istog alata... mogao si si kupiti još par kompjutera da si umjesto toga tada koristio otvoreni softver.

 

S druge strane, frend je na Macu u OpenOffice-u uredno otvarao openOffice dokumente sa Windowsa i Linuxa kad nije mogao MS Office dokumente. Tu nikada nije bilo problema.

Razmisli sad koliko je to istina (a za razliku od MS reklama tvrdim 100%),

i razmisli koliko si pristran.

Ja sam rekao već par puta - takva su moja iskustva. Možda je 99% svijeta imao problema s otvaranjem starih MSO dokumenata u novim verzijama, ali ja nisam. Ne kažem da sam ja u pravu, ali ne mogu se ni složiti s tuđim tvrdnjama kada ih nisam iskusio.

 

Inače kupio MS office 2007 family pack - dobiješ 3 licence, a cijena nije bila toliko velika (kupio s 2 prijatelja - mislim da svakog došlo oko 300kn). A prijašnje verzije - piratizirao. Nije za pohvalu, ali što ćeš...

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
15 godina
protjeran
offline
Kad Linux dođe glave...

ma ja neznam koji ku*ac se vi tu svadate, pa MS office uredno i bez problema radi na linuxu, tak da kome nepase openoffice.org slobodno kupi....

http://www.erepublik.com/en/referrer/GrimyHR
 
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kad Linux dođe glave...

zanimljivo tko je zapravo kupio nešto malo više od 800 patenata od novella. cptn holdings su zapravo apple, oracle i microsoft.

 

*cptn holdings bi moglo značiti "connected patent trolls network" 

STEVO:Učiteljice, uvijek pomokrim hlače kad idem na wc! UČITELJICA:Samo ga nemoj tako držat.
 
2 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Prodan Novell za 2,2 milijarde dolara
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice