Novi problemi za Uber u Hrvatskoj

poruka: 134
|
čitano: 17.656
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Novi problemi za Uber u Hrvatskoj".
15 godina
neaktivan
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
husarim kaže...

da je uber firma ,sluzbena ,s svojim auto parkom ,sve ok

ovako svaki debil pedofil silovatelj ubica moze se javiti na vs uber poziv za voznjom

kad obavi svoje baci mobitel i nikom nist

 

 Aj se educiraj, besplatno je... ovako ispadaš jako glup.

Maybe you should stay with yo mama She could do your laundry and cook for you
10 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
kingofthenight kaže...

Sve sto treba je dati svima jednaka prava.

Ako uberovci ne trebaju nikakve dozvole onda omoguci to isto obicnim taksistima..., jednaka prava za sve.

 

Ako drzava trazi svakakve dozvole od taksista, onda to moraju imati i uberovci.

 

TO je tako jednostavno, jednaka prava za sve.

 Slažem se. Nažalost većina na ovom forumu ovu stvar gleda samo sa svoje strane (ali ne i sa strane taksista) i primitivno vriđa taksiste i sprda se s ponašanjem taksista a niti ne pomišljaju u koju nepravednu situaciju su ih doveli....

I prozivate ih da se bore protiv budućnosti i napretka...

kad bude Uber imao isa prava i obveze kao i svi ostali taksisti, neću imati ništa protiv Ubera....

8 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Šta se svi čude o tome kako bi država provela odluku o zabrani aplikacije, prevedeno zabrana rada? Kaj ste toliko u internetu, linijama programskog koda i čemu već da vam uopće nije palo na pamet da se uberu Croatia može za svaki dan nepoštivanja odluke opaliti kazna u proizvoljnom iznosu sve dok sami ne ugase aplikaciju. Ako mislite da će pomoći trikovi poput VPN-a, kvazi stranaca i slično - neće. Kazne svakom pojedincu koji na teritoriju RH radi za uber pa da vidimo tko će duže izdržati. Provedba zabrane uopće nije u pitanju tako da idemo razgovarati o nečem pametnijem
Ja rekoh
Moj PC  
1 5 hvala 0
14 godina
offline
Novi problemi za Uber u Hrvatskoj

Mislim da bi uber najbolje prosao da sa vladom dogovori da se moze poslovati iskljucivo placajuci preko kartice ili online sustava slicnog kako ima uber, da se sve vidi, bez keša, ocjene vozača preko appsa, slobodan izbor vozača i vozila, vise bi zaradili i ovi sta izdaju te monopolističke licence

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Feudalac kaže...
Šta se svi čude o tome kako bi država provela odluku o zabrani aplikacije, prevedeno zabrana rada? Kaj ste toliko u internetu, linijama programskog koda i čemu već da vam uopće nije palo na pamet da se uberu Croatia može za svaki dan nepoštivanja odluke opaliti kazna u proizvoljnom iznosu sve dok sami ne ugase aplikaciju. Ako mislite da će pomoći trikovi poput VPN-a, kvazi stranaca i slično - neće. Kazne svakom pojedincu koji na teritoriju RH radi za uber pa da vidimo tko će duže izdržati. Provedba zabrane uopće nije u pitanju tako da idemo razgovarati o nečem pametnijem

Nakon vožnje Uberom, dobiješ, pazi sad ovo - račun. To je potvrda na kojoj piše cijena usluge i na kojoj vidiš podatke o fiskalizaciji. Nešto što taksisti uglavnom ne izdaju. Uglavnom, na tom računu u zaglavlju piše da tvrtka Uber izdaje račun u ime tvrtke xxxx d.o.o, ovisno o vozaču koji te vozio, tj. tvrtki koja ga zapošljava.

 

Znači, za što bi točno Uber trebao dobiti kaznu? Uber ne obavlja vožnje - samo spaja vozače i korisnike, i vrši naplatu u njihovo ime. Zapravo - Uber je u Hrvatskoj fiskalna blagajna + lijepi interface. Uber Croatia bavi se samo marketingom. Uberova podružnica u Nizozemskoj vrši naplate. Američki Uber je vlasnik aplikacije. RH nema dovoljno novca da tuži američku tvrtku Uber.

Potpis ;)
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.7.2017 22:58 (Danijel).
15 godina
neaktivan
offline
Novi problemi za Uber u Hrvatskoj

Da je taksistima stalo do kvalitete vožnje i poslovanja, odavno su mogli uložiti nešto novaca u razvoj svoje aplikacije koja bi im nudila slične mogućnosti... ali, problem je što su takve stvari transparentne.

Maybe you should stay with yo mama She could do your laundry and cook for you
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
lineos kaže...
kingofthenight kaže...

Sve sto treba je dati svima jednaka prava.

Ako uberovci ne trebaju nikakve dozvole onda omoguci to isto obicnim taksistima..., jednaka prava za sve.

 

Ako drzava trazi svakakve dozvole od taksista, onda to moraju imati i uberovci.

 

TO je tako jednostavno, jednaka prava za sve.

 Slažem se. Nažalost većina na ovom forumu ovu stvar gleda samo sa svoje strane (ali ne i sa strane taksista) i primitivno vriđa taksiste i sprda se s ponašanjem taksista a niti ne pomišljaju u koju nepravednu situaciju su ih doveli....

I prozivate ih da se bore protiv budućnosti i napretka...

kad bude Uber imao isa prava i obveze kao i svi ostali taksisti, neću imati ništa protiv Ubera....

 Aha, a što se onda ti taksisti ne bune za to da se zakonom ukine potreba da im treba 58 dozvola da bi mogli raditi (čitaj voziti osobu X od točke A do točke B). Lakše se boriti protiv Ubera kako bi se rješili konkurencije nego se boriti za to da se njihove obaveze odnosno potrebne dozvole smanje i/ili izjednače s Uberovim. Jer kad bi se to dogodilo onda bi actually i morali neki kurac raditi, a ne s dvije vožnje zaraditi dnevnicu pa drkati kurac ostatak dana... Tako da da, bore se oni protiv budućnosti i napretka jer ne žele da se tržište liberalizira jer kad imaš monopol onda lako naplatiš dvije vožnje par sto kn, ovako kad bi moglo biti unlimited taksista i Uberovaca po gradu to ne bi baš tako funkcioniralo s cijenama Boli taksiste kita realno za Uber i je li oni plaćaju porez u HR ili na Marsu i što ti ja znam što sve ne, njih jebe to što im ruše cijenu i zato prosvjeduju i ulažu izniman napor da se održi koliko-toliko monopol kojeg su dosad imali (prije su prosvjedovali protiv Camea, sad protiv Ubera). Nisu ništa postigli tim prosvjedima protiv Camea (stanje se dosad normaliziralo, jbg, život ide dalje, moraju i oni prihvatiti tako neke stvari), sumnjam da će išta puno postići i ovim prosvjedima protiv Ubera. Ono što njima definitivno postižu je da su se cijelokupnoj javnosti popeli na vrh moždanih - vidi se da im razmišljanje i sve što je povezano s mozgom nije baš najjača strana.

15 godina
neaktivan
offline
Novi problemi za Uber u Hrvatskoj

Definitivno ponudit najbolje iz obje strane ... dakle sigurno da svima bi bilo drago da imaju transparentno poslovanje (da se jasno zna koliko određena vožnja može koštat) tu je uber puno bolje posložen od starih taxista. No činjenica je da i ti isti taxisti su udovoljiki svim sadašnjim zakonima ... na posljetku trebaju postojat neki kriteriji za udovoljavanje neke taxi licence.

I na kraju taxi licencu mogu izgubit oni vozači koji imaju loše ocjene ili su povrijedili neku od etičnih načela poslovanja.

Sigurno da današnja cjena usluge starih taxi vozača je preveć velika i da nisu voljni spuštat cjenu svoje usluge. Mada i nameti koje plaćaju nisu mali ... mada koliko čujem u nekim malim sredinama ti privilegirani taxisti doslovno određuju kako i kad će poslovati ... jasno u tim stedinama nema gradskog prijevoza tako da se ljudi svakako snalaze u kriznim situacijama.

Taxist bi po meni trebao imat neko svoje radno vrijeme jer ovako kad je dato na volju koliko ko hoće radit, neko ko radi za volanom 10-12 sati budi siguran da nema zavidnu  koncentraciju (profesionalni vozač ima i tafograf i zna se tačno koliko je bio za volanom i koliko je brzo vozio). Dakle po meni bi svaki taxista bio u istom statusu kao bilo koji drugi profesionalni vozač i imao bi taho kojeg bi se dalo kontrolirat.

Zašto ovo govorim jer podvlačim recimo za trajanje Ultre u Splitu to je takav kaos u gradu ... nit znaš ko pije ko plaća ... ukratko živi cirkus ... jasno da bi trebalo bit nekog reda.

Mislim da bi trebalo na višoj instanci postavit nova pravila te prekopirat sve dobre  strane Ubera te postavit to pred sve kao nova pravila koja se moraju poštivat.

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
BlueMax kaže...
assassin.st kaže...

Samo cekam da genijalci pokusaju blokirati tj. zabraniti Uber aplikaciju. Da mi je vidjeti na koji nacin ce to odraditi.

 To je druga priča. Ako Uber kao služba djeluje mimo zakona, na to imaju pravo.

Nek ova taxi stoka svoje probleme s Uberom rješava s Uberom i državom a ne sa ostalim građanima.

 za razliku od plačipički taksista, svaki uber vozač ima fiskalnu blagajnu i za uslugu dobijete račun. Ono što nemaju je koncesija za taksiranje ili kako se već zove što daje taxi služba te na taj način kontroliraju konkurenciju. Ne znam kako u skladu sa zakonom djeluju taksisti kada je svaki drugi dužan na ime poreza i ostalih davanja dužan bar 200k kuna? To im je ok ali im nije ok služba koja izdaje fiskalni račun, služba koju možete naručiti putem aplikacije te putem iste te aplikacije pratiti kuda vas voze, služba u kojoj ocjenjujete vozača koji vas je vozio te prilikom poziva unaprijed vidite ocjenu vozača koji će vas voziiti. Sve to i još ponešto što je normalno za 21 stoljeće ne postoji u taxi službi i zato su žestoko protiv konkurencije jer su svjesni da ovakvim načinom rada njih pola mora propasti. Nije problem u uberu, problem je u taxi službi koja je ostala na nivou osamdesetih godina prošlog stoljeća.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Zekoslavko kaže...
husarim kaže...

da je uber firma ,sluzbena ,s svojim auto parkom ,sve ok

ovako svaki debil pedofil silovatelj ubica moze se javiti na vs uber poziv za voznjom

kad obavi svoje baci mobitel i nikom nist

 

 Aj se educiraj, besplatno je... ovako ispadaš jako glup.

 educirao sam se ..

i ispada opet isto

svatko s autom i mobitelom je uber vozac SVATKO

15 godina
offline
Novi problemi za Uber u Hrvatskoj

Ovo je situacija u kojoj nijedna strana nije u pravu.

 

Uber otvoreno tvrdi da radi ilegalno. Citiram: "Iz Ubera su ovim povodom poručili... ...da se nadaju kako će ove jeseni biti donesen novi zakon... ...kojim bi se... ...trebale regulirati njihove usluge."
Tzv. "spontana okupljanja" su isto tako ilegalna (taksisti). Međutim kad ti netko tvrdi da nije taksi služba već zapravo dispečer s aplikacijom za Android (što radi Uber)...

 

Ukratko, ja nemam ništa protiv konkurencije, ali imam kad konkurencija radi ilegalno. Zagovaratelji Ubera potiču na kršenje zakona, a neki, poput Zlog Luđaka drugu stranu još vrijeđaju nazivajući ih "uhljebima". No dobro, s onima koji koriste riječ "uhljeb" pozabavit će se uskoro pravni sustav RH. Očekujem da će takvi, kad im počnu stizati tužbe za uvredu i kad im se počnu naplaćivati kazne, onda kukulelekati kako im se krši sloboda govora, mada je sloboda govora jedno, a vrijeđanje drugo.

 

Zašto ja to govorim? Vrlo jednostavno! Moji roditelji iznajmljuju stan, potpišu ugovor, prijave ga u poreznu, plaćaju porez i zbog toga što 90 % ljudi to ne radi, oni moraju naplatiti manje. To se zove nelojalna konkurencija. To se ne zove inventivno i moderno poduzetništvo.

 

Problem je ovdje sa taksistima taj da postoji ograničen broj licenci za taksi. Zašto? E to je pitanje. Isto je takvo pitanje zašto je ograničen broj taksija u Londonu i New Yorku i zašto taksiji u Londonu moraju biti crni, a u New Yorku žuti. I, naravno, taksisti imaju pravo prosvjedovati ako prijave prosvjed pa i blokadom ceste. I poljoprivrednici su tako parkirali traktore. Cesta je i njihova koliko je i naša i ovi što se bune što nemaju gdje proći mogu slobodno da "pušu" koliko god hoće. Ovdje je problem što prosvjed nije prijavljen.

 

Problem s Uberom je da ne poštuje zakone i pravilnike države u kojoj rade, a koji govore o uvjetima za prijevoz putnika - taksiranje u ovom slučaju. To ide do te mjere da ljudi taksiraju neobilježenim vozilima. S druge strane oni tvrde da se ne bave taksiranjem nego spajanjem ljudi - da su de facto dispečeri. E pa moraš biti krajnje bezobrazan da to izjaviš - to je isto uvredljivo jer oni valjda misle da su svi ljudi idioti i ne znaju čime se Uber bavi.

 

 

Da zaključim, država je odavno trebala djelovati i uvesti red. Ukinuti broj licenci za taksije (što se tiče taksista) i natjerati uberovce da posluju po zakonu. Sad očekujem da se Uberu privremeno zabrani rad do donošenja novog zakona, vozače Ubera izvede pred sud, a isto tako i taksiste koji su sudjelovali u "spontanim okupljanjima".

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.7.2017 8:16 (BMT).
Moj PC  
6 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
husarim kaže...

da je uber firma ,sluzbena ,s svojim auto parkom ,sve ok

ovako svaki debil pedofil silovatelj ubica moze se javiti na vs uber poziv za voznjom

kad obavi svoje baci mobitel i nikom nist

 Pa nije pisalo da prvi ide prijava, predaja dokaza o nekažnjavanju, provjera dokumenata i tek se onda možeš javljati na pozive?

Plus GPS tracking svakog vozača? I možda i mušterije?

Ovo mi čak izgleda i sigurnije od taksista, koje te zakolje i izbaci iz auta da nitko ni ne zna.

Ili sam u krivu?

 

Nego, ono što me zanima već od kad znam za Uber:

Kako to da oni dođu u neki državu, prijave firmu i počnu raditi?

Pa ako hoćeš npr. otvoriti restoran, ili firmu za usluge pristupa internetu... Pa to su procedure, inspekcije, pregledi, koncesije... Jedno sranje i zatvore te za uvijek.

Za Uber se zna da nisu legalni i dalje rade. 

U čemu je fora? Mislim, bilo bi dobro znati, mogao bi i ja razmišljati o nekoj firmi :D

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
15 godina
neaktivan
offline
Novi problemi za Uber u Hrvatskoj

Ideja je jednostavna ... ako rade ilegalno način na koji svaki vozač može uber upast u problem je upravo aplikacija koja omogućuje to povezivanje putnika i taxista ... zamisli kad u jednom trenu umjesto putnika dočeka ga policajac s tiketom u ruci ... što je vrlo moguć scenario onog trena kad dođe naputak 'odozgo'. Najgore od svega što policajac koji je nazvao uber vozača vjerovatno će dobit lošu ocjenu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Licence i njihov broj definitivno nisu trzisna ekonomija niti vode fo transparentnog poslovanja. One samo dovode do monopolisticnog ili polu-monopolistickog "poslovanja" sto definitivno ne ide na korist korisnicima. Dok te licence postoje i netko o njima odlucuje te ce automatski dovoditi do visokih cijena i pogodovanja vozacima a ne korisnicima. Konkurencija je jedino sto ce dovesti do "normalnih" cijena...
davor07
 
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj

Mislim da bi cak i za hr bilo previse da se novci iz proracuna trose na undecover uber-hunter murjake :D 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
BMT kaže...

Ovo je situacija u kojoj nijedna strana nije u pravu.

 

Uber otvoreno tvrdi da radi ilegalno. Citiram: "Iz Ubera su ovim povodom poručili... ...da se nadaju kako će ove jeseni biti donesen novi zakon... ...kojim bi se... ...trebale regulirati njihove usluge."
Tzv. "spontana okupljanja" su isto tako ilegalna (taksisti). Međutim kad ti netko tvrdi da nije taksi služba već zapravo dispečer s aplikacijom za Android (što radi Uber)...

 

Ukratko, ja nemam ništa protiv konkurencije, ali imam kad konkurencija radi ilegalno. Zagovaratelji Ubera potiču na kršenje zakona, a neki, poput Zlog Luđaka drugu stranu još vrijeđaju nazivajući ih "uhljebima". No dobro, s onima koji koriste riječ "uhljeb" pozabavit će se uskoro pravni sustav RH. Očekujem da će takvi, kad im počnu stizati tužbe za uvredu i kad im se počnu naplaćivati kazne, onda kukulelekati kako im se krši sloboda govora, mada je sloboda govora jedno, a vrijeđanje drugo.

 

Zašto ja to govorim? Vrlo jednostavno! Moji roditelji iznajmljuju stan, potpišu ugovor, prijave ga u poreznu, plaćaju porez i zbog toga što 90 % ljudi to ne radi, oni moraju naplatiti manje. To se zove nelojalna konkurencija. To se ne zove inventivno i moderno poduzetništvo.

 

Problem je ovdje sa taksistima taj da postoji ograničen broj licenci za taksi. Zašto? E to je pitanje. Isto je takvo pitanje zašto je ograničen broj taksija u Londonu i New Yorku i zašto taksiji u Londonu moraju biti crni, a u New Yorku žuti. I, naravno, taksisti imaju pravo prosvjedovati ako prijave prosvjed pa i blokadom ceste. I poljoprivrednici su tako parkirali traktore. Cesta je i njihova koliko je i naša i ovi što se bune što nemaju gdje proći mogu slobodno da "pušu" koliko god hoće. Ovdje je problem što prosvjed nije prijavljen.

 

Problem s Uberom je da ne poštuje zakone i pravilnike države u kojoj rade, a koji govore o uvjetima za prijevoz putnika - taksiranje u ovom slučaju. To ide do te mjere da ljudi taksiraju neobilježenim vozilima. S druge strane oni tvrde da se ne bave taksiranjem nego spajanjem ljudi - da su de facto dispečeri. E pa moraš biti krajnje bezobrazan da to izjaviš - to je isto uvredljivo jer oni valjda misle da su svi ljudi idioti i ne znaju čime se Uber bavi.

 

 

Da zaključim, država je odavno trebala djelovati i uvesti red. Ukinuti broj licenci za taksije (što se tiče taksista) i natjerati uberovce da posluju po zakonu. Sad očekujem da se Uberu privremeno zabrani rad do donošenja novog zakona, vozače Ubera izvede pred sud, a isto tako i taksiste koji su sudjelovali u "spontanim okupljanjima".

 Puno si napisao, malo toga pametnog. 

Ne možeš uspoređivati uber čiji vozači su fiskalizirani i plaćaju porez sa nelegalnim iznajmljivačima koji ne plaćaju porez. 

Uber je jeftinij i jednostavniji način prevoza od taxija i zato su im konkurencija. To sto naša država nije zakonski regulirala njihovo poslovanje nije greška od ubera i njihovih vozača. O licencama i ostalim monadama potrebnim za obavljanje prevoza ljudi ne želim puno raspravljati. Dobro znam kakvi su panjevi na početku vozili za cameo i ako su oni tada dobivali potrebne papire za posao ne vidim zašto ih ne bi mogli dobiti i uberovi vozači.

Prosvjedi blokiranjem važnih prometnica trebalo bi strogo kazniti i tu ne bi trebalo biti diskusije, pogotovo kad se zna razlog prosvjedu.

Isto tako ne možeš u isti koš strpati poljoprivrednike koje se sustavno uništava kao i većinu naše privrede sa šahistima.

Life is a sexually transmitted disease and there is a 100% mortality rate.
8 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Danijel: tko je uopće spomenuo račun? Citiraš moj jambranje oko nečega sto nije i nikad neće biti problem a spomenuto je u članku kao da jest i onda pišeš o nečemu osamnaestom. Pa nije čudo da kod nas nema nikakvog reda kad ljudi na elitnom IT portalu nisu u stanju pratiti temu i povezati dvije rečenice a kamoli smisleno raspravljati o implikacijama navoda iz članka. Uzdravlje. I rokajte TD-a koliko hoćete, to samo pokazuje koliko smo tupavi kao zajednica.
Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Zašto bi se taxisti bunili? Oni su već platili licencu i pokrili sve ostale troškove povezane s uvjetima koje moraju zadovoljiti, te sad žele vratiti uloženo prema uvjetima prema kojima su ušli u posao i planirali poslovanje. Ukidanje pretjerane regulacije, iako je u pravilu dobro, može napraviti veliku štetu ako se radi stihijski i bez plana. Nitko ne želi ulagati na tržište koje šalje poruku da tu sutra konkurencija može ući u posao s duplo manjim troškovima nego si ih ti imao jer na takvom tržištu ne možeš imati poslovni plan ni odrediti realni rok za povrat investicije.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Koje "sve licence"? O cemu ti pricas? Koliko licenci treba. Usporedba s apotekom bi bila valjana kad bi umjesto vozaca dobio nekog bez vozacke dozvole. Za upravljanje vozilom je potrebna autoskola, a za farmaciju vidi vraga farmaceutska skola. Pravilna usporedba bi bila kad bi za voznju automobila bila potrebna automehanicarska skola. Jer ne znas ti sto se moze dogoditi. Nozda treba
15 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
BMT kaže...

Ovo je situacija u kojoj nijedna strana nije u pravu.

 

Uber otvoreno tvrdi da radi ilegalno. Citiram: "Iz Ubera su ovim povodom poručili... ...da se nadaju kako će ove jeseni biti donesen novi zakon... ...kojim bi se... ...trebale regulirati njihove usluge."
Tzv. "spontana okupljanja" su isto tako ilegalna (taksisti). Međutim kad ti netko tvrdi da nije taksi služba već zapravo dispečer s aplikacijom za Android (što radi Uber)...

 

Ukratko, ja nemam ništa protiv konkurencije, ali imam kad konkurencija radi ilegalno. Zagovaratelji Ubera potiču na kršenje zakona, a neki, poput Zlog Luđaka drugu stranu još vrijeđaju nazivajući ih "uhljebima". No dobro, s onima koji koriste riječ "uhljeb" pozabavit će se uskoro pravni sustav RH. Očekujem da će takvi, kad im počnu stizati tužbe za uvredu i kad im se počnu naplaćivati kazne, onda kukulelekati kako im se krši sloboda govora, mada je sloboda govora jedno, a vrijeđanje drugo.

 

Zašto ja to govorim? Vrlo jednostavno! Moji roditelji iznajmljuju stan, potpišu ugovor, prijave ga u poreznu, plaćaju porez i zbog toga što 90 % ljudi to ne radi, oni moraju naplatiti manje. To se zove nelojalna konkurencija. To se ne zove inventivno i moderno poduzetništvo.

 

Problem je ovdje sa taksistima taj da postoji ograničen broj licenci za taksi. Zašto? E to je pitanje. Isto je takvo pitanje zašto je ograničen broj taksija u Londonu i New Yorku i zašto taksiji u Londonu moraju biti crni, a u New Yorku žuti. I, naravno, taksisti imaju pravo prosvjedovati ako prijave prosvjed pa i blokadom ceste. I poljoprivrednici su tako parkirali traktore. Cesta je i njihova koliko je i naša i ovi što se bune što nemaju gdje proći mogu slobodno da "pušu" koliko god hoće. Ovdje je problem što prosvjed nije prijavljen.

 

Problem s Uberom je da ne poštuje zakone i pravilnike države u kojoj rade, a koji govore o uvjetima za prijevoz putnika - taksiranje u ovom slučaju. To ide do te mjere da ljudi taksiraju neobilježenim vozilima. S druge strane oni tvrde da se ne bave taksiranjem nego spajanjem ljudi - da su de facto dispečeri. E pa moraš biti krajnje bezobrazan da to izjaviš - to je isto uvredljivo jer oni valjda misle da su svi ljudi idioti i ne znaju čime se Uber bavi.

 

 

Da zaključim, država je odavno trebala djelovati i uvesti red. Ukinuti broj licenci za taksije (što se tiče taksista) i natjerati uberovce da posluju po zakonu. Sad očekujem da se Uberu privremeno zabrani rad do donošenja novog zakona, vozače Ubera izvede pred sud, a isto tako i taksiste koji su sudjelovali u "spontanim okupljanjima".

 Sve kaj si nabrojao se neće desit.

 

Jednostavno treba ukinut "taksi", uvest porez na prijevoz, zahtjevat JDO ili paušal, do 230000 kn ne plaćaš ekstra porez izuzev 25% na vožnju i bok.


U NYC se nitko ne buni protiv Ubera. Jednostavno na cesti u 10 ujutro ili 2 navečer uđeš u svaki taksi koji nije ništa skuplji. Ako ideš malo duže, recimo u NJ, uzimaš Uber i gledaš kaj te jeftinije ispadne.

 

Msm u kontekstu svake države, čak je i carpool nelegalan. "Daš frendu za bengu"....plati porez po toj logici.

 

Sve to nema smisla, danas se svaka sitnica smatra poslovnom djelatnošću. Ako ljudi, koji konstituraju državu, žele ovakav oblik prijevoza kao nešto što nije poslovna djelatnost, onda fino referendum i bok.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Taxistima je također regulirano koliko mogu raditi, a kontrolirati se može preko taximetra (koji je baždaren i ovjeren), te preko fiskalne blagajne. Uberova aplikacija, uz to nije ovjerena, te kao takva nije u skladu sa zakonom jer nema verificiranu preciznost. Čak i vage u dućanima atestiraju kako bi potrošač mogao biti siguran da nije doveden u zabludu netočnim mjerenjem.

Što se računa tiče, među taksistima ima onih koji ne izdaju. Ima ih i među kafićima, pa to ne znači da možeš nositi ljudima na trgu piće naručeno preko aplikacije jer ti izdaješ račun, a kafić ne, iako ti nemaš ni koncesiju za štekat, ni higijenski minimum za koji si sam utvrdio da ti ne treba jer ti daješ elektronsku uslugu jer je piće naručeno preko aplikacije.

Uz to, taj argument s računom je zapravo jako licemjeran argument - ako ti taksist nije izdao račun, a ti na računu nisi inzistirao ili ga prijavio onda si suučesnik i nemaš pravo na taj argument.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
MrBlc kaže...
Taxistima je također regulirano koliko mogu raditi, a kontrolirati se može preko taximetra (koji je baždaren i ovjeren), te preko fiskalne blagajne. Uberova aplikacija, uz to nije ovjerena, te kao takva nije u skladu sa zakonom jer nema verificiranu preciznost. Čak i vage u dućanima atestiraju kako bi potrošač mogao biti siguran da nije doveden u zabludu netočnim mjerenjem.

Što se računa tiče, među taksistima ima onih koji ne izdaju. Ima ih i među kafićima, pa to ne znači da možeš nositi ljudima na trgu piće naručeno preko aplikacije jer ti izdaješ račun, a kafić ne, iako ti nemaš ni koncesiju za štekat, ni higijenski minimum za koji si sam utvrdio da ti ne treba jer ti daješ elektronsku uslugu jer je piće naručeno preko aplikacije.

Uz to, taj argument s računom je zapravo jako licemjeran argument - ako ti taksist nije izdao račun, a ti na računu nisi inzistirao ili ga prijavio onda si suučesnik i nemaš pravo na taj argument.

 Uberova aplikacija ima HR fiskalizaciju.

 

A tvoj argument za "preciznost" je potpuno glup. Nitko ne govori da zakonski moraš naplaćivat po kilometru. Naplaćuj po minuti prijevoza i bok. Isti ti je klik kad netko stisne gumb na taksimetru i kad on stisne gumb u aplikaciji.

Zato su taksimetri "obsolete" i zato postepeno imaš sve više GPS taksija s ekranima na zadnjem sicu koji ti govori o cijeni.

 

 

Dakle ova profesija nema veze sa licencama itd. Najgluplja stvar ikad.

 

Općenito kod nas pola stvar nema logike.

 

Uber bi trebao biti taj (a vani i je) koji regulira/garantira tko "vozi" za njih. A ne država i njihove licence.

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.7.2017 14:22 (Mitch).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Zekoslavko kaže...

 Ja neznam di je niti jedna ulica, ali google mapsi znaju svaku... zamisli ti te tehnologije, do kud je to doguralo, da moš u ruci nosit telefon, fotoaparat, gps... ma, čudo jedno, moraš to probat!

A kada ti neki lokalac odvezi me preko puta di je bio onaj kafić ''Cheers'' koji više ne postoji? Ili ti se pokvari mob usred vožnje? Ili nestane signal usred vožnje?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Mitch kaže...

 Uberova aplikacija ima HR fiskalizaciju.

 

A tvoj argument za "preciznost" je potpuno glup. Nitko ne govori da zakonski moraš naplaćivat po kilometru. Naplaćuj po minuti prijevoza i bok. Isti ti je klik kad netko stisne gumb na taksimetru i kad on stisne gumb u aplikaciji.

Zato su taksimetri "obsolete" i zato postepeno imaš sve više GPS taksija s ekranima na zadnjem sicu koji ti govori o cijeni.

 

 

Dakle ova profesija nema veze sa licencama itd. Najgluplja stvar ikad.

 

Općenito kod nas pola stvar nema logike.

 

Uber bi trebao biti taj (a vani i je) koji regulira/garantira tko "vozi" za njih. A ne država i njihove licence.

Uber je IT firma ili firma koja vrši usluge prijevoza? Pitam, jer je to najveći problem. Na to se oni izvlače. Da napravimo zakon koji jednako tereti IT firmu koja se bavi prijevozom kao i onu koja se samo bavi prijevozom skoro nitko se ne bi bunio.

15 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
lovacmaki kaže...

Uber je IT firma ili firma koja vrši usluge prijevoza? Pitam, jer je to najveći problem. Na to se oni izvlače. Da napravimo zakon koji jednako tereti IT firmu koja se bavi prijevozom kao i onu koja se samo bavi prijevozom skoro nitko se ne bi bunio.

 Europski sud pravde je po tom pitanju već donio odluku, Uber je firma koja djeluje u transportnom sektoru, što god oni (Uber) o tome mislili ili govorili.

13 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
lovacmaki kaže...
Zekoslavko kaže...

 Ja neznam di je niti jedna ulica, ali google mapsi znaju svaku... zamisli ti te tehnologije, do kud je to doguralo, da moš u ruci nosit telefon, fotoaparat, gps... ma, čudo jedno, moraš to probat!

A kada ti neki lokalac odvezi me preko puta di je bio onaj kafić ''Cheers'' koji više ne postoji? Ili ti se pokvari mob usred vožnje? Ili nestane signal usred vožnje?

 A možeš misliti problema.
Upotrijebiš google i za 20 sekundi imaš adresu,a što ako taksist ne zna uopće za taj kafić ni da je postojao?
Do kvara uvijek može doći,a GPS signal će ti nestati samo ako ti uređaj rikne ili pola GPS satelita rikne u istom trenutku.

robimarko@gmail.com
15 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
lovacmaki kaže...
Mitch kaže...

 Uberova aplikacija ima HR fiskalizaciju.

 

A tvoj argument za "preciznost" je potpuno glup. Nitko ne govori da zakonski moraš naplaćivat po kilometru. Naplaćuj po minuti prijevoza i bok. Isti ti je klik kad netko stisne gumb na taksimetru i kad on stisne gumb u aplikaciji.

Zato su taksimetri "obsolete" i zato postepeno imaš sve više GPS taksija s ekranima na zadnjem sicu koji ti govori o cijeni.

 

 

Dakle ova profesija nema veze sa licencama itd. Najgluplja stvar ikad.

 

Općenito kod nas pola stvar nema logike.

 

Uber bi trebao biti taj (a vani i je) koji regulira/garantira tko "vozi" za njih. A ne država i njihove licence.

Uber je IT firma ili firma koja vrši usluge prijevoza? Pitam, jer je to najveći problem. Na to se oni izvlače. Da napravimo zakon koji jednako tereti IT firmu koja se bavi prijevozom kao i onu koja se samo bavi prijevozom skoro nitko se ne bi bunio.

Ne, nije. Oni su provider usluge. Dakle ako netko krši prava to su vozači, ne Uber. Ti si odlučio vozit za Uber.

 

I btw, na 5 godina, taksi licenca i baždarenje ispadne 50 kuna mjesečno. Žale se bezveze.

 

 

A cijene i transparentnost...o tome da ne govorim. To je najveći problem Taxija.

 

 

I onda netko kaže da Uber nije vjerodostojan (što se tiče naplaćivanja), a muljanje taksimetrima, neplaćanje poreza itd. je?!??!

 

 

Ili neka uvedu generalnu licencu da Uber smije ući na tržište...ali ako pretjeraju, onda će država samo napravit više štete jer će svi bojkotirat taksi i počet se švercat kvazi aplikacijama, smsovima i fejs grupama za dogovor...

15 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
lovacmaki kaže...
Zekoslavko kaže...

 Ja neznam di je niti jedna ulica, ali google mapsi znaju svaku... zamisli ti te tehnologije, do kud je to doguralo, da moš u ruci nosit telefon, fotoaparat, gps... ma, čudo jedno, moraš to probat!

A kada ti neki lokalac odvezi me preko puta di je bio onaj kafić ''Cheers'' koji više ne postoji? Ili ti se pokvari mob usred vožnje? Ili nestane signal usred vožnje?

 Nema veze, signal i baterija ne trebaju uopće biti live za vrijeme vožnje. Nakon starta možeš ugasit mobitel...sve je na vozaču, njegovom telefonu i aplikaciji.

 

Ako nema GPS signala ili LTE/3G, info ćelija, onda se cijena bazira na vremenskom trajanju. Uostalom to je sasvim nebitno, tko voli neka izvoli, ali ne vidim zašto ti konkretno smeta Uber? Zato što se bojiš da ti nestane signala? pa onda idi lokalcem..

13 godina
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Trenutno je najveći problem ne u cijenu licence već u tome što do nje ne možeš doći.
Ona se kod nas dodjeljuje po sistemu kada se gradonačelniku/načelniku hoće
robimarko@gmail.com
13 godina
neaktivan
offline
Re: Novi problemi za Uber u Hrvatskoj
Mitch kaže...

Ne, nije. Oni su provider usluge. Dakle ako netko krši prava to su vozači, ne Uber. Ti si odlučio vozit za Uber.

 

I btw, na 5 godina, taksi licenca i baždarenje ispadne 50 kuna mjesečno. Žale se bezveze.

 

 

A cijene i transparentnost...o tome da ne govorim. To je najveći problem Taxija.

 

 

I onda netko kaže da Uber nije vjerodostojan (što se tiče naplaćivanja), a muljanje taksimetrima, neplaćanje poreza itd. je?!??!

 

 

Ili neka uvedu generalnu licencu da Uber smije ući na tržište...ali ako pretjeraju, onda će država samo napravit više štete jer će svi bojkotirat taksi i počet se švercat kvazi aplikacijama, smsovima i fejs grupama za dogovor...

 Provider usluga da, prijevoza.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice