HDD zapinje i ispušta zvukove... zašto?

poruka: 8
|
čitano: 4.514
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
HDD zapinje i ispušta zvukove... zašto?

pozdrav.

iz naslova možete zaključiti da je klasičan problem u pitanju, al' zapravo nije mi jasno zašto? :/

 

hdd toshiba DT01ACA050 od 500gb sataIII

kupljen u 7. mjesecu 2014. godine (taman pola godine prošlo) i garancija je 2 godine na njega

kako je kupljen tako je postavljen i spojen, nikada formatiran niti ikakvih fizičkih oštećenja nema

do sada niti punih 100gb nije bilo na njemu zauzeto...

 

e sada, problem je da se ponekada u toku rada on zaustavi i jednostavno prekine raditi!

ponekada iznova i iznova pokušava zavrtjeti al' ne može...

isto tako se čuje, u toku surfanja ili igranja igara, onaj poznati zvuk struganja!

 

 
 

provjerio i napravio test jesam, pokazuju da je hdd sasvim ispravan...

ne znam kako riješiti ovaj problem?

garancija neće pokriti kažu, valjda upravo zbog testova koji su u redu! :/

može kakva pomoć, hvala!

weedafuqyee
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: HDD zapinje i ispušta zvukove... zašto?

Prvo moraš biti siguran da disk doista prekine raditi, a ne da je prezatrpan zahtjevima od operacijskog sustava, znači da ga neki softver ne optereti (neki sigurnosni softver, funkcija za indeksiranje datoteka i sl.).

 

Ako si siguran da uzrok nije softver (a recimo pod Windowsa 8.x nije uvijek jasno što se događa s kompjuterom/diskom, pogotovo kad su iz nekih ili iz dobrog dijela laptopa uklonili ledice za rad diska), snimi kamerom, mobitelom, fotićem jer takvo ponašanje diska nije normalno, to se ne smije događati. Pokušaj dokučiti postoji li neki određeni trenutak u kojem se to dešava. Poanta je u tome da ovi u servisu moraju biti u mogućnosti dijagnosticirati problem - znači moraju doživjeti to što se tebi događa da bi mogli prihvatiti tvoju reklamaciju. U suprotnom, pogotovo kad SMART podaci izgledaju OK (osim Spin Up Time koji ima neku čudnu vrijednost - mada, nije uvijek jasno kako ispravno interpretirati neke podatke jer svaki proizvođač ima svoj sistem - možda je ta vrijednost po Toshibi OK), nemaju ti razloga zamijeniti disk - još bi ti mogli naplatiti i dijagnosticiranje problema.

9 godina
odjavljen
offline
HDD zapinje i ispušta zvukove... zašto?

Jedino možeš testirati sa nekim drugim hdd-om i provjeriti ako je uopće do hdd-a. Možda je matična u pitanju. 

Ako imaš samo jedan hard, probaj premjestiti na drugi SATA utor na matičnoj. Slično je bilo kod mene, hard se zaustavi, pokrene i pokušava očitati ali se vrti u krug, stane-krene ali mi se komp zamrzavao, ne znam slučaj kod tebe.

Isto mi je prolazio uredno testove (na drugom kompu)... Detaljnijom analizom se ustanovilo da je problem u matičnoj tj. SATA utorima, od 6 SATA utora na matičnoj, samo 2 su iskoristiva za normalan rad. 

A može biti i nešto drugo u pitanju na matičnoj... Uglavnom ne tvrdim da je matična u pitanju ali ne odbacuj tu mogućnost. 

 

 
0 0 hvala 1
12 godina
offline
HDD zapinje i ispušta zvukove... zašto?

ok hvala puno, potrudit' ću se da nekako solo pronađem u čemu je kvaka...

windows 7 x64 je os al' je to na ssd, a na ovom hdd su tipa multimedija i pokoja igra, sveukupno ~90gb.

pratim uvijek procese, opterećenja i temperature, doslovce svako malo iz navike, nije sigurno do toga.

prebacio jesam u drugi sata konektor i promijenio kabel, vidjet ću kako će se ponašati!

 

jasno mi je da postoji više solucija i mogućih uzroka vezano za problem zapinjanja u radu...

al' me i dalje čudi kako to da hdd nakon svega 6 mjeseci počinje strugati i ispuštati zvukove?

klasična pojava, to mi je jasno, a nije li to na malko ipak starijim hdd i formatiranim?

weedafuqyee
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: HDD zapinje i ispušta zvukove... zašto?
SR3CKO kaže...

jasno mi je da postoji više solucija i mogućih uzroka vezano za problem zapinjanja u radu...

al' me i dalje čudi kako to da hdd nakon svega 6 mjeseci počinje strugati i ispuštati zvukove?

klasična pojava, to mi je jasno, a nije li to na malko ipak starijim hdd i formatiranim?

Nema veze koliko je HDD star. Zapravo čovjek treba najviše na oprezu biti prvih tjedana/mjeseci! Jer će tada mogući mehanički problemi isplivati na površinu. Ako to prođe, onda će navjerojatnije i trajati. Zapravo je najpametnija stvar koja se može napraviti s novim diskom napraviti puno formatiranje i potom testiranje.

 

Uglavnom, nemoj ništa kritično držati na tom disku, odnosno imaj backup svega bitnog.

15 godina
offline
Re: HDD zapinje i ispušta zvukove... zašto?

-diag (pravi) se radi isključivo alatom proizvođača, skineš ili vidi na hirensu.. ako on javi neki error, to je relevantno za reklamaciju.

-ako testovi ne vide problem, tad možda nije disk, npr powermanager+driver... ovisi kako često/brzo se problem pojavi, možeš npr u safe modu, boot s livea i sl. potvrditi da je samo soft uzrok.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
odjavljen
offline
HDD zapinje i ispušta zvukove... zašto?

Aha, sad već napredujemo... 

Ako ti nije toshiba glavni disk onda je normalno da ti hard stane nakon nekog vremena jer se ne koristi. Ako sve normalno možeš prebacivati sa i na njega onda se ne bih zabrinjavao. Ako zapinje kod prebacivanja, možda drugi SATA utor na matičnoj otkloni problem. A to za zvukove, ako je nedavno počeo strugati, opet ne možeš ništa kad si rekao da ti ne prihvaćaju garanciju. Moguće je da i novi hdd-ovi stružu, možda ovisi o proizvođaču, modelu... 

I meni se grafa čudno ponaša kad komp ode u sleep mode, vent struže svakih 5 sekundi ali se ne zabrinjavam previše, ne prčkam ništa, imam garanciju kao i ti za hdd tako da "sit back and enjoy the ride". 

 
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
HDD zapinje i ispušta zvukove... zašto?

ako imaš drugi hdd/ssd na kojem ti je sistem tj windowsi,računaj da drugi/treći/... diskovi idu u stanje hibernacije koje hitachi-evi diskovi vjerovatno netrpe. drugu stvar provjeri kabel od napajanja dali je dobro sjedi na tom disku ako se malo izmakaou uštimavanju nečega drugoga.

M
Poruka je uređivana zadnji put uto 20.1.2015 23:03 (Igor150).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice