Kućne led žarulje izdvojena tema

poruka: 797
|
čitano: 314.988
|
moderatori: pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
fer-de-lance kaže...

Koliko vidim, u IKEA-i samo dva modela GU10, skupes u, napajanje im je kapacitivni dropper (treperuše).

Ukratko, loš izbor.

Ima više modela (bar je bilo ovu jesen kad sam ja bio). Svjetlo je zbilja ok. Ja sam zadovoljan sa njima.

Rvat katolik!
7 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Je,ali je i cijena enormna.

Zato i kažem, ovaj V-TAC je u potpunosti ista žarulja, za duplo manje para(najjeftinija u IKEA-i je 20 kuna).

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.2.2017 13:27 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
fer-de-lance kaže...

Je,ali je i cijena enormna.

Zato i kažem, ovaj V-TAC je u potpunosti ista žarulja, za duplo manje para(najjeftinija u IKEA-i je 20 kuna).

Nisam toliko istraživao, samo znam da sam bio zadovoljan za relativno male novce.

Rvat katolik!
16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
izekos kaže...

Nije mi bitno da svijetli ne znam koliko jako, jer je mahom 10 žarulja hodnik. Riječ je o sveukupno 23 žarulje i htio bih vidjeti hoće li se ta zamjena pozitivno odraziti i na računu za struju :)

Molim prijedlog gdje i što da kupim, bilo da je to E-bay, AlieExpress ili neka trgovina u Zagrebu.

Ti ćeš bankrotirati zbog toga! 

 

Možda bolje da razmisliš o nekom drugom rješenju umjesto GU10 žarulja. Koliko ti je dugačak taj hodnik?

15 godina
odjavljen
offline
Kućne led žarulje

Treba mi zamjena za ovu (60W piše na njoj). Iznad kreveta, neko svjetlo za čitanje (više za tražit daljince ali dobro). Ima nešto u pevecu ili kauflandu a da nije treperuša?

 

Bonus points ako se da raskopati radi ugradnje nRF + relej...

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
11 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
fer-de-lance kaže...

Koliko vidim, u IKEA-i samo dva modela GU10, skupe su, napajanje im je kapacitivni dropper (treperuše).

Ukratko, loš izbor.

 Po cemu vidis u specifikacijama da se radi o treperuši?

7 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
roby27 kaže...

 Po cemu vidis u specifikacijama da se radi o treperuši?

 Faktor snage.

Kruha i igala...
16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
fer-de-lance kaže...
roby27 kaže...

 Po cemu vidis u specifikacijama da se radi o treperuši?

 Faktor snage.

Ak se dobro sjećam iz Big Cliveovih videa, treperuše imaju nizak faktor snage (power factor), a buck-converterke (hehehe) imaju blizu 1?

7 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa kaže...

Ak se dobro sjećam iz Big Cliveovih videa, treperuše imaju nizak faktor snage (power factor), a buck-converterke (hehehe) imaju blizu 1?

Da.

Stvar je u tome da zbog faznog pomaka struje u odnosu na napon u kondenzatoru krug ima veću prividnu snagu od radne, i to u slučaju kapacitivnog droppera točno oko 0,5 zato jer nema drugih reaktivnih elemenata (prividna snaga je duplo veća od radne).

Kod switching topologija se dodaju elementi za popravak faktora snage, pa je stoga on tamo veći (varira u odnosu na priključeno trošilo).

Bez popravka faktora snage switching napajanja ni ne mogu inače dobiti certifikaciju za prodaju na tržištu.

Uglavnom, budući da je tek mali dio ljudi dobio nova digitalna brojila koja broje i jalovu snagu; još uvijek je nesrazmjer u distributivnoj mreži između generirane snage i isporučene (kad se obračunaju i gubici distributivnog sustava) raspoređen kao dio fiksne naknade među svim korisnicima mreže, tj. svi dijelom plaćamo i tuđe loše faktore snage (ali industrijski korisnici plaćaju puno više, zbog upotrebe velikih induktivnih trošila).

U ovom slučaju, kad je reaktanca čisto kapacitivna, krug vuče više struje nego što je potrebno za ostvarivanje deklarirane radne snage (isto i kod induktivnog trošila), a višak energije koji na taj način pohrani se u jednom dijelu periode vraća nazad u mrežu.

Kod switchera je pak problem da zbog nelinearnih poluvodičkih komponenti energija vraćena nazad u mrežu nema ravnomjeran spektar, odnosno to je hrpa visokonaponskih šiljaka različitih frekvencija koji mogu i oštetiti krug i stvarati smetnje okolnim uređajima, pa se filtriranje takvih smetnji mora obavezno vršiti.

Uglavnom, čim je bolji faktor snage,tim preciznije će brojilo očitati stvarno iskorištenu snagu, tj. manji račun za struju.

Ali, uz manji faktor snage i obračunata snaga je manja  jer povratni impuls svojom amplitudom obrušava polje u brojilu (ali to nije jako puno kod malih trošila), a elektra naplati po pretpostavljenom faktoru snage, tak da je to jedina prednost kapacitivnog droppera.

  

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.2.2017 21:51 (fer-de-lance).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kućne led žarulje
fer-de-lance kaže...

GU10 je inače jako problematičan standard, zbog malih dimenzija (ledice se ne mogu dovoljno hladiti).

3W je granica za taj standard žarulje.

Frend ih je uzeo par komada no name s Ebaya i sve su pregorile u roku par tjedana.

Ako ideš na to, onda bolje idi na izvedbu s više SMD ledica i difuzorom ispred.

Naravno, neće ti naročito jako svijetliti, ali ušteda struje će ti biti enormna (jer ove tvoje halogenke vuku preko 1kW struje...), a ovak se potrošnja bude kretala oko 50-70W.

Budući da imaš puno njih rasporedeno po hodniku, možda i ne bude preloše osvjetljenje...

Edit: u Zagrebu, ista cijena kao na Ebayu (a 2 godine garancije):

https://neutrinomobile.hr/ostalo/rasvjeta/led-spot-zarulje.html.

Uglavnom, vidio sam negdje test tih V-TAC 3W i jedna od njih ima odlično hladenje.

Kopirat ću link kad pronadem.

Hvala na odgovoru, ne znam kako ga jučer nisam pročitao. Sugeriraš mi te iz Neutrina? Ok, ali koje, jer ima ih više.

Dvoumim se između warm white i cool white, ali čitam i da cool white nije nešto za oči, pa bih njih definitivno stavio na hodnik.

 

Da malo pojasnim, raspored je ovakav:

hodnik: 8 žarulja, tu sam definitivno mislio uzeti cool white, kupaona - 4 kom-cool white, wc - 2 kom- cool white, blagavaona 3 kom - dvoumim se cool white ili warm white, dnevna soba - 4 kom - dvoumim se cool white ili warm white. U dnevnoj sobi je i potenciometar i tamo su halogenke od 50W gotovo uvijek na minimumu. Još mi trebaju i dvije GU5.3, za boravak (takva su grla, jer mi nisu stale GU10), pa molim preporuku i za njih.

7 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Uzmi 3W s bijelim difuzorom (na kojima ne vidiš ledice) najjeftinije, a negdje gdje trebaš više svjetla uzmi čak 5W, premda je pitanje koliko će poživiti, ali 3W nisu pretjerano vruće, pa možda i 5W u istom kučištu požive (mada sumnjam).

Uglavnom, garancija je 2 godine, tak da nemaš brige (s Neutrinom nikad nisam imao problema).

I definitvno toplo bijele, puno su ugodnije (žučkasti ton boje, a ne hladno plavi).

E da, 5W vjerovatno imaju drugačiji driver (bar sam tako vidio na jednom videu) pa ne trepere.

Budem potražio video (pod drugim nazivom je taj brand izvan Europe).

A kaj se tiče GU5.3 ledice sam vidio sam kod jedne prijateljice u kafiću, kupila ih prije 2 godine za puno para i rade 7-23 svaki dan, još joj nije. ni jedna nije krepala, tak da su se sve do sad isplatile.

Ali, ne znam koji je brand.

Kruha i igala...
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa kaže...
izekos kaže...

Nije mi bitno da svijetli ne znam koliko jako, jer je mahom 10 žarulja hodnik. Riječ je o sveukupno 23 žarulje i htio bih vidjeti hoće li se ta zamjena pozitivno odraziti i na računu za struju :)

Molim prijedlog gdje i što da kupim, bilo da je to E-bay, AlieExpress ili neka trgovina u Zagrebu.

Ti ćeš bankrotirati zbog toga! 

 

Možda bolje da razmisliš o nekom drugom rješenju umjesto GU10 žarulja. Koliko ti je dugačak taj hodnik?

Pa ako već nisam dosad, a imam halogenke 6-7 godina, onda valjda ni neću :)

Hodnik je recimo 4 m+4m dug, ali ide u L i sve mi je otvoreni, znači blagavaona, kuhinja i dnevna soba se nastavljaju na taj hodnik, još k tome imam puno prozora. Tako da mislim da će mi i dovoljno svjetla biti od tih najslabijih 3W ledica. Ili da eventualno uzmem za blagavaonu od 5W?

Drugo rješenje mi trenutno nije zanimljivo, jer imam izbušene rupe u knaufu za te okrugle lampe i sve složeno da za GU10. Tako da nemam trenutno ni vremena ni volje sve to rastavljati i stavljati novu rasvjetu. S cca 200-300 kn kupiti nove žarulje i mislim da će me to zadovoljiti. Razuvjeri me!

15 godina
offline
Kućne led žarulje

Ja sam doma 6 plafonjeri sa 3xGU10 (u originalu 50w halogenke) nafilao sa ledicama. Račun za struju mi je oko 200kn.

Rvat katolik!
7 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Premda, dobro ti je baksa rekao, tvoje halogenke vuku zajedno struje ko bojler od 50 litara :)

Tak da ti se ledice budu isplatile već za par mjeseci.

I, kaj se toga tiče, GU5.3 ti je zapravo isto grlo kao i MR16, samo gledaj da su isti naponi (220V AC ili 12V DC), često se ta dva pojma brkaju.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bi-pin_connector.

 

Kruha i igala...
12 godina
neaktivan
offline
Kućne led žarulje

evo rasporio sam jednu gu 10. Počela je jako slabo svijetliti a radila je skoro 5 godina non stop. Zanimljivo da u kučištu ima samo par komponenti a nema ni trafoa. Kako uopće radi? Ima 48 smd led dioda..

16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
Treperuša. To see naziva capacitive dropper napajanje.
15 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa kaže...
Treperuša. To see naziva capacitive dropper napajanje.

Na kojem principu funkcionira? Mislio sam da je ovaj kond. za peglanje napona poslije greca, nije vrag da su ga stavili u seriju?

Rvat katolik!
16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
tnakir kaže...
Na kojem principu funkcionira? Mislio sam da je ovaj kond. za peglanje napona poslije greca, nije vrag da su ga stavili u seriju?

Brijem da je s gornje strane pločice elektrolitski kondenzator koji je poslije greca. Ili uopće nema elektrolitskog kondenzatora.

 

Ovaj smeđi film ili kako se već zove kondenzator je prije greca i njime rušiš napon, umjesto pomoću transformatora.

https://electrosome.com/capacitor-power-supply/

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.2.2017 11:12 (mbaksa).
7 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Nema elektrolitskog u takvima, ali i bolje (premda više trepere) jer kad je elektrolit na istom PCB-u s ledicama brzo ih sprži.

Ipak je kučište premalo u GU10 izvedbi...

 

Edit: vidim da ima predvideno mjesto za njega, ali su valjda i sami skužili zajeb kad ga stave.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.2.2017 11:39 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
ALVIN kaže...
mbaksa kaže...

Koje konkretno si naručio?

 Čim pitaš znači da nije svejedno i da ima i dobrih, tako bi se dalo zaključiti....

 

Naručio sam ove koje imaju najviše naruđžbi od te vrste žarulja, i hvale ih da svijetle dobro, recimo 12w da svijetli kao 100w klasična, jedino da se griju kaže tu i tamo netko....i ove ,tek toliko da ih si mogu usporediti. Po karakteristikama bi trebale biti jednake.

 Evo da javim za ove dvije kineske žarulje od 15W. Nisam baš zadovoljan jačinom kojom svijetle, rekao bih prije da su podjednake kao obične žarulje od 60-75 W nego od 100W. U prvoj sekundi zasvijetli jako ali kako svijetli par minuta kao da osvijetljenje padne. Jedna od ove dvije blago baca na zelenkasto, druga ne baš. Perifernim vidom pri nekim naglim pomacima glave kao da mi se čini da treperi....tako da ocjena nije prolazna, ali koristit ću ih na mjestima gdje nije potrebno jako svijetlo.

 

Dakle naručio sam sa bijelim svijetlom 6000K, ove druge sa toplim svijetlom bi bile još veća koma garant, kao svijeća.

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.3.2017 16:39 (ALVIN).
9 godina
neaktivan
offline
Kućne led žarulje

Pozdrav. Planiram kupiti 10ak zarulja za kucu. Zanima me sta mislite o click i click?

Brain.exe has stopped working!
12 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
ZeroC00l kaže...

Pozdrav. Planiram kupiti 10ak zarulja za kucu. Zanima me sta mislite o click i click?

Nema se tu što dodat. Odlične u svakom pogledu pa i cijenom. Tu je i garancija. Doslovce daju svjetlost kako piše. Nema muljanja. Dobar kut osvjetljenja. Preporuka.

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.3.2017 19:30 (Cobra33).
14 godina
offline
Kućne led žarulje

Naručio sam nakon onih kineskih ovdje spominjane i hvaljene Canyon žarulje, od 15W. 4000K boja svijetla mi je pogodak u sridu, zadovoljan, volio bih još jednom prilikom isprobati 4500 ili 5000 K da usporedim i vidim jel mi pašu još i više. Ova od 15W daje 1550 lm što mi je dobro osvijetljenje. Ne primjećujem opadanje intenziteta svijetla s minutama i treperenje koje sam primjetio kod kineza.... Kutija žarulje izgleda luksuzn, jedino što je i ovo made in china, ali zasad izgleda da valja.

16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
ALVIN kaže...

Naručio sam nakon onih kineskih ovdje spominjane i hvaljene Canyon žarulje, od 15W. 4000K boja svijetla mi je pogodak u sridu, zadovoljan, volio bih još jednom prilikom isprobati 4500 ili 5000 K da usporedim i vidim jel mi pašu još i više.

Ako tu govoriš o žaruljama iste marke (Canyonovima), onda bi trebalo biti razlike - ove s višom temperaturom bi trebale biti malo manje zelenkaste i malo više bijele, s malo većim udjelom plave.

 

Ako govoriš o različitim markama, pitanje kakva će ti boja ispasti jer različite žarulje mogu imati malo drugačiji spektar, a ujedno ledice kao takve znaju odstupati u temperaturi boje.

10 godina
offline
Kućne led žarulje

U Kauflandu na akciji 2 komada Philips LED 8W 2700K za 40kn. 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
14 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
Znam da temperature boje malo variraju od marke proizvođača. Ma za sada mislim da sam miran, nije mi ih više potrebno, sva grla popunjena a ostaje mi i jedna canyon led za rezervu jer mi ne treba na svim grlima tako dobra žarulja.

Za mjesta gdje rijeđe i kratko palim svijetlo mogu staviti i onu halogenu od 105w, hrvatske proizvodnje, iz interšpara, po 10kn. Jako svijetli iako je blago tople boje, navodno 1800lm.
14 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
ZeroC00l kaže...

Pozdrav. Planiram kupiti 10ak zarulja za kucu. Zanima me sta mislite o click i click?

 Imam obje. Ova od 13W zamjenila staru osram 116W ( obicnu ) i super svijetli, ako ne i isto ili bolje jer je cold white ( treba za radnu sobu od par kvadrata ). Ostale su po kuhinji i sl. Fantasticne su naspram onih 'stednih'.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
16 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
gocc01 kaže...

U Kauflandu na akciji 2 komada Philips LED 8W 2700K za 40kn. 

Takva cijena ili akcija nema nikakvog smisla, jer za tu lovu kupiš četri komada V-TAC 7W ledica.

 

https://neutrinomobile.hr/v-tac-led-bulb-zarulja-e27-a60-7w-230v-topla-bijela.html

16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
rambox kaže...
gocc01 kaže...

U Kauflandu na akciji 2 komada Philips LED 8W 2700K za 40kn. 

Takva cijena ili akcija nema nikakvog smisla, jer za tu lovu kupiš četri komada V-TAC 7W ledica.

 

https://neutrinomobile.hr/v-tac-led-bulb-zarulja-e27-a60-7w-230v-topla-bijela.html

Te 7W V-TAC led žarulje daju 470 lumena. Philipsova daje skoro duplo više - 806 lumena. Philipsove su puno efikasnije, brijem da imaju i ljepšu boju svjetla.

 

Znači, dvije Philipsove žarulje koštaju kao 4 V-TAC-ove, dvije Philipsove žarulje će dati tek 15% manje svjetla od četiri V-TAC-ove žarulje, a potrošit će 43% manje struje.

 

I tak... Ja bih rekao da kupnja tih V-TAC-ovih žarulja nema nikakvog smisla. 

14 godina
offline
Kućne led žarulje

Treba mi u kupaonu za ogledalo 2 e14 žarulje.

uzeo bi led philips ali trenutno ih nema na akciji pa mi je puno dati 80kn.

Vidim da na eBayu ima ove kineske.  Jel valja kaj to? 
Da mi se još kupaona ne zapali od toga.

Steam: nuketown | skype: bernard.sasko | Facebook: Bernard Šaško | XboxLive: Berologic2013
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice