Kada bitovi i kiloherci postaju višak?

poruka: 99
|
čitano: 12.863
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kada bitovi i kiloherci postaju višak?".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
mbaksa kaže...

Father_Dougal i Lazarus Long - prije nego se postreljate ovdje na forumu budite sigurni da jedan ne govori o kruškama, a drugi o jabukama. {#} Jer, kako se meni čini, jedan govori o kvaliteti emitiranog zvuka, a drugi govori o ljudskoj percepciji zvuka. Emitirani zvuk je isti u različito doba dana, ali percepcija tog zvuka (zapravo i zvuk koji je došao do uha) nije (i posve je razumljivo da se po noći, kad ima daleko manje buke, "bolje čuje").

  Naravno da je isti, govorimo o subjektivnim osjecajima odnosno dozivljaj zvuka je razlicit kod svakog. Netko se zadovolji sa mini linijom a nekome je malo i 5000 eur. za zvucnike

To sto je Father ljut i kivan na "hifiste" to je njegov problem.......

Kako prebaciti BUG DVD u DivX da mi stane na obicni CD. (probao sam sa Dr DivX ali nejde)
16 godina
moderator
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Lazarus Long kaže...

 

U meduvremenu dok razmisljas zasto suptilno pokusavas uvrediti sve one kojima je hi-fi hobi trkom na ovaj link:

Speed of sound in humid air 

 

Pa je, baš sam to govorio ekipi - bio nedavno na nekom koncertu, ali bilo fakat sranje - suh zrak, nikako dočekati zvuk. Stajali kraj pozornice ja i društvo i dok smo čekali da stigne spori zvuk, jedan otišao po piće, kad odjednom - kiša! Normalno - brzina zvuka se povećala i čitav koncert koji je trebao trajati dva i po sata gotov u pet minuta! 

 

To ti je moja kurtcheva sreća...

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.3.2012 21:41 (Drago).
16 godina
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Lazarus Long kaže...

  Ne vulgariziraj. Nije zapisano u kamen da se zvuk mora promjeniti zbog vlage u zraku. Ako si malo bolje procitao ja sam pricao o high end sustavima. Niti jedna mjerna tehnika i niti jedan pristup ne moze dokazati kako i sto sve jedan covjek moze cuti.

Lagano si preskocio dio sa naponom gradske mreze.

 

U meduvremenu dok razmisljas zasto suptilno pokusavas uvrediti sve one kojima je hi-fi hobi trkom na ovaj link:

Speed of sound in humid air 

 

Jesi li uopće pročitao s razumijevanjem tekst o kojem u ovom threadu pričamo? Bojim se da nisi, a čak i ako jesi, imaš potpuno suprotno mišljenje; mišljenja su dobra, dokle god stoje na čvrstin osnovama.

Lagano sam preskočio onaj dio sa naponom jer već desetljećima audio uređaji imaju transformatore i stabilizaciju napona koji vrlo uspješno ukljanjaju bilo kakve greške te lagane varijacije u ulaznom naponu. I dok su profesionalni studiji zadovoljni plug-n-play pristupom, hifisti tu ti koji inzistiraju da čuju kad se uključi veš mašina u drugom gradu. Preskočio sam taj dio jer je irelevantan već dugo, dugo vremena, a i zbog toga jer kao elektrotehničar znam te stvari. Nisam ti još pred drugima htio ukazivati na greške u tvom razmišljanju, jer cijenim tekstove koje si, kao hifist, pisao o uređajima. Tada sam ti već rekao da se slažem sa jednim dijelom, ali da ćemo se vjerojatno prepirati oko pojačala, kao što i jesmo...

Da, brzina zvuka se mijenja ovisno o vlažnosti zraka, no kako se radi o sobi 3 sa 3, i kako je zrak vlažan u cijeloj sobi, zvuk se jednakomjerno širi u svim pravcima kao i prije. I opet si mašio fudbal, jer bi puno bitnije bilo vidjeti mijenja li se frekventna karakteristika u vlažnom zraku naspram suvljeg zraka. Koliko znam, ne mijenja, a ako znaš više, pozivam te da polinkaš znanstvenu studiju gdje se dokazuje da se karakteristika mijenja.
No ne utječe li vlažnost zraka prije na slušatelja, čineči ga nervoznim, nego na komponente sustava?

I was only mostly dead, try finding that option on government paperwork!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Father_Dougal kaže...
Lazarus Long kaže...

  Ne vulgariziraj. Nije zapisano u kamen da se zvuk mora promjeniti zbog vlage u zraku. Ako si malo bolje procitao ja sam pricao o high end sustavima. Niti jedna mjerna tehnika i niti jedan pristup ne moze dokazati kako i sto sve jedan covjek moze cuti.

Lagano si preskocio dio sa naponom gradske mreze.

 

U meduvremenu dok razmisljas zasto suptilno pokusavas uvrediti sve one kojima je hi-fi hobi trkom na ovaj link:

Speed of sound in humid air 

 

Jesi li uopće pročitao s razumijevanjem tekst o kojem u ovom threadu pričamo? Bojim se da nisi, a čak i ako jesi, imaš potpuno suprotno mišljenje; mišljenja su dobra, dokle god stoje na čvrstin osnovama.

Lagano sam preskočio onaj dio sa naponom jer već desetljećima audio uređaji imaju transformatore i stabilizaciju napona koji vrlo uspješno ukljanjaju bilo kakve greške te lagane varijacije u ulaznom naponu. I dok su profesionalni studiji zadovoljni plug-n-play pristupom, hifisti tu ti koji inzistiraju da čuju kad se uključi veš mašina u drugom gradu. Preskočio sam taj dio jer je irelevantan već dugo, dugo vremena, a i zbog toga jer kao elektrotehničar znam te stvari. Nisam ti još pred drugima htio ukazivati na greške u tvom razmišljanju, jer cijenim tekstove koje si, kao hifist, pisao o uređajima. Tada sam ti već rekao da se slažem sa jednim dijelom, ali da ćemo se vjerojatno prepirati oko pojačala, kao što i jesmo...

Da, brzina zvuka se mijenja ovisno o vlažnosti zraka, no kako se radi o sobi 3 sa 3, i kako je zrak vlažan u cijeloj sobi, zvuk se jednakomjerno širi u svim pravcima kao i prije. I opet si mašio fudbal, jer bi puno bitnije bilo vidjeti mijenja li se frekventna karakteristika u vlažnom zraku naspram suvljeg zraka. Koliko znam, ne mijenja, a ako znaš više, pozivam te da polinkaš znanstvenu studiju gdje se dokazuje da se karakteristika mijenja.
No ne utječe li vlažnost zraka prije na slušatelja, čineči ga nervoznim, nego na komponente sustava?

Uglavnom pricamo o istim stvarima ali koliko vidim imas averziju prema hifistima pa hvatas se za dlaku, pomalo vrijedas ..i tako.

 

Pustimo hi-fiste da uzivaju u svom ludilu. Posto si elektrotehnicar valjda znas da napon gradske mreze nema uvijek 220V i 50Hz i da se svaki dinamicki potrosac utice na ostatak elektricnog sustava (inetrferira)

Dakle, tu (pojacala) je bitno kakav je trafo (obican ili toroidan), elektroliti, ispravljacka sekcija i mnogo toga. Isto tako znas da mnogi nemaju isravno uzemlenje i imaju pod-dimenzioniranu kucnu instalaciju.

Kako prebaciti BUG DVD u DivX da mi stane na obicni CD. (probao sam sa Dr DivX ali nejde)
16 godina
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Lazarus Long kaže...

Uglavnom pricamo o istim stvarima ali koliko vidim imas averziju prema hifistima pa hvatas se za dlaku, pomalo vrijedas ..i tako.

 

Pustimo hi-fiste da uzivaju u svom ludilu. Posto si elektrotehnicar valjda znas da napon gradske mreze nema uvijek 220V i 50Hz i da se svaki dinamicki potrosac utice na ostatak elektricnog sustava (inetrferira)

Dakle, tu (pojacala) je bitno kakav je trafo (obican ili toroidan), elektroliti, ispravljacka sekcija i mnogo toga. Isto tako znas da mnogi nemaju isravno uzemlenje i imaju pod-dimenzioniranu kucnu instalaciju.

Jes - no kako rekoh, većina modernih uređaja se zna nositi čak i sa padovima napona.
Zato se ne kupuje najjeftinije.

I was only mostly dead, try finding that option on government paperwork!
16 godina
moderator
online
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
Lazarus Long kaže...
Pustimo hi-fiste da uzivaju u svom ludilu. Posto si elektrotehnicar valjda znas da napon gradske mreze nema uvijek 220V i 50Hz i da se svaki dinamicki potrosac utice na ostatak elektricnog sustava (inetrferira)

Koliko zaista napon gradske mreže utječe na zvuk? Moram reći da meni sve to zvuči pomalo magično i pretjerano. {#} Ima li kakvih (double-)blind istraživanja koja su se bavila tim?

15 godina
neaktivan
offline
Kada bitovi i kiloherci postaju višak?

Da ti odmah kazem. Nema.

The only thing I put before me is do re.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
mbaksa kaže...

Zanimljivo, i LAME reže iznad 15,4 kHz, a ujedno ima i mjestimično malčice niže visoke tonove, što znači da ti se možda i dobro čulo da je Fraunhoferov kodek "metalniji". {#} Inače, provjeri i opcije LAME-a - on ima stvari poput lowpass filtra, moguće je da je bio uključen i da je zbog toga rezano iznad 15,4 kHz (mislim da je recimo u RazorLameu pod defaultu uključen low-pass filter).

Možda smo se krivo razumjeli, ja sam analizirao snimke koje je bocic stavio (http://goo.gl/yoCKw). Zaboravio sam precizirati da je Fraunhofer onaj tamniji a LAME svjetliji na slici za usporedbu.

Za kodiranje koristim fre:ac (nekad znan kao BonkEnc) sa defaultnim postavkama za mp3: standard, fast.

 

Evo kako ispadaju rezultati frekv. analize originala jedne skladbe (Mozart, Dies Irae) u FLAC-u, LAME-u - ABR, 192 kbps, OGG-u - ABR, 192 kbps:

FLAC FLAC
LAME, ABR, 193 LAME, ABR, 193
OGG, ABR, 192 OGG, ABR, 192
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.3.2012 22:56 (the_tux).
16 godina
offline
Re: Kada bitovi i kiloherci postaju višak?
mbaksa kaže...
Lazarus Long kaže...
Pustimo hi-fiste da uzivaju u svom ludilu. Posto si elektrotehnicar valjda znas da napon gradske mreze nema uvijek 220V i 50Hz i da se svaki dinamicki potrosac utice na ostatak elektricnog sustava (inetrferira)

Koliko zaista napon gradske mreže utječe na zvuk? Moram reći da meni sve to zvuči pomalo magično i pretjerano. {#} Ima li kakvih (double-)blind istraživanja koja su se bavila tim?

Ne direktno, no ima ABX testova različitih strujnih kablova... :) dokle ide ljudska glupost:

http://www.hometheaterhifi.com/volume_11_4/feature-article-blind-test-power-cords-12-2004.html

The total number of correct answers was 73 out of 149, which amounts to 49% accuracy. That is no more accurate than flipping a coin, and therefore, no statistically significant detection of power cable differences.

Ne vjerujem hifistima, a ni vlastitim ušima, sve testiram. Sad imam puno više mjesta na ipodu za glazbu :)

I was only mostly dead, try finding that option on government paperwork!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice