Koga poslodavci traže?

poruka: 120
|
čitano: 186.214
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koga poslodavci traže?".
13 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

uvijek {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

Ja samo ne razumijem kako jedan filozof može izjednačavati umni rad i fizički rad. Ako nitko drugi, onda bi barem filozofi trebali cijeniti um naspram fizičke snage.

 
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

ma bolje se ne raspravljat s njima, jer zasute kad im izneses cinjenice, ili ti stisne TD jer nema argumente, samo zna laprdati svoju pjesmu

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Koga poslodavci traže?

Kad vidim post od ove spodobe "Sinatra", odmah znam da bez čitanja mogu dati thumb down {#}

 

 

P.S. Molim vas ekonomiste, da idućih 10 različitih problema vezanih uz informatiku, riješite sami bez pomoći ikoga drugog, osim vašeg računala. Ako to uspijete, svaka vam čast. Pošto sam siguran da to nećete uspijeti, nadam se da će oni koji i pokušaju, više cijeniti informatičare.

 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

da, decko, teorije zavjere. koji ce ti privatnik ekonomskom fakultetu zagreb financirati mjesecne place?!? doli fakultet sam, od svojih primanja. govoris gluposti. privatni fakultet je druga stvar, a opet ako firme outsourcingom traze ljude za projekt, odnosno prolongiraju projekt katedri da ga obavi za njih, nije to privatno financiranje fakulteta. taj isti projekt mogao je dobiti netko drugi, ali fakultet je pobjedio na natjecaju, i samo mali dio od tog projekta ide fakultetu. uopce nije bitna rasprava. bzvz je.

 

primjer firme koja ne trazi ljude van firme da im rjesavaju projekte je ericsson nikola tesla. za manje pare, te iste projekte rade zaposlenici.

 

a stari moj, tko ti je kriv. ako si zelio imati para, trebao si odabrati neki drugi fax, i pljunuti u ruke. a ne da sad tu kukas. i svi na zagrebackom Ff zive boemski i kukaju te prosvjeduju. najlakse je kritizirati i filozofirati

 

i neki profesori i docenti, vise odnose nego pridonose znanosti, ali stvarno. i dobar mu je stav. vecina njih jako neozbiljno shvaca svoj posao, i tako se odnosi prema njemu

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.4.2011 21:52 (xyan).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?

M_dipl. nisam rekao da ne pridonose (ta i sam sam dugo razmišljao o tom poslu), već sam čak rekao i da se nažalost ne cijene dovoljno od strane države. Ono što sam konkretno rekao je da profesori ne stvaraju proizvod kao proizvodne djelatnosti, misleći pritom na programere-šljakere, građevinare-šljakere, kemičare-šljakere, strojare šljakere koji kao proizvod imaju softver, zgrade, deterdžente i eksplozive, efikasnije motore. Također sam rekao da je razlika između profesora i informatičara u tome tko koga i kako plaća: prve plaćaju drugi, jer svi koji rade za državu, plaćeni su od građana koji su porezni obveznici (ako pojednostavnimo situaciju i zanemarimo privatne izvore fakulteta).

 

xyan, ne znam niti me zanima FER-ov bolonjski program, ali osim što je sadržaj kolegija na ekonomiji lakši, nevjerojatno su mi sumnjive te količine diplomanata koji u praksi ništa ne znaju. Takvih ima i na drugim mjestima, ali bitno manje. A javna je tajna da tko ne zna što bi, upiše ekonomiju i prođe. Naravno, možda to nije slučaj i ja to sanjam, ali san je k'o java. Ne znam što znači "oprati face", ali nije ni bitno. Možda si student ekonomije pa imaš 125% nečijeg tuđeg programa? Satnice? I koji je to tko dolazio slušati što na FER? ROFL?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

to znaci posramiti ih na njihovom podrucju za koje slove ti isti kao neprikosnoveni, eto to znaci oprati. tko ti daje za pravo izrugivati se iz drugih?

ne jamcim za sve, daleko od toga, slazem se. ali jamcim za sebe i za svoje kolege, koji nisu na smjeru poslovna ekonomija. ako nismo naucili, barem smo dobili dobre temelje da dalje ucimo, ali prije bih rekao ovo prvo.

 

p.s. drag si mi, ali u zadnje vrijeme izgleda ko da te muci zatvor. postoji lijek za to, donat mg, a ne www.bug.hr/forum. to nije lijek {#}

 

 i da se osvrnem na taj teski fer. na prvoj godini, najbolji prijatelj mi je dao kolokvije iz osnova elektrotehnike iz zafrkancije da vidi ocu li ista rjesiti. e pa toliko je tezak da sam sa srednjskolskim znanjem rjesio 100%. mozda sam pogrjesio fax, al uvijek stignem jos jedan upisati XD

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.4.2011 22:17 (xyan).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

da nije ove zadnje recenice dobio bi {#} ovako ces dobiti znas sta. i ako ti nije do intelektualnog vlasnistva odi u rusiju, oni ga ionako ne priznaju. kao i kinezi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
M_dipl. kaže...

Pa ja ovdje argumentiram u korist jednakih plaća, argumentiram u korist normalnog života i "ne-imanja" basnoslovnih količina novca. Priznajem da sam specifičan slučaj tu, jer rijetki imaju toliko nonšalantni odnos sa novcem kao ja, ali mislim da su mi stavovi na mjestu. Primjerice, namjeravam se odreći bilo kakvih honorara od budućih publikacija, jer smatram da je intelektualno vlasništvo pi_darija. To sigurno ne bih napravio da mi je novac toliko važan. Ne kukam ovdje ja, nego IT-ovci!

 

I ne, nije najlakše filozofirati i kritizirati, tj. jest ako to radiš bezveze. Za ispravno filozofiranje i kritiziranje potrebno je mnogo mnogo talenta i truda. No pitam se, zašto ja uopće više s tobom raspravljam?

 

po meni, tvoj stav je da ne cijenis ljude za njihov trud...te je anarhisticki... kad bi stvarno bilo onako kao to hoces, svijet niti ne bi imao profesora, nebi imao znanstvenika, i vjerojatno bi jos bija u srednjem dobu, jel niko se nebi trudija,jel niko nebi cijenija njihov rad... svi bi sadili kumpire za sebe, pametni ljudi bi se opijali, a sportasi drogirali... jel koga briga? svi smo jednaki.... zasto bi iko radija vise kad mu nema koristi?

 

ljudi se trude jel zele vise, zele bolje... zele iskoristit maksimum od onoga sta im se nudi.... a kako bi to uspili triba im novac, ona stvar sta moze sve to omogucit...

 

neki kazu da nije sve u novcu! mozda nije, al onih 95% je za mene sasvin dovoljno...

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?

Abomb, ideja o besklasnom društvu i jednakosti po vlasništvu nije loša, idealna je, ali nemoguća u situaciji u kojoj resursi nisu neograničeno dostupni. M_dipl. ima odlične ideje i ja se slažem da zvuče fenomenalno, ali nisu moguće. Ne rade svi ljudi jednako (mnogi su lijenčine), nisu svi jednako sposobni (ne mislim na bolesti, nego na rezultat neulaganja u sebe i nerada) i iz toga proizlazi da ne zaslužuju svi isto.

I ne, uopće ne podržavam amerikanizaciju u kojoj je rad postao 15-satna aktivnost, u kojoj je socijalna država skoro nepostojeća i u kojoj je život jednostavno prebrz. Samo kažem da je sustav zasluga i nagrada najprirodniji i najpošteniji, jer rijetki će dopustiti da netko drugi od njih pravi majmune (konkretno da osoba A radi kao konj, a osobe B i C ne rade ništa i paraziti su na račun osobe A), što nije rijedak slučaj danas. Svaki višak u državnoj upravi, svaki lažni branitelj, svaki lažni invalid, svaki zaposlenik države koji radni dan provodi na špici, parazit je društva i zbog takvih je besklasno i ravnopravno savršeno socijalno društvo za sada (nažalost) nemoguće.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?

M_dipl., ne da mi se quotati tvoj savršeno dugačak tekst (s naglaskom na "savršeno dugačak", a ne na "savršen"). ;] Umjesto toga ću podvući crtu i jednostavno reći kako mislim da zapravo sve možemo u konačnici svesti na problem(e) perspektive(a). Način na koji si ti naučio prilaziti takvim promatranjima je isključivo kroz idejne modele koji se zasnivaju na nekoj vrsti iskustvenih spoznaja i / ili logičkih promišljanja. Međutim, tu postoji nekoliko problema. Prvi je taj da su zaključci koji proizlaze iz iskustva u najvećem broju slučajeva isključivo primjenjivi samo na zatvorene sustave u točno određenim uvjetima. Drugi problem je taj što su i takvi zaključci u svojoj osnovi zasnovani na svojevrsnim logičkim procesima (izvođenje zaključaka u pozadini). A ako se pitaš zbog čega to predstavlja problem, ciljam na to da se već i kroz vrlo jednostavne primjere može pokazati da su takvi procesi prilično "ranjivi" kad je riječ istinitosti donesenih zaključaka. Neki zaključak može biti u potpunosti logički ispravan, a istovremeno apsolutno neistinit. Treći problem koji se često pojavljuje je unošenje vlastitih osjećaja i stavova prilikom razmatranja nekog problema i predlaganja riješenja, bez obzira radilo se o iskustvenim opažanjima (npr. nesvjesno zanemarivanje nepoželjnih faktora kod opažanja) ili logičkim konstrukcijama (npr. pogreške nastale prilikom definiranja premisa). Ofkors, postoje još mnogobrojne nesavršenosti kod takvih sagledavanja i promišljanja, ali ove bi možda izdvojio kao glavne.

 

To su ujedno i neki od glavnih razloga zbog čega stručnjaci koji su primarno orijentirani na prirodoslovno-matematičke i tehničke znanosti zaključke ekipe iz Filozofi & Co.(R) u pravilu smatraju tek vrlo bazičnim pokušajima opisivanja svijeta i pojava u njemu. Netko tko je naučio prirodne i društvene pojave promatrati kao funkcije, matrice, kovalentne veze, rezultantne sile ili bilo koje druge matematičke, kemijske, filičke i dr. objekte gleda svijet potpuno drugačijim očima. Primjer koji mi trenutno pada na pamet je list kojeg je vjetar odvojio s grane i koji kreće put zemlje. Promatrajući što se događa, filozof bi vjerojatno primjetio kako "Zeleni list otpuhnut vjetrom je pao na zemlju." te potom potegao pitanja esencije života, smrti i postojanja, dok bi fizičar ustvrdio kako "Zeleni spektar svjetlosti odbijen od lista dopušta nam da zabilježimo putanju lista kojom se on kreće u vremenu i na temelju toga izračunamo sile i momente koje su djelovale na list prije, tijekom i nakon pada te pokažemo kako je zbog djelovanja bočnih sila (nastalih kao posljedica različitih tlakova unutar pojedinih dijelova sustava, a uslijed temperaturne razlike etera) i gravitacijskih sila između referentnih masa (lista i Zemlje), na list djelovala rezultantna sila uzokovajući promjenu potencijalne i kinetičke energije, a time i ukupne količine gibanja što se konačnici manifestiralo kao ubrzano gibanje po paraboli ukupne duljine s i zakrivljenosti a u trajanju od T sekundi. Gibanje je prekinuto neelastičnim sudarom masa pri čemu je predana energija u potpunosti jednaka uloženom radu i u ovom slučaju iznosi W.", nakon čega bi se fizičar zahvalio kolegi matematičaru što mu je pripremio matematičke alate s kojima može precizno iskazati opaženo, a programer bi njihov fizikalni i matematički model protvorio u računalnu simulaciju kako bi mogli jednostavnije i brže promatrati što bi se događalo s listom u slučaju ako se neki od spomenutih parametara iznenada promijeni. Uz pokoju pivicu nakon nekog vremena bi kao slučajno definirali čak i funkciju koja pomoću padajućeg lista ispisuje tekst "Filozofi_pojma_nemaju". ;] Malo se šalim, naravno, ali mislim da sam uspio pogoditi slikovitu bit razlika u razmišljanjima. Što je ujedno i razlog zbog čega se ti i ja nećemo moći složiti oko ničega. :]

 

P.S.

Nadodao bih još samo kako to što neke pojave još uvijek danas ne znamo prezentirati na taj način nikako ne znači da u budućnosti nećemo. Smatram kako je samo pitanje vremena kada ćemo spoznati fascinantan jezik matematičkih, fizikalnih, kemijskih i drugih procesa koji opisuju, danas još uvijek apstraktne, ideje poput primjerice "ideje" same. Ljudski osjećaji, politička uređenja, evolucija, mašta, spoznaja sebe, kao i bilo što drugo što egzistira u ovoj našoj stvarnosti stoje na čvrstim temeljima istanim od finih niti te svemirske istine koja samo čeka da ju definiramo u njenoj punoj veličini. Žao mi je (uvjetno govoreći) jedino što ću to propustiti.

 

P.S.S.

Otišli smo u offtopic nenormalno, ali kako i pojedini moderatori aktivno sudjeluju u spravljanju te kupus-salati valjda je onda OK... ;]

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.4.2011 11:31 (vlad0).
Moj PC  
3 0 hvala 4
15 godina
offline
Koga poslodavci traže?

Boze je ga kenjate

 
5 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

Prepucavaju se sa dečkom koji nema pojma kako svijet funkcionira.

 

Pričekaj par godina dok završi faks i nabije koju godinu radnog staža.

 

Brzo će mu doć iz guzice u glavu.

 

Do tada nema smisla s njim raspravljati.

Popusti i svladaj. Savini se i budi uspravan. Isprazni se i budi pun. Istroši se i budi nov. Budi cjelovit i sve će ti stvari doći.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koga poslodavci traže?

@ Naxeem - što je programer? Za mene on i jest code moneky.

 

Ako on radi ER /UML / activity / flow i slične to već ulazi u domenu arhitetkta / dizajnera.

 

Ako na to sve ide i gant / CPM / WBS / dekompozicijski to je menadžment.

 

 

Mislim danas vjerojatno i na srednjoj medicinskoj imaš tečaj informatike... Valjda bih uspio i svoju papigu natjerati da završi vikend-tečaj za programera. Codey monkeyja imaš na bacanje.  Stavi se u cipele poslodavce - zašto bih plaćao nekoga 1000 € (x1.75 bruto) ako mogu 500 € netto. To što će se njegov program vrtiti 0.075 sek duže. Oh well... Ostala mi je u sijećanju predobra izjava od J.  Atwooda - Algorithms are for people who don't know how to buy RAM.

 

A i to koliko sami code monkeyji kodiraju... Nedugo sam se prvi puta ozbiljnije susreo sa VS10 i prvo pitanje mi je bilo - Aaaaa di se tu piše kod? To je slaganje Lego kockica sa tu i tamo kojom kontrolom napisanom. Da ne pričam da kada sam išao pisati VB kod da sam napisao skriptu iz glave pri prvom dodiru sa jezikom. Sa auto-completeom, poznavanjem engleskog i osnovnim znanjem OO paradigme i majmum može napisati nešto jednostavno.

Mogu se složiti da je pain in the ass low-lvl kodiranje, ali na visokoj razini to je... Pa upravo, slaganje kockica. Pogledaj samo onaj topic o Wordpressu gdje je ispalo da svako tko zna instalirati neki gotov blog je web developer. To što u životu nije vidio PHP ili SQL, a CSS radi preko DWa, a omanji detaljčić...

 

Suma summare - kakvo znanje mora posjedovati netko da postane programer?

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
16 godina
offline
Re: Koga poslodavci traže?
Bukva kaže...
Suma summare - kakvo znanje mora posjedovati netko da postane programer?

Isto kao i bilo tko za neko drugo, bez učenja i prakse ne može biti ništa. Isto kao i ekonomist, seljak, menadžer...

 

I'll f*ck you till' you love me! - Mike Tyson
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
Vash kaže...

Prepucavaju se sa dečkom koji nema pojma kako svijet funkcionira.

 

Pričekaj par godina dok završi faks i nabije koju godinu radnog staža.

 

Brzo će mu doć iz guzice u glavu.

 

Do tada nema smisla s njim raspravljati.

Na koga misliš? M_dipl. zna o čemu priča, nije "neki bezveznjak", ali ima svoje gledište i razloge za tako apstraktno razmišljanje. Nije pak rekao ništa pogrešno, ali tematski neprikladno da.

Bukva kaže...

@ Naxeem - što je programer? Za mene on i jest code moneky.

 

Ako on radi ER /UML / activity / flow i slične to već ulazi u domenu arhitetkta / dizajnera.

 

Ako na to sve ide i gant / CPM / WBS / dekompozicijski to je menadžment.

 

 

Mislim danas vjerojatno i na srednjoj medicinskoj imaš tečaj informatike... Valjda bih uspio i svoju papigu natjerati da završi vikend-tečaj za programera. Codey monkeyja imaš na bacanje.  Stavi se u cipele poslodavce - zašto bih plaćao nekoga 1000 € (x1.75 bruto) ako mogu 500 € netto. To što će se njegov program vrtiti 0.075 sek duže. Oh well... Ostala mi je u sijećanju predobra izjava od J.  Atwooda - Algorithms are for people who don't know how to buy RAM.

 

A i to koliko sami code monkeyji kodiraju... Nedugo sam se prvi puta ozbiljnije susreo sa VS10 i prvo pitanje mi je bilo - Aaaaa di se tu piše kod? To je slaganje Lego kockica sa tu i tamo kojom kontrolom napisanom. Da ne pričam da kada sam išao pisati VB kod da sam napisao skriptu iz glave pri prvom dodiru sa jezikom. Sa auto-completeom, poznavanjem engleskog i osnovnim znanjem OO paradigme i majmum može napisati nešto jednostavno.

Mogu se složiti da je pain in the ass low-lvl kodiranje, ali na visokoj razini to je... Pa upravo, slaganje kockica. Pogledaj samo onaj topic o Wordpressu gdje je ispalo da svako tko zna instalirati neki gotov blog je web developer. To što u životu nije vidio PHP ili SQL, a CSS radi preko DWa, a omanji detaljčić...

 

Suma summare - kakvo znanje mora posjedovati netko da postane programer?

Ne znam koji post komentiraš jer mi se neda tražiti, ali baš ne mislim da onaj tko završi vikend tečaj postaje programer. Programer nije mulac koji si instalira Wordpress niti tko složi textbox i botun kontrolu na formu niti to ima veze s programiranjem. Niti koder (a kamoli programer) ne možeš postati na tečaju informatike. Što se VS10 tiče, najbolje da ignoriram napisano jer nema veze s mozgom i zaista ne znam o čemu govoriš. Ja sam mislio da si ti iz struke, ali mi se čini da ili nisi nikad gledao u VS10 duže od 30s ili nisi uopće dev. Mislim, gdje su ti znalci vikend-programeri? Meni trebaju, a nigdje ih ne nalazim, a da otkaz ne dobiju unutar prva 24 sata.

 

Nego, kad smo kod majmuna i znanja, majmun i dva pomoćnika mogu upravljati Enterpriseom-D (Galaxy klasa), ali zato 2 odrasla čovjeka (samo mi dvoje pada na pamet) kojima sam dao cpp knjigu nije došlo dalje od 1. stranice (iz drugih su struka), a jedan kolega inženjer nikako da već nauči programirati dalje od hello worlda. S druge strane, poznajem programera koji ima mjesečne prihode (u HR) od oko 20k, a nedavno je više vremena proveo u Matlabu i Wolframovoj Mathematici, nego na kodu. Valjda čovjek ne zna kupiti RAM. {#}

 

15 godina
offline
Re: Koga poslodavci traže?
Bukva kaže...

@ Naxeem - što je programer? Za mene on i jest code moneky.

 

Ako on radi ER /UML / activity / flow i slične to već ulazi u domenu arhitetkta / dizajnera.

 

Ako na to sve ide i gant / CPM / WBS / dekompozicijski to je menadžment.

 

 

Mislim danas vjerojatno i na srednjoj medicinskoj imaš tečaj informatike... Valjda bih uspio i svoju papigu natjerati da završi vikend-tečaj za programera. Codey monkeyja imaš na bacanje.  Stavi se u cipele poslodavce - zašto bih plaćao nekoga 1000 € (x1.75 bruto) ako mogu 500 € netto. To što će se njegov program vrtiti 0.075 sek duže. Oh well... Ostala mi je u sijećanju predobra izjava od J.  Atwooda - Algorithms are for people who don't know how to buy RAM.

 

A i to koliko sami code monkeyji kodiraju... Nedugo sam se prvi puta ozbiljnije susreo sa VS10 i prvo pitanje mi je bilo - Aaaaa di se tu piše kod? To je slaganje Lego kockica sa tu i tamo kojom kontrolom napisanom. Da ne pričam da kada sam išao pisati VB kod da sam napisao skriptu iz glave pri prvom dodiru sa jezikom. Sa auto-completeom, poznavanjem engleskog i osnovnim znanjem OO paradigme i majmum može napisati nešto jednostavno.

Mogu se složiti da je pain in the ass low-lvl kodiranje, ali na visokoj razini to je... Pa upravo, slaganje kockica. Pogledaj samo onaj topic o Wordpressu gdje je ispalo da svako tko zna instalirati neki gotov blog je web developer. To što u životu nije vidio PHP ili SQL, a CSS radi preko DWa, a omanji detaljčić...

 

Suma summare - kakvo znanje mora posjedovati netko da postane programer?

Pogledaj samo moj-posao.hr. Zašto onda za "code monkey-e" potrebno minimalno viša škola ?? Zato jer danas ne postoje "code monkey-i". Danas programer mora biti projektant, manager, programer, tester i na kraju korisnička podrška(imaš sreće ako to možeš uvaliti nekom drugom) projekta.

 

To što većina ljudi danas misli da je informatika poznavanje Word-a i ako to smatraju relevantnim, tko sam ja da im "raspršujem oblake"

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
16 godina
offline
Koga poslodavci traže?

Pa i ne mozes zivjeti od IT-a, ako si kao nas kolega Racunalac, pa trazis posao u IT sektoru nakon zavrsene srednje skole za tehnicara i ocekuje se da ce se netko borit za tebe, da te dovuce u svoju firmu da radis za brdo para.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

Ne znam kako to nedostaje teorije, kad je fizika opisala gotovo sve i na pragu je donošenja i dokazivanje Jedinstvene teorije, koja je i logična.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
M_dipl. kaže...

Da sad ne ulazim u cijelu tu priču koja bi mi uzela puno vremena a pitanje je bi li ikoga uspio ičemu naučiti, predlažem ti da malo proguglaš pojam "filozofije znanosti", skineš si Explanation And Understanding Georga Henrika von Wrighta i Models of Reality Hilarya Putnama, proguglaš malo ime Kurt Godel i njegov teorem nepotpunosti (koji logički dokazuje da nijedan aksiomatski sustav, od Peaonove aritmetike do kompletne ideje prirodnih znanosti nije i ne može biti potpun, pa samim time i konzistentan, čime je uništen glasoviti Hilbertov program), radi se o čovjeku kojega je Einstein smatrao najvećim znanstvenikom svih vremena (toward the end of his life Einstein confided that his "own work no longer meant much, that he came to the Institute merely…to have the privilege of walking home with Gödel".). Kad si kod toga, mogao bi guglati i razliku između realizma i antirealizma u prirodnoj znanosti, i shvatiti da se model prirodnih znanosti temelji na naivnom realizmu čiju je pogrešnost još 1781. dokazao Kant, guglati malo ime Donald Davidson, koji je dokazao da sam pojam "znanosti" nije logički održiv, itd. Nakon svega toga, za kojih godinu-dvije, možeš se javiti opet pa da popričamo o filozofiji i "egzaktnim" znanostima.

U početku sam te uspjevao pratiti, ali sad sam se malo pogubio. Hoćeš reći da znanost ionako nema nikakvog smisla i da bi bilo korisnije da npr. u CERN-u zaposlimo 5000 filozofa?

 

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
online
Koga poslodavci traže?

citam postove i sjetih se jedne genijalne britanske humoristicne serija gdje su glavni likovi 2 informaticara (i njihova sefica) u jednoj tvrtci punoj ekonomista, pravnika i sl. - IT Crowd

malo je stereotipna ali svakako preporucam!

and the heavens shall tremble
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koga poslodavci traže?
naxeem kaže...

Ne znam koji post komentiraš jer mi se neda tražiti, ali baš ne mislim da onaj tko završi vikend tečaj postaje programer. Programer nije mulac koji si instalira Wordpress niti tko složi textbox i botun kontrolu na formu niti to ima veze s programiranjem. Niti koder (a kamoli programer) ne možeš postati na tečaju informatike. Što se VS10 tiče, najbolje da ignoriram napisano jer nema veze s mozgom i zaista ne znam o čemu govoriš. Ja sam mislio da si ti iz struke, ali mi se čini da ili nisi nikad gledao u VS10 duže od 30s ili nisi uopće dev. Mislim, gdje su ti znalci vikend-programeri? Meni trebaju, a nigdje ih ne nalazim, a da otkaz ne dobiju unutar prva 24 sata.

 

Nego, kad smo kod majmuna i znanja, majmun i dva pomoćnika mogu upravljati Enterpriseom-D (Galaxy klasa), ali zato 2 odrasla čovjeka (samo mi dvoje pada na pamet) kojima sam dao cpp knjigu nije došlo dalje od 1. stranice (iz drugih su struka), a jedan kolega inženjer nikako da već nauči programirati dalje od hello worlda. S druge strane, poznajem programera koji ima mjesečne prihode (u HR) od oko 20k, a nedavno je više vremena proveo u Matlabu i Wolframovoj Mathematici, nego na kodu. Valjda čovjek ne zna kupiti RAM. {#}

 

Neki post na drugoj stranici... Ako se dobro sjećam spominjao si nešto da postoji razlika između programera i code monkeyja. Možda sam ja gore zapetljo post, ali inicijalno je bila ideja pitati - koja je razlika između ta dva pojma (mislim, iskreno, meni je to isto, pa pitam, jel, ako postoji).

 

Student sam (sad koliko me to stavlja "u struku", a koliko "ne još u struci") i tu se susrećem sa MS tehnologijama. Ovako u slobodno vrijeme (ajmo tako reći) koristim O-source rješenja i više su mi bliži sktiptni jezici (Python / Ruby). Budimo realni, nije da baš od toga zarađujem puste zilijune, pa da mi se isplati kupovati licencu (s akademskom licencom ne smijem apsolutno ništa). Sve što mi treba open source mi pruža. Barem za sada. Nije 30 sekundi, ali nije ni daleko od 30 minuta. Jednostavno kad sam ga vidio reakcija je bila - WTF Microsoftov Clarion? A općenito imam neku subjektivnu odbojnost prema ičemu gdje ja ne pišem kod od a do ž.  Znam da postoje, i koristim, liberyje koji su na izuzetnom visokoj razini i puno puno toga je skriveno od mene, ali nekako njima vjerujem. Ubi me, ali eto, takav sam...

 

Možda sam se prevario sa VS10 (eto takav je bio moj prvi dojam - doslovno W-T-F?), međutim to je polako off-topic. Poanta tog mini-pljucanja je bila da je danas daleko lakše postati programerom nego prije, recimo, 15 godina. Jezici su izuzetno visoki, postoje generatori aplikacija, kojekakvi alati za rapidno prototipiranje itd. itd. 

Za vikend programera ovo "...,a da otkaz ne dobiju unutar prva 24 sata." je i bila poanta onoga što sam napisao. Ne moraju biti ni vikend programeri, na faksu, ruku na srce, 90% ljudi (ako ne i 99) zna o programiranju ko ja o Nacionalnoj baletnoj školi Uzbekistana. Onaj dio s papigom nije bio u stilu - svaka budala može naučiti pisati korektan kod, već da svaka budala s novcem može doći do papira koji to tvrdi.

Kako god okreneš, trenutno postoji hiper-produkcija stručnjaka svih vrsta i svih razina (od SSS do VSS).

 

Vjerojatno shvaćaš da se ovo o RAM-u treba uzeti malo s rezervom (iako nije ni daleko od istine). Što se tiče Matlaba i Mathematice, na osobnoj koži sam osjetio da sav RAM ovoga svijeta ti nije dovoljan ako zafrkneš algoritam (radilo se o operacijama nad matricama +20. stupnja)

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
M_dipl. kaže...
1. Cijeli tvoj prvi paragraf ne govori o ničemu, niti su moje ideje zasnovane na iskustvenim spoznajama i/ili logičkim promišljanjima (btw. što je to logičko promišljanje?) niti si ti baš na čisto s time što logika jest. Zapravo si izbjegao svaku argumentaciju i krenuo u nekakvu općenitu refleksiju o pitajboga čemu. Obzirom da sam formalno obrazovan što se logike i iskustvene spoznaje tiče, vidim da zapravo ne znaš o čemu pričaš.

 

2. U ovom si pak paragrafu uspio istovremeno degradirati jednu disciplinu o kojoj ne znaš ništa (filozofiju) i pokazati koliko ti je površno znanje prirodnih znanosti i matematike. Znaš onaj bazični dio, kako to sve funckionira, a ne znaš onaj bitni, koliko to daleko može ići, baš kao pravi prirodoznanstveni entuzijastTM. Prirodna znanost je ta koja "pokušava" opisati svijet, i samo djelomično uspijeva, prvenstveno zahvaljujući nedostatku znanja vlastitih teorijskih temelja.

 

Da sad ne ulazim u cijelu tu priču koja bi mi uzela puno vremena a pitanje je bi li ikoga uspio ičemu naučiti, predlažem ti da malo proguglaš pojam "filozofije znanosti", skineš si Explanation And Understanding Georga Henrika von Wrighta i Models of Reality Hilarya Putnama, proguglaš malo ime Kurt Godel i njegov teorem nepotpunosti (koji logički dokazuje da nijedan aksiomatski sustav, od Peaonove aritmetike do kompletne ideje prirodnih znanosti nije i ne može biti potpun, pa samim time i konzistentan, čime je uništen glasoviti Hilbertov program), radi se o čovjeku kojega je Einstein smatrao najvećim znanstvenikom svih vremena (toward the end of his life Einstein confided that his "own work no longer meant much, that he came to the Institute merely…to have the privilege of walking home with Gödel".). Kad si kod toga, mogao bi guglati i razliku između realizma i antirealizma u prirodnoj znanosti, i shvatiti da se model prirodnih znanosti temelji na naivnom realizmu čiju je pogrešnost još 1781. dokazao Kant, guglati malo ime Donald Davidson, koji je dokazao da sam pojam "znanosti" nije logički održiv, itd. Nakon svega toga, za kojih godinu-dvije, možeš se javiti opet pa da popričamo o filozofiji i "egzaktnim" znanostima.

 

1 / Poruka prvog paragrafa ne može biti jasnija i govori o tome kako su metode kojima se služiš prilikom procesa zaključivanja i iznošenja konačnih zaključaka u samoj svojoj osnovi prilično ograničene. Stoga ideje koje si iznio u prethodnom postu, a na temelju zaključaka koji su proizašli koristeći upravo te metode nisam smatram dovoljno kvalitetnima da bi zaslužile komentar. I upravo stoga kovanica "logičko promišljanje". No u ovom postu pojavljuje se i jedan novi moment u kojemu tvrdiš da se ti ni ne koristiš spomenutim? Stoga me zanima sljedeće: ako se ne služiš logičkim alatima, a navodno ne prakticiraš ni iskustvenu spoznaju, na temeljima čega onda temeljiš te ideje? Kvazi-izvedenicama tuđih ideja? Pucnju u prazno? Običnim negiranjem aktualnog stanja umotanim u nekoliko slojeva celofana samo da bolje izgleda i zvuči?

 

Ali 'ajde, ne budi lijen, Vlado... Potrudit ću se ipak i napisat ću ti odgovor. Prvotna ideja političke i političkih odnosa nije nastala "iz ničega" nego kao direktna posljedica dominantnih odnosa i "socijalne" organizacije među prvim praljudskim čoporima. Povijesni nalazi upućuju na to da su oduvijek postojale "vođe" i uvijek su postojali "sljedbenici". Tijekom vremena su se mijenjali samo parametri prema kojima se vršio izbor. Uzmi npr. složene odnose i hijerarhijsku organizaciju unutar bilo kojeg čopora (npr. vukovi) i ideju kako to u prirodi funkcionira ne moraš tražiti dalje. Kompromisi koje jedinka mora učiniti da bi bila prihvaćena od ostatka "čopora" te zauzvrat dobila svoje mjesto "pod suncem" su postojali puno ranije prije nego što smo ih ("formalno") postali svjesni. Isto je i s kaznama onima koji ne slijede "pravila" ostatka čopora nakon što su primjeni u njega (bilo rođenjem ili naknadno). Nije ni najmanje slučajno da i danas postoje posve ekvivalentne kazne (odbacivanje od čopora, uskraćivanje resursa itd.). A posve isto vrijedi i za nagrade. Sve paralele su tu, tvoja stvar ako ih ti ne želiš priznati.

 

A što se ljudske evolucije tiče, ona itekako ima direktan utjecaj na aktualan politički i društveni život kao i (da te citiram) "općenito stanje". Uzmimo recimo IQ ljudske populacije kao zgodan primjer. Kako su genetske predispozicije u direktnoj vezi s IQ vrijednostima i ako u obzir uzmemo još i faktore okoline dobijemo klasičnu klackalicu predispozicije/okolina koja je odgovorna za krajnji "proizvod". U promatranom primjeru je to IQ koji je prema dostupnim statistikama u primjetnom opadanju. Dakle, kao populacija postajemo sve manje inteligentni. To se direktno odražava na stvari poput zakona ili školstva koje si spomenuo. Ne sviđa ti se primjer s IQ-om? Možemo uzeti i neki od faktora koje je još lakše i preciznije mjeriti, npr. prosječnu ljudsku visinu ili težinu. Kao populacija, sve više rastemo i sve smo teži. Ubacimo u priču jedan još jednostavniji primjer: brojnost ljudi. Može? Imamo visinu, težinu i brojnost koji se s vremenom povećavaju. S obzirom na količinu resursa koje svakodnevno potražujemo, te porastom ovih vrijednosti sve će više rasti i potreba za dodatnim resursima. Kako su oni ograničeni, to dovodi do čega? Do političkih, gospodarskih i društvenih previranja. A to su procesi koji već traju prilično dugo kroz ljudsku povijest, ponavljaju se i nisu nikakva novost. Ako hoćeš najnoviji primjer, to bi bila recimo nafta. Evolucijski princip "tko jači, kvači" se na tom (a i sličnim primjerima) vrlo jasno očitava.

 

2 / Izdvojit ću samo ovu rečenicu "Prirodna znanost je ta koja "pokušava" opisati svijet, i samo djelomično uspijeva, prvenstveno zahvaljujući nedostatku znanja vlastitih teorijskih temelja."... Moram priznati da mi je do sada čak donekle bilo i zanimljivo čitati tvoje pokušaje uobličenja naivnih životnih stavova, ali me je tek ovo iskreno nasmijalo do suza. Osvrt na dio gdje filozofi "logički dokazuju" "pogrešnost" znanosti nažalost ne mogu ni početi komentirati jer su mi sad od smijeha krenule i suze. Prestrašno. :]

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.4.2011 8:01 (vlad0).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Koga poslodavci traže?

Prestanimo filozofirati i primimo se lopate. Kanali se neće sami od sebe iskopati (još).

 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Koga poslodavci traže?

Zagadili ste temu trolovi jedni.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koga poslodavci traže?

Kad čovjek malo bolje pogleda na situaciju, zapravo ne traže nikoga. Samo otpuštaju.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
 
3 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
tnakir kaže...

Zagadili ste temu trolovi jedni.

 

Tema je ionako bila za k... ;|

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
Bukva kaže...

Student sam (sad koliko me to stavlja "u struku", a koliko "ne još u struci") i tu se susrećem sa MS tehnologijama. Ovako u slobodno vrijeme (ajmo tako reći) koristim O-source rješenja i više su mi bliži sktiptni jezici (Python / Ruby). Budimo realni, nije da baš od toga zarađujem puste zilijune, pa da mi se isplati kupovati licencu (s akademskom licencom ne smijem apsolutno ništa). Sve što mi treba open source mi pruža. Barem za sada. Nije 30 sekundi, ali nije ni daleko od 30 minuta. Jednostavno kad sam ga vidio reakcija je bila - WTF Microsoftov Clarion? A općenito imam neku subjektivnu odbojnost prema ičemu gdje ja ne pišem kod od a do ž.  Znam da postoje, i koristim, liberyje koji su na izuzetnom visokoj razini i puno puno toga je skriveno od mene, ali nekako njima vjerujem. Ubi me, ali eto, takav sam...

 

Možda sam se prevario sa VS10 (eto takav je bio moj prvi dojam - doslovno W-T-F?), međutim to je polako off-topic. Poanta tog mini-pljucanja je bila da je danas daleko lakše postati programerom nego prije, recimo, 15 godina. Jezici su izuzetno visoki, postoje generatori aplikacija, kojekakvi alati za rapidno prototipiranje itd. itd. 

Za vikend programera ovo "...,a da otkaz ne dobiju unutar prva 24 sata." je i bila poanta onoga što sam napisao. Ne moraju biti ni vikend programeri, na faksu, ruku na srce, 90% ljudi (ako ne i 99) zna o programiranju ko ja o Nacionalnoj baletnoj školi Uzbekistana. Onaj dio s papigom nije bio u stilu - svaka budala može naučiti pisati korektan kod, već da svaka budala s novcem može doći do papira koji to tvrdi.

Kako god okreneš, trenutno postoji hiper-produkcija stručnjaka svih vrsta i svih razina (od SSS do VSS).

Ne stavlja, ali nije čudno da se tako površno srećeš s tehnologijama. Ništa to nije ništa drugačije, dapače, razlika je danas samo ta što imaš puno više toga za učiti, puno kompleksnije softvere, puno kompleksnije. Ne znam što si vidio? Ni što ti izgleda kao Clarion, ali u praksi, ništa ti nigdje ne slažeš, samo umjesto da ručno utipkavaš koordinate lijevog kuta prozora, nacrtaš ga u dizajneru. Kod generatori ne rade ništa što svaki iole inteligentniji programer ne napravi sam. Treba biti idiot pa pisati repetitivan kod liniju po liniju. Na kraju, sve se svodi na kompleksnije i bogatije jezike s više konstrukcija i mogućnosti, dakle više učenja, a oni se opet mijenjaju svako malo i rastu u obujmu.

Meni se osobno, najlakšim čini kodirati u cppu.

 

Ne slažem se za hiperprodukciju, prolaznost na fakultetima neznatno je veća (ako uopće) zbog bolonje, a gradivo je osjetno okljaštreno. Nacija je zapravo gluplja.

15 godina
offline
Re: Koga poslodavci traže?
M_dipl. kaže...

Odi malo po svijetu i pitaj poznate fizičare "koji je teorijski temelj vaše znanosti", nitko ti neće reći: monizam - materijalizam - fizikalizam - naivni realizam - dvovrijednosna logika i kvantna logika - istinitost shvaćena kao cjelina sa jednim ispravnim tumačenjem, itd. Nitko ti ništa od ovoga neće reći.

 

Prosječni fizičar na nekom institutu ne zna ni što je Godelov teorem a kamoli da je svjestan posljedica koje on nosi za njega i njegovu struku. "Znanstveno dokazano" je samo ono što je logički dokazano iz perspektive određenog logičkog sustava i metode primjerene teorijskim temeljima i predmetu proučavanja.

Zašto i bi tako odgovorili kad nije točno da su to "teorijski temelji njihove znanosti". Znanost kao temelj ima metodološki naturalizam, ne pretendira davati nekakve apsolutne odgovore, koncept neprobavljiv teolozima i mnogim filozofima, uključujući tebe. Međutim, točno je da su znastvenici tipično filozofski materijalisti, fizikalisti, monisti. Posve opravdano kad vi ljubitelji eterealnih domena, plesači s anđelima, niste demonstrirali suprotno

Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koga poslodavci traže?
"jamčim za kolege koji nisu poslovna ekonomija..."" ta ti je dobra....nije li i to izrugivanje?
many
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice