Raste interes za IT studijima

poruka: 39
|
čitano: 5.739
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Raste interes za IT studijima".
13 godina
neaktivan
offline
Raste interes za IT studijima

Sam si sebi odgovrio...I nije samo to,moguće da je tebi poslodavac omogućio uvjete da spriječiš burnout...neznam,dali ti je bila omogućena dodatna edukacija itd...

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 3 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Raste interes za IT studijima

 

DanijelX kaže...

 

Stvarno mi nije jasno od kud dolazi ta percepcija o burnout-u.

 

Evo oko mene skoro svi iznad 30, reko bi da je prosjek oko 35-40, ima ih par preko 50 i cisto normalno rade ko i svi ostali. A nije da bad radimo jednostavan posao, programira se embedded za autoindustriju, znaci low-level programiranje, a debugiranje cesto ulazi u hw domenu. Moje videnje bi prije bilo da su programeri ko vino, ali tu sam vec mozda malo pristran :)

 

Prije bi reko da do burnout-a zbog lose radne atmosfere/uvjeta, nevezano za vrstu posla. A toga u hrv. bome ne fali.

"Normalno rade ko i svi drugi" - pa neće pasti na pod i tresti se u grčevima. :-) Život ne prestaje ni u 30., ni u 40., ni u 50. i tako dalje. Ipak, neke stvari idu malo sporije i tu sigurno ne vrijedi ova usporedba s vinom, jer majka priroda čini svoje.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.11.2014 23:23 (BudalastoStvorenje).
15 godina
odjavljen
offline
Raste interes za IT studijima

mislim da je priča o burnoutu malo prenapuhana, isto to bi mogli reći za svako zanimanje jer s godinama normalno da se neke stvari "uspore" to je prirodno, ali ono što se događa je da su svi navikli da programeri programiraju 200 na sat što nije normalno. Ali kad imaš klinca od 22-3-4-5-6-7 godina koji je željan dokazivanja lako ćeš mu prodati priču da je programirati 200 na sat normalno i da svi tako trebaju raditi, kad prijeđeš tridesetu i kad imaš malo više koda pod prstima sam skužiš da te puste priče project managera i ostale ekipe koja želi više u posla u manje vremena ne drže vodu i da radi svog zdravlja to neće ići tako kao prije, naravno i prioriteti se mijenjaju, sa 20ak godina nemaš previše obaveza van posla, ljudi u tridesetima već zasnivaju obitelji i naravno da više nećeš raditi na poslu kao manijak kad te kući čekaju žena i djeca i njima moraš posvetiti energiju. Raspisao sam se ali bit je toga da kad malo skužiš kako stvari funkcioniraju, kad imaš neko znanje, "ne moraš se više dokazivati" više nećeš programirati kao manijak 200 na sat nego ćeš malo stati na loptu i krenuti normalnim tempom. E sad problem sa normalnim tempom je da ga određeni ljudi smatraju pre sporim i onda krenu priče o burnoutu i raznim glupostima.

 

Evo neka malo debilna usporedba, imamo zidara od 20 godina i zidara od 40 godina, normalno da će ovaj mlađi biti brži, okretniji, spretniji, ali nitko normalan na gradilištu neće reći za ovog od 40 da je izgorio i spominjati burnoute i gluposti. Čovjek ima 40-50 godina pa naravno da neće raditi istom brzinom kao onaj od 20.

www.pazii.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Raste interes za IT studijima
BudalastoStvorenje kaže...

 

"Normalno rade ko i svi drugi" - pa neće pasti na pod i tresti se u grčevima. :-) Život ne prestaje ni u 30., ni u 40., ni u 50. i tako dalje. Ipak, neke stvari idu malo sporije i tu sigurno ne vrijedi ova usporedba s vinom, jer majka priroda čini svoje.

 

 

Mislim da se nismo razumjeli, ja ne govorim o brzini "udaranja po tipkovnici", koje cini oko 30% programiranja, nego govorim i programiranju - metalno-fizickom procesu kojim na temelju nekih zahtjeva proizvodis rjesenje. Dakle govorim o vremenu potrebnom da projektiras i implementiras rjesenje, a ne o tome koliko je kome potrebno vremena da napise jednu funkciju tipa racunanje povrsine kruga.

 

S obrzirom na ovo gore napisano, ja i dalje mislim da usporedba s vinom stoji, i da stariji programeri u prosjeku projekt odrade brze (i kvalitetnije!) od mladih kolega, prvenstveno jer zbog iskustva mogu predvidjeti i uspjesno zaobici hrpu greska, problema i "pitfall-ova" na putu do rjesenja, u koje mladi vrlo lako upadaju.

Poruka je uređivana zadnji put sub 22.11.2014 16:42 (DanijelX).
15 godina
offline
Re: Raste interes za IT studijima
Koliko raste interes, toliko nazalost pada i potraznja.

Ovi kvazi Android/iOS programeri, cim vidim da oni imaju neku diplomu koja se cijeni kao stare, prave diplome pada mi mrak na oci...
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. http://skyview.com.hrhttp://500px.com/mihovilm
9 godina
neaktivan
offline
Re: Raste interes za IT studijima
luka28 kaže...

mislim da je priča o burnoutu malo prenapuhana, isto to bi mogli reći za svako zanimanje jer s godinama normalno da se neke stvari "uspore" to je prirodno, ali ono što se događa je da su svi navikli da programeri programiraju 200 na sat što nije normalno. Ali kad imaš klinca od 22-3-4-5-6-7 godina koji je željan dokazivanja lako ćeš mu prodati priču da je programirati 200 na sat normalno i da svi tako trebaju raditi, kad prijeđeš tridesetu i kad imaš malo više koda pod prstima sam skužiš da te puste priče project managera i ostale ekipe koja želi više u posla u manje vremena ne drže vodu i da radi svog zdravlja to neće ići tako kao prije, naravno i prioriteti se mijenjaju, sa 20ak godina nemaš previše obaveza van posla, ljudi u tridesetima već zasnivaju obitelji i naravno da više nećeš raditi na poslu kao manijak kad te kući čekaju žena i djeca i njima moraš posvetiti energiju. Raspisao sam se ali bit je toga da kad malo skužiš kako stvari funkcioniraju, kad imaš neko znanje, "ne moraš se više dokazivati" više nećeš programirati kao manijak 200 na sat nego ćeš malo stati na loptu i krenuti normalnim tempom. E sad problem sa normalnim tempom je da ga određeni ljudi smatraju pre sporim i onda krenu priče o burnoutu i raznim glupostima.

 

 

To je nekada bilo tako i tada bih mogao reći, da, slažem se. Danas to više nije tako, jer živimo u vremenu kad dosta ljudi strepi za svoje radno mjesto i po stalnim su stresom i pritiskom rokova, pa nekakvo opuštanje i spika "ajde mali ti to napravi!" više ne drži vodu. Štošta se da kompenzirati iskustvom u određenom poslu, ali puno toga ovisi o tome kakvog šefa imaš. Ako je sposoban raspodijeliti teret i zna koliki je kapacitet pojedinaca u ekipi koju vodi, onda je sve ok, ali ako imaš goniča robova koji druge tjera kako bi dobio bonus, onda stvari nisu tako jednostavne.

 

DanijelX kaže...

 

Mislim da se nismo razumjeli, ja ne govorim o brzini "udaranja po tipkovnici", koje cini oko 30% programiranja, nego govorim i programiranju - metalno-fizickom procesu kojim na temelju nekih zahtjeva proizvodis rjesenje. Dakle govorim o vremenu potrebnom da projektiras i implementiras rjesenje, a ne o tome koliko je kome potrebno vremena da napise jednu funkciju tipa racunanje povrsine kruga.

 

S obrzirom na ovo gore napisano, ja i dalje mislim da usporedba s vinom stoji, i da stariji programeri u prosjeku projekt odrade brze (i kvalitetnije!) od mladih kolega, prvenstveno jer zbog iskustva mogu predvidjeti i uspjesno zaobici hrpu greska, problema i "pitfall-ova" na putu do rjesenja, u koje mladi vrlo lako upadaju.

Savršeno smo se razumjeli i prvi put. I ja mislim na mentalni napor. Neki ga poslovi zahtijevaju više, neki manje. A tu je i fizička kondicija. Kao što sam napisao u ovoj poruci, iskustvom se određene stvari mogu kompenzirati, ali ne sve. Ja sam nekada (u ranim 20-ima, a pogotovo prije 20-ih) mogao odraditi nekoliko zahtjevnih dana i noći zaredom bez problema, a sada se oporavljam danima od tih neprospavanih noći kad zaredaju. :-) No, pričekaj da dođeš u te godine.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 22.11.2014 17:52 (BudalastoStvorenje).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Raste interes za IT studijima
BudalastoStvorenje kaže...

To je nekada bilo tako i tada bih mogao reći, da, slažem se. Danas to više nije tako, jer živimo u vremenu kad dosta ljudi strepi za svoje radno mjesto i po stalnim su stresom i pritiskom rokova, pa nekakvo opuštanje i spika "ajde mali ti to napravi!" više ne drži vodu. Štošta se da kompenzirati iskustvom u određenom poslu, ali puno toga ovisi o tome kakvog šefa imaš. Ako je sposoban raspodijeliti teret i zna koliki je kapacitet pojedinaca u ekipi koju vodi, onda je sve ok, ali ako imaš goniča robova koji druge tjera kako bi dobio bonus, onda stvari nisu tako jednostavne.

 

da istina da dosta ljudi strepi za radno mjesto ali mi u ITu smo ipak u malo boljoj poziciji nego ostatak države, jer možeš lakše promjeniti posao, možeš raditi za strance iz Hrvatske, tako da priča o egzistenciji ne drži više toliko vodu

www.pazii.com
9 godina
neaktivan
offline
Re: Raste interes za IT studijima
luka28 kaže...

da istina da dosta ljudi strepi za radno mjesto ali mi u ITu smo ipak u malo boljoj poziciji nego ostatak države, jer možeš lakše promjeniti posao, možeš raditi za strance iz Hrvatske, tako da priča o egzistenciji ne drži više toliko vodu

Ne znam baš da je tako.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Raste interes za IT studijima
hipshizik kaže...

ako zelite "nacisto da propadnete" - zaposlite se u ericssonu, siemensu, APIS-u, OiV-u, ili zapravo bilo kojoj vecoj firmi gdje kao postoji "selekcija" i razgovor za posao i "psiholosko testiranje" i slicna maltretiranja....

Netko nije prošao ni osnovni screening  u nekim kompanijama, čini se. {#}

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice