Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.993.267
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
nix111 kaže...
isuckatthisgame kaže...

sqrt(4-3x) - sqrt(x+1) > 2
jel zna netko riješiti ovu nejednadžbu, rješenja su u intervalu [-1, -3/4>
ja sam dobio da je xE<-∞, -3/4>∪<5/4, +∞>
pa ne znm gdje sam pogriješio točno
išao sam svoditi tu iracionalnu nejednadžbu na kvadratnu koju sam faktorizacijom prebacio u linearni oblik i dobio umnožak dviju zagrada ( ) ( ) > 0
i onda sam se vodio da su obje pozitivne ili obje negativne obzirom da u umnošku daju broj veći od nule
i dobio dva intervala koja sam povezao na kraju u taj jedan
nisam siguran jel moguće to tako raditi ili sam možda pogriješio negdje u računu

Evo rijesio sam zadatak na brzinu... dobio sam malo drugacije rjesenje od tvojeg... mozda sam i ja zezno. Al uglavnom greska ti je u tome sto nisi postavio uvjete. Moras obavezno postaviti uvjete(izraz ispod korijena je veci ili jednak nuli) i napraviti presjek sa rjesenjem od te nejednadzbe i dobit ces konacno rjesenje.

 Tu vam je lijepo objasnjen taj zadnji zadatak s mature prosle godine.

SpyGi je mato.
8 godina
protjeran
offline
Matematika - pomoć

Ljudi ko zna da radi fiziku ovde? :)

Neki zadaci su u pitanju. Potrebna mi je pomoc! :)

Milosh Mikki
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.6.2016 13:44 (#Mikki).
10 godina
offline
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Za par dana imam ispit i profa nam je rekao za rusku zbirku iz koje možemo spremati, od Kudrjavceka (mislim da se vako zove) analiza. Rekao nam je da se može naći u elektronskoj formi ali sad sam tražio i nigdje.

 Treba mi za treći kolokvij analize 2, funkcionalni nizovi i redovi.

Ima li neko od vas u PDFu da mi proslijedi?

Hvala

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.7.2016 15:42 (dealer92).
14 godina
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav trebao bih pomoć oko zadatka iz dif. jednadžbi. Zadatak glasi "Riješite dif. jedn. y''-y'-2y=0 uz uvjete y(0)=1 i y'(0)=0"

8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

To se rješava pomoću karaktiristične jednadžbe. U ovom slučaju je jednadžba λ^2-λ-2=0 => λ1=-1 λ2=2 i sada su rješenja u obliku y(x)=A*e^(-x)+B*e^(2x). Koeficiente A i B dobiješ iz početnih uvjeta.

10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Zaista ne znam kako rijesti ovo.Moze li mala pomoc ?

13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

zna netko mozda jel postoji razlika kada zadam funkciju ovako f element C^1(Ω) i kad je zadano f element C(Ω) ???

 

C^1 predstavlja skup svih funkcija neprekidnih na Ω i koje imaju 1 derivaciju koja je neprekidna funkcija, jel C(Ω) predstavlja skupih svih funkcija koje su neprekidne na omega i derivacije su im prekidne funkcije ili sta?

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.7.2016 19:54 (amadeeeej).
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
amadeeeej kaže...

zna netko mozda jel postoji razlika kada zadam funkciju ovako f element C^1(Ω) i kad je zadano f element C(Ω) ???

 

C^1 predstavlja skup svih funkcija neprekidnih na Ω i koje imaju 1 derivaciju koja je neprekidna funkcija, jel C(Ω) predstavlja skupih svih funkcija koje su neprekidne na omega i derivacije su im prekidne funkcije ili sta?

 Tako je, to su dva odvojena skupa i vrijedi da je C1(Ω) podskup od C(Ω).  C(Ω) je skup neprekidnih funkcija na Ω, ne kaže se ništa o postojanju derivacije. Škicni tu - https://en.wikipedia.org/wiki/Smoothness

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

ma pitao sam frenda s pmf-a, C(Ω) predstavlja da je funkcija neprekidna na Ω, a C^1(Ω) predstavlja da je funkcija neprekidna na Ω i da je jednom derivabilna i da je ta derivacija takoder neprekidna, eto ako nekom zatreba jos neka zna :)

15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
amadeeeej kaže...

ma pitao sam frenda s pmf-a, C(Ω) predstavlja da je funkcija neprekidna na Ω, a C^1(Ω) predstavlja da je funkcija neprekidna na Ω i da je jednom derivabilna i da je ta derivacija takoder neprekidna, eto ako nekom zatreba jos neka zna :)

 Dobro ti je reko :) (btw ja sam završio PMF) :)

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Zanimljiv zadatak. Treba zapravo odrediti prvo funkciju f i to je meni zanimljiv dio. Imamo: f(1-x)-2f(x)=1-x. To vrijedi za svaki x pa specijalno i kad umjesto x uvrstimo 1-x. => f(1-(1-x))-2f(1-x)=1-(1-x) => Sustav 2x2.

-2f(1-x)+f(x)=x

f(1-x)-2f(x)=1-x

Pomnožimo 2. jednadžbu s 2 i dodamo prvoj => -3f(x)=x+2-2x=> f(x)=(x-2)/3

Sada kada smo f dobili uvrstimo umjesto x-> sinx-cosx i dobijamo sinx-cosx=sqrt(2)/2

10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Hvala na pomoci.

Sad sam naisao na jos jedan nezgodan zadatak.

 

Kako god rijesim dobijem bar 4, 5 rjesenja.

Tacan odgovor je samo 2.

 

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

10 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Joj da Toni Milun.Hvala puno.

10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Zaista ne razumijem ove zadatke sa f(x), f( 1/x)...

Koja je ovo uopste oblast? Trebam detaljno objasnjenje evo recimo na prilozenom primjeru.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Ne znam spada li to u neku oblast posebno, ali kod takvih zadataka treba razmisliti, ali čini se da je opet šablona, samo što je ti nisi naučio. Cilj je uvrstiti dvije točke i zapravo dobit rješenje, a to ćeš uspjeti ako su vrijednosti unutar () lijepe, tipa simetrične. Tipa u ovom uvrstis x, ali možeš i 1/x i tako dobit sustav kojeg znas riješiti.

10 godina
offline
Matematika - pomoć

Koji je najbrži način da se riješi sustav 3 jednadžbe s 3 nepoznanice, ali sa kompleksnim brojevima? Znam jedino za metodu komparacije (mislim da se ona najčešće koristi), ali rješavanje traje pre dugo. Naime, imam ispit iz elektrotehnike na kojem sam uvijek u stisci s vremenom pa tražim neki bolji način rješavanja toga. Imam kalkulator Casio fx-991ES PLUS koji inače bez problema rješava sustav 3 jednadžbe sa 3 nepoznanice, ali je kod ovog problem što ne mogu to isto raditi kad imam kompleksne brojeve. Ili se možda može, a ja ne znam? Uglavnom, pomozite ako ikako znate.

Relativno je hitno jer je ispit sutra. Hvala unaprijed :)

10 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Azor Ahai kaže...

Ne znam spada li to u neku oblast posebno, ali kod takvih zadataka treba razmisliti, ali čini se da je opet šablona, samo što je ti nisi naučio. Cilj je uvrstiti dvije točke i zapravo dobit rješenje, a to ćeš uspjeti ako su vrijednosti unutar () lijepe, tipa simetrične. Tipa u ovom uvrstis x, ali možeš i 1/x i tako dobit sustav kojeg znas riješiti.

  Pa kako da  naucim kad ovo nisam nikada do sada rjesavao? Kad bih barem znao ima li naziv ovo sto radim.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Ako imas jos par primjera slobodno stavi, mogu za svaki napisati sta uvrstiti.

10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Shvatio sam ih djelimicno.

 

Evo jednog novog.

 

Tetive kruga su AB i CD, medusobno su normalne i sijeku se u tacki M tako da je : AM=3 cm  MB= 4 cm  CM = 2cm i MD = 6 cm

Koliko iznosi precnik tog kruga?

  

9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Poz ljudi imam problem trebaju mi hitno neki zadaci za rjesiti pa ako ko zna bili mi mogao pomoci rjesiti, hvala mu unaprijed, evo postavke :)

 

1.zadatak: ako je i imaginarna jedinica izracunaj 1+i+i2+i3+...+I2013+I2014 = (ovo je prvi zadatak nadam se da razumijete  :D)

 

 

2. zadatak:izracunaj:  1-2+3-4+5-6+...+2011-2012+2013-2014 =          (nizovi)

 

 

3.zadatak: U toku godine cipele su poskupile 3 puta po 20%. Koliko su posto cipele na kraju godine bile skuplje nego na pocetku?  

 

4.zadatak: Ksenija zavrsava deveti razred, i sve su joj ocjene zakljucene, osim matematike. Prosjecna ocjena iz dosada zakljucenih predmeta je 3,923. Koju ocjenu treba da dobije iz matematike, tako da joj prosjecna ocjena bude 4?   (logicki znamo da joj treba 4 ali kako to da dobijem :D)

 

Mislim da ovo nisu teski zadaci za prave matematicare ,a posto sam ja prosjecan obratio sam se za pomoc, tako da vas molim ako neko,ko zna, ima vremena da mi uradi ova 4 zadatka jako su mi bitna, hvala unaprijed :) 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.7.2016 14:15 (Replicant).
9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Zna li neko rijesiti? 

12 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Replicant kaže...

Poz ljudi imam problem trebaju mi hitno neki zadaci za rjesiti pa ako ko zna bili mi mogao pomoci rjesiti, hvala mu unaprijed, evo postavke :)

 

1.zadatak: ako je i imaginarna jedinica izracunaj 1+i+i2+i3+...+ i na 2013 + i na 2014 = (ovo je prvi zadatak nadam se da razumijete ovo na 2013/2014 to je kao i na kvadrat samo nisam znao kako napisati i na 2013/2014 :D)

 

 

2. zadatak:izracunaj:  1-2+3-4+5-6+...+2011-2012+2013-2014 =          (nizovi)

 

 

3.zadatak: U toku godine cipele su poskupile 3 puta po 20%. Koliko su posto cipele na kraju godine bile skuplje nego na pocetku?  

 

4.zadatak: Ksenija zavrsava deveti razred, i sve su joj ocjene zakljucene, osim matematike. Prosjecna ocjena iz dosada zakljucenih predmeta je 3,923. Koju ocjenu treba da dobije iz matematike, tako da joj prosjecna ocjena bude 4?   (logicki znamo da joj treba 4 ali kako to da dobijem :D)

 

Mislim da ovo nisu teski zadaci za prave matematicare ,a posto sam ja prosjecan obratio sam se za pomoc, tako da vas molim ako neko,ko zna, ima vremena da mi uradi ova 4 zadatka jako su mi bitna, hvala unaprijed :) 

 

1. Raspises, znas da je i na kvadrat = -1, i na trecu je -i, i na cetvrtu je 1, i na petu je opet i (nadam se da to znas sam dobit) grupiras ih malo i vidit ces da se sve ponistava. Bitno nam je samo vidit šta je i na 2014. 1 se nalazi na svakom cetvrtom mjestu, znaci 4,8,12,16... zadnji eksponent nam je 2014 i nije djeljiv sa 4, al zato 2012 je i znamo da je i na 2012 = 1, nakon 1 dolaze "i" i  -1, 1 i -1 se poniste i ostane samo i. Pogledaj sliku bit ce ti lakse https://gyazo.com/2dcd4fa05f2c5a1410a0b0e166f8e592
1+i-1-i  +  1+i-1-i  + ... +    1+i-1-i    + 1 (i na 2012)   + i  (i na 2013) - 1 (i na 2014) = i

 

 

2.  -1007 al ne sjecam se vise kako se to skolski rjesava 

3. X je pocetna cijena, 1.2*X je cijena nakon poskupljenja, sada na tu novu cijenu treba opet racunat poskupljenje od 20% znaci 1.2 * 1.2 * X i onda opet   

1.2 * 1.2 * 1.2 * X= 1.728X = poskupile su za 72.8%

4.

Y je suma svih ocjena OSIM matematike, Z je ocjena iz matematike, X je ukupan broj ocjena (valjda je zadan jer ne znam kako bi inace rjesio, ne znam vise koliko predmeta imate :p)

(Y+Z)/X=4 /*(X)   (Znaci sve ostale ocjene + ocjena iz matematike, sve to kroz ukupan broj ocjena, mora bit 4)
Y+Z=4X

Y/(X-1)=3.93 /*(X-1)   (Sve ostale ocjene, bez matematike, kroz ukupan broj ocjena - 1 (bez matematike), mora biti 3.93)
Y=3.93X-3.93
Uvrsti gore

I dobit ces Z

 

 

http://25.media.tumblr.com/tumblr_makcziBKrN1ryi1myo1_500.gif
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.7.2016 14:39 (KiCo77).
9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Hvala velika na pomoci, razumio sam :D

13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Zadataci iz analitičke geometrije:

1. Naći jednačinu prave koja prolazi tačkom (2,-1) ako njen odsječak između paralela x-y+5=0 i x-y-2=0 iznosi 5.

2. Napiši jednačinu prave koja prolazi sredinama tetiva koje isijeca elipsa 16x^2+25y^2=1600 na pravama 2x-y+7=0 i 2x-y-1=0. (Mislim da se u ovom treba naći presjek elipse i pravih i naći sredine stranica i na osnovu toga izvući jednačinu prave?)

 

Pokušavao sam riješiti na više načina ali ne ide (Blizu, ali opet daleko od rješenja). Nadam se da će neko pomoći :D

10 godina
protjeran
offline
Matematika - pomoć

Imam problem sa pronalaženjem partikaluranog rješenja kod diferncijalnih jednažbi drugog reda sa konstantnim koeficijentima.

Izračunam homogeno rješenje ali stvarno neznam kako bi partiklarno.Znam da ima 5 načina koji ovisi o densoj strani iza znaka jednakosti.

 

Zanima me što je ovaj b,P''(b)

 

Evo link i slika,ako netko zna kako rješiti partiklarno rješenje za zadatak pod b) nek napiše.

Sve je objašnjeno ali nikako ne razumijem pa ako je netko dobar sa matemtikom...

 

http://lavica.fesb.hr/mat2/vjezbe/node90.html

 

 

This time next year we&amp;amp;amp;amp;#39;ll be millionaires
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.8.2016 21:33 (Boixus Nois PS).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Nerado pomažem onome tko je protiv Reala, ali ajde. :D

Sve ti je objašnjeno na linku koji si stavio. Index b je koeficijent u eksponentu od e koji stoji uz x. U ovom primjeru je to 4. S obzirom da su oba rješenja pripadne jednadžbe jednaka 4, dakle ista kao i taj b pa onda koristiš onu treću formulu. U nazivniku imaš drugu derivaciju od P(b). U redu, da vidmo, P(b) = b^2 - 8b + 16, P'(b) = 2b -8 te konačno P''(b) = 2.

10 godina
protjeran
offline
Re: Matematika - pomoć
Hahah treba nekad i rivalstvo ostaviti sa strane
Shvatio sam taj zdatak sad,ali neznam kod prvog izjedačavanje koeficijenata.Ako možeš i to ukratko objasnit.

Došao sam do ove rečenice i neznam dalje:
Nakon izjednačavanja koeficijenata u (5.10) slijedi

 

 
This time next year we&amp;amp;amp;amp;#39;ll be millionaires
Poruka je uređivana zadnji put sri 31.8.2016 19:20 (Boixus Nois PS).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

To radiš preko takozvane metode najmanjih kvadrata. Ima više načina rješavanja, ali po meni je najjednostavniji taj da odradiš sve osnovne operacije na lijevoj strani, dakle sve pomnožiš, zbrojiš i oduzmeš što se da i ostaviš tako. Zatim uspoređuješ lijevu i desnu stranu tako da izjednačiš sve potencije x-a, tj. ono što stoji uz njih. Npr. odmah vidiš da lijevo uz x² imaš samo ovaj 2 * (a2), a s desne strane zagrade samo samo x², a to je isto kao da je uz njega broj 1 što ga množi. I onda izjednačimo 2 * (a2) = 1. Podijeliš s 2 i dobiješ tu jednu polovinu. Isto napraviš i za x¹, tj. ono što stoji samo uz x, a ono što ti je ostalo je u biti kao da imaš x na nultu. Pošto s desne strane nema ništa osim ovog x² onda to izjednačuješ s nulom. Kao da imaš 1*x² + 0*x + 0. Možda nisam predobro objasnio, al nadam se da je ok. Pitaj ako i dalje nije jasan neki korak.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice