Upit za RAM memoriju

poruka: 5
|
čitano: 1.143
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Upit za RAM memoriju

Pozdrav...

Imam jedan problem koji miNije sasvim jasan.

Kad stavim RAM modul DDR2 "GB.  na matičnu onda mi se ne pojavi slika na monitoru niti mi pokuša uopće podignuti Windowse pa sam zaključio da je neispravan RAM modul,

međutim kad stavim ispravni RAM i odem u biose vidim da mi taj "neispravini" RAM prepoznaje i očitava ali s njem neće da pokrene windowse:

jeli on "RAM" definitivno neispravan ili je neka greška na matičnoj ili biose?

I drugo našao sam RAM memoriju DDR3 1600 mhz 2GB Kingston po cijeni od 142kn. a DDR2 800mhz 2GB cijena 250kn.?zašto? koja je razlika i koju bi bilo bolje staviti?

zar nebi DDR3 trebala biti skuplja?

Matična je ASROCK N68C-GS FX

HVALA...

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Upit za RAM memoriju

možda ti je slot na matičnoj crko ddr2 nije kompatabilna s ddr3 i ddr2 je skuplja nova jer je stara tehnologija i više se ne proizvodi pa prodaju zaostali inventorij a ako očeš jeftinije kupi rabljenu ja nebi nikad dao 250 kn za 2gb ddr2 memorije.

edit: primjer rabljene memorije https://www.njuskalo.hr/ram-memorija/ram-memorija-ddr2-plocice-2-gb-oglas-21638964 

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.10.2018 14:41 (martinocko9).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Upit za RAM memoriju
fifa25 kaže...

Pozdrav...

Imam jedan problem koji miNije sasvim jasan.

Kad stavim RAM modul DDR2 "GB.  na matičnu onda mi se ne pojavi slika na monitoru niti mi pokuša uopće podignuti Windowse pa sam zaključio da je neispravan RAM modul,

međutim kad stavim ispravni RAM i odem u biose vidim da mi taj "neispravini" RAM prepoznaje i očitava ali s njem neće da pokrene windowse:

jeli on "RAM" definitivno neispravan ili je neka greška na matičnoj ili biose?

I drugo našao sam RAM memoriju DDR3 1600 mhz 2GB Kingston po cijeni od 142kn. a DDR2 800mhz 2GB cijena 250kn.?zašto? koja je razlika i koju bi bilo bolje staviti?

zar nebi DDR3 trebala biti skuplja?

Matična je ASROCK N68C-GS FX

HVALA...

 

 Osnovno je da u isto vrijeme u matičnoj bi morao imat samo jednu vrstu rama, znači ili ddr2 ili ddr3.

Razlika u cijeni je takva jer je ddr2 sad već prastara, a ddr3 je novija, pa ih još ima dosta u opticaju, Inače ddr3 je brži ram, pa je svakako preporuka ddr3, čak i da je nešto skuplji bi bila preporuka ddr3.

 

A što se tiče kompa i bootanja, da, kao što kolega kaže, moguće je i da je utor u matičnoj kriv, ali uvjerljivo najčešće se ispostavi da je ipak sam ram neispravan. Nije neuobičajeno da komp prepozna ram (isto vrijedi i za disk npr) uredno ga vidi u biosu, ali se win s tom pločicom ne dižu. I gotovo sigurno je problem do samog rama.

8 godina
offline
Upit za RAM memoriju

Ukoliko imaš ploču na kojoj imaš DDR2 i DDR3 slotove memorije (2x2 komada),nemožeš kombinirati ramove ...

 

Znači DDR2 neće raditi sa DDR3 i obrnuto ...

 

Zato ti se ne želi bootati ...

 

Odaberi ili jedan ili drugi (DDR3 bi bio bolji) ... Ako već kupuješ ram ...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Upit za RAM memoriju

-ok, naveo si konkretan model MBO.. i što te spriječilo googalti?

-sve teh.stvari prvo tražiš na str proizvođača, specifikacije... i tad nema nagađanja (ni ja nisam vidovit milan) .. vidi klik..

 

-tad postane jasno tvoje pitanje, moguć odgovor ..

-imaš MBO koja podržava DDR2 ili DDR3, ali ne istovremeno i moraš paziti koji utor .. ili je važan.

-tamo pišu i ostali podaci.

 

-kvarovi, starenje... može biti loš kontakt, neispravan ram ili utor, može biti da si samo loše utisnuo (jače)..

-možda treba update BIOSa, možda ući u BIOS i saveati.. (ako je sve ispravno).

-test obavi nekim bootmedijem s memtest86.. (ima svaki live linux ili hirens..)..

 

-cijena, je stvar starog cjenika, čak i istu stvar kad tražiš na nabavi možeš vidjeti razliku od cca 10% između trgovina, a kad tome dodaš vrijeme-godine, cijene koje su nekad bile.. i pravilo, uvjek cijene padaju, po malo... dok se nešto proizvodi. Kad dođe iduća generacija, tad je novo-skuplje pa opet pada, dok staro nestaje, ne nabavlja se novo i ostaje stara cijena.

-ram je odličan primjer, jer je to silicij-pijesak, od kvadratnog cm se napravi isti modul koji je nekad imao 1gb, pa 2gb, pa 4-8.. stvar je u nanometrima-tehnologiiji, tako danas ddr4 od 8gb možda ima istu cijenu kao ddr3-4gb, ddr2-2gb.. jer je isti trošak materijala + oscilacije cijena, jer ono što se masovno proizvodi-prodaje je jeftinije, niža cijena (vrijednost je nešto drugo)... i cijena je ona količina novca koju netko traži i netko je spreman dati, može biti 100 ili 200 kuna ako se cjenkaš za istu stvar. Uopće ne treba uspoređivati jer je neusporedivo zbog razlika-generacija i osim tih preijelaznih generacija mbo koje imaju oba, beskorisno za sve ostale kao što je tebi beskoristan ddr4 ili ddr1 na toj ploči.

-razlike su kao dizel-benzin, moraš znati koji je za tvoju mbo-kompatibilan.

-idući će biti ddr5, pa idući ddr6.. itd. kao s usb, sata i svim ostalim ili će izmisliti neki novi naziv. Generalno, kao oznaka serije veći broj je novije, u pravilu brže-veće.. pa i jeftinije ali samo kad je masovno, u početku je skuplje kao što poskupi kad se više ne prodaje nego zalihe..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice