Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.986.669
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Lijepo, nisam znao da se ovo na feru rjesava..

Opcenito, kakvi su dojmovi s fera? Ja sam 4. raz a jos nisam 100% siguran sto cu upisat, jel ono ful tesko tamo?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
foobar333 kaže...

Lijepo, nisam znao da se ovo na feru rjesava..

Opcenito, kakvi su dojmovi s fera? Ja sam 4. raz a jos nisam 100% siguran sto cu upisat, jel ono ful tesko tamo?

Ove godine je matematika malo lakša nego prijašnjih godina jer je maknut uvjet da zbroj fizike i matematike na maturi mora biti 7.

 

Da ne bi bilo još više studenata koji su pali, u ispite je ubačeno nešto više teorije, a sami zadatci su malo olakšani.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Aha, da to znam jer im je previse mjesta ostajalo kad je bio taj uvjet za zbroj ocjena..

Aha, al vjerojatno fizika i dalje ubija

12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Medikus kaže...

Dobro si krenuo. Evo do kraja.

 

Mozes mi objasniti tamo onaj prekirženi dio gdje piše nemoguće, zašto je nemoguće?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Prvo imamo uvjet da je cijeli onaj razlomak veći od nule, što poteže zaključak da su ili oba dijela razlomka pozitivna, ili oba negativna -- plus i plus daju plus, minus i minus daju plus. Taj prekriženi dio označava da oba dijela moraju biti manja od nule, a ako izračunaš kada su ta dva dijela manja od nule, to vrijedi samo za x < 1 (za x - 1) te 3 < x < 4 (za x² -7x +12). Nemoguće je da je broj istovremeno manji od 1, te između 3 i 4.

Trava raste tamo gdje je posadiš.
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
foobar333 kaže...

Lijepo, nisam znao da se ovo na feru rjesava..

Opcenito, kakvi su dojmovi s fera? Ja sam 4. raz a jos nisam 100% siguran sto cu upisat, jel ono ful tesko tamo?

Ako si iz mioca mislim da ti neće biti problem. Kroz prvi semestar se proleti više manje svo gradivo koje se radi u srednjoj i malo proširi (prvi semestar je sad zavrsio) ali ako radiš sve redovno ti neće biti toliki problem. Problem je jedino ako u srednjoj nisi naviko učit (kao ja) i ne radiš redovito jer onda završiš na roku (kao ja).

Vjerujem da ti neće uopće biti problem za upast ako imaš prosjek > 4 i napišeš maturu solidno > 75% što nije neki veliki problem. Vjerujem da ti je prosjek i bolji, čak i ako nije, da češ maturu napisat jako dobro jer je svake godine sve lakša koliko sam primjetio.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Ma da, nije problem upast, cini mi se da se sa 650 bodova upada, nego mi se neda ucit cijele dane.. razmislit cu jos, zasad mi je gradevina ipak prvi izbor jer me vise zanima..

10 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
foobar333 kaže...

Ma da, nije problem upast, cini mi se da se sa 650 bodova upada, nego mi se neda ucit cijele dane.. razmislit cu jos, zasad mi je gradevina ipak prvi izbor jer me vise zanima..

 650 bodova? Prije mi se čini da je zadnji upisani prošle godine imao 750. Meni je FER prvi izbor i strah me da ne upadnem jer sam čuo da se teško upada(matura 80% riješenosti mat i fiz). Idem u klasičnu gimnaziju 4. raz i prolazim sa 5, ali opet nemam neku podlogu fizike a i matematike(makar mi to super ide i većinom kužim sve) jer idem u školu gdje su ti predmeti nulti pojam pa sam zato pesimističan. Drugi izbor mi je PMF matematika istraživački, zna li netko možda otprilike za PMF koliko treba bodova?

14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Simon_says kaže...
foobar333 kaže...

Ma da, nije problem upast, cini mi se da se sa 650 bodova upada, nego mi se neda ucit cijele dane.. razmislit cu jos, zasad mi je gradevina ipak prvi izbor jer me vise zanima..

 650 bodova? Prije mi se čini da je zadnji upisani prošle godine imao 750. Meni je FER prvi izbor i strah me da ne upadnem jer sam čuo da se teško upada(matura 80% riješenosti mat i fiz). Idem u klasičnu gimnaziju 4. raz i prolazim sa 5, ali opet nemam neku podlogu fizike a i matematike(makar mi to super ide i većinom kužim sve) jer idem u školu gdje su ti predmeti nulti pojam pa sam zato pesimističan. Drugi izbor mi je PMF matematika istraživački, zna li netko možda otprilike za PMF koliko treba bodova?

 Za pmf-mo (znanstveni) bilo je potrebno 750,2 boda, a za fer 742,6.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.2.2015 0:26 (captain_soap_McTawish).
9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Ozb, ja mislio da je 650 trebalo?

 

Ma svejedno, opet se da upast.. Dodude ako je trebalo prosle god 750, racunaj ove god 800 za upad jer je generacija puno brojnija i cini mi se 10% vise ucenika je ove god uzelo fiziku nego prosle..

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
captain_soap_McTawish kaže...
Simon_says kaže...
foobar333 kaže...

Ma da, nije problem upast, cini mi se da se sa 650 bodova upada, nego mi se neda ucit cijele dane.. razmislit cu jos, zasad mi je gradevina ipak prvi izbor jer me vise zanima..

 650 bodova? Prije mi se čini da je zadnji upisani prošle godine imao 750. Meni je FER prvi izbor i strah me da ne upadnem jer sam čuo da se teško upada(matura 80% riješenosti mat i fiz). Idem u klasičnu gimnaziju 4. raz i prolazim sa 5, ali opet nemam neku podlogu fizike a i matematike(makar mi to super ide i većinom kužim sve) jer idem u školu gdje su ti predmeti nulti pojam pa sam zato pesimističan. Drugi izbor mi je PMF matematika istraživački, zna li netko možda otprilike za PMF koliko treba bodova?

 Za pmf-mo (znanstveni) bilo je potrebno 750,2 boda, a za fer 742,6.

 

btw jel se moze to negdje pogledat koliko je bodova bilo potrebno za odredeni faks?

15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
foobar333 kaže...

 

btw jel se moze to negdje pogledat koliko je bodova bilo potrebno za odredeni faks?

 http://www.studij.hr/?page=p1&lang=hr odaberes smjer i onda godinu koja te zanima (stranica funkcionira malo lose i ne pokazuje za sve godine bas kako treba)

 

da... i ja mislim da je bilo oko ~740 bodova ove godine, znam da sam ja sa ~800 bio na ~450. mjestu i da je prag bio za oko 100 bodova veci nego godine prije

mislim da je na PMF cak i teze upast nego na FER

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Pa da, znam za ovu stranicu preko nje sam i gledao minimalne bodove.. al na njoj pise 611 za fer prosle god sto izgleda nije tocno

15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
foobar333 kaže...

Pa da, znam za ovu stranicu preko nje sam i gledao minimalne bodove.. al na njoj pise 611 za fer prosle god sto izgleda nije tocno

 za proslu godinu pise 260 sto nikako nije tocno, no za predproslu pise 611 sto mislim da je tocno :)

14 godina
offline
Matematika - pomoć

Prošle je bilo oko 742

Jedan je forumaš na više tema objavio rezultate za fer pmf i fsb

ali očekujem još veću navalu ove godine iako je uvjet 3+3, generacija ima više maturanata pa će biti malo napetije

You have to be odd to be number one
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.2.2015 14:59 (Top Bugovac).
12 godina
offline
Matematika - pomoć

Muci me jedan zadatak pa ako bi mi netko mogao objasnit.

 

Od 10 atletičara 2 su bacača, 3 skakača, a ostali su trkači. Na koliko se načina može odabrati
momčad sa 6 atletičara u kojoj bi bio barem jedan atletičar iz svakog područja ?

 

EDIT

 

Rezultat je 175. Zaboravio sam napisat.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.2.2015 20:53 (Stinsfire).
14 godina
offline
Matematika - pomoć

Pa lako,najprije raspises sve mogucnosti sa jednim bacacem,pa sa dva,i mislim da su to onda sve...ja sam dobio 6 kombinacija.
1b+1s+4t
1b+2s+3t
1b+3s+2t

2b+1s+3t

2b+2s+2t

2b+3s+1t
Nisam sto posto ziher al mislim da drugih kombinacija nema.

Markinho19
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.2.2015 20:43 (markinho19).
10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć
Pozdrav.Evo zadatka oko kojeg mi treba pomoć.Ne znam kako započeti.
Središta stranica trougla su:
A(2,1) B(5,3) C(3,-4)
Odredi jednačine stranica trougla.
12 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Stinsfire kaže...

Muci me jedan zadatak pa ako bi mi netko mogao objasnit.

 

Od 10 atletičara 2 su bacača, 3 skakača, a ostali su trkači. Na koliko se načina može odabrati
momčad sa 6 atletičara u kojoj bi bio barem jedan atletičar iz svakog područja ?

 

EDIT

 

Rezultat je 175. Zaboravio sam napisat.

 

2*3*5*(7 povrh 3)/6

Dinamo Zagreb
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Ja Sam ZvijerXD kaže...
Pozdrav.Evo zadatka oko kojeg mi treba pomoć.Ne znam kako započeti.
Središta stranica trougla su:
A(2,1) B(5,3) C(3,-4)
Odredi jednačine stranica trougla.

 Stranice su AB, BC, AC. Dakle trebaju ti jednadžbe pravaca koji prolaze kroz rubne točke. A ima li kakva formula za jednadžbu pravca zadanog sa dvije točke? :)

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
markinho19 kaže...

Pa lako,najprije raspises sve mogucnosti sa jednim bacacem,pa sa dva,i mislim da su to onda sve...ja sam dobio 6 kombinacija.
1b+1s+4t
1b+2s+3t
1b+3s+2t

2b+1s+3t

2b+2s+2t

2b+3s+1t
Nisam sto posto ziher al mislim da drugih kombinacija nema.

 Problem je što brojiš samo jednog bacača umjesto dva. Zadatak kaže da su dva bacača, koje možemo nazvati b1 i b2. U tvom slučaju bi "1b1 + 1s + 4t" bilo isto što i "1b2 + 1s + 4t", što nije slučaj. Sad uzmi u obzir da to vrijedi za sve atletičare, i više nije toliko jednostavno.

 

Rješenje bi bilo nešto ovakvo:

(2 * 3 * 5 * 7C3) / 3!

Logika iza rješenja je da imamo 6 mjesta, koja moramo popuniti sa najmanje jednim bacačem, skakačem i trkačem. Zato za prva tri mjesta dobijemo 2 * 3 * 5 mogućnosti. Zatim dijelimo to sa 3! zato jer je poredak atletičara u toj skupini od 6 nebitan, kombinacija će biti ista. Ako ukupno imamo 10 atletičara, a tri smo već uzeli, ostati će nam 7 od kojih možemo birati za ostala 3 mjesta. Dakle množimo 2 * 3 * 5 sa 7C3 (ne znam točan naziv ovoga, formula je 7!/(3!*(7-3)!). Rezultat je 175.

 

Edit: prestigoše me. Nema veze, možda pojasni nekome.

Trava raste tamo gdje je posadiš.
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.2.2015 22:24 (Medikus).
10 godina
protjeran
offline
Re: Matematika - pomoć
Simon_says kaže...

Može li mi netko pojasnit kako u ovoj funkciji naći domenu?

 

f(x) = log((x - 1)/(x^2 - 7x + 12))

Znam da nazivnik mora biti različit od nule što me dovodi do toga da su to svi realni brojevi osim 3 i 4, no kako točno da razriješim ova logaritam? Znam da ono što se logaritmira mora biti strogo veće od 0, i dobim kvadratnu nejednadžbu itd. ali nisam siguran kako zapisati to rješenje. Može mi netko to do kraja riješit? Hvala.

 

Jedno rješenje

 

12.2.2015

 

http://adriatix.hr/MATEMATIKA/Matematika_ZG.htm

https://www.facebook.com/adriatix.hr
9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Ovako, zanima me može li mi netko objasniti kako se rješava sljedeći zadatak:

 

Nacrtajte graf funkcije (neprekidne) na nekom intervalu ako vrijedi:

 

f(3)=0

f ' (3)=(-2/3) (prva derivacija funkcije u točki 3 je jednaka -2/3)

f '' (3)=(-5/8) (druga derivacija funkcije u točki 3 je jednaka -5/8)

 

I također me zanima kako glasi nužan i dovoljan uvjet konvergencije reda/niza (tražio sam po netu i nikako nisam mogao naći dovoljan uvjet konvergencije)

 

Hvala unaprijed.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Kazemo da red ∑a_n konvergira prema S, odnosno da mu je zbroj jednak S ako je ispunjeno

lim kad x -> ∞ od S_n = S

 

Eh, sad pitanje konvergencije reda svodi se na pitanje postojanja limesa niza parcijalnih suma.

Niz S_n je konvergentan onda i samo onda kad ima Cauchyjevo svojstvo: za svaki ϵ > 0 postoji n_0 E N (E znaci "koji je element od") tako da za svaki k E N vrijedi:

|a_(n+1) + ... + a_(n+k)| < ϵ

cim je n >= n_0. (link na wiki)

 

Problem s ovim kriterijem je sto je u vecini slucajeva nemoguce ocijeniti zbroj |a_(n+1) + ... + a_(n+k)| pa se kod dokazivanja konvergencije reda moraju koristiti drugi jednostavniji kriteriji.

 

Nuzdan uvjet konvergencije je: da bi ∑a_n konvergiro, nuzno je da bude lim kad x -> ∞ od a_n = 0.

Ako to vrijedi dalje dokazujes konvergenciju nekim od kriterija (nuzdni i dovoljni uvjet), npr.: poredbenim kriterijem (i njegov granicni oblik), integralnim kriterijem, D'Alembertovim kriterijem, Cauchyjevim kriterijem, Raabeovim kriterijemKummerovim kriterijem (zadnji odlomak pod Higher order tests, iz kojeg proizlaze gotovo svi nama poznati kriteriji), onda kod apsolutno konvergentnih redova imas Leibnizov kriterij i tako to...

 

Koji ces kriterij odabrati za dokazivanje konvergencije ovisi iskljucivo o tome kakav je red i o tome koliko si vjest u rjesavanju zadataka da prepoznas koji kriterij kad upotrijebiti.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

hvala 1domagoj1, još kad bi mi netko pomogao riješiti onaj problem sa grafom funkcije i derivacijama prošao bi usmeni :D

14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
redneck1950 kaže...

Ovako, zanima me može li mi netko objasniti kako se rješava sljedeći zadatak:

 

Nacrtajte graf funkcije (neprekidne) na nekom intervalu ako vrijedi:

 

f(3)=0

f ' (3)=(-2/3) (prva derivacija funkcije u točki 3 je jednaka -2/3)

f '' (3)=(-5/8) (druga derivacija funkcije u točki 3 je jednaka -5/8)

 

I također me zanima kako glasi nužan i dovoljan uvjet konvergencije reda/niza (tražio sam po netu i nikako nisam mogao naći dovoljan uvjet konvergencije)

 

Hvala unaprijed.

 Od dovoljnih su ti (pogledaj si) D'alambertov, Cauchyjev, integralni, poredbeni

 

Za apsolutnu konvergenciju ti je Leibnitzov.

 

Nuzan uvijet je dakako da ti limes niza ciji red racunas, mora teziti ka nuli.

 

Ima toga jos ali ovako iz glave.

 

Takoder imaj na umu da uobicajeno nuzan uvijet koristis da bi dokazao

da red ne konvergira, dok dovoljnim suprotno.

 

Samo s nuznim uvijetom ne mozes reci da red konvergira

 

EDIT: takoder, za funkcije. Po prvome zakljucujes da prolazi kroz ishodiste,

po prvoj derivaciji da pritom pada, a po drugoj da je pad funkcije "sve veci", odnosno da

se prolaskom kroz ishodiste graf "postrmljava"

 

EDIT2: pardon nisam vidio da me je kolega stigao, jos je i "literaturu" naveo, pa je moj post beskoristan

mojpismonosa
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.2.2015 14:55 (Mojpismonosa).
9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

@Mojpismonosa, za funkciju imamo slično mišljenje (funkcija ima nul-točku u točki 3, funkcija je padajuća u točki 3 (prva derivacija), funkcija je konkavna u točki 3 (druga derivacija) ali nisam siguran da mi je to dovoljno podataka da nacrtam graf funkcije na nekom intervalu...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
redneck1950 kaže...

@Mojpismonosa, za funkciju imamo slično mišljenje (funkcija ima nul-točku u točki 3, funkcija je padajuća u točki 3 (prva derivacija), funkcija je konkavna u točki 3 (druga derivacija) ali nisam siguran da mi je to dovoljno podataka da nacrtam graf funkcije na nekom intervalu...

 Naravno da nije, koliko sam skuzio ti moras samo skicirat funkciju u okolini ishodista

mojpismonosa
9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Mojpismonosa kaže...
redneck1950 kaže...

@Mojpismonosa, za funkciju imamo slično mišljenje (funkcija ima nul-točku u točki 3, funkcija je padajuća u točki 3 (prva derivacija), funkcija je konkavna u točki 3 (druga derivacija) ali nisam siguran da mi je to dovoljno podataka da nacrtam graf funkcije na nekom intervalu...

 Naravno da nije, koliko sam skuzio ti moras samo skicirat funkciju u okolini ishodista

 Da,treba mi samo skica. Znam da je vrijednost prve derivacije u točki zapravo koeficijent smjera pravca tj tangente u tocki 3 ali nisam siguran kako to mogu upotrijebiti da bi dobio korisne podatke vezane uz zadatak...

10 godina
protjeran
offline
Re: Matematika - pomoć
Stinsfire kaže...

Muci me jedan zadatak pa ako bi mi netko mogao objasnit.

 

Od 10 atletičara 2 su bacača, 3 skakača, a ostali su trkači. Na koliko se načina može odabrati
momčad sa 6 atletičara u kojoj bi bio barem jedan atletičar iz svakog područja ?

 

EDIT

 

Rezultat je 175. Zaboravio sam napisat.

 Riješeno

 

14 2 2014

 

matematika zg

 

https://www.facebook.com/adriatix.hr
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice