Koga poslodavci traže?

poruka: 120
|
čitano: 186.212
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koga poslodavci traže?".
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
M_dipl. kaže...

Razmišljao sam neko vrijeme isplati li se pisati još jedan odgovor koji će opet objašnjavati iste stvari koje ti naprosto odbijaš shvatiti već dva dana, i odlučio sam se suzdržati.

 

Primijetit ću samo da nisi baš dobro shvatio što ja pokušavam cijelo vrijeme reći, da ti nije baš sasvim jasan princip ponude i potražnje kojega ja kritiziram (toliko o "nižoj" ekonomiji), i da pokazuješ sasvim jasne znakove nečega što sam u ovoj mjeri doživio samo u mnogobrojnim raspravama koje sam imaoprilike voditi sa psiholozima po struci, radi se o nerazumijevanju svoje prosječnosti i beznačaja u širem društveno-ekonomsko-kulturnom poretku.

 

Misliš da si ulovio boga za jaja jer se baviš IT-om, strukom budućnosti, kako si to volite tepati, a zapravo ne shvaćaš da nisi ni po čemu poseban, drukčiji, vredniji a kamoli dostojan veće plaće. No dobro, možemo se ne slagati, ti misli da ja griješim a ja ću misliti da griješiš ti (odnosno vi).

 

Btw. nemaš pojma o filozofiji, no dobro, nisam ni očekivao nekakvu širu kulturu od čovjeka koji misli da je spomenuti KPTM ispravna stvar. NHF i pozdrav!

 

Što ekonomije tiče... Za razliku od tebe koju ekonomiju vjerojatno nije razmatrao dublje od razine pojmovne definicije, ja sam detaljno proučavao popriličan broj knjiga sa popise literature za ekonomske kolegije (jer me to svojevremeno zanimalo / tj. barem dok nisam shvatio o čemu je riječ). Zaključak je ovaj: knjige koje na prvih 200 stranica od cca 450 ukupno objašnjavaju princip integracije monotone funkcije u kartezijevim koordinatama kroz primjer prelaženja mosta preko rijeke, a sve u cilju dobivanja tog (heh, ma gotovo metafizičkog!) omjera ponude i potražnje po jedinici vremena nije me niti najmanje fascinirala. Ili kao što bi jedan moj poznanik to lijepo sažeo: "Nemoj mi prodavati burek".

 

Stoga mi nisu pretjerano interesantne ni kovanice tipa "svi vrijedimo jednako" ili "svi zaslužujemo isto" ili "nisi po ničemu drukčiji" kao nešto što je baš-uber-kewl-e-tako-bi-trebalo-biti. U svojoj osnovi, to su samo out-of-sync parole koje nemaju baš nikakvo uporište u stvarnosti, a samim time nisu ni realno provedive (isprobano u par navrata kroz povijest i nijedanput nije prošlo). Možemo stvari okrenuti i ovako: tko si ti da si uopće daješ za pravo (pa makar i u svojem malom nihilističkom svijetu) donositi sud koliko ja kao pojedinac vrijedim ili koliko me moja individualnost izdvaja od svih ostalih? Ako te doista pere taj neki teži oblik nihilizma uz dodatne elemente egocentrizma (BTW, prilično zanimljiva kombinacija) koji se manifestiraju kao direkna posljedica syndroma canalis carpalis uzrokovanog uslijed malo previše igranja s falusom zbog nesređenih odnosia s roditeljima, e pa onda... Onda mi je jedino žao učenika koji će to svakodnevno morati slušati. Jednako tako žalim svake kune koje ću iz svoje plaće morati odvajati za tvoju.

 

Eto, isto tako, NHF. I možemo slobodno na "ti" (doista nema potrebe za "Vi").

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.4.2011 1:32 (vlad0).
Moj PC  
0 1 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

o moj boze...sutite radije, jer nemate pojma o ekonomiji...i ne razlikujete ushrano poduzetnistvo, gospodarstvo, ekonomiku....kratko receno, sutite jer nemate pojma.

 

kao sto sam vidio, izjavljuje se da sveucilisni profesori imaju po 1000€ place. malo sutra. k tome svi profesori primaju 2 place, jednu od ministarstva (ta je cca 3000kn) a ostatak od fakulteta (ta mozda je 1000€+). asistent ima placu oko 1000€, a svi zaposlenici (ovisno o fakultetu) primaju bozicnicu i uskrsnicu (2500-3000kn svaka). svi voditelji sluzbi na fakultetu imaju 10000+kn placu, tako da profesorska nije sigurno manja.

 

a da ne spominjem multimilijunske projekte koje ti profesori vode.

 

ovo nisu naklapanja, znam iz pouzdanih izvora.

Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

ako si na nesposobnom fakultetu, tko ti je kriv. za place znam jer sam "nehotice" vidio isplatne liste, a k tome da ne pricam da poznajem osoblje fakulteta, od referade preko sluzbi, do profesora i asistenata, s kojima sam dobar i mogu ih pitati takve stvari, ako mi oni samoinicijativno ne kazu. i da znas ekonomija je gospodarstvo, odnosno sustav, a znanost o ekonomiji je ekonomika. cista glupost je to sto ste vi u svojim izjavama poceli sve to svoditi na zakon ponude i potraznje, a kada razumijes makroekonomiju, onda ti je jasno da to nije ni blizu svodjenju na jednostavne modele.ali mora se od neceg jednostavnog poceti s ucenjem

Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Koga poslodavci traže?

Treba Srećka Kovača pitat što misli o svemu ovome...

 

...njemu jedinom vjerujem

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

bolje da si ti tu diplomu podrapas....a nemas {#}

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.4.2011 14:07 (xyan).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

M_dipl. kao što sam ti već rekao, nemoj živjeti u Federaciji Planeta, idealnom komunizmu kakav je u praksi još uvijek nemoguć. Neoboriva je činjenica da ne vrijede svi jednako niti svi zaslužuju jednako. Svatko zaslužuje onoliko koliko se trudi i koliko daje nazad društvu. Jedan liječnik koji je do 30-te svoje godine proveo učeći i spašava tuđe živote zaslužuje više od... i sad sam se zamislio (ovo pišem bez predumišljaja što da napišem) i zaustavio želeći navesti zidara koji zida kuću, ali i bolnicu. Da, zapravo i čistaćica i liječnik i zidar zaslužuju jednako i vrijede jednako, ali nažalost ne u ovom društvu.

 

Ljudi su po prirodi sebični i pohlepni i ma koliko ti imao intelektualaca koji su sposobni i spremni prihvatiti komunističke ideale, toliko nekoliko puta više imaš sirovina koje će sigurno imati veću kontrolu i uspjeti uništiti i svaki pokušaj toga. Intelektualizacijom manjeg dijela stanovništva teško možeš pobijediti prirodu svake vrste na zemlji, a to je individualizacija i borba za opstanak (ako izuzmemo manje grupe). U takvom okruženju privatno vlasništvo je obavezno. Idealan komunizam, idealno socijalno društvo apsolutno jednakih, ne može postojati baš zato što svi neće to prihvatiti i oni koji bi, ne mogu zbog tih.

 

U društvu nejednakih, tj. onih koji nejednako razmišljaju, nemaš izbora nego takav princip prihvatiti. Dok god imaš one koji će ljenčariti da bi bili paraziti na grbači drugih, do tada će sadašnje uređenje biti obavezno. Baš zbog parazita kojima svi mi plaćamo socijalu (ne mislim na one koji to trebaju ili na davanje u solidarnost) nužno je raditi razliku: zašto bi netko tko nije ništa radio, tko nije bio uporan vrijedio jednako kao netko tko je davao maksimum cijelog svog školovanja i rada? - Vidio sam pametne lijenčine, ali i manje inteligentne vrijedne ljude koji su svojim radom postigli i više od prethodno spomenutih. Treba vrednovati postignuća i konkretnu vrijednost koju netko proizvodi. Ne, nismo svi jednaki. - No da krivo ne shvatiš, onog trenutka kad ja dobijem besplatno stan, kruh, struju i gorivo, tada ću vrlo rado svima oko sebe davati svoje proizvode potpuno besplatno.

Moj PC  
7 1 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

odite svi vi u politiku....vidim da imate dovoljno dobre predispozicije za to

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

Vlado priča o informatičkim inovatorima i drugim s razlogom visokoplaćenih stručnjaka, od strane vojske, banaka i drugih kompanija koje su prepoznale da određena osoba može realizirati vrlo vjerojatno ono što je ekonomist zamislio (bankomat kao primjer koji si sam dao). No sasvim je nebitno, dok god se radi o stručnjacima koji zaslužuju debelu platnu listu.

 

Tema je o sasvim drugom paru rukava. Poslodavci u hrvatskoj nemaju novčanih sredstava za inovacije, pa ni potrebe. Ono što traže su sistemski administatori, programeri i slične šljakerske poslove. Ti ljudi niti imaju teške uvjete rada, niti su posebno dobro obrazovani, vještine upravljanja su im nikakve. Stoga, plaća bi im trebala biti u rangu 4000 do prosječne hrvatske, koja iznosi 5500. Ako imaš plaću veću od toga, pomoli se bogu, poljubi zemlju, popij pivo ili bilo koji drugi ritual, jer si lako zamjenjiva roba, i za zavodu za zapošljavanje sigurno postoji još desetak nezaposlenih informatičara koji će TVOJ POSAO RADITI ZA MANJU PLAĆU.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koga poslodavci traže?
Sinatra kaže...

 Ako imaš plaću veću od toga, pomoli se bogu, poljubi zemlju, popij pivo ili bilo koji drugi ritual, jer si lako zamjenjiva roba, i za zavodu za zapošljavanje sigurno postoji još desetak nezaposlenih informatičara koji će TVOJ POSAO RADITI ZA MANJU PLAĆU.

Da ne kazemo koliko ekonomista ima na burzi rada? Ili pak pravnika?

13 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

Nije važno. Jednako su zamjenjivi i vrijedni kao i informatičari.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

ja se slazem sa Sinatrom... informaticari jesu sljakeri... al informaticke sljakere mogu usporedjivat sa nogometom. Primjer barcelona:

Guardiola je ekonomist a messi i ostali su informaticari... da nema informaticara i ekonomist bi propao...ekonomisti upravljaju ono sta su informaticari napravili i njemu olaksali...

 

samo informaticari sami znaju kolko su ulozili u sebe i koliko vride, koliko noci nisu spavali, i koliko dnevno bulje u monitor... koliko subota su izgubili u mracnoj sobici...

 

informaticare jedan ekonomicar nece nikad razumit, pa ne vidim zasto se trudit...

danas je ocito razumno dat 3-4k placu coviku koji ti omogucuje da ti je posao 90% laksi i brzi, i zbog kojega ti kad udjes u svoj BMW i posaljes email u japan si siguran da ce ga ovaj dobit, u suprotnom bi morao otputovat osobno tamo... ili mozda HRVATSKOM POSTOM :-D

Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

Meni je posao olakšao Microsoft, odnosno njihovi softverski inžinjeri, za koje ne sumnjam da su adekvatno plaćeni.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
Sinatra kaže...

Meni je posao olakšao Microsoft, odnosno njihovi softverski inžinjeri, za koje ne sumnjam da su adekvatno plaćeni.

 cime potvrdjujes da bi informaticari tribali bit dobro placeni... tj. svi samo ne hrvatski informaticari.... c c c c... nimalo domoljubno...

15 godina
offline
Re: Koga poslodavci traže?
Sinatra kaže...

Meni je posao olakšao Microsoft, odnosno njihovi softverski inžinjeri, za koje ne sumnjam da su adekvatno plaćeni.

Ko ti je implementirao mrezu? Podesio AD? Digao exchange, tko ti radi backup i osigurava da ti to sve skupa radi? Jel ti M$ digao program za knjigovodstvo? SAP? Oracle? 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
Abomb kaže...
Sinatra kaže...

Meni je posao olakšao Microsoft, odnosno njihovi softverski inžinjeri, za koje ne sumnjam da su adekvatno plaćeni.

 cime potvrdjujes da bi informaticari tribali bit dobro placeni... tj. svi samo ne hrvatski informaticari.... c c c c... nimalo domoljubno...

Sinatra zapravo profesionalno trola u svakoj temi do sada s redovito iznimno radikalnim stavovima i idejama koji redovito provociraju. Ne hraniti.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
tnakir kaže...
Sinatra kaže...

Meni je posao olakšao Microsoft, odnosno njihovi softverski inžinjeri, za koje ne sumnjam da su adekvatno plaćeni.

Ko ti je implementirao mrezu? Podesio AD? Digao exchange, tko ti radi backup i osigurava da ti to sve skupa radi? Jel ti M$ digao program za knjigovodstvo? SAP? Oracle? 

 

To rade prosječno plaćeni informatičari, jer je uobičajeno i lako dostupno znanje na tržištu rada. To je posao "by the book", znači nema kreativnosti i inovativnosti da bi se trebalo dodatno platiti.

 

Mislim, problem je da informatičari misle da bi im visoka plaća trebala kapnuti s neba čim završe školu. Firme nisu dobrotvorne ustanove i plaće nisu na poklon, već se trebaju zaslužiti. Nitko je ne zaslužuje bivanjem u jednoj struci.

Želiš se dokazati kao informatičar za veću plaću, odlično. Napravi mi koncept projekta koji bi mi trebao uštediti novce ili vrijeme ili privući nove klijente. Ako mi se svidi, dobiti ćeš novčana sredstva za njegovu realizaciju. Ako uspije ostvariti postavljene ciljeve, odlično, upravo si zaradio veću plaću. Ne uspije, hvala, nesposoban si i šljakaj na održavanju, za što sam te i zaposlio.

13 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

decko, kako da sudim o tvojoj sposobnosti kad kazes ekonomicar

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
naxeem kaže...
Abomb kaže...
Sinatra kaže...

Meni je posao olakšao Microsoft, odnosno njihovi softverski inžinjeri, za koje ne sumnjam da su adekvatno plaćeni.

 cime potvrdjujes da bi informaticari tribali bit dobro placeni... tj. svi samo ne hrvatski informaticari.... c c c c... nimalo domoljubno...

Sinatra zapravo profesionalno trola u svakoj temi do sada s redovito iznimno radikalnim stavovima i idejama koji redovito provociraju. Ne hraniti.

Inače da {#}, ali u ovoj temi se slažem s njim. Kreativce koji stvaraju nove vrijednosti treba platiti ekstra, ostale treba samo platiti pošteno.

 

13 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

a one koji osmisljavaju i poboljsavaju cjelokupni sistem, da i vi informaticari mozete raditi, one koji vam predvidjaju poslovnu buducnost, da se znate prilagoditi, one ne treba ?!? XD

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koga poslodavci traže?
DigiMagic kaže...
naxeem kaže...

Sinatra zapravo profesionalno trola u svakoj temi do sada s redovito iznimno radikalnim stavovima i idejama koji redovito provociraju. Ne hraniti.

Inače da {#}, ali u ovoj temi se slažem s njim. Kreativce koji stvaraju nove vrijednosti treba platiti ekstra, ostale treba samo platiti pošteno.

 

EDIT :

 

NVM, zaboravi što sam napisao. To je isto kao i politika, svatko vidi svoj posao kao najbitniji i misli da ono što on radi da pomiće cijeli svijet ( u ovom slučaju firmu). Iskreno neda mi se više, isto kao i lupanje glavom u zid, previše mi oduzima vremena, na kraju nebudem napravio ništa, a glava me bude svejedno boljela.

 

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.4.2011 13:06 (dado2202).
13 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

o isuse boze....pa to ovisi o poslovnim prilikama, koliko je tko placen. pa informaticar, programer osigurava samo alat za koristenje, i za to je placen. nekolicina ekonomista (ovo ostalo su biznismeni) bavi se funkcioniranjem gospodarstva...di bi svi bili bez rohatinskog i slicnog drustva?!? ajde?!? u kratonskim kutijama, eto gdje, a tada mi informaticar ne sluzi nicemu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?

@M_dipl.

Apsolutna horizontalna hijerarhija društva koju toliko idealiziraš je konstrukt koji je direktno u suprotnosti sa samom prirodom čovjeka, pa čak i Prirode same. Kroz evolucijske procese nagrađuju se isključivo grupe jedinki koje su bolje, brže, jače, inteligentnije ili jednostavno imaju kozmičku sreću da imaju pristup dovoljnoj količini potrebnih resursa za opstanak i napredak. Ostatak genetskih harmonika kroz vrijeme istitra u nultu amplitudu statističke mogućnosti pojavljivanja. OK, priznajem da društvena uređenja koja trenutno poznajemo (i prihvaćamo) nisu idealne preslike tih prirodnih procesa... U našem uređenju postoje mnogobrojni fail-safe mehanizmi koji pružaju određeno horizontalno "utočište" ljudima (a pritom mislim na ideje poput "socijalne osjetljivosti", "religije", "pravosudnog sustava" itd.) koji za cilj imaju balansiranje te ljudske konstrukcije prirodnog uređenja.

 

Ipak, da je takav sustav zapravo u svojoj naravi prilično krhak vrlo se lako vidi u mnogobrojnim primjerima u kojima su ljudi stavljeni u situacije gdje priroda automatski gasi njihovu višu svijest i pojačava instiktivne reflekse (borba za vlastiti vlastiti opstanak nauštrub drugih bi bio najočitiji primjer). Činjenica je da je to ipak najbolje što smo kao društvo trenutno u stanju smisliti, a da funkcionira dovoljno dobro i u praksi. Tako postavljeni balans zasad zadovoljava temeljnu potrebu - rast i razvoj. Potpuno horizontalni sustav bi uništio i najmanju mogućnost za bilo kakvim napretkom i stoga je nemoguće da će tako nešto ikada zaživjeti.

 

Ne isključujem (realnu) mogućnost da se u nekoj dalekoj budućnosti stvari promijene za neki ogroman faktor X prema jednoj ili drugoj osnovici, ali šanse da se tako nešto dogodi za našeg životnog vijeka su mozerno male. Stoga ne smatram pretjerano produktivnim gubiti vrijeme na "što bi bilo kad bi bilo" nijekanja trenutnih prostorno-vremenskih koordinata na kojima se nalazim. Postoje i puno pametnije stvari kojima se mogu baviti u svom malom i beznačajnom životu (eto, da te malo parafraziram).

 

A tebi, zajedno sa tvojim stavovima i pogledima na svijet, mogu jedino zaželjeti puno sreće (EDIT: i da ne istitraš prebrzo)! {#}

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.4.2011 13:24 (vlad0).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
vlad0 kaže...

@M_dipl.

Apsolutna horizontalna hijerarhija društva koju toliko idealiziraš je konstrukt koji je direktno u suprotnosti sa samom prirodom čovjeka, pa čak i Prirode same. Kroz evolucijske procese nagrađuju se isključivo grupe jedinki koje su bolje, brže, jače, inteligentnije ili jednostavno imaju kozmičku sreću da imaju pristup dovoljnoj količini potrebnih resursa za opstanak i napredak. Ostatak genetskih harmonika kroz vrijeme istitra u nultu amplitudu statističke mogućnosti pojavljivanja. OK, priznajem da društvena uređenja koja trenutno poznajemo (i prihvaćamo) nisu idealne preslike tih prirodnih procesa... U našem uređenju postoje mnogobrojni fail-safe mehanizmi koji pružaju određeno horizontalno "utočište" ljudima (a pritom mislim na ideje poput "socijalne osjetljivosti", "religije", "pravosudnog sustava" itd.) koji za cilj imaju balansiranje te ljudske konstrukcije prirodnog uređenja.

 

Ipak, da je takav sustav zapravo u svojoj naravi prilično krhak vrlo se lako vidi u mnogobrojnim primjerima u kojima su ljudi stavljeni u situacije gdje priroda automatski gasi njihovu višu svijest i pojačava instiktivne reflekse (borba za vlastiti vlastiti opstanak nauštrub drugih bi bio najočitiji primjer). Činjenica je da je to ipak najbolje što smo kao društvo trenutno u stanju smisliti, a da funkcionira dovoljno dobro i u praksi. Tako postavljeni balans zasad zadovoljava temeljnu potrebu - rast i razvoj. Potpuno horizontalni sustav bi uništio i najmanju mogućnost za bilo kakvim napretkom i stoga je nemoguće da će tako nešto ikada zaživjeti.

 

Ne isključujem (realnu) mogućnost da se u nekoj dalekoj budućnosti stvari promijene za neki ogroman faktor X prema jednoj ili drugoj osnovici, ali šanse da se tako nešto dogodi za našeg životnog vijeka su mozerno male. Stoga ne smatram pretjerano produktivnim gubiti vrijeme na "što bi bilo kad bi bilo" nijekanja trenutnih prostorno-vremenskih koordinata na kojima se nalazim. Postoje i puno pametnije stvari kojima se mogu baviti u svom malom i beznačajnom životu (eto, da te malo parafraziram).

 

A tebi, zajedno sa tvojim stavovima i pogledima na svijet, mogu jedino zaželjeti puno sreće (EDIT: i da ne istitraš prebrzo)! {#}

predobro si napisao, dobar ti je taj filozofski stil :D

15 godina
offline
Koga poslodavci traže?

*ebala vas filozofija.

 
4 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?

M.dipl, radi se o praktičnosti i realnom pogledu na sadašnji svijet. Ti sebi možeš priuštiti razmišljanje na način na koji to činiš, ali tom idealizmu jednostavno nema mjesta u praktičnom preživljavanju u društvu. Ti se obrazuješ za doktora filozofije i tvoja bit je razmišljanje i učenje drugih ovim idealima, a za to ćeš biti plaćen onoliko koliko ti ostali građani, poput Vlade i mene za to mogu dati. Vlad0 nema tu priliku, jer se njegovo preživljavanje svodi na proizvodnju i stvaranje trgovinskih vrijednosti ovog društva, s kojima će platiti svoje i tvoje preživljavanje. Iako, nažalost, to nije slučaj s profesorskim kadrom, država se razbacuje novcem koji otima građanima (poreznim obveznicima) i potrebno je proizvoditi više i zarađivati što više da bi se preživjelo. S obzirom da tvoje ideje još nisu aplicirane u živi svijet, u međuvremenu dok ne budu, nečija zarada mjeri se po radu koji netko obavlja i s kojim proizvodi, uloženo/dobiveno, pa je sasvim logično što članovi IT sektora negoduju što se u Hrvatskoj laže o stanju na tržištu, što se visokostručna zanimanja redovito obezvrijeđuju i što prijete i većim odlaskom nego što se dešava.

 

Problem IT-a nije u tome što IT-ovci žele veće plaće, nego što se u ovdašnjem društvu ustalila praksa da kvaliteta nije bitna, da se mora živjeti od danas do sutra i da je pozitivno izrabiti, prevariti i opljačkati s obzirom da elementi države poput pravosuđa ne funkcioniraju i od njih nema straha.

To se u IT-u manifestira kao softver za državu naplaćen 500% stvarne vrijednosti funkcionalnog rješenja, a koji (ne)funkcionira kao 10% kvalitetnog proizvoda. Tvrtke koje proizvode softver/softversku uslugu trude se ulagati minimalno koliko je potrebno da se proizvodi završe i prodaju u minimalnom stanju koje je moguće podvaliti kupcu. Kad kupac shvati da je preplatio smeće, već je kasno i mora tražiti drugu tvrtku koja napravi isto, pa ...

 

Neki poslodavci još radikalnije koriste disfunkcionalnu državu i tržište pa se visokostručna i kvalitetna radna snaga (kao i nekvalitetna) zapošljavaju bez plaće koliko maksimalno dugo mogu prije veće opasnosti, a potom se firme zatvaraju, otvaraju nove s ukradenim novcem i sl. Na kraju uspijevaju rijetki pošteni (rijetki, najčešće oni koje direktno ili indirektno plaćaju pojedinci/firme iz uređenih država), većina radi kao stado za preživjeti, mnogi jedva preživljavaju, a tek poneki "ekonomisti" koji nisu sigurni što je komutativnost, inflacija, izvoz i sl. uspijevaju jer "poznaju ljude".

 

Uopće se ne radi o problemima IT-a globalno, već samo u ovoj banana republici. Nije u opasnosti IT-ovac koji zna, jer će kad voda dođe do grla skupiti kovčege i otići iz zemlje trećeg svijeta, a onda će već biti kasno za Hrvatsku, kad odu svi VSS inženjeri informatičari, kemičari, građevinari i strojari, pa kad će ostati samo 2000 ekonomista godišnje sumnjive kvalitete diplome, 1000 pravnika godišnje bez pravosuđa i 500 profesora bez poreznih obveznika koji će im stvarati plaće, kao i liječnicima (od kojih će dobri također otići) koji će moći liječiti samo sirotinju od bolesti zbog života u vlažnim zemunicama. Otići će usput i lingvisti, matematičari, fizičari pa čak i filozofi, a ostate će tri milijuna nisko-obrazovanih i par tisuća političara i državnih činovnika koji će se po brdima Zagore skrivati od Interpola i MMF-a. Na kraju će se Hrvatska pretvoriti u zemlju koja je izvor jeftine NKV radne snage za opsluživanje stranih i domaćih hotela, gradilišta, rudnika...

 

Ne, nemam nimalo optimistično mišljenje o budućnosti :P

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.4.2011 17:21 (naxeem).
Moj PC  
4 1 hvala 2
14 godina
offline
Koga poslodavci traže?

Prema mojem skromnom mišljenju administracija ove države napravila je sebi dobar brlog i udara raznorazne poreze na sve živo i mrtvo u Hrvatskoj. Zato i jesu takve plaće.

Dovoljno je pogledati platne razrede i porezna opterećenja, pa ne znam tko se može odlučiti na takav samoubilački potez da povećava plaće, ako i na ovaj način tvrtke jedva posluju i isplaćuju plaće zaposlenicima. Raznorazni famozni zakoni o E-trgovini, carini,... stvaraju samo probleme onima koji žele raditi, a o kojoj konkurentnosti u ovom dijelu Europe možemo pričati? Drugim riječima živimo u nekom čudnom  kapitalizmu (i to onaj najgori), a istovremeno političari na vlasti pomoću državnih tvrtki i raznoraznih "odabranih" kontroliraju pojedina interesna područja (samoupravljanje).

Koliko je samo obrtnika propalo zbog neplaćanja države?  U Hrvatskoj se definitivno od svoga rada ne može pristojno živjeti-barem ne većina stanovništva-a mnogi slučajevi iz svakodnevnice pokazali su bogaćenja neradnika. Jedino rješenje je dolazak na vlast one opcije koja će poticati proizvodnju i porezno rasteretiti plaće. Ali jednostavno takva opcija zasad nije vidljiva, jer svatko ima svoju računicu. Isto tako glupost je kad se ovdje na forumu pokušava progurati teza o nekakvoj jednakosti plaća. Prava država ima značajke da svaki njezin stanovnik može od svojega rada normalno živjeti, a ne preživljavati. Pa nisu valjda pučke kuhinje nekakav domet našeg društva!

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
naxeem kaže...

M.dipl, radi se o praktičnosti i realnom pogledu na sadašnji svijet. Ti sebi možeš priuštiti razmišljanje na način na koji to činiš, ali tom idealizmu jednostavno nema mjesta u praktičnom preživljavanju u društvu. Ti se obrazuješ za doktora filozofije i tvoja bit je razmišljanje i učenje drugih ovim idealima, a za to ćeš biti plaćen onoliko koliko ti ostali građani, poput Vlade i mene za to mogu dati. Vlad0 nema tu priliku, jer se njegovo preživljavanje svodi na proizvodnju i stvaranje trgovinskih vrijednosti ovog društva, s kojima će platiti svoje i tvoje preživljavanje. Iako, nažalost, to nije slučaj s profesorskim kadrom, država se razbacuje novcem koji otima građanima (poreznim obveznicima) i potrebno je proizvoditi više i zarađivati što više da bi se preživjelo. S obzirom da tvoje ideje još nisu aplicirane u živi svijet, u međuvremenu dok ne budu, nečija zarada mjeri se po radu koji netko obavlja i s kojim proizvodi, uloženo/dobiveno, pa je sasvim logično što članovi IT sektora negoduju što se u Hrvatskoj laže o stanju na tržištu, što se visokostručna zanimanja redovito obezvrijeđuju i što prijete i većim odlaskom nego što se dešava.

 

Problem IT-a nije u tome što IT-ovci žele veće plaće, nego što se u ovdašnjem društvu ustalila praksa da kvaliteta nije bitna, da se mora živjeti od danas do sutra i da je pozitivno izrabiti, prevariti i opljačkati s obzirom da elementi države poput pravosuđa ne funkcioniraju i od njih nema straha.

To se u IT-u manifestira kao softver za državu naplaćen 500% stvarne vrijednosti funkcionalnog rješenja, a koji (ne)funkcionira kao 10% kvalitetnog proizvoda. Tvrtke koje proizvode softver/softversku uslugu trude se ulagati minimalno koliko je potrebno da se proizvodi završe i prodaju u minimalnom stanju koje je moguće podvaliti kupcu. Kad kupac shvati da je preplatio smeće, već je kasno i mora tražiti drugu tvrtku koja napravi isto, pa ...

 

Neki poslodavci još radikalnije koriste disfunkcionalnu državu i tržište pa se visokostručna i kvalitetna radna snaga (kao i nekvalitetna) zapošljavaju bez plaće koliko maksimalno dugo mogu prije veće opasnosti, a potom se firme zatvaraju, otvaraju nove s ukradenim novcem i sl. Na kraju uspijevaju rijetki pošteni (rijetki, najčešće oni koje direktno ili indirektno plaćaju pojedinci/firme iz uređenih država), većina radi kao stado za preživjeti, mnogi jedva preživljavaju, a tek poneki "ekonomisti" koji nisu sigurni što je komutativnost, inflacija, izvoz i sl. uspijevaju jer "poznaju ljude".

 

Uopće se ne radi o problemima IT-a globalno, već samo u ovoj banana republici. Nije u opasnosti IT-ovac koji zna, jer će kad voda dođe do grla skupiti kovčege i otići iz zemlje trećeg svijeta, a onda će već biti kasno za Hrvatsku, kad odu svi VSS inženjeri informatičari, kemičari, građevinari i strojari, pa kad će ostati samo 2000 ekonomista godišnje sumnjive kvalitete diplome, 1000 pravnika godišnje bez pravosuđa i 500 profesora bez poreznih obveznika koji će im stvarati plaće, kao i liječnicima (od kojih će dobri također otići) koji će moći liječiti samo sirotinju od bolesti zbog života u vlažnim zemunicama. Otići će usput i lingvisti, matematičari, fizičari pa čak i filozofi, a ostate će tri milijuna nisko-obrazovanih i par tisuća političara i državnih činovnika koji će se po brdima Zagore skrivati od Interpola i MMF-a. Na kraju će se Hrvatska pretvoriti u zemlju koja je izvor jeftine NKV radne snage za opsluživanje stranih i domaćih hotela, gradilišta, rudnika...

 

Ne, nemam nimalo optimistično mišljenje o budućnosti :P

 

 

samo ti vrijedis, a svi su drugi tudumi, jel tako? samo računalana struka vrijedi, informaticka, a sve su ostale Q?!? jel tako? barem se to iscitava iz tvoje disertacije

 

na ovo se pozivam. da te uputim, pitanje je kolike je kvalitete diploma FER-a, koji je trenutno na 25% programa MIT-a, dok je samo prije 20-30g bio na 125%, i profesori sa MIT-a i VT-a su dolazili slusati predavanja na FER....

a s druge strane imao sam cast da mi predaje pokojni profesor Puljic, koji je samo tako oprao "face" sa Harvarda, koji su ultra mega cool popularni profesori u americi. i jos sam k tome imao 5 kod njega.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.4.2011 19:25 (xyan).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
xyan kaže...
naxeem kaže...
...

 

samo ti vrijedis, a svi su drugi tudumi, jel tako? samo računalana struka vrijedi, informaticka, a sve su ostale Q?!? jel tako? barem se to iscitava iz tvoje disertacije

Nisam ti ja kriv što ne znaš čitati.

13 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

. evo ti edit

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

isuse bože kako vam se da???

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice