Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.285.153
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
online
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ma gluposti, tipkovnicu normalna trgovina sama testira u 1-2 dana i da ti drugu ili ako se baš radi o nekoj skupoj tipkovnici, daju ti neku jeftiniju da imaš za korištenje dok se ovo ne riješi.

 

Primjer, poznaniku krepala 3060Ti, donio komp na servis dečki ugradili gtx 1660  super da ima dok se ova ne riješi i za 3 tjedna ga zvali da je servis dao 4060ti, ugradili mu novu, uzeli nazad 1660 i amen. Niti jedan dan nije bio bez kompa...al to očito samo mali rade (tu je u pitanju Racunala.hr), velike očito boli briga....

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.3.2024 8:04 (FakeDeath).
Moj PC  
4 0 hvala 3
11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
U mom slučaju radi se o Linksu
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Donio je komp u servis ne u trgovinu klasičnu.
12 godina
online
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ne kužim što misliš pod time?

Što je klasična trgovina?

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
FakeDeath kaže...

Ne kužim što misliš pod time?

Što je klasična trgovina?

Klasična trgovina u smislu da nema servis u sklopu.

5 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Apropo abnormalnih vremena servisa....

Reklamirao nedavno proizvod u mall.hr. Zaprimili ga 15. u mjesecu

Svakih par dana ih pingam, kao "cekaju odgovor servisa", i tako unedogled

nakon dovoljno dosadivanja, daju mi kontakt servisa, njih kontaktiram direktno

to je bilo 31. datuma u istom mjesecu

servis odgovara... da su jucer zaprimili artikl

ovi iz mall.hr se pravdaju da je to sve u "razumnom roku". Na upit sto je to razuman rok, odgovaraju: 45 dana

 

Na kraju je proizvod popravljen i meni dostavljen cca 40 dana nakon predaje

 

Moje je pitanje: jel se stvarno ocekuje od potrosaca da budu po 40 dana bez proizvoda, bez ikakve zamjene? u mom slucaju radilo se o usisavacu. 

Imam srece da smo imali jedan stari usisavac za taj period....inace bi covjek trebao biti 40 dana bez usisavaca / graficke / mobitela? 

Najbolje od svega, na rjesenju servisa imam pisani trag gdje tvrde da su zaprimili proizvod tad kad su inicijalno rekli, znaci 2 tjedna nakon moje predaje tog proizvoda u mall.hr

 

2 tjedna je on stajao negdje na polici prije slanja u servis

 

ali to je razuman rok... jer je manje od 45 dana???

 

p.s. poslao prijavu inspektoratu prije mjesec dana, jos nema odgovora

 
5 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
To se i meni desilo s monitorom. Čekam ko budala i dugo ništa. Na kraju uspijem dobit servis da bi mi rekli da ne znaju za nikakav monitor. Još na liniji ženska s druge strane malo pogleda i monitor uredno u servisu na polici. Ekipa zaboravila da je uopće došao do njih. Ma katastrofa u kakvom smo mi kupci položaju. Ne razumijem kak je to složeno tako grozno.
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
love2ml86 kaže...

Klasična trgovina u smislu da nema servis u sklopu.

 Ma ne možeš mi Links zvati klasičnom trgovinom, meni su klasične trgovine pevex, konzum, elipso i takvi...

To što Links nema više servis u sklopu trgovine tj pokraj nje, nema nikakve veze jer svaki dan furaju robu u servis koji je u svetoj nedelji. To je samo 1-2 duže što bi im trebalo biti da pregledaju reklamaciju.

 

Problem je što njih boli briga, i ako reklamiraš nešto što oni nisu uvoznik, niti ne gledaju, pošalju u ovlašteni servis ili dobavljaču i onda se to oteže.

Sječam se kada sam reklamirao jednu externu ladicu za disk, slali su u sloveniju na servis, 2 tjedna čekao, vratili nazad kao ispravan, ja opet reklamirao i detaljno po drugi put opisao što se događa a oni opet šalju u sloveniju i opet čekanje 2 tjedna da slovenci to testiraju... A mogli su jednostavno, spojiti ladicu na bilo koji komp i za 5min shvatiti da nevalja i dati drugu a ne čekati slovence i ekipu da netko testira...eto, ne da im se, boli ih briga, nemaju vremena itd itd, gluposti

 

Nitko ne traži da ti kopaš po tome, rastavljaš, gledaš što je problem. Već samo da upališ i vidiš ima problema ili nema, ako nema zoveš stranku i vidiš detaljnije s njim....a ne da ja moram svaki par dana pisati, zivkati, moljakati, čekati....

 

 

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
encoding kaže...

Apropo abnormalnih vremena servisa....

Reklamirao nedavno proizvod u mall.hr. Zaprimili ga 15. u mjesecu

Svakih par dana ih pingam, kao "cekaju odgovor servisa", i tako unedogled

nakon dovoljno dosadivanja, daju mi kontakt servisa, njih kontaktiram direktno

to je bilo 31. datuma u istom mjesecu

servis odgovara... da su jucer zaprimili artikl

ovi iz mall.hr se pravdaju da je to sve u "razumnom roku". Na upit sto je to razuman rok, odgovaraju: 45 dana

 

Na kraju je proizvod popravljen i meni dostavljen cca 40 dana nakon predaje

 

Moje je pitanje: jel se stvarno ocekuje od potrosaca da budu po 40 dana bez proizvoda, bez ikakve zamjene? u mom slucaju radilo se o usisavacu. 

Imam srece da smo imali jedan stari usisavac za taj period....inace bi covjek trebao biti 40 dana bez usisavaca / graficke / mobitela? 

Najbolje od svega, na rjesenju servisa imam pisani trag gdje tvrde da su zaprimili proizvod tad kad su inicijalno rekli, znaci 2 tjedna nakon moje predaje tog proizvoda u mall.hr

 

2 tjedna je on stajao negdje na polici prije slanja u servis

 

ali to je razuman rok... jer je manje od 45 dana???

 

p.s. poslao prijavu inspektoratu prije mjesec dana, jos nema odgovora

 -problem je što već duže vrijeme inspekorat praktički ne postoji.. 'reorganizacija', nema djelatnika, nema nikog na natječaju za posao...

 

-ne postoji 45 dana, tj to je 'matematika na prste' u pingponganju svetog trojstva, trgovina-servis-distributer, gdje si svatko uzme 15 dana zakonskog roka za odgovor na pitanje-žalbu i sl.

-zakon, postoji jedino razuman rok, jer zakon pokriva sve robe i usluge, realno ne može postojati jedan zakonski-razuman rok, vrečica čipsa, cipele, auto, računalo, klima, vešmašina.. ili gradnja pelješkog mosta, pri čemu je sporedna razlika isporuka naručenog ili izvedbe ugovorenih radova građevine ili servisa-popravka.. .. npr sad je normalno naručiti dostavom iz webshopa i roba stiže unutar hr za 1-3 dana, iz eu 3-7... kad je sve normalno, kad ne štrajka pošta, aerodrom, vlak, tranzit, kad nema blokade štrajkovima, potresa, ratova itd.. no nema ni radnika, filipinci dostavljaju gablece po zg..

 

-prije par godina, ovo bi se jednostavno riješilo, prijavom, bilo je dobro-efikasno.. sad je to samo teorija, trgovci to znaju i boli ih kiki.. pogotovo veće trgovine gdje djelatnik baš ništa ne zna, druga smjena, druga poslovnica, ispadne lakše s malim trgovinama u kojima se barem može 'uhvatiti jednog' pa riješavati..

 

-nije važno pravo, zakon, .. važno je moći ostvariti pravo.

-upravo iz takvih razloga je eu uvela zakon o zaštiti potrošača...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 mjeseci
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
encoding kaže...

 

p.s. poslao prijavu inspektoratu prije mjesec dana, jos nema odgovora

 njima je razuman rok oko 700 dana, tako da očekuj odgovor u roku od godinu i pol do dvije. 

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
encoding kaže...
p.s. poslao prijavu inspektoratu prije mjesec dana, jos nema odgovora

 Welcome to new today. Kad smjene onog klauna od sefa mozda se nesto promjeni, taj je ocito doveden s razlogom da bude ovakvo stanje. Bili smo predobri u rjesavanju potrosackih prava, ocito su lobisti malo lobirali kod AP-a.

Miro62 kaže...
Nije ni čudo da ne odgovaraju nikome, zatrpani su besmislenim prijavama kao što je ova.

 Kako ljudima ne dosadi radit nove accountove i trolat, ocito se ni posla nema pa bogu dane trose po forumu pisuci gluposti.

 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Prijavio sam ih jer

  • zadržavaju proizvod kod sebe 2 tjedna prije slanja u servis
  • za vrijeme čega te lažu da "čekaju odgovor servisa"
  • jer obmanjuju potrošača da je razuman rok 45 dana (a nije).

 

Zakon je tako napisan da podilazi njima, "razumno" je subjektivan pojam, ali ne bih rekao da je gorespomenuto ponašanje "razumno"

 

Pored svega, na stranici napominju kako je prilikom reklamacije proizvoda unutar jamstva, prednost slanja direktno u servis (umjesto da šalješ preko njih, trgovca, koji ima dužnost prema tebi kao potrošaču ispunjenja jamstva), "smanjena mogućnost transportnog oštećenja artikla"

 

WTF

 

pa ako skršite moj artikl prilikom slanja u servis, čija je to krivica? kupca jer je reklamirao proizvod trgovcu kod kojeg je nešto kupio?

 

Prema ZZP trgovac ima odgovornost ispunjenja jamstva prema kupcu, ne servis. Servis je tu treća strana, s kojom trgovac rješava stvari, a kupac ide direktno njima iznimno ako želi, mada je sigurnije, da sve ide "po pe esu" komunicirati i sve rješavati s trgovcem. Npr u mom slučaju servis je u Sloveniji i ne pričaju hrvatski

 

P.S. Naravno, poštivao sam proceduru pa sam prvo svoje nezadovoljstvo izrazio pisanim prigovorom trgovcu. Cijelo iskustvo je bilo toliko frustrirajuće i besmisleno, puno praznih fraza

 

Vaša reklamacija je trenutno i dalje u obradi i biti ćete obavješteni po završetku reklamacije.

Ništa nisam postigao mail komunikacijom tijekom tih mjesec i pol, bolje da nisam trošio živce

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.3.2024 14:40 (encoding).
 
1 1 hvala 0
5 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Miro62 kaže...
encoding kaže...

Prijavio sam ih jer

  • zadržavaju proizvod kod sebe 2 tjedna prije slanja u servis
  • za vrijeme čega te lažu da "čekaju odgovor servisa"
  • jer obmanjuju potrošača da je razuman rok 45 dana (a nije).

1. Ne možeš ih prijavljivati zbog toga što nisu odmah proslijedili tvoj proizvod na servis niti im ti možeš uvjetovat kad će slati, možda čekaju da im se nakupi.

Ako je zakon "razuman rok" onda je to jedini rok koji se tebe tiče, a njihovi interni rokovi i slanja vamo-tamo nisu za tebe bitni.

2. Ne možeš ih prijavljivati radi takvih stvari, vidi pod 1., jer oni realno i "čekaju odgovor servisa" sve dok je tvoj predmet kod njih, a tebe se tiče samo "razuman rok".

3. Oni mogu reći koji je za njih razuman rok kojeg se oni drže, ne radi se tu o nikakvom obmanjivanju.

Čak neki iz udruga potrošača tvrde da je rok 45 dana, i to radnih, a to onda znači 2 mjeseca: https://www.vecernji.hr/biznis/ako-u-jamstvu-nije-naveden-rok-uzima-se-razumni-rok-od-45-dana-902297

 

Ukratko, prijavljuješ ih jer si čekao 40 dana, a to je besmislena prijava, jer da je zakonodovac htjeo da ti dobiješ popravljen proizvod nakon 15-20 dana onda bi to napisao u zakon.

 

 

Cijeli pojam "razumnog roka" je teški lov u mutnom. Tko odlučuje je li nešto razumno ili nije?

 

Meni nije razumno da kao kupac ostajem bez proizvoda 45 dana. Trgovcu moze biti razumno i da sam bez njega po 2-3 mjeseca, kao što mnogi korisnici iz ove teme i budu, pa se jave prekasno jer računaju da će stvar bit riješena sama od sebe.

A u meduvremenu, snadi se bez proizvoda koji si platio

 

Ne možeš ih prijavljivati radi takvih stvari, vidi pod 1., jer oni realno i "čekaju odgovor servisa"

Jesi li ti pročitao post na koji odgovaraš?

Ne čekaju odgovor servisa jer nisu ni proslijedili predmet. 

Pošto sam platio proizvod, a jamstvo mi garantira da će raditi u tom roku, itekako me se tiče da mi se da transparentna komunikacija. Po tebi bi najbolje bilo da trgovac zaprimi reklamaciju, pozove se na "razuman rok" od 2 mjeseca koliko mu paše, i svo to vrijeme samo šalje iste fraze "čekamo servis". To se i događa često s potrošačima koji ne znaju svoja prava, pa ih se zavlači i dulje od 2 mjeseca.

Čemu onda služi komunikacija s trgovcem?

 

Bez ikakvog nadzora, trgovci rade što hoće, a ti kao kupac moraš držat fige da te ne pogodi loš proizvod. 

 

Miro62 kaže...
encoding kaže...
Pored svega, na stranici napominju kako je prilikom reklamacije proizvoda unutar jamstva, prednost slanja direktno u servis (umjesto da šalješ preko njih, trgovca, koji ima dužnost prema tebi kao potrošaču ispunjenja jamstva), "smanjena mogućnost transportnog oštećenja artikla"

 Da i? Nigdje nisu napisali da oni ne primaju reklamacije niti se ogradili od svoje obveze nego da imaš i drugu mogućnost sam odnijeti u servis - što i je brže.

Hrpa trgovaca to ima naznačeno na svojim sajtovima, čak i Lidl usmjerava ljude da ne nose bezveze pokvarene stvari u trgovinu nego da je brže preko servisa:

https://www.lidl.hr/c/reklamacije-proizvoda/s10027523

  

Oni mogu napisati što žele, na kupcima je da vide besmislenost tih fraza. Ti se očito praviš mutav ako ne vidiš problem u prijetnji trgovca da ti možda skrši proizvod ako mu ne olakšaš posao. A predaja artikla na reklamaciju servisu jest njihov posao

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Miro62 kaže...

@sandokan:

Možeš li ti umjesto lupetanja o šefovima reći koji članak zakona je prekršen?

Clanak o tome da imas previse slobodnog vremena. Razumni rok smo davna razjasnili. Iskoristi to slobodno vrijeme koje imas pa si potrazi u threadu. Al u biti ne moras ni trazit, znas ti dobro vec sve jer su ti se stvari objasnjavale na nekom od ovih nickova koji trenutno imaju "protjeran". Kao sto ce ti i ovaj nick biti.

encoding kaže...
Cijeli pojam "razumnog roka" je teški lov u mutnom. Tko odlučuje je li nešto razumno ili nije?

 Nije lov u mutnom, pojam razumnog roka je davno razjasnjen. 45 dana nije nikakav razumni rok vec iskoristavaju situaciju nereda u inspektoratu. A objasnjeno je zasto je u zakonu napisano "razumni rok". Zamjena graficke i zamjena cifera na rolexu svakako ne zahtjevaju isto vremensko ogranicenje, te je stoga i stavljen "razumni rok".

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Miro62 kaže...
 Tko je razjasnio i tko smo to "mi"? Ti ako nešto napišeš to je onda za tebe razjašnjeno? Eto zakon nije načisto to razjasnio ali nek si ti razjasnio

"Mi" as in, ljudi koji prisustvuju forumu i raspravi a nick im nakon par tjedana ne bude "protjeran" kao sto ce tvoj bit.

Miro62 kaže...
Ma nemoj, a tko će odlučiti koje vremensko ograničenje ti treba za jedno i za drugo?

Hoćemo onda za svaki artikl zvati inspekciju da nam pojasne koji je vremenski rok ako ga oni znaju? Ili tebe?

Gdje se u zakonu spominje rolex i grafička i na osnovu čega će se ocijeniti brzina popravka?

Imaš li neko mišljenje inspektorata za ovakve izjave koje pišeš? Ili širiš dezinformacije po forumu tek tako?

 Normalno, sve imam, sve ima u temi. Al za buduce protjerane ne kopam. Imas search pa trazi. A i opet povlacimo staru jednu. Za razumjeti razuman rok, trebas imat razum, kao sto i samo ime kaze. Banda protjeranih nema razum, zato i ne razumiju pojam "razumnog roka".

 
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Miro62 kaže...

Meni se čini da si uzimaš previše slobode ovdje i glumiš nekog policajca, a zapravo si najobičniji flejmer.

Najbolje da nitko ništa ne piše u temi jer si eto ti nešto napisao prije 25 stranica i to je sad zakon kojeg se svi trebaju držati i tražiti što je napisano prije.

Ne moraš se javljati na baš svaki komentar, slobodno malo oladi od ove teme.

..

 -gle, ova tema je upravo zakon, o zakonu, zakon o zaštiti potrošača.

-ne tvoje, moje, nečije mišljnje, ne neka interpretacija, nego zakon i ako postoje nejasnoće tad interpretacija-tumačenje institucije-predstavnika pa do ustavnog suda.

.. i to je riješeno već više puta, ishod, ono što ti sandokan kaže, protjerani nickovi, jer je to dio obveze moderatora neovisno o našem-njegovom mišljenju.

- i da, svi se moraju držati zakona, u suprotonom sankcije...

 

-ne moraš se ti javljati, odnosno svaki post se može komentirati i to je sasvim u skladu s pravilima, zakonima... a ako tebi to ne odgovara, odskakući, prijevi nedozvoljeno, vrijeđanje i sl. ili sudjeluj kvalitetno u argumentiranoj raspravi ako imaš što za reći, pri tome drž se zakona, jer moramo svi, nije to mišljenje..

 

-dok je jedini realan problem što par godina inspektorat praktički ne postoji, trgovci to znaju, iskorištavaju-zloupotrebljavaju..

 

ponovo, ne postoji 45 dana, postoji samo razuman rok, koji kako i naziv kaže, traži razum+razumijevanje.

-za svaki posao je to različit rok, dostava pizze, taxi, put vlakom, gradnja katedrale ili pelješkog mosta.. pa tako i za popravak-reklamaciju, što je tema, odnosno ovo je it-pc forum primarno, time i takve teme, reklamacije računala-komponenti, ne traktora ili crijepova kuće.. dok zakon jednako pokriva sve.

-druga stvar, bitna, potrošač je pravno definirana riječ, značenje, ne samo kupac, to je svaka pravna osoba prilikom kupnje, dok je potrošač isključivo fizička osoba, mali-kranji kupac, za osobne potrebe, tek tad je dio ove teme, zakona, ostali kao firma nisu tema, kao i to da se to odnosi na maloprodaju-trgovinu, odnosno, eu zakon je regulirao da je zbog starog problema 'svetog trojstva' (pingponganje odgovornosti, otezanja..) za odnos prema potrošaču odgovoran trgovac-trgovina, mjesto maloprodaje robe potrošaču (kupcu).. kao što je i uveden materijalni nedostatak, odnosno zakonsko jamstvo, kako bi se osigurala zaštita potrošača, dok proizvod može i ne mora imati komercijalno-proizvođačko jamstvo, neko treće-dodatno bilo koga s bilo kojim uvjetima, ne mora ni jedno itd.. no zato je to eu-zakon koji daje barem tih 2god zakonskog jamstva.

 

-razuman rok, .. onaj u kojem se nešt može napraviti... to razumije svatko ako želi, ako se želi svađati, tad je to svađa.

-razuman rok, kao razlog kašnjenja-odgode, uključuje izvanredne okolnosti, npr ratovi, katastrofe, prirodne.. itd. pa i neradne dane, blagdane, pandemije.. bilo što izvanredno.

-tako je npr online kupnja neke robe u hr za dostavu 1-3 dana + neradni dani, uključeni i otoci, poenegdje do 7 dana, unutar eu do 7 dana itd.. to je razuman rok, da se kupljena roba isporuči od trgovca-skladišta do kupca, dok kupnja iz kine može potrajati par tjedana do mjesec.. iznad tog je kašnjenje, problem, prekid.. nešto izvan normalnog, npr štrajk djeltanika transporta bilo mađarske pošte ili njemačkog avioprijevoznika-vlakova ili seljaci koji blokiraju granicu traktorima ili poplava itd..

-tako je razuman rok za dostavu pizze stvar minuta, do pola sata.. ne sati-dani, razumno vs nerazumno.

 

-reklamacija.. istim tim rokom koji vrijedi za dostavu kupljenog, nema razloga ili razlike, ne tumačiti jednako u suprotnom smjeru, tj kad trgovac istim tim lancem-logistikom treba obaviti reklamaciju, poslati robu u servis ili skladište.. pri tome isti kamioni-kombići voze svaki dan između tih lokacija, dovoze novu robu, vraćaju povrat-reklamaciju u suprotnom smjeru ili voze prazni, vrijeme je isto... razumno.

-no u posljednjem primjeru trgovac zaprimljenu reklamaciju ne šalje danima-tjednima u servis.. oteže ili je zaboravio, ili namjerno ili slučajno.. no oteže, nerazumno tj nema opravdanja kao izvanredne situacije.

 

-razumno... razumno je u razumnom roku obaviti posao u skladu s pravilima struke, ne samo zakona, jer zakon ne može propisivati-opisivati sve moguće životne situacije, a to uključuje i odnos prema kupcu-potrošaču pa i kako se riješavaju reklamacije ili bilo koji drugi problem, čak neovisno o zakonu, tj pozitivni odnos prema kupcu i bez zakona koji bi to propisivao i inspektorata koji bi to provodio prisilom ako ne može drugačije.

 

-razumno.. pc komponente se ne popravljaju, osim mogućeg ponekog izuzetka, utvrđuje se ispravnost-neipsravnost i odobrava se zamjena, novo+novi račun-jamstvo ili povrat, to je po osnovi jamstva (komercijalnog-proizvođačkog), ne može biti ništa drugo jer je vezano serijskim brojem, uvozom, brandom.. dok po osnovi materijalnog-zakonkog jamstva, to može biti stvar dogovora trgovca-kupca i zamjenjeno bilo čime pa i cjenkanjem.. no ako dogovora nema na kraju povrat novca.

-sve što je za to potrebno je da ovlaštena osoba (čak ne stručna, rade klinci, no djelatnik je servisa..) da izjavu-potvrdu, ispravno ili neispravno i prihvaća se ili odbija reklamacija, uz odbijanje mora ići i obrazloženje.. to je to, nakon tog nema potrebe za čekanjem, razuman rok.. ili ide nova roba ili novac, tj ako se i čeka dostava unutar eu je to tjedan, unutar hr par radnih dana.. dok serviser to mora obaviti u razumnom roku, recimo u satima od zaprimanja, danas-sutra, tj to je razumno u par radnih dana i čitav postupak u pravilu treba biti gotovo unutar tjedna .. no u ovom slučaju par tjedana trgovac drži reklamaciju neposlanu.. zaržava, iz bilo kojeg razloga, npr namjerno ili zaboravio.. a to nije razumno, tj možemo mi 'razumjeti', no zakon i inspektorat kad radi tumači drugačije... i tad to ide brže, glatko, osim što sad duže vrijeme nema ničeg.. ista stvar-slučaj do prije koje godine bi bila riješena u par radnih dana po dojavi mingo-u.. radili su svoj posao. .. a zašto trgovac ne bi radio svoj posao? zašto bi otezao? kupac-potrošač mu nije simpatičan? neki razlog? .. osim izvanrednih, više sile, ne postoji zakonom predviđen razlog, tj možemo svi 'razumjeti' no to je i dalje protivno pravilima, kako zakona, tako struke, odnosa.. i to nije ok, što razumiju svi, no opet se ponavlja, beskonačno, opstukcija teme, ponavljanje istih stvari, kao da se mora dokazivati 2+2.. dok moderatori spavaju, jer njihova obveza je moderirati, pri čemu je ova tema 'posebna', ne kao ostale, jer je temeljena na zakonskom pravu, potrošača, time nema 'slobode', različitih mišljenja, tumačenja.. odnosno kao u svakoj drugoj temi ili postu, sve izvan tog mod treba upozoriti, sankcionirati, ukloniti.. mora, jer je to njegov posao i zakonska obveza (buga kao vlasnika), jednako kao bilo koje drugo kršenje zakona, rasizam, sexizam, vrijeđanje itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Miro62 kaže...
ihush kaže...
-razumno.. pc komponente se ne popravljaju, osim mogućeg ponekog izuzetka, utvrđuje se ispravnost-neipsravnost i odobrava se zamjena, novo+novi račun-jamstvo ili povrat, to je po osnovi jamstva (komercijalnog-proizvođačkog), ne može biti ništa drugo jer je vezano serijskim brojem, uvozom, brandom.. dok po osnovi materijalnog-zakonkog jamstva, to može biti stvar dogovora trgovca-kupca i zamjenjeno bilo čime pa i cjenkanjem.. no ako dogovora nema na kraju povrat novca.

-sve što je za to potrebno je da ovlaštena osoba (čak ne stručna, rade klinci, no djelatnik je servisa..) da izjavu-potvrdu, ispravno ili neispravno i prihvaća se ili odbija reklamacija, uz odbijanje mora ići i obrazloženje.. to je to, nakon tog nema potrebe za čekanjem, razuman rok.. ili ide nova roba ili novac, tj ako se i čeka dostava unutar eu je to tjedan, unutar hr par radnih dana.. dok serviser to mora obaviti u razumnom roku, recimo u satima od zaprimanja, danas-sutra, tj to je razumno u par radnih dana i čitav postupak u pravilu treba biti gotovo unutar tjedna .. no u ovom slučaju par tjedana trgovac drži reklamaciju neposlanu.. zaržava, iz bilo kojeg razloga, npr namjerno ili zaboravio.. a to nije razumno

 Kako da ne.

To bi funkcioniralo da si ti jedni čovjek u državi koji je trenutno poslao stvar na reklamaciju.

Kad već pričaš o tolikom "razumu", onda imaj razuma pa razumi da jedan trgovac kao mall.hr, ekupi i slični dnevno zaprime stotine reklamacija.

Također treba imati razuma da se shvati da sve to treba obraditi sa malim brojem ljudi.

Pa onda treba uzeti u obzir kad si nakon nekoliko dana uspio to u nekom skladištu obraditi, sad treba naručiti dostavnu službu koja će pokupiti 150 paketa od trgovca koji idu u servis.

Pa čekaj dostavnu službu da oni budu slobodi i da se odradi logistika prikupljanja.

Pa kad to nakon nekog vremena pristigne u ovlašteni servis, onda čekaj da taj ovlašteni servis uzme konačno tvoj artikl na pregled jer mu je u međuvremenu pristiglo stotine drugih.

 

I opet, kako ti meni kažeš da ne postoji rok od 45 dana, što je istina, tako isto ja tebi kažem da ne postoji ni rok od tjedan dana kojeg ti ovdje ističeš i da je taj rok izvučen iz guzice od pojedinaca ovdje i to sve na osnovu vašeg vlastitog mišljenja - koje je nebitno.

Jer ako već kažeš da treba biti razuman onda imaj razumijevanja i za trgovca i za servisera koji taj artikl ne drže kod sebe na lageru iz inata nego jer ga ne stignu obraditi i proslijediti.

Nikakav benefit ni korist on nema ako koči slanje bilo čega bilo gdje, svi žele riješiti reklamaciju što prije.

 

Tako da, dok god netko na forum ne postavi mišljenje inspektorata koji je razuman rok za popravak IT artikla, dotle će svatko imati svoje viđenje situacije koje može i ne mora biti točno.

Samo si ne treba nitko uzimati za pravo da je baš njegovo razmišljanje točno, kanite se privatizacije teme i foruma.

prestani braniti neodgovorne trgovce i servisere.. sad im se tolerira rok od tjedan dana jer jadni ne stignu, pa će se to vremenom povećati na 2, pa na 3 i tako dalje

da svaku reklamaciju proslijede/riješe odmah, ne bi im se nakupljalo i produžavalo vrijeme čekanja

 
2 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Miro62 kaže...

Nemoj im ti tolerirati ni tjedan dana, pričekaj u trgovini čim si donio pokvareni artikl da ti se odma uruči novi, ima i takvih likova.

Ovdje pričamo o zakonu, a ne o tvojim muzičkim željama.

I uopće je nebitno što ćeš ti "tolerirati", ne možeš ništa požurivati ni da želiš.

 

Ne branim ja trgovce ni servisere nit ih treba netko braniti, čitaj malo što se piše umjesto da samo trčiš lupati thumbs down ko malo djete.

Oni se koriste zakonom koji ih nigdje nije obvezao da su dužni u nekom određenom roku nešto popraviti.

To što neki misle da oni mogu i trebaju to riješiti u roku od 1 tjedna je opet iluzija i nerazumijevanje kako sustav funkcionira i da nisi prvi na redu.

Nekad će to i biti riješeno u roku par dana, ali većinom neće.

Miro, koliki je po tebi razuman rok i tko bi po tebi trebao odrediti koliko je to?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Miro62 kaže...
..

Kad već pričaš o tolikom "razumu", onda imaj razuma pa razumi da jedan trgovac kao mall.hr, ekupi i slični dnevno zaprime stotine reklamacija.

..

- razumno je tad da trgovac zaposli odgovarajući broj djelatnika... tj nikako 'gužva na poslu' ne može biti opravdanje, razumni rokovi su nešto drugo, ponovo, u temi-konkretno, reklamacija-roba stoji u trgovini tjednima, uopće nije poslano u servis na utvrđivanje kvara-jamstva.. to je besmisleno.

 

-odnosno, kako te sandokan upozorava, povremeno modovi odrade svoj posao, počiste trolove, jer ovo je čisto trolanje-spamanje teme, ništa konstruktivno, bez argumenata, sto puta rasčišćeno.. i ako misliš da 'imaš pravo' trkeljati, nemaš, jer ovo je stvar zakona, prava potrošača, pri čemu ti (ili ja) nismo nitko-relevantan, da bi nekome neko pravo osporavali.. još manje, ono što radiš, opravdavati trgovce s besmislenim razlozima kao 'gužva'.. ima veliki promet, nek zaposli ljude, ako nema velik promet, ne može ni imati puno reklamacija, kvaka-22.. dio poslovanja.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Miro62 kaže...

Meni se čini da si uzimaš previše slobode ovdje i glumiš nekog policajca, a zapravo si najobičniji flejmer.

Najbolje da nitko ništa ne piše u temi jer si eto ti nešto napisao prije 25 stranica i to je sad zakon kojeg se svi trebaju držati i tražiti što je napisano prije.

Ne moraš se javljati na baš svaki komentar, slobodno malo oladi od ove teme.

Prilicno puno postova ima gdje ja uopce ne sudjelujem, ovi ad hominemi se uvijek jave od bande protjeranih :) Kao sto rekoh, ne bi bio na tom fake nicku da nisi vec dobio po piksi, stoga, keep chugging little engine.

Miro62 kaže...
Zakon samo kaže "razuman rok", a tvoje usporedbe s rolexima i grafičkama su stvarno besmislene i zakonski neutemeljene.

Ahaha, sto je tocno "neutemeljeno" u toj usporedbi, e da vidim i to glupo objasnjenje dal ces ga prepisati preko tipkovnice :)

Miro62 kaže...
Jedino što ja uspijevam naći je gore spomenuto: https://www.vecernji.hr/biznis/ako-u-jamstvu-nije-naveden-rok-uzima-se-razumni-rok-od-45-dana-902297

Meni to ima logike i vjerujem da je to iskustvo u praksi kojeg se drži i inspektorat, tvoje mišljenje me stvarno ne zanima.

Hvala bogu pa tvoje misljenje vrijedi pisljiva boba. Clanak iz 2013. :) Jap, to je jedini clanak vezan za razumni rok, jedino misljenje i jedini citat od relevantnih tijela postan o tome u ovoj temi :)))))) De odleprsaj.

 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Miro62 kaže...

Ja okačio 1 članak gdje stručnjak odgovara, a ti ravno 0.

To što je iz 2013. ne znači ništa jer se zakon uopće nije mijenjao, čak su sad u zadnje vrijeme i nešto mijenjali ali ne u korist kupca.

Tako da, ili okači citate/dokaze/mišljenja relevantnih tijela ili nemoj ništa pisati, jer ti definitivno nisi relevantan kao ni tvoje usporedbe s rolexima.

Poz

 ^_^. Nice cop out. Kao sto rekoh, u temi je od 2013te oakceno puno relevantnijih misljenja, citata, i opisa od tog tvog clanka. Ako si nasao clanak iz 2013. mozes i po temi potrazit. I kako sam pretpostavio, ipak te bilo sram preko tipkovnice odvalit sto je to tocno "neutemeljeno" u usporedbi :)

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Azmo kaže...
Jel kupac uopće više ima kakva prava? Krepala mi je tipkovnica u garantnom roku. Odnio u dućan i oni zaprimili, rješavanje 40 dana??? I što bi ja sad trebao? Posudit jednu od prijatelja? Kupit novu da se skrpam 40 dana?? Nekad je bilo na licu mjesta, defekt evidentan, prodavač vadi novu bez razgovora i doviđenja. Šta on radi s defektnom njegova stvar.

 Prodvač nije dužan ništa ustanovljavati za to postoji servis koji pregleda opremu i ustanovljava da li se garancija priznaje ili je greška kupca > npr prolivena kava po tipkovnici.

Viđeno nekoliko puta, čak i to da se ista donese dokle još nije do kraja niti suha pa se malo žešće protrese i par kapi ispadnu na bijeli pult.

Na pitanje da li je što proliveno čovjek mrtvo hladno odgovara da nije. Gleda u oči i laže.

 

 

Kažeš i što bi ti sad trebao? > to je problem tvoj ili njihov? ljudi urazumite se neće nitko riješavati vaše probleme. Prvo što mi padne na pamet da uzmeš neku od 10tak eura žičanu sbox ili nešto slično dokle ti se ne riješi zamjena. Pobogu nije to frižider ili perilica.

 

Kada im servis potvrdi grešku, kvar, defektažu tebe povrantno zovu da dođeš po novu ili ti vraćaju novac ako iste više nema. Rokovi za takve stvari su cca 7 radnih dana nekada duže ako je gužva u samom servisu.

 

 

 

 

 

 

13 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
UncleJimbo kaže...
Azmo kaže...
Jel kupac uopće više ima kakva prava? Krepala mi je tipkovnica u garantnom roku. Odnio u dućan i oni zaprimili, rješavanje 40 dana??? I što bi ja sad trebao? Posudit jednu od prijatelja? Kupit novu da se skrpam 40 dana?? Nekad je bilo na licu mjesta, defekt evidentan, prodavač vadi novu bez razgovora i doviđenja. Šta on radi s defektnom njegova stvar.

 Prodvač nije dužan ništa ustanovljavati za to postoji servis koji pregleda opremu i ustanovljava da li se garancija priznaje ili je greška kupca > npr prolivena kava po tipkovnici.

Viđeno nekoliko puta, čak i to da se ista donese dokle još nije do kraja niti suha pa se malo žešće protrese i par kapi ispadnu na bijeli pult.

Na pitanje da li je što proliveno čovjek mrtvo hladno odgovara da nije. Gleda u oči i laže.

 

 

Kažeš i što bi ti sad trebao? > to je problem tvoj ili njihov? ljudi urazumite se neće nitko riješavati vaše probleme. Prvo što mi padne na pamet da uzmeš neku od 10tak eura žičanu sbox ili nešto slično dokle ti se ne riješi zamjena. Pobogu nije to frižider ili perilica.

 

Kada im servis potvrdi grešku, kvar, defektažu tebe povrantno zovu da dođeš po novu ili ti vraćaju novac ako iste više nema. Rokovi za takve stvari su cca 7 radnih dana nekada duže ako je gužva u samom servisu.

 

 

 

 

 

 

a što da je frižider ili perilica? zašto treba biti razlika između tipkovnice i frižidera/perilice?

5 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Miro62 kaže...
ministar kaže...

a što da je frižider ili perilica? zašto treba biti razlika između tipkovnice i frižidera/perilice?

 Zakonski ne treba biti razlike, razlika je samo što je lako za 5 eura nabaviti zamjensku tipkovnicu dok se tvoja servisira, sa friziderom je to malo teze.

Malo pozornije čitati što netko piše, a ne samo spamati temu...

I dalje ne daješ odgovor - što ako je usisavač?

 

"odi kupi novu tipkovnicu za 10 eura i koristi ju 2 mjeseca jer je poizvođač sjebao sa QC... i ne postavljaj pitanja"

 

Miro62 kaže...
encoding kaže...

Jesi li ti pročitao post na koji odgovaraš?

Ne čekaju odgovor servisa jer nisu ni proslijedili predmet.

Jednom kad si predao artikl na reklamaciju, ne možeš ulaziti u to gdje se nalazi, on je za tebe "na servisu".

U prvom dijelu komentara se žališ na sporost trgovca da preda artikl na servis, a u drugom dijelu se buniš jer ti trgovac nudi mogućnost da ga sam odneseš na servis... :facepalm:

 

Aha, pokriti se po ušima i čekati "da trgovac riješi" jer "tebe se ne tiče di je proizvod nakon što ga predaš"

 

Svaki odgovor na moj mail kao potrošača je odgovor firme, znači kad službenik laže da je proizvod "u servisu" iako skuplja prašinu na polici, on predstavlja trgovinu. Dakle trgovina obmanjuje kupca.

 

Evidentno je bilo kome s parom očiju, pogotovo ako iza njih nije šuplje, drugo je što se neki u temi prave šuplji pa "ne vide" što je sporno ili "na što se žališ". Trolaš i spamaš temu, koja je namijenjena pomoći potrošačima s njihovim pravima, ne trolanju istih potrošača "što se žale" kad ih trgovci vuku za nos po 40 dana

 

 

 

 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
U svakom slučaju zaključak je da zakon ne valja. Jer suludo je da netko kupi proizvod, ustanovi da je pokvaren i onda 45 dana nema ni pare ni proizvod. U goroj si situaciji nego prije kupovine. I ajd lako još za moju tipkovnicu, ali zbilja što je s frižiderom? Televizorom? Usisavačem? Dakle neću čistiti 45 dana, vjesti gledam susjedu kroz prozor a hranu uvalim drugom susjedu ili beskućnicima da se ne pokvari? Ili kupim sve još jednom pa nakon 45 dana imam 2 od svega? Pa ljudi ovo fundamentalno ne valja! Čudi me da nema neke pobune oko toga? Moj primjer od prije samo par godina. Isto kupio u istom dućanu tipkovnicu (neće me te tipkovnice šta ćeš), krepala nakon par dana. Donio nazad u dućan, lik uzeo uštekao, vidio da ne radi i bez razgovora mi donio novu istu! Dakle isti dućan, isti proizvod potpuno drugačije postupanje u razmaku od par godina. WTF?
Moj PC  
5 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Jedino ti preostaje da biraš proizvod i trgovinu koja brzo rješava reklamacije i koja ima raširenu servisnu mrežu ako govorimo npr o frižideru, ali opet je malo iluzorno očekivati da će ti netko drugi dan dati novi frižider.

11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Azmo kaže...
U svakom slučaju zaključak je da zakon ne valja....

 nije da ne valja nego je jednostavno nemoguće odrediti točan zakonski rok koji ne bi u različitim situacijama oštetio kupca ili prodavača

zato se koristi 'solomonsko' rješenje u obliku relativno rastezljivog pojma 'razumni rok'

11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Azmo kaže...
U svakom slučaju zaključak je da zakon ne valja. Jer suludo je da netko kupi proizvod, ustanovi da je pokvaren i onda 45 dana nema ni pare ni proizvod. U goroj si situaciji nego prije kupovine. I ajd lako još za moju tipkovnicu, ali zbilja što je s frižiderom? Televizorom? Usisavačem? Dakle neću čistiti 45 dana, vjesti gledam susjedu kroz prozor a hranu uvalim drugom susjedu ili beskućnicima da se ne pokvari? Ili kupim sve još jednom pa nakon 45 dana imam 2 od svega? Pa ljudi ovo fundamentalno ne valja! Čudi me da nema neke pobune oko toga? Moj primjer od prije samo par godina. Isto kupio u istom dućanu tipkovnicu (neće me te tipkovnice šta ćeš), krepala nakon par dana. Donio nazad u dućan, lik uzeo uštekao, vidio da ne radi i bez razgovora mi donio novu istu! Dakle isti dućan, isti proizvod potpuno drugačije postupanje u razmaku od par godina. WTF?

 

Čudi te da nema neke pobune? 

 

Stari ovo je pičkin dim razumiješ, pa jel ti znaš sa kakvim se ljudi problemima u životu gombaju i kakve borbe sa sustavima imaju, ostaju na cesti radi sulude birokracije, gube živote zbog toga što ne mogu na operaciju na vrijeme a ti spominješ pobunu radi neke pizdarije jel ti netko neće obezbjediti sauger ili tv dok je tvoj na popravku.

Ma daj čovječe pa što ti je. Mi ništa ne proizvodimo sve uvozimo, lanac dobave roba je takav da kada si 4-5 ruka u nizu prihvati da su i rokovi takvi kakvi jesu.  Također Quality Control je nikakav ili slab, materijal i sirovina loši, hipeprodukcija ogromna sve to rezultira lošijom kvalitetom i velikim povratom.

 

Ovo što kažeš da je netko upiknuo isti čas tipkovnicu i dao ti drugu, da jest, tako je i meni bilo kada sam došao u Links prije 20-25 godina, tražim tipkovnicu, kaže lik imamo samo ovu iz izloga, kaže drugi daj čovjeku neki popust jer nema kutije i neka ga voda nosi.

Ali to nisu pravila to su izuzetci i dešava se kada su trgovine male i rade vlasnici u njima a ne kada radi studentica na minimalcu koju ima prava i ovlasti koliko i otirač za noge na ulazu. Nemojte brkati izuzetke sa pravilima.

 

Kažeš nakon 45 dana imaš sve po 2 puta? Hočeš čuti još bolju priču, kupiš hitno perilicu, na dan dostave dobivaš poziv da su kod utovara istu oštetili, na pitanje kada stiže nova neoštećena odgovor je ne znamo, čekamo info da vidimo kada dolazi nova pošiljka tog modela kojeg ste kupili.

Od tada u dućanu prije kupnje uvijek pitam stanje lagera i ako nemaju 2-3 komada preskačem kupnju. Hoću reći da problem može nastati i prije samog servisa i situacija je također ista.

 

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Azmo kaže...
Čudi me da nema neke pobune oko toga?

 Ja sam ti vec naveo. Sustavno se islo na razbijanje, prvo potrosackih udruga, institucije inspektorata, a nakon toga izglasavanjem ovih zadnjih promjena zakona. Kako sam vec rekao da sam radio u udruzi, ostao sam u dobro s ljudima koji tamo rade. Uredno su im srezali i financiranje i hrpu toga. Ovi u inspektoratu su dobili odrijesene ruke da odgovor na prigovor cekas po godinu dana, a sad su i zamjene/raskid ukinuli.

sosta kaže...

Jedino ti preostaje da biraš proizvod i trgovinu koja brzo rješava reklamacije i koja ima raširenu servisnu mrežu ako govorimo npr o frižideru, ali opet je malo iluzorno očekivati da će ti netko drugi dan dati novi frižider.

 Jesi procitao da se radi o istom ducanu, a razlika u pristupu u par godina je drasticna?

10 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pozdrav, nadam se da ima netko iz austrije tko bi mi mogao pomoć.

 

Bio sam sad za vikend sa frendom u beču. U subotu nam je riknuo akumulator na autu,a morali smo se hitno vratiti u hrvatsku sljedeći dan. Mislili smo žicat nekoga da ujutro spoji na kleme akumulator i da ga upalimo, ali kako nijedan od nas ne priča njemački odlučili smo na recepciji hotela zamolit da nam nazovu OAMTC. Telefonski je bilo dogovoreno niti 200 eura za novi akumuklator sa zamjenom i dovozom (dao sam sve podatke o autu). Kad je čovjek stigao (da napomenem da je čovjek iz Srbije pa da smo pričali na našem od tad) pregledao je sve i ustanovio da akumulator ipak dođe 400 eura, što sam normalno odbio jer nije vozio akumulator iz zagreba do beča. Uljudno sam mu rekao da slobodno naplati vrijeme i put do ovdje jer znam da će bit neke naplate, međutim onda se vratio na cifru od 200 eura. Pitao sam ga šta tu dođe 200 eura, na što je on meni bubnuo račun sa cifrom od 178 eura i rekao da su takve cijene u austriji za izlazak na teren. Kako nije bilo nikoga od domaćih u tom trenutku oko nas naivno smo platili i uzeli račun. Čim smo se vratili na recepciju ženska nam je rekla da to uopće nije račun nego predračun. Pitali smo dva taksista šta su stajali ispred hotela, jer jbg ipak se muškarci bolje razumiju u to, i obojica su nam rekli da odmah šaljemo mail i tražimo novac nazad jer je on najvjerojatnije naplatio novu bateriju i zadržao je sebi. 

Poslao sam mail, sa slikom računa i odgovorili su mi da nam je naplaćen "breakdown service" šta god im to značilo. 

 

Jesmo li mi u krivu i stvarno je toliko bezobrazno skupo ili su nas preveslali? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice