Tema za odabir tvrdih diskova izdvojena tema

poruka: 1.812
|
čitano: 541.591
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Ja imam Kingston HyperX SSD od 120 GB kao OS drive i još uz to neki stari Seagate 7200 250 GB drive. U mom MS Black Widows kućištu je taj Seagate jako bučan. Palit GTX970 na idle/light radu je nečujna, jer je njen ventilator tada na 0 RPM. Čak sam zamijenio i ventilator na napajanju (Cooler Master B600), da bih ga utišao i to sam uspio. CPU hladnjak je Arctic Freezer Xtreme na silent profilu, tako da je zaista taj HDD najbučnija komponenta u ovom zvučno izoliranom kućištu. Kako mi je ovaj računar u dnevnoj sobi i koristim ga uz Steam Big Picture i Xbox One gamepadove, volio bih da to utišam uz dodatak podatkovnog prostora. Eh sada, da li da idem na WD Blue 5400 od 2TB ili na neki SSD od 240 GB (navodim ovo radi planiranog budžeta). Šta mislite koliko bi taj HDD zaista bio bučan u poređenju sa ovim mojim starim od 250 GB i u poređenju sa tišinom koju pruža SSD? SSD je totalno tih, ali je 240 GB ipak malo (mada se možda i može to sve koristiti sa 120 GB + 240 GB).

Tišina na idle/light radu mi je jako bitna, jer taj komp korstim i za Kodi, kao media centar.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

evo jedno noob pitanje u vezi hard diskova nisam zelio otvarati novu temu jel mislim da ne postoji to al za svaki slucaj zelio bih provjeriti.:)
znači imam matičnu koja ima 6 sata izlaza i znači svih 6 mi je popunjeno ali sad mi se pojavila potreba za novim hard diskom s vise memorije pa me zanima postoji li nekakav adapter/konektor/nešto da ih mogu imati 7 umijesto 6 jel ne bih želio kupovati ovu neku m2 memoruju novu koliko sam vidio dosta je i komplicirano pa zato.??

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

Jesi li razmišljao o eksternom hard disku ili baš mora ići u kućište?

 

Ako baš mora ići u kućište, probaj pronaći SATA PCI card pa ćeš proširiti broj SATA priključaka.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.9.2016 0:40 (boxer).
16 godina
moderator
online
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

Postoje SATA kontroleri u obliku PCI Express kartica, npr. ovo, ovo ili ovo. Obrati pozornost da neki kontroleri imaju samo jedan SATA konektor, neki imaju dva, neki imaju i vanjske. Također obrati pozornost na SATA standard - samo skuplji podržavaju SATA III/6Gb/s.

12 godina
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

E to mi treba hvala..:)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova
tomislavivic kaže...

E to mi treba hvala..:)

 Evo još par promišljanja o tvom problemu:

1) Ja bih na tvom mjestu uzeo u obzir cijenu HDD + ovih PCI sata kartica i provjerio da li bi izašlo jeftinije uzeti eksterni HDD istog kapaciteta. Čisto da izbjegneš veći trošak i petljanje kablova po kućištu.

2) Ili uzeti novi HDD većeg kapaciteta, staviti ga u kućište, izbaciti neki koji već imaš manjeg kapaciteta i kupiti kućište za HDD i pretvoriti ga u eksterni HDD.

 

https://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=hdd+ku%C4%87i%C5%A1te

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
8 godina
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

tko ima WD Black 1TB FZEX ,živo me zanima kako se čuje ta buka koju svi spominju.Znaci sad imam 500gb 16mb cachea samsung star 5+godina i nikakva buka mi ne smeta

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Pozz ekipa,

 

Ako mi netko može preporučiti neki SSD za laptop, 120-250 GB kapaciteta, do 600 kuna. Razmišljao sam uzeti ovaj Samsung Evo 250 GB , ali ne znam koliko je to dobar odabir za već navedeno, ukoliko je molim preporuku (može i neko objašnjenje  ). Uglavnom, evo bullet lista što me zanima oko SSD-a.

 

  • Kada uzmem SSD kako i čime klonirati postojeći sustav na njega
  • Kako iskoristiti postojeći HDD od 500GB preko optičkog pogona
  • Koju ladicu odabrati za to
  • Je li moguće od postojećeg optičkog napraviti eksterni (preko USB... možda kućište neko)

 

Hvala svima unaprijed :*

 

P.S. laptop je Asus X552EP, 500GB HDD, 4GB RAM, 1GB VRAM AMD HD 8330, AMD A4-5000 APU with Radeon HD Graphics 1,50 Ghz, 64-bit Win 8.1,

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova
Ja imam 850 evo i zadovoljan sa njim,iako za 600kn mislim da je skuplji samsung ,sa druge strane ako zelis opticki citac koristiti kao eksterni (stavljati ga u ladicu) ja sam htio to napraviti ali na kraju ispada da je jeftinije kupit novi opticki vanjski citac nego postojeci prilagođavati za to
8 godina
neaktivan
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

Kako misliš skuplji Samsung? Za brand da je malo previše ili? Ne znam kakvi su ovi ostali SSD-ovi što su jeftiniji, ali računam da je Samsung brand pa da manje riskiram, iako je Patriot istog kapaciteta osjetno jeftiniji. Danas idem u Links po SSD i caddy za HDD, pa se javim kad sve installiram i pokrenem 

14 godina
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Treba mi disk za storage odnosno kao sekundarni disk u računalu, primarni disk će biti neki SSD, nakon malo razgledavanja, ova dva mi se čini najbolja, pa bih thjeo čuti vaše mišljenje a može i neko prijedlog ako ima nešto bolje?!

Toshiba 3 Tb - 630 KN - 2.g. garancije - https://edigital.hr/unutarnji-tvrdi-disk/toshiba-35-3tb-sata-hdd-dt01aca300-p362997
ili
Seagate 3 Tb - 751 KN - 2.g. garancije - https://edigital.hr/unutarnji-tvrdi-disk/seagate-st3000dm001-35-sata3-barracuda-30tb64mb-p227712

Nije Ivsa, nego bi trebalo biti: Ivša (nisam siguran ko je u ovo slučaju kikso, JA, pa stavio Ivsa i sad više ne mogu promjenit nadimak, ili BUG jer nije htjeo prihvatit slovo Š)
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova
Ivsa kaže...

Treba mi disk za storage odnosno kao sekundarni disk u računalu, primarni disk će biti neki SSD, nakon malo razgledavanja, ova dva mi se čini najbolja, pa bih thjeo čuti vaše mišljenje a može i neko prijedlog ako ima nešto bolje?!

Toshiba 3 Tb - 630 KN - 2.g. garancije - https://edigital.hr/unutarnji-tvrdi-disk/toshiba-35-3tb-sata-hdd-dt01aca300-p362997
ili
Seagate 3 Tb - 751 KN - 2.g. garancije - https://edigital.hr/unutarnji-tvrdi-disk/seagate-st3000dm001-35-sata3-barracuda-30tb64mb-p227712

 Pridružujem se upitu :) ...i dodajem pitanje - bi li bilo pametnije uzeti WB Blue?

15 godina
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Koliko je cache bitan za prosječnog korisnika? Gledam jedan od ova dva diska:

 

WD BLack 3TB (SATA-III, 7200rpm,   64 mb cache) -1477kn

WD BLack 4TB (SATA-III, 7200rpm, 128 mb cache) - 1752kn

 

Isplati li se dati 300tinjak kn više? Relano mi je 3TB i više nego dovoljno, da li s tim cachom dobivam značajno bolje performanse? Hvala 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Ja presao sa 7200rpma 16mb cachea na  64mb wd black....i hard je duplo brzi, vjerovatno je zbog samog harda  ne konkretno zbog cachea al et..150+mb/s osjetio sam finu razliku. Pretpostavljam da u radu neces toliko primjetit tu razliku izmedju ta dva..pa osim ak te ne zuljaju pare u djepu  :D

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.10.2016 10:51 (sseennoonn).
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
moderator
online
Re: Tema za odabir tvrdih diskova
Najvažniji faktori brzine su (ukupna za sve ploče) gustoća zapisa i brzina vrtnje. Znači, što disk ima veći kapacitet, a manji broj ploča, to će biti brži. Veći keš pomaže, ali ne može zamijeniti brzinu vrtnje i gustoću zapisa.
13 godina
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Zna li itko kada bi trebala izaći nova WD serija diskova?Ima li kakvih vijesti i dostupnih informacija po tom pitanju? Tražio sam malo po netu, ali nisam ništa našao. Kada otprilike možemo očekivati nove modele greena, bluea, blacka te ostale ekipe (puprle, red, enterprise, i drugih)?

Hvala Bogu koji je ovom forumu podario Arendelle koja nasmijava i uveseljava sve vlastitim postovima; Bože, vrati nam Vladu da nastavi gdje je stao i sreći te zadovoljstvu neće biti kraja :).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

Seagate je vec izbacio novu seriju diskova...

14 godina
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Itko ima iskustva sa SEAGATE SSHD ST1000DX001 ?

Treba mi disk za storage i pokoju igru. Na neweggu vidim reviewoe da ovaj SSHD odapne za cca 12 mjeseci.

Mišljenja, uzeti hdd i ustediti lovu ili ici na sshd. OS i main programi su mi vec na SSD-u.

MadeInCroatia
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

uz ssd ti ne treba sshd, znaci hdd je way to go za backup i sve ostalo.

8 godina
protjeran
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova
Caesar et Brutus kaže...

Zna li itko kada bi trebala izaći nova WD serija diskova?Ima li kakvih vijesti i dostupnih informacija po tom pitanju? Tražio sam malo po netu, ali nisam ništa našao. Kada otprilike možemo očekivati nove modele greena, bluea, blacka te ostale ekipe (puprle, red, enterprise, i drugih)?

 WESTERN DIGITAL BLUE I GREEN SSD!

14 godina
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

e nabijem ih sve... nadao sam se da će ulaskom velikog klasičara malo se promijeniti paradigma, ali "profit prije svega" i dalje gaze...

 

kako do vraga može SATA SSD biti jeftiniji od M.2 tj. ispravno, zašto je M.2 skuplji od SATA diska, istog proizvođača i kapaciteta, te performanski...

 

pod ovo SATA mislim standardne 2.5" SSDove, znam da M.2 može imati i SATA i NVMe protokol...

 

ali govorimo o tome da je ovo samo pločica koja se umeće u utor, nema kućišta i prilagodnih sklopova za napajanje...

 

kako onda dovraga u primjeru s linka iz posta iznad (na dnu) WD Blue SATA stoji 89€ a u M.2 formatu 95€ ?!?!?

 

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Cijene su im debelo prenabijene, to su diskovi performansama ovih iz sadasnjeg low enda tipa Kingston UV300, ADATA SP550, Patriot Blast itd... a koštaju kao Samsung evo 850, neznam tko ce to kupovati uopce 

 

Inace, tko nezna WD je kupio SanDisk i oni im proizvode SSD-ove, a WD samo lijepi etikete 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Kako ovi HDD-ovi, koji se furaju na SATA III (6 Gbit/s), dakle - kako rade na SATA II (3 Gbit/s)?

Znam da se punoglavci (SSD-ovi) približavaju granici SATA III od 600 MB/s, ali kakva je situacija u praksi s tvrdoglavcima (HDD-ovim); recimo, WD-ovim Caviarima na 7200 obrtaja?
Čitam kako tvrdoglavci (HDD-ovi) imaju prijenos podataka do 200 MB/s, a neki čak i do 300 MB/s, što bi SATA II bez problema progutala, iako se svi noviji diskovi busaju natpisima SATA III? Ili su te brzine u praksi potpuno zanemarive?


Naime, sada imam dva HDD-a koji su zauzeli jedina dva SATA III konektora i kupnjom SSD-a jedan HDD ide na SATA II. Vjerujem kako se to neće niti osjetiti?

 

Ne divno zaprepaštenje mnogih, SSD mi neće biti sistemski jer se Windows 7, pa i 10-ka, daleko brže učitavaju nego plugovi (VST-ovi) u DAW.
Mislim da tu nema dvojbe, a ako netko ima kakva bolja iskustva, molio bih sugestije.

 

Evo jedne poveznice:

http://superuser.com/questions/453175/can-hard-drives-fully-utilize-sata-iii

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 22.10.2016 13:59 (Angel_003).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

jel ima neka bolja preporuka za 3TB eksterni disk od ovog link ? znaci taj neki cjenovni rang, ako je velika razlika u kvaliteti moze i malo skuplje.

brzina ovog je oko 200MB/s read/write sto mi je sasvim dovoljno a unutra je seagate disk. znaci najbitnije mi je da je disk pouzdan a za seaget vise neznam na kakvom je glasu..

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Tema za odabir tvrdih diskova
brada09 kaže...

jel ima neka bolja preporuka za 3TB eksterni disk od ovog link ? znaci taj neki cjenovni rang, ako je velika razlika u kvaliteti moze i malo skuplje.

brzina ovog je oko 200MB/s read/write sto mi je sasvim dovoljno a unutra je seagate disk. znaci najbitnije mi je da je disk pouzdan a za seaget vise neznam na kakvom je glasu..

Tvrdi diskovi više nisu ono što su nekad bili. Ne oslanjaj se na pouzdanost niti jednog jedinog diska. Ako na njemu misliš držati važne podatke, a nemaš disk za backup, onda radije kupi dva manja diska (ne nužno istog kapaciteta i iste marke) pa jedan koristi za svakodnevni rad, a drugi za backup.

13 godina
online
Tema za odabir tvrdih diskova

Može preporuka 2.5 inčnog diska za storage u laptopu uz postojeći SSD? Do sada je bio neki sshd na 5400 od terabajta. Razmišljam o toshibi L200, također terabajtnoj poradi kapaciteta i niske cijene.

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.10.2016 22:47 (Arto).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Tema za odabir tvrdih diskova

Prošlo je par godina odkad sam kupovao HDD... Što se Samsung više ne bavi time, prebacili su se na SSD? Jer nema neke ponude njihovih hdd na nabava.net...

 

Onda bi preporuka za sistemski disk bio neki WD Caviar Blue na 7200rpm? Ili neki Hitachi?

Kakvi su ovi WD Purple i Red? Neka nova serija...

 

Sve preporuke su dobrodošle..

★★★★★☆
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

Seagate je kupio Samsungov odjel za razvoj i proizvodnju diskova i ugasio marku.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.11.2016 3:16 (mbaksa).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

U koju skupinu pripada ovaj HDD 

https://www.uzishop.hr/35-hdd/9921-seagate-surveillance-hdd-skyhawk-4tb-4000gb-serial-ata-iii.html

 

trebam hdd za podatke (video, slike itd)  kupio bi 4tb (3.5  7200rpm) 

 

Dali je cijena oke na linku ?? Mislite li da mogu jeftinije proči ?? 

 

11 godina
offline
Re: Tema za odabir tvrdih diskova

to ti je disk za video nadzor, znaci tebi treba neki drugi obican hdd

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice