SSD-škola izdvojena tema

poruka: 3.078
|
čitano: 625.797
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: [How to] Secure Erase SSD
15 godina
offline
Re: SSD-škola
CroVandal kaže...

Mislim da Amd ne koristi Intel SATA kontrolere nego samo marvel! neka me netko ispravi ako sam pogresio!

- ne da si pogriješio, nego promašio.. AMD (CPU) nema što koristiti (ili ne koristiti), sam kontroler može biti onboard, dio chipseta ili zasebni kontroler. Pošto intel ne radi chipset za AMD CPU normalno je da na toj platformi nema (onboard) intel kontrolera, ali može biti zaseban. Opet to je sve sporedna tehnikalija... u kontekstu TRIMa i RAIDa. Stvar je drivera i OSa, postoji dmraid, možda uskoro i intel izbaci neki support. Dali će AMD (kao jedan od sporednih proizvođača chipseta) napraviti nešto, nezna se.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: SSD-škola
ihush kaže...
CroVandal kaže...

Mislim da Amd ne koristi Intel SATA kontrolere nego samo marvel! neka me netko ispravi ako sam pogresio!

- ne da si pogriješio, nego promašio.. AMD (CPU) nema što koristiti (ili ne koristiti), sam kontroler može biti onboard, dio chipseta ili zasebni kontroler. Pošto intel ne radi chipset za AMD CPU normalno je da na toj platformi nema (onboard) intel kontrolera, ali može biti zaseban. Opet to je sve sporedna tehnikalija... u kontekstu TRIMa i RAIDa. Stvar je drivera i OSa, postoji dmraid, možda uskoro i intel izbaci neki support. Dali će AMD (kao jedan od sporednih proizvođača chipseta) napraviti nešto, nezna se.

Hvala na pojasnjenju {#} uglavnom meni je u glavi imalo smisla! :-)

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
16 godina
offline
Re: SSD-škola
ihush kaže...
CroVandal kaže...

Mislim da Amd ne koristi Intel SATA kontrolere nego samo marvel! neka me netko ispravi ako sam pogresio!

- ne da si pogriješio, nego promašio.. AMD (CPU) nema što koristiti (ili ne koristiti), sam kontroler može biti onboard, dio chipseta ili zasebni kontroler. Pošto intel ne radi chipset za AMD CPU normalno je da na toj platformi nema (onboard) intel kontrolera, ali može biti zaseban. Opet to je sve sporedna tehnikalija... u kontekstu TRIMa i RAIDa. Stvar je drivera i OSa, postoji dmraid, možda uskoro i intel izbaci neki support. Dali će AMD (kao jedan od sporednih proizvođača chipseta) napraviti nešto, nezna se.

Ja sam neki dan kupio Mach Extreme MX DS Fusion 60GB i naravno da se zgodilo da imam MBO ASRock 770 Extreme3 sa Marvell kontrolerima. ATTO bench daje nekih 400/225 umjesto deklariranih 530/490 za sto je kriv, kako kazu, Marvellov kontroler. Sta raditi? Nemam namjeru bas odmah mijenjati MBO jer sam tek nedavno i obnovio komp, ali cak i da to mislim napraviti u dogledno vrijeme ja gledajuci specifikacije ploca na stranicama proizvodjaca ne uspijevam vidjeti da se igdje navodi koji je kontroler za SATA3 na ploci.

Proguglao sam i za PCIe-SATA3 kartice i manje vise se takodjer ne navodi koji je kontroler ili je takodjer Marvell. Na eBayu sam nasao neke kartice prihvatljive cijene sa ASMEDIA ASM1061 kontrolerom. Zna li netko kakav je to i isplati li se riskirati pa ga kupiti za 100-ak kuna?

Ili ako netko zna nekog drugog proizvodjaca? 

atto atto
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.1.2012 20:56 (Eld).
15 godina
offline
Re: SSD-škola
Eld kaže...
.. ASMEDIA ASM1061 kontrolerom. Zna li netko kakav je to i isplati li se riskirati pa ga kupiti za 100-ak kuna?

..

 obično  zna google, samo ne treba svakom vjerovati. Ako je točno, single line = u rangu marvella -> nebi dobio željeni rezultat.

(ali, zar je stvarno to toliko bitno, zbog bencha ili imaš problema-sporost u radu?)

 

Eld kaže...

Pa i nije bas da je previse bitno, radi krasno u odnosu na HDD, ali ako je moguce izvuci maximum onoga sto SSD i moze, zasto da ne? I vjerojatno bi radio jos brze i krasnije {#}{#} zar ne?

-ne (ili : da, ali..)

-predpostavka da je na SSDu OS, tad već imaš 'problem' jer je potreban bootabilan kontroler, driver itd. To u kategoriji '100kn' nije baš sigurno, tj moguće da nema boot-ROM. Da ne nabrajam dalje... (moguće probleme).

-imaš SSD, radi, budi zadovoljan. {#} ... jer vidi one koji imaju isto-slčno, ali i probleme.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.1.2012 21:09 (ihush).
16 godina
offline
Re: SSD-škola

Pa i nije bas da je previse bitno, radi krasno u odnosu na HDD, ali ako je moguce izvuci maximum onoga sto SSD i moze, zasto da ne? I vjerojatno bi radio jos brze i krasnije {#}{#} zar ne?

12 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

meni je vertex 2 7.8 we,zanima me jel we racuna samo sistemski ili sve diskove

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

ma ipak sam si na kraju odlucia uzest samo jednog kingston hyper-x.a od 60gb, mislim da cu se uspit snac s 60gb, btw ako zelim par igara tipa nfs shift 2 i cmr dirt 3 koje zaigram svako prijestupne godine stavit na wd-greena 2TB  oce li radit one uredno ako ih ocu zaigrat povremeno, jer znam da je green za storage pa pitam.I recite mi je li moguce da local disk C na kojem su mi windowsi i programi kopiram na ssd i da mi sve normalno radi ili cu morat na svježe installat winse

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SSD-škola
athlon64 kaže...

a dobro,onda cu to zanemarit,a recite mi sta mislite o tlc-ovima i kakvi su kingstone hyper x ssd-ovi, imam prijatelja koji mi mozes dobavit novog 120gb hyper x-a koji u adm-u kosta 1740kn za 1300kn xd.

Imam taj disk (Kingston HyperX 120GB) nekih 2-3 mjeseca i prezadovoljan sam s njim.

Nikakvih problema s njim, Windowsi se bootaju izuzetno brzo, a svi programi se otvaraju skoro trenutno.

Nije bas da imam nekog iskustva sa drugim diskovima, ali sa ovim sam zaista prezadovoljan.

 

Windows Expirience index mu je 7,9 ako to bas nekome nesto znaci.

If you're not paranoid, you're not paying attention
14 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
Mauro kaže...
athlon64 kaže...

a dobro,onda cu to zanemarit,a recite mi sta mislite o tlc-ovima i kakvi su kingstone hyper x ssd-ovi, imam prijatelja koji mi mozes dobavit novog 120gb hyper x-a koji u adm-u kosta 1740kn za 1300kn xd.

Imam taj disk (Kingston HyperX 120GB) nekih 2-3 mjeseca i prezadovoljan sam s njim.

Nikakvih problema s njim, Windowsi se bootaju izuzetno brzo, a svi programi se otvaraju skoro trenutno.

Nije bas da imam nekog iskustva sa drugim diskovima, ali sa ovim sam zaista prezadovoljan.

 

Windows Expirience index mu je 7,9 ako to bas nekome nesto znaci.

evo ja sam odlucia uzest od 60gb, ali reci mi jel bi mi zna odgovorit na koje od pitanja vamo gore

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
13 godina
offline
Re: SSD-škola
skank666 kaže...

molim te neki software pouzdani da izmjerim perfomanse jer ovo mi je sad malo cudno....  s kojim si mjerio programom? cisto da usporedimo

sto se tice WEI, tu sam se iznenadio, tj nisam (zaboravio sam) jer mi je 6,9 bio prije ugradnje ssd-a a sad je ipak veci... iskreno to nisam ni gledao

Dakle, Mushikin Chronos, 60GB

 

AS SSD - rezultat je kao tvoj, plusminus koji bajt

ATTO disk benchamrk - max. write 420 MB/s, read 550 MB/s

HD Tune - max 330 MB/s

WEI - 7.2

 

* AHCI mode, Win 7, SATA3, Intelov P chipset (ASRock pro3)

 

13 godina
offline
Re: SSD-škola
athlon64 kaže...

ma ipak sam si na kraju odlucia uzest samo jednog kingston hyper-x.a od 60gb, mislim da cu se uspit snac s 60gb, btw ako zelim par igara tipa nfs shift 2 i cmr dirt 3 koje zaigram svako prijestupne godine stavit na wd-greena 2TB  oce li radit one uredno ako ih ocu zaigrat povremeno, jer znam da je green za storage pa pitam.I recite mi je li moguce da local disk C na kojem su mi windowsi i programi kopiram na ssd i da mi sve normalno radi ili cu morat na svježe installat winse

Radit ce ti normalno igre na "obicnom" disku.

 

Sto se tice kloniranja, mozes. Ako stari disk koristi isti kontroler (SATA), ovdje imas upute. Samo ne zaboravi u biosu postaviti SSD u IDE mode dok ne zavrsis kloniranje. Ako je stari disk IDE, sysprep ne bi bio na odmet.

14 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
mcf kaže...
athlon64 kaže...

ma ipak sam si na kraju odlucia uzest samo jednog kingston hyper-x.a od 60gb, mislim da cu se uspit snac s 60gb, btw ako zelim par igara tipa nfs shift 2 i cmr dirt 3 koje zaigram svako prijestupne godine stavit na wd-greena 2TB  oce li radit one uredno ako ih ocu zaigrat povremeno, jer znam da je green za storage pa pitam.I recite mi je li moguce da local disk C na kojem su mi windowsi i programi kopiram na ssd i da mi sve normalno radi ili cu morat na svježe installat winse

Radit ce ti normalno igre na "obicnom" disku.

 

Sto se tice kloniranja, mozes. Ako stari disk koristi isti kontroler (SATA), ovdje imas upute. Samo ne zaboravi u biosu postaviti SSD u IDE mode dok ne zavrsis kloniranje. Ako je stari disk IDE, sysprep ne bi bio na odmet.

stari disk je wdblack 640gb, naravno da nije ide LOL,ok fala na uputama, nego da pitam, da li kingston ima iz hyper-x serije 60gb modele ili su jedini njihovi 60gb modeli ovi:. i koliko su lošiji od hyper-x.a?

 

http://protis.hr/products/details/ssd-sata-iii-64-gb-kingston-v200-25-sv200s37a64g/51031

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.1.2012 15:51 (athlon64).
15 godina
offline
Re: SSD-škola
athlon64 kaže...

evo ja sam odlucia uzest od 60gb, ali reci mi jel bi mi zna odgovorit na koje od pitanja vamo gore

Igre ce ti normalno raditi ako ih instaliras na drugi disk iako je OS na SSD-u.

Sto se tice kopiranja Win instalacije na SSD - ti mozes napraviti backup, pa onda restorat na SSD, ali po meni ti to nije najbolje rijesenje.

 

Najbolje je na SSD staviti kompletno novu frisku instalaciju Windowsa.

Ja sam na laptopu dobio predinstaliranu hrpu Asus bloatware-a, pa mi je reinstalacija Windowsa na SSD jos dobro dosla da se usput rijesim svih tih njihovih gluposti od softwarea :)

If you're not paranoid, you're not paying attention
14 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
Mauro kaže...
athlon64 kaže...

evo ja sam odlucia uzest od 60gb, ali reci mi jel bi mi zna odgovorit na koje od pitanja vamo gore

Igre ce ti normalno raditi ako ih instaliras na drugi disk iako je OS na SSD-u.

Sto se tice kopiranja Win instalacije na SSD - ti mozes napraviti backup, pa onda restorat na SSD, ali po meni ti to nije najbolje rijesenje.

 

Najbolje je na SSD staviti kompletno novu frisku instalaciju Windowsa.

Ja sam na laptopu dobio predinstaliranu hrpu Asus bloatware-a, pa mi je reinstalacija Windowsa na SSD jos dobro dosla da se usput rijesim svih tih njihovih gluposti od softwarea :)

onda cu frisko installat,btw moze odgovor na gornje pitanje, i nisam u vezi hdd-a pitao oce li radit igre, nego kako ce se wd green ponasat s igrama

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
13 godina
offline
Re: SSD-škola
athlon64 kaže...

onda cu frisko installat,btw moze odgovor na gornje pitanje, i nisam u vezi hdd-a pitao oce li radit igre, nego kako ce se wd green ponasat s igrama

Pa rekoh ti, normalno ce se ponasati, zasto ne bi? Obican HDD od 5400 (ako se ne varam) RPM.

14 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
mcf kaže...
athlon64 kaže...

onda cu frisko installat,btw moze odgovor na gornje pitanje, i nisam u vezi hdd-a pitao oce li radit igre, nego kako ce se wd green ponasat s igrama

Pa rekoh ti, normalno ce se ponasati, zasto ne bi? Obican HDD od 5400 (ako se ne varam) RPM.

ma da ali su greenovi spori pa sam mislia da nece bit igrivo ista na njima, al mora radit, ionako to rijetko i nikad igram, a sad ako bi mi mogli pomoc u vezi ovih verzija kingstonovih ssd-a sta sam gore pita, i kokiko mogu dobit za black-a 640gb sa garancijom i 5300 radnih sati, star 14 mjeseci

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
offline
Re: SSD-škola
Radit ce igre na greenu normalno! I sam imam tako posto sam prodao svoj black kad su cijene skocile i uzeo sam green i ssd :-) steam mi je na ssd u a ostale igre idu na green i sve radi normalno samo se leveli sporije loadaju!
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
CroVandal kaže...
Radit ce igre na greenu normalno! I sam imam tako posto sam prodao svoj black kad su cijene skocile i uzeo sam green i ssd :-) steam mi je na ssd u a ostale igre idu na green i sve radi normalno samo se leveli sporije loadaju!

super, samo mi jos pomozite s odabirom u ovoj temi:

 

http://www.bug.hr/forum/topic/tvrdi-opticki-diskovi/pomoc-odabiru-ssd/136312.aspx

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
15 godina
odjavljen
offline
Re: SSD-škola

opet sam probao provjerit firmware ali meni taj program jednostavno ne nalazi disk... :/ 

sto se tice perfomansi, tj marvellov kontroler je malo problematican na x58 plocama. znao sam da necu imat deklarirane perfomanse ali jbg. super je i ovako.

nemam namjeru prelazit na noviju platformu kad ova jos sluzi izvrsno (x58 i i7950) ;D

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again, try to live through this night Try to die again.....
13 godina
offline
Re: SSD-škola
skank666 kaže...

opet sam probao provjerit firmware ali meni taj program jednostavno ne nalazi disk... :/ 

sto se tice perfomansi, tj marvellov kontroler je malo problematican na x58 plocama. znao sam da necu imat deklarirane perfomanse ali jbg. super je i ovako.

nemam namjeru prelazit na noviju platformu kad ova jos sluzi izvrsno (x58 i i7950) ;D

Ja sam firmware skinuo ovdje, prepoznao ga je kada sam ga Run as admin. Inace, ne znam zasto se brines, pa brzine su ti blizu deklariranih (450 u odnosu na 550). I tako u praksi nikad ne dobijes tvornicki deklariranu/reklamiranu brzinu.

14 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

i jos jedno pitanje, odlucia sam uzea kingston hyperx-a 120, vidim da uz njega dolazi i posebni software za migraciju windowsa i podataka s hdd-a ako koristim to oce li mi sve radit u redu bez da reinstallam winse ili iak savjetujete da stavim svjeze winse

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.1.2012 15:55 (athlon64).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
SSD-škola

Nove windowse

If you're not paranoid, you're not paying attention
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: SSD-škola
athlon64 kaže...

i jos jedno pitanje, odlucia sam uzea kingston hyperx-a 120, vidim da uz njega dolazi i posebni software za migraciju windowsa i podataka s hdd-a ako koristim to oce li mi sve radit u redu bez da reinstallam winse ili iak savjetujete da stavim svjeze winse

sta se zahebavas sa glupostima,kad se kupi neki hardware tipa ssd onda se stavljaju svijezi win.

Mrzim cheatere iz dna duše
16 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
athlon64 kaže...

i jos jedno pitanje, odlucia sam uzea kingston hyperx-a 120, vidim da uz njega dolazi i posebni software za migraciju windowsa i podataka s hdd-a ako koristim to oce li mi sve radit u redu bez da reinstallam winse ili iak savjetujete da stavim svjeze winse

Ja sam koristio jedan od softwera za migraciju sistemskog hdd diska na ssd i prošlo je sve OK. Nakon nekog vremena (cca 6 mjeseci) napravio sam čistu instalaciju, ali samo jer sam bio nešto zeznuo kod kreiranja slike SSD-a Nortonovim Ghostom. Dakle, ne možeš ništa zeznuti ako pokušaš, a uspješnom migracijom uštedjeti ćeš si puno vremena utrošenog za reinstal svega i svačega.

 

Idem šorom kuja laje na me, mrš kujo šta te briga za me
13 godina
offline
Re: SSD-škola
athlon64 kaže...

i jos jedno pitanje, odlucia sam uzea kingston hyperx-a 120, vidim da uz njega dolazi i posebni software za migraciju windowsa i podataka s hdd-a ako koristim to oce li mi sve radit u redu bez da reinstallam winse ili iak savjetujete da stavim svjeze winse

Nema nikakve razlike, pogotovo na istom disk kontroleru. Ako si zadovoljan trenutnom instalacijom windowsa, nema nikakve potrebe za reinstalacijom. Ako ti se ne da raditi migraciju ili zelis ovjeziti windowse, napravi novu instalaciju.

 

Ljudi su skloni reinstalirati windowse za svaki novi komad hardvera, ali u vecini slucajeva to uopce nije potrebno (ako se zna sto se radi), cak ni kod zamjene maticnih ploca. Postoje alati za migraciju takve vrste, third-party, kao i oni ugradjeni u windowse - napravljeni da zadovolje korporativne potrebe (migracije stotina ili hiljada clienta na novi hardver) ali dobro funkcioniraju i za kucne potrebe :)

14 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

ma stavit cu nove winse zato sta sam eto itako tia osvježit a i rijesit ce mi neke probleme.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

jedno pitanje,cua sam da stvari tipa programi za ciščenj i drfragmentiranje registrije štete ssd-ovima, defragat ssd naravno necu  ,ugasia sam automatsku i u tune up utilitiesu ne defraga ssd- iako tune up ima automatski ugrađenu zastitu za to , zanima me da li CCleaner škodi ssd-u?

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: SSD-škola
athlon64 kaže...

jedno pitanje,cua sam da stvari tipa programi za ciščenj i drfragmentiranje registrije štete ssd-ovima, defragat ssd naravno necu  ,ugasia sam automatsku i u tune up utilitiesu ne defraga ssd- iako tune up ima automatski ugrađenu zastitu za to , zanima me da li CCleaner škodi ssd-u?

Defregmenzacija ssd-a nema nikakvog smisla,zato jer je sve memorija,a i smanjuje vjek trajanja ssd-a.Mislim da ccleaner ne smeta.Tu imaš dosta korisnih stvari za ssd-LINK.

x
14 godina
neaktivan
offline
Re: SSD-škola
zzz kaže...
athlon64 kaže...

jedno pitanje,cua sam da stvari tipa programi za ciščenj i drfragmentiranje registrije štete ssd-ovima, defragat ssd naravno necu  ,ugasia sam automatsku i u tune up utilitiesu ne defraga ssd- iako tune up ima automatski ugrađenu zastitu za to , zanima me da li CCleaner škodi ssd-u?

Defregmenzacija ssd-a nema nikakvog smisla,zato jer je sve memorija,a i smanjuje vjek trajanja ssd-a.Mislim da ccleaner ne smeta.Tu imaš dosta korisnih stvari za ssd-LINK.

ma da vidim da mi ccleaner ne škodi, nego di u google chromeu mogu maknit cache sa ssd-a??

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.2.2012 19:39 (athlon64).
16 godina
neaktivan
offline
SSD-škola

Ja nisam našao rješenje za to pitanje pa sam poradi toga deinstalirao Chrome sa svog računala i koristim Firefox.

 

Idem šorom kuja laje na me, mrš kujo šta te briga za me
Moj PC  
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: [How to] Secure Erase SSD
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice