Program u QBasicu - misljenja

poruka: 18
|
čitano: 9.878
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Program u QBasicu - misljenja

Napravio sam svoj prvi "ozbiljni" program. On, pomocu unesenih informacija o vasim godinama te koliko dnevno spavate izracunava koliko ste do sada u svome zivotu vremena proveli spavajuci, a koliko budni. 

Informacije moze izraziti u tri formata: godine, dani, sati.

 

Pa ako vam nije problem da ga skinete i kazete svoja misljenja.

Garantiram da nema nikakvih virusa ili icega slicnoga.

 

 

http://www.megaupload.com/?d=MDAW73PH

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Program u QBasicu - misljenja

Daleko je ovo od ozbiljnosti, još uz to QBasic, ovakve stvari se rade u osnovnoj školi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Program u QBasicu - misljenja

navodnici!!

Znam, ali poceo sam se baviti QBasicom prije par dana.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Program u QBasicu - misljenja

Pokrenuo sam program i radi ono sto si napisao, nitko ti ne moze dati neko detaljnije misljenje samo na osnovi izvrsne datoteke. Program je jako jednostavan. Stavi izvorni kôd pa da vidimo kako si to izveo...

 

Mozda da probas malo grafiku u QBasicu? Jako je jednostavna, iako ne bas brza {#}

Recimo isprogramiras tetris :)

How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?
16 godina
moderator
online
RE: Program u QBasicu - misljenja
SR 88 kaže...

Napravio sam svoj prvi "ozbiljni" program. On, pomocu unesenih informacija o vasim godinama te koliko dnevno spavate izracunava koliko ste do sada u svome zivotu vremena proveli spavajuci, a koliko budni.

Informacije moze izraziti u tri formata: godine, dani, sati.

 

Pa ako vam nije problem da ga skinete i kazete svoja misljenja.

Garantiram da nema nikakvih virusa ili icega slicnoga.

 

 

http://www.megaupload.com/?d=MDAW73PH

Ubuduce uploadaj svoje uratke na neki od servisa navedenih u  sticky  temi Dijeljenje svojih uradaka s drugima, da forumasi ne moraju cekati odbrojavanje.

14 godina
offline
RE: Program u QBasicu - misljenja
rustweaver kaže...

Pokrenuo sam program i radi ono sto si napisao, nitko ti ne moze dati neko detaljnije misljenje samo na osnovi izvrsne datoteke. Program je jako jednostavan. Stavi izvorni kôd pa da vidimo kako si to izveo...

 

Mozda da probas malo grafiku u QBasicu? Jako je jednostavna, iako ne bas brza {#}

Recimo isprogramiras tetris :)

 

Evo koda: ;)

 

CLS

40 LOCATE 25, 73: COLOR 4: PRINT "by SR 88"

COLOR 7

LOCATE 2, 12: PRINT "Ovo je program koji izracunava koliko ste vremena do sad"

LOCATE 3, 17: PRINT "proveli spavajuci, a koliko dok ste bili budni"

PRINT

PRINT

50 INPUT "Koliko sati dnevno spavate?"; a

IF a > 24 THEN PRINT "Vrijeme mora biti 0-24h": GOTO 50

INPUT "Koliko imate godina?"; b

d = a * 365 * b   'sveukupno sati'

e = d / 24     'dani'

f = e / 365     'godine'

g = 24 - a

h = g * 365 * b   'sve. sati budni'

i = h / 24     'dana budni'

j = i / 365     'godina budni'

10 INPUT "Odaberite zeljeni format: godine, dani, sati"; k$

PRINT

IF k$ = "godine" OR k$ = "Godine" OR k$ = "GODINE" THEN

PRINT "Proveli ste"; INT(f); "godina spavajuci, a"; INT(j); "godina budni."

 

ELSEIF k$ = "dani" OR k$ = "Dani" OR k$ = "DANI" THEN

PRINT "Proveli ste"; INT(e); "dana spavajuci, a"; INT(i); "dana budni."

 

ELSEIF k$ = "sati" OR k$ = "Sati" OR k$ = "SATI" THEN

PRINT "Proveli ste"; INT(d); "sati spavajuci, a"; INT(h); "sati budni."

 

ELSE CLS : GOTO 10

END IF

PRINT

PRINT

PRINT

PRINT

PRINT

30 INPUT "Utipkajte 'Izlaz' za izlaz ili 'Ponovno' za ponovno pokretanje aplikacije"; o$

 

IF o$ = "Izlaz" OR o$ = "izlaz" OR o$ = "IZLAZ" THEN

GOTO 20

END IF

 

IF o$ = "Ponovno" OR o$ = "ponovno" OR o$ = "PONOVNO" THEN

CLS : GOTO 40

END IF

 

IF o$ <> "Ponovno" AND o$ <> "Izlaz" THEN

PRINT "Niste unijeli ni jedno od navedenoga": GOTO 30

END IF

 

20

15 godina
neaktivan
offline
Program u QBasicu - misljenja

Napravi da ispisuje u formatu g m d s

 

Evo primjer kako bi trebalo izgleda ispis.

 

 

Ukupno se spavali: 7god, 8mj, 15dana i 8sati

 

Ukupno se bili budni: 19god, 9mj, 13dana i 16sati

 
2 0 hvala 1
16 godina
moderator
online
RE: Program u QBasicu - misljenja

SR 88 kaže... 

Evo koda: ;)

Sad napisi program bez koristenja naredbi GOTO! Zaboravi da si ikad cuo za GOTO naredbu - samo ces imati stete od toga. Ovih pet PRINT-ova jedan ispod drugog zamijeni petljom!

14 godina
neaktivan
offline
RE: Program u QBasicu - misljenja

E to, bjezi od GOTOa k'o od crnog vraga.

 

Krenuo ja to danas prepravljat pa sam uspio skrsiti qbasic mrtvom petljom, a naravno nisam spremio datoteku. -.-

Ne treba mu cak ni petlja za te printove, postoji zgodna komanda locate koja pozicionira kursor na tocno odredenom mjestu. Takoder moze izbjeci provjere svih mogucih kombinacija velikih i malih slova kod provjere jednakosti stringa ako prije toga konvertira string u mala slova naredbom lcase$().

 

Sve u svemu ima tu puno mjesta za poboljsanja...

How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?
15 godina
offline
Program u QBasicu - misljenja

- užas. (ok, za par dana učenja...)

- ovo nije qbasic, nego quickbasic (qb-4.5, compiler). Recimo ima naredbu swap koja može biti korisna, može alocirati više resursa i najvažnije ima kompajler. Pokušaj malo s VB-DOS verzijom, imaš forme (ili čisti BAS kod kao qb) čime eliminiraš početničko crtkanje ekrana, podrška za miša itd...

- brojevi (linija) koji idu bezveze... ili ih koristi ili ne, ovako je bućkuriš, ista stvar za goto.

- umjesto goto, kotristi rutine (sub ili func).

- umjesto PET printeva, pošto već prije u kodu koristiš naredbu locate... -ima li neki logičniji način? ah, pa da.. locate(!), print.

 

-savjet, inpute rješavaj s inkey$ u do-loopu, kontrolirajući svaki znak i dali je unesena regularna vrijednost, kao datum .. istovremeno to daje mogućnost kontrole funkcijskih tipki i spriječava 'raspad' ekrana zbog recimo tipkanja u dva-tri reda... -testiraj držeći neko slovo/broj npr aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ....

 

- vrlo dobro za početak. Nastavi.

-ipak, malo si skrati muke, radeći u nekom modernijem IDEu ili bar spomenutom VBu (for DOS) jer se ne isplati gubiti vrijeme na iscrtavanje ekrana (s druge strane, svako znanje može biti korisno...)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Program u QBasicu - misljenja

Decki hvala na savjetima :D

 

Imam jos jedan problem. Naime zelim isprintati ovo sto mi program odgovori. ("proveli ste n dana spavajuci, a n dana budni")

 

ovo je nardeba za print na LPT1 port: 

 

OPEN "LPT1:" FOR OUTPUT AS #1

PRINT #1, "Kako si?"

CLOSE #1

 

Kako da namjestim da mi umjesto "Kako si?", printa ono sto mi program odgovori?

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
RE: Program u QBasicu - misljenja
SR 88 kaže...

Decki hvala na savjetima :D

 

Imam jos jedan problem. Naime zelim isprintati ovo sto mi program odgovori. ("proveli ste n dana spavajuci, a n dana budni")

 

ovo je nardeba za print na LPT1 port:

 

 

OPEN "LPT1:" FOR OUTPUT AS #1

PRINT #1, "Kako si?"

CLOSE #1

 

Kako da namjestim da mi umjesto "Kako si?", printa ono sto mi program odgovori?

 

Ne razumijem. Kako si uspio napisati sav onaj kod, a nisi sposoban tu promijeniti jednu naredbu da ti ispisuje sto zelis?

 

Jel znas ispisati na ekran to sto zelis ispisati? Pa isto tako ces ispisati na pisac, samo sto ce prvi parametar naredbi PRINT biti #1 (u tvom slucaju oznaka za pisac na LPT portu).

Znaci,

 

PRINT "Kako si?"

 

ispisuje "Kako si?" na ekran, a

 

PRINT #1, "Kako si?"

 

ispisuje "Kako si?" na pisac.

14 godina
offline
RE: Program u QBasicu - misljenja
mbaksa kaže...
SR 88 kaže...

Decki hvala na savjetima :D

 

Imam jos jedan problem. Naime zelim isprintati ovo sto mi program odgovori. ("proveli ste n dana spavajuci, a n dana budni")

 

ovo je nardeba za print na LPT1 port:

 

 

OPEN "LPT1:" FOR OUTPUT AS #1

PRINT #1, "Kako si?"

CLOSE #1

 

Kako da namjestim da mi umjesto "Kako si?", printa ono sto mi program odgovori?

 

Ne razumijem. Kako si uspio napisati sav onaj kod, a nisi sposoban tu promijeniti jednu naredbu da ti ispisuje sto zelis?

 

Jel znas ispisati na ekran to sto zelis ispisati? Pa isto tako ces ispisati na pisac, samo sto ce prvi parametar naredbi PRINT biti #1 (u tvom slucaju oznaka za pisac na LPT portu).

Znaci,

 

PRINT "Kako si?"

 

ispisuje "Kako si?" na ekran, a

 

PRINT #1, "Kako si?"

 

ispisuje "Kako si?" na pisac.

 

Mislim da nisi bas najbolje razumio sto sam htio pitati.

 

Sto recmo ako imam program za neku trgovinu. 

Treba unesti ime proizvoda p$, cijenu proizvoda c

I tako recimo 5 artikala.

A ako se zeli unesti manje od 5 proizvoda onda se u program upise "gotovo" i on ondmah prebacuje na novu sliku gdje je prikazano, recimo ovo:

.................................................................................................Trgovina d.o.o.

.............................................................................................................................vl. Miran Trgovic

.............................................................................................................................Hrvatskog Narodnog Preporoda bb

.............................................................................................................................OIB: 1457012648012

.....................................................................................Dana 30.12.2010 u 15:45 sati. 

 

..........................Proizvod ...............................Cijena

...............................p1$    ...................................c1

...............................p2$    ...................................c2

 

 

UKUPNO: x kuna

 

 

Kako da ja to sve isprintam ako zelim da mi sav text ostane na istom mjestu kako sam odredio naredbom locate?

 

 

Oprosite ako sam bio malo ne jasan i zbunjujuc.

 

 

 

15 godina
offline
Program u QBasicu - misljenja

Gle, skini si Visual Studio 2010 C# Express i mani se qbasica. Neces apsolutno nista u danasnje vrijeme korisno nauciti s tim.

 

http://www.microsoft.com/express/Downloads/#2010-Visual-CS

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
RE: Program u QBasicu - misljenja

Napises si funkciju koja ce vracati string s navedenim brojem razmaka (ili kojih vec znakova hoces):

 

FUNCTION razmak (brojZnakova)

  razmak = ""

  for x = 1 to brojZnakova    razmak = razmak + " "  next xEND FUNCTION

I onda je pozivas kod ispisa:
print #1, razmak(50);"Ime i prezime"

 

Nemoj se obazirati na sintaksu - nisam u QBasicu radio vise od deset godina.

15 godina
offline
RE: Program u QBasicu - misljenja

za ispis varijable, metoda je ista, na ekran ili printer, print "text" ili print text($) :))

hint: tekst u navodnicima je fixni, dok sadržaj varijable koju koristiš za input ili računanje, isto tako i printaš, svejedno koji izlaz (scr, file, prn..)

-problem pozicioniranja je malo veći. Pod DOSom se koristio fixni font, std A4 ima 80 linija, s marginama 66 (koristi se cca 60) i stane u širinu 80-132 znaka, opet margine pa se koristi 60 znakova.

Svaki tekst možeš formatirati u string duljine 60znakova i printati redove (slično snimanju u file ili DATotekama=DATA).

Problem je kod korištenja windows-grafičkog načina rada, slovo 'i' i slovo 'w' su različite širine, dok promjena fonta još više utječe na veličinu... uz to što win-driver ispisuje (npr laser printer) čitavu stranicu u memoriju printera i tad radi otisak, za razliku od matričnog printera koji je printao red po red teksta (i beskonačno...). Ti sam moraš kontrolirati 'brojati' redove, poslati naredbu za novu stranicu itd..

-pošto danas više nema čistog DOSa (neka računala nemaju LPT port - to je preduvjet ili moraš koristiti emulator tzv. DOSprinter..)

-nemoj na to (printanje) gubiti vrijeme.

Orjentiraj se na koristan kod, algoritam (logiku). Ne na iscrtavanje ekrana ili print jer za to postoje gotova rješenja... (forme, baze, ...)

Ako si nabavio VBdos, jasno ti je što mislim, pogotovo sve novije win verzije.

Recimo print se svodi na to da pošalješ naredbu printer objektu, ništa teže nego iz recimo worda. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: Program u QBasicu - misljenja

Ne slazem se s tobom bitanga,

 Qbasic je odlican program za pocetnike u programiranju jer je on osnova.

 Ja npr. radim QBasic 3 godine vec. Kad se naucis lagano koristit qbasic-om(moze potrajat) tada ti je veoma lako na drugo programske jezike(C,C++,C#,Pascal,itd.)

 A ovo sto on radi je za mene vec lako... iako imam 13 god. Ali sjecam se kad sam i ja tek poceo... Samo tako nastavi SR 88  ...

 

     Sve najbolje,

           pehac

p3hac
14 godina
offline
RE: Program u QBasicu - misljenja
Jedan maaali savjetić: mozes pisat upitnik umjesto naredbe PRINT
With great power comes great responsibility.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice