Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.112.577
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nisu ni do sada ništa radili. Samo ubace wallpaper. Oni razvijaju te svoje x aplikacije sa gtk+. Nemaju šta radit na kde

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ma mene samo zanima ako nakon Minta i Ubuntu digne ruke od KDE, hoćete li vi preći na Microsoft "open" Suse ili ipak na neki GTK... 

 

Što se pak Minta tiče, forsanje Cinnamona pored Mate mi je totalna debilana već godinama.
Jasno je meni da bi šteli neki svoj ozbiljan "Mint-very-own" standard, da ih se više ne optužuje da samo prepakiravaju Ubuntu.
Ali Cimet je konstantno nešto nestabilniji i - osjetno sporiji od Mate, a sad i od KDE.

Mate je godinama rock-solid, i svaki put kad zabrljaju sa Cimetom potiho ljudima preporučuju Mate.
A svi ti "problemčići" sa novim fićrima koji se godinama javljaju sa Cimetom, npr novi login manager, Compiz, Bluetooth itd - bez greške uvijek rade na Mate.

Priča ide ovako:

Kad je MS Sinofsky najavio isto Metro "touch" desktop sučelje od Xboxa do WinPhone, Mark@Ubuntu se brže-bolje požurio činiti svoju verziju sa Unity/HUD.
A onda vidla žaba konja pa i ona digla nogu, počeli razvijati "svoj" GTK3 i - rodio se Cinnamon na Mintu.

Quod licet Iovi, non licet bovi - a Mint sigurno nije Jupiter. OK, Metro je mrtav, Unity odbrojava zadnje mjesece... zašto se još gura Cinnamon fork?
Mate je podržan na preko 50+ distri (vidi DistroWatch), apsolutno na svim glavnim (MS SUSE uopće ne računam kao Linux, kamoli GNU/Linux).
Mate je GTK3+ (i dalje se razvija), da ne bi bilo zabune:

 

We spend time on what people enjoy, and we try to maximize focus on the areas where we can make a difference. The Xapp project goes in that direction and allows us to improve the Cinnamon, MATE and Xfce editions all at once and without efforts, by focusing on the same libraries and the same set of apps and tools.

 

Xfce ima itekako smisla: brzina je uvijek bitna. Kompatibilnost i "fićri" ponekad pate zbog toga.

Mate je na Mintu najstabilni enviroment i optimum između brzine/stabilnosti i "fićra".
Cinnamon je za mene eksperimentalni poligon koji mi uopće ne treba u životu.

 

Debian Edition je super, padobran za možebitnu nepredvidivost Ubuntua. Kojem Mint krade ozbiljan dio kolača i onemogućava ih u proprietary monopolu (npr kad su htjeli zatvoriti svoje repozitorije, da ne spominjem MIR itd).
Ako Ubuntu počne previše kakati, preći na LMDE mi ne bi bio problem (ono što ne radi odmah, valjda mogu iskompajlirati, a sigurno nije riječ o super-gluper najnajnovijim GTK3.2x dependencies).
A tu je sad u Mintu i integracija Flatpaka u SoftManager (imho odlična stvar: AppImage koristim za Gravit Designer, Kritu itd, ali ovo je bolje riješenje).

Ali LMDE3 će biti samo na Cinnamonu??? Igrate se Shuttlewortha? Da probate i Unity, ili Microsoft Fluent Design ("Project Neon") sučelje?

Ako se utrne Mate (a Ubuntu ostane), radije ću preći na KDE Neon nego se zahebavati sa Cimetom na Mintu / LMDE3.
Za kraj, prigodna provoKacija:

 

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Toliko hvališ taj MATE, a do prije nekoliko mjeseci je bio na gtk2+. Sad je i prihvatljiva opcija. Cinnamon je nastao kao odgovor GNOME-u kad su sa GNOME2 prešli na GNOME3 u kojem se mnogi onda nisu snašli, jer je bez pluginova bio neupotrebljiv. Čak nije ni gumb za gašenje imao :) Sad kad je MATE na gtk3+ po meni za Cinnamon nema svrhe više. Isto tako je i Unity bio 'prepravak' GNOME3 na 'bolje'. Toliko dupliranog posla. Ali zašto ne, kad dobijaju donacije, par developera dobro zarađuje i rade što hoće i što vole. Nije loše. Svejedno očekujem u budućnosti gašenje Cinnamona sa spikom 'mi smo svoj cilj ostavarili i zamijenili GNOME kad je bio grozan'. 

 

Ne vidim kako bi to Ubuntu mogao odustati od KDE-a. I prije ga je radila zajednica i dok nije bio podržan od Canonicala. I nakon što je Mark potjerao Riddella da bi ovaj otišao i napravio Neon, Kubuntu je i dalje nastavio. KDE5 kao što znaš je portan na QtQuick2 i za 'compositing' koristi hardversku akceleraciju OpenGL2. 'Mastodont' troši jednako energije i memorije kao manja braća. Evo ti slika kao teaser, maloprije uslikana

 

 A Marku se možda zaliha keša istopila pa je skužio da, ako želi prodati kompaniju dioničarima morat će ukinuit 'X'-apps tj. dupliranje posla. Dioničare ne zanima viteška borba okomitog ili vodoravnog taskbara. Bitna je jedino brojka ispod crte kad se napravi račun

http://www.eweek.com/enterprise-apps/canonical-on-path-to-ipo-as-ubuntu-unity-linux-desktop-gets-ditched

 

 

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.10.2017 8:36 (hrvooje).
 
3 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Meni mate de dizajnerski izgleda kao win 98. Znam da sam izgled nema veze sa funkcionalnoscu, no globalno ambalaza prodaje proizvod... Uvjek imam kod sebe prezentacijski multiboot stik sa vise oseva, medju njima i ubuntu mate, no cim ga vide rodi se neki animozitet i nitko ga nije zelio. Jbg, dizajn je danas bitan, a mate nije nikaj bolji ili manje zahtjevan od kde ili xfce...

Implementacija je isto bitna. Npr xfce na xubuntu i manjaru. De xfce na manjaru je toliko dotjeran i ispoliran, što funkcijski što dizajnerski, dok jedan xubuntu djeluje poludovrseno i bezveze...

Opensuse nije bas za svakog , no sama distra je vrlo kvalitetna, dobro suportana, ima neka odlicna specificna rjesenja, i vidi se da iza te distre stoji ozbiljna ekipa-tvrtka sa lovom. Yast, predefinirane security i firewall postavke, snapshot ( na btrfs ). I kod njih mi odgovara njihova filozofija da se sve mora moći iz gui i da terminal netrebam za nista ako ga nevolim ( a je terminal zaobilazim naširoko, usprkos uvjeravanja samoprozvanih linux gurua da je terminal bog i batina linuxa ). Šurovanje sa microsoftom je u danasnjim okolnostima dobar poslovni potez tako da im to niti najmanje netreba zamjerati. Sjećate se koja distra se prva mogla bez problema defaultno instalirati na uefi pločama... ? 😊

.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Toliko hvališ taj MATE, a do prije nekoliko mjeseci je bio na gtk2+. Sad je i prihvatljiva opcija.  

 

Sorry, ovo zvuči toliko hipsterski...

GTK2+ je i dalje "prihvatljiva" opcija, ili misliš da je i Xfce valjda samo za one jadnike koji nemaju najnovija računala?

Razumijem ja da je nekome fora iščekivati Wayland, koji "eto samo što nije", ali brate zašto ne koristiti nešto što je stabilno i brzo?
GTK99, OpenGL99, Wayland, Vulkan, Compiz... umjesto Viagre, valjda.

GTK3 je za Mate bitan samo zato što je to dokaz da se i dalje razvija, a da nije neki abandoned retardirano okljaštreni klon Maca.

 

> Svejedno očekujem u budućnosti gašenje Cinnamona sa spikom 'mi smo svoj cilj ostvarili i zamijenili GNOME kad je bio grozan'.

Da, to bi bilo logično: nažalost, ne - to se neće desiti.

Koliko god ja volio Mint i poštovao Clement Lefebvrea, to je Clemova privatna prćija, sa prednostima i manama onoga što to znači. Clemu je baš fora prčkati po Cimetu i gura ga kao svoje čedo. "Bezuvjetna ljubav", čak i ako ti dijete ima ADHD.

 

> KDE5 kao što znaš je portan na QtQuick2 i za 'compositing' koristi hardversku akceleraciju OpenGL2.

Malo si to obrnuto postavio: KDE5 MORA koristiti hardversku akceleraciju OpenGL2 za gladak rad.
Da ironiziram do kraja: ako imaš dovoljno jak i moderan hardware, svaki OS radi glatko :-)
Stoga:
> 'Mastodont' troši jednako energije i memorije kao manja braća:
Da, jer se ne broji video ram ni dedicated GPU.
I da se ne lažemo, čemu služi OpenGL za KWin? Za "desktop efekte".
https://userbase.kde.org/Desktop_Effects_Performance#OpenGL_Version

 

S KDE je slična priča kao ona koju sam naveo: reakcija na "jedno sučelje svugdje" odn. Metro, > Unity, Cinnamon...
Najviše energije je utrošeno na "univerzalnu skalabilnost" (od mobitela do vešmašina), gdje je dobar posao napravljen, ali - postavljen je industrijski standard koji rijetko tko koristi osim za pokazivanje mišića.
Qt Quick (Qt framework uopće) je imao itekako smisla dok su još Symbian (!), MeeGo, WebOS itd bili u igri.
Qt je danas vidljiv kao industrijski standard kod npr LG za SmartTV, ali ne i na tabletima ili mobitelima.
A za privatnu preostalu (desktop) uporabu: RedHat i MS SUSE me ne zanimaju ni njihova nametanja standarada.

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.10.2017 15:42 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
..
Da ironiziram do kraja: ako imaš dovoljno jak i moderan hardware, svaki OS radi glatko :-)
Stoga:
..

 

- da racionaliziram .. :))

ako nemaš HW, nemaš (ništa) PC, ako je neadekvatan, nezadovoljavajuć, nedovoljno resursa.. tad se prilagodiš mogućnostima, željama. Tad nije izbor. Ako je izbor, KDE je 'bolji', jer (napokon) koristi HW, jer kad razmisliš, u suprotnom je HW beskoristan. :)

KDE je super :) xfce je za djecu :))) kako ide ona posljednja pučkoškolska uvreda, za Lidliće?

- realno, svaki OS u posljednjem desetljeću ima podjednake requirementse, stariji-time i slabiji HW je rijedak kao pinkasti slonovi (ne može se na izuzetku temeljiti pravilo, i to je realnost). Korisnik koristi appse, one određuju konkretne requirementse, tad je DE 'sporedan' osim kao KDE koji to 'olakšava', jer.. upravo zato jer koristi raspoloživ HW-resurse. Upravo zato današnji mob-tablet vrti YT dok prastari PC-p4 to ne može jer nema adekvatan HW, neovisno pri tome koristiš li dos-win-lin-osx ili žganjce, jer je app kao chrome-browser ili media player taj koji to traži, odnosno sadržaj koij se želi prikazati. Nevažan je OS, dok radi ono što treba raditi. Postoji samo dobar-radi i bug (smeće). KDE je dobar, ostali su samo tanki skinovi koji prikrivaju nedostatak potencijala PCja (i vlasnika, idemo na adhomine..) :))) .. jer, vidim da se opet OS-soft doživljava kao nešto osobno, kao uvreda protiv ''dinama'' :)))

 

-xfce je za nejač, KDE je za powerjuzere.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
hrvooje kaže...

Toliko hvališ taj MATE, a do prije nekoliko mjeseci je bio na gtk2+. Sad je i prihvatljiva opcija.  

 

Sorry, ovo zvuči toliko hipsterski...

GTK2+ je i dalje "prihvatljiva" opcija, ili misliš da je i Xfce valjda samo za one jadnike koji nemaju najnovija računala?

 

 Samo kratki komentar - 2017-ta je godina. Staro raunalo je 4-5 godina staro i dalje može pogoniti sve linux DE-e na svijetu. Stare tehnologije nemaju tu više šta raditi. Ne znam čemu otpor novitetima i razvoju. GTK2+ je star i obsolete. Da, može se koristiti, ali čemu?

 

Xfce je na gtk2+ samo zato jer nemaju dovoljno developera da ubrzaju prelazak na gtk3, a ne zato što je gtk2+ dovoljan i tako cool.

 

 

Samomrzeći hrvat
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ja imam doma 8 godina staro računalo koje vrti bilo koji DE bez problema.

Stručnjak za odmaganje...
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...

Ja imam doma 8 godina staro računalo koje vrti bilo koji DE bez problema.

 Pa da. Još uvije ljudi trube o "kako ću ja to vrtjeti na starom računalu".. Osim ako nemaš 15-20 godina staro računalo, onda bez problema.

 

Kao da gledam rasprave tamo iz 2006-te.

Samomrzeći hrvat
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
Zechina kaže...
hrvooje kaže...

Toliko hvališ taj MATE, a do prije nekoliko mjeseci je bio na gtk2+. Sad je i prihvatljiva opcija.  

 

Sorry, ovo zvuči toliko hipsterski...

GTK2+ je i dalje "prihvatljiva" opcija, ili misliš da je i Xfce valjda samo za one jadnike koji nemaju najnovija računala?

 

 Samo kratki komentar - 2017-ta je godina. Staro raunalo je 4-5 godina staro i dalje može pogoniti sve linux DE-e na svijetu. Stare tehnologije nemaju tu više šta raditi. Ne znam čemu otpor novitetima i razvoju. GTK2+ je star i obsolete. Da, može se koristiti, ali čemu?

 

Xfce je na gtk2+ samo zato jer nemaju dovoljno developera da ubrzaju prelazak na gtk3, a ne zato što je gtk2+ dovoljan i tako cool.

 

"TAKO COOL"? Hipsteraj, kao što rekoh.

 

1. Xfce je na GTK+2 zato jer je GTK+2 brz, manje sistemski zahtjevan i 100% stabilan.
2. Xfce je već djelomično (čitava jezgra) na GTK+3, onoliko koliko je jednako brzo, zahtjevno i 100% stabilno.

> Da, može se koristiti, ali čemu?
ZBOG (NE)STABILNOSTI. Xfce official
Sve je to zakucano <= v3.18-3.20. Mint npr ostaje do daljnjeg za Mate/Xfce na 3.18. Ali hipsteri mogu koristiti i 3.92. Da ne budu "stari i obsolete", već "mladi i trendy".


Zaključak ove rasprave bi trebao biti da je (citiram) "prihvatljiva opcija" isključivo GTK+3 / KDE5 ("ili još noviji") jer "Stare tehnologije nemaju tu više šta raditi"?

I onda se čudimo revoltu korisnika kad ih se nasilno tjera sa Windows7 na Window10, uz identične protofašističke stavove u "open community"?

"Prihvatljiva opcija" == "Final solution"?

 

> "Staro računalo je 4-5 godina staro i dalje može pogoniti sve linux DE-e na svijetu."
Možda može, ali da li i MORA? Ključna riječ koja nedostaje je GLATKO (pogoniti).

 

Entry Point kaže...
mario.L_hr kaže...

Ja imam doma 8 godina staro računalo koje vrti bilo koji DE bez problema.

 Pa da. Još uvije ljudi trube o "kako ću ja to vrtjeti na starom računalu".. Osim ako nemaš15-20 godina staro računalo, onda bez problema.

 

Kao da gledam rasprave tamo iz 2006-te.

 Ček malo: nije više 4-5 godina, ni 8 godina, već 15-20 godina??? 

Drugim riječima, želite li vi to reći da će svako računalo tek mlađe od 15 godina glatko vrtiti hardware accelerated KDE5, Unity, Cinnamon? NEĆE.

A ako stariji ali solidan laptop ili Atom based mini računalo glatko radi sa Xfce ali trza/ruši se pod xxx, moram ga baciti jer "Stare tehnologije nemaju tu više šta raditi" i to "nije prihvatljivo"?


Haj'mo malo o Xfce-u (i laganim DE).
Citiram: "2017-ta je godina.".

  • Svaki novi Chromebook iz 2017. koji preko Croutona koristi Linux (Ubuntu, Kali...), standardno, u pravilu, koristi Xfce (makar su defaultne opcije i Unity, KDE...)

 (YouTube)

Chromebook je najprodavanije prijenosno računalo u Americi i de facto standard za obrazovne ustanove ("classroom": od vrtića do fakulteta).

  • Gotovo svako multimedijalna distra (za kreatore, ne konzumente) je bazirana na Xfce: Ubuntu Studio, AV Linux, Apodio itd.

KXStudio koristi KDE4, i to okljaštreni. io GNU/Linux koristi Enlightenment. Newt OS Studio Mate. dyne:bolic koristi GTK+2.
SparkyLinux Multimedia Editon (studeni 2017): LXDE (GTK+2).

Libre Music Production (LMP):

Lightweight desktops
One thing that almost all audio distros have in common is a lightweight or stripped down desktop environment. For example, AVLinux comes with XFCE, while KXStudio comes with a stripped down version of KDE that is more lightweight than the stock KDE (disabled effects, etc). These decisions are made to maximize available system resources. Newer, and more fully featured, desktop environments have heavier overheads. This can affect audio performance. The choice of a low demand environment on many audio distros helps you get the most out of the hardware you already have.

A lot of people like fancy desktop effects but these can put strain on the computer if you are, for example, trying to utilize realtime monitoring or if you are mixing with a lot of plugins. The use of lightweight/stripped down desktop environments can help towards making audio performance more reliable. Aside from realtime performance, they can get more out of your system than heavier and non-optimized systems.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 27.10.2017 4:04 (Zechina).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

 

"TAKO COOL"? Hipsteraj, kao što rekoh.

 

1. Xfce je na GTK+2 zato jer je GTK+2 brz, manje sistemski zahtjevan i 100% stabilan.
2. Xfce je već djelomično (čitava jezgra) na GTK+3, onoliko koliko je jednako brzo, zahtjevno i 100% stabilno.

> Da, može se koristiti, ali čemu?
ZBOG (NE)STABILNOSTI. Xfce official
Sve je to zakucano <= v3.18-3.20. Mint npr ostaje do daljnjeg za Mate/Xfce na 3.18. Ali hipsteri mogu koristiti i 3.92. Da ne budu "stari i obsolete", već "mladi i trendy".


Zaključak ove rasprave bi trebao biti da je (citiram) "prihvatljiva opcija" isključivo GTK+3 / KDE5 ("ili još noviji") jer "Stare tehnologije nemaju tu više šta raditi"?

I onda se čudimo revoltu korisnika kad ih se nasilno tjera sa Windows7 na Window10, uz identične protofašističke stavove u "open community"?

"Prihvatljiva opcija" == "Final solution"?

 

> "Staro računalo je 4-5 godina staro i dalje može pogoniti sve linux DE-e na svijetu."
Možda može, ali da li i MORA? Ključna riječ koja nedostaje je GLATKO (pogoniti).

 

 

 I dalje ne. xfce još nije u potpunosti na gtk3 (22 verzija po zadnjem) jer treba vremena toj nekolicini developera da prebace sve na gtk3 kako spada. 

 

Ako ti taa činjenica i dalje nije prihvatljiva onda evo direktno od developera:

 

https://blog.alteroot.org/articles/2017-05-30/road-to-xfce-4.14-part-2.html

 

Pa onda imamo:

 

As you might know, Xfce 4.14 is a transitionnal release, where the main goal is to port all components to GTK+3.

 

I:

 

GTK+3 minimum version has been bumped to version 3.20 (and maybe 3.22), because of so much changes since gtk 3.14 (broken themes, css), this will remove a lot of ifdef maze and code complexity to support several gtk versions. By the time of 4.14 release, all major distributions will have gtk>3.20.

 

Dakle nema zakucavanja na neke verzije, gtk3+ nije bauk, nego moderan toolkit koji itekako radi u distribucijama/DE-ima koji su imali/imaju vremena prilagoditi svoj kod na njega.

 

p.s. Da, stare tehnologije nemaju tu što raditi. Prvenstveno zbog ograničenja koje imaju, bugova i security bugova. To je i osnovnoškolcima jasno ko' dan.

 

Da, računalo staro 4-5 godina i dalje može glatko pogoniti bilo koji moderan DE. Desktop environmenti ne zahtjevaju više cpu/grafičkih resursa kako vrijeme odmiče. I puno starija računala i dalje mogu glatko pogoniti moderne desktop environmente.

Samomrzeći hrvat
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Da li se gtk+2.x još razvija? Nikakav hipsteraj. jednostavno, kao što ne koristiš kernel 2.6, tako gledaš da se makneš sa biblioteka koje se više ne održavaju. Da li se još pišu aplikacije s gtk+2?  Mate je 6 mjeseci na gtk3, dakle to je novi DE i vjerovatno će sve više stjecati popularnost na uštrb Cinnamona.

 

*Inače, 'compositing' se ugasi klikom na jedan gumb. 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.10.2017 12:20 (hrvooje).
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ne vidim uopće smisla raspravljati o gtk2+. To je stvar prošlosti, tehnologija se razvija i to je prirodno. Neprirodno se je držat ko pijan plota.

 

XFCE je meni osobno drugi najdraži DE uz gnome. Koristio sam ga dosta u vrijeme tranzicije gnome2-gnome3 kad je gnome3 bio neupotrebljiv i spor. Stvarno se veselim danu kad će ga prebaciti na gtk3+ i omogućiti developerima, a i korisnicima korištenje svih opcija u gtk3.

 

KDE je isto tako vrhunski DE, a to što meni osobno ne odgovara, ne poništava tu činjenicu. U njega je uložen ogroman napor i rad posljednjih godina, te je vjerojatno najraznovrsniji DE koji trenutno postoji s pregršt opcija. Pa samo jedan KDE connect me čini ljubomornim što nemam tako nešto out of the box na gnome-u, a ne neke sklepane verzije sa ekstenzijama. Dolphin je daleko najbolji file manager. I tako dalje.

 

Uz sve navedeno, nikad mi nije legao DE, ali to ne znači da nije fantastičan.

 

Kad se već spominjao cinnamon, nitko ne spominje da su sve to djeca gnome-a i gtk3. Svi ti budgie, cinnamoni, itd itd koriste gnome i gtk3 kao core tehnologiju. U realnosti postoji par originalnih DE-a, a sve ostalo su klonovi sa drugačijim interface-ima. Dakle, gnome, kde, enlightment, xfce (tilling neću stavljati tu). Nadalje cinnamon je odgovor na gnome3, da se napravi nešto kao gnome2, a da nije gnome2. Naravno mint developeri nisu imali resursa da naprave kompletni DE pa su naravno koristili gnome i gtk3 komponente. Dok se sjetim kako je loš cinnamon bio na početku, skoro ko gnome3.

 

Sad, kakva je budućnost cinnamon-a pokraj mate-a, ne znam. Mislim da cinnamon danas ima preveliki user base da bi ga ljudi zamjenili sa mate-om. Da je mate krenuo od početka sa promjenama i prelaskom na gtk3 i da je imao toliku dev i user podršku - možda. Mislim da će i jedan i drugi nastaviti kao i do sada.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.10.2017 12:36 (Entry Point).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
Zechina kaže...

2. Xfce je već djelomično (čitava jezgra) na GTK+3, onoliko koliko je jednako brzo, zahtjevno i 100% stabilno.


> Da, može se koristiti, ali čemu?
ZBOG (NE)STABILNOSTI. Xfce official
Sve je to zakucano <= v3.18-3.20. Mint npr ostaje do daljnjeg za Mate/Xfce na 3.18. Ali hipsteri mogu koristiti i 3.92. Da ne budu "stari i obsolete", već "mladi i trendy".

 I dalje ne. xfce još nije u potpunosti na gtk3 (22 verzija po zadnjem) jer treba vremena toj nekolicini developera da prebace sve na gtk3 kako spada. 

 

Ako ti taa činjenica i dalje nije prihvatljiva onda evo direktno od developera:

 

https://blog.alteroot.org/articles/2017-05-30/road-to-xfce-4.14-part-2.html

 

Pa onda imamo:

 

As you might know, Xfce 4.14 is a transitionnal release, where the main goal is to port all components to GTK+3.

 

I:

 

GTK+3 minimum version has been bumped to version 3.20 (and maybe 3.22), because of so much changes since gtk 3.14 (broken themes, css), this will remove a lot of ifdef maze and code complexity to support several gtk versions. By the time of 4.14 release, all major distributions will have gtk>3.20.

 

Ček malo... ja napišem "Xfce je djelomično na GTK+3", a ti me "ispraviš" sa "Xfce još nije u potpunosti na GTK3+." ??? Nije šupak nego prkno.
Stavim link na developerovo objašnjenje zašto, a onda ti meni citiraš isti link sa "Ako ti ta činjenica i dalje nije prihvatljiva onda evo direktno od developera:"...
Tko je sad tu lud?
I odakle vam da ja forsam GTK+2? Samo je riječ o tome da poštujem stabilnost (kao i Mint Mate/Xfce devs) - jer je GTK+ 3.14 <> 3.18 KAOS.
Ovo forsanje koje se desilo sa GTK+3 (Unity, Cinnamon), kao i sa KDE5 (ostavili 99% dovršen a odličan KDE4), dovelo je do gomile nestabilnosti i krpanja u hodu. A sad još mahom masturbiraju na Wayland... a to što breakaju ne samo software nego i hardware legacy dependencies, nikome ništa...

Riječ o ovome (što potpisujem): 

hrvooje kaže...

Cinnamon je nastao kao odgovor GNOME-u kad su sa GNOME2 prešli na GNOME3 u kojem se mnogi onda nisu snašli, jer je bez pluginova bio neupotrebljiv. Čak nije ni gumb za gašenje imao :) Sad kad je MATE na gtk3+ po meni za Cinnamon nema svrhe više. Isto tako je i Unity bio 'prepravak' GNOME3 na 'bolje'. 

 

I da po 3. put citiram Xfec dev-a, 30 MAY 2017:

GTK+3 minimum version has been bumped to version 3.20 (and maybe 3.22), because of so much changes since gtk 3.14 (broken themes, css) ...

(link ^ "why bumped" objašnjenje, još od 6 SEPTEMBER 2016):

As many of you will have noticed, supporting Gtk+3 releases before 3.20 and afterwards just means a lot of ifdefs and headaches, code complexity and additional bugs.

 

I još jedno pojašnjenje za ovo što sam napisao "Xfce je već djelomično (čitava jezgra) na GTK+3,":

NE, nije GTK+ v3.22 nego 3.20 (provjeri na roadmap 4.14) - to su vlažni snovi za sad, ako se desi u 2018. Prije će "bampnuti" na 3.26 (Xubuntu 17.10) imho.

Core
Almost all core components have now a gtk+3 version (yai !), with developement releases lately !

 

A evo i od Clema (Mint), OCTOBER 25, 2017-

ako netko baš želi GTK+ v3.20, 3.22, 3.26.1 (<Ubuntu 17.10) ... 3.92, nek se igra s time u flatpak pješčaniku (a da ne ruši nestabilnošću čitav sistem):

For instance if a new version of the software you want to install depends on GTK 3.20, you cannot install it via a PPA. GTK 3.20 cannot be installed alongside GTK 3.18 and upgrading GTK would basically break a lot of things already installed in your operating system.
(snip)
So the idea is for the software you install to use its own version of GTK and its own dependencies.
Linux Mint continues to use GTK 3.18 and to work very well, and that new software you install uses GTK 3.20 without impacting the rest of the OS.
(snip)
Below is GNOME Games 3.26 running on its own GTK 3.26 inside of Linux Mint. (...)

 

8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nastavak u revijalnom tonu:

Interesantna diskusija na komentarima od linka gore.
Lefebvre himself odgovara na kritična pitanja.

 

October 26, 2017 at 11:05 pm

Interesting…
In the last years of the Linux world, it seems that the things which became mature must be killed.
With Cinnamon I experienced more crash, than other DE (I have Nvidia graphic card).
I was waiting for KDE edition, but now…
So Sad…

 

Linux Mint October 26, 2017 at 11:29 pm
Flo, I wouldn’t call using a PPA to catch up with something that wasn’t full featured on the LTS and isn’t retro-compatible “mature”.

Plasma is fantastic, but we’re looking at a very rapid pace of development here.

Compare it to other DEs. What’s really mature here is MATE, which banks on years of stable GNOME 2 release. Or even more than MATE, Xfce which has evolved incrementally and without incidents or breaks from the past.

 

Ima i dalje, vrlo zanimljivo.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Zaista uzaludna rasprava i gubljenje vremena. Koristi što želiš i to je to. Doslovno je toliko jednostavno.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
5 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ma kakva rasprava.... Svi na plasmu i to je to 😊
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo problem :) postgresql admin pqAdmin4 ne radi na Kubuntu 17.10. 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 2
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Gdje mogu nabaviti besplatan linux .exe file za instalaciju sustava i postoji li još potreba za linuxom t tim da mnogo programa nije kompatibilno za linux?

Pokušao sam na linux.com

na nekim čudnim webovima ali mi nije dalo .exe file za instalaciju pa nisam znao kako da instaliram...

 

Hvala unaprijed!

danielB
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

- linux je OS, distribucija (kernel, GNUlinux), nije aplikacija (za windows.. i naravno da nećeš ništa takvog pronaći, čak ni obrnuto, jer OS nije ''.exe'', dok file može biti izvršni to je samo oznaka kao i .jpg, .mp3..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Znam da linux nije aplikacija ali kako mogu instalirati os ...
danielB
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
danći123321 kaže...
Znam da linux nije aplikacija ali kako mogu instalirati os ...

Evo ti kuharice za Ubuntu i Gentoo. Ostali su negdje između te dvije krajnosti. Distribucije provjeri na Distrowatch (tamo imaš lijepo posložene različite distribucije s linkovima na iste).

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

prva stvar je izbor.. OSa, ok linux :) .. zapravo distribucije, 'paketa'..

npr početnička, preporučljiva, je ubuntu. Ima odličan support sve piše, od toga kako kreirati install medij.. nadalje, sve. google u ruke, ubuntu, howto.. i...

naravno, previše problema ili sitnica, kao nazivi-značenje, koje ako ne razumiješ nije lako odabrati.

Korak po korak. Prvo, pribavi željenu distru (kao npr Ubuntu), željena verzija ako HW podržava može x64 (amd64..) a može i 32bitna, za prvi put nije važno. Kad kreiraš medji, bootaj ga.. i pokreni kao live (bez instalacije).. ako radi, tad može korak 2., do tad, korak nazad.

 

Možeš tako probati-pogledati bezbrojne distre, distrowatch +500.. ali prvih desetak je realan izbor ili Artistx ili Kubuntu/KDE.. :))

Tek kad ti install-live medij radi, možeš razmišljati o installu (i tad oprez.. brisanje diska? postojećeg OSa i podataka?).. možda multi boot, možda problem s UEFI-GPT kompatibilnsoti ili bezbroj problema.

 

-zašto linux? probati, upoznati, koristiti.. i ako imaš neko osnovno predznaje ili ga želiš. Svaki razlog je OK, ali moraš se malo potruditi. Samo neće ništa.. i možda se tad razočaraš i poželiš neki drugi OS ili postaneš linux guru.. ili nogometaš :)

 

edit: vidim gore forumaši pomažu, daju linkove.. hmm, to je verinajs, ali.. :)) juzer mora to 'sam', google for it, ili pada na prijemnom :))

 

npr 'kladim se' da je utipkao u google nešto kao ''how to install %linux% ..'' .. dobio bi link, yt klip itd. (varijablu zamijeniti distrom). :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.10.2017 16:33 (ihush).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Hvala! :)
danielB
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Kupio sam na digital oceanu neki linux VM i pokusavao namjestit GUI ali ne ide. Ako ima neka dobra dusa da ce me za provest kroz proces namjestanja bio bi zahvalan. 10 eura za pive dobije.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@danći

Postoji i način za to što si ti pitao : u windows trgovini imas ubuntu i opensuse. No to nikako nije idealan put za uvod u linux, plus kaj je live linux daleko prakticniji nego ga imati pod win kao apk ( plus kaj su ovi linuxi iz win trgovine goli pa puno toga bi morao znati naknadno dodati ).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

@bunker to su mislim samo alati za developere, tipa bash bez gui-ja. Nemoj to preporučavat nikome, zbunjujete čovjeka u startu. Još fali samo Artix Mate 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

A cuj, decko je pitao za linux u .exe obliku, a ovo je najblize tome...

😊

Inace, to je bez gui-a, no u tutorijalu navode da se sve moze dodati kao i u bilo kojem drugom linuxu kojeg gradis od nule. Nisam probao, a mislim i da nebum ( konzola... )

.
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Čemu toliki strah od konzole? Fobije su ti neutemeljene. ps, grep, kill itd. mogu biti korisne kad GUI zakaže

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
1 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice