Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.107.629
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mind_challenge kaže...
hrvooje kaže...

Nažalost nema aplikacije poput HwInfo na Linuxu. Broj aplikacija je proporcionalan broju korisnika

 Kako nema? Ima ih nekoliko, ova je najslicnija HWinfo-u

http://i-nex.linux.pl/install/

 Je, i niti jedna ta aplikacija nema ono što je @bunker tražio. 

 

Mislim, dakle half adder
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.10.2018 14:37 (hrvooje).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
mind_challenge kaže...
hrvooje kaže...

Nažalost nema aplikacije poput HwInfo na Linuxu. Broj aplikacija je proporcionalan broju korisnika

 Kako nema? Ima ih nekoliko, ova je najslicnija HWinfo-u

http://i-nex.linux.pl/install/

 Je, i niti jedna ta aplikacija nema ono što je @bunker tražio. 

 

 Napisao da nema aplikacije poput. Ima, samo mozda ne sa 100% identicnim mogucnostima. 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Provokator starog kova
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

noob sam za linukse pa sry ako je ovo jednostavno ali google ne pomaže...
dali netko zna kako natjerat raspberry pi 3+ da s wifi spoji bridge na ethernet ili ko ruter?
manje bitno ali ako može još kad bi moga radit usput firewall.
rpi bi se spaja na wifi na ruter od interneta a na ethernetu bi bia switch s kompovima koji bi trebali dobit adrese automatski.
nije mi bitno jeli raspbian ubuntu ili šta samo da radi na rpi3+

google sam proba i daje bezveze rezultate koji nemaju veze s ovim sta meni treba.
hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
dabar_solta_V2 kaže...

noob sam za linukse pa sry ako je ovo jednostavno ali google ne pomaže...
dali netko zna kako natjerat raspberry pi 3+ da s wifi spoji bridge na ethernet ili ko ruter?
manje bitno ali ako može još kad bi moga radit usput firewall.
rpi bi se spaja na wifi na ruter od interneta a na ethernetu bi bia switch s kompovima koji bi trebali dobit adrese automatski.
nije mi bitno jeli raspbian ubuntu ili šta samo da radi na rpi3+

google sam proba i daje bezveze rezultate koji nemaju veze s ovim sta meni treba.
hvala

Pomaže li ovo?

Stručnjak za odmaganje...
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

sinoć već isproba i nesto nisan dobro napravi nije se moga uopce spojit na wifi trazia je country code onda san to nekako uspi rjesit al opet se ne spaja i ni ne daje adresu na lan kad spojim komp. sad cu probat opet na friškoj instalaciji raspbiana jer san cacka po previse fajlova.
btw ima još jedan tutorial(https://alexatnet.com/wifi-to-ethernet-raspberry-pi-router/) koji iste stvari piše u druge fajlove pa mi nije jasno više ništa.
ovi linuksi su za mazohiste definitivno xD

edit: evo mislim da sad radi, ko ima ovaj problem isti obavezno triba koristit raspbian stretch a ne jesse.

edit 2 ipak ne radi , ništa mi nije jasno kako može bit ovoliki problem složit jednostavni bridge?

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.10.2018 18:28 (dabar_solta_V2).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
dabar_solta_V2 kaže...

sinoć već isproba i nesto nisan dobro napravi nije se moga uopce spojit na wifi trazia je country code onda san to nekako uspi rjesit al opet se ne spaja i ni ne daje adresu na lan kad spojim komp. sad cu probat opet na friškoj instalaciji raspbiana jer san cacka po previse fajlova.
btw ima još jedan tutorial(https://alexatnet.com/wifi-to-ethernet-raspberry-pi-router/) koji iste stvari piše u druge fajlove pa mi nije jasno više ništa.
ovi linuksi su za mazohiste definitivno xD

edit: evo mislim da sad radi, ko ima ovaj problem isti obavezno triba koristit raspbian stretch a ne jesse.

edit 2 ipak ne radi , ništa mi nije jasno kako može bit ovoliki problem složit jednostavni bridge?

ovo je za iptables da forwarda

 

iptables -t nat -A POSTROUTING -o wlan0 -j MASQUERADE
iptables -A FORWARD -m conntrack --ctstate RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -i eth0 -o wlan0 -j ACCEPT

 

ovo je da uopce enableas forwarding; ovo moras nakon svkog reboota, googlaj kako napraviti persistent

 

echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

 

probaj namjestiti ip-eve manualno i vidi jel radi;

 

iduce sto trebas je namjestiti dhcp server da racunala na switcu dobivaju ip-eve

 

PS sve moras kao root

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
izgleda da sam opet zezni nešto idem probat reinstalirat pa cu probat ovo.

jos jedno pitanje, sry stvarno sam noob. zašto moram wifi manualno spojit i dat mu staticki ip kad je briđ spojen na wlan0 a ne na ssid ili krivo svacam?
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

nakon sto se na rpi spojis na WiFi, manualno namjestis IP od eth0 jer njemu nema tko dodjeliti IP, isto kao i racunalu s druge strane kabla (onima koji ce biti na switchu)

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
glup sam za ovo ipak neide vec par dana se glupiram a ništa.. a šta više čitam manje mi je jasno...
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

ekipa pozz


zanima me koju inačicu linuxa mi preporučate za instalaciju na laptop u zamjenu za windoes 10.

taj laptop bi bio kao sekundarni za download za multimediju itd (nije mi primarni za korištenje)....

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

5 dana pokušaja samo da napravim jebeni briđ sa wifi koji će nekim ćudom davat adrese ko se spoji na eth0 i ništa ne radi.
glup sam za programiranje i linukse opcenito ali ovo mi sve više izgleda ko nepotrebno kompliciranje jednostavnih stvari. nije mi jasno kako neko može namjerno koristit linukse? imate previše slobodnog vremena? 
tako kolega gale preporucia bi ti da ostaneš na win..

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.10.2018 14:00 (dabar_solta_V2).
Moj PC  
0 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Zanimljivo, pripreme za AMD Zen2 arhitekturu na proljeće

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=AMD-EDAC-Kicks-Off-Zen-2

Mislim, dakle half adder
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

A ja se žalio na Dolphin copy bug. 

 

https://sysportal.carnet.hr/node/1826

Mislim, dakle half adder
 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Pa da si kada je trebalo zagrijao stolicu ne bi bio tako glup,da si u životu proćitao bilo što te interesira ne bi ovdje dolazio i trolao.
Daj ne seri
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Dick Jr kaže...
Pa da si kada je trebalo zagrijao stolicu ne bi bio tako glup,da si u životu proćitao bilo što te interesira ne bi ovdje dolazio i trolao.
Daj ne seri

 ? aj mi nađi rješenje kako da napravim briđ bilo koje vrste ne zanima me jeli proxy jeli level2 ili virtualno ili kako vec samo da radi.
problem je šta svi linkaju na neke tutorijale koji rade na starijim modelima rpi ali na ovom novom smecu od rpi u kombinaciji sa stretchom nista od toga ne radi.
ajde da sam glup pa da sam 1 tutorijal krivo napravia da ne radi ali 10 razlićitih u 5 dana nema šanse. a vi se tu pravite pametni sa linkovima s googla to mogu i sam.
tako da

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Ok. Stavi win10 na rpi i rijesi se muka :)
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
e da bar može win na ovo(iot core ne radi proba sam).

jedno pitanje, jel ima neki naćin da ubacim memorijsku karticu u card reader pa da sa windowsa ćaćkam po ovim fajlovima stvarno mi se gadi svaki reinstall os-a namještat sve ponovno pa tako sto puta?
14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Wifi client za razliku od access pointa je end point,

odnosno ne možeš samo zbriđati konekciju i da radi.

 

Napravi novu lokalnu mrežu sa DHCP serverom na eth intefaceu i sredi NAT, kolega gore je objasnio kako upaliti forwarding.

 

Uglavnom, blizu si ali te sitnice djele od uspjeha.

 

Još bi preporučio webmin da instaliraš, odlična stvar.

U puno slučajeva je dovoljno samo preko web sučelja podesiti stvari bez kopanja po CLIu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.10.2018 1:12 (Alkaline).
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
e hvala ali ne radi.
možda zato šta je ovo rpi3 a u mene je b+ koji ima drugi hardver?
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
"ne radi"

Puno si nam rekao, evo sad cemo ti pomoci.
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nema to veze sa HW.

 

Pada mi na pamet da se zbog systemd interfacei ne zovu kako piše u uputama (eth0 i wlan0).

Provjeri nazive mrežnih interfacea (pokreni ifconfig ili ip addr u terminalu).

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
 
1 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

proba i to ,cak novi raspbian ima kad se ide na raspi-config za namještat to (enable/disable predictable network interface names) i proba sam nadam se sve kombinacije u dhcpcd.conf sa enabled disabled i sa eth0 ili onim dugim punim nazivom od interfejsa kojeg sam kopira iz ifconfig i nije mi radilo u niti jednom slućaju.
isto tako neznam dali to ima veze jer ne radim wifi acess point ali nema wds na b+ modelu.

sad zadnji pokušaj mi neće niti ssh da radi kad ubacim wpa_supplicant.conf i ssh fajlove koji su uredno radili jućer.

ako se taknem u interfaces fajl za konfig onda mi izbacuje problem da nemože startat dhcp uopće.

nisu linuksi za noobove ali nadam se da je to jedini problem tu.

 

edit: https://willhaley.com/blog/raspberry-pi-wifi-ethernet-bridge/

proba i ovo i sve ok sve ponovia/provjeria 5 puta ali nema šanse dobit adresu na eth0

 

edit2: evo me napokon preko ovog smeca na internet, bez obzira na predictable interface names opciju treba sve eth0 zamjenit sa punim nazivom ko šta je kolega par postova prije reka, pa u kombinaciji s ovim linkom na prvi edit sve radi kako bi trebalo... fala puno puno punoo

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.10.2018 20:04 (dabar_solta_V2).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
dabar_solta_V2 kaže...

sinoć već isproba i nesto nisan dobro napravi nije se moga uopce spojit na wifi trazia je country code onda san to nekako uspi rjesit al opet se ne spaja i ni ne daje adresu na lan kad spojim komp. sad cu probat opet na friškoj instalaciji raspbiana jer san cacka po previse fajlova.
btw ima još jedan tutorial(https://alexatnet.com/wifi-to-ethernet-raspberry-pi-router/) koji iste stvari piše u druge fajlove pa mi nije jasno više ništa.
ovi linuksi su za mazohiste definitivno xD

edit: evo mislim da sad radi, ko ima ovaj problem isti obavezno triba koristit raspbian stretch a ne jesse.

edit 2 ipak ne radi , ništa mi nije jasno kako može bit ovoliki problem složit jednostavni bridge?

 

kad ti sve proradi lijepo zapiši postupak u neki *.txt fajl
Zašto?
Pa linux uređaji imaju neugodnu osobinu da kad ih natjeraš da rade, oni rade i po par godina bez problema (dotle ti zaboraviš kao si ga setirao) i kad se pojavi problem imaš dvije mogućnosti
a) pogledati zapis u *.txt i veselo popraviti stvar
b) ponovo razbijati glavu i spominjati sve po spisku dizajnerima linuxa

vjeruj imao sam takav slučaj osobno sa linux sat reciverom koji je uredno radio 4 godine, a onda više nisam znao ni od kuda početi "popravak"

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.10.2018 21:24 (Darky).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ne brine mene da će samo stat radit nego ću opet nešto ćaćkat i onda bi moglo stat radit :D

imam 10+ linkova u bookmarkovima plus evo taman radim backup cjelog image-a sa memorijske tako da kad nešto zeznem samo fleš i pali.

da napomenem jedan bug sam primjetia to sam zaboravi napisat a vjerovatno mi radi toga neki dan nije radilo, jer sam isto napravi ko i danas, wpa_supplicant.conf sam stavi u root i iz nekog razloga drugi wifi koji mi ima prioritet 1(jer sam naopak) je nesta i zamjeni ga je dugi red slova $ ili tako nešto, ali tad se rpi nije spaja ni na ovaj wifi šta je osta i šta je priority 2 pa bolje manualno upisivat preko ssh nego ubacivat na stik jer oćito može izazvat problem.
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ddrescue ti tu može puno pomoći

https://sysportal.carnet.hr/node/1825

 

umjesto drugog uređaja staviš npr. memory_card.img

 

pri vraćanju npr.

# ddrescue -f test.img /dev/sda restore.logfile

https://www.technibble.com/guide-using-ddrescue-recover-data/

Mislim, dakle half adder
 
1 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hvala,ali koristim win32 disk imager za read i write https://sourceforge.net/projects/win32diskimager/

sprema raw ali nije mi problem stavit u zip 5-10 minuta.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
dabar_solta_V2 kaže...
ne brine mene da će samo stat radit nego ću opet nešto ćaćkat i onda bi moglo stat radit :D

imam 10+ linkova u bookmarkovima plus evo taman radim backup cjelog image-a sa memorijske tako da kad nešto zeznem samo fleš i pali.

 Za*ebi ti te linkove...
Danas rade, pitanje je kako će biti za nekoliko mjeseci i ili godina
Kad si siguran da ti radi, zapiši postupak, korak po korak.
I ja sam mislio da je sve sređeno, dok ekipa nije odlučila promijeniti emulator čitača kartice za satelit (4 godine kasnije)
bilo je lupanja u glavom o zid ponovo kao prvi puta.
sve zato jer sam bio "pametan" i pamtio, a ne pisao.
i da reciver radi na nekom od derivata linuxa, mrežno podešavanje je isto kao i kod normalnih distribucija, ali...
kad dođemo do emulatora kartice, bog ti ga prosti ako ne znaš kaj trebaš (inače radi se o Dreamboxu)

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.11.2018 10:07 (Darky).
11 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Jel netko zna zašto je Gnome ovako laggy na integriranoj grafici od intela. Ako netko zna nešto što može pomoći bilo bi super. Probao sam wayland i xorg, ne zna se što je gore. KDE mi radi bolje u virtualci na istom laptopu. Morat ću psihijatru lagano zbog trauma koje dobijem kad moram napravit resize windowa. Na dva laptopa potpuno ista situacija i na ubuntu i na archu.

 

Gnome + Dash to Dock mi je najugodnije sučelje za rad što se tiče kako je sve posloženo. Doslovno ne tribam dirat ništa, al j*bo to ako gledaš prozor kako se maksimizira u slow motionu.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Imam i ja integrušu treće generacije, 5-6 godina laptop sa Ivy Bridgeom. Pokrenio Ubuntu 18.10 sa sd kartice u live. Malo laga, da, za razliku od kde-a kojeg inače koristim.

 

Rješenje: isključi animacije. Uključi universe i restricted repozitorije, ne znam točno gdje je i instaliraj gnome-tweak-tool. Onda u search bar, jer inače ne nađem tu opciju (?) potraži animation i isključi.

 

*edit: na kraju se animations pojavila pod general menijem iako je nisam vidio isprva :)

 

**edit: dobri stari nautilus. Kad su fileovi u detail modu, ne možeš ih mišem sve zagrabiti

Mislim, dakle half adder
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.11.2018 10:22 (hrvooje).
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice