Što se događa s našim društvom?

poruka: 62.171
|
čitano: 6.286.176
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
tnakir kaže...

Ma ta priča o glupim amerima je samo mit. Pa pogledaj prosječnog Hrvata, glup ko kurac, površan, mozak koristi jedino kako bi riješio "use, nase i podase". Možda mislimo da su Hrvati pametni jer se sami okružujemo pametnijim ljudima, ali realno, Hrvati nisu neke bistrice.

 

Također, Hrvati kao pametni i obrazovani je također mit. Pušimo na PISA-i, mislim da smo ispod prosjeka. 

 

To što smo glupi možda i nije toliki problem koliki je problem to što mislimo da nismo glupi i da smo uber.

Paradoksalan post. Možemo li na kraju generalizirat na temelju nebitnih stavova potpuno nepoznatih i neupućenih ličnosti ili ne?

 

Tko priča da su Ameri glupi? Tko misli da su Hrvati pametni? Tko misli da su Hrvati obrazovani? Kako su Hrvati na kraju ispali glupi? Kako su na kraju Ameri ispali pametni? Kakve veze ima rang lista (koja ispituje 15 godišnjake btw) sa općom pameti/nepameti neke nacije? Ako je mjerilo spomenuta rang lista, onda su hrvatski tinejđeri (a time i prosječan Hrvat, pretpostavljam jer ti to dvoje stavljaš u direktan odnos u svojoj petoj rečenici) tu negdje sa Amerima jer stoje skoro bok uz bok na rang listi.

 

Jel 15. godišnjak u Singapuru (koji je na vrhu te ljestvice) Einstein (lete li, svjetli li im iz očiju..?) u odnosu na tinejeđere iz Dominikanske republike koji su na dnu ljestvice? Jesu li stanovnici potonje u rangu kokoši jer su im djeca na dnu ljestvice? Što sa svim jadnicima (barem 30 zemalja) koji su ispod Hrvatske koje odjednom svrstavamo u rang "gluplji od glup ko kurac" što nije moguće jer je "glup ko kurac", pretpostavljam ekstrem ljestvice - 0.

 

Kako išta prosječno može biti glupo ko kurac? Ako je neki prosječni Hrvat prosječan (subjekt tvoje druge rečenice), to bi značilo da ispod njega ima barem 2 miljona ispodprosječnih koji su gluplji, pa po tome ovaj prosječan nemože bit glup ko kurac jer čemu računati prosjek nečega ako je onaj u sredini (dakle prosječan!) istovremeno i u ekstremu ljestvice (još jednom, pretpostavljam da je u tvom postu kurac metafora za "glup da gluplji nemože bit" dakle 0 - nula).

 

Što si htio zapravo reći? Da postoje potpuno nepoznate i neupućene ličnosti koje imaju potpuno nebitne stavove koje ne bi trebali shvaćati ozbiljno jer se radi o potpuno nebitnim stavovima potpuno nepoznatih i neupućenih ličnosti?

15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?

Pa u Hrvatskoj pretežno vlada mišljenje da su Amerikanci glupi, a Hrvati pametni. Nisam ja počeo sa generalizacijom, niti sam rekao da su Ameri pametni.

 

PISA-u sam spomenuo jer u Hrvatskoj vlada opće mišljenje da smo kao nacija iznadprosječno "pametni" i da nam je školstvo vrh. Na žalost, školstvo nam je loše. Radimo po lošim, zastarjelim programima. Kaskamo za realnim svijetom nekih 20 godina. Ocjene najčešće ne reflektiraju realno znanje učenika. Od njih se ne očekuje da nauče razmišljati nego da nauče bubati napamet. Ako za ove stvari prvi put čuješ, onda očito ne živiš u HR ili živiš u nekoj rupi.

 

Singapurski tinejđer će za par godina, baš radi svog obrazovanja, imati bolje uvjete za život. Dok će on raditi u nekom uredu, imati hrpu love, klinac iz Dominikanske republike će živjeti 2-3 puta lošije od njega. Nisam rekao da je dečko iz Dominikanske republike glup, samo da mu je obrazovanje lošije (što je vjerovatno posljedica ekonomsko-socijalnog stanja u zemlji, ne njegova osobna prefenecija).

 

A ono Hrvati glupi kao kurac, evo ti jedan primjer, na žalost moram se taknit politike; zadnjih 25 godina naizmjenično biramo HDZ/SDP, stranke i ljude koje su uništile Hrvatsko gospodarstvo, koje se temelje na kriminalu i kojima opraštamo isti, umjesto da ga sankcioniramo, što mi je za zaključiti!? Hrvati (u prosjeku) su gluplji od kurca.

Rvat katolik!
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
tnakir kaže...

Nisam ja počeo sa generalizacijom,

 

A ono Hrvati glupi kao kurac, evo ti jedan primjer, na žalost moram se taknit politike; zadnjih 25 godina naizmjenično biramo HDZ/SDP, stranke i ljude koje su uništile Hrvatsko gospodarstvo, koje se temelje na kriminalu i kojima opraštamo isti, umjesto da ga sankcioniramo, što mi je za zaključiti!? Hrvati (u prosjeku) su gluplji od kurca.

 Poanta mog besmislenog posta iznad bila je da iz općih generalizacija koje su u potpunosti besmislene izvodiš besmislene zaključke. Ja ne mislim da je nacija od 220M glupa niti smatram da se ikoju naciju može svesti na jedan nazivnik, pa čak ni po naciji per se (što su Ameri po tebi osim vrlo vrlo opširnog pojma). Također smatram da nitko normalan (ajmo rasprave radi reći prosječan) neće davati takve izjave napamet. Nisam upoznao osobu koja smatra da nam je obrazovni sustav "vrh" pa smatram da izmišljaš. Sa 8 godina sa torbom od 16 kila bio sam svjestan da je sranje. Čak više anketa (u kojima građani jasno kažu da nam je obrazovni sustav loš) potvrđuje moje stavove pa još jednom ističem da izmišljaš. Jedno se smatrat pametnim i lijepim, mame će za svoju djecu uvijek reć da su najpametnija i najljepša ali da vrijedi opće mišljenje da su Hrvati extra "pametni" ili obrazovani - baš i ne vidim to. Dakle obrazovanje je loše, to svi znaju, po pameti smo prosječni jer su svi ljudi isti pa nije neka greda ako mama svom djetetu kaže da je najpametnije.

 

Svi ljudi su prosječno jednaki jer smo ista vrsta i razlika između najpametnijeg i najglupljeg (maknemo li ekstremne slučajeve, bolesti itd) je extremno mala, postoje čitave analize da bi bilo koji homo sapiens iz bilo kojeg doba svladavao sve današnje zadaće (tehnologija itd) bez greške. Puko procjenjivanje tinejđera neke dobne skupine (15 godina) zapravo je samo uspoređivanje razlika u okolnostima u kojima se neko dijete razvija. Niti je jedno dijete zbog tog rezultata pametnije, niti je ono iz Dominikanske rep. gluplje. Rezultat može služiti samo za izučavanje razlike u rezultatima, ali izvoditi stanje inteligencije nacije na temelju tih stavki je glupo, a nije bome ni znanstveno ispravno.

 

O razlikama koje ti spominješ kao što su prilike i neprilike, okolnosti prostora i vremena, resursa itd se može raspravljat jako detaljno i bez olakog generaliziranja (time i diskriminiranja) cijele nacionalnosti. PISA ≠ inteligencija/pamet nacije.

 

Singapurski tinejđer će biti obrazovaniji i tržištu rada zanimljiviji no neće zbog toga biti pametniji, niti su zbog toga Singapurci pametniji od Dominikanaca. Ti se prvo trudiš dokazati da su Hrvati gluplji od recimo Singapuraca zbog čega točno? Dnk? Da bi kasnije rekao da Dominikanci nisu glupi nego imaju lošiji obrazovni sustav (što je naravno točno), da bi nakon toga opet rekao da su Hrvati eto glupi ko kurac iako su Dominikanci po ljestvici 300 nautičkih milja, a vidljivo iz PISAinih rezultata "gluplji" od Hrvata. WTF. Pa ako su Hrvati zbog generalizacija potpuno nebitnih ličnosti stvarno glupi ko kurac, koju mjernu jedinicu da uzmemo za sve nesretnike koji živu u "glupljim nacijama" od Hrvatske?

 

Zašto za Dominikance vrijedi da ipak nisu glupi već samo "žive u nesretnim okolnostima" (lošiji obrazovni sustav) mada nemaš pojma koja je stranka kod njih na vlasti (PLD), kradu li ih (vjerojatno), kakvo im je gospodarstvo (GDP je 65% Hrvatskog) ni kojim jezikom uopće pričaju (Španjolskim), da bi po istim kriterijima Hrvati bili gluplji od kurca?! Koja je osobna preferenca Hrvata? Koje točno dijete od 15 godina bira. Dakle obrazovni sustav u Hrvatskoj posljedica je ekonomsko - socijalnog stanja, ne nečija osobna preferenca. I to je točno za svaku državu na svijetu. Osim za Hrvate jer su po defoltu glupi ko kurac?!

 

Što je pobogu "Hrvati su glupi ko kurac zbog HDZ/SDP" ako nije generalizacija. Kako onda nisi počeo sa generalizacijom? Ne samo da si započeo prošli, već si sa istom i završio trenutni post.

15 godina
online
Što se događa s našim društvom?

Rasprava vam je bitna ko Kolinda na samitu.

 

Nisu svi glupi, ali jesu.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Deus ex machina kaže...
Old Iggy kaže...

Nije baš B&W.

Nije isto jesi li u nekoj zabiti ili u Silicijskoj dolini. Ogromna većina amera koje sam do sada ovdje i tamo upoznao je daleko iznad našeg prosjeka.

Tocno, nije B&W i moj originalni, duzi post je govorio o tome.

Statisticki, recenica ti nema smisla: "neka zabit" je u praksi veliki dio amerike, a i da nije - zbog abstrktnosti mozes ovu varijablu popuniti kako god ti odgovara. Silicijska dolina je jedan minijaturni dio, i za taj dio - reputacija je puno snaznija od stvarnog stanja stvari. Ne mozes uzeti jedan uzorak koji ti odgovara (cak i da u pitanju nije samo reputacija) i onda ga usporediti sa prosjekom igdje drugdje.

O tome i govorim. Ne može se generalizirati.

No problem tog generaliziranja često povlači krivo razmišljanje o tom "fenomenu" školstva. Kad pričam malo vani o tome, ljudi se dosta čude. isprva im je fora kako "znaš nešto o njihovoj zemlji", puno više nego oni o nama, a onda im objasnim koliko smo bezveznog vremena potrošili na nebitne statistike afričkih zemalja, najbitnije stvari u zaboravljenim gradovima Mezopotamije i slično.

A "država" misli kako je to "super".

12 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
wyks kaže...

Rasprava vam je bitna ko Kolinda na samitu.

 

Nisu svi glupi, ali jesu.

 

 Dude, kad već spominjemo "pretsjetnicu"....

 

'Potječem iz skromnog mjesta Lubarska na Grobniku, u zaleđu Rijeke, u kojoj sam i rođena 1968. Tata je želio sina i zbog toga nije pripremio žensko ime. Mama mi je iz inata dala ime Kolinda, po pjesmi koju je pjevušio dok ju je vozio na putu do bolnice. Bila sam dijete prirode. Vješto se penjala po stablima, kopala zemunice, trčala po pustim poljima dok je vjetar šibao moje lice, uvijek zarumenjeno od sunca ili vjetra. Pomalo dječački mogla sam se popeti na svako stablo, ljuljajući se nad bistrinom Rječine, puštajući se bez straha u hladnu, duboku vodu, izranjajući i hvatajući zrak u plućima i plavetnilo neba u oku. Odrastala sam u toj slobodi prostora, pjevu ptica, šumu vjetra i beskraju neba. Užasavala sam se jedino poskoka i koprive. Često sam upadala u grmlje kopriva, vidajući plikove, a i susreti s poskocima nisu bili rijetki, no na sreću uvijek su završavali dobro. Uvijek sam instinktivno znala kako se ponašati u blizini zmija'

 

P.S. Nema dalje...

15 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Old Iggy kaže...

Moze se generalizirati, itekako - to je cijela poanta statistike i data science - ali se ne moze na nacin na koji ti radis (svjesno ili nesvjesno), izvuci rubni slucaj i uglaviti ga u trend. No (i prakticno), doduse, ne moze se ni na moj nacin (personal anecdote fallacy), ali ja sam uglavio u startu da samo pricam osobne pricice. Tko hoce, nek ignorira, tko nece, nek uzme za razmatranje, cinjenica je jednostavna:

u startu, pred nekih 7-8 godina, sam smatrao tu floskulu da su ameri glupi - glupom. Danas, i sam to mislim, no iz sasvim drugacijih razloga.

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
13 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Deus ex machina kaže...

Moze se generalizirati, itekako - to je cijela poanta statistike i data science - ali se ne moze na nacin na koji ti radis (svjesno ili nesvjesno), izvuci rubni slucaj i uglaviti ga u trend. No (i prakticno), doduse, ne moze se ni na moj nacin (personal anecdote fallacy), ali ja sam uglavio u startu da samo pricam osobne pricice. Tko hoce, nek ignorira, tko nece, nek uzme za razmatranje, cinjenica je jednostavna:

u startu, pred nekih 7-8 godina, sam smatrao tu floskulu da su ameri glupi - glupom. Danas, i sam to mislim, no iz sasvim drugacijih razloga.

Po tebi smo mi pametna ili glupa nacija? Kada već generaliziramo.

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.5.2017 16:38 (lovacmaki).
16 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Deus ex machina kaže...
Old Iggy kaže...

Moze se generalizirati, itekako - to je cijela poanta statistike i data science - ali se ne moze na nacin na koji ti radis (svjesno ili nesvjesno), izvuci rubni slucaj i uglaviti ga u trend. No (i prakticno), doduse, ne moze se ni na moj nacin (personal anecdote fallacy), ali ja sam uglavio u startu da samo pricam osobne pricice. Tko hoce, nek ignorira, tko nece, nek uzme za razmatranje, cinjenica je jednostavna:

u startu, pred nekih 7-8 godina, sam smatrao tu floskulu da su ameri glupi - glupom. Danas, i sam to mislim, no iz sasvim drugacijih razloga.

Ja nisam ni izvlačio rubni slučaj, dao sam primjer kako nije isto odakle je netko.

Takvih "rubnih slučajeva" ima previše da bi ih definirali "rubnim".

Takva generalizacija zato i jest nepotrebna i nebitna.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Old Iggy kaže...

Ja nisam ni izvlačio rubni slučaj, dao sam primjer kako nije isto odakle je netko.

Takvih "rubnih slučajeva" ima previše da bi ih definirali "rubnim".

Takva generalizacija zato i jest nepotrebna i nebitna.

Okay. Ne mislim da tih rubnih slucajeva ima previse, dapace, ali bez nekih konkretnih brojeva tu ne mozemo nista dalje.

Sto se tice nepotrebnosti generalizacije, tu si u pravu. Iznio sam svoje misljenje, koje je po meni bilo interesantno jer se promjenilo sasvim neocekivano, a i uostalom - zivim ovdje pa iznosim iskustva iz prve ruke.

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
16 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Deus ex machina kaže...
Old Iggy kaže...

Ja nisam ni izvlačio rubni slučaj, dao sam primjer kako nije isto odakle je netko.

Takvih "rubnih slučajeva" ima previše da bi ih definirali "rubnim".

Takva generalizacija zato i jest nepotrebna i nebitna.

Okay. Ne mislim da tih rubnih slucajeva ima previse, dapace, ali bez nekih konkretnih brojeva tu ne mozemo nista dalje.

Sto se tice nepotrebnosti generalizacije, tu si u pravu. Iznio sam svoje misljenje, koje je po meni bilo interesantno jer se promjenilo sasvim neocekivano, a i uostalom - zivim ovdje pa iznosim iskustva iz prve ruke.

 Problem i je što malo ljudi ima stvarnih iskustava. Kad se malo "prođe" okolo čovjek se iznenadi na razne načine.

13 godina
neaktivan
offline
Što se događa s našim društvom?

Ako je netko opljačkan u Danskoj na kratkom odmoru, kakvo mu može biti iskustvo?

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.5.2017 17:19 (lovacmaki).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
DarthMarkus kaže...

 

 Dude, kad već spominjemo "pretsjetnicu"....

 

'Potječem iz skromnog mjesta Lubarska na Grobniku, u zaleđu Rijeke, u kojoj sam i rođena 1968. Tata je želio sina i zbog toga nije pripremio žensko ime. Mama mi je iz inata dala ime Kolinda, po pjesmi koju je pjevušio dok ju je vozio na putu do bolnice. Bila sam dijete prirode. Vješto se penjala po stablima, kopala zemunice, trčala po pustim poljima dok je vjetar šibao moje lice, uvijek zarumenjeno od sunca ili vjetra. Pomalo dječački mogla sam se popeti na svako stablo, ljuljajući se nad bistrinom Rječine, puštajući se bez straha u hladnu, duboku vodu, izranjajući i hvatajući zrak u plućima i plavetnilo neba u oku. Odrastala sam u toj slobodi prostora, pjevu ptica, šumu vjetra i beskraju neba. Užasavala sam se jedino poskoka i koprive. Često sam upadala u grmlje kopriva, vidajući plikove, a i susreti s poskocima nisu bili rijetki, no na sreću uvijek su završavali dobro. Uvijek sam instinktivno znala kako se ponašati u blizini zmija'

 

P.S. Nema dalje...

.... a svinjska glava s tavana?

16 godina
moderator
offline
Što se događa s našim društvom?

Citiranje.

 

12 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
maximilian kaže...

.... a svinjska glava s tavana?

 Tile zakon. Nato sekretarica, not...

13 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

http://www.index.hr/vijesti/clanak/radikalni-konzervativci-napali-jokica-u-otvorenom-oni-su-htjeli-djeci-u-skoli-reci-da-bog-ne-postoji/974241.aspx

slušao sam emisiju malo dok sam radio večernji trening, nakon pola sata sam morao otići prebaciti kanal koliko su me ovi primitivci naživcirali.. i ovako nepostojana nada za ovu zemlju mi se iskreno još više srozala..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
9 godina
neaktivan
offline
Što se događa s našim društvom?

Nije ni Jokić neka cvjećka, sad je ublažio retoriku ali u početku se postavljao ultimativno kao starogrčki filozof, a nije da mu program nije imao masu nelogičnosti. Uvelike je njegova krivnja sa takvim stavom da si je izložio bokove i izbacio iz igre.

16 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?

Zar nije u toj istoj emsiji jučer razjašnjen taj spin da nije postavljen nego se jedini prijavio na javni poziv ? (a i onaj za Marulića).

 

Mene je zgrozio Kostović ... ako je ono razina i način komunikacije jednog akademika onda treba pod hitno raspustit HAZU.

Posebno dojmljiv dio kad se sav zajapuren obrušio na Jokića pa ispalio nešto tipa "što će im to sve to ... ti nekakvi kompjuterčići", neka me netko ispravi i nadopuni, ne sjećam se točno, osim ovo za "kompjuterčiće".

Prosperov Novak se isto proslavio, ali bio bi preveliki citat :)

 

 

 

16 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Mladen kaže...

 

Mene je zgrozio Kostović ... ako je ono razina i način komunikacije jednog akademika onda treba pod hitno raspustit HAZU.

Posebno dojmljiv dio kad se sav zajapuren obrušio na Jokića pa ispalio nešto tipa "što će im to sve to ... ti nekakvi kompjuterčići", neka me netko ispravi i nadopuni, ne sjećam se točno, osim ovo za "kompjuterčiće".

Prosperov Novak se isto proslavio, ali bio bi preveliki citat :)

Kostović i Prosperov Novak su jučer bili apsolutna sramota ikakve "domaće nazoviinteligencije".

Prestrašno.

16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?

Novak je dulje vrijeme kreten, ali Kostović je (barem mene) iznenadio podrumskom razinom nastupa i razmišljanja. 

This space for rent!
9 godina
protjeran
offline
Što se događa s našim društvom?

aj budimo realni. ovaj jucer prosvjed je veicnom politicki orijentiraran kao recimo i onaj famozni 'satorasi'. Slazem se da skolstvo treba mjenjati ali sad od jednom ispada da svi koji smo do sad zavrsili skolu prepuni glupih informacija i nepotrebih pojmova. Ajd stanimo malo. 

Kakva god reforma se dogodila zar ce ona utjecati da necije dijete cim sjedne u klupe prvog razreda se zainteresira toliko za skolu a do 8. raz vec zna sto zeli i hoce biti. To ovisi prvenstveno od roditelja u takvoj dobi a onda kasnije se sam zainteresiras za neke stvari, pa SAM i proucavas neke stvari. Nekog zanima vise informatika, nekog povijest, nekog geografija i samo krene istrazivanje. Prosvjed kao prosvjed ima smisla s tim se slazem ali toliko kmecanje je jadno postalo.

 

I ok ne trebas biti vjernik, budi sto hoces ali sto toliko smeta vjeronauk u skoli, da se trazi da ga se totalno ukine. Koliko ja znam on kao predmet nije glavni.

I super treba informatiku uvesti kao glavni predmet ali treba i shvatiti da ce opet biti zakinute djece. Jer dok god neka skola nema adekvatnu opremu, dakle barem jedno racunalno na dvoje djece, dok u nekim skolama informatiku predaju ucitelji/profesori kojima to nije struka do tad je isto kao i do sad. A takvo stanje mogu potvrditi svi koji su isli ili dolaze iz manjih sredina, htjeli vi to priznati ili ne.

 

I nije smo informatika bitna nit je ona jedina grana koja se treba razvijati u ovoj drzavi. Valjda smo svi svjesni da fali i doktora a to ce rijetko to spomenuti. Zasto  se recimo u gradovima u kojima ima mediciniski fakultet i koji ima dom za studente ne osigura odreden broj soba za one koji zele studirati medicinu kad je vec deficitarno zanimanje? Zasto se recimo ne 'izjednace' tehnicke struke i gimnazija? Recimo netko tko je isao u srednju za racunalnog tehnicara sigurno ima vise predznanja o racunalina od ovog iz gimnazije (u prosjeku gledano).

 

Tako da ne treba biti licemjer nego se onda zalagati za sve ili za nista

13 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Ako ćemo tako onda bi trebao biti predmet koji se zove Religije svijeta, jer je učenje samo Rimokatoličkog nauka pristrano.
9 godina
protjeran
offline
Re: Što se događa s našim društvom?

zna se zasto je katolicki vjeronauk u skoli, necu linkati, a plus toga Rh je drzava u kojoj je rimokatolicka vjera najzastupljenija. Ako vec pises plakate da zelis ravnopravnost i postujes druge onda postuj i vjernike, zar ne? Medutim necu dalje ulaziti u to jer je ocito to tema bez kraja.

Jos da nadodam samo na svoj gornji post, necu ni spominjati koliko su opcenito nase skole lose opremljene bilo kakvom opremom, tipa projektori, mikroskopi itd. Nek mi samo netko kaze sto bi to refoma skolstva toliko promijenila kad neka djeca (ako se ne odluce na takvo daljnje skolovanje) nece vidjeti kako nesto izgleda pod mikroskopom

13 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
OBLAKprasine kaže...

Da smo zaista sekularna država vjeronauk nije problem, dok god su ljudi imati u mogućnosti vjeronauk u svojoj vjeri.
Ili imati predmet koji podučava o religijama svijeta i njihovim univerzalnim vrijednostima.

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.6.2017 16:36 (lovacmaki).
9 godina
protjeran
offline
Re: Što se događa s našim društvom?

zao mi je samo sto se ne referenciras na cijeli moj post nego uporno odgovaras za vjeronauk.

Zasto bi se ucile druge vjere ako je odredena dominatna u ovoj drzavi. Ako ti se ne uci ta odes ili upises djete na etiku i bok, ali postoj onog koji je svoje upisao na vjeranauk

 

Po takvom razmisljanju onda na predmetu povijest mozes pricati samo o povjesti drzave u kojoj se predaje

13 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Ne nego po tvom razmišljanju bi se na povijesti učila samo povijest ove zemlje, kao što si rekao da se treba predavati na vjeronauku samo o dominantnoj vjeri u ovoj državi.
Ova država nije rimokatolička nego sekularna. Ako ćemo biti vjerska država onda je to drugo.
16 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?

Čemu uopće religija u obrazovanju koje djecu treba pripremiti za posao i stvarni život ?

Kad bude trebalo misliti svojom glavom i riješiti neki problem na poslu onda će se pomolit ? Da li će ga od lihvarskih ugovora zaštiti matematika, ekonomija, pravo ili Zdravo Marijo ?

Ignorirati IT kao trenutno najpropulzivniju i najunosniju granu kao što to radi Kostović je grozno i za čuti ... naravno, i medicina je postala ogroman biznis (nažalost) pa je i ona itekako lukrativan izbor, dapače, svaku struku i znanje treba poticati (a ne umjesto Imunolškog zavoda sa vlastitim znanjem i proizvodima spašavati Agrokor koji je oličenje sveg lošeg u ekonomiji i politici zadnjih 25 godina).

Jednostavnih poslova ima sve manje i manje, za sve više poslova je nužna i informatička pismenost (onu opća se, nadam se, podrazumijeva).

(da se sad ne vadi iz konteksta, i sve ostale struke i općenito ljudsko znanje i vještine smatram vrijednim i važnim za društvo)

 

Zašto za vjeronauk nije dovoljna sama Crkva, odnosno da svaka od njih organizira vjeronauk i razne druge aktivnosti za svoje vjernike ?

Izdašno ih financiramo a ne odgovaraju nikome za trošenje javnog novca, imaju nekretnina i prostora za organizirati 6 smjena vjeronauka dnevno ... zašto se to mora pošto poto gurati u škole ?

Nekakav društveni predmet u kojem bi se upoznale sve religije mi je ok, to je stvar opće kulture i dobar temelj za prihvaćanje raznolikosti ali još bitnije, nakon svega mogućnost izbora.

 

Imam dojam da ih je strah kako bi im drastično opao broj "korisnika" pa zlorabe utjecaj u vlasti da tjeraju vodu na svoj mlin (što im onda lokalni svećenici obilato kompenziraju uključivanjem u političke kampanje).

Inače nisam pobornik teorija zavjere, ali ovo sve više nalikuje na one pesimistične prognoze da će svi mladi, obrazovani i sposobni otići vani a ostati samo starčad i ne(dovoljno)pismeni kojima se onda lako manipulira i pretvara u poslušno roblje.

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Ja kao ateist postujem vecinu ako se ta ista vecina deklarira kao katolici, pa neka onda bas bude vjeronauk.
Nemam stim problem..problem imam kad je onda njima vjeronauk usred smjene dok smo se mi (koji smo slusali etiku) morali snalaziti 45min a nama je etika zadnji/prvi sat bila (ovisno o smjeni) pa su ovi mogli kasnije krenut u skolu odnosno prije ici doma. To je reterdirano.
pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
12 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Ali meni je i dalje fascinantno kako su naši kvazi vjernici/licemjeri tako osjetljivi.

 

Pa Sauduijska Arabija im zavidi.

 

Evo, ja sam vjernik koji težim duhovnosti pa se zalažem maksimalno za sekularizaciju, a ne učit onaj dogmatizam na koji ti ni sam svećenik u 4. razredu nemre dat odgovore.

 

Jean Luc i  Deana najbolje vele

 

15 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

I dalje serete o vjeronauku! Dajte prekinite više! To je predmet koji se ima 1 ili 2 puta tjedno i ne, ne ispire se mozak i ne vrši se nikakvo prisiljavajne na tim satovima, a ukoliko osoba ne želi ići na vjeronauk - ima etiku. Na vjeronauku se obrađuju druge religije, ali istina, malo. U puno manjem opsegu. Jasno da se puno više orijentiraju na kršćanstvo i katoličanstvo. Na vjeronauk gledati kao na prijetnju djeci je tako glupo i besmisleno. U redu, bilo bi skroz dobro da i je samo u okviru Crkve/crkve, ali i ovako nije ništa loše.

Puno veći i važniji problem je izostanak ciljanog i korisnog obrazovanja i informacija. Previše se ide u širinu, djeci je to tlačno i vlada nezainteresiranost. Treba ići u korak s vremenom i primjenjivati modernu tehnologiju u školama, nastavnike i profesore dodatno educirati po potrebi... Pojačati praksu, posebno u tehničkim i obrtničkim zanimanjima. Kroz praksu stvoriti kvalitetne radnike - ljude koji znaju raditi. Posao se uči radeći - na poslu dakle. Znanje "iz knjiga" je najkorisnije (i presudno) nastavnicima, profesorima i liječnicima, a većina drugih poslova nerijetko nema veze sa onim što se uči. Tj. praksa je nešto sasvim drugo.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice