Airplane-treadmill argument

poruka: 122
|
čitano: 29.803
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
RE: Airplane-treadmill argument
rooswelt1991 kaže...

"Avion stoji na pisti koja se može micati (neka vrsta pokretne trake). Avion se kreće u jednom smjeru (naprijed), dok se pokretna traka kreće u suprotnom. Traka ima kontrolni sustav koji prati brzinu aviona i namješta svoju brzinu da bi bila identična (ali u suprotnom smjeru). Može li avion poletjeti?"

To sam već ispravio. Avion se pokušava pokrenuti, ali u zadatku ne znamo da li uspjeva.

There is no place like 127.0.0.1
15 godina
offline
RE: Airplane-treadmill argument
andy0101 kaže...
rooswelt1991 kaže...

"Avion stoji na pisti koja se može micati (neka vrsta pokretne trake). Avion se kreće u jednom smjeru (naprijed), dok se pokretna traka kreće u suprotnom. Traka ima kontrolni sustav koji prati brzinu aviona i namješta svoju brzinu da bi bila identična (ali u suprotnom smjeru). Može li avion poletjeti?"

To sam već ispravio. Avion se pokušava pokrenuti, ali u zadatku ne znamo da li uspjeva.

Zasto nebi uspio? aku su uvjeti koje sam naveo ispunjeni, avion ce jednostavno otklizat u zrak!

ili je 1 ili je 0 trece nemoze!!
16 godina
offline
RE: Airplane-treadmill argument
rooswelt1991 kaže...
andy0101 kaže...
rooswelt1991 kaže...

"Avion stoji na pisti koja se može micati (neka vrsta pokretne trake). Avion se kreće u jednom smjeru (naprijed), dok se pokretna traka kreće u suprotnom. Traka ima kontrolni sustav koji prati brzinu aviona i namješta svoju brzinu da bi bila identična (ali u suprotnom smjeru). Može li avion poletjeti?"

To sam već ispravio. Avion se pokušava pokrenuti, ali u zadatku ne znamo da li uspjeva.

Zasto nebi uspio? aku su uvjeti koje sam naveo ispunjeni, avion ce jednostavno otklizat u zrak!

Ajde molim vas procitajte cijelu temu prije postanja, sve smo vec raspravili i preokrenuli 35 puta, mislim da nema potrebe vise...

Nothing is true, everything is permitted...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Airplane-treadmill argument
andy0101 kaže...

Avion bi mogao poletjeti zato što ubrzava pomoću turbina, a ne pomoću kotača. Traka samo pomiče kotače unatrag, ali avion se giba relativno na zrak, ne na traku. Kotači su samo potporanj u polijetanju, oni ne ubrzavaju avion (iako nisam siguran što će biti s njima, valjda će se vrtjeti dvostrukom brzinom).

Istina je da avion ubrzava pomoću turbina, ali polijeće zbog uzgona a ne potiska; iako je uzgon neka vrsta potiska ali ne ona potrebna da bi avion poletio.

Uzmimo ovaj primjer: Avion stoji u mjestu bez mogućnosti da se pokrene horizontalno, znači turbine ne rade, ništa ga ne vuče niti gura i kotači se ne okreću. S prednje strane puše ogroman ventilator(simulira vjetar). Da li će ovaj avio poletjeti? Odgovor je - da. Zašto? Pogledajte zmajeve (one što klinci rade  i puštaju po vjetru), oni nemaju kotače niti turbine a ako je vjetar dobar ne treba se niti kretati da bi zmaj poletio. Avion je oblikovan tako kako je oblikovan s razlogom. Zašto automobil ne poleti? Nema krila. Još jedan primjer:jedrilica - bez motora a leti...Iznenađen

Osim toga, tema mi zvuči malo glupo. Mlaćenje prazne slame. Šutim

 

P.S.: kotači služe samo da se avion kreće po zemlji jer ne može cijelo vrijeme biti u zraku.

I don't belong
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2009 18:46 (ne0n).
16 godina
offline
RE: Airplane-treadmill argument
ne0n kaže...
andy0101 kaže...

Avion bi mogao poletjeti zato što ubrzava pomoću turbina, a ne pomoću kotača. Traka samo pomiče kotače unatrag, ali avion se giba relativno na zrak, ne na traku. Kotači su samo potporanj u polijetanju, oni ne ubrzavaju avion (iako nisam siguran što će biti s njima, valjda će se vrtjeti dvostrukom brzinom).

Istina je da avion ubrzava pomoću turbina, ali polijeće zbog uzgona a ne potiska; iako je uzgon neka vrsta potiska ali ne ona potrebna da bi avion poletio.

Uzmimo ovaj primjer: Avion stoji u mjestu bez mogućnosti da se pokrene horizontalno, znači turbine ne rade, ništa ga ne vuče niti gura i kotači se ne okreću. S prednje strane puše ogroman ventilator(simulira vjetar). Da li će ovaj avio poletjeti? Odgovor je - da. Zašto? Pogledajte zmajeve (one što klinci rade  i puštaju po vjetru), oni nemaju kotače niti turbine a ako je vjetar dobar ne treba se niti kretati da bi zmaj poletio. Avion je oblikovan tako kako je oblikovan s razlogom. Zašto automobil ne poleti? Nema krila. Još jedan primjer:jedrilica - bez motora a leti...Iznenađen

Osim toga, tema mi zvuči malo glupo. Mlaćenje prazne slame. Šutim

 

P.S.: kotači služe samo da se avion kreće po zemlji jer ne može cijelo vrijeme biti u zraku.

Odgovor je: ne. Avion bi se poceo kretati unazad. Samo kada bi avion nekako fiksirao da se moze kretati samo po vertikalnoj osi, on bi poletio. Isto kao i zmaj kojeg dris za spagu, kada bi ga pustio, on nebi letio.

Nothing is true, everything is permitted...
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2009 19:39 (Assassin).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Airplane-treadmill argument
Assassin kaže...
ne0n kaže...
andy0101 kaže...

Avion bi mogao poletjeti zato što ubrzava pomoću turbina, a ne pomoću kotača. Traka samo pomiče kotače unatrag, ali avion se giba relativno na zrak, ne na traku. Kotači su samo potporanj u polijetanju, oni ne ubrzavaju avion (iako nisam siguran što će biti s njima, valjda će se vrtjeti dvostrukom brzinom).

Istina je da avion ubrzava pomoću turbina, ali polijeće zbog uzgona a ne potiska; iako je uzgon neka vrsta potiska ali ne ona potrebna da bi avion poletio.

Uzmimo ovaj primjer: Avion stoji u mjestu bez mogućnosti da se pokrene horizontalno, znači turbine ne rade, ništa ga ne vuče niti gura i kotači se ne okreću. S prednje strane puše ogroman ventilator(simulira vjetar). Da li će ovaj avio poletjeti? Odgovor je - da. Zašto? Pogledajte zmajeve (one što klinci rade  i puštaju po vjetru), oni nemaju kotače niti turbine a ako je vjetar dobar ne treba se niti kretati da bi zmaj poletio. Avion je oblikovan tako kako je oblikovan s razlogom. Zašto automobil ne poleti? Nema krila. Još jedan primjer:jedrilica - bez motora a leti...Iznenađen

Osim toga, tema mi zvuči malo glupo. Mlaćenje prazne slame. Šutim

 

P.S.: kotači služe samo da se avion kreće po zemlji jer ne može cijelo vrijeme biti u zraku.

Odgovor je: ne. Avion bi se poceo kretati unazad. Samo kada bi avion nekako fiksirao da se moze kretati samo po vertikalnoj osi, on bi poletio. Isto kao i zmaj kojeg dris za spagu, kada bi ga pustio, on nebi letio.

 potpis.

det's a bulšit.
14 godina
offline
RE: Airplane-treadmill argument
brogus kaže...

Zamisli sebe da trčiš na pokretnoj traci - trčiš određenom brzinom (u odnosu na traku, jer prelaziš put - dio po dio trake koja se vrti u krug), ali zbog trake miruješ u odnosu na okolinu. Avion se u zadatku kreće samo u odnosu na traku.

pomak=0

 

put=v*t

 

 

pomak <> put

 

 

 

mislim da je ovaj zadatak prije svega jako zanimljiv, a za odgovor mislim da je sve samo ne da ce stajati u mjestu razlog je taj što su zadatci ovakvoga tipa osmišljeni baš namjerno da većina kaže ono najočiglednije, dok je naravno u večini slučajeva zapravorješenje  ono najneočekivanije....a naravno i ja mislim da ce ostati na mjestu...

prodajem Play Station 2(silver, neotvoren) cijena po dogovoru
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2009 21:34 (meluka).
15 godina
neaktivan
offline
Airplane-treadmill argument

Evo za primjer nosač aviona. Zašto njih ona sajla povlači da dobiju brzinu kad poljeću sa broda i još kad prođu rub broda skoro da ne zarone u more?! po tome bi bilo dovoljno da zavrte malo kotače na dva valjka( kao na tehničkom za kočnice) i leti mile!

det's a bulšit.
14 godina
offline
Airplane-treadmill argument

Za početak u ovom problemu cemo imati 2. slucaja....

 

kao prvo def. u ovom slucaju avion ce poletijet tj. oduprijeti se gravitaciji kad neki fluid u ovom slucaju plin(zrak) velikom brzinom bude prolazio ispod i iznad krila....e sad...

 

1. Slučaj

kada se nazvati će mo to potiskivač tj. taj motor nalazi ispred tj bliže kabini

 

u tom slučaju avion če uzletijeti isto kao helikopter do neke visine h te će polako usmjeravati prema naprijed tj. smjeru suprotnom od smjera vjetra koji prolazi kroz potiskivač....ali kada ce slijetati na tu pistu najvjerojatnije nece moci slijetiti radi nedovoljne sile trenja

 

 

 

 

 

2. Slučaj

kada se potiskivač nalazi iza krila

 

u tom slučaju avion će ostati na toj traci dok se traka ne zaustavi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P.S.-sve kritike i pohvale su dobro došle

 

 

primjer aviona koji ce poletjeti na toj apstraktnoj traci primjer aviona koji ce poletjeti na toj apstraktnoj traci
prodajem Play Station 2(silver, neotvoren) cijena po dogovoru
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2009 23:18 (meluka).
14 godina
offline
Airplane-treadmill argument

Ja sam za da mi to testiramo.

Budemo žicali da nam posude onu cesnu šta je cajoš razbio

14 godina
offline
Airplane-treadmill argument

hhahaha a dobaar si hahaha...pa to je i najbolje fkt

prodajem Play Station 2(silver, neotvoren) cijena po dogovoru
15 godina
neaktivan
offline
Airplane-treadmill argument

Ja bih ovo poslao Adamu i Jamieu :)

15 godina
neaktivan
offline
RE: Airplane-treadmill argument
nedIm kaže...

Ja bih ovo poslao Adamu i Jamieu :)

Oni bi ti rekli: "Been there, done that"

Epizoda 97 , ima i video...

 

 

I da, kao sto je ocekivano, ....

 

EDIT: ajde necu spoilati Namigiva

All religions are the same: religion is basically guilt, with different holidays.
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.11.2009 20:59 (drnde).
16 godina
offline
Airplane-treadmill argument

Koliko rasprave bezveze...     AKO AVION STOJI NA MJESTU A KOTAČI MU SE VRTE ON NEĆE POLETJETI.

Comfortably Numb/// D.A.V.E. THE DRUMMER @ BOOGALOO 4.12.2009. meine fav DJ!!........ P.L.U.R.
14 godina
offline
RE: Airplane-treadmill argument
zv'jer2 kaže...

Koliko rasprave bezveze...     AKO AVION STOJI NA MJESTU A KOTAČI MU SE VRTE ON NEĆE POLETJETI.

NE

SILVER...MY BEST FRIEND!!!
16 godina
offline
RE: Airplane-treadmill argument
meluka kaže...
zv'jer2 kaže...

Koliko rasprave bezveze...     AKO AVION STOJI NA MJESTU A KOTAČI MU SE VRTE ON NEĆE POLETJETI.

NE

Uopće se ne mislim raspravljati...    Rješenje ovog "misterija" je toliko logično i očito da mi je cijela ova tema apsurdna.

 

 

EDIT: Nemojte mi video od mythbustersa nabijat na nos kao dokaz, uvjete za testiranje ovog "problema" je nemoguće stvoriti...   (možda i je moguće, ali sa uloženih jaaaaako puno $$$)

 

EDIT2:  Sad sam pogledo video..  ček pa oni uopće nisu izjednačili brzinu aviona i ovog platna ispod aviona koje glumi treadmill.  KO JE TU LUD??

Comfortably Numb/// D.A.V.E. THE DRUMMER @ BOOGALOO 4.12.2009. meine fav DJ!!........ P.L.U.R.
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.11.2009 23:33 (zv'jer2).
14 godina
offline
RE: Airplane-treadmill argument
zv'jer2 kaže...
meluka kaže...
zv'jer2 kaže...

Koliko rasprave bezveze...     AKO AVION STOJI NA MJESTU A KOTAČI MU SE VRTE ON NEĆE POLETJETI.

NE

Uopće se ne mislim raspravljati...    Rješenje ovog "misterija" je toliko logično i očito da mi je cijela ova tema apsurdna.

gle uključiš li malo one logičke strane mozga...shvatit češ da je cilj ovoga zadatka da te navede na to tvoje rješenje dok je naravno pravo rješenje ono moje....šta ti zvjer misliš o tome ha?

SILVER...MY BEST FRIEND!!!
16 godina
offline
RE: Airplane-treadmill argument
meluka kaže...

gle uključiš li malo one logičke strane mozga...shvatit češ da je cilj ovoga zadatka da te navede na to tvoje rješenje dok je naravno pravo rješenje ono moje....šta ti zvjer misliš o tome ha?

I dalje ostajem pri svom mišljenju...   (pročitaj i EDIT-e na mom postu)

Comfortably Numb/// D.A.V.E. THE DRUMMER @ BOOGALOO 4.12.2009. meine fav DJ!!........ P.L.U.R.
14 godina
offline
Airplane-treadmill argument

sa ediitom 2 se slažem u potpunosti i meni je to cudno

SILVER...MY BEST FRIEND!!!
16 godina
offline
RE: Airplane-treadmill argument
meluka kaže...

sa ediitom 2 se slažem u potpunosti i meni je to cudno

Ne razumijem kaj su postigli...   AVION nije stajao na mjestu.  Naravno da je poletio, samo su ga usporili u startu...

Comfortably Numb/// D.A.V.E. THE DRUMMER @ BOOGALOO 4.12.2009. meine fav DJ!!........ P.L.U.R.
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.11.2009 23:38 (zv'jer2).
14 godina
offline
Airplane-treadmill argument

btw. pa netreba za to toliko $$$...jedna obican dvosjed i ta traka di se tu troše toliki novci?

SILVER...MY BEST FRIEND!!!
16 godina
offline
RE: Airplane-treadmill argument
meluka kaže...

btw. pa netreba za to toliko $$$...jedna obican dvosjed i ta traka di se tu troše toliki novci?

Pa nisam mislio na mythbusterse da su potrošili puno para,  kažem da bi koštalo jako puno stvoriti idealne uvjete u kojima bi se potpuno izjednačile brzine kretanja trake i aviona...   Savršeno izjednačiti brzinu je nemoguće, ali da bi se došlo blizu savršenstva trebalo bi puuno $$$.

Comfortably Numb/// D.A.V.E. THE DRUMMER @ BOOGALOO 4.12.2009. meine fav DJ!!........ P.L.U.R.
16 godina
offline
Airplane-treadmill argument

Molio bih vas obojicu da procitate raspravu od pocetka, i da shvatite ZASTO ce avion poletjeti, i ZASTO je nemoguce da traka ima bilo kakav utjecaj na sam avion, koliko god se ona brzo vrtila.

Nothing is true, everything is permitted...
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2009 12:46 (Assassin).
15 godina
neaktivan
offline
Airplane-treadmill argument

Ostavit cu samo jedan kratki komentar, nacitao sam se dovoljno smijeha vec na prvoj stranici:

 

za svakog tko je uvjeren da bi avion stajao u mjestu - naucite sto je hidroavion.

Svi mi svakodnevno putujemo kroz vrijeme i to brzinom od jedne sekunde u sekundi. -hrx
16 godina
offline
RE: Airplane-treadmill argument
Deus ex machina kaže...

Ostavit cu samo jedan kratki komentar, nacitao sam se dovoljno smijeha vec na prvoj stranici:

 

za svakog tko je uvjeren da bi avion stajao u mjestu - naucite sto je hidroavion.

Hidroavion polijeće s mjesta bez zaleta??

Comfortably Numb/// D.A.V.E. THE DRUMMER @ BOOGALOO 4.12.2009. meine fav DJ!!........ P.L.U.R.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Airplane-treadmill argument
zv'jer2 kaže...
Deus ex machina kaže...

Ostavit cu samo jedan kratki komentar, nacitao sam se dovoljno smijeha vec na prvoj stranici:

 

za svakog tko je uvjeren da bi avion stajao u mjestu - naucite sto je hidroavion.

Hidroavion polijeće s mjesta bez zaleta??

 

A jadan, pa ti ne znas ni citati sta sam napisao, brizan :-D

Ajde ponovit cemo ti polaaaako: vidi...

"Za svakog tko je uvjeren DA BI AVION STAJAO NA MJESTU - naucite sto je hidroavion." Dakle, prvo sto moras shvatiti je da nema teorije da bi avion stajao u mjestu, i moja poanta je da uopce ne moraju biti kotaci u pitanju. Mogu biti klizaljke, skije, kokos, sladoled - sta god klize po tlu.


Naravno da stvarno stajanje na mjestu ne bi pokrenulo nista.

Sto znaci da si ti fenomen, jer i dalje dises i pises bez problema, a mozak ti je ocito u leru.

 

Svi mi svakodnevno putujemo kroz vrijeme i to brzinom od jedne sekunde u sekundi. -hrx
16 godina
offline
RE: Airplane-treadmill argument
Deus ex machina kaže...
zv'jer2 kaže...
Deus ex machina kaže...

Ostavit cu samo jedan kratki komentar, nacitao sam se dovoljno smijeha vec na prvoj stranici:

 

za svakog tko je uvjeren da bi avion stajao u mjestu - naucite sto je hidroavion.

Hidroavion polijeće s mjesta bez zaleta??

 

A jadan, pa ti ne znas ni citati sta sam napisao, brizan :-D

Ajde ponovit cemo ti polaaaako: vidi...

"Za svakog tko je uvjeren DA BI AVION STAJAO NA MJESTU - naucite sto je hidroavion." Dakle, prvo sto moras shvatiti je da nema teorije da bi avion stajao u mjestu, i moja poanta je da uopce ne moraju biti kotaci u pitanju. Mogu biti klizaljke, skije, kokos, sladoled - sta god klize po tlu.


Naravno da stvarno stajanje na mjestu ne bi pokrenulo nista.

Sto znaci da si ti fenomen, jer i dalje dises i pises bez problema, a mozak ti je ocito u leru.

 

A nisi to mogao napisati bez otvorenog vrijeđanja??

 

Zar nije u samom pitanju o kojem se govori u temi jedan od faktora da se izjednači brzina aviona na zemlji i brzina trake što bi dovelo do stajanja aviona na mjestu?   Ako se cijelo vrijeme priča o avionu koji se kreće po traci koja ide unatrag onda se ispričavam.. a ako je tako onda je rasprava još bespotrebnija jer je rješenje očito na prvi pogled.

Comfortably Numb/// D.A.V.E. THE DRUMMER @ BOOGALOO 4.12.2009. meine fav DJ!!........ P.L.U.R.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.11.2009 13:20 (zv'jer2).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Airplane-treadmill argument

LOOOL, pa naravno da nemoze. Tko smislja ovako glupa pitanja ?

15 godina
neaktivan
offline
RE: Airplane-treadmill argument
zv'jer2 kaže...
Deus ex machina kaže...
zv'jer2 kaže...
Deus ex machina kaže...

Ostavit cu samo jedan kratki komentar, nacitao sam se dovoljno smijeha vec na prvoj stranici:

 

za svakog tko je uvjeren da bi avion stajao u mjestu - naucite sto je hidroavion.

Hidroavion polijeće s mjesta bez zaleta??

 

A jadan, pa ti ne znas ni citati sta sam napisao, brizan :-D

Ajde ponovit cemo ti polaaaako: vidi...

"Za svakog tko je uvjeren DA BI AVION STAJAO NA MJESTU - naucite sto je hidroavion." Dakle, prvo sto moras shvatiti je da nema teorije da bi avion stajao u mjestu, i moja poanta je da uopce ne moraju biti kotaci u pitanju. Mogu biti klizaljke, skije, kokos, sladoled - sta god klize po tlu.


Naravno da stvarno stajanje na mjestu ne bi pokrenulo nista.

Sto znaci da si ti fenomen, jer i dalje dises i pises bez problema, a mozak ti je ocito u leru.

 

A nisi to mogao napisati bez otvorenog vrijeđanja??

 

Zar nije u samom pitanju o kojem se govori u temi jedan od faktora da se izjednači brzina aviona na zemlji i brzina trake što bi dovelo do stajanja aviona na mjestu?   Ako se cijelo vrijeme priča o avionu koji se kreće po traci koja ide unatrag onda se ispričavam.. a ako je tako onda je rasprava još bespotrebnija jer je rješenje očito na prvi pogled.

 

Naravno da sam mogao, ali mi se cini da trolas pa sam odlucio ovo istjerati do kraja.
Ok, oprosti.

 

Ne postoji takva stvar kao brzina aviona na zemlji, postoji brzina iz razlicitih referentnih okvira. Kao sto je vec milijun puta istaknuto, sila koja gura avion ne dolazi od okretanja kotaca, vec od propelera koji gura zrak.

 

Tvoja tvrdnja bi bila ostvariva samo u ovom teorijskom mentalnom eksperimentu:

 

ispred aviona stoji ogroman propeler, koji ispuhuje u propeler aviona jednaku kolicinu zraka kakvu propeler aviona trazi.

 

Prakticni problem gornjeg eksperimenta je u tome da bi sav taj zrak ipak udarao u krila i time stvarao uzgon, pa mogu odokativno zakljuciti da bi avion skocio malo u zrak, i iste sekunde se poceo vrtiti ukrug oko vlastitog propelera.

 

 

Jednu stvar si apsolutno u pravu: "Ako avion stoji na mjestu, a kotaci mu se vrte, nema sanse da poleti."

Problem s treadmill/airplane eksperimentom je bas u cinjenici da se kotaci mogu vrtjeti brzo koliko god hoces, ali njihova brzina u tom slucaju nije jednaka brzini kojom propeler vuce avion naprijed, vec ta brzina + brzina conveyor belta.

Svi mi svakodnevno putujemo kroz vrijeme i to brzinom od jedne sekunde u sekundi. -hrx
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.11.2009 13:47 (Deus ex machina).
16 godina
offline
RE: Airplane-treadmill argument

A ako je avion mlažnjak jel i onda vrijedi ova vaša teorija??  Koliko sam shvatio avion bi poletio zbog potiska koji stvara zrak odgurnut od propelera pod krila, a ne zrak koji prolazi ispod krila zbog kretanja aviona prema naprijed.

 

EDIT: znam da kotači ne pogone avion, oni samo omogućavaju "klizanje", ali sam mislio da bi se to klizanje poništilo kretanjem trake ispod aviona i avion bi ostao na mjestu.

 

 

(ne trollam, zanima me)

Comfortably Numb/// D.A.V.E. THE DRUMMER @ BOOGALOO 4.12.2009. meine fav DJ!!........ P.L.U.R.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.11.2009 13:50 (zv'jer2).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice