Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.108.384
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Ugasit animacije i nije neko riješenje, al sumnjam da i postoji drugo. Diga san KDE na jedan laptop sad, leti ko metak, koristi 700MB RAM-a manje od Gnome. Valjda ću uspjet namisit sučelje kako mi odgovara, KDE ima previše opcija stvarno.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ruzcheHR kaže...
Ugasit animacije i nije neko riješenje, al sumnjam da i postoji drugo. Diga san KDE na jedan laptop sad, leti ko metak, koristi 700MB RAM-a manje od Gnome. Valjda ću uspjet namisit sučelje kako mi odgovara, KDE ima previše opcija stvarno.

- s razlogom preporučam kde.. ako se tko sjeća tema, u odnosu na druge x-guije.. jer danas je to jednostavno requirements, gpu za sve od browsera nadalje i zapravo je najlogičnije koristiti gpu za sve što je povezano s ekranom (ne samo igre i spec.apps). Kad je KDE prije par desetljeća krenuo, bio je 'slab'.. a fahidioti i tumačenja su ostali u tom dobu dinosaura.

- npr xfice, ako HW-GPU ne zadovoljava novije potrebe, tad je jednostavno neupotrebljiv za moderne upotrebe npr surfanje-video.. pri tome je težina guija nevažna a vidimo da sad i manje 'troši' resursa od normalnih npr gnomea..

- jer nije OS sam sebi svrha, još manje gui-frontend, nego ono što se ekšli koristi, appsi-browseri nadalje i tu je dx90c-aero ili ogl 1.2 requiremnets već desetljeće jednak za sve OSeve ne samo linux distre.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
ruzcheHR kaže...
Ugasit animacije i nije neko riješenje, al sumnjam da i postoji drugo. Diga san KDE na jedan laptop sad, leti ko metak, koristi 700MB RAM-a manje od Gnome. Valjda ću uspjet namisit sučelje kako mi odgovara, KDE ima previše opcija stvarno.

- s razlogom preporučam kde.. ako se tko sjeća tema, u odnosu na druge x-guije.. jer danas je to jednostavno requirements, gpu za sve od browsera nadalje i zapravo je najlogičnije koristiti gpu za sve što je povezano s ekranom (ne samo igre i spec.apps). Kad je KDE prije par desetljeća krenuo, bio je 'slab'.. a fahidioti i tumačenja su ostali u tom dobu dinosaura.

- npr xfice, ako HW-GPU ne zadovoljava novije potrebe, tad je jednostavno neupotrebljiv za moderne upotrebe npr surfanje-video.. pri tome je težina guija nevažna a vidimo da sad i manje 'troši' resursa od normalnih npr gnomea..

- jer nije OS sam sebi svrha, još manje gui-frontend, nego ono što se ekšli koristi, appsi-browseri nadalje i tu je dx90c-aero ili ogl 1.2 requiremnets već desetljeće jednak za sve OSeve ne samo linux distre.

Ja sam i dalje u i3 + Compton kampu i ne mislim mrdati dalje od toga iskreno. Ne treba mi cijeli DE. Uzmem što mi se sviđa, a to su GTK3 aplikacije primarno iako imam par GTK2 aplikacija (jer su bili lijeni portati na novije ;). Sve u svemu, zadovoljan sam sa svojim setup-om, služi me već dugo vremena bez greške. S vremenom sam naučio cijeniti konzervativniji pristup developmentu softvera. Manje promjena, manje kršenja - simple as that.

Istina je da je daleko bitnije koji se app-ovi koriste - web browser je ultimativni resource hog kako god da okreneš iz razloga što se radi o enormno kompleksnom komadu softvera koji se maltene uzima zdravo za gotovo ali kada pogledaš što sve radi ispod haube, jao...

Osim ako se ne koristi CLI browser (ncurses-based ili slično), ali to je već pomalo ekstremno imho.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Osim preformansi zapažam i da većina od mase opcija koje KDE nudi zapravo i funkcionira. Teme su puno konzinstentnije nego što su bile kad sam zadnji put probao KDE. Iznenađenje je i da globalni meni radi sa qt, gtk i electron aplikacijama. Svi mi imamo neki preferirani način za koristit računalo. Iako se uvijek može prilagoditi sučelju, puno je bolje kad sučelje možeš prilagoditi sebi. Po tom pitanju KDE je definitivno ispred GNOME. Jedini razlog što sam dosad izbjegavao KDE je što bi ta prilagodba obično završila sustavom koji je blizu onom što želim ali sa milion popratnih problema. Moram priznati da je situacija sada drugačija.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
pr0n_addict kaže...
..web browser je ultimativni resource hog ..

 -par browser enđina.. sve je to isto :)

ruzcheHR kaže...
.. prilagodba obično završila sustavom koji je blizu onom što želim ali sa milion popratnih problema...

 -zato uzmeš distru koja ti je ok oobe.. i koristiš, ako ideš čačkati, tad čačkaš (ne koristiš).. i krenu problemi. Ili kako tko želi. Jer gornja sitaucija je 'konstanta', pa i kad sve idealno posložiš, opet sam update-dllhell i ponavljaš isto u ciklusima, dok se sve posloži, driver, gui, linus na normabelima..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Kde u zadnjih 2,3 godine stvarno ima najmanji usage i defaultno gura hardversku akceleraciju. Nažalost, još se nije otarasio tereta lošeg glasa iz vremena kad je fakat bio full usage...

 

No većina prosječnih računala koja nisu starija od 4,5 godina bi trebala svaki DE vrtiti bez problema.

 

Neznam kaj se sa mintom dešava. Nekad je bio sinonim za jednostavni i pouzdani os, no na zadnjih par računala gdje sam ga instalirao, uvjek iskrsnu neki problemi. I na distrowatchu tone opasno...

 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

ekipa koju inačicu Linuxa mi savjetujete u zamjenu za Windows 10? Klasično korištenje, glazba, surfanje itd....

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav veliki,evo ako mogu da pomognem,dugo sam se dvoumio da malo isprobam Linux i baš me to najviše zanimalo što si ti naveo i mogu reći da sam dosad prezadovoljan!

prvo sam isprobao Linux Mint, znači bez instalacije,dosta mi se dopao.jedino mana mi je bila pošto imam Minix neo z83-4 ,da nisam moga koristiti Wifi,nego samo preko kabla!

Onda sam probao Peppermint OS,imam osjećaj da je još brži nego Linux Mint,prezadovoljan!

probao sam još i Elementary OS,ZORIN oS,isto zadovoljan!

 

Trenutno ne joristim Windows uopšte,nego samo imam instalirab Linux Mint!

Imaš i drugih distri,ja sam samo ove probao i zadovoljan!

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Gale92 kaže...

ekipa koju inačicu Linuxa mi savjetujete u zamjenu za Windows 10? Klasično korištenje, glazba, surfanje itd....

 ubuntu i njegovi klonovi (mint/kubuntu)

10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nisam vidio neku pretjeranu razliku u RAM-u kad sam potpuno konfigurirao KDE i Gnome. Uostalom što će mi RAM ako ga ne koristim. U doba kad računala, laptopi imaju 16, 32 GB rama apsolutno je besmisleno razmišljati o tome da li jedan DE troši 500MB više ili manje. Čak i sa 8 GB ne treba razmišljati.

 

Ne znam, kao da su svi zapeli u 2010 i RAM je broj jedan stavka kod odabira DE-a. Koristite što vam odgovara i koristite RAM, jer u suprotnom što će vam. To je kao da imate 3.6 GHz procesor, ali ne želite da prelazi više od 500 Mhz. Nema smisla.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
1 2 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...

 ubuntu i njegovi klonovi (mint/kubuntu)

 instalirao sam mint sada se moram još poigrati sa svime

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Entry, čovjeku laga UI na integriranoj Intel grafici Sandy Bridgea na Gnome. Na Kde ne.

Mislim, dakle half adder
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Entry, čovjeku laga UI na integriranoj Intel grafici Sandy Bridgea na Gnome. Na Kde ne.

 -pri tome je najmanje važno koliko ''troši''.. nego kako raspolaže resursima, rezultat (a footprint se često koristi kao 'kriterij', naspljeđe iz doba dinosaura.. + može biti kriterij za takve uređaje kalse IoT.. i tad može npr xfice imati prednost itd..).

 

dok za gornje pitanje, gale..

pa ovako, distrowatch nudi po popularnosti/downloadu .. i vjerojatno da će neka od topten-.. biti ono što ti odgovara, dok svaka ima live pa nije potreban install za vidjeti.. i zato postoji, dok je samo pitanje u temi beskorisno, jer trebaš nešto za sebe, ne za mene, kao što moje potrebe, želje, hw nemaju možda nikakve veze s tvojom stranom. .. pa tako ni preporuka, osim kde ako je requirements zadovoljen, jer svima treba isti 'resurs', internet, player.. i tu je kde u prednosti jer gui korsiti gpu, dok ostali to postupno uključuju i možda 'sutra' dostignu kde, možda riješe probleme (dječje bolesti).. a možda od bezbrojnih forkova i napuštenih ciljeva nikad ništa konkretnog.. vrijeme ide, ne vrijedi čekati npr gnome4 ili 44.. nego ono što imaš danas, radi. Sutra neka druga distra/gui..

-probao je mint (mate/cinnamon..) i zadovoljan je. Da proba još pet distri ili mint u raznim okusima, vjerojatno bi bio jednako zadovoljan. Ključno je probati, bez tog nema 'izbora' i bira on, ne 'ja'.

 

edit: kriterij kad netko bira distru.. treba razmišljati/znati o novom, novi chipset/vga i kašnjenje dok se uključi driver, pa bugovi-fixevi.. tad je neovisno koja distra, pola godine je loše, ništa ne radi outofbox.. mala prednost povijesno nvidia, loše ati, intelica u pravilu radi.. i to je to. Godinu kasnije nova distra na istom HWu i sve može biti super. Pošto je KDE započeo prije cca desetljeća, sad je već sazrio, dovoljno dobar, ako hw nije nešto najnovije koristit će ga kao svaka distra. Za najnovije prvo vidjeti support kao vga driver+chipset.. često je za poslovne serije izbor suse, možda kao prva distra dok se podrška ne proširi, dok je ubuntu npr prvi s podrškom za install na sec.boot i ostale fičere povezane s uefijem.. koji su još godinu kasnije ubijale neke installere ali danas bi sve distre trebale normalno bootati-instalirati.. no trebalo bi i na to pripaziti kod izrade medija, uefi-legacy, gpt-mbr.. oba moda ili jedan podržan u biosu i na boot-installer-live stikiću.. jer pogotovo laptop može imati siromašne opcije.. i tad je na ćoravo uopće hoće-neće bootati 50%.. i mada se podrazumijeva za linux juzer zna koji HW ima, podesiti bios itd.. ipak se sve širi i današnji juzer ne mora znati baš ništa, ni 'format C:'.. ni što je win-lin.. klika-surfa.. ne zanima ga os-bios-driver.. no tad ako pokušava već kod installa možda lupi galvom o zid..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.11.2018 12:25 (ihush).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Entry, čovjeku laga UI na integriranoj Intel grafici Sandy Bridgea na Gnome. Na Kde ne.

 Ovisi koja distribucija. Ubuntu, nema nikakvih problema:

 

 

Samomrzeći hrvat
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ma ok, al Ivy je generacija više od Sandy, velika razlika 

 

 

Ja imam i5-3210M i primjeti se lag na gnome ubuntu

Mislim, dakle half adder
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.11.2018 19:49 (hrvooje).
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
hrvooje kaže...

Entry, čovjeku laga UI na integriranoj Intel grafici Sandy Bridgea na Gnome. Na Kde ne.

 Ovisi koja distribucija. Ubuntu, nema nikakvih problema:

 

 .

 Nema nikakve veze koja je distra, na jednom laptopu je bio arch a na drugom ubuntu 18.04. Situacija je potpuno ista na oba laptopa. Sustav radi uredno, programi se otvaraju sasvim ok, animacije su problem.

 

Skinem bezveze neku cursor temu na KDE jer je defaultni ogroman na 1366x768 ekranu. Počne mi zapinjat sustav kad treba upisat tekst, zakuca se jedna jezgra procesora na 100% i traje nekih sekundu to. Trebalo mi je sat vremena da skuzin o cemu se radi, preko htopa sam pratio što se događa ali nijedan proces ni u kojem trenutku ne pokazuje preko 20%. Probam bezveze postavit cursor na adwaitu čisto jer je to zadnje što sam promjenio i sad radi sve ok. Što reći... Tema je bila neka od prvih pet na popular.

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ruzcheHR kaže...

 Nema nikakve veze koja je distra, na jednom laptopu je bio arch a na drugom ubuntu 18.04. Situacija je potpuno ista na oba laptopa. Sustav radi uredno, programi se otvaraju sasvim ok, animacije su problem.

 

Skinem bezveze neku cursor temu na KDE jer je defaultni ogroman na 1366x768 ekranu. Počne mi zapinjat sustav kad treba upisat tekst, zakuca se jedna jezgra procesora na 100% i traje nekih sekundu to. Trebalo mi je sat vremena da skuzin o cemu se radi, preko htopa sam pratio što se događa ali nijedan proces ni u kojem trenutku ne pokazuje preko 20%. Probam bezveze postavit cursor na adwaitu čisto jer je to zadnje što sam promjenio i sad radi sve ok. Što reći... Tema je bila neka od prvih pet na popular.

 Imao sam vrlo sličnu situciju prije par mjeseci isto sa KDE-om i nekom cursor temom koju sam instalirao jer je bila fensi i šareni loader i svašta. Isto štekalo ko ludo jer naravno treba loadati hrpetinu svg fileova za cursor koji onda treba skalirati i sve ošlo mp3. Ne znam tko normalan radi takve teme.

Samomrzeći hrvat
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Pa to je ono čega se često dotaknemo: da li je ta neograničena otvorenost i sloboda prednost ili mana linux ekosustava. Da je moguće dodati samo teme koje su par puta debelo testirane i provjerene, onda se nebi to dešavalo. Ovako svaki entuzijast se malo zanese, nekaj sklepa, i dignu mu to u repozitorij tema pa nek se neko hebe sa time ....

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

Pa to je ono čega se često dotaknemo: da li je ta neograničena otvorenost i sloboda prednost ili mana linux ekosustava. Da je moguće dodati samo teme koje su par puta debelo testirane i provjerene, onda se nebi to dešavalo. Ovako svaki entuzijast se malo zanese, nekaj sklepa, i dignu mu to u repozitorij tema pa nek se neko hebe sa time ....

 O čemu ti pričaš?? Naravno da je sloboda prednost. Uvijek je bila i uvijek će biti.

 

Sve što vrijedi je testirano. Jesi ikad bio na githubu? Ili bilo kojem repozitoriju? Svi oni imaju bug trackere, issues, itd itd. I na to imaš još desetke foruma, Q&A, supporta itd. Najbolje da sve zatvorimo, imamo jedan DE, jednu kompaniju i svi zadovoljni i sretni jer će se onda savršeno uklapati u viziju windows korisnika kako bi trebao linux izgledati. Isto ko windows, samo ne windows. Đizus.

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

i tako .. kilava tema postane razlog za spominjanje windoza, sloboda ... :)) opičenih li juzera.

no korak nazad, ono što dođe u distri, bez customizacije kao gornja tema, tad u pravilu sve radi dobro.. i jedino tako možemo koliko-toliko uspoređivati distre, guije, kvalitetu-glatkoću.. no problem, kad to sve radi super, to je možda samo danas, ne mora biti i sutra jer samo mjena stalna jest..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

Pa to je ono čega se često dotaknemo: da li je ta neograničena otvorenost i sloboda prednost ili mana linux ekosustava. Da je moguće dodati samo teme koje su par puta debelo testirane i provjerene, onda se nebi to dešavalo. Ovako svaki entuzijast se malo zanese, nekaj sklepa, i dignu mu to u repozitorij tema pa nek se neko hebe sa time ....

Korištenje bleeding edge softvera i prijave na bug trackerima omogućavaju izlaske stabilnih verzija koje se tako olako shvaćaju. Linux nije firma teška $560 miljardi dolara nego zajednica u kojoj različiti ljudi/firme pridonose iz različitih razloga. Neki to čine iz hobija, neki zbog iskustva ili slave a poneki su tu isključivo zbog novaca. Činjenica je da u tom ekosustavu ne postoji potpuna kontrola, neki mogu utjecati malo više na razvoj a neki imalo manje ali najbolji i najjeftiniji poligon za testiranje će uvijek biti user. Možeš mrzit linux zbog toga, možeš ga volit ali sigurno je da ga nećeš promjenit.

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Novi Red Hat ne vidi kde u svom planu

 

https://www.theregister.co.uk/2018/11/02/rhel_deprecates_kde/

Mislim, dakle half adder
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

- naravno, jer kad (neimenovani veliki plavi..) vidi nešto nalik win, pozli mu.. a sjeti se svog abortiranog čeda, os2, goluždravog klinca koji im je pred nosom ukrao os/slavu/novac.. a zato jer su bili inertni (i zato jer su neki ljudi bili uposlenici ..).

- čak nostardamuski predviđam da će upravo spomenutu the-lag temu uključiti u svoju distru, možda i aix.. onak, iz inata.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

 

....Sve što vrijedi je testirano. Jesi ikad bio na githubu? Ili bilo kojem repozitoriju? Svi oni imaju bug trackere, issues, itd itd. I na to imaš još desetke foruma, Q&A, supporta itd....

 

Ma da ? I usprkos svih tih mehanizama koje si nabrojao se ipak često desi da su dostupne loše, nedoradjene ili jako zastarjele aplikacije....  To ti  negovori nikaj o vrijednosti i kvaliteti mehanizama koje si nabrojao .??

 

Sloboda je relativna prednost, znači tebi bi bilo prihvatljivo okruzje u kojem sam ja slobodan činiti nešto na tvoju štetu .... Čist sumnjam... Sad buš rekel da sloboda ipak ima granica, a o tome ja trubim da sloboda da svatko trpa loš kod kojekuda nikako nije dobra , a zaštitni mehanizmi vidimo da nefunkcioniraju....  

 

😀

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pa ne možeš nekom zabranit što da radi u slobodno vrijeme i da taj rad objavi online. I na kraju ne možeš nekome zapovjedat da li će to instalirati ili ne. Od volje ti, kao šokcu post.

 

Pa i MS kreće tim putem. Imaš more community paketa u Visual Studiju preko NuGeta.

Mislim, dakle half adder
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ruzcheHR kaže
....Možeš  mrzit linux zbog toga, možeš ga volit ali sigurno je da ga nećeš promjenit....

 

 

Stari moj, trebaš se čuti kako tvoje riječi zvuče... Mrziti ili voliti koga..alat, softver, čekić, tačke... ??

 

Glede nemogućnosti promjena, da ti je netko 2013 g rekao da bu win10 free zapodoma i da bu u 2018 g na 700 miliona računala, i da bu office365 free ( online verzija uz ms acc ) teško bi mu tada u to povjerovao.

 

😎

 

 

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Pa ne možeš nekom zabranit što da radi u slobodno vrijeme i da taj rad objavi online. I na kraju ne možeš nekome zapovjedat da li će to instalirati ili ne. Od volje ti, kao šokcu post.

 

Pa i MS kreće tim putem. Imaš more community paketa u Visual Studiju preko NuGeta.

 

 

Ali to neznači da takva bugovita apk treba biti na dva klika dostupna iz samog operativnog sistema. Krele koji sam trazi po netu apk pa ih ide instalirati, sam je kriv za posljedice. No ako iz samog osa u dva klika mogu instalirati cursor temu ili kolourpaint, onda su ipak tvorci osa ( preciznije tim koji odrzava neku distru ) ipak odgovorni ( bar moralno ) da nemeću smeće u repozitorije i sl...  

 

.....

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Pa ne možeš nekom zabranit što da radi u slobodno vrijeme i da taj rad objavi online...

- važno je gdje, repo.. jednako kao što možeš pokupiti sa smetlišta kanister neke tekućine i usipati u rezervoar kao gorivo, no na benziskoj to mora biti sigurno. Sloboda s tim nema baš ništa. (ne treba silovati pojam.. ili silovati bilo što objašnjavajući sve slobodom). Ako netko i usipa takvo 'gorivo' tad zna zašto je motor zaribao.. u ovom slučaju?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
hrvooje kaže...

Pa ne možeš nekom zabranit što da radi u slobodno vrijeme i da taj rad objavi online...

- važno je gdje, repo.. jednako kao što možeš pokupiti sa smetlišta kanister neke tekućine i usipati u rezervoar kao gorivo, no na benziskoj to mora biti sigurno. Sloboda s tim nema baš ništa. (ne treba silovati pojam.. ili silovati bilo što objašnjavajući sve slobodom). Ako netko i usipa takvo 'gorivo' tad zna zašto je motor zaribao.. u ovom slučaju?

 Benzinska je Canonical, SLES i Red Hat, ne Clement i 2,5 programera. Ako skrećeš sa utabanih enterprise staza, onda moraš imat dobre amortizere i visoko podvozje za rupavu kaldrmu

 

Toči i MS provjereno 'gorivo', pa ispadne krivo. October update će još malo morat mjenjat ime. A čovjek bi rekao nema bolje benzinske

Mislim, dakle half adder
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.11.2018 22:00 (hrvooje).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

opet o MS-windozama.. :) pa ok, evo i ja ću u ovoj temi natipkati .. windows. ok?

-nemamo isto mišljenje/ktirerije/potrebe i to je ok, to je sloboda. Red je nešto drugo, nema veze sa slobodama jednako kao što ne seremo po cesti, pa ni benzinske ti ne 'drže vodu' (osim ako neki djelatnik umješa hamper) :)).. u usporedbi, jer benzin je benzin.. gdje god da ga tankaš, ne povezan s autom, dok ne instaliraš npr driver osa-A na os-B ako nisu isti OSevi (ili osxi ili vindoze ili forkforka..nečeg) jednako tako može biti kriterij appsa, dodataka itd. jer su na kraju frontendovi koje juzer koristi direktno povezani gujiem-xima pa je tako editor ili kate ili neki qt ... ovisan o tome, ne o juzeru-kliku pa je tad logično da samo iz repoa konkretne distre možemo očekivati noramalan rad, a to je tad dizel-benzin kriterij, ne sloboda jer u tome nema izbora ili imaš zariban motor/OS..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice