Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.112.517
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@hrvoje

Nije to strah već pitanje osobnosti. Kad moram, koristim ju ( npr u manjaru sam dosta toga morao kroz terminal odradjivati ) no jednostavno mi taj nacin rada djeluje kao relikt proslosti u 2017 godini. Gui nacin mi je daleko pregledniji, daje mi vise informacija i zahtjeva daleko manji utrosak vremena. Znam da se stara garda sa time neslaže no svi imamo pravo izbora.

Evo primjera: Zelim li instalirati vatrozid, moram unaprijed znati da se u nekim distrama taj dio zove ufw i gui sucelje gufw, dok u gui nacinu mi je dosta upisati fir u softver manager i imati ću u ponudi sve potrebno za vatrozid. Za vatrozid i firewal svi znamo pojmove od kojih ćemo krenuti no za ufw ipak treba malo kopati i utrositi vrijeme, plus kaj to nevrijedi za sve distre ( fedora ima svoje rjesenje fw, opensuse svoje... ) no u gui nacinu mi je dosta znati pojam vatrozid neovisno o distri.

I takvih primjera ima milio gdje moram zagrijati stolicu da bih nesto uradio iz terminala dok za to isto u gui nacinu trebam par sekundi i predznanje koje imamo maltene svi.

A onda je tu i faktor moguće pogreske: jedno krivo slovo, ili razmak ili tockica i mogu u terminalu izazvati nepovratnu stetu dok u gui nacinu ću dobiti jasan popup prozor sa zahtjevom dodatne potvrde i opisom kaj bu se tocno desilo ako potvrdim...

Jednostavno sam misljenja da mogu korisnije upotrijebiti vrijeme nego da bubam napamet stotine naziva ( od ufw, preko libcurl3 pa nadalje... ) a sam gui nacin nije nista sporiji ili manje efikasan ( sigurno brze poklikam sve potrebno nego kaj bum isto postigao upisivanjem niza komandi u terminal : sjeti se npr komande sha256sum pa dugacki naziv iso datoteke naspram desnog klika u mintovom nemu za istu funkciju.... )....

😊
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pa nije baš bubanje napamet. apt-cache i apt-get su osnovni alati. apt-cache search firewall i između ostalih stotine spominjanja riječi firewall u opsiu programa pojavi se i ufw. A inače niti jednu riječ ne moraš tipkati do kraja. Prva dva tri slova pa tipka tab završava riječ. Rekao bih da je kombinacija najbolja stvar. Ako otvaram virtualbox npr. alt+space otvara krunner i samo utipkam virt i udarim enter i otvara se virtualbox. Ako želim nadogradnju onda u konzoli tipkam apt-get update && apt-get dist-upgrade. Da bi preživio moraš pamtit PIN kartice, telefona, broj kata ureda, datume rođendana .... Pamćenje trenira mozak, neće popuniti gigabajte pa će ostati malo prostora :)

 

https://www.tecmint.com/useful-basic-commands-of-apt-get-and-apt-cache-for-package-management/

Evo nitko neće biti siromašniji ako ovo pročita, samo bogatiji. Kao što je Petric govorio da nas gledanje GoT-a obogaćuje.

 

*A nekad i ne možeš drugačije nego konzolom, npr. u pixel uštimavanje touchpada

https://www.techrepublic.com/article/tweak-your-touchpad-to-taste-in-linux/

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.10.2017 7:49 (hrvooje).
 
1 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

bunker jel znaš za tab completion

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvoje

I dalje nevidim nikakvu prednost.

Tvoj nacin: "Ako otvaram virtualbox npr. alt plus space otvara krunner i samo utipkam virt i udarim enter i otvara se virtualbox. " Znaci imas minimum 6 klikova na tipkovnici, dok meni za otvaranje virtualboxa trebaju dva klika misem ( ikona na desktopu-dvoklik, ili ikona u favoritima start menija pa su to onda dva jednoklika )...

Tvoj nacin: "Ako želim nadogradnju onda u konzoli tipkam apt get update apt get dist upgrade. " I po cemu je to bolje ili brze od dva klika na octopi ( pamac, soft updater.... ) , desni klik na octopi pa ljevi klik na "izvrsi nadogradnju sustava" ....

Naravno da i u konzoli postoje opcije pretrazivanja no rezultat je opet gomila zgusnutog teksta gdje treba citati red po red i opet moram znati tocan naziv onoga sto trazim inace uzalud trazilica i izlistani pojmovi. U gui nacinu pretrage nekog softvera u soft manageru dobijem puno pregledniji prikaz popraćen slikama, detaljnim opisom,ocjenama korisnika , tako da niti tu nevidim neku prednost konzole.

Opcija samodovrsetka mi isto neće nista znaciti ukoliko neznam unaprijed tocan naziv i svrhu paketa kojeg trazim ( npr libcurl3 koji mi je neki dan uzeo 1 vuru zivota ).

Osim toga, nije to samo moje misljenje: osobno sam dozivio stotinama puta ljutnju korisnika koji mora po sistemu traziti logove gresaka, ili pokretati apk u terminalu pa iz teksta o gresci opet grijati stolicu dok tocno utvrdi nacin rjesavanja nepokretanja ili rusenja apk. U win bu dobio gui popup sa obavijesti koji je daleko razumljiviji i logicniji te omogućuje popravak sa par klikova.

Spomenuo si prestanak rada gui-a i korisnost konzole u tom slucaju ? Pa kao prvo, uopće nebi smjelo doći do takve fatalne greske, jer nakon takvih stvari opada povjerenje i broj korisnika jer tko se vise zeli i ima vremena baviti poludovrsenim sistemom na kojem pada graficki interface. Kao drugo, ako se vec i srusi, automatizmom se mora opet pokrenuti poput explorer exe u win. Isto tako os mora biti u stanju zavrsiti neki not responde proces i sl bez rusenja interfacea. I treće, pa uvjek imam ctr alt backspace kraticu koja me u sekundi dovodi na login situaciju.

Moramo shvatiti da su se vremena promijenila, a i ljudi i navike, tako da nerazvijanje gui alata za sve moguće situacije i inzistiranje za neke detalje iskljucivo u konzoli nisu dobar put i neće doprinijeti popularizaciji linuxa. Zivot je brz, obaveza sve vise, i nitko vise nezeli tratiti vrijeme da uci nesto za sto mu u konkurentskim proizvodima treba daleko manje vremena i znanja.

Ja razumijem da je daleko lakse i brze napraviti bash alat nego mjesecima i godinama razvijati sareno gui sucelje i stalno ga osvjezavati, no nedostatak developera nije problem korisnika niti ga u krajnjem slucaju uopće nezanimaju uzroci i krivci.

Razumijem i da se netko osjeća moćnije ili time zadivljuje prijatelje kada radom u konzoli rjesava nesto, no cemu kopati lopatom ako postoji bager....

Konzolu nevoli niti vidjeti a kamoli koristiti ogromna vecina danasnjih prosjecnih korisnika, i tko to neshvaća i nerazvija gui alate je sukrivac za malu home desktop zastupljenost i rasiren stav da linux nije user frendli i sl.

Previse je danas kompleksan i dinamican zivot, tako da za razvijanje sivih vijuga ima treninga i previse u svakodnevnim zivotnim situacijama. No od gomile plastike sa nulama i jedinicama na mediju ocekujem da mi bude pomagalo uz cim manje mog ulozenog znanja i vremena da bih funkcionalno koristio taj devices. To će morati biti svedeno na jednostavnost smartphonea ili smart frizidera ili mu nema znacajnije budućnosti.

I za kraj jutrosnjeg osvrta , moramo biti posteni i precizni pa reći da nije isto linux na serveru i linux meni doma koji sluzi za igranje i multimediju te office zadatke. Naravno da se na serveru trazi dugorocna extremna stabilnost pa se radi takve namjene koristi najmanje kaj se moze, bez ikakvih dodataka koji bi dodatno komplicirali situaciju i bili uzrok nestabilnosti. I ok, neka cjeli serverski dio linuxa radi bez ikakvog gui sucelja, i neka im svi alati za odrzavanje servera rade terminalski. No taj nacin rada pokusavatu naturiti u home desktop segmentu neprolazi, i nedostatak developera desetljećima pravdati spikom da je konzola bolja brza sigurnija neophodna.... jednostavno se to vise nemre prodat.

Uostalom, svi vi koji se skup samnom druzite vise desetljeća sa linuxom, vrlo dobro znate da je nedostatak developera i njihova nezainteresiranost koja rezultira kvantitativno i kvalitativno manjkom aplikacija, glavni problem ocajno slabe zastupljenosti u ukupnom home desktop segmentu. Tu bih negdje smjestio i pokusaje pravdavanja nuznosti konzole u nedostatku kvalitetnih gui alata.

 
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Kao prvo izjednačavaš klik na tipkovnici sa klikom miša što nije istina.

Kao drugo zaboravljaš na putanju koju moraš proć mišem do ikone (nema goreg nego kad moraš letit s donjeg lijevog u gornji desni rub ekrana i natrag).

Kao treće zaboravljaš na tab completion.

Kao četvrto zaboravljaš na skripte.

 

Koristi što želiš ali tvditi da je miš brži od tipkovnice je nonsens. Miš nije nastao zbog brzine, nego jednostavnosti korištenja i da, grafičko sučelje je jednostavnije za korištenje, to je njegova realna prednost.

 

EDIT: sad kad imam vremena pročitati čitav post - u toliko si stvari u krivu da je to strašno.

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.10.2017 10:16 (Veliki Brat).
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Opet komplicirate sami sebi život. Terminal je za ljude koji su naučeni da ga koriste, možda i bolje znaju i sam OS, kako , gdje i zašto. GUI je za ljude koji se ne žele zamarati sa detaljima sustava nego žele na jednostavan način koristiti osnovne funkcije. I ne samo osnovne.

 

Ni jedno ni drugo nije bolje od drugog. Najbolja je kombinacija jednog i drugog.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.10.2017 11:54 (Entry Point).
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

Ni jedno ni drugo nije bolje od drugog. Najbolja je kombinacija jednog i drugog.

To sam i rekao.

 

Bunker kao da ima neki amozitet prema konzoli. Možda zato što je pozadina većinom crna ;) 

Ono što si rekao kako bi Win dao lijepu poruku u popup. Svaki dan radi s Win mašinama i sve daju osim lijepe poruke. Većinom je 'nešto nije u redu' poruka pa si ti misli. Moje kolege na Win svi rade u konzoli. 

 

Upravo zato iz konzole pokrećem nadogranje i instalacije da mogu popratiti grešku. Ako ti misliš da Win nema rušenja, grešaka i ostalo o kako se varaš. Na dnevnoj bazi vidim nekoliko BSOD-a i raznih drugih problema :)  

 

Ako ti gorka iskustva s Linuxom tvojih klijenata štete tvom poslu zašto im ne instaliraš Windowse? Pa danas se za 4-5$ može uzeti licenca. Na njih dalje možeš instalirat sve FOSS alate i programe tipa LO itd. I poslije ćeš imati i sigurno više poziva :) 

https://www.ebay.com/itm/Windows-10-Home-32-64-bit-License-Product-Key-Download-Link/263250717334?epid=809536399&hash=item3d4af72a96:g:ZwEAAOSw5VtZ2I7W

 

Nije Linux religija da se mora širit, nego tehnologija. Linux na desktopu ima 3%, a Apple 6%, zamisli ti to, a najbogatija IT firma na svijetu. I nije baš tako očajna zastupljenost kako ti misliš.

 

A određenu tehnologiju koristiš na određenim mjestima u određenim uvjetima.  Ja osobno volim znati kako stvari rade. Pa pokušavam na desktopu naučiti ono što bi mi trebalo za server. I tako već 10-ak godina noob ;)

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.10.2017 12:41 (hrvooje).
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Konzola je super, ali bježim od nje kad god mogu.

Nedavni primjer:
Htio sam skinuti neku knjigu koja bila odskenirana u gro gifova. Rekoh, to je Linux, neću sad neke web spidere instalirati, idem ja to iz basha s wget napraviti.

Zaboravio sam dodati dva slova, fino krenulo, zvonio mi mob... i dok sam pogledao - jbg imam optiku, posrkao mi gigabajt smeća i tek se zahuktavalo.

Dobro da sam se u panici sjetio ps / kill, prvo mi je bllo da brute isključim komp.

Nakon tog, išao sam prebaciti te gifove u png i optimizirati - IrfanView & FileOptimizer, oba win programi pod Wineom, sve bez greške.

Ali html tagove od e-knjige je također trebalo promijeniti u .png; ajd, to sa grep i sed u trenu napravim, pa ću odmah i restrukturirati sve foldere pod jedan zajednički.

 

grep -rl '.gif' ./ | xargs sed -i 's/.gif/.png/g'

 

... i sad se krenem znojiti: hoće li mi se ovo ./ posrati po sistemu ili je ekskluzivno za mapu u kojoj radim?

I dok sam pazio na to, u sličnoj operaciji krivo preimenujem u sekundi 50+ linkova na 30 strana.
Da ne govorim da wildcards nisu isti kod grepa i seda... nije bad, sve radi odlično, ali moraš pincetom i povećalom raditi.

Plus, grep je svjetlosno brz, za ne povjerovati - ali ako ti pobjegne i rasturi nešto, dok trepneš ne znaš što se desilo a komp ti se smrzne.

U biti, osim c&p apt-get najčešće što koristim automatizmom je ls > dir.txt za popis npr knjiga ili filmova - tu ti neće dok zijevneš napraviti kaos. Za većinu ostalih stvari se fokusiram kao kad moram ići kakati a rola s papirom mi je sumnjivo mala pa moram biti precizan i efikasan... sori na usporedbi, nema direktne veze, samo je ptsp zajednički.

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.10.2017 16:48 (Zechina).
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-kraće, konzola je za sve pa i dobro sranje.. :) a gui ograničen, ograničava i greške juzera, ćorave koke i generalno nabadanja.

-ja sam za gui, kad je praktičan, repetitivno može skripta.. konzola samo ponekad, po potrebi i tad se štrika polako, gleda.. ne kad je sila za wc :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
Entry Point kaže...

Ni jedno ni drugo nije bolje od drugog. Najbolja je kombinacija jednog i drugog.

To sam i rekao.

 

Bunker kao da ima neki amozitet prema konzoli. Možda zato što je pozadina većinom crna ;) 

Ono što si rekao kako bi Win dao lijepu poruku u popup. Svaki dan radi s Win mašinama i sve daju osim lijepe poruke. Većinom je 'nešto nije u redu' poruka pa si ti misli. Moje kolege na Win svi rade u konzoli. 

 

Upravo zato iz konzole pokrećem nadogranje i instalacije da mogu popratiti grešku. Ako ti misliš da Win nema rušenja, grešaka i ostalo o kako se varaš. Na dnevnoj bazi vidim nekoliko BSOD-a i raznih drugih problema :)  

 

Ako ti gorka iskustva s Linuxom tvojih klijenata štete tvom poslu zašto im ne instaliraš Windowse? Pa danas se za 4-5$ može uzeti licenca. Na njih dalje možeš instalirat sve FOSS alate i programe tipa LO itd. I poslije ćeš imati i sigurno više poziva :) 

https://www.ebay.com/itm/Windows-10-Home-32-64-bit-License-Product-Key-Download-Link/263250717334?epid=809536399&hash=item3d4af72a96:g:ZwEAAOSw5VtZ2I7W

 

Nije Linux religija da se mora širit, nego tehnologija. Linux na desktopu ima 3%, a Apple 6%, zamisli ti to, a najbogatija IT firma na svijetu. I nije baš tako očajna zastupljenost kako ti misliš.

 

A određenu tehnologiju koristiš na određenim mjestima u određenim uvjetima.  Ja osobno volim znati kako stvari rade. Pa pokušavam na desktopu naučiti ono što bi mi trebalo za server. I tako već 10-ak godina noob ;)

 

 

 I ja koristim terminal stalno.Odnosno većinom, jer sigurno mi je nekad fajlove lakše tražiti i double clickat kroz file manager nego kroz terminal. Ovisi koliko sam lijen taj dan.

 

Ali ja nisam običan korisnik. Meni je linux posao i sve što se veže uz njega, tako da htio ja ili ne moram raditi u terminalu. I tako već dugi niz godina, pa kad se jednom čovjek nauči tako raditi nema više povratka.

 

1337 skillz 

Samomrzeći hrvat
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

 

@velikibrat

 

U mom slučaju je rad mišem daleko brži nego rad tipkovnicom: nemam neke daktilografske brzine , u slučaju pisanja duljeg teksta moram gledati u tipkovnicu i onda još jednom moram sve to pregledati na monitoru , a pri radu mišem mi je pogled stalno na monitoru tak da tih par djelića sekunde koliko traje povlačenje miša debelo nadoknadim u odnosu na vrijeme koje bi mi bilo potrebno za upisati naredbu i provjeriti na zaslonu kaj sam i da li sam pravilno napisao ( baš primjer nadogradnje kroz terminal ili dva klika mišem na octopi ).

 

@hrvoje

 

Bsod na win nisam vidio već godinama. Imaš tu negdje temu gdje je @marko stalno kukako da se svim win10 korisnicima stalno dešavaju neki problemi, pa sam si dao truda i iz više neovisnih izvora sam prikupio i dokumentirao podatke da je odjednom najviše 91000 korisnika bilo zahvaćeno nekom ponavljajućim problemom , i matematika je pokazala da su to 2 promila od ukupnog broja win10 korisnika kojih je po microsoftu oko više od 400 miliona a i neovisni izvori su negdje oko te brojke ( 400 - 700 miliona je raspon ).  Nebumo generalizirali, no kada govorimo o nekim fatalnim greškama , moramo znati da se tu radi o promilima korisnika, tako da za njih je velika vjerojatnost da popup koji im iskoči im nije od velike pomoći. No za ostalih 99,98 % korisnika je skočni prozor vjerojatno posve dovoljan da i bez nekog velikog predznanja mogu shvatiti  kojem smjeru bi trebalo krenuti u otklanjanje problema. Osim toga imaš u kontrolnoj ploči i nadzor pouzdanosti koji će automatizmom dojaviti svaki error microsoftu te će automatika probati popraviti kvar, ili odmah ili pri nekom updateu. A i uvjek imaš free telefon na koji možeš nazvati i potražiti pomoć ( jest da je to outsourcana djelatnost, no mora zaprimiti ticket, i nemože ga zatvoriti dok im ti nepotvrdiš da je riješeno, a unutar par dana ukoliko nije riješeno mora problem eskalirati na višu razinu i opet ga niti tamo nemogu zatvoriti dok nedobiju tvoju potvrdu da je slučaj pozitivno riješen ). Jučer ujutro su mi nestali svi kontakti sa lumije , dok su u online accountu uredno svi bili prisutni, znači pukla sinhronizacija između devicesa. Imam ja i backup, no nazvao sam 0800300300 i požalio se na to. Čovjek je riješio stvar u nekih pola vure i još mi ponudio na odabir sa kojim datumom da mi vrati stanje ( svaku noć imaju automatiziran backup ali po američkom vremenu pa  kako znam da nisam danima unosio novi kontakt bilo mi je svejedno iz kojeg backupa će mi vratiti kontakte na mob i restartati sinhronizaciju.    Kad mi prdne manjaro , mogu nazvati koga...ihusha da mi zaviri u čarobnu kuglu...tako da ipak nije usporedivo podrška za win i za linux u home desktop segmentu iz pozivije krajnjeg kućnog korisnika. I argument cijene više nepali jer je win10 zasada  posve besplatan za kućne korisnike.

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

 

@velikibrat

 

U mom slučaju je rad mišem daleko brži nego rad tipkovnicom: nemam neke daktilografske brzine , u slučaju pisanja duljeg teksta moram gledati u tipkovnicu i onda još jednom moram sve to pregledati na monitoru 

 

Pa imaš virtual keyboard i na Linuxu, sad ako ti je lakše napikavati dulji tekst mišem... ;-)
(OK, ovo je za nas fuj-gnomaše, valjda ima neki xvkbd i na KDEManjaru)

florence florence
 

edit: oops... zezao sam se, nisam htio provocirati, sad vidim da tu ima problema.

Thanks @Ash but kvkbd is as useful as matchbox. I'm looking for a VK that doesn't require it to be explicitly opened. (kind of like GNOME's)

wait for Plasma on Wayland. virtualkb will only be supported on wayland

https://forum.manjaro.org/t/kde-virtual-keyboard/4372

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.10.2017 19:46 (Zechina).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

Pa imaš virtual keyboard i na Linuxu, sad ako ti je lakše napikavati dulji tekst mišem... ;-)
(OK, ovo je za nas fuj-gnomaše, valjda ima neki xvkbd i na Manjaru)

 

Pa ima virtualna tipkovnica  u svim distrama, no to onda više nije terminalski rad, a govorili smo o tome koliko je brže ili efikasnije raditi u konzoli ili istu tu radnju odraditi mišem u grafičkom interfaceu...

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ne razumijem, instaliraš Manjaro i daješ kontraargumente. Ja ga ne bi nikad ni instalirao klijentu, ako nemaš podrške. Pa imaš Canonical koji prodaje podršku. 

 

Ne kužim, radiš ono sve protiv čega gunđaš. Čemu onda taj mazohizam, instaliraj ljudima Win i još ćeš imati više posla oko održavanja u vezi antivirusa i sl.

 

Za besplatni Win10, to još nisam čuo moram priznat. Valjda si platio Win7 sa računalom pa onda nadogradio. Nije to besplatno.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

- za manjaro TU, za win TD.. :) ... možeš bez aktivacije/keya, kućni. Radi (već par godina). Ako se podsjetimo roadmapa, za koju godinu će MS biti free soft, sve, uz naplatu usluge 10$/m.

 

edit. .. : -zapravo, na previše mjesta(teme) napadaš MS, kad nije tema MS.. beskorisno. To je samo soft. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.10.2017 19:50 (ihush).
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
Zechina kaže...

Pa imaš virtual keyboard i na Linuxu, sad ako ti je lakše napikavati dulji tekst mišem... ;-)
(OK, ovo je za nas fuj-gnomaše, valjda ima neki xvkbd i na Manjaru)

Pa ima virtualna tipkovnica  u svim distrama, no to onda više nije terminalski rad, a govorili smo o tome koliko je brže ili efikasnije raditi u konzoli ili istu tu radnju odraditi mišem u grafičkom interfaceu...

Spomenuo si "dulji tekst" - pa ne znam baš koje su naredbe toliko duge da bi ih tipkao u konzoli, kamoli dulji tekst.

Ja i za konzolu većinu stvari pišem u notepadu (Pluma), pa ctrl+x alt-tab ctrl+shift+v na komandnu liniju. Ali ne mišom.

Ali baš i ne vidim bržu alternativu za npr grep+sed u GUI... istina, htio sam si Notepad++ instalirisati u Linux (odn Notepadqq na Mintu), jer sam lijen, ali i to mi je prekomplicirano u odnosu na bash.

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Ne razumijem, instaliraš Manjaro i daješ kontraargumente. Ja ga ne bi nikad ni instalirao klijentu, ako nemaš podrške. Pa imaš Canonical koji prodaje podršku. 

 

Ne kužim, radiš ono sve protiv čega gunđaš. Čemu onda taj mazohizam, instaliraj ljudima Win i još ćeš imati više posla oko održavanja u vezi antivirusa i sl.

 

Za besplatni Win10, to još nisam čuo moram priznat. Valjda si platio Win7 sa računalom pa onda nadogradio. Nije to besplatno.

 

E jbg, sad širiš frontu....  

 

Sa manjarom se ja mogu doma igrati , plus kaj ga mogu postaviti nekome kome nije oglavu ako par sati ili koji dan neće moći raditi na tom računalu dok ja neuspijem se dogegati do njega.

Tamo di je u pitanju neki job , mint je broj 1 , opensuse broj 2, win10 broj tri...

 

Win10 je posve besplatan za podoma: downloadaš uredno orgigi iso sa ms weba, instaliraš uz preskakanje upisa keya , i sve dela normalno osim kaj nisu aktivirani ( a to rezultira sa time da nemožeš mijenjati wallpaper i ikone na desktopu ,dok sve ostalo šljaka , pa čak možeš i podršku zvati makar nemaš ID proizvoda.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
--

Tamo di je u pitanju neki job , mint je broj 1 , opensuse broj 2, win10 broj tri...

 --

 :))) .. ispravljeno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
bunker kaže...
--

Tamo di je u pitanju neki job , mint je broj 1 , opensuse broj 2, win10 broj tri...

 --

 :))) .. ispravljeno.

 

Moji pajdaši su ti manje više vrlo male tvrtkice , često i onemanband kolektivi , te kako su podložni inspekciji , bolje da rade na mintu a pare umjesto ms da daju meni.

Njima netrebaju nikakvi specijalizirani softveri , a za mailanje , održavanje fb profila , primit i poslat narudžbu ili račun, nešto nacrtat i ispisat... njima je mint i više nego dovoljan.

Zahvaljujući malwer aktivnosti na windowsima, linux je lako progurati u krugovima gdje pate na security spike ( npr odvjetnici ) ....

 

Opensuse je isto ok, no ponekad ko da je uklet i na nekim strojevima kad počne hebat nema pomoći.....Ali s druge strane ima neka  specifična implementirana rješenja,

pa uz spore cikluse nadogradnje je dobar za tak neki manji job.

 

Naravno da redhat i suse mogu suportirati i ogromne kolektive ( npr kao u konzumu ) no ja sam premali  da bih se gurao u vode za velike igrače.

 

 

 

 

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Za besplatni Win10, to još nisam čuo moram priznat. Valjda si platio Win7 sa računalom pa onda nadogradio. Nije to besplatno.

 

Ovo: Windows 10 LGTB ;-) (@how to geek)
Long Term Servicing Branch - nema nasilja sa apdejtima, osim onih najnužnijih - sigurnosnih i bugfix (a i oni su uz dopuštenje usera!).

I ono bitno: "designed for stability".

I za razliku od ovih cheap Home editiona (gdje ne možeš isključiti telemetriju ili namjestiti auto-update), to je Enterprise Edition (ima sve od kontrole, ali ne i Candy Crush, Windows Store, Cortanu, Edge, Money, Paint3D, OneNote itd - niti jedan "tile"

Nisu skroz free, već trial od 90 dana (+koliko hoćeš ali sa "nag screenom"). 
Ali ima legalna (?) fora da ih koristiš  1,5  1,2 1,16˙ :-D godinu free, samo kad krenu naggati moraš imati mjesečnicu :-D svakog 30-tog u mjesecu (moraš ih 11 puta produžavati)

 

Brži su i stabilniji... najbolja verzija imho (a dok još nisam saznao za to, mjesec ranije sam kupio Pro verziju za preko 1K kn ). 

U biti, jedini je problem što ih MS skriva, mijenja mjesto za dl i komplicira koliko god je moguće: da može, ukinuo bi ih (duga priča - ne smije).

Ja sam ih dvaput uspio skinuti od MS-a, ne znam koja je sad procedura.

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.10.2017 21:35 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
..

U biti, jedini je problem što ih MS skriva, ..

-ne skriva, nego svaki win je za konkretnu namjenu, kupac-korisnik, mali-osobno ili firma-partner. Sasvim drugi kanal, nema u trgovinama na polici.

+btw, info za w7 ne vrijedi za w8-10 (nije 1.5god).. (do tad su insideri bili insideri, posljednjim windozama, MS mijenja sve, pa i pušta sve u insider..).

+btw2, win je jedan, o keyu (licenci) ovisi ostalo.. sad je to vlo uočljivo kad skineš novi installer, AiO, pa se ponudi home, pro, s, n, edu.. :)) sve je to isto, ključ je u ključu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.10.2017 20:53 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
 najbolja verzija imho (a dok još nisam saznao za to, mjesec ranije sam kupio Pro verziju za preko 1K kn ). 

 

 

Ja sam mislio na ove, najobičnije vulgaris windowse , s time da u tom iso-u prilikom instalacije imaš na ponudu sve verzije ( s,n,home,pro...)

i web za download je uvjek isti već godinama...

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
Zechina kaže...
..

U biti, jedini je problem što ih MS skriva, ..

-ne skriva, nego svaki win je za konkretnu namjenu, kupac-korisnik, mali-osobno ili firma-partner. Sasvim drugi kanal, nema u trgovinama na polici.

+btw, info za w7 ne vrijedi za w8-10 (nije 1.5god).. (do tad su insideri bili insideri, posljednjim windozama, MS mijenja sve, pa i pušta sve u insider..).

+btw2, win je jedan, o keyu (licenci) ovisi ostalo.. sad je to vlo uočljivo kad skineš novi installer, AiO, pa se ponudi home, pro, s, n, edu.. :)) sve je to isto, ključ je u ključu.

 

SKRIVA, jer znam kad sam skidao, moraš se boriti da ti ne uvali krivi .iso (i stalno mijenja URL i proceduru za skidanje, 2 puta sam to radio i još čitao o tome pa znam).

 

Krivo sam napisao (i ispravio), 14 mjeseci (ali moraš uvijek dan prije nego ti istekne): imaš 90 dana + 3x30 dana za produžiti, + 8x30 dana sa onim SkipRearm ključem kojeg isključuješ u reg.
To što piše za Win7, nema veze jer su te LGTB edicije postojale i ranije i ista je fora. To je ono slmgr -rearm, odn. dopušta ti legalno da promijeniš 3 puta hardware. Sad, jesi li ti promijenio komponente ili si se predomislio u međuvremenu, to se njih ne tiče.

Ove fore sa apdejtima i instalerima, to ti ne radi sa ovim Winsima: u stvari, ako je soft instaler predviđen samo za neke od ovih "standardnih", možda ti neće ni raditi na ovim Winsima.
Nema ovo "Win je jedan" - ovo ti je posebna distra. Ne možeš je ni upgreadati/promijeniti uz plaćanje na neku drugu (osim možda na Enterprise koju plaćaš mjesečno, najskuplja tarifa imho).

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
..

 

SKRIVA, jer znam kad sam skidao,..

  i take 5th .. -nemam blage veze o čem pričaš .. (no možda je nešto sa slike jasnije..) ;-)

+ opet kao btw, nema rearmanja kao 7, probaj slmgr -dlv ili dont šit a šiter :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
Zechina kaže...
 najbolja verzija imho (a dok još nisam saznao za to, mjesec ranije sam kupio Pro verziju za preko 1K kn ). 

 

 

Ja sam mislio na ove, najobičnije vulgaris windowse , s time da u tom iso-u prilikom instalacije imaš na ponudu sve verzije ( s,n,home,pro...)

i web za download je uvjek isti već godinama...

 

Lijepo od tebe da si ti mislio ;-)
Ovi su ti, u praksi, još više vulgaris.

Prilikom instalacije te bar još jednom želi navući da ih platiš ili uzmeš neku drugu verziju iirc. I mislim da nemaš hr verzije (ima naša slova i sve normalno, ali ne i rvacke menije - što je meni osobno dapače ultimativno).
I ovdje je ista osnovna adresa za dl (nije više win7/8/8.x itd), ali ti nude "opcije" koje se mijenjaju - silom ti žele ponuditi nešto drugo.
Enivej:

https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-10-enterprise

 

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
Zechina kaže...
..

 

SKRIVA, jer znam kad sam skidao,..

  i take 5th .. -nemam blage veze o čem pričaš .. (no možda je nešto sa slike jasnije..) ;-)

+ opet kao btw, nema rearmanja kao 7, probaj slmgr -dlv ili dont šit a šiter :)))

 Da, moguće je da su s nekim od ovih creators legendary aniversary excellent premium unique singularly itd apdejta to zaskruvali...
Ali ovo im i dalje stoji (to je onaj ključ u reg ako se ne varam):
https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/customize/desktop/unattend/microsoft-windows-security-spp-skiprearm

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-naravno, varaš se.. :)

objašnjenje? vidiš da je to za w7-vista, dok je za w8-10 nepotrebno, tj skini win, bez aktivacije koristi.. radi, beskonačno. Razlika? Pa prije je arming dozvoljavao x-dana juzinga, sad tog nema, a jedini drawback je nedozvoljena customizacija OSa dok ne aktiviraš.

 

ili, u u lin temi, pišemo više (i daleko pristojnije..) o win nego što se konstruktivno piše u svim ostalim temama zajedno :)) go figure. al dosta, ajmo malo o terminalu? :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.10.2017 22:45 (ihush).
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-naravno, varaš se.. :)

objašnjenje? vidiš da je to za w7-vista, dok je za w8-10 nepotrebno, tj skini win, bez aktivacije koristi.. radi, beskonačno. Razlika? Pa prije je arming dozvoljavao x-dana juzinga, sad tog nema, a jedini drawback je nedozvoljena customizacija OSa dok ne aktiviraš.

 

ili, u u lin temi, pišemo više (i daleko pristojnije..) o win nego što se konstruktivno piše u svim ostalim temama zajedno :)) go figure. al dosta, ajmo malo o terminalu? :)))

 Gle, sigurno je radilo na desetki, samo je pitanje do koje verzije.
Slažem se da nema razlike - samo onaj nag pop-up - ali to je kozmetičke prirode. Ok, i ne možeš wallpaper promijeniti na desnu tipku miša, valjda ;-)

 

Ma čim ulovim malo vremena za laboratorijske vježbe, reinstalirat ću VirtualBox na ovu novu verziju i izbrusit ga, pa probati neke od ovih LGBT Win10 (32 ili 64bit?) ugurat.

Ako sve proradi kako treba, čim mi Winsi zaštekaju na desktopu njih ću isto replaceati sa Linux + VM LGBT. Ni ne palim više desktop PC tak da ni ne znam u kojem su agregatnom stanju.

Hoćemo li o terminalu i promptu ili konzoli i bashu? Imam ja i DosBox + HDPMI i wineconsole.cmd u regularnoj uporabi ;-)

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ne kontam, ako ih nemaš legalno, onda ih imaš ilegalno. Nije bitno na koji način varaš. Ovo što vi opisujete je kao 'lakše za prevarit, nego prije kad se crackiralo'.

 

Varanje je varanje. Moraš imat račun. Ove fore ne pale za obrtnike. 

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Još malo o Winsima (nečuvišemajkemi):

Ako trebate hr menije ("datoteka" umj. "file"), ovo je najbolja varijanta imho:

  1. Win10 Home trial + Windows 10 Lite 
    Ako vam ne trebaju hr meniji:
  2. Windows 10 LTSB trial ( = Win10 Enterprise + Windows 10 Lite)
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.10.2017 23:13 (Zechina).
 
2 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice